PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mogelijk vormen Nederlands en Australisch Nw. Guinea Melanesische Unie Russische zeebases in Indonesië? Drie nieuwe hotels voor Schouwse Westhoek BILT VIJANDIGE HOUDIN VAN PAPOEA'S TEGENOVER INDONESIËRS EIGENAAR VAN VERONGELUKTE FOKKER GEARRESTEERD 203e jaargang - no. 39 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarier. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Staatssecretaris Bot in Australië De staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. T. C. Bot, heeft na zijn reis door Nieuw-Guinea in Australië gewezen op de mo gelijkheid, dat Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de toekomst zullen besluiten samen een onafhankelijke Melane sische Unie te vormen. Het doel van de Nederlandse regering is, zo zei hij, de inheemse bevolking op te leiden en te vormen tot het ogenblik waarop zij vrij hun eigen toekomst kunnen bepalen. „Zonder op hun keus vooruit te willen lopen, geloof ik te mogen zeggen, dat het ver standigste zou zijn, als zij zich bij de inlanders van het Austra lische Papoea-gebied en de aangrenzende eilanden zouden aan sluiten tot een soort van unie". De staatssecretaris acht het niet waarschijnlijk, dat Nieuw-Guinea zich zal uitspreken voor aansluiting bij Indonesië. Inheemse leiders heb ben hem tijdens zijn verblijf op Nieuw-Guinea 'verzekerd, dat zij de Indonesiërs de zee in zouden drijven als die zouden komen. H Autonomie In alle staten en staatjes, welke eerst kort zelfbestuur kregen, doen zich wel eens toestanden voor, dien een glimlach ontlokken aan de bewoners van de „oude" de mocratische staten. In die jonge zelf- bestuursgebieden worden soms won derlijke spelletjes gespeeld. Er wordt soms een overdreven nationalisme ge demonstreerd en vaak ontlaadt zich de persoonlijke eerzucht op een heel ongewone wijze. Ongewoon althans in de bedaagde, Europese zin van het woord, maar niet ongewoon wanneer men ziet hoe pril de democratie in zulke jonge zelfsbestuursgebieden nog is en wanneer men bemerkt hoeveel ervaring men daar eigenlijk met die democratie nog moet opdoen. Sedert enige tijd is er grote poli tieke herrie op Curagao. Het eiland was daardoor in feite on bestuurbaar geworden. Een half jaar geleden werden er verkiezingen ge houden, die een heel krappe verkie zingsoverwinning voor twee partijen opleverde. Samen hadden ze een meerderheid van één zetel. Helaas ble ken niet alle „meerderheids"-leden hokvast te zijn en zo kon het gebeu ren, dat er "een overwipte naar de minderheid, die toen meerderheid werd en dat er later weer een terug- wipte naar de nieuwe minderheid, die vervolgens weer als oude meerder heid herrees. Dit alles had moeten doorwerken in een telkens nieuwe samenstelling van het college van Gedeputeerden, dat met de gezaghebber een soort burgemeester het dagelijks be stuur uitoefent. Maar de leden van dat college voelden niet steeds voor dat vlugge wisselen en toen ontstond een open conflict tussen het college en de raad. Er werd geen besluit meer door de raad goedgekeurd. et eind van het lied is geweest, dat de regering van net ko ninkrijk dat is de Nederland se regering plus enkele vertegen woordigers van de Antillen en Suri name de Gedeputeerden naar huis zond om-aan de gezaghebber voorlo pig het volledige bestuur over Cura- gaö toe te vertrouwen. Dit alles in afwachting van een oplossing, die voor dit politieke conflict gevonden zou moeten worden, maar die hele maal nog niet in zicht was. Nieuwe verkiezingen bieden name lijk weinig perspectief, want vrijwel zeker zouden dezelfde mannen terug keren en dan zou het spelletje van „meerderheidje" vormen en zetels van Gedeputeerden verdelen opnieuw beginnen. Een zekere „afkoelingspe riode" leek noer het meest aantrekke lijk. Maar nu is het opmerkelijke in dit geschil, dat terwijl de heren op Curagao elkaar onderling in de haren zitten, Nederland plotseling de „kwade pier" is geworden nadat dooi de rijksregering de Gedeputeerden naar huis waren gezonden. Men heeft zich zelfs niet ontzien op Curagao de meniekwast te gebruiken om monu menten te bezoedelen, die ter ere van het koninklijk huis waren opgericht. Vervolgens viel het woord „kolonia le" bevoogding op Curagao en daarna heeft de oppositieleider de heer Da Costa Gomez, die naar Den Haag was gesneld, zich gehaast (tijdens een televisie-interview), dat woord dankbaar te aanvaarden toen