PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMBTENAREN KRIJGEN 5 EN 1,2 PROCENT MEER Voor gepensioneerden geen toezegging ZEEUWSE ZAKEN in 's Lands vergaderzaal DE BILT EISENHOWER VRAAGT VOOR HULPVERLENING 4175 MILJOEN 203e jaargang - no. 40 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. tw-1 Ir- P- P- J 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. .Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F." de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zïerikzee. red. tel. 2425, adm. tel. Minister Toxopeus staakt overleg De salarissen van de volwassen ambtenaren worden met vijf procent verhoogd. Het overige deel van de rechtspositie van de ambtenaren zal worden verbeterd tot een bedrag overeenkomen de met ten hoogste 1,2 procent van de salarislast. Bij de verho ging van vijf procent zal met betrekking tot de volwassen ambtenaren een minimum in acht worden genomen van 18,25, waarvan de kosten in mindering zullen worden gebracht van het bedrag, dat wordt aangewend ten behoeve van bedoeld overig deel der rechtspositie. Minister Toxopeus heeft tevens bekend gemaakt dat het overleg thans is geëindigd. Deze verbeteringen zullen ingaan op 1 januari 1960, tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van de loonsverhoging in het bedrijfsleven vóór die datum ligt, In dat geval zal die vroegere datum bepalend worden voor de maand, waarin de verbeteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoemde maatregelen zal de maximale verbetering der rechtspositie voor het overheidspersoneel in houden gedurende een periode van 2 jaar, bijzondere omstandig heden voorbehouden (hieronder onder meer te verstaan de aan staande algemene huurcompensatie) Omtrent de overwegingen van de mi nister vernemen wij van de zij'de van het departement nog, dat deze aldus kunnen worden samengevat: „de verantwoordelijkheid der regering voor haar ambtenaren brengt mede, dat ook wanneer er geen overeen stemming is in de centrale commis sie, doorvoering behoort te worden gegeven aan die maatregelen, welke naar de mening van de regering ver antwoord en gewenst zijn in het be lang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen worden, dat s beslissing overeenstemt met het laatste voorstel der regering, dat in het overleg is gedaan, plus een verbetering welke men in het laatste overleg is overeengekomen. Het overleg is geëindigd. Commentaar ,,De beslissing van de minister ver rast ons niet. Er was voor liem geen Titel Een Nederlands toerist wandelde enkele jaren geleden in een dorp, dat ten oosten van Nederland m het werelddeel Europa was gelegen. Hij las uit tijdverdrijf en uit nieuws gierigheid de opschriften op de naam borden aan de huizen. Daarbij stuit te zijn oog op de geëmailleerde me dedeling, dat in een bepaald huis een man woonde, die een medische titel voerde en die zich bovendien nog „werkelijk geheimraad" noemde dat laatste althans wanneer hij de Nederlandse taal gebruikt zou heb ben. De toerist was een pluizer en hij be steedde een half uur aan het ant woord op de vraag wat nu in zo'n dorp een werkelijke geheimraad was. Toen kwam hij tot de ontdekking, dat deze geheimraden een soort ad viseurs waren van het gemeentebe stuur. Tijdens raadszittingen, moch ten ze achter het dagelijks bestuur van de gemeente plaatsnemen om zo nodig het pad van dat bestuur te verlichten met de lamp van hun ken nis. Dit nu was een ontgoocheling voor onze toerist, en het sterkte hem in de mening, dat de oostelijke buren van Nederland een al te ruim gebruik maken van titels en eervolle om schrijvingen. Daarbij stak zijn kalme en nuchtere vaderland dan toch maar gunstig daar hechtte men niet zo hi veel aan titels. De tegenwoordige minister van onderwijs in Nederland, deelt het inzicht van deze toerist blijkbaar niet, want hij heeft enkele weken geleden voorgesteld het aantal titels in Nederland uit te breiden. Niet om er de werkelijke of halfwerkelijke geheimraden bij te scheppen. Zover gaan zijn