Op Zuid-Beveland vijftig jaar drinkwatervoorziening Zeeuwse Almanak AUTOMATISERING TH00LSE TELEFOON BIJNA EEN FEIT Ituin Een Zeeuwse commissie zal de Mammoetwet bestuderen Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG lï FEBRUARI 196U JUBILERENDE MAATSCHAPPIJ Verbruik per hoofd der bevolking in halve eeuw vertienvoudigd De N.V. Waterleiding „Zuid-Beveland", gevestigd te Goes, viert dit jaar liaar halve eeuwfeest. Maandag 4 april aanstaande zal dit jubileum met een receptie in hotel „De Korenbeurs" te Goes worden gevierd. Klein be gonnen, is de waterleidingmaatschappij uitgegroeid tot een bedrijf, dat niet meer weg te denken is in de huidige samenleving. In de loop van vijftig jaar zijn bijna alle percelen op Noord- en Zuid-Beveland ophet waterleidingnet aangesloten. Met deze groei heeft ook het waterverbruik gelijke tred gehouden. Werd in 1913 nog slechts 6,7 liter drinkwater per hoofd der bevolking gebruikt in het concessiegebied van de maatschappij, in 1958 gebruikte iedere Bevelander dagelijks bijna 70 liter. Via enorme pijpleidingen zijn in deze vijftig jaar miljarden liters „Brabants" water naar de beide Bevelanden gestroomd. In Ossendrecht dé „leverancier" van het water is in die periode liefst 60.000.000 kubieke meter opge pompt! De waterleidingmaatschappij „Zuid- Beveland" werd op 5 april 1910 opge richt. Het was de eerste grote streek- waterleidiiig van ons land en de tweede intercommunale. Het eerste werk van de jonge maatschappij om vatte de bouw van een pompstation in Ossendrecht, de aanleg van een hoofdbuizennet en de bouw' van een watertoren in Goes. De Nederlanders waren in dit werk nog niet gespeci- aliceerd, zodat de bouw van deze pro jecten werd opgedragen aan Carl Francken uit Bremen. Welnu, de Duitser heeft zijn werk voortreffe lijk gedaan.' De nu bijna 50 jaar oude watertoren, die het beeld in Goes- Zuid beheerst, kan nog wel een eeuw mee. Zo solide en stevig is hij ge bouwd, vertelde ons de directeur van de waterleidingmaatschappij, ir. M. J, Stoel Feuerstein. In Ossendrecht werd een strook grond aangekocht van rond 14 ha, waarop de bedrijfs gebouwen verrezen. Het hoofdbuizen net kree~s i H van 208 De hoeveelheid water, die in het eer ste jaar werd opgepompt bedroeg 427.000 kubieke meter, ongeveer een tiende van de hoeveelheid, die thans jaarlijks wordt verbruikt. Goede kwaliteit Het water, dat de waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland" in het concessiegebied levert, is ran goede kwaliteit. Wat dat betreft nemen de Bevelanders een bevoor rechte positie in, want tal van maatschappijen o.a. in de Rand stad Holland moeten hun water zuiveren met chloor. Dat komt de smaak niet ten goede. Na de Eerste Wereldoorlog, die en kele kleine storingen in het bedrijf tot gevolg had, zijn de zaken na 1918 weer energiek aangepakt. In 1921 bedroeg het aantal aansluitingen rond 7000. Een ongekend hoog aan tal, temeer omdat de aansluitingen vrijwillig waren. Wie geen leiding water beliefde, werd het ook niet op gedrongen. Nog kent men dit sys teem bij de maatschappij. Tot de Tweede Wereldoorlog zijn de jaren betrekkelijk rustig verlopen altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES flitsen de pijn weg voor de N.V. Gestaag werd uitge breid, het aantal aansluitingen nam toe en het verbruik van water steeg jaarlijks. Op 1 december 1939 werd de huidige directeur, ir. M. J. Stoel Feuerstem aan het bedrijf verbon den en hij volgde in 1942 directeur ir. J. van Poelgeest op. Laatstge noemde had deze functie vanaf de oprichting bekleed. Stagnatie De oorlog heeft veel stagnatie tot gevolg