Bouw IJ-tunnel wordt desnoods zonder rijksbijdrage voortgezet Veranderingen in verhouding Hervormd - Gereformeerd KLANKBORD LYNN KAUFFMAN WERD „OVER DE MUUR GEWORPEN" FABRIKANTEN TE ELST NA FAILLISSEMENT IN ARREST BATERDAG 13 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 B. en W. van Amsterdam aan Tweede-Kamerleden Bij Coen-tunnelbouw geen kans op goede verwerking van verkeer Met liet oog op een goede ontwikkeling van de stedelijke ge meenschap achten B. en W. van Amsterdam het niet verant woord, dat de directe verbinding tussen de stadsdelen ten zuiden en ten noorden van het IJ door middel van de IJ-tunnel nog lan ger achterwege blijft. Indien de regering zou menen thans geen bijdrage in de kosten van deze tunnel in uitzicht te kun nen stellen, zullen B. en W. de gemeenteraad moeten voorstellen de bouw zonder rijksbijdrage voort te zetten, hoezeer ook een rijksbijdrage in de totale kosten van deze verbinding het college billijk blijft voorkomen. B. en W. schrijven dit in een adres aan de Tweede Kamerle den, die in hun vergadering van dinsdag a.s. met de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat zullen beginnen. In deze brief verwijzen B. en W. van de hoofdstad naar hun schrij ven aan de Kamerleden van 10 december 1958, waarin een plei dooi gevoerd is voor een spoedige verwezenlijking van het IJ-tunnel- project en waarin de Kamer ver zocht werd dit streven te steunen. B. en-W. wezen toen op de moei lijkheden van het verkeer over het IJ tengevolge van de snelle ver- keersontwikkeling, op de oplossing die een IJ-tunnel met uitmonding in een stadsdeel met relatief ge ring verkeer, daarvoor zal bieden en tenslotte op de noodzakelijke „Deltagebied ontsluiten als woon- en recreatiegebied" „Wanneer wij het personeelspro bleem in onze gehele randstad Hol land willen oplossen, zullen wij een groot woongebied moeten creëren". Dit zei de heer C. HL Hage, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Delft en omstreken, in de jaarrede, welke hij gisteren in de nieuwjaarsbijeenkomst van deze Kamer uitsprak. Hij betoogde in aansluiting hierop, dat één der Delftse industriëlen hem had verklaard, dat de bouw van de Beneluxtunnel onder de Waterweg en de aanleg van aansluitende wegen liet Deltagebied zou kunnen ontslui ten als woon- en recreatiegebied voor een groot aantal personen, die in de randstad werkzaam zijn. Spreker gaf de bestudering van deze idee aan de planologen in overweging. In zijn slotbeschouwing maakte de heer Hage eerst enige algemene op merkingen over de vele klachten met betrekking tot de personeelsschaarste Hij zag dit gebrek aan arbeidskrach ten in feite als een woningprobleem. Gezien de te verwachten bevolkings aanwas in Delft van 325 per jaar vreesde spr., dat de industriële ont wikkeling in het gebied van de Ka mer niet zal kunnen worden bijge houden. Bij grote ziekten, aldus spr., moeten grote geneesmiddelen worden toegepast en daarom gaf hij bestu dering van de idee om het Deltage bied als woon- en recreatiegebied voor de randstad te ontsluiten. Rijk bekostigt tweede visserij-onderzoekschip niét alleen Minister mr. V. G. M. Marijnen acht het zo deelt hij mee in zijn memo rie van antwoord aan de Eerste Ka mer bij de landbouwbegroting 1960 onder de huidige omstandigheden niet verantwoord een eventueel twee de visserijonderzoekingsvaartuig ge heel ten laste van de overheid te brengen. Aangezien de omvang van de door dit tweede vaartuig te ver richten onderzoekingen voor een be langrijk deel zal worden bepaald dooi- rechtstreeks uit het bedrijfsle ven afkomstige aanvragen, komt het hem redelijk voor, dat in dit geval in de kosten ook het bedrijfsleven zal bijdragen. Het onderzoek met de „Willem Bcukclsz" komt geheel ten laste