een re porter naar zijn mening over die „ko loniale" bevoogding vroeg. Nu kan het gebruik van dat woord, wellicht succes hebben in de wat verhitte sfeer van de politieke strijd op Cu ragao maar in Nederland kan dat niet. Daar kan men over een beschul diging van koloniale bevoogding al leen maar glimlachen. De beschuldi ging is ten aanzien van de West zo volkomen zinloos, dat er niet over te (raten valt. Wanneer een oppositie- eider dan toch nog spreekt, over koloniale bevoogding, toont die oppo sitieleider heel weinig kijk te bezit ten op de verstandhouding tussen het Nederlandse volk en de bewoners van de West. Die leider moet nog heel wat leren Deze vijandige houding tegenover In donesië was veel sterker dan ik ver wachtte, zei hij, en ik trof haar over al aan, ook in het binnenland. Volgens mr. Bot zijn de Pa poea's zich ervan bewust, dat de Nederlanders werken in het belang van de inheemse bevol king. „Er is niets op Nieuw- Guinea waarover wij ons behoe ven te schamen", zei hij. „Het is een van onze ernstigste fou ten en misschien ook van de Australische regering geweest, dat wij de wereld niet voldoen de op de hoogte hebben gesteld over wat wij daar doen". VLIEGER KWAM OM HET LEVEN Desgevraagd vernamen wij van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie dat men van die zijde het bestaan van een dergelijke brief noch wenste te bevestigen, noch wenste tc ontken nen. In dit stadium van het onder zoek, aldus deelde men ons mede, kunnen geen nadere bijzonderheden worden verstrekt. Eerst later is bekend geworden wat zich op tien zeemijlen oost-zuid-oost van Dover, waar zich op die dag om 15.50 uur Nederlandse tijd het Noor se schip „Sagona" bevond, heeft af gespeeld. Een bootsman van het Noorse schip had de Fokker S 11, waarvan de motor volgens zijn zeg gen regelmatig liep, op zeven meter boven de zeespiegel zien aankomen. Plotseling trok de vlieger het toestel op, beschreef een bocht, waarna het toestel weer daalde. Rook was niet geconstateerd. De Fokker- S 11 kwam terug en vloog opnieuw zeer laag bo ven de golven. Plotseling trok Kleijn het toestel op nieuw op, nu tot 40 meter hoogte, waarna de Fokker in duikvlucht in zeer terecht kwam, nadat de motor om een of andere reden was gestopt. Op 300 meter van de „Sagona" kwam de S 11 in de golven terecht. Toen de bemanning met een snel uitgezet te boot op de aangegeven plek kwam was het toestel reeds gezonken. Een grote olievlek wees de plaats aan waar de Fokker in zee was neerge komen. De bemanning van de „Sagona" heeft later haar verwondering ge uit over deze gang van zaken, aangezien de kust van Engeland in zicht was en gemakkelijk door het toestel had kunnen worden bereikt. „Ongeluk" om uitkering van verzekering Op last van de officier van justitie is de 42-jarige 'eigenaar van een luchtreclamebedrijf, J. H. S. in zijn woning in Maastricht door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie aange houden op vermoeden van het doen verongelukken van de PH-SEK, de eenmotorige Fokker S 11, die met de 23-jarige vlieger Bernard Kleijn aan de stuurknuppel op 22 januari in het Kanaal is gestort, waarbij de piloot om liet leven kwam. Dit vliegtuig dat voor reclamedoel einden werd gebruikt, was verzekerd tegen een bedrag van 30.000. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie die onmiddellijk na het raadselach tig verongelukken van het toestel, een uitgebreid onderzoek instelde, heeft het vermoeden dat de Fokker S 11 is verongelukt met de bedoeling dat de eigenaar de uitkering van de verzekering in handen zou krijgen. De verzekeringsmaatschappij heeft echter tot nu toe geen aan leiding gevonden om het bedrag aan de eigenaar van het veron gelukte vliegtuig uit te betalen. Bernard Kleijn, die in dienst stond van de heer S., zou voor zijn ver trek van het vliegveld Beek (Lim burg) op 22 januari, in zijn pen sion te Maastricht een brief heb ben achtergelaten, welke echter sedert die dag onvindbaar is. Nehroe nodigt Tsjou en Lai uit Premier Nehroe heeft zijn Chi nese ambtgenoot, Tsjou en Lai, uitgenodigd in de tweede helft van maart naar de Indische hoofdstad te komen om te spre ken over het grensgeschil tus sen India en China. Nehroe zegt in een brief van 5 fe bruari aan de Chinese premier op het ogenblik niets gemeenschappelijks in beider standpunten aangaande de loop van de grens te zien maar hij meent dat het nodig is al het moge lijke te