gehad in de bedrijfsvoering, maar ondanks vele tegenslagen slaagde men er toch in de watervoor ziening op peil te houden. In oktober 1944 wera de stroom met geweld'af- gedamd. Een hevig bombardement op de Kreekrakdam vernielde over een lengte van een kilometer het hoofd- buizennet. De definitieve reparatie van het to tale buizennet nam geruime tijd in beslag. Pas in juni 1947 kon men zeggen, dat de oorlogsschade geheel was hersteld. Weer braken goede jaren aan voor de waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland", maar weer gaf een ernstige catastrofe een gevoe lige slag aan het bedrijf: de ramp in 1953. Het herstel van de schade nam meer dan een jaar in beslag. Eén voordeel leverde de ramp op: Noord-Beveland, tot toen aangewe zen op regen- en welwater, werd voor 100 procent aangesloten op het waterleidingnet. Uitbreiding In de loop van de laatste jaren .zijn nieuwe installaties gebouwd en is het gehele technische apparaat van het bedrijf uitgebreid. Eind 1958 be droeg het totaal aangesloten percelen bijna 20.000. Het hoofdbuizennet is 674 km lang, de afstand Amsterdam- Bazel. In dit net 2ijn aangebracht 1566 brandkranen en 1116 afsluiters. Opgepompt werd in 1958 liefst 4.563.000 kubieke meter water, waar van ruim 1.5 miljoen kubieke meter werd doorgepompt naar de water leidingmaatschappij „Midden Zee land op Walcheren. De waterleidingmaatschappij „Zuid- Beveland" is een gezond bedrijf. De jaarverslagen getuigen van een ge zonde groei en bloei. Maar toch zijn er wensen. Iu West Zuid-Beveland is nog een aantal percelen niet aange sloten op het waterleidingnet: de z.g. onrendabele percelen. De N.V. streeft ernaar deze urgente gevallen* te hel pen. Het tempo van het ten behoeve van de onrendabele percelen nit te voeren werk wordt evenwel bepaald door de grootte van do rijksbijdrage. Ondanks het feit, dat nog niet alle wensen zijn verwezenlijkt, kan de waterleidingmaatschappij „Zuid-Be veland" bij haar 50-jarig bestaan te rugzien op een periode "van grote ac tiviteiten. VOORLICHTING VOOR ABONNEES DE VRIENDELIJKE STEM van een Thoolse telefoniste aan de andere kant van de lijn zullen de telefoonabonnees van dit eiland na volgende week dinsdagmiddag om één uur precies moeten missen. Wanneer zij na dat tijdstip de hoorn van de haak nemen zal iu plaats van de vertrouwde klank „welk nummer V' een zoemtoon te horen zijn. De eerste reactie van de automatische centrale, die voortaan ook de bewoners van dit Zeeuwse eiland en van St.-Philipsland ten dienste zal staan. Db officiële In gebruikstelling van de zes op Tholen gebouwde automatische centrales zal op 1200 plaatsen worden meebeleefd. Want tegelijkertijd zullen de telefoonbezitters in gang, huiskamer, winkel, kantoor of werk plaats klaar staan met een schaar om op klokslag het verbindingsdraadje tussen ïiet oude toestel en het nienwe door te knippen. Een symbolische handeling, die maar zelden zo massaal wordt verricht Dinsdag worden overal de draadjes doorgeknipt Zo is de P.T.T. dns ook op Tholen in de laatste fase van de uniforme automatisering aangeland. In ruim een jaar tijd werden in Tholen, St.-Annaland, St.