van de overheid. Garnalenvisserij In de sector van de garnalenvis serij is met behulp van kredieten krachtens de bijzondere financie- ringsregeling een tiental scheep jes verbeterd of vervangen door betere vaartuigen. Geschikte twee dehands vaartuigen zijn schaars. Volgens het Italiaanse agentschap ..Continentale" zou premier Kroesjtsjew zich kandidaat hebben gesteld voor de Nobelprijs voor de vrede i960. Het bericht stamt uit „absoluut" betrouwbai'e bron ln Praag, aldus „Continentale". NIET HIJ, MAAR HET. Er schijnt enige misverstand le zijn ontstaan over de uitdrukking „érazy" die pre sident Eisenhower op zijn persconfe rentie heeft gebruikt. Het ging over Kroesjtsjew's opmerking, dat do Rus sische ruimtesuccessen de superiori teit van het communisme boven het kapitalisme hadden bewezen. In een onofficiële schriftelijke verkla ring van deze persconferentie zei de president de woorden: „Ik geloof dat hij gek is" (I think he's crazy J, Maar de meeste correspondenten die aanwezig waren (235) hadden ver staan: „Ik geloof dat het gek is" (I think it's crazy). En met het wordt dan op de verklaring gedoeld. De perschef van het Witte Huis James Hagerty heeft de laatste versie de juiste genoemd. integratie van Amsterdam ten zuiden van het IJ en van Amster dam-noord dat zeer snel groeit. Deze argumenten zijn naar de me ning van B. en W. thans nog klem mender géworden omdat, wegens de stormachtige ontwikkeling van het verkeer, aanzienlijke verkeersmoei lijkheden zonder tunnel niet meer te vermijden zullen zijn. Overbodig beletsel Gezien het feit dat de omstandighe den die in mei 1957 bij een besluit van de regering tot stopzetting van de werkzaamheden aan de IJ-tunnel hebben geleid (namelijk de toenmali ge financiële situatie van ons land), niet meer aanwezig zijn en het daarna verlangde en gevoerde over leg Inmiddels is afgesloten, mag naar het oordeel van B. en W. het door dit regeringsbesluit geschapen belet sel voor de afbouw niet langer voort duren. „De in 1955 op grond van de beslissing van de regering begonnen bouw van de LJ-tunnel dient thans te worden afgemaakt", zo zeggen B. en W. Zij voegen hieraan toe, dat de verwerking van het verkeer bin nen de grenzen van de stad een zaak is die voor de verantwoordelijkheid van het stadsbestuur komt. „Op grond van alle studies die hier over zijn gemaakt moeten wij ver klaren, dat wij een goede afwikkeling van het verkeer bij de bouw van de Coentunnel niet, bij de bouw uitslui tend van de IJ-tunnel wel voor on ze verantwoording kunnen nemen. Het Wereldgebeuren Nog geen feest Vooral voor dr. Fazil KUtchük, lei der van de Turkse Cyprioten, toekomstig vice-president van de republiek Cyprus, was het een tegen slag dat Julian Amèry. de Britse on derminister van koloniën, deze week vanuit de hoofdstad Nicosia vertrok zonder dat een akkoord was bereikt over de kwestie van de Britse .bases. Al zijn (aanzienlijke) talenten op het terrein der bemiddeling had hij ge bruikt om een brug te bouwen tus sen de ver van elkaar verwijderde standpunten, die Amery en de Grieks- Cypriotische leider aartsbisschop Ma- karios (toekomstig president) erop na hielden. Maar dat bruggebouwers- werk was nog lang niet tot een goed einde gebracht, toen Amery in het vliegtuig stapte dat hem naar Lon den bracht. Men wist de Engelse be windsman toen hij al op de vliegtuig trap stond te oven-eden, nog even te praten; zijn medewerkers die zich al in het toestel hadden genesteld moes ten toen ook weer afdalen, maar ver- OPENBARE AANKLAGER IN BOSTON Na laatste bezoek van marconist op „Utrecht" De openbare aanklager in de zaak van de Nederlandse marconist W. van R., die te Boston terechtstaat op verdenking van moord, heeft Van R. er vrijdag in de rechtzaal van