plannen (nog?) niet. Maar hij vindt, dat mensen, die al leen maar een doctoraal examen heb ben afgelegd en die nu van tijd tot tijd overigens meestal helemaal niet de letters drs. voor hun naam schrijven, ook recht hebben op een titel en daarvoor heeft hij de titel magister gekozen. Bovendien heeft hij voorgesteld om aan een groep wat lager geclassifi ceerde academici het recht toe te kennen achter hun naam een B. te schrijven als afkorting van het woord „baccalaureus". Velen zullen wel met enige ver bazing tegen dat woord „magis ter" aangekeken hebben. Het is een wat middeleeuws aandoend woord, dat destijds gebruikt werd door mensen, die „meester" in de vrije kunsten waren, of die wilden aangeven, dat ze, hetzij leraar, hetzij onderwijzer waren. Als het voorstel van de onderwijsmi nister doorgaat krijgt Nederland er dus een nieuwe groep „meesters" bij. Dat maakt dan de Verwarring op het gebied van de meesters groter, want juist dat woord meester heeft in de Nederlandse titulatuur altijd een enorme rol gespeeld en het wordt nog erg veel gebruiktOnze juris ten sieren zich met de meestertitel, (Zie slot pag. 3 kol. 1) weg terug", aldus luidde het com mentaar van de A.C.O.P. (de Alge mene Centrale van Overheidsperso neel) op het besluit van minister To xopeus. „Wij betreuren het, dat de minister ten aanzien van de gepen sioneerden geen enkele toezegging heeft gedaan". Wel was de A.C.O.P. „dik content" met het feit, dat er voor de ambtena ren een verhoging van 5 procent is bereikt, een percentage dat de orga nisaties steeds voor ogen heeft ge staan. Des te meer spijt het de A.C. O.P., dat de minister tijdens het over leg categorisch geweigerd heeft de toezegging te doen, dat er vóór 1 april 1960 iets zal worden gedaan voor de gepensioneerden. Wanneer de minister deze toezegging wel had gedaan, was er ook met de A.C.O.P. overeenstemming bereikt, aldus het commentaar. Er wordt vóór L april wel gesproken over de positie van de gepensioneerden, maar of deze ook zeker zal worden verbe terd, staat niet vast, zo voegde men hieraan toe. De Christelijke Centrale van Over heidspersoneel stemde in met de beslissing van de minister. Deze centrale toonde zich verheugd, dat de regering de belangen van het overheidspersoneel zwaarder heeft laten wegen dan het feit, dat er in de centrale commissie voor geor ganiseerd overleg geen overeen stemming mogelijk bleek. „Wij zijn niet ontevreden". Dit was het commentaar van de Katholieke Centrale van Overheidspersoneel. De woordvoerder van deze centrale wees erop, dat de genomen beslissing over eenkomt met de wensen van de rooms-katholieke centrale, naar vo ren gekomen tijdens de laatste ver gadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg. „Wij achten het een juiste beslissing in de gegeven omstandigheden. Wij zijn dan ook niet ontevreden", zo zei de woordvoerder van de rooms-katholie ke centrale." BOODSCHAP AAN CONGRES „Russische militaire macht blijft toenemen President Eisenhower heeft het Con gres verzocht in het midden 1960 beginnende nieuwe begrotingsjaar een bedrag van 4175 miljoen dollar toe te staan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. De Sresident verklaarde in zijn begeloi- ende boodschap dat het program ma tot wederzijdse hulpverlening van groot belang is voor het handhaven van de vrede. Van het aangevraagde bedrag is tweeduizend miljoen dollar bestemd voor militaire uitgaven. Voor mili taire ondersteuningsprogramma's heeft Eisenhower 724.000.000 dollar aangevraagd, hetgeen 11.000.000 dol lar minder is dan de lopende aanvra- Voor onverwachte uitgaven vroeg Eisenhower 175.000.000 dollar terwijl hij de beschikking wenst over 101.000.000 dollar voor de voortzet ting van een aantal kleinere, doch door hem belangrijk geachte pro gramma's, zoals voortgezette Ame rikaanse deelneming aan het V.N.- fonds voor hulpverlening aan kinde ren, de steunverlening aan vluchte lingen en Amerikaanse hulp bij de uitvoering van buitenlandse program ma's voor vreedzame aanwending der kernenergie. De president wijst erop dat de Sowjet-Russische militaire macht blijft toenemen, en dat de groei van de militaire en economische kracht van communistisch China voor de belangen der vrije wereld een steeds belangrijker factor wordt. Met het oog op de steeds aanwezige communistische dreiging moeten wij, zowel in het belang der Verenigde Staten als dat van de andere vrije landen, ons programma voor mili taire hulpverlening aan het buiten land via de daartoe gesloten over eenkomsten tot wederzijdse hulpver lening voortzetten'', aldus Eisenho-, wer in zijn congresboodscliap. Nu reeds wordt te Washington van verschillende zijden voorspeld dat het congres, speciaal in dit jaar van presidentsverkiezingen, er krachtig naar streven het door de regering- Eisenhower opgestelde programma voor de Amerikaanse buitenlandse hulpverlening te besnoeien. Op 1 juli afschaffing fooienstelsel bij kappers? De vakraad voor het kappersbedrijf, het overkoepelend orgaan van de Ne derlandse kapperswerknemers- en werkgeversorganisatie, heeft gisteren in Utrecht zijn twaalf en een half jarig bestaan herdacht. De voorzitter van de vakraad, de heer J. Huis, zei in zijn herdenkings rede, dat de raad in de periode van zijn bestaan waardevol werk heeft verricht. Zo memoreerde hij onder andere de organisatie van de vakop leiding (op de 25 vakscholen zijn tot nu toe reeds 4000 kappersbedienden opgeleid), de totstandkoming van de bedrijfsregeling met minimumprijzen voor het kappersbedrijf en de invoe ring van de eerste collectieve arbeids overeenkomst op 2 oktober 1951. De heer Huis herinnerde er aan, dat thans onderhandeld wordt over de nieuwe c.a.o., die op 1 juli aanstaande van kracht moet worden. Met deze c.a.o. wil men het fooienstelsel in het kappers bedrijf geheel afschaffen. De heer Huis kon nog geen voorspellingen doen over het resultaat van het overleg. Verdachten revolte Algiers worden in Parijs berecht Het onderzoek naar de recente re volte in Algiers en de berechting van verdachten zal „om redenen van openbare orde" niet in Algiers, maar in Parijs plaatsvinden. Het hoogste Franse hof van beroep, la Cour de Cassation, heeft dit dinsdag op ver zoek van de openbare aanklager, Besson, bepaald. Besson had ver klaard, dat de sfeer in Algiers „mo gelijk het normale verloop van het recht zou kunnen hinderen". Men verwacht dat de personen die in Algiers in voorarrest verkeren op beschuldiging van aanslag op de staatsveiligheid, aan het eind van de week naar Parijs zullen worden overgebracht. Onder hen bevinden zich: Alain de Serigny, hoofdredac teur van het rechtse blad „l'Echo d'Alger", Victor SapinLignieres, de vroegere commandant van de ont bonden territoriale eenheden dr. Ber nard Lefèvre, een rechtse leider, en Auguste Arnould, een verkeersvlie ger die leider was van een organisa tie van oudstrijders. Een der voor naamste leiders van de revolte, La- gaillarde, vertoeft reeds in een Parij- ,-enis. Een andere, Ortiz, is nog steeds voortvluchtig. "Overigens zijn de Franse extre misten alweer in beweging geko men. In Algiers, en andere steden in Algerije waar veel Europeanen wonen, doen pamfletten de ronde waarin wordt aangekondigd dat de barricades zullen herrijzen. „De patriotten Lagaillarde, de Serigny en anderen zijn als mis dadigers in de gevangenis gezet. De dictator De Gaulle verleent amnestie aan de moordenaars van vrouwen en kinderen. Maar hij laat in Frans Algerije geen va derlandsliefde toe". Overeenstemming over C.A.O. wegvervoer autobusdienstbédrijf betrokken werk gevers- en werknemersorganisaties zijn tot overeenstemming gekomen over een c.a.o. voor deze sector van het wegvervoer, waarin, behalve de ploegentoeslag en de overige punten waarover reeds eerder overeenstem ming bestond, is verwerkt een loons verhoging op grond van de gediffe rentieerde loonvorming, welke neer komt op ongeveer zes procent. Dit resultaat behoeft nog de goed keuring van de leden van bovenbe doelde