-Maartensdijk, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Sta- venisse centrales gebouwd. Het kabelnet werd met ettelijke ki lometers uitgebreid en de zoge naamde „luchtlijnen" langs tele foonpalen werden van 79 tot 14 km teruggebracht, zodat op het gehele eiland nog slecht» 300 pa len te vinden zijn. VAN TOT VERRASSING Nelly Meulbroek uit 's Heer Arends- kerke, die het afgelopen jaar als col- le Oorlogsgravenstich- lectante voor de u.v6 ting haar steentje aan inzameling van deze instelling heeft bijgedragen heeft een bijzonder prettige verras* sing ontvangen. Bij loting is zij na melijk door het Ned. Oorlogsgraven- comité aangewezen als winnares van een reisje naar Engeland, te maken in de paasvakantie. FUSIE De besturen van de beide melk- controleverenïgingen uit Sint- GEKNIPT.... Het is gebeurd in een dorp op Wal cheren, alwaar een kapperloos tijd perk was ingetreden. Het was een toestand, die vooral voor twee be jaarde en zeer bevriende mannen een dankbaar onderwerp van gesprek was. Dat was ook weer het geval, toen de 83-jarige 's avonds bij de 90-jarige op bezoek kwam. Boven dien hadden ze die avond een uiterst tastbare aanleiding tot hun gesprek, want de 83-jarige begon met een klaaglied over zijn haar, dat zo lang werd. „Zo, zo, ja, ja.", reageerde zijn 90-jarige vriend aanvankelijk flauw tjes, maar plotseling sprak hij, met een energieke schittering in pijn ogen: „Vroeger knipte ik mijn kin deren altijd zelf!" De ander week liem hoopvol aan en vol vertrouwen vroe ghij: „Zou je dat nóg kunnen?". Opa van negentig meende van wel en opa van drie-en-tachtig maakte onmiddellijk een afspraak. „Ge knipt", moet hij g dacht hebben en de volgende dag was hij inderdaad geknipt. Wel niet volgens de laatste 'haarmode, maar voldoende gekort- vjiekt om weer netjes voor de dag te kunnen komen Annaland en Tholen zijn hijeen geweest in hotel „De Gouden Leeuw" in Sint-Annaland en heb ben daar besloten zich aaneen te sluiten. Deze fusie is in de eerste plaats aangegaan om tot een effi ciëntere administratie te komen. Het nieuwe bestuur telt zeven le den. VERBOUWING Reeds enige tijd bestaan er plannen om de Capucijnenkerk te Sluiskil uit te breiden, maar deze plannen kon den nog steeds niet worden verwe zenlijkt, zolang de gemeenteraad nog niet beslist heeft over het uitbrei dingsplan. In afwachting daarvan heeft het kerkbestuur besloten een versterkerinstallatie aan te laten brengen, die te zijner tijd door een permanente Installatie zal kunnen worden vervangen. SCHROEF ONKLAAR Schipper J. van Dijke ran het bin nenschip „Eben Haezcr" kreeg pech, toen hij op weg was van Sint-Phi- lipsland naar een zandwinplaats aan de Maas. De schroef van zijn schip raakte onklaar en hij was gedwon gen Bruinisse aan te doen, waar schroef en schroefas werden ver nieuwd. Daarna kon de „Eben Hac- zer" de reis voortzetten. KAMPIOEN-KONIJN De heer H. Ridderbos te Gapinge be haalde op de kampioenstentoonstcl- ling voor konijnen te Tilburg met zijn Roodoog-pool het kampioenschap van Nederland. Centrale verwarming S AWE MA NV Nederslraai 19 - Middelburg Tel. 01180-2962 En toen het eenmaal zover was ge komen, dat iedere abonnee over twee toestellen beschikte, die als een sprekende tegenstelling aan de muur hingen, achtte de P.T.T. de tijd ge komen om de belanghebbenden over de nieuwe gang van zaken in te lichten. Dinsdagmiddag was er daar om in hotel „De Gouden Leeuw" te St.-Maartensdijk een voorlichtirigs-, bijeenkomst voor de telefoonbezitters van St.-Annaland, Stavenisse en Scherpenisse, die 's avonds voor de be woners van St.-Maartensdijk werd herhaald. Daar .deed een batterij P. T.T.-personeel keurig en helder uit de doeken wat de mogelijkheden en ook de moeilijkheden met het nieu we systeem zijn en hoe men .deze dient te benutten, respectievelijk te voorkomen.. Vier aspecten De chef-buitendienst van het P.T.T.- district Breda, waaronder Tholen en St.