Na fel debat behandeling van motie over Lauwerszee uitgesteld Positie vlasteeit in Nederland nog onoverzichtelijk schiIder zelf met sterke tanden VAN R. WEIGERDE MET FAMILIE SPECTOR TE DINEREN MEJ. E. C. VERBEEK HIELP 40 JAAR IN DE HUISHOUDING FORMULIER VAR WINNAAR K.N.V.B.-P00L VERDWENEN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 TWEEDE KAMER Gewacht wordt op beslissing van de minister (Van onze parlementaire redacteur). Geheel overeenkomstig de verwach tingen is dinsdagmiddag in de Twee de Kamer het debat over de Lauwers zee begonnen zonder dat daarbij te gelijkertijd de motie aan de orde kwam, die mr. Burger, de voorzitter van de socialistische fractie, op 30 september van liet vorige jaar bij de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1960 had ingediend en die de regering uitnodig de om onverwijld tot inpoldering van de Lauwerszee over te gaan. De Kamer had er overigens ongeveer twee uur voor nodig om tot de be slissing, dat de behandeling van de motie zal worden uitgesteld, te ko men. Aan de eigenlijke behandeling van de begroting van verkeer en wa terstaat, waarvan de beraadslaging over de Lauwerszee een onderdeel is, ging een nu en dan vrij heftig orde debat vooraf, ingeleid door de voor zitter, die meedeelde, dat de meer derheid van de vaste commissie van verkeer en waterstaat voorstelde om met de behandeling van de motie te wachten totdat de beslissing van de minister er is over wat met de Lau werszee zal gebeuren. Tijdens de al gemene beschouwingen over de rijks begroting was besloten om de motie te behandelen tegelijk met de begro ting. Mr. Burger vond dat het eigenlijk vanzelf sprak dat de motie nu be handeld zou worden. Hij wenste niet eens over de gedachte van de meer derheid van de vaste commissie te twisten. Hij veranderde heel simpel in zijn motie het woord „inpoldering" in „afsluiting." Na een fel debat, waaraan behalve de fractieleider van de P. v. d. A., mr. Burger en de voorzitter van de vaste commissie, de heer Maenen, ook deelnamen de heren Borst (c.pm.), Lankhorst (p.s.p.), Tila- nus (c.h.u.), Oud (v.v.d.), Romme (k.v.p.) en jkvr-, Wttewaall van Stoetwegen (c.h.u.) besloot de Ka mer de behandeling van de motie uit te stellen. Voor het voorstel stemden 81 le den (K.V.P., de A.R., de V.V.D. en de C.H.U., behalve jkvr. Wtte waall van Stoetwegen en de heren Mellema en Kikkert) en tegen 52 leden. De motie mocht dan buiten het debat gesteld zijn, dit weerhield een aantal feden er niet van toen de begroting van verkeer en waterstaat aan de orde gesteld was om over de Lau werszee te spreken. Overstroming kost meer geld. Ir. Posthumus van de P. v. d. A. ver zekerde, dat de P. v. d. A. niet ver antwoordelijk gesteld wil worden voor een verder uitstel van de beslis sing over de inpoldering. Een over- Uitgaven voor Britse defensie gestegen De Britse defensiebegroting voor het komende jaar (19(i0-'6l) is 115.700.000 pond sterling lioger dan de huidige aldus is dinsdag door de Britse rege ring bekendgemaakt. Zij sluit op een bedrag van 1.617.830.000 pond, zo blijkt uit het jaarlijkse rapport (wit boek) over de defensie. De stijging is gedeeltelijk een ge volg van het overhevelen van sommi ge uitgaven, die tot dusver op andere posten drukten. In het witboek staat voorts, dat de ontwikkeling van de Britse ballisti sche raket de „Blue streak" wordt voortgezet. Er wordt evenwel aan toegevoegd, dat besloten zou kunnen worden, niet meer uitsluitend te ver- trouwen op raketten die aan een vas te plaats zijn gebonden. Naar in brede kring te Londen ver luidt, is de „Blue streak" in het kabi net en onder de defensieleiders een omstreden kwestie. Het witboek vermeldt, dat regelingen met de Verenigde Staten worden ge troffen om Engeland een waarschu wingsstelsel voor ballistische projec tielen te verschaffen. Verwacht wordt, dat een order voor de eerste geheel Britse atoomduikboot het vol gend jaar geplaatst wordt. Het nieu we op het gebied van de luchtverde diging ultra-modern uitgeruste vlieg- dckschip „Hermes", zal eerlang aan de vloot toegevoegd worden. De NatlonaLlstische-Chlnese consul-ge' neraal In San Francisco, Patrick Sum, heeft zijn plan om een huis ln een geheel blanke wijk van San Francisco te kopen laten varen wegens verzet van de omwo nenden, die „hysterisch" waren geworden toen zij van de huidige eigenaresse van het huis vernomen hadden, dat zij het huls aan de consul-generaal wilde ver kopen. Advert entte) DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST <lkkens-t|allema produkt stroming zou veel meer geld kosten dan met de inpoldering waaraan hij ver de voorkeur gaf boven verho ging van de dijken gemoeid is. De socialistische afgevaardigde had sterk de indruk dat de regering slechts één ding wil, namelijk defini tief afzien van de afsluiting van de Lauwerszee. De nota, waarin minis ter Korthals het uitstel van de beslis sing aankondigde, noemde hij ver ward en oppervlakkig. Zij is door de kritiek gewogen en te licht, bevon den. Voor de regering zag hij maar één prioriteit, namelijk verlaging van de belastingen. Hij herinnerde aan de scherpe kritiek die 's ministers par tijgenoot de heer Louwes zaterdag middag j.l. op de protestvergadering in Leeuwarden heeft geuit. De heer Louwes sprak zelfs van aftreden als de bewindsman het kabinet niet zou kunnen overtuigen van de noodzaak van onverwijlde afsluiting. De heer Biewenga van de A.-R. P. bekende, dat bij zijn fractie een ge voel van onbehagen heerst over de gang van zaken met de Lauwers zee. Hij betoogde dat de veiligheid in elk geval een zeer hoge prioriteit be hoort te hebben. De liberale heer Zegering Hadders hoopte dat de regering tot indijking zou besluiten en dat zij zelf met een voorstel daartoe zou komen. (Advertentie) door ARONAL j vitamine tandpasta (bij apoth. en drog.) 70, 90, 1.45 (extra groot) 'n kwaliteitsprodukt van de Wybertfabrieken. GETUIGE PAT LEE IN PROCES TE BOSTON: die rot was. Toen pakte hij een an dere, gooide deze in de lucht en stop te hem in zijn zak. Daarna ging hij naar de lounge. Het echtpaar Brown uit Sacramento behoorde ook tot de passagiers van de „Utrecht". Mevrouw Brown ver klaarde dat zij Van R. had gezegd „dat hij zich moest herinneren dat hij getrouwd was en het portret van zijn vrouw uit zijn kast moest halen". Verdachte had mej. Kauffman geplaagd In het proces tegen de Nederlandse marconist Van K. die ervan wordt verdacht de 23-jarige Lynn Kauff man vermoord te hebben, is dinsdag de 15-jarige Chinees-Amerikaanse jongen Pat Lee Yewkah als getuige gehoord. Hij vertelde dat hij Van R. op de bewuste avond had uitgeno digd met hem en de familie Spector het diner te gebruiken, dat tegen half zeven 's avonds plaats zou hebben. Van R. had echter geweigerd „om dat hij over een minuut of tien nog wat werk had te doen". De laatste getuige die gisteren aan het woor kwam, de 12-jarige Stepha nie Spector, vertelde toen dat zij Van R. op dezelfde avond om kwart over zeven op de trap naar de brug had gezien. Pat Lee is de beschermeling van de familie Spector die van plan is hem te adopteren. Zijn verklaringen stem den overeen met die van Stephanie, dat Van R. op de fatale avond walg de van zichzelf. „Ik vroeg hem om een foto maar hij zei dat hij er geen een had. Hij zei dat als hij een foto van zichzelf zou zien hij erop zou spuwen", aldus de jongen. „Hij zei ook dat hij misselijk was van zich zelf. Hij pakte een'appel en zag dat Verkiezing leden voor Eerste Kamer De Provinciale Staten van Zuid-Hol land, Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland zullen op woensdag 3 augustus de verkiezing houden voor de Eerste Kamer. De kandidaatstel ling hiervoor is bepaald op 12 juli. De Staten van Zuid-Holland zullen 18 leden van de Eerste Kamer kiezen, die van Groningen, Drente, Overijsel en Gelderland tezamen 19. Zoals bekend treedt om de drie jaar de helft van het aantal Eerste Ka merleden af. Dit jaar zijn dat er 37. De opvolgers daarvan moeten wor den aangewezen door de groepen II (Zuid-Holland) en IV (Groningen, Drente, Gelderland en Overijsel). Groep II kiest 18 en groep IV kiest 19 leden. Van de 37 aftredende Kamerleden behoren er 12 tot de P.v.d.A., 8 tot de K.V.P., 5 tot de A.R.P., 5 tot dc C.H.U., 4 tot de V.V.D.. 2 tot de com munisten en 1 tot de S.G.P. Aantal opgelegde schepen blijft dalen Uit gegevens van do Engelse Kamer voor de scheepvaart blijkt dat het aantal opgelegde schepen blijft afne men. Op 1 februari waren in totaal 791 schepen opgelegd, waarvan 312 tankschepen. Een maand tevoren wa ren er 855 opgelegde schepen. De meeste werkloze schepen had Li beria met 164, achtereenvolgens ko men dan Groot-Brittannië met 115, Panama met 84, Noorwegen met 78, Italië met 76 en de Verenigde Staten met 74 vaartuigen. Deze cijfers wa ren alle kleiner dan per 1 januari, met uitzondering van dat voor de Verenigde Staten, van welk land in de loop van de maand twee schepen meer werden opgelegd. Volgens haar had Van R. toen geant woord: „Ik vind het best dat U dat zegt, maar wat zou ik met het por tret moeten doen? Het opeten?" Mevrouw Brown verklaarde ook dat mevrouw Kauffman tijdens het verjaardagspartijtje in een opgewekte stemming verkeerde. Zij zei dat ze „werkelijk gelukkig" was. Haar echtgenoot sergeant Arend Brown verklaarde dat Van R. Lynn Kauffman een beetje had geplaagd op een partijtje dat op de verjaar dagsviering van mevrouw Spector volgde. „Lynn droeg toen een kostuum van Oosterse snit niet een stijve kraag en een split aan iedere kant van de rok", aldus Brown. Van R. had toen volgens hem tegen Lynn gezegd: „Lynn, trek andere kleren aan. Je maakt ondeugende gedach ten in mij wakker". Deze opmerking was ook door mevrouw Brown ge hoord. Brown bevestigde ook de ge tuigenis van zijn vrouw betreffende het portret van Van R.'s vrouw. Als U rich rillerig_voelt in deze griep- periode dan moe£h) Uw hoede zijn. Neem direct eenTU^NK grieppoeder en U voelt zich sj^dig veel beter. Ga er mee door tot IJtanch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- mèe dc fit voelt snel helemaal helpen periode dan moetU op Uw hoede zijn. Voor mishandeling van ex-verloofde 3 jaar De rechtbank te Amsterdam heeft dinsdag de 26-jarige abattoirknecht L. F. O. uit de hoofdstad terzake van zware mishandeling met voorbedach te rade van zijn 28-jarige ex-verloof de, mej. M. Dobber, veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, nlus voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Voorts werd O. als bijzondere voor waarde opgelegd, dat hij zich gedu rende de proeftijd onder toezicht moet stellen van de dr. F. S. Meyers- vereniging. Mede gelet op het psy chiatrisch rapport, waarin stond dat O. tijdens het begaan van zijn daad in een zodanige ziekelijke gestoord heid verkeerde, dat hij verminderd toerekenbaar moest worden geacht, heeft de rechtbank aldus haar vonnis de jongeman de bovengé- noemde straf opgelegd. De officier van justitie had terzake van poging tot moord acht jaar met aftrek geëist. De subsidiair ten laste gelegde zware mishandeling had hij echter eveneens bewezen geacht. De rechtbang legde de jongeman verder nog terzake van verduistering van een in huurkoop gekochte maar nog niet afbetaalde radio en een gasfor nuis na een eis van zes maanden drie maanden gevangenisstraf op. Kritiek op uitspraken van minister Luns De secretaris van de immigranten vereniging in Johannesburg, F. W. C. A. Bourquin, heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken J. M. A. H. Luns een brief toegezonden met scherpe kritiek op diens „onver antwoordelijke" uitspraken over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. •De brief, „geschreven namens duizen den Nederlandse immigranten", werd gepubliceerd op de voorpagina van 't regeringsblad „Die Transvaler". In deze brief verzoekt Bourquin minister Luns zich van kritiek op Zuid-Afrika te onthouden, totdat de Nederlandse regering „de balk uit het eigen oog heeft verwijderd." Onderscheiden met de ere-medaille in brons In een kleine kring van familie en bekenden is mej. E. C. Verbeek dins- Jing bij delburg. Van 1920 tot 1935 deelde zij lief en leed bij de ouders van.mej. L. H. C. Wijnne en hierna was zij deze behulpzaam bij de huiselijke beslom meringen. Burgemeester mr. Joh. dé Widt, die de jubilaresse kwam feliciteren, noemde het dan ook een heel bijzon der jubileum, waarvoor hij veel be wondering toonde. Vooral ook omdat mej. Verbeek 40 jaar lang huishoude lijk werk had verricht bij dezelfde familie. „Ook van hogexe zijde is hiervoor waardering getoond", zei mr. De Widt, die als blijk hiervoor de jubilaresse de bronzen eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau opspeldde. Namens het hoofdbestuur van de Ne- van Huisvrou- A. van de Boo- gertSelhorst het woord. Zij wees erop, dat het jubileum van mej. Ver beek een bijzonder jubileum genoemd mag worden, omdat het tegenwoor dig niet vaak voorkomt, dat met zulk een trouw en toewijding zo'n lange tijd bij dezelfde familie wordt ge werkt. Voor deze trouw en toewijding speldde zij mej. Verbeek de gouden medaille voor 40 jaar trouwe dienst op. Namens de afdeling Middelburg van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bood mevr. E. Th. P. Kosters bloemen aan. (Foto P.Z.C.) Zoeken tot nu toe vruchteloos De notaris die het toezicht heeft op de prijzenverdeling van de K-N.V.B.-pool en de Haagse po litie zijn tezamen bezig aan een diepgaand onderzoek naar vijf verdwenen pooiformulieren uit het Noordhollandse plaatsje Oosthui zen. Dit naar aanleiding van het feit, dat de heer Visser van de v.v. „Oosthuizen" zich heeft ge meld als een van de winnaars van de eerste prijs. Het zoeken naar zijn formulier bleef echter in eer ste instantie vruchteloos. In de enveloppe, ingediend door de voor zitter van de voetbalvereniging DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Groter areaal wintertarwe beslaat dit jaar ongeveer 88.000 ha Tijdens de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.LAI., die onder voorzitterschap stond van ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, is van gedachten gewisseld over de nota van het secretariaat van het Landbouw schap over de positie van de vlasteeit ia Nederland en in West-Europa. Naar de mening van het bestuur blijft de positie van vlastelend Neder land onoverzichtelijk, omdat men niet weet tegen welke prijzen Rusland vlas zal exporteren. Het dagelijks bestuur van de Z.L.M. betreurde het, dat de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen, reeds definitief besloten heeft voor 1960 geen steun meer te verlenen aan de vlasvcrwerkendé industrie. Zoals bekend gaf de regering in de jaren 1958 en 1959 een toeslag van f 160,per ha. De heer J. B. Becu deed in deze ver gadering mededelingen over diverse akkerbouwaangelegenheden. Het zal noodzakelijk zijn de areaalheffing voor de kwekersvergoedingen enigs zins te verhogen, teneinde de kwe kers een x-edelijke beloning voor hun arbeid te kunnen geven. De minister is voornemens de gara'n- tieprijs voor de fabrieksaardappelen te realiseren via een toeslag per 100 kg aardappelmeel aan de fabrieken. Hij wil deze toeslag mede afhanke lijk maken van de uitkomsten der andere gewassen in de veenkoloniën. Een dergelijk beleid achtte de ver gadering moeilijk aanvaardbaar, daar de uit te betalen prijs aan de telers hierdoor een soort inkomens sluitpost dreigt te worden. Het beleid ten aanzien van de voedergranen zal niet van betekenis gewijzigd worden. De uitzaai van wintertarve is gro ter dan verleden jaar en bedraagt 88.000 ha. Het bijinengingspercen- tagc zal volgens de mening van het bestuur zeker gehandhaafd dienen te worden. Naar aanleiding van deze kwestie ontspon zich een levendige discussie over de bak- waarde van de zachte en de harde tarwe en de smaak van het brood. De heer Becu deelde in dit verband mede dat pogingen van kwekers zijde om te komen Jot tarwerassen, die met behoud van de tegenwoor dige eigenschappen, een betere bakwaarde hebben, zuilen worden gestimuleerd. Over een eventuele brouwgerstrege- ling voor oogst 1960 worden de eex-- ste oriënterende besprekingen ge voerd tussen het Landbouwschap en vertegenwoordigers van de land bouworganisaties in het zuidwesten van het land. Ten aanzien van de suiker worden besprekingen gevoerd tussen de ge organiseerde landbouw en de suiker industrie inzake een mogelijke reke ning-courantregeling voor overschot ten en tekorten van de inlandse sui- kerproduktie. Wanneer een oplossing van dit moeilijke en ingewikkelde vraagstuk mogelijk is, zullen voor stellen aan de regering worden ge daan. Loonpolitiek De heer C. J. van der Werff ging nader in op de besprekingen, welke landelijk gevoerd zijn en provinciaal gevoerd worden over de lonen. Er is landelijk tussen werkgevers en werknemers overeenstemming be reikt over een loonsverhoging in de vrije sfeer van 4 Dit geldt voor de akker- en weidebouw. Ten aanzien van de tuinbouw liggen de eisen van' de provinciale vertegen woordigers der werknemers hoger. Het bestuur achtte dit niet aan vaardbaar. Voor het verzoek van de werknemers om aan de vaste arbeiders in de tuinbouw liet gehele jaar eenzelfde weekloon te betalen, voelde de ver gadering wel wat, mits dit faculta tief zou gesteld worden. Het bestuur zal aan dc tuïnbouw- commissie van de Z.L.M. verzoe ken zich te beraden over de vraag stukken rond de erkenningseïsen en de teeltvcrgunningen, daar deze kwesties, mede door de uit spraak van de Sociaal Economi sche Raad, urgent zijn geworden. Men is voorlopig van mening dat niet onaanzienlijke verruiming in „Óosthuizen", bleek noch zijn formulier noch dat van vier ande ren aanwezig. Maandag, zo vernemen wij van de politie, zijn de notaris en de Haagse politie naar Hoorn en Oosthuizen geweest om ter plaatse navraag te doen. Gebleken is dat de door de voorzitter van de voet balvereniging Oosthuizen in aan wezigheid van getuigen alle for mulieren in een enveloppe heeft gedaan. Vervolgens heeft de voor zitter deze enveloppe zelf naar Hoorn gebracht, waarna de enve loppe in Alkmaar met enveloppen van vele andere verenigingen in de omgeving in dxie zakken werd gedaan. Deze zakken arriveerden normaal in Den Haag bij de K.N.V.B. Zondagavond toen de heer Visser zich meldde werd de enveloppe Oosthuizen nagekeken. Maar zonder resultaat. Men vond wel een enveloppe van een andere heer Visser, die echter maar zes punten had „gescooi'd". Ook het nakijken van de enveloppe Hoorn leverde mets op. Nu is men bezig de drie zakken uit Alkmaar nog eens door te nemen. Komt ook hierbij het formulier van de heer Visser niet aan het licht, dan is het mysterie compleet. De heer Visser heeft al aangekon digd eventueel tegen de K.N.V.B. te zullen procederen, om zijn prijs te krijgen. Zijn verantwoordelijk heid, zo stelt hij. hield namelijk op bij hét inleveren van het for mulier en dat hij dit gedaan heeft staat vast door de zegels, die zijn geplakt op het door hem gehou den duplicaat. Voor de verdere gang van zaken is volgens hem de KN.V.B. verantwoordelijk. De heer Visser heeft al eens een prijs van 16.000 gulden gewon nen. Hij had het verdwenen for mulier ingevuld samen met de voorzitter van de voetbalvereni ging „Oosthuizen", maar alleen een van zijn kolommen was ge heel conform de uitslagen. sommige sectoren mogelijk moet zijn. Voorts werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voornemen de kapitalisatiefactor voor tuinbouw- gronden te verlagen. Aangezien er aan deze kwestie zoveel facetten zit ten, mede gezien in het kader van de prijspolitiek van alle landbouw gronden. werd besloten dit punt op nieuw te agendei"en, waarbij aan dr. ir. Ubbink verzocht werd dit vraag stuk in te leiden. Onder de aandacht werd gebracht, dat op 26 februari a.s. in Goes een „blauwmaanzaaddag" zal worden gehouden, waarop tal van facetten betreffende de teelt van dit gewas zullen worden belicht, 't Conceptplan wegen en waterlopen van de ruilver kaveling Klevex-skerke kon. gezien de ontvangen adviezen, de goedkeu ring van het dagelijks bestuur weg dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7