doen om wegen te vinden welke naar een vreedzame regeling leiden; India heeft al eerder de Chinese aan spraken op een gebied van ongeveer 125.000 vierkante kilometer dat te New-Delhi als Indisch wordt be schouwd, van de hand gewezen. Koning Boudewijn benoemt eerste Kongolese premier De ronde-tafelconferentie in Brus sel is ermee akkoord gegaan, dat de eerste minister van de eerste Kon golese regering, die 11a de algemene verkiezingen in april en mei benoemd moet worden, door koning Boudewijn wordt aangewezen, op aanbeveling- van de Kongolese partijen, die het over een kandidaat eens moeten wor den. De R.T.C. heeft besloten dat de vol gende personen bij de verkiezingen voor de wetgevende instellingen him stem mogen uitbrengen 1) Kongolese mannen die tenminste 21 jaar zijn 2) de mannen die een Kongolese moe der hebben en die de leeftijd van 21 jaar bereikt hebben; 3) degenen die afkomstig zijn uit Roeanda-Oeroenda en reeds tien jaar in Kongo wonen. De Europeanen zullen derhalve niet aan de verkiezingen mogen deelne men. Marokko verbreekt met Frankrijk betrekkingen Marokko heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen en het verdrag van 1956 met Frankrijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van wederzijds belang, opgezegd. Naar officieel in Rabat wordt mede gedeeld, geschiedt dit als protest te gen de Franse atoombomproef in de Sahara. Marokko heeft ook Frankrijk het recht ontzegd Marokko te vertegen woordigen in landen waar het geen diplomatieke missie heeft. Vierling geboren §1 Een 27-jarige Portugese, Rosa p Macedo, heeft maandag in Lis- sabon het leven geschonken M aan een vierling, drie meisjes n en een jongen. De jongen, die twee klio woog, werd thuis ge- s boren. Daarna werd de moeder p overgebracht naar het zieken- huis, waar zij nog de drie meis- jes ter wereld bracht, die 2,15, H 1.9 en 1 kilo wogen. Vijf uur p na de geboorte waren ze allen nog in leven. Het echtpaar Ma- cedo had al twee dochters. De p man is arbeider. p llllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll In Oostenrijk zijn vijf mensen aan griep overleden. Er heerst een griep epidemie in het land. 29.611 kg precies weegt de enorme schroef, welke straks moet zorgen voor de voortstuxoing van de 36.000 tons tanker „Esso Amsterdam", wel ke wordt gebouwd bij C. van der Giessen en Zonen's scheepsioerven te Krimpen aan de IJssel. De „Esso Am sterdam" zal op 20 februari a.s. wor den te water gelaten door mevr. F. van HallNijhoff, echtgenote van de burgemeester van Amsterdam. VERKLARING VAN OPSTANDELINGEN Woordvoerder in Den Haag: ondenkbaar Mohamad Rasjid, de voormalige am bassadeur van Indonesië te Rome, thans woordvoerder van de Indone sische opstandelingen in Europa, heeft gisteren aan journalisten ge zegd dat Kroesjtsjew bij zijn aan staand bezoek aan Indonesië, ten be hoeve van Rusland zee- en luehtbases zal pachten. Hij zei, dat volgens zeer betrouwbare kringen in Indonesië, de Russische premier deze bases zou willen vestigen op Ambon, op een af stand van ongeveer 1100 km ten noor den van Australië. Rasjid legde deze verklaring af in een Frans dorpje, juist over de grens tussen Zwitserland en Frankrijk, daar in Zwitserland een verbod be staat van politieke activiteit tegen buitenlandse regeringen. Rasjid noemde het doel van Kroesj- tsjews bezoek aan Ambon, zoge naamd om de eerste steen te leggen van een universiteitsgebouw aldaar, camouflage. Hij zei voorts dat Sjaf- Zomerwoningen bij tientallen DE SCHOUWSE WESTKUST bereidt zich intensiever en om vangrijker voor op het nieuwe toerïstenseizoen dan ooit Die conclusie ligt voor de hand als ge weet, dat er wellicht dit jaar nog in dit recreatiegebied drie nieuwe hotels zullen ko men, dat één hotel rigoreus uit gebreid zal worden en dat er in 1960 ongeveer 50 stenen zomer woningen uit de grond zullen schieten Bovendien bereidt de Schouwse bevolking zich op kleinere schaal voor op de aan staande toeristenstroom. Dat blijkt uit de woorden van bur gemeester jhr. A. van Citters van Burgh als hij zegt„Als onze gemeentenaren nieuwe wo ningen laten bouwen, houden ze bij de bouw altijd rekening met de mogelijkheid 0111 pensiongas ten in de zomer te ontvangen..." In feite zijn al deze „toeristische voorbereidingen" een logisch gevolg van het topjaar 1959. In dat topjaar beleefde Renesse rond 200.000 over nachtingen van vakantiegangers; Haamstede rond 130.000 en Burgh