-Philipsland ressorteren allé netnummers beginnen met de cijfers 016 de heer B. J. M. Ober, deed o.m. enkele mededelingen over het aantal aansluitingen in de sector en het dagelijks uitgaande verkeer, dat vorig jaar 3600 gesprekken beliep. De aanwijziginger., die in de gid sen voorkomen werden vervolgens door een team van drie P.T.T.— mensen op het toneel extra duide lijk gemaakt. Onder meer konden dé aanwezigen op een bord zien, wat er zoal in werking komt, wanneer men een interlokale ver binding tot stand wil brengen. Een koffiepauze werd nog gevolgd door de vertoning van de film: „Tele foon de ontwikkeling van een uit vinding", waai'in de gehele evolutie op dit gebied naar voren komt. Aan het eind van de middag bedankte de heer J. Hage uit Scherpenisse, die sinds 1921 abonnee is, de P.T.T. voor 't totstandkomen van de automatise ring. Na afloop kon men nog alle mogelijke inlichtingen verkrijgen, onder meer over draadomroep en mo bilofoons. Morgen (donderdag) zijn er in hotel ..Hof van Holland" te Tho len om 14.30 en 19.00 bijeenkomsten voor de abonnees uit dat gedeelte van het eiland. Vlissings horloger bij auto-ongeval omgekomen Dinsdagmorgen vroeg is op do rijks weg 56 tussen Breda en Roosendaal de 42-jarige liorloger-juwelier M. B. van den Hemel uit Vlissiugen bij een auto-ongeval om het leven gekomen. Omstreeks tien over half rijf, tijdens duisternis en hagel- en sneeuwbuien is de lieer Van den Hemel niet zijn auto op de achterzijde van een op de meest rechts gelegen rijstrook van de driebaansweg geparkeerd staande vrachtauto met aanhangwagen gere den. De heer Van den Hemel reed in de richting Roosendaal. Vermoedelijk heeft hij het geparkeerde wagenstel, waarvan de achterverlichting brand de niet gezien: men neemt aan, dat vlak voor hem een andere vrachtwa- fsn heeft gereden. De auto van de lissingse horloger schoof onder de aanhangwagen. De heer Van den Hemel moet op slag dood zijn ge weest. Er waren geen remsporen. De heer Van den Hemel zat alleen in de auto. Het slachtoffer laat vrouw en vier kinderen achter. De heer Van den Hemel, die in Aar denburg werd geboren, kwam in 1934 naar Vlissingen. Hij was lid van ver schillende verenigingen en organisa ties op sport- en middenstandsgebied. „Monarch van de Zeedijk" toch nog goedgekeurd „Monarch van de Zeedijk", een vierjarige hengst van de heer G. de Badts te Schoondijke, is =1 in Oostburg door de rijksjury voor hengstenkeuringen goed- H gekeurd. M De eigenaar van de bruin- schimmel was bij deze jury „in beroep" gegaan, toen „Mo- narch" tot tweemaal toe door jury's van de Koninklijke Ver- eniging „Het Nederlandsche §1 Trekpaard" was afgekeurd. De eerste keer was dat op de l§ m hengstenkeuring van 22 januari in Oostburg en de toenmalige eigenaars van het dier, de he- f§ H ren C. N. den Hamer en Zoon te Schoondijke, meenden, dat „Monarch" beter verdiende, Do hengst werd vervolgens H naar de nengstenkeurïng op 3 jf februari in Goes gezonden en i§ ook hier werd „Monarch" af- gekeurd. In laatste Instantie was nog H een beroep op de rijksjury mo- M H gelijk en dat leverde succes op! Iniiiniiioiiiiiiiiiiniiiiiiiinniimiiiniiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii Meisje in Zaamslag bij aanrijding gedood Dinsdagmorgen omstreeks elf uur Is het driejarig dochtertje Magdalena van de familie Buize uit de Polder straat te Zaamslag in de nabijheid van de ouderlijke woning door een personenauto, bestuurd door de Zaam- slagse arts C. V., aangereden en op slag gedood. Vermoedelijk is het meisje plotseling van het trottoir de rijweg opgelopen. Do verslagenheid over het ongeval Is iu Zaamslag groot. Oudrling te Philippine voor f 800,- bestolen Geld behoort gedeeltelijk aan Hervormde Kerk Bij een inbraak te Philippine in de woning van