organisaties, waarna de c.a.o. ter goedkeuring aan het college van rijksbemiddelaars zal worden voor- Een recente foto van H.K.H. Prinses Maria Christina (Marijke), die mor gen haar 13e verjaardag hoopt te vieren. Foto: Max Koot). Nog guur met sneeuwbuien (Van onze weerkundige medewerker). H In de koude luchtstroming uit H het Poolgebied afkomstig, kwamen ook de laatste 24 uur H van de Noordzee weer hagel- en sneeuwbuien binnendrijven. Vooral in het noorden en oosten M van ons land viel de laatste H paar dagen enkele centimeters sneeuw, maar door de dooi in j= de middag was tegen de avond- uren deze sneeuw weer wegge- H dooid. Een randstoring, die bij IJsland tot ontwikkeling kwam, nadert uit Schotland en voert in de hogere luchtlagen zeer 1§ koude lucht met zich mee. Op een hoogte van ruim 5000 me- ter komen temperaturen van 40 graden C. voor. Dit zal p tot gevolg hebben, dat zich bo- H ven de Noordzee opnieuw p sneeuwbuien gaan ontwikkelen, waarvan er verschillende de kustprovincies binnendrijven. p Zeer zachte lucht van de Azo- p ren afkomstig, is tot Zuid- West Frankrijk doorgedrongen p p met temperaturen van ruim 15 p graden C. Toch zal deze voor- jaarslucht onze omgeving de p eerste dagen nog niet kunnen p bereiken, want wij blijven nog in de luchtstroom, uit het pool- p gebied afkomstig, liggen. In p 6e nacht daalt de temperatuur tot om of beneden het vries- p punt, maar overdag is het weer f§ H enkele graden dooi. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii Behandeling begroting verkeer en waterstaat begonnen (Van één onzer verslaggevers) In 's Lands vergaderzaal kwa men gisteren vele Zeeuwse za ken aan de orde: behandeld werd namelijk de begroting van verkeer en waterstaat. Welis waar stond een Friese kwestie de Lauwerszee in het mid delpunt van de belangstelling, maar na het emotionele begin der debatten over de vraag of aen motie-Burger, vorig jaar ingediend bij de algemene be schouwingen, al dan niet aan de orde diende to komen, kwam de discussie al spoedig in een rus tiger vaarwater. En in deze rust nu, was er tijd eu aandacht voor menig Zeeuws probleem, uiteraard waren het vooral de Kamerleden uit dit gewest, die deze kwesties aan de orde stel den, doch ook anderen deden menige „Zeeuwse duit" in het waterstaatszakje. De heer C. P. van der Peijl uit Goes viel met de Zeeuwse deur in het Haagse huis, liet Sloeplan. Hij herinnerde aan de vorig jaar in Vlis- singen gehouden verkeersdag, waarop onder meer het woord werd gevoerd door Zeelands industrie-adviseur, dr. ir. F. Q. den Hollander. Dr. Den Hol lander had er toen op gewezen, dat de huidige tendens, om zeeschepen zo veel mogelijk aan de „grens van de zee" op te vangen voor het Sloeplan bijzonder gunstig is. Minister De Pous heeft betoogd, zo ging de heer Van der Peijl 'verder, dat het van groot belang zou zijn als aan het Sloe grote vestigingen tot stand zouden komen. Maar dezelfde minister meende, dat er eerst maar eens belangstelling van het bedrijfs leven moest blijken te bestaan, voor dat met de uitvoering kan worden begonnen. De heer Van der Peijl wilde daar echter niet aan. „De bedijking van het Sloe is niet alleen een kwestie van industrialisa tie, maar tevens een onderdeel van de noodzakelijke dijkverhogingen langs de Westerschelde. In feite komt bedijking van Zuid-Sloe neer op een niet onbelangrijke verkorting van de zeewering", betoogde hij. Hij herinnerde er aan dat minister Korthals in zijn kortgeleden versche nen Lauwerszee-nota een landelijk „prioriteiten-schema" heeft aange kondigd. „Welnu, geef de uitvoering van de eerste fase Sloeplan een plaats bovenaan op dat schema", riep de heer Van der Peijl uit. Hij onderstreepte zijn betoog voorts met een aantal citaten uit ae jaar rede van de voorzitter van de Schel- de-directie, de heer J. W. Hupkes, alsmede uit de toespraak, die de di- .recteur van „De Schelde", de heer G. N. van Ginkel, zaterdag hield bij de tewaterlating van de veerboot „Prinses Irene." De heer Van der