ongeveer 60.000. En bij die. cijfers IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Steeds meer bedden voor steeds meer J toeristen lllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllIllllllllfl moet men dan nog weten, dat het „geregistreerde getallen" zijn. In werkelijkheid zijn er dus nog heel wat meer vreemdelingen geweest, die dê nachtrust in de Schouwse West hoek meemaakten. En nu al Is liet in de Westhoek van Schouwen-Duiveland al vrij wel niet meer mogelijk 0111 in de maanden juli of augustus nog een zomerbuis (prijs 150 tot 200 per week) of een strandhuisje 60 tot 100 per week) te pak ken te krijgen. Geen wonder dus, dat iu Burgh, Haamstede en Renesse veel wordt gedaan om de „beddencapaciteit" nog te vergro ten. Inmiddels zijn de eerste stenen voor één van de drie nieuwe hotels gemet seld: niet ver van het Haamsteedse vliegveld, aan de weg naar Renesse, wordt koortsachtig aan het „Delta- hotel" gewerkt. Dit hotel, dat uiter aard nog voor het nieuwe seizoen in bedrijf komt, heeft een capaciteit van niet minder dan 80 bedden... De N.V. Scelveringhe uit Amster dam, die het „Delta-hotel" bouwt, heeft bovendien vergevorderde plan nen voor een jeugdliotel. Zo mogelijk nog dit jaar zal deze verblijfplaats voor jeugdige gasten in Westen- schouwen verrijzen. Een naam voor dit jeugdhotel is er al: „Irene-hotel" Ten noorden van Renesse, dicht bij de duinen, komt wellicht dit jaar nog eveneens een nieuw hotel. „De grond hiervoor is reeds aange kocht zo vertelde burgemeester mr. G. F. Lunsingh Toncltens, „en de eerste tekeningen heb ik reeds ge zien". Evenals bij de nieuwe hotels voor Haamstede is dit ook een „par ticulier initiatief". Naar een naam voor dit hotel, dat een capaciteit van 60 bedden krijgt en dat in de zogenaamde „Loane" zal verrijzen, wordt nog gezocht. Beddenwinst Nog voor-het aanstaande toeristen seizoen is aangebroken, zal boven dien het hotel „R.T.M.-vliegveld" bij Haamstede aanzienlijk uitgebreid worden. Boven het restaurant en bo ven de logeerafdeling wordt een com plete verdieping bijgebouwd, zo ver telde ons burgemeester jhr R. J. H. Q. Roëll van Haamstede. Deze hotel- bouw en -uitbreiding zal voor de Schouwse Westhoek een „bedden winst" van rond 200 betekenen. De zomerwoningen schieten voor al op het gebied van Renesse als paddestoelen uit de grond. „We hebben liler een aannemer, die Sraktisch niets anders doet dan eze stenen vakantieverblijven bouwen", vertelde burgemeester Tonckens. Dat er in deze gemeente zoveel zo merwoningen gebouwd kunnen wor den, danken de toekomstige bezitters vooral aan de „Stichting Renesse", destijds opgericht op initiatief van de gemeente, maar een volkomen j (Zie slot pag. S kol. S) froeddin Prawïranegara, de eerste president van de onlangs gestichte „Unie van Indonesische Staten is. Hij zal trachten, internationale er kenning te verkrijgen als „de enige ware en onafhankelijke regering van Indonesië", waarvan de zetel zal zijn gevestigd te Loeboek Sikaping op Sumatra. Verklaard werd dat deze nieuwe regering „met alle te harer beschikking staande middelen" de strijd zou voortzetten om de regering van Soekarno te verdrijven. De woordvoerder van de Indonesi sche diplomatieke vertegenwoor diging in Den Haag heeft desge vraagd meegedeeld dat de Russi sche premier op uitnodiging van de Indonesische regering een staatsbezoek aan Indonesië zal brengen. Pachten van zee- en luehtbases achtte hij, als zijnde in strijd met de Indonesische buiten landse actieve onafhankelijkheids- politiek, volkomen ondenkbaar. Russische ruimteproeven met mensen Volgens het Amerikaanse weekblad „U.S. News and World Report" heb ben niet met name genoemde „in lichtingenbronnen" verklaard dat „Rusland vier pogingen heeft gedaan om vanaf de Sowjet-raketbasis bij het Aralmeer, 280 km ten oosten van de Kaspische Zee, een mens in de ruimte te brengen". Doch „een der lanceerraketten is ont ploft, een is verdwenen in de ruimte en de andere twee mislukten. De mensen gingen verloren", aldus dit bericht. VERWACHT. Geldig tot hedenavond PLAATSELIJK BUIEN. Opklaringen, maar plaatselijk ook sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust af en toe harde of stormachtige wind tussen zuidwest en noordwest. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. ZON EN IMAAN 17 februari Zon op 7.54 onder 17.55 Maan op 23.45 onder 9.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1