Alleen toelating spijtoptanten in werkelijke noodgevallen KLANKBORD GEEN OMBUIGING VAN HET GRATIEBELEID VOOR REACT0R0NDERZ0EK PER JAAR 200 MILJOEN DOLLAR NODIG KAMER BEHANDELDE GISTEREN VELE ZEEUWSE ZAKEN WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE UOURANT REGERING BLIJFT OP HAAR STUK STAAN: (Van onze parlementaire redacteur). Ondanks de unanieme aandrang, die reeds vorige week en ook weer dins dag in de Eerste Kamer" op minister Beerman werd uitgeoefend om alle spijtoptanten uit Indonesië in Nederland toe te laten, blijft de regering op baar stuk staan. Tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van justitie, betoogde minister Beerman in een emotionele rede dat de re gering van oordeel is dat de toelating van spijtoptanten beperkt moet blijven tot de werkelijke noodgevallen. Dat er momenteel in Indonesië sprake zou zijn van een algemene noodtoestand werd door ée minister ontkend. Voorts betwijfelde de minister of al len die destijds voor het Indonesiër schap hebben geopteerd, tot de spijt optanten moeten worden gerekend. Driekwart van de optanten hebben zich volledig aan de Indonesische maatschappij aangepast en willen niet terug. Het restant, dus een kwart heeft wel spijt en vraagt een visum voor Nederland. Daarom is het zaak, aldus mr. Beerman, na te gaan, waarom men spijt heeft. Het gaat niet aan hen toe te laten die bijvoorbeeld op kosten van het rijk een westerse opvoeding voor hun kin deren wensen. De minister verwees het verhaal, volgens hetwelk vroeger op de te genwoordige spijtoptanten door Nederland morele pressie zou zijn uitgeoefend om het Indonesiër schap te aanvaarden, naar het rijk der fabelen. De heer Lam ping (destijds hoge commissaris te Djakarta red.) heeft toen maals. aldus de minister in zijn rede gezegd dat het niet laakbaar is de Nederlandse nationaliteit op te geven. De bewindsman vond dat er in deze zaak enorm veel agita tie is geweest. Als de agitatie toeneemt stijgt het aantal aanvragen" om een visum. In twee maanden is het aantal aanvra gen tot 600 opgelopen, terwijl er an ders ongeveer 50 per maand worden Slot van pag. 1 onze onderwijzers zijn het woord „meester" zeker nog niet ontwend en wanneer men aan boord van een zee gaand schip een werktuigkundige wil roepen, dan roept men „meester". Tot in het begin van deze eeuw wa ren er nog zieken, die zich herinner den, dat een bepaalde groep artsen als „meester" werd aangeduid en ze verklaarden dan aan hun familie, dat ze .meesterden" bij meneer Zusenzo. Er is dus kans. dat bij het ge- meester thans het ge-magister komt en dat geeft tenslotte aan leiding tot de vraag of het nu wel zo dringend nodig is het kweekbed van de Nederlandse titulatuur met een nieuw gewas te verrijken. Waarom kan men de mensen, die met de letters „drs." experimenteren niet rustig in hun knollentuin laten? En waarom zou men de enoi me reek sen van aanduidingen en afkortingen, die soms het lezen van een een voudig dagblad of een weekblad al tot een puzzel maken, nog weer uit breiden met nieuwe wetenschappelij ke titels Hier moet welhaast ieder de lust be kruipen om tot de minister van on derwijs te zeggen: „dat is volkomen overbodig". Behalve die overbodigheid is er nog een tweede argument tegen de nieuwe titulatuur aan te voe ren. De woorden, „magister" en „bac calaureus" zijn bijzonder weinig ge schikt om een wezenlijke inhoud te krijgen voor de grote massa van de Nederlanders. Wanneer het de minister te doen is om aan de dragers van deze titels een zekere „status" te geven, dan is een mislukking niet uitgesloten. Status,'zo zeggen de sociaal-psycho logen. wordt toegekend door de sa menleving. En als de Nederlandse samenleving de „status", die verleend moet wor den door een woord als „magis ter" niet toekent en dat enigermate muffe woord wegwuiftwel dan zal er over tien cf twintig jaar een wetswijziging moeten komen, waar bij die rare titel teruggewezen wordt naar de vergeelde bladzijden van het „vergeetboek", waar de minister blijkbaar zo naarstig in gespeurd heeft. Misschien is het daarom beter nu die rare titel(s) al te schrappen. gevraagd. De minister betreurde het, dat de regering niet over een appa raat beschikt om de werkelijk in nood verkerende spijtoptanten uit de aan vragen te lichten, teneinde deze toe te laten. Tenslotte was de minister van me ning dat Nederland, dat een kost bare emigratiepolitiek voert, dat een land in West-Europa is waar de be lastingen het hoogst zijn, dat steeds zoekt naar arbeidsplaatsen voor zijn bevolking en dat voorop wil staan bij de hulp aan de onderontwikkelde ge bieden, geen vrij spijtoptantenbeleid kan voeren. De regering meent al ver genoeg te zijn gegaan, aldus mr. Beerman, door thans maximaal 2000 personen toe te laten met nog een kleine aanvulling voor de specifieke noodgevallen. Minister Beerman was in zijn ant woord in tweede termijn zeer kort. Mevrouw Luijks (k.v.p.) kreeg alleen nog de toezegging dat de minister bereid is alle hulp en sa menwerking te accepteren, die hem bij het onderzoek naar de werkelijke noodgevallen onder de spijtoptanten wordt aangeboden. De minister verklaarde tijdens de verdere behandeling van zijn begro ting, dat hij het door zijn ambts voorgangers gevoerde gratiebeleid ten aanzien van de oorlogsmisdadi gers niet zal ombuigen. Dit betekent dat zij die levenslang hebben gekre gen, ook al waren zij eerder ter dood veroordeeld en gratie kregen, kannen verwachten dat hnn zaak te zijner tijd opnieuw zal worden bekeken. Binnen het kader van liet tot nu toe gevoerde beleid zal er ook in de toe komst geen onderscheid worden ge maakt tussen oorlogsmisdadigers en andere veroordeelden. De Kamer aanvaardde zonder hoof delijke stemming de begroting. AMERIKAANSE COMMISSIE: Ook ontwikkeling in Europa van belang De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft dinsdag de hoop uitgesproken dat omstreeks 1968 in de Verenigde Staten elektriciteit kan worden geproduceerd tegen een kost prijs die kan concurreren met gewo ne elektriciteit in de zogenaamde du re gebieden van de Verenigde Staten. In deze gebieden kost de elektriciteit op het ogenblik 35 dollarcent per mil joen b.t.u. (Britse thermische eenhe den). Men zou dan wellicht het best lichte, watergekoelde reactoren kunnen ge bruiken, doch het zal in de meeste gevallen tot 1963, 1964 of later nog duren voor men de nodige ervaring heeft opgedaan om te weten op welke manier de goedkoopste kernenergie centrales moeten worden ontwikkeld, zo verklaart de commissie in een ver slag aan de Amerikaanse congres commissie voor atoomenergie, die dinsdag een onderzoek is begonnen naar de stand van zaken van de Ame rikaanse kernenergie-industrie. De commissie verklaart voorts dat in de komende jaren per jaar 180 tot 200 miljoen dollar zal moeten worden besteed voor reactoronderzoek. De Verenigde Staten zijn op het punt van de ontwikkeling van kernenergiecen trales tevens aangewezen op de re- WEDLOOP OM MEISJE. Een 19- jarige identieke tweeling zal door middel van een wedloop uitmaken wie het recht krijgt in het huwelijk te treden met een eveneens 19-jarig meisje dat zelf geen beslissing kan nemen. „Zij zijn in alle opzichten zo gelijk dat ik voor beiden evenveel voel", zei ze. De jongens vertrekken daarom vrij dag uil hun woonplaats Bangor in Noord-Wales voor een wandeling van bijna 170 km. De drie jonge mensen studeren aan de universiteit van Noord-Wales. Hun medestudenten zullen toezicht houden op de wed strijd, nadat het meisje het start schot heeft gegeven. De verliezer zal bruidsjonker zijn bij 'het huwelijk. HONDEPOOT. De stadsontvanger te Carthage in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota adresseerde de aanslag biljetten van de hondenbelasting niet aan de hondebezitters maai' aan de honden. De heer Vergil Hen on bleef in stijl en zond dc ontvanger een chèque, ondertekend met een poot- afdruk var. zijn hond- Kind, 2, na val uit raam overleden De tweejarige Catharina van Velden is maandagmiddag door onbekende oorzaak uit het raam op de vierde etage van een perceel aan de Beuken weg te Amsterdam gevallen. Het kind is later aan de gevolgen van deze val overleden. Prinsessen teruggekeerd De prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteren per trein in Nederland te ruggekeerd. Zij hebben enige tijd met vakantie in Oostenrijk vertoefd. sultatcn van dc ontwikkeling op dit gebied in Europa, zoals het dragon project van de O.E.E.S., dat proeven met de Amerikaanse gasgekoelde re actor met hoge temperaturen omvat. In de komende jaren zullen verschil lende prototypes voor reactors worden gebouwd en gebruikt door openbare nutsbedrijven en particulieren. De commissie zal zonodig hulp verlenen, doch zij meent dat de particuliere industrie zelf zoveel mogelijk de ver antwoordelijkheid voor grote kern energiecentrales op commerciële basis dient te aanvaarden. Een beeld van het bezoek van de president van Peru. en mevrouio Prado aan Parijs. President De Gaulle verwelkomt zijn gasten op de trappen voor het Ely- sées-paleis. „Dorp aan de rivier" kandidaat voor „Oscar" Tot de vijf niet-Amcrikaanse films die door liet comité van de „Acade my of motion picture arts and scien ces" kandidaat zijn gesteld voor een „Oscar" behoort de Nederlandse rol prent „Dorp aan de rivier" van Fons Rademakers, naar het boek van An ton Coolen. De andere niet-Amerikaanse films zijn „Orfeu Negro" (een Frans-Bra- ziliaanso coprodubtie van Marcel Camus), „Die Brücke" (Duits), „La grande guerra" (Italiaans, een pro- duktie van Dino de Larentiis) en „Paw" (Deens). Op 27 februari zal de „Academy" definitief beslissen over de kandida tuur van de vijf films. De prijsuit reiking heeft plaats op 4 april in het R.K.O. Pantages Theatre te Holljrwood. Om in aanmerking te komen voor een „Oscar" moeten de buitenlandse films de lengte hebben van een nor male speelfilm, een niet-Engelse ge luidsband hebben en gedurende 1959 in commerciële roulatie zijn geweest in het land waar zij zijn vervaardigd. Vertoning in de Verenigde Staten noch Engelse ondertitels zijn een ver eiste voor het toekennen van een „Oscar". Nog geen dirigent voor Concertgebouworkest (Van onze Haagse redactie). Worden Bernard Jlaïting en Engen .Jochums de dirigenten van het Con certgebouworkest Dit is de vraag, die vele muziekliefhebbers zich sinds het overlijden van dr. Eduard van Beinum stellen. Een vraag, die weer in het middelpunt van de belangstel ling is komen te staan, nu hardnek kig geruchten de ronde doen, als zou het bestuur van het Concertge bouworkest reeds een beslissing heb ben genomen. Sommige berichten melden zelfs, dat de heer Haitink officieel van zijn benoeming op de hoogte zou zijn gesteld. Mevrouw Haitink vertelde ons, dat er maandag wel een bespreking tussen het bestuur en haar man had plaats gehad, niaar zij voegde daaraan toe: er zijn al zoveel besprekingen ge weest. Een definitieve beslissing is naar mijn weten, echter nog niet ge nomen, 'zodat ik kan zeggen, dat het voorbarig is te zeggen, dat mijn man en de heer Jochums hun aanstelling reeds hebben gekregen. Op het ogenblik zijn er zes kandida ten, drie Europese en drie Ameri kaanse. Bernard Haitink gooit onder dit zestal bepaald hoge ogen, zo werd ons verzekerd, maar een beslissing te zijnen gunste is nog steeds niet genomen. Er wordt aan deze benoe ming de grootst mogelijke zorg be steed. Mede omdat de praktische uit voerbaarheid van de benoeming van de kandidaten bekeken moet worden, is er vrij veel tijd mee gemoeid. Over vier a vijf weken kan waar schijnlijk een beslissing tegemoet ge zien worden. De be^reking van de bestuursleden maandagavond ten huize van Bernard Haitink behelsde slechts de programmasamenstelling van de gewone gastperiode. De dood op de weg Bij een botsing tussen een personen auto en een zwaarbeladen truc, in een scherpe bocht van de spoorweg in Roosendaal, is gisteren de 40-jari- ge heer Kessels uit St.-Oedenrode gedood. De heer Kessels, die in de bocht wil de remmen slipte door de gladheid van de weg en kwam met zijn auto terécht onder een truc van het ex peditiebedrijf Darvi uit Dinteloord, bestuurd door de heer O. van E. Het Wereldgebeuren Minister II. A. Korthals tijdens zijn toes&n&k in de Tweede Kamer op de begroting van verkeer en water staat. (Slot van pag. 1) de rijkswaterstaat en de hoogte van de uit te keren vergoedingen. „Der gelijke onzekerheden zijn funest voor de initiatieven ter. plaatse", aldus spreker, „Welke regeling zal er getroffen wor den voor de cijnsgronden De agra rische gedupeerden zijrf al evenmin te spieken over de gang van zaken." Bij de onderhandelingen over de aankoop van landbouwgronden en bedrijven wordt van rijkswater- staatszijde een totaalbedrag ge noemd, dat de gedupeerden niet in details kunnen narekenen. Het zal dus wel uitlopen op onteige ning op grote schaal. Dn heer Van der Peijl wees er nog op, dat er aan de andere zij de van de grens vergoedingen worden toegekend, die twee en een half tot driemaal zo hoog zijn als de Nederlandse, hetgeen ongezon de spanningen teweeg brengt. Ten aanzien van de agrarische gedupeerden bepleitte deze spreker overleg tussen een vertrouwens commissie nit de betrokkenen en de rijkswaterstaat. Ook vroeg hij aandacht voor het plan, dat de georganiseerde land bouw heeft opgesteld voor de verwerking van de bij de verbre ding uitkomende gronden. Vervolgens wilde het C.H.-Kamerlid weten, hoe het nu met de inpoldering van het Land van Saeftinge zal gaan. „Is het door de regering aangekon digde uitstel een gevolg van de op stelling van een prioriteitenschema" of spelen hier Belgische belangen een rol Tenslotte stelde dit Zeeuwse Ka merlid een aantal Delta-vragen. „Hoe is het met de taxatie van de Veerse middenstandsbedrijven. Is er al een advies hierover van de commissie ex artikel 8 van de Del tawet Hoe staat het met de oes- terproef en hoe met de Haring- vlietbrug Is de minister op de liogto van dc moeilijkheden rond de voorschot regeling, onder andere voor de aanpassingswerken Dc S.G.P.-afgevaardigde, de heer D. Kodde uit Zoutelande, stelde In zijn rede eveneens een aantal Zeeuwse problemen aan de orde. De beschadi ging tijdens de storm van de Vlis- singse asfaltwering was daarvan een van de eerste. „Moeten we nu door gaan met deze materialen wilde hij weten. „Wist de minister wel, dat de technische dienst van de Pol der Walcheren had geadviseerd op de bewuste plaats een gewone bazalt- glooiïng te maken Verontrust was deze spreker ook over de gang van zaken liij het herstel van de zwakke plaatsen. „Hoe komt het, dat het zo langzaam gaat?" Spreker meende, dat niet steeds met voorschotten aan de pol ders moet worden gewerkt, maar dat in plaats daarvan de bijdragewetten dienen te komen. Ook de heer Kodde vroeg aandacht voor het Land van Saeftinge. Hij stelde de vraag of hier de regularisa- tie van de Westersclielde uiteindelijk niet de oplossing zou zijn. Dan zou tevens het probleem van een vaste verbinding over deze rivier opgelost zijn. Ten aanzien van dc veerdiensten, betoogde de heer Kodde, dat do ta rieven voor werknemers en voor vracht dienden te verdwijnen. Spreker v as geen voorstander van 1 algehele vrijdom, maar wel van een tarief, dat geijkt was aan de vervoerskosten op een overeen komstig stuk weg. Ten aanzien van de noordelijke veerverbindingen verklaarde de heer Kodde nog, dat de provincie Zeeland de kosten hiervan in de toekomst niet zal kunnen dragen. Nadat hij nog had gepleit voor het Sloeplan drong de heer Kodde aan op uitvoering van de oester- proef, daarbij citerend nit een ar tikel van dr. Van Beozekom in Econoinisch-Statistischo Berich ten. Tenslotte roerde deze spreker nog de kwestie van schadevergoedin gen in het Deltagebied en het ka naal GentTerneuzen aan. Zeeuwse zaken werden ook aangesne den door de heer A. W. Biewenga (a.-r.), die vragen stelde over de zwakke plaatsen en op spoed aan drong ten aanzien van de bijdrage wetten, alsmede door de heer R. Ze- gering Hadders (v.v.d.), die de kapi- taalvoovzlening voor de waterschap pen door de rijksoverheid aan de or de stelde. De beslissing over deze ka- pitaalverstrekking door de rijksover heid aan de waterschappen komt dik- dijls te laat af, betoogde deze spre ker. Tenslotte was het de P. v. d. A.-afge- vaardigde, mej. mr A. P. Schilthuis, die het tempo van de verhoging der zeeweringen,, de bijdragewetten. de oesterproef en de tarieven op de Wes- terscheldeveren aan de orde stelde. Zij verklaarde, dat haar fractie ongerust is over het tempo, waar in de verhoging van de waterke ringen wordt uitgevoerd en over het uitblijven van de bijdrage wetten. De formule 60-r-40. de wa terschappen welbekend, zal voor hen een te grote last betekenen, meende mejuffx-ouw Schilthuis. Zij bepleitte een herorganisatie van het wegenheheer Maarbij dit beheer naar haar mening onttrokken dient te worden aan de waterschappen, be halve dan aan die waterschappen, die uitsluitend voor wegbeheer zijn op gericht (wegschap), voorts wilde spreekster van de mi nister weten hoe het nu staat met de oesterproeven in het Veerse Gat en hoelang het nog zal duren voor hier over een definitieve beslissing komt. Over het Sloeplan betoogde zij met nadruk, dat men dit project moet zien als een ontlasting van de randstad Holland. „.Als we daartoe werkelijk een bijdrage willen leveren, dan moeten we niet achter de plannen aanlopen". Ten aanzien van de Westerschelde- tarieven „Een tunnel is een toe komstdroom" wees zij op de ver voerscijfers, die onlangs in het voor lichtingsblad van de provincie Zee land zijn gepubliceerd. „De wachttij den behoren nu weliswaar tot het verleden, maar er kleven aan de nieu we tarieven vele economische bezwa ren". In het bijzonder doelde zij op de bedrijven in Zeeuwscli-Vlaanderen en voorts op de bezwaren van de ho ge veergelden voor fietsers en brom fietsers. Zij herinnerde in dit ver band aan de moties .Westerhout en Van den Heuvel, die voor deze groe pen vrijstelling hadden bepleit. Ten slotte vroeg zij inlichtingen over de stand van de onderhandelingen tus sen de minister en Gedeputeerde Sta ten rond de tarieven. Vandaag worden de debatten voort gezet. Twee oompjes Een lichte toets sprak uit het ant woord, dat de Russische eerste vice-premier Anastas Mikojan gisteren bij terugkeer uit Cuba tc Moskou gaf op de vraag. of de duik boot die in de Argentijnse Golfo Nuevo werd ingesloten een Russische kon zijn. „Er is buiten de territoriale wateren ruimte genoeg, en als de Russen de schone vrouwen in bad pak op de Argentijnse stranden wil len bekijken, kunnen zij immers be ter als toerist naar Argentinië rei- zen". Op de voorlaatste halte van het vlieg- j tuig. Oslo. kreeg hij het daarentegen zwaar te verduren. Tijdens een toe- spraak voor studenten werd hij uit- I gefloten en uitgeschreeuwd, toen hij de in Noorwegen wonende, na de op stand van 1956 uit Hongarije ge- Ivluchte studenten uitmaakte voor ..misdadigers, aan wier handen bloed kleeft". Mikojan. die hoewel meestentijds met de problemen van de buitenland se handel in de weer tijdens de Hongaarse opstand naar Boedapest snelde en ten nauwste hetrokken moet zijn geweest bij het Russische ingrijpen, vergat blijkbaar de kritiek die hij op het XXste partijcongres te Moskou had uitgesproken over Stalin. (Men zegt. dat het aan Miko- jans opvallende slimheid te toe te schrijven was. dat hij bijna een kwart eeuw in de nabijheid van die despoot onderdrukker der Oost- europese volkeren kon verblijven zonder dat hij het slachtoffer werd van diens wantrouwige misdadig heid). Naar Cuba was Mikojan getogen, niet om er zoals tijdens een reis naar de Verenigde Staten in 1936 produktiemethodes van de consumptie-industrie af te kijken, noch om als toerist de Zuid- of Mid- denamerikaanse schonen te bewonde ren. Kroesjtsjew had deze uitgekook te staatshandelsman naar Cuba ge stuurd om er suikeroompje te spe len en het is wel zeker dat dit geen proeve van onbaatzuchtigheid was, maar een onverwachte vrijmoe-, dige zet op het politieke schaakbord, ter dekking van de Cubaanse „ko ning". premier Fidel Castro, wiens ..pionnen" de aanval hebben ingezet op de Amerikaanse economische „vestingen" op het eiland. Fidel Castro, die zich al noemt hij zich geen communist als revolutionair verwant kon voelen met zijn bezoe ker. veteraan van 1917. ontving met open armen de „hulp" die de Rus meebracht en die in de Verenigde Staten wordt aangeduid als „een lokaas". Dit lokaas werd Castro voorge legd in de vorm van een econo misch contract dat hij grif te kende. De Sowjet-Unie zal volgens dat papier in de komende vijf jaar 5 miljoen ton suiker van Cuba af nemen tegen wereldmarktprijs. Cuba ontvangt bovendien een lening ter waarde van honderd miljoen Ameri kaanse dollars, rente 21,ó procent, looptijd volgens Castro's blad Revo lution twaalf jaar. De lening kan worden gebruikt voor de aanschaf van „uitrusting, machinerieën en ma terialen", waarbij vanzelfsprekend Rusland als leverancier zal optreden. Rusland wordt op die manier Cuba's suikeroompje nummer 2; nummer 1 zijn nog altijd de Verenigde Staten, die gemiddeld niet minder dan 3 mil joen ton suiker per jaar van Cuba I kopen tegen een prijs die. ter onder steuning van de economie van het land. enkele centen per pond boven de wereldmarktprijs ligt. Mikojans reis heeft voor de anti- Amerikaanse Fidel Castro op die manier vooral leedvermaak opgeleverd. In de Verenigde Staten gaan intussen stemmen op. om het hem „betaald" te zetten en een eind te maken aan allerlei steun die on danks de onteigening van Ameri kaanse bezittingen door de Cubaan se regering nog voortgaat „terwille van het volk". Sommigen*willen Cuba door minder af te nemen aan den lijve laten voelen hoezeer het van de Amerikaanse suikermarkt afhan kelijk is. Maar misschien troost Castro zich met de wetenschap, dat de Amerikanen niet lichtvaardig tot zulk een wraakoefening zullen over gaan, vooral omdat zii aan de an dere Zuidamerikaanse landen willen bewijzen, hoezeer hun bulp „door dik en dun" wordt verstrekt. In politiek opzicht beschouwen som migen deze handelsmanoeuvre van Mikojan als een soort demonstratie aan de vooravond van de topconfe rentie: dat de Russen indien zij dat wensen hun activiteit kunnen uitbrei den tot de Amerikaanse invloeds sfeer. Het doel zou kunnen zijn. de Amerikanen zich te doen schikken in het bestaan van een Russische in vloedssfeer die Oost-Europa omvat. Het. is tussen de suikeroompjes niet louter zoetigheid! ANASTAS MIKOJAN ...aan Amerika's kusten...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5