be schuldigd een verhouding met de 23- jarige Amerikaanse Lynn Kauffman te hebben beëindigd door haar te slaan en in de haven van Boston te werpen. De openbare aanklager, McAuliffe, zei tot de jury, dat de 31jarige Van R. zich als vrijgezel had voorge daan, niet alleen om een verhouding aan te kunnen knopen met Lynn Kauffman maar ook met andere meisjes aan boord van zijn schip, de VERDACHT VAN VERMOGENSDELICTEN Kleine geldschieters werden gedupeerd De officier van justitie te Arnhem heeft de arrestatie bevolen van fir manten van een fabriek van bcton- stcen te Eist (Gelderland). Deze on derneming is in april 1959 failliet ge gaan. Thans heeft de curator een Bijzondere postzegel voor vluchtelingenjaar Blijkens een publikatie in de staats courant van vrijdag, zal de P.T.T. op 7 mei van dit jaar, een bijzondere postzegel uitgeven. De uitgifte van de zegel houdt verhand met het door de Verenigde Naties ingestelde we- reldsvluchtelingenjaar, dat in juni 1959 is begonnen. Een groot aantal andere landen zal eveneens op de zevende april met de uitgifte van een bijzondere postzegel beginnen. De netto-opbrengst van de bij de ze gel verschuldigde bijslag zal worden uitgekeerd aan de Stichting Neder lands Comité Vluchtelingenjaar 1959- 1960 te Amsterdam, om in overleg met het hoge commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Na ties, te worden bestemd voor steun aan vluchtelingen Dc uitgifte van de zegel in ons land zal geschieden in twee frankeerwaar- den, namelijk van twaalf en van der tig cent, met bijslagen van respectie velijk van acht en tien cent. De voorstelling op de zegel is een ontwerp van Christiaan de Moor, esthetisch adviseur van het staats bedrijf der P.T.T. Deze voorstelling beeldt een treurende vrouw uit, die neergezeten is op haar schamele be zit. Behalve tekst en waardecijfer komt op de zegels ook nog het em bleem van het wereldvluchtelingen- jaar, een tekening van een ontwortel de boom. De geldigheid van de zegels zal af lopen op 31 december 1961. Zij zijn gedrukt bij de N.V. Johannes En schede en Zonen. De afmetingen zijn: zegelgrootte; 25x36 mm, beeldgroot te 22x33 mm. De bijzondere post zegels zullen, voor zover zij op 7 mei 1960 niet zijn verkocht, worden vernietigd. aanklacht ingediend op vermoeden van vermogensdelicten. Firmanten, een accountant te Ooster- beek De R., een vroegere arbeider A. en diens zwager, een vroegere land bouwer J. kochten enkele jaren gele den een pand te Eist voor de fabricage van betonsteen. Het bedrijf verslond echter meer financiële middelen dan de produktie opleverde en de firman ten begonnen geldschieters te werven onder kleine luiden. Dezen fourneer den gelden in de hoop dat de beton- industrie weldra winsten zou opleve ren, die de firmanten in uitzicht stel den. De beloofde uitkeringen bleven ech ter uit en het gevolg was dat na het faillissement van de steenindustrie een aantal beleggers eveneens bankroet ging. Zo kon bijvoorbeeld een boer zijn hypotheek niet aflos sen zodat zijn bedrijf werd ver kocht. De firmant J., die inmiddels op vrije voeten is gesteld, had zijn boerderij ook verkocht en hij ver keert thans in armoedige omstan digheden. De justitie stelt een uitvoerig onder zoek in ten aanzien van deze vrij in gewikkelde financiële affaire en het aandeel van ieder der firmanten. Toen het faillissement werd uitgesproken behoorde tot <le activa een bedrag van 13.