do tuinder L. de Z. is een geldsbedrag van ongeveer acht honderd gulden ontvreemd. Het geld behoort gedeeltelijk aan de hervorm de kerk van Philippine, waarvan de heer De Z. ouderling is. Het geld lag in een Dureau, dat door de dader (s) werd opengebroken. Door het inslaan van een raam had mén zich toegang verschaft tot de kamer. Verschillende waardevolle voorwerpen, die hier stonden, wer den met rust gelaten. De districts recherche uit Middelburg leidt het onderzoek, in samenwerking met de technische recherche uit Den Haag. Vingerafdrukken werden tot nu toe niet. gevonden. Ketellappers, moppentappers,1 en kappers; Winnaars, minnaars; bonafide, uitgekookte zakenlieden; weifelaars en alles-wagers. ook zij weten wat 't beduidt: met ESSO bent u beter uit Poolse chemici brengen bezoek aan „De Schelde" Ter gelegenheid vat het bezoek, dat vijf Poolse chemici op het ogenblik aan ons land brengen, hebben de han delsattaché bij de ambassade van de Poolse Volksrepubliek in Den Haag, de heer Kazimierz Sobolewski, en zijn echtgenote gisteravond 'n ont vangst gehouden in hun woning aan de Alexanderstraat in Den Haag. Deze ontvangst werd o.m. bijgewoond door representanten van Nederland se bedrijven en van in Nederland ge vestigde dochterondernemingen van buitenlandse industrieën. De Poolse delegatie is geïnteresseerd in raffinaderijbouw, omdat men in Polen van plan is in de komende tien jaren een raffinaderij op te richten. De delegatie heeft de nieuwe raffina derij in het Botlek-gebied in ogen schouw genomen. Later in de week staat een bezoek aan de werven van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen op net pro gramma. Het merendeel der delegatie zal omstreeks het einde van de week naar Polen terugkeren. Van departement voor nijverheid en handel Zeeuw gedood bij botsing onder Nijmegen Te Lent bij Nijmegen is maandag nacht tijdens een sneeuwstorm de 27- jarige ongehuwde marechaussee P. M. Looy, gelegerd te Groesbeek en afkomstig uit Ellewoutsdijk In Zee land, met zijn motor tegen een langs de weg geparkeerde, met stenen be laden vrachtauto gereden. De man was op slag dood. De heer Looy was tot 1954 in Elle woutsdijk woonachtig. Universitair examen Aan de stedelijke universiteit van Amsterdam is de heer D. J. Griep te Amsterdam, vroeger te Middelburg, geslaagd voor het kandidaatsexamen i in de psychologie. Het Departement Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del heeft een studiegroep ingesteld, die do gevolgen van het ontwerp- Manimoetwet (regelende liet voortge zet onderwijs) voor Zeeland in be schouwing .zal nemen. Met name de voorgestelde hoge normen voor de handhaving van bestaande en stich ting van nieuwe scholen doen vrezen, dat bij enkele takken van onderwijs de meeste scholen alleen nog bij speci- I aio dispensatie van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen kunnen blijven bestaan en dat m sommige gevallen opheffing dreigt. Tevens kan het aanbod van Zeeuwse middelbare krachten bij de bedrijven iu de provincie hierdoor worden aan getast. De commissie is intussen geïnstal leerd door de voorzitter van het ge noemde departement, ir. J. P. Berde- nis van Berlekom. Het lid van Gedeputeerde Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, was hierbij aan wezig in zijn kwaliteit van voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ver eniging van Nederlandse gemeenten, die voor dit probleem eveneens grote belangstelling heeft. De commissie bestaat uit de volgen de leden: drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. voor Zeeland, voorzit ter, drs. L. Turksma, socioloog van de Stichting Zeeland voor Maatschapne- lijk en Cultureel Werk, secretaris: drs. J. H. Abbas, psycholoog bij de Kon. Mij. „De Schelde", Vlissingen; L. Anderson, administrateur landbouw- huishoudscholen van de Z.L.M., Goes; drs. H. J. van Alphen, directeur chr. h.b.s. voor Walcheren, Middelburg; dr. D. Barends, rector chr. lyceum voor Zeeland, Goes; ir. A. A. Brevet, directeur N.V. Houth. v.h, G. Alberts Lzn. en Co., Middelburg; H. L. v. d. Briel, notaris te Middelburg; H C. van Donk, hoofd chr. school voor u.l.o., Goes; mr. G. W. Dwars, Departement Zeeland van de Ned. Mij. voor Nijver heid en Handel, Middelburg; A. A. Hoolhorst, oud-rector Koningin Wil- helmina Lyceum, Oostburg; J. Huis man, directeur lagere technische school, Middelburg; drs. J. K. de Jong, directie-secretaris P.Z.E.M, Middel burg; E. Kuiper, directeur r.h.b.s. en middelbare meisjesschool, Middel burg; G. Lammers, directeur r.h.b.s., Vlissingen; mr. drs. H. Langman, se cretaris van de directie N.V. Kon. Mij. „De Schelde", Vlissingen; mej. A. v. d. Leeden, consulente landbouw- huishoudonderwijs, Z.L.M., Goes; ir. N. Luning-Prak, archlt., stedebouw- kundige, Vlissingen; mej. H. J. Ybes, directrice industriehuishoudschool, Goes. De Stichting Zeeland en het E.T.I. voor Zeeland hebben zich beschikbaar gesteld voor de te verrichten onder zoekingen. De commissie hoopt over enige maanden haar bevindingen ken baar te maken. Bevrijdt U van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neem daarvoor Togal, het middel bij uitnemendheid, dat kan baten, waar andere falen. Togal zuivert de nieren én is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40, 8,88. Britse matrozen namen in Temeuzen fiets weg De politie te Terneuzen signaleerde dezer dagen twee Britse matrozen, die zich op één fiets door de stad voortbewogen. Ze bleken op weg te zijn naar hun schip, de „Hallcience" in het Zevenaarsdok, maar lieten hun rijwiel in de steek, toen zij bemerk ten, dat zij door de politie werden gevolgd. Het Britse schip vertrok zonder de twee zeelieden, van wie voorlopig ieder spoor ontbrak Later kwam een seintje uit Gent, dat de matrozen daar waren gepakt en op transport gesteld naar Engeland. Het rijwiel hadden zij weggenomen in de Axelsestraat. Langs de weg naar het Zevenaarsdok waren voorts 31 jonge boompjes vernield, maar het is niet bekend of <f zijn. de zeelieden daar schuldig Pauselijke onderscheiding Mej. A. Dierick te Koewacht is door de Paus onderscheiden met de orde „Pro Ecclesia et Pontifice" vanwege haar verdiensten op sociaal en maatschap pelijk terrein. De onderscheiding werd in een drukbezochte bijeenkomst uit gereikt door pastoor A. Ligthart te Koewacht. (Advertentie) LUST U GRAAG EEN BORRELTJE? Zorg dat Uw adem fris blijft. Een paar Pottertjes in de mond helpen U snel. Potter's Linia is ook oen probaat middel tegen kriebclhoest en opkomendo ver koudheid. VANDAAG. Middelburg; Electro: „De levensroman van Joseph Schmidt", 20 uur, al. Gou den Poorte: Feestavond buurtvereniging Veorse weg, 20 uur. Schouwburg: To neelavond Arbciderskunstkring, 20 uur. Vergenoeging: vergadering ver. voor bedrijfsvoorlichting „Walcheren", 14 uur. Wöhler: Lozing tuinbouw en plant kunde. 20 uur. Vlissingen Luxor: „De onkwotsbare vrij buiter", 20 uur, 14 jaar. Alhambra „Komplot met de duivel", 20 uur. Kunst- handei Bikker: expositie schilderijen G. J. F Naerebout, 12.30 en 14—18 uur. Goes Grand: „Kat op een heet zinken dak", 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Lezing voor Z.V.U.: ,J2en tocht docr Belgisch Kongo", 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2