Peijl bracht vervol gens de beheersvorm van het Sloege- bied ter sprake. „Het is van belang, dat de uitgifte van de gronden ge coördineerd geschiedt", meende hij. „In dit verband is er een actievere medewerking van rijkswege dan tot dusver geschiedde aan de studiecom missie Beheersvorm Sloegebied ge wenst." Aan het slot van zijn „Sloe-beschou- wingen" stelde de heer Van der Peijl de vraag: „Wanneer denkt U met de eerste fase van het plan te beginnen Een spoedige start is nodig, ook met het oog op de industriespreiding." Kreekrakplan Het tweede punt, dat deze Zeeuwse afgevaardigde aan de orde «telde was het Kreekrakplan. „Zijn daar over van regeringswege nadere me dedelingen te verwachten? Kan het Beneluxkanaal, dat in dit plan is voorzien eventueel dienst doen als de door België zo gewenste Schelde- Rijnverbinding De kwestie van deze verbinding immers moet nog steeds worden opgelost. Ook de duwvaart zou met dit kanaal zijn gediend. Het kanaal door Zuid-Beveland is voor deze vaart niet geschikt." Punt nummer drie dat de heer Van der Peijl aan de orde stelde was de Zeemvs-Vlaanise kanaal verbreding. Er is nu (Jaarover overeenstemming tussen België en Nederland. „Maar nu 't vreem de: van Belgische, zijde zijn wel onmiddellijk inlichtingen over de overeenkomst, verstrekt, doch Ne derland heeft tot dusver gezwe gen, terwijl toch de hier m ge ding zijnde haven- en spoorweg tarieven voor de industrieën langs het Nederlandse gedeelte van het kanaal van het grootste belang zijn. Hoe staat het nu met deze overeenkomst?", wilde het Zeeuw se Kamerlid weten. Tevens vestigde hij de aandacht op allerlei onzekerheden rond de kanaal verbreding, zoals „de beheerslijn" van (Zie slot pag. 3 kol. 2) Benelux-conferentie gaat zaterdag door Van onze Haagse redactie) De voor zaterdag te Brussel uitge schreven Benelux-conferentie gaat gewoon door ondanks de indiscretie van het Belgische blad „Lo libre Bel- gique". Dit te Brussel verschijnende blad had dezer dagen Nederland ver weten een nota aan de Belgische re gering te hebben overhandigd, waar in in dreigende taal België zou zijn gewaarschuwd, dat als de conferen tie van zaterdag opnieuw een misluk king zou worden, dit ernstige conse quenties zou hebben voor de weder zijdse samenwerking. In Haagse kringen, die verklaarden dat de conferentie toch zal plaats hebben, werd gezegd, dat niet een nota maar een memorandum door Nederland te Brussel is overhandigd. Dit is de normale gang van zaken bij elke conferentie. In het memoran dum werden bepaalde suggesties ge daan voor het overleg van zaterdag en er was geen sprake van een drei gende taal. Men vindt dan ook de pu- blikatie en vooral de wijze waarop, een onbehoorlijke daad van het Bel gische blad. Economische conferentie over Kongo op 15 april Als sluistuk van de ronde-tafelconfe rentie over Kongo, die thans in Brus sel het einde nadert, zal op 15 april een economische conferentie worden gehouden, waarop de financiële en ----- soeve- worden uitgewerkt. Dit heeft de Belgische minister voor economische en financiële aangele genheden betreffende Kongo, De Schrijver, dinsdagmiddag in Brussel medegedeeld. De agenda van deze conferentie zal de volgende zes punten bevatten: 1. Een onderzoek naar de financiële en budgettaire toestand van Kongo. 2. De bespreking van de Kongolese aandelenportefeuille. 3. De toekomstige financieel-econo- mische betrekkingen tussen België en Kongo. 4. De door België te verlenen techni sche en financiële hulp. 5. De binding van door België geslo ten verdragen voor het onafhanke lijke Kongo. 6. De oprichting van sociale en eco nomische instellingen in de nieuwe staat. VERWACHT. Geldig tot hedenavond MINDER WIND. Wisselende bewolking met enkele ha gel- of sneeuwbuien. Zwakke tot ma tige wind uit westelijke richtingen. Temperaturen overal enige graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN 18 februari Zon op 7.52 onder 17.57 Maan op onder 10.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1