-. Dit was kasgeld. Dc schuld be droeg ongeveer 250.000. „Utrecht". De namen van deze meis jes zullen worden meegedeeld, aldus de openbare aanklager. Volgens McAuliffe begon de romance tussen Van R. en Lynn Kauffman op 14 augustus toen de „Utrecht" al tien dagen onderweg was van Singa pore naar Boston, een reis van 44 da gen. Lynn Kauffman, een gescheiden vrouw, had een jaar in Singapore ge werkt. De bijzonderheden en de aard van de verhouding tussen Van R. en Lynn Kauffman zullen de jury wor den meegedeeld. De verhouding duurde tot 18 sep tember. Op die dag, na het ver trek van de „Utrecht" uit Boston, bracht Van R. zijn laatste nood lottige bezoek aan de vrouw. De beklaagde sloeg haar tot zij hul peloos was en „wierp haar toen over de muur houdt die uitdrukking in gedachten wierp haar over de muur of wierp haar over de reling", aldus McAuliffe. De openbare aanklager zei dat Van R. over zijn verhouding met Lynn Kauffman heeft gezegd: „Ik heb veel tegen haar gezegd, maar ik heb haar niets verteld". „Ongevraagd alibi' Verder wees McAuliffe erop dat Van R. de eerste van alle scheepsofficie ren was die ongevraagd met een alibi kwam dat zelfs voordat de politie er zich van bewust was dat Lynn Kauffmans dood iets met een mis daad te maken kon hebben. Dc aanklager sprak over iets dat Van R. in de avond van de I8e sep tember in de hut van dc passagiere heeft achtergelaten. Aangenomen wordt dat dit slaat op het officiers jasje dat na haar dood in dc hut is gevonden. Van R. heeft, zo ging hij voort, van het begin van het politieonderzoek af verklaringen afgelegd die alleen maar van belang zijn voor degene die Lynn Kauffman heeft gedood. McAuliffe kondigde een getuige nis aan volgens het welk zou blij ken dat Van R. de vrouw heeft aangevallen en zich bewust was van de aard van de verwondingen die hij haar heeft toegebracht. Uit bewijsmateriaal zal blijken dat Lynn Kauffman gezond was maar. dat haar lijk tekenen van zware mishandeling vertoonde. De verwondingen zijn onder meer geconstateerd aan hoofd, gezicht, oog, hersenen en borst. Een ge- tuige-deskundige zal bijzonderhe den meedelen, aldus de aanklager. De zitting werd bijgewoond door mevrouw Van R. De tienjarige Zaandammer Frits de Hesse heeft een brief geschreven aan de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper, waarin hij mededeelde dat hij met zijn vader een raket had gebouiod. Hij zou de raket wel eens aan de generaal willen laten zien, als hij op zijn beurt dan de vliegtuigen van de generaal mocht bekijken. Generaal Schaper is op dit aanbod ingegaan en heeft Frits met zijn vader bij zich laten komenNa dat hij de fraaie modelraket van 85 cm lengte bewonderd had, gaf hij Frits toestemming om naar Ypen- burg te gaanwaar de jonge raket- tenbouwer verschillende types vlieg tuigen van de Koninklijke Lucht macht mocht bekijken. llllllllllllllllllllllllilllllilllllllllilllllllllllilllllillllllllllillllllllllllllllllll Om het vriespunt j (Van onze weerkundige f§ M medewerker). M De weersituatie zowel in ons M land als elders in W.-Europa geeft de indruk dat de winter H op de lente staat te wachten. =j De veranderingen voltrekken m zich maar langzaam en met 'n zwakke oostenwind stroomt lucht uit Duitsland naar ons land, waarin de temperatuur tijdens het weekend om het vriespunt zal schommelen. Hier en daar kan nog wat lichte sneeuw vallen en ook komt er plaatselijk mist voor. In de- ze situatie komt voorlopig wei- Hl nig verandering en het weer fl heeft een rustig karakter. Strenge vorst komt alleen nog in Scandinavië voor en in een groot deel van Europa wordt H niet meer dan lichte vorst waargenomen. Veel regen viel er gisteren in het Alpengebied H en in de hogere delen sneeuw, al komt er in de wintersport- Hl centra prachtig weer voor. 'BunnVmniiiiiiiiininmiiiminiiiiinnnuimiiniiiiniiiiiiiiiimiiniiimi Loonsverhoging bij N.S. De directie der Nederlandse Spoor wegen heeft zich gisteren akkoord verklaard met een loonsverhoging van 5 procent voor liet N.S.-perso- neeL Lijk van Krupp-directeur bij Essen gevonden In het Baldeney-meer bij Essen is vrijdag het lijk van de 53-jarige di recteur van de verkoopafdeling van Krupp, Herbert Rambeau. gevonden. Rambeau werd sedert 11 januari ver mist. Men had zijn auto die dag on beschadigd aan de oever van het meer aangetroffen. Op het lijk zijn geen sporen van geweldpleging geconsta teerd. 9 De Donau is over een groot deel onbe vaarbaar tengevolge van Ijsgang, zo heeft het Tsjecho-Slowaakse persbureau Ceteka bekendgemaakt. STEMMEN UIT DE KERKEN Streven naar meer samenwerking Er is gedurende dc laatste 3D jaar toch wel iets veranderd in de verhou ding tussen gereformeerden en hervormden. Gedurende de laatste maanden kunnen we allerlei dingen lezen, die ons dat duidelijk maken. Op de classi c-ale vergadering, die deze week in Goes werd gehouden, en waar de 100 gezangen ter spmkc kwamen waarover de hervormde commissie tot her ziening van de gezangen en de gereformeerde deputaten, die belast zijn met de samenstelling van hun gezangenbundel, liet samen eens zijn ge worden, vertelde ds. S. P. de Roos dat men iu liet gezamelijk overleg won derlijke ervcringen kan opdoen. Soms sprak een hervormde, zoals je dat van een gereformeerde zou verwachten en ook omgekeerd. Maar aan beide kanten werkte men voort met de vaste wil om zoveel mogelijk tot over eenstemming te komen. Willemstad, ds. M. Hylkema, hoe er op zondag 13 december een interker kelijke dienst gehouden is, uitgaande van de hervormde en gereformeerde kerkeradeu, waarin beide predikanten voorgingen, ter herdenking van het 350-jarig bestaan van de hervormde Koepelkerk te Willemsstad, misschien de eerste door protestanten gebouw de kerk in Nederland. Hij noemde het een ontroerend gezicht vóór de dienst al die ouderlingen en diakenen bij elkaar tc zien in de consistorie, „schijnbaar heel gewoon en toch was het zo ongewoon". Het was hem een wonderlijke gewaarwording om als hervormd predikant naar de kansel te worden geleid door de dienstdoen de gereformeerde ouderling. Beide kosters waren in actie en diakenen van beide kerken collecteerden. Aan Dit is dezelfde ervaring die men hier in Zeeland en ook elders in ons land heeft opgedaan bij de z.g.n. vervolg- colleges, waar enige jaren lang ge reformeerde en hervormde predikan ten broederlijk naast elkaar als op de collegebanken zaten en waar hoogleraren van beide kerken en soms ook anderen, hun wijsheid ten beste gaven. Het bleek dat al die predikanten met dezelfde vragen za ten en dezelfde moeilijkheden had den. Wij wisten natuurlijk wel tot welke kerk de maker van een opmer king behoorde, maar als we er naar hadden moeten raden, zouden er heel wat vergissingen gemaakt zijn. In het laatste nummer van „Woord en Dienst", het veertiendaags orgaan voor het hervormde kerkewerk, ver telt de plaatselijke predikant van het eind van de dienst Werd de gere formeerde predikant aan dc voet van de preekstoel opgevangen door een hervormde ouderling. Deze gezamelij- ke hei-denking had wel een achter grond, n.l de brand, die in 1950 de toen pas gerestaureerde kerk volko men vernielde. Daarna heeft een plaatselijk actie-comité gelden voor de herbouw verzameld, in welk comi té ook vooraanstaande gereformeer den plaatsnamen. Daarna is er wat soepelheid gekomen in de verhoudin gen.. Er hebben gesprekken plaats gevonden over allerlei onderwerpen, waarbij het Kerk-van-Christus-zijn, telkens in het brandpunt stond. Maar dit verklaart toch niet alles. Anders De „min of meer gespannen ver houding van vroeger", is geheel anders geworden. Een 30 jaar ge leden zou zo'n herdenking die, volgens afspraak volop dienst des Woords zou zijn, ondenkbaar zijn geweest. Toen kwam het nog voor dnt een hervormde predikant, die een intreedienst van zijn gerefor meerde collega meemaakte, in een volle