L De avonturen van Stikkeltje en Bruunke „TOUCH OF EVIL" NAAR EEN SCENARIO VAN ORSON WELLES SCHADE VAN 2,7 TON IN GROEIENDE VARKENSSTAPEL ABDIJSIROOP Waar zijn onze schepen? meubelhuis butavo BIJOU I HET PAW «HUIS f HO V I N C I A I. ft oUAG 17 FEBRUARI 1960 FILMS IN ZEELAND Darry Cowl in Franse humoristische rolprent De spannende thriller „Touch of evil", die de Nederlandse on dertitel „Complot met de dui vel" draagt, is duidelijk te her kennen als het werk van de Amerikaanse regisseur Orsoii Welles. Het is een bizar produkt van Welles' fantasierijke geest, gebaseerd op een verhaal van Whit Masterson, dat door de re gisseur werd omgewerkt naar een eenvoudige intrige. Hoe in gewikkelder hoe mooier lijkt het soms en dat is het zeker in dit geval. Alles draait om een gecompliceerde moordzaak, die bovendien nog in het chaotische gebied gepleegd is. Gezien het feit, dat Welles de regis seur is en het draaiboek schreef, is het helemaal niet verwonderlijk, dat het in de film nogal ruw toegaat. Er wordt met dynamiet gewerkt en de methoden van de politie zijn ook niet bepaald zachtzinnig. Het past alle maal in het genre van de Ameri kaanse politiefilm en, zelfs blijkt een gangsterbende zij het zijdelings bij ae zaak betrokken te zijn. Charl ton Heston speelt een van de sym pathiekste rollen-in „Touch of eyil". Men krijgt hem te zien als een Me xicaanse gentleman, die tenslotte voor de ontmaskering van de daders zorgt. Janet Leigh assisteert hem daarbij moedig zonder als actrice erg op dé voorgrond te treden. Te genspeler van Heston is Welles zelf. Hij beeldt een rauwe Amerikaanse detective-inspecteur uit, een rol, die hem bijzonder goed ligt. De opnamen werden gemaakt in de exotische om geving van de Mexicaanse grens en vermeldenswaard is wellicht, dat Mariene Dietrich en Zsa Zsa Gabor ook nog een paar malen op het doek verschijnen. De film wordt vertoond in Alliambra (Vlissingen). De samenwerking tussen regisseur Helmuth Kautner en toneelschrij- Aer Carl Zuckmayer heeft al eens eerder tot iets goeds geleid. Kaut ner regisseerde namelijk onder meer „De kapitein van KÖpenick" van Zuckmayer, een film, die een daverend succes geworden is. ..De onkwetsbare vrijbuiter is een legendarisch verhaal, dat veel, ge lijkenis vertoont met „De kapitein van KÖpenick", met dat verschil, dat het thans met de held treurig af loopt. De in de titel genoemde vrij buiter is de Duitse Robin Hood, de held van het Rijnland ten tijde van de Napoleontische overheersing. De ze drieste figuur werpt zich op als een beschermer van da armen en een vijand van de rijken. Curd Jürgens weet als veelzijdig ac teur ook met deze rol wel raad en in Maria Schell heeft hij een uitmun tende tegenspeelsters. De rolprent is in kleuren en wordt vertoond in Lu xor (Vlissingen). In Grand (Goes) is Tennessee Willi ams „Kat op een heet zinken dak" te zien. Het is wellicht Williams bes te werk,'dat als toneelstuk Broadway in beroering bracht, maar dat als film niet geheel voldoet. Ofschoon men bewondering moet hebben voor de creaties van Burl Ives als Big Daddy en Paul Newman als de on evenwichtige zoon Brick, valt het, spel van Elizabeth Taylor enigszins tegen. Als de vrouw, die alles in het werk stelt om de liefde van haar man (Brick) te herwinnen stelt zij op sommige momenten werkelijk teleur. Electro (Middelburg) vertoont „De levensroman van Joseph Schmidt" van Geza von Bolvary, waarin ver scheidene liederen, die de tenor be roemd maakten, weer te horen zijn. In alle programma's vertoont Elec tro bovendien de kleurenfilm van het huwelijk van de Sjah van Iran. DONDERDAGCYCLTJS ..'n Slippertje naar de maan", Elec tro" (Middelburg), brengt eindelijk Darry Cowl in een hoofdrol, die hem echt ligt. In deze humoristische film vertrekt hij per raket naar de maan, terwijl zijn hond-met-Spoetnik-erva- ring op aarde achter blijft. De reis begint in Moskou, waar de Franse komiek op eigenaardige manier be land is. In Cowls gezelschap ziet men onder anderen Noël-Noël en Denise Grey. Do bekende Amerikaanse rolprent „Battle Hymn" wordt thans onder de naam „Strijd voor de vrijheid" ver toont in Alhambra (Vlissingen). Rock Hudson speelt er de rol van de vliegende dominee in, de man, wiens geweten hem niet meer met rust heeft gelaten, nadat hij een weeshuis heeft gebombardeerd, waar bij 37 kinderen om het leven kwa men. Hudson heeft bepaald niet het voorkomen, dat hem voor deze rol bijzonder geschikt maakt en ook An na Kashfi weet als de Koreaanse kin derjuffrouw niet te overtuigen. Het geheel maakt een onnatuurlijke in druk, terwijl het verhaal ditmaal tot de betere oorlogsrelazen behoort. Sportieve P.T.T.-ers vierden feest Zaterdagavond vierde de sportver eniging van de P.T.T. in Vlissingen het 10-jarig bestaan. In zijn ope ningswoord bood voorzitter P. van Hoorn aan de heer Hendrikse (pen ningmeester) een televisietafel aan voor het vele werk, dat deze voor de vereniging gedaan heeft. De „Vol treffers" zorgden daarna voor een vlot amusementsprogramma Ook het optreden van Nel Gilde, die reeds het liedje „Wat een geluk" zong, had veel suces. De heer J. Groenewoud zorgde voor een muzikale omlijsting. Bouw van een silo in St.-Annaland goedgekeurd De raad van Sint-Annaland heeft in zijn verg/dering van dinsdagmiddag toestemming verleend aan de Coöpe ratieve Aan- en Verkoopvereniging voor de bouw van een silo met kan toor, kunstmestloods en overkapping aan de Nieuwe Haven. De raad stelde als voorwaarde, dat in de fundering van het gebouw beton en staal moeten worden gestort en dat de tekeningen van de silo ter goed keuring moeten worden overlegd. In verband met de bouw van een rioolgemaal besloot de raad, de riool belasting met ingang van 1 januari 1960 met 75% te verhogen tot 20. De heer M. Moerland (g.b.) infor meerde, of hiervoor vrijstelling mo- telijk was. Volgens B. en W. bestaat eze mogelijkheid niet. VARKENSSTAMBOEK VOOR ZEELAND Plan voor bouw van motel aan kust te Nieuwvliet Burgemeester J. C. Everaars van Nieuwvliet heeft in de dinsdagavond gehouden vergadering van de raad dezer gemeente gewezen op de nood zakelijkheid van het scheppen van een uitstekende accommodatie voor de toerist in de kuststreek. Vast stelling van het uitbreidingsplan zal in dit verband zo spoedig mogelijk moeten geschieden. De burgemeester gaf voorts een overzicht van hetgeen in 1959 tot stand werd gebracht in de gemeente. De verbouwing van hot oude schoolgebouw tot gymnastiek lokaal noemde hij een van de belang rijkste objecten. De raad werd een uitbreidingsplan voor de kuststreek aangeboden, dat voorziet in de bouw van zomerwonin gen en een motel en de aanleg van enkele kampeerterreinen rond de .Pa nnenschu r e". De teruggang van het zielental weet de burgemeester aan het ontbreken van voldoende werkgelegenheid. Hij betreurde het dan ook dat de rege ring Breskens niet als ontwikke lingskern aanwees. Vervolgens wees de voorzitter op de slechte toestand waarin de pro vinciale weg tussen hotel Roofack en Sluis verkeert. Hij hoopte; dat het wegdek nog voor het aanstaande bad seizoen zal worden verbeterd. Op grond van de financiële positie der gemeente moesten subsidiever zoeken van de Uitgebreid- Technische School voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van ae Stichting Studiecentrum We genbouw worden afgewezen. De raad was unaniem van oordeel dat buitenwerkingstelling van de woonruimtewet njet mogelijk is. De vrees bestaat dat v/oningen, die vrij komen voor de verhuur door gegadig den buiten de gemeente zullen wor den gekocht en ingericht als zomer woning, waardoor een tekort *,ori woonruimte zal ontstaan. De gemeenterekening 1958 werd voorlopig vastgesteld met een batig slot van 298.02. Lezing dierenarts over ziektebestrijding Op vele bedrijven in Zeeland heeft men te kampen mot tal van varkens ziekten. De schade voor de Zeeuwse varkenshouders wordt jaarlijks ge schat op rond 270.000. Ondanks deze tegenslagen groeit de Zeeuwse varkensstapel voortdurend. Dit werd medegedeeld in de dinsdag in Goes gehouden algemene vergadering van het Varkensstamboek voor Zeeland. De huishoudelijke morgenbijeenkomst stond onder leiding van de heer W. A. Mol uit Ovezande. De jaarreke ning over 1959 werd goedgekeurd, evenals de begroting voor 1960. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. ter Keurs, bleek, dat de Zeeuwse varkensstapel eind 1959 be stond uit 24.372 dieren (1958: 21.404). Het aantal leden van het Stamboek is van 213 gestegen tot 260. Het aantal ingeschreven varkens in de stamboekhouding was eind 1959: zeugen 117 (eind 1958: 62); beren 37 (31); biggen 1729 (1094). Ongewij zigd werden vastgesteld de contribu tie en de inschrijfgelden. Herkozen werden in het bestuur de heren P. Dingemanse, Zoutelande; C. Osté, Se- rooskerkc; A. Janse, Koudekerke; L. Koole, St. Laurens en A. C. de Mey, Zuiddorpe. In de plaats van de heer E. G. M. de Waal, Ossenisse, werd benoemd de heer A. C. Audenaard, Axel. Het bestuur werd uitgebreid met twee leden uit Zeeuwsch-Vlaan deren, namelijk de heren J. Bonte, Koewacht en P. Hermans, Waterland kerkje. In september zal in Goes we derom een provinciale varkensfokdag worden gehouden. Ziektebestrijding In de druk bezochte middagbïj- eenkomst, die onder leiding stond van de rijksveeteeltconsulent, ir. W. L. Harmsen, hield de dieren arts W. Truycn, verbonden aan de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant, een lezing over het onderwerp: „Ziek ten bij varkens en de mogelijkhe den van bestrijding." Hij wees in zijn inleiding op de bij zonder snelle groei van het varken. Bij geboorte weegt een big 1 kg en een half jaar later reeds 100 kg. Vele factoren kunnen van invloed zijn op de groei. Als ziekteverschijnselen noemde de heer Truyen o.m. de erfe lijke gebreken, de biggengriep, de parasieten, zoals luizen en wormen, en de zo gevreesde varkenspest. Aan de hand van voorbeelden uit de prak tijk en proefnemingen gaf hij aan hoe de fokker bij de bestrijding van deze ziekten dient te handelen. Spre kende over de georganiseerde ziekte bestrijding, die meer" en meer veld wint, zei hij, dat de sterfte onder de biggen in de eerste acht- weken onge veer 25 'c/o bedraagt. Dat is jaai'lijks meer dan een miljoen dieren. Dat betekent tevens een schade van minimum tien miljoen gulden. Ook van de acht weken en oudere biggen en de volwassen varkens sterven ei- vele door ziekte. Dé schade in deze sector raamde de heer Truyen op rond vijftien miljoen gulden. „Wanneer men deze cijfers ziet, is een georgani seerde ziektebestrijding onder de varkens zeer gerechtvaardigd", al dus de inleider. Tenslotte vertoonde hij dia's over de ziektebestrijding bij varkens. Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans. STATENDAM 16 t WELTEVREDEN 1 MAETSUYCKER Vader bedreigde zijn zoon met een tafelmes Familietwist in Koewacht „Ik houd inderdaad van een stevig glas bier", gaf do fabrieksarbeider A. R. uit Koewacht dinsdagmorgen toe tegenover do Terneuzenso kan tonrechter mr. H. van den Belt. Nu was dat uit de bijbehorende stukken reeds genoegzaam bekend, maar op 18 oktober van het het vorig jaar had R. het al te bont gemaakt. Na een groot aantal biertjes te hebben ge dronken was hij 's avonds thuisge komen om ziju roes uit te slapen. Hij werd daarin gestoord door zijn zoon, die hem aan het verstand trachtte te brengen dat het nu bepaald de ver keerde richting uitging. Verdachte maakte zich daarover zo boos, dat hij zijn zoon bij de keel greep, die stevig dichtkneep en hem daarna bedreigde met een tafelmes. „U hebt uw hele leven al veel ge dronken", zo wees de kantonrechtei R. terecht, „en bovendien trekt U zich van de opvoeding van uw kin deren geen steek aan". Verdachte be weerde, dat hij na dat voorval ver standiger was geworden en contact had opgenomen met het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcoholisme. „Zo'n incidenteel contact met dat bu reau is in uw geval niet voldoende", aldus mr. JTh. Lebret. „U moet uw hele leven totaal veranderen". Hij eiste de maximum straf van 6 dagen onvoorwaardelijke hechtenis. Mr. Van den Belt wilde het nog één keer met verdachte proberen en legde hem een boete op van 6 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, plus een onvoorwaardelijke boete van 50 subs. 10 dagen en verbeurdverklaring van het tafelmes. Onderwijsbenoeming Tot leerkracht timmeren aan de tech nische school te Oostburg is benoemd de heer A. Mollet uit IJzendijke. JAPARA (KRL) 1 AGAMEMNON 16 to Cuquot: PURMEREND 1 THE HAGUE e 1TTERSON IS UTRECHT 16 ti Eerste auditie in Goes van „d'Oprechte Amateur" De afdeling Zeeland van de stichting „d'Oprechte Amateur" heeft dinsdag in „de Prins van Oranje" te Goes de eerste auditie-avond in Zeeland ge houden. Middelburg en Vlissingen zijn de volgende Zeeuwse plaatsen, waar de amateurs hun kunde kunnen tonen. De bijeenkomst van gisteravond werd geopend door de heer J. van der Mtu- len-Bosma, die in het bijzonder wel kom heette de beide jüryleden, de heren H. Ras uit Hilversum en H. Mennes uit Middelburg. In het kort wees de heer Van der Meulen erop, dat het doel van deze auditie is het peil van de Zeeuwse amateurs om hoog te brengen en contact te leggen tussen de werkers. Als eerste trad op het acordeonen- semble „De Lustige Trekkers", dat met enkele „lustige" werkjes voor al marsen de juiste sfeer wist te treffen. De jeugdige Huib Mol uit Wilhelminadorp bleek een geboren verteller in een tweetal voordrachten van mevrouw Huisman-Griep en An nie M. G. Schmidt. Zijn optreden vond Benoeming groepscommandant Tot groepscommandant van de rijks politie te Kloosterzande, als opvolger van adj. O. O. v. d. Zande, welke onlangs werd gepensioneerd, werd benoemd de heer J. de Ruiter te Kloosterzande, opperwachtmeester der rijkspolitie. veel bijval van de vrij talrijke aan wezigen Harry Boer bewees over eén grote vingervlugheid te beschikken op de accordeon en Willie Huisman deed verdienstelijk werk aan de pia no. Na de pauze oogstte Simon Berre- voets veel succes met enkele voor drachten. Bijzonder aardig waren de „karikaturen" van sneltekenaar Piet de Leeuw, die daarbij een aardige conférence verzorgde. De heer W. B. Staver (tenor) sloot de rij met onder meer enkele zelf ge maakte liedjes, waarbij hij zich op de gitaar begeleidde. De heer Ras gaf tenslotte een gedegen nabeschouwing, waarin hij de deelnemers aan deze auditie op enkele „schoonheidsfout jes" wees. Over het algemeen toonde hij zich tevreden over de geleverde prestaties. HOOG EN LAAG WATER 18 februari nap nap nap uur meter uur meter uur meter Vlissingen 5.28 1.96 17.55 2.01 12.07 2.12 Terneuzen 5.57 2.13 18.24 2.18 12.32 2.29 Hansweert 6.26 2.23 18.56 2.32 0.25 2.19 Zierikzee 6.54 1.34 19.27 1.47 0.10 1.44 Wemeldinge 7.23 1.62 19.48 1.75 0.30 1.67 13.03 2.42 12.47 1.70 13.01 1.94 Enige en algemene kennisgeving. Heden nam God plotse ling tot Zich, na een ongeval, nog voorzien van het H. Oliesel, on ze Innig geliefde man en vader MARCELLUS BERNARDUS VAN DEN HEMEL op de leeftijd van 42 jaar. M. M. van den Hemel- Schelfhout Cyriel Marie Louise Gerard Henkie. Vlissingen, 16 februari 1960 Kleine Markt 9. De gezongen uitvaart dienst zal plaatsvin den op vrijdag 19 fe bruari te 10 uur in de O.L.V.-Kerk, gevolgd door de begrafenis op het r.-k. kerkhof. 11. Dikkie Dribbel duwt ze hardhan- „Bruunke" ik ga gebukt staan en jij I tige meneer binnenkomen: de burge-1 missaris. „Dribbel, dan mogen ze er dig in de cel. Daar zitten ze nul On- klimt op mijn rug, dan kun je zien meester! weer uit; doe de deur maar open!" duidelijk horen ze de commissaris, wat er gebeurt en misschien horen, „Het verduisteren van torenhanen Maar daar heeft Bruunke niet op ge- die met de veldwachter praat... Jam-wat ze met ons van plan zijn" zegt staat niet in het Wetboek en kan dus i rekend en hij verliest zijn even- mer, dat het raampje in de deiir zo Stikkeltje. Bruunke ziet 'n heel def- niet gestraft worden" zegt de com- wicht hoog zit! Heden is geheel onver wachts van ons heen gegaan onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader MAARTEN VERHAGE op de leeftijd van 69 jaar. Souburg: A. Verhage- Koppejan Koudekerke: A. J. van Overbeeke- Verhage J. J. van Overbeeke Souburg: W. f. van Splunder- Verhage en kleinkinderen Oost- en West-Souburg. 16 februari 1960. Ritthemsestraat 75. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 19 februari a>s. Vertrek vanaf het sterfhuis des namid dags 2 uur. Heden overleed door een noodlottig ongeval ons geacht bestuurslid en trouwe sportvriend, de heer M. B. VAN DEN HEMEL Zijn grote werklust en trouwe kameraadschap zullen wij in dankbare herinnering blijven ge denken. Supporters- en Be- langenver. der V.C. „Vlissingen". E. K. Milh, voorzitter drs. P. Theunc, secr. Vlissingen, 16 febr. '60 Heden overleed, na een droevig ongeval, onze innig geliefde zoon, broeder, zwager, oom en verloofde, riETER MARINES LOOII, in leven wachtmeester der marechaussee, op de leeftijd van bijna 28 jaar. M. Looij. L. Looij-Dieleman. E. Verheijke- Looij G. M. Verheijke Ria en Ineke Annie de Bruin Ellewoutsdijk, 16 februari 1960. Langeviele 13. De teraardebestelling zal plaatshebben op vrijdag 19 februari a.s. te Ellewoutsdijk. Heden overleed tot on ze diepe droefheid onze lieve broeder, zwager en oom JAN KOPMELS Mzn. weduwnaar van Adriana Maria Lepoeter in de ouderdom van 87 jaar. Fam. Kopmels Fam. Lepoeter Biezelingc, 15 februari 1960 Do begrafenis zal plaatsvinden op don derdag 18 februari a.s. op de algemene be graafplaats te Bieze- linge. Vertrek sterf huis om 12 uur. P.Z.C Het meest gelezen dagblad meubelen in de nieuwe stijl voor modern wonen domino meubelen practico meubelen pastoe meubelen pilastro royal systeem co ja meubelen rawi meubelen en diverse andere fabrikaten k. noordstraat 24-26 - middelburg wij geven vakkundige en eerlijke voor lichting. franco levering door geheel uederland. Een portemonnee, zoals een man die ivenst .van sterk, soepel leer, prachtig afgewerkt, met veel W\\WV\VVVA\VA\VV\Vl ndmte voor munt- en papiergeld. Met een degelijke knip of rits. Keuze uit een fantastisch grote sortering, al vanat 2/25 PORTEMONNEES met rits en portefeuillevak 5/50, 6,95/ 10,50 enz. tot 24,50 HET LEDERHUIS Lange Delft 44 - Middelburg Lange Vorststraat 43 - Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8