Nog vijftigtal Noordbevelandse boerderijen zonder elektriciteit Guinese minister zag Deltawerken Zeeuwse Almanak S AWE MA NV barnes.1tr,e,hu'"i 7 RAPPORT OVER PROEFBEKKEN VEERSEGAT SNEL VERWACHT In W.-Z.-VIaanderen mogelijkheden voor bedrijven met eigen kern Koop nu IVOROL Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 NOG WEINIG LICHT IN DEZE ZAAK" Rijksbijdrage in aansluitkosten van 40 is moeilijk te verkrijgen Zesenvijftig landbouwbedrijven op Noord-Beveland, die tezamen een op pervlakte beslaan van 1.500 ha ruim 20 van het gehele eiland en zestien landarbeiderswoningen zijn nog altijd niet aangesloten op het elek trisch net. De aansluiting van deze onrendabele percelen is begroot op rond 420.000 gulden of bijna f 6.000,per perceel. Deze mededelingen deed de voorzitter van de kring Noord-Beveland der Z.L.M., de heer G. M. F. Bom tijdens de vrijdagmiddag in „De Stadswijnkelder" te Kortgeno gehouden vergadering van de. kring. De voorzitter verklaarde daarbij, dat het moeilijk, zo niet onmogelijk zal zijn een rijksbijdrage van 40 in de aansluitingskosten te verkrijgen. Er is nog .weinig licht in deze zaak, zei hij. Beter staan de zaken ervoor voor wat betreft de aansluiting van een gedeelte van deze percelen, namelijk de zestien die in het onrendabele ge bied in het midden van het eiland zijn gelegen. De begroting, die hier voor is opgesteld, steekt bepaald gunstig af bij de begroting van het totale gebied. De voorzitter sneed in deze vergade ring ook enkele andere problemen aan, die de Noordbevelandse land bouwers bezighouden. Onderzocht wordt de mogelijkheid om te komen tot een vrijwillige verkaveling. Door onderlinge en administratieve ruil verkaveling zou veel verbeterd kun nen worden. Binnenkort zal het be stuur een bespreking hebben met de Gront Mij, aldus de heer Bom. Aan dacht vroeg de kringvoorzitter ook voor de mechanisatie in de landbouw. Naar zijn mening, zal men het daar heen moeten leiden, dat coöperaties en combinaties overgaan tot aan schaf van kostbare machinerieën. Bijdragewet Een probleem, dat de polders en gemeenten op Noord-Beveland bezighoudt noemde hij de grote, investeringen, die gedaan moeten worden in het kader van de aan leg van nieuwe havens en de bouw van uitwateringssluizen op het eiland. De voorlopige bijdrage van de polders en gemeenten is gesteld op 40 hetgeen neer komt op 2,1 miljoen gulden voor Noord-Beveland. Dat betekent voor het gehele eiland een extra belasting van f 300 per ha. Spre ker achtte dit onaanvaardbaar. Uit de vergadering werd daarbij opgemerkt, dat de polders en de gemeenten zeer waarschijnlijk minder dan 40 zullen moeten betalen. Hoe groot dat percentage dan wel zal zijn, zal in de bijdra gewet worden vastgelegd. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer M. de Regt, bleek, dat het ledental met vijf is teruggelopen tot 350. De financiële toestand van de kring is rooskleurig. Over 1959 was er een batig saldo van bijna f 70. In totaal bedraagt de reserve thans ruim f 3.000.Uitvoerig ging de secretaris voorts in op de oogstre- sultaten. Medegedeeld werd, dat de Z.LM.-tentoonstelling 1961 op Noord- Beveland wordt gehouden. Aanvan kelijk had men het terrein op het oog gelegen tussen de nieuw aan te leggen rijksweg en de dijk in het Veerse gat, maar rijkswaterstaat wil Centrale verwarming Nederslraal 19 - Middelburg Tel; 01180-2962 daar geen toestemming voor geven. Op het ogenblik wordt nog nagegaan waar men de expositie kan houden. Rede ir. Geuze Tijdens deze door bijna 90 landbou wers. bezochte vergadering hield ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, alge meen voorzitter van de Z.L.M. een inleiding over het onderwerp: „Oude en Nieuw", Uitvoerig besprak hij de situatie in de wereld, waarbij hij ten opzichte van de prijspolitiek een vergelijking trok met de maatrege len, die twintig tot dertig eeuwen geleden in andere landen werden ge nomen. Aan de hand van voorbeel den toonde hij aan, dat er ook op de Iandbouwprijspolitiek niets nieuws onder de zon is. Politieke vraagstuk ken zijn niet los te denken van eco nomische cn sociale vraagstukken, aldus de inleider. Dat tekent zich in de gehele wereld af. Nader ingaande op de E.E.G. wees hij erop, dat de Nederlandse boer steeds meer wordt geïnternationali seerd. Ir. Geuze merkte op, dat de Nederlanders er voor moeten zorgen, dat de land- en tuinbouw in liet in tegratiebeleid meekomen. Anders krijgen we dezelfde moeilijkheden al9 in de Benelux, zo zei hij. De landbou wers moeten zich verenigen en laten leiden. Daarvan moeten zij het heb ben, zo besloot hij zijn causerie. Na de pauze werden tal van vragen ge steld, die ir. Geuze beantwoordde. (Advertentie) Badyderm-zeep MEMORIE VAN ANTWOORD Minister zal daarna aan regering beslissing over proefnemingen vragen Het rapport van de deltadienst over de aanleg van een proefbekken in het af te sluiten Veersegat is op korte termijn te verwachten. Dit deelt mi nister mr. V. G. M. Marijnen mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer bij de begroting 1960 voor landbouw en visserij. Na bestu dering van dit rapport zal de minis ter aan de regering verzoeken een beslissing te nemen over het al of niet wenselijk zijn van de proefne mingen ten dienste van de oester teelt en het kunstmatig verwateren van mosselen. De proefnemingen met schaaldie renteelt in het Veersegat zullen primair op hun eigen waarde moe ten worden beoordeeld. Het is aan de minister niet bekend, dat er technische moeilijkheden zouden zijn bij het aanbrengen van een inlaatwerk in de afsluitdam van het Veersegat. Dat een aantal mosselpercelen in de Zeeuwse wateren braak ligt is aan de minister bekend. Deze percelen hadden gedurende de herfstmaanden van 195T moeten worden bezaaid met materiaal uit de parasiet-vrije ge deelten van de Waddenzee. De kans op besmetting met de mosselparasiet in de Zeeuwse wateren wordt ech ter nog zo groot geacht, dat gezond zaaigoed hieraan niet mocht worden blootgesteld. Na overleg met vertegenwoordi gers van de betrokken groep is overeenstemming bereikt. Dit heeft er toe geleid dat de bewuste percelen dit jaar vroegtijdig kun nen worden bezaaid. Economisch nadeel van betekenis wordt thans niet meer verwacht. VAN imn TOT Het is de bedoeling in het komende voorjaar met de aanleg van de haven te Colijnsplaat een begin te maken. Voor andere voorzieningen, voort vloeiende uit het buiten gebruik stel len van de haven te Veere heeft de regering voorstellen ontvangen. Het beraad over deze voorstellen is nog niet geheel afgesloten. Aardenburg werd druk bezocht in 1959 Uit het jaarverslag van de Vereni» ging voor Vreemdelingenverkeer blijkt dat het bezoek van toeristen aan Aardenburg in 1959 is toegeno men. Duizend muziekliefhebbers be zochten de uitvoering van de Mat- theus Passie in de St.-Baafskerk te Aardenburg. De tentoonstelling van de Z.L.M. werd door vijftigduizend belangstellenden bezocht. Het zwem-' zad zowel als de speeltuin trok een record-aantal bezoekers. Buiten de hotels werden 5305 overnachtin gen geboekt. Het jeugdhuis „Maris Stella" en het kamp op de Elder- schans namen daarvan net grootste deel voor hun rekening. ANTWOORD B. EN W. VAN VLISS1NGEN Order „Britannia" niet bij middenstand te plaatsen Op bij burgemeester en wethouders van VUssingen op 27 januari j.l. inge komen schriftelijke vragen van het raadslid de heer J. J. Keuipe betref fende aankopen voor de inrichting van het in aanbouw zijnde hotelge deelte van „Britannia" hebben bur gemeester en wethouders tlians schriftelijk geantwoord. Burgemeester en wethouders willen voorop stellen, dat de inrichting van het hotel in de ebrste plaats tot de taak en de verantwoordelijkheid van de directie behoort, onder toezicht van de commissarissen. Omdat in de gemeenteraad destijds de vraag is besproken of bij de inrichting zoveel mogelijk met de belangen van de Vlissingse middenstand rekening kan worden gehouden, terwijl aan de raad een exploitatie-opzet is over gelegd en daarin ook een prijs voor overnachting is genoemd, hebben burgemeester en wethouders op deze punten inlichtingen gevraagd. Uit de verkregen inlichtingen is het volgende gebleken. Inderdaad is bij de N.V. Koninklijke Weverij Van Dijk te Tilburg een or der geplaatst voor linnengoed e.d. Een dergelijke order leent er zich naar de mening van bnrgemeester en wethouders niet toe daarin de Vlis singse middenstand te betrekken. Do grootte van de order brengt geen wijziging in de aan de raad overge legde exploitatie-opzet. De logiesprijs is nog niet vastgesteld. Deze moet nog een onderwerp van overleg uit maken tussen directie en commissa rissen der N.V. Grote schade aan Zeeuwse varkensstapel In aansluiting op de algemene ver gadering van het varkensstamboek voor Zeeland op dinsdag 16 februari a.s. wordt 's middags een bijeen komst belegd in de „Prins van Oranje" te Goes, waarin de heer W. Truyen, dierenarts bij de Gezond heidsdienst voor Dieren in Noord- Brabant een lezing zal houden over „Ziekten bij -varkens en de moge lijkheden van bestrijding", verduide lijkt met lichtbeelden. Op veel bedrijven in Zeeland heeft men in meer of minder ernstige vorm te kampen met besmettelijke var kensziekten, zoals biggegriep, worm ziekten, schurft e.d. De schade, die hieruit voortvloeit is zeer aanzienlijk en bedraagt jaarlijks duizenden gul dens. V oorlichtingsmiddag over suikerbietenteelt De bedrijfsstudiegroep „West Zuid- Beveland" zal op 15 februari a.s. des middags in het verenigingsgebouw te Oudelande en op 22 februari a.s. des middags in., het Verenigingsgebouw te Nieuwdorp een voorfichtingsmid- dag beleggen. Het onderwerp voor deze middag Is: Diverse aspecten van de suikenbie- tenteelt. De heren M. Krijger, J. G. van Liere en P. Verhage van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst zullen o.a. de geldelijke uitkómsten, de mechanisatie en de planteziek- tenbestrijding behandelen. (Slot van pag1) le gemeenten hebben bovendien het initiatief genomen nu reeds bepaalde faciliteiten te geven. Zo verleende Breskens onder meer faciliteiten voor de visserij, waarna eerstdaags, zo verklaarde ons burgemeester J. A. Eekhout, een voorstel voor eenzelfde regeling voor de industrie aan de raad voorgelegd zal worden. 's Zomers 300 Zodoende wordt het dus mogelijk een deel van het aantal werklozen aan arbeid te helpen. Het betekent onge twijfeld een verlichting voor dit gro te probleem, want het gehele jaar door kent men in het rayon Oost burg een beduidende arbeidsreserve. Het huidige aantal van 1000 vond de heer Van Dijk nog niet zo opvallend, maar wel het feit, dat er ook in de zomermaanden circa 300 a 400 werk lozen zijn! De vestiging van nieuwe bedrijven is dus afhankelijk van het soort, dat belangstelling heeft. Kan de nieuwe industrie een kern van geschoolde mensen meebrengen, dan kan er aan de .vestiging worden voldaan. Ver langt een belangstellende onderne ming direct jonge vakmensen, dan wordt de zaak veel moeilijker. De toekomst ziet er in dit verband wel iets rooskleuriger uit, omdat dank zij Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Belgische waardering voor kanaalonderhandelingen Minister Van Cauwelaert over Zeeuws-Vlaamse waterweg In de Belgische Tweede Kamer heeft staatsminister Frans van Cauwelaert gezegd, dat hij bewondering had voor de Nederlandse onderhandelingsme thode inzake de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen. Er is nooit enig Nederlands verzet geweest te gen de Belgische wensen, aldus de minister. Verder stelde hij. dat de werken te Terneuzcn niet alleen mogelijkheden voor deze stad als zeehaven scheppen maar dat het kanaal naar Gent te vens industriële perspectieven in Zeeuwsch-Vlaanderen opent, zo meldt het Algemeen Handelsblad. Hij deed deze uitspraak in een rede naar aan leiding van de begroting van buiten landse zaken en stelde daarbij aan. minister Peirre Wigny enkele vragen over de Belgisch-Nederlandse water wegenkwesties. Hoe ver staat het thans met de Schelde-Rijnverbin- ding? Welke resultaten zijn er sinds vorig jaar bereikt en wat zijn de vooruitzichten? Van Cauwelaert zei verder nog, dat de saamhorigheid tussen België en Nederland slechts volledig kan zijn, wanneer de Schel de opnieuw haar natuurlijke bestem ming verkrijgt: de schakel van de vriendschap tussen beide landen. VLUCHTELINGEN ACTIE Het „Actiecomité Lewedorp" heeft een beroep gedaan op de inwoners van Lewedorp om alle mogelijke me dewerking te verlenen aan de actie, die men zaterdag 5 maart in deze gemeente op touw wil zetten. De Le- wedorpers heeft meft opgewekt om gratis oliebollen te bakken, die dan ten bate van het landelijke fonds voor de vluchtelingen zullen worden verkocht. Daarnaast is er de jeugd- actie ..Doe open". De jongelui, die daaraan meewerken zullen in de week van 27 februari tot en met 12 maart sleuteltjes te koop aanbieden. BRIEF Het beroep van dagbladschrijver is een vaak boeiende bezigheid, die bij na elke dag wel een verrassing ople vert. Niet dat het non altijd van die prettige verrassingen zijn nee, dat niet. Het zijn veelal ook verrassingen in de vorm van boze brieven, want als je dagelijks aan de weg timmert ten overstaan vani enkele tienduizen den,1 wel, dan valt het niet mee om het een ieder naar de zin te maken. Met die meneer, ergens in Zeeland, die compleet met joto in de krant kwam, omdat hij een halve eeuw lang stipt zijn werk had gedaan, met die meneer was het i'n ieder geval maar matig gelukt. Hij was helemaal niet tevreden, met de publikatie en hij stak het met onder stoelen of banken. „Ik lijk helemaal niet op die foto", schreef hij: .Het lijkt nota bene wel of ik dronken zit te slapen", zo vervolgde hij zijn brief. Om te bestluiten met. de mededeling, dat dit laatste niet het geval was geweest Zaterdag 5 maarfis er voorts een bijeenkomst, waarin een gevarieerd programma wordt aangeboden. Er I zal een spreker komen, die het vluch telingenvraagstuk zal belichten en wellicht wordt ook de dorpsfilm ver toond. 's Middags is er een voorstel ling voor de kinderen en 's avonds zijn de volwassenen welkom. De bij eenkomsten worden gehouden in zaal Van den Dries. UNTFORMENACTIE Het uniformen-comité van de jeugddrumband Biervliet houdt vandaag (zaterdag) een bliksem- loterij met als hoofdprijs een vrij „gewichtig" varken. Voorts heeft het comité de inzameling van oud papier georganiseerd. De op brengst van beide acties is voor de uniformen-pot. Zodra men vol doende heeft, ingezameld zullen capes worden gekocht, die bij koud weer over de uniformen zul len worden gedragen. BIJNA DICHT Het dempen van de oude haven te Sint-Annaland gaat gestadig door en er begint zich nu een groot haven- plein te. vormen, dat ook bij springvloed voor het zeewater on bereikbaar zal zijn. Voor de bewoners van de woningen in de omgeving van dit plein is het geruststellend om te zien hoe het werk vordert. REPETITIES GESTAAKT De repetities van het Zuidbevelands koor in 's-Heerenhoek zijn gestaakt. De opkomst was zo bedroevend klein, dat men niet langer kon doorgaan met het instuderen van nieuwe mu ziek. De muziekportcfeuille wordt be waard en zal wanneer er weer animo voor de zang is, opnieuw te voor schijn worden gehaald. Het koor heeft voldoende leden, maar die ver schijnen niet op de repetitie». DIALLO ABDOULRAHMANE, minister van staat van Guinee, heeft zich vrijdag een beeld ge vormd van de Deltawerken. Op het ogenblik maakt de minister een studie- en oriënteringsreis door ons land en de tweede dag van zijn verblijf was gereser veerd voor een „uitstapje" naar Zeeland. Vertegenwoordigers van de Bever- wijkse N.V. Van Hattuin Blanke voort waren de gastheren van de mi nister. Tegen het middaguur arri veerde 't kleine gezelschap in Vlissin- gen, waar in „Britannia" de lunch werd gebruikt. Om het geheel van de Deltawerken duidelijk te kunnen overzien begaf minister Abdoulrah- mane zich bij Vrouwenpolder eerst naar de directiekeet, waar een ma quette van het Drie-cilandplan is te vinden. Van deze dijkwerken-in-minia- tuur giug het naar de werkelijk heid op de kop van do dijk bij Vrouwenpolder. Toen de Guinese minister de caissons had gezien wilde hij ook graag weten hoe de ze betonnen kolossen in elkaar worden gezet. In de polder bij de werkhaven waar de caissons lang zaam „groeien" kon hij de bouw methode preder volgen. De foto toont de minister bij het ver laten van de „bouwput" aldaar. Te gen vijf uur 's middags vertrokken ae heren weer naar Den Haag. (foto PZ.C,). de goede spreiding van het technisch, onderwijs (lts'en, de hts en de uts) ook voor West Zeeuwsch-Vlaanderen het aantal vakmensen ongetwijfeld zal toenemen. Overigens moet men er hierbij wel rekening mee houden dat de afgestudeerden een aanloop tijd nodig hebben voordat zij volle dig in het produktieproces ingescha keld kunnen worden. De ideale industrievestiging zou zijn, aldus de heer Van Dijk: Een of meer bedrijven ter grootte van 50 tot 100 man personeel, en daar van -de helft tot éénderde ge schoold en de rest geoefend of on geschoold. De nieuwe industrie zou dan zelf voor het geschoold personeel moeten zorgen, waar bij het DBA in Zeeland wel voor een aanvulling kan zorgdragen, terwijl uit de arbeidsreserve in liet gewest liet. overige personeel geput kan worden. Op den duur zou één der bedrijven moeten uit groeien tot een grootte van 300 of meer werknemers. Normaal doorgang De seizoenwerkzaamheden (land bouw enz.) zullen bij een eventuele afvloeiing van deze reserve naar de industrie normaal doorgang kunnen vinden, daar het gewest het meest gemechaniseerd is in Zeeland en men bovendien het grootste deel der jon- feren naar de nieuwe bedrijven zou unnen laten afvloeien en eveneens het grootste deel der ouderen in de landbouw enz zijn. werk zou kunnen laten verrichten. Bij het huidige aantal van roud 1000 werklozen bevinden zich ook de ar beiders, die werkzaam zijn op aan- vuilende werken van cultuur- of ci vieltechnische aard. De algemene ge dragslijn, die voor deze groen van de arbeidsreserve wordt gevolgd is, dat zij bij aanvullende werken wor den tewerkgesteld (indien zij daar voor in aanmerking komen),wan neer zij geen passende werkkring in ije Dedrijf kunnen vinden. Is er het vrije wel een passende verkkring in het vrije bedrijf voor deze groep, dan is men verplicht dit werk te aanvaar den. Hierop geldt één uitzondering, name lijk wanneer zij werkzaam zijn op civieltechnisch aannemerswerk. Daaruit kan men deze groep arbei ders niet onttrekken. Wel echter uit ieder werk. dat in regie wordt uitge voerd. Zelfs wanneer de CAO voor het vrije bedrijf lager zou zijn dan die voor de aanvullende werken, zal men toch het werk in het vrije be drijf moeten aanvaarden. De heer Van Dijk deelde ons hieromtrent nog mee, dat er een permanent toezicht is op deze arbeiders in de aanvullen de werkensector. Zij worden steeds geselecteerd en zo nodig stelt men ze te werk in het vrije bedrijf. Waarde akkoord mei de gemeentegrenswijziging De raad van Waarde ging vrijdag avond zonder hoofdelijke stemming akkoord met de regeling ontwerp grenswijziging met Kruiningen en Krabbendijke. Een en ander komt voor Waarde neer op een grondaan- winst van ongeveer 25 hectare. Ook Waarde heeft de woonruimte-wet 1947 nog steeds nodig, zo besloten de raadsleden op een voorstel van B. en W. Tot 'opvolger van dokter J. P. Roos werd als gemeentearts benoemd dokter C. A. Donker. Op verzoek van de stichting Centrale werkplaats Minder Validen" te Goes zal Waarde 2 cent per inwoner be schikbaar stellen voor een gezamen lijk geschenk bij de opening van ds nieuwe werkplaats. Onderhoud beplantingen op Tholen aanbesteed Namens de Herverkavelingscommissie Zeeland werd vrijdagmiddag in café De Tol te Poortvliet aanbesteed, het onderhouden van beplantingen langs wegen en dijken, met bijbehorende werken op het eiland Tholen. Er werd als volgt ingeschreven: Fa. II. Prop, Hoogerheide, f 4890; T. van de Burg, Krabbendijke. f 6625; Gebr. J. en M. Moerland en Zn., St.-Annaland, f 9120; Fa. Scherpenisse van de Reepe, St.- Annaland, f 7100; Fa. W. van Vossen en Zn., St.-Annaland, f 9450; Fa. J. van Vossen en* Moerland, f 10.380; A. van de Werf, St-Annaland, f 11.100; P. Knuist, Tholen, f 11.700; Fa. C. Bode, Bergen op Zoom, f 14.490; Fa. Reijn- houdt. St.-Philipsland, f 19.950. De gunning werd aangehouden. Middelburg Schouwburg: Pikant ver lor in Parijs, 20 uur, 14 Jaar; Electro: De levensroman van Joseph Schmidt, 19 en 2113 uur, a.l.; Schuttershof; Evangel lsatie-gebedsgenezingscampag- ne. 20 uur; Gouden Poorte: uitvoering „Con Brio", 20 uur. Vlissingen Luxor: Geef mij maar een miljoen, 19 en 21 uur, a l.; Alhambra: De levensroman van Joseph Schmidt, 19 en 21 uur, a.l.; Kunsthandel Bik ker: expositie schilderijen G. J. F. Naerebout, 9—12.30 en 14—18 uur; Con certgebouw: Uitvoering „De Volks stem" 20 uur; Delta: Walcherse Jazz- Society, 20 uur. Goes Grand: De laatste torpedo, 19 en 21 uur, 19 en 21 uur; Slot Osteite: Jaarverg. Studieclub schilders „Luc- tor et Emergo", 15 uur; Prins van Oranje: Toneelavond Goese lyceum ver. „Vlam" mot „Wie is wie, 19,30 uur. MORGEN. Middelburg Schouwburg: Pikant ver lof in Parijs, 14.30 en 20 uur, 14 Jaar; Electro: Do levensroman van Joseph Schmidt, 15.30, 19 en 21.16 uur, af. Vlissingen Luxor: Geef mij maar een miljoen, 16, 19 en 21 uur, a.i.; Goes Grand: De laatste torpedo, 19 en 31 uur. 14 jaar, Niet» dan pech, 15 uur, a.L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2