kerk, uit de mond van de consulent moest horen dat deze eigenlijk niet begreep wat hij daar deed. Nu spreekt een gereformeer de predikant de zegen uit in een kerkdienst in een hervormde kerk. De hervormde studentenpredikant van (Zie slot pag. 4 kol. 3) Deze scène was symbolisch voor de gespannen valreep-situatie waarin men zich op Cyprus be vindt. Cyprus zou eerst op 19 febru ari a.s. zelfstandig worden; toen vo rige maand bleek dat er geen schot zat in de onderhandelingen werd be sloten, de uitroeping van de soeverei niteit uit te stellen tot 19 maart. De Cyprioten die nu op het vliegveld ge bruik wilden maken van „het elfde uur", waren zich ervan bewust dat de nieuwe verbreking der onderhan delingen tot een verder opschorten van het onafhankelijkheidsfeest aan leiding zou geven. Het stond immers vast, dat het Britse parlement tijdig de nodige wetten zou kunnen goed keuren voor het afkondigen van' de republiek op 19 maart. Ook in het verleden hecl't dr. Kütchük menigmaal moeten er varen. dat zijn evenwichtige, matigendeinvloed niet tot succes leidde. Dat was bijvoorbeeld het ge val tijdens de incidenten op het eiland, voordat vorig jaar door Enge land, Turkije en Griekenland over eenstemming werd bereikt over Cy prus' toekomst. Niet alleen deden zich bloedige bot singen voor tussen de Grieks-Cypri sche verzetsbeweging Eoka (die voor enosis, aansluiting bij Griekenland, vocht) en de Engelsen, maar ook tus sen Griekse en Turkse Cyprioten. Uit vrees, dat zij na een eventuele aansluiting van Cyprus bij Grieken land in de verdrukking zouden ko men, waren de Turken in die tijd pro-Engels en anti-Grieks. Kütchük kon als gevolg daarvan niet altijd voorkomen dat er bloed vloeide. Deze 63-jarige medicus, die 's och tends ter beschikking van zijn patiënten is, die de middaguren voor de politiek reserveert en die s' avonds de redactie leidt van het Turks-Cyprische dagblad, zal zeker niet bij de pakken neerzitten, nu po litieke patiënt Cyprus een nieuwe crisis doormaakt. Voorlopig kan hij geruststelling voor zijn 94.000 mede- Turken op het eiland putten uit de omstandigheid dat de nieuwe kwaal niet gepaard gaat met conflicten tussen hen en de 440.000 Griekse Cy prioten. Zelf toonde hij zich nu ver bitterd over de houding van de En gelsen, die hij vroeger door dik en dun steunde. Hij verklaarde dat zijn bemiddelingsvoorstellen door Maka- rios met sympathie waren ontvan gen, maar dat men van Britse kant niet had gereageerd; het Britse com muniqué over het mislukken van de onderhandelingen noemde hij voorba rig. Het schijnt bovendien dat geen vrees behoeft te bestaan voor een op nieuw oplaaien van de Grieks-Cypri otische actie voor vereniging met Griekenland die een geweerkolfje zou zijn naar de hand van de vroege re Eokaleider Grivas, die al een hele tijd ergens in Griekenland popelend wacht op een gelegenheid tot „ingrij pen". Eerder bestaat de kans, dat Makarios en Kütchük op eigen gele genheid en eendrachtig de onafhan kelijkheid uitroepen..." Zoals bekend menen de .Engelsen wat het terrein om de oases be treft niet te kunnen volstaan met minder dan 120 vierkante mijl; Ma karios gunt hun niet meer dan 36 vierkante mijl. Kütchüks kalmeringsrecepten kwa men erop neer, dat Engeland genoe gen zou nemen met de soevereiniteit over 50 vierkante mijl waarbij het op 70 andere vierkante mijlen bijzonde re faciliteiten zou krijgen, óf dat de soevereiniteit over de 120 door Groot- Brittannië geëiste mijlen zou worden gedeeld. Met belangstelling vraagt men zich nu af welke al of niet vergulde pil tenslotte genezing zal brengen en op welk tijdstip de dokter zijn vice- presidentschap aanvaarden kan. DR. FAZIL KUTCHÜK recept voor Cyprus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5