PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen overeenstemming bereikt over ambtenarensalarissen Overgave onbekende duikboot geëist In West-Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijkheden voor bedrijven met eigen kern BILT OUD-GROENHEMDENLEIDER TE PARIJS GEARRESTEERD 203e jaargang - no. 37 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunctrhoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; tr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «ma* 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1,—. ..Sneven ot adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 859300 P Z O.. Middelburg. Bureaus: VUsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 tb.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2. Ztenkzee. red tel 2425 aam tel 2094 Minister Toxopeus zal zich nader beraden Voorstellen waren voor drie centrales onaanvaardbaar „Drie der centrales van overheidspersoneel konden deze voor stellen om uiteenlopende redenen niet aanvaarden, zodat geen overeenstemming is bereikt. Dit is voor de minister van binnen landse zaken aanleiding zich nader te beraden over de vraag- wat bem thans te doen staat". Zo eindigde een communiqué, dat werd uitgegeven na de gister avond gehouden besprekingen over de ambtenarensalarissen in de vergadering van de Centrale Commissie voor Georganieerd Overleg in Ambtenarenzaken. Dit overleg betreffende de salariëring van het overheidspersoneel in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek werd gepleegd in aanwezig heid van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Kool- vink. behoudt de regering zich een uit spraak voor, in afwachting van het voor 1 april a.s. nader te voeren overleg omtrent de totale positie van deze groep". Minimum verhoogd Met betrekking tot het overleg In de bijeenkomst van gisteren vervolgde het communiqué „Omtrent het verhogen van het eer der genoemde minimum tot 18.25 per maand, waarvan de organisatie- vertegenwoordigers de voorkeur ra ven, bestond overeenstemming. De hiermee gemoeide meerdere kosten zouden in mindering komen op de hierboven genoemde marge van ten hoogste 1.2 procent". Hierop volgde de in de aanhef van dit bericht reeds genoemde mede deling dat geen overeenstemming is bereikt. Aan dit communiqué is voorts het volgende ontleend: „Als gevolg van hot nader beraad van het kabinet, dat in de vergade ring van 9 februari jl. was toegezegd hebben de regeringsvertegenwoordi- alarisverhoging voor de werknemers van 23 jaar en ouder een minimum worden aange bracht van zeventien gulden per maand, ten behoeve waarvan de re gering een marge van één procent, bestemd voor de verbetering der ove rige arbeidsvoorwaarden, wil verho gen met het voor bedoeld minimum nodige bedrag tot ten hoogste 1,2 procent. De ingangsdatum zal zijn 1 januari 1960, tenzij zou blijken dat de ge middelde ingangsdatum van de loons verhogingen in het bedrijfsleven voor die datum zou liggen, in welk geval die gemiddelde datum bepalend zal worden voor de maand waarmede de verbeteringen ingaan. Ten aanzien van de gepensioneerden Tijdens de bouw van het grote post kantoor te Keulen maakte de bouw- politie bekend, dat zij zich er niet mee kon verenigen, dat een aantal lokalen zo ver van het trappenhuis gelegen was, hetgeen bij brand fa taal zon kunnen zijn. Men heeft daar om aan de buitenkant van het ge bouw nog een trap gebouwd: een wenteltrap, die geheel in een koker van beton ligt. En nu ziet iedereen liet voor een schoorsteen aan.... P.Z.C.-zaterdagnummer j 1 „WAT EEN GELUK", was 1 |1 het liedje waarmee Rudi Car- |j rell het nationale songfestival won; een liedje van Willy van p Hemert en Dick Schallics, met 5-: li wie een onzer redacteuren een vraaggesprek had. Met de ra- dio en t.v.-rubriek op pagina acht. Verder in dit 18 pagina's tel- 1 lende P.Z.C.-zuterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Tussen dertien en twintig" H (pag. 7); feuilleton en „Uit de M wondere wereld der techniek" (pag. 10); „Journalisten op de n planken" en kunst (pag. 13); 1 „Uw pagina, mevrouw" (pag. H 15) en dc Kinderkrant op pa- n f§ gina 17. llllllllllllllllUIIIIIIlllllllllllll Na Kroesjtsjews bezoek Geen gesprek Nehroe-Tsjoe De Russische premier Kroesjtsjew heeft gisteren op een bijeenkomst in Nieuw Delhi, waarbij een kwart mil joen mensen aanwezig waren, gezegd dat de zonnestralen van de vrede be ginnen door te breken door de „don kere wolken van de koude oorlog". Kroesjtsjew zinspeelde niet op het Chinees-Indiase grensgeschil in zijn vierde en laatste openbare rede in Nieuw-Delhi. Vandaag vertrekt hij uit de hoofdstad om een tocht te ma ken langs de Russische projecten in India. Maar na een ochtend alleen met Kroesjtsjew te hebben doorge bracht, deelde de Indiase premier in 't hogerhuis mee dat er op het ogenblik geen reden is voor onder handelingen met de Chinezen. Van een spoedige ontmoeting van Nehroe en zijn Chinpse ambtge noot Tsjoe en-Lai is naar het schijnt geen sprake. Krediet Kroesjtsjew en Nehroe waren voorts aanwezig bij de ondertekening van de overeenkomsten voor een krediet van 1.500 miljoen roebel voor de eco nomische ontwikkeling van India. Vóór dit laatste krediet bedroeg de totale hulp van de Sowjet-Unie aan India 1.837 miljoen roepies (ongeveer 1,38 miljard gulden). De lening zal onder meer worden ge bruikt voor de uitbreiding van de staal- en machine-industrie, de vol tooiing van een olieraffinaderij, en de bouw en uitbreiding van kracht centrales. REEDS AAN EEN LIJNTJE Tweede indringer wellicht ontsnapt Volgens het Argentijnse avondblad Larazon is er een ultimatum gesteld aan de gezagvoerder van de onge ïdentificeerde duikboot, die zich in de Argentijnse Golf van Nuevo zou be vinden. Er zou onvoorwaardelijke overgave zijn geëist. In berichten van radiozenders van Uruguay wordt gezegd dat de duik boot zich reeds heeft overgegeven en dat het vaartuig door de Argentijnse marine wordt gesleept. Er is echter geen enkele bevestiging van de be richten. De duikboot, die ongeveer honderd meter lang zou zijn, zou even aan de oppervlakte zijn gekomen. Volgens het blad „Democracia" is de tweede duikboot, die twee dagen ge leden de golf zou zijn binnengevaren, donderdagavond naar buiten geglipt, dwars door het kordon van de Ar gentijnse marine. Verder zou er een spion zijn gear resteerd die met een radiozender de duikboot, welke zich nog in de golf bevindt, gegevens over de bewegin gen der marine zou hebben verstrekt. Dit zou de derde gearresteerde spion zijn. Raketbaanspionage De aanwezigheid van onderzeebo ten voor de kusten van Argenti nië is op zichzelf niets nieuws. Talloze malen zijn onbekende on derzeeërs gesignaleerd en reeds meermalen heeft de Argentijnse marine alarm gemaakt. De mees te meldingen komen uit het zui den van de Atlantische Oceaan, waar in de nabijheid van het ei land Asuncion het einde is van de „raketbaan" van de Amerikanen. Vele ballistische raketten zijn in de richting van Asuncion afge schoten en de onderzeeboten die zo dikwijls zijn waargenomen, hebben vermoedelijk tot taak over deze raketten te rapporteren, een soort varende inlichtingendienst. Eén van deze boten zou zich in de Golf Nuevo hebben gewaagd en er ontdekt en aangevallen zijn. Tienduizenden boeren uit Noord- Frankrijk hebben in Amiens gede monstreerd tegen de landbouwpoli tiek van de Franse regering. Britse spoorwegstaking gaat niet door De bond van Britse spoorwegarbei ders heeft vrijdagavond de staking dio maandag zou moeten beginnen, afgelast. Na een dag van Intensieve besprekin gen op het ministerie van arbeid in Londen heeft de nationale unie van spoorwegpersoneel, die loonsverho ging eiste voor haar 355.000 leden, een verhoging van vijf procent, met terugwerkende kracht tot 11 janu ari, aanvaard. Weer vliegverbod boven Sahara Opnieuw heeft de Franse regering buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen iri verband met de op handen zijnde atoomproef gewaarschuwd het febied van Reggane, in het westelijk eel van de Sahara, met ingang van vanochtend 6.30 uur te mijden. Donderdag verklaarde premier De- bré dat ae plannen voor de atoom- proef „spoediger zullen worden uit gevoerd" dan aanvankelijk werd aan genomen. Van doorgaans goed inge lichte zijde in Parijs is vernomen dat de technici in Reggane nog slechts wachten op gunstige weersomstan digheden. Naar verluidt is de Fran se atoombom krachtiger dan de Amerikaanse bom die boven Hirosji- ma werd afgeworpen. Het is niet be kend of een of meer proeven zullen worden genomen. Reeds tweemaal zijn de luchtvaartmaatschappijen die routes over de Sahara onderhouden gewaarschuwd het proefterrein te mijden. Razende hond drijft gezin in huiskamer De familie Tuinstra aan de Viertij den, Drachten, beleefde donderdag angstige ogenblikken. De herders hond van het gezin kreeg plotseling een aanval van razernij. De gezins leden verschansten /zich in de huis kamer terwijl de enorm tekeer gaan de hond de rest van de woning be heerste. Op advies van de veearts werd tensfote de hond ter plaatse door de politie doodgeschoten. NA DE BETOGING IN AMIENS Poujadist in Algiers ,,Vive Lagaillarde" De politie lieeft vrijdag de Parijse kantoren van een boerenblad en een uitgeverij van landbomvpublikaties doorzocht in verband met de beto ging van boeren die donderdag in Amiens werd gehouden. De Parijse politie arresteerde Henri Dorgeres-d'Halluin, oprichter en voorzitter van de Beweging ter Be scherming van de Boeren en voor malig leider van de uiterst-rechtse groenhemderi die voor de Tweede Wereldoorlog agitatie voerden en geweld pleegden ter ondersteuning van eisen der boeren. De groenhem- den Ijverden indertijd voor oprichting van een corporatieve staat. Bij de ongeregeldheden van donder dag werden volgens de laatste be richten ongeveer 100 demonstranten en 95 politiemannen gewond. Een tiental betogers ligt in het zieken huis. De autoriteiten geloven dat de on geregeldheden zijn uitgelokt door agi tators die de hartstochten van de Al gerijnse kolonistenopstand weer wil den doen oplaaien. In Algiers Men verwacht dat degenen die thans in Algerije gevangen zitten in ver band met de opstand van de kolonis ten, binnenkort voor berechting naar Parijs zullen worden overgebracht. Men meent dat de sfeer in Algerije de normale rechtsprocedure zou kun nen belemmeren. De voormalige poujadistische afge vaardigde Jean Demarquet, die tij dens de opstand achter de barricades in Algiers ging en via een luidspre ker tot de menigte verklaarde des noods tot de dood toe voor een Frans Algerije te zullen strijden, is vrijdag te Algiers voor de rechter versche nen en in arrest gehouden daar hij zich wegens daden tegen de binnen landse veiligheid van de staat zal moeten verantwoorden. Demarquet, die. de uniform en ba ret droeg van de parachutisten van het vreemdelingenlegioen, waarbij hij zich na de opstand had gevoegd, riep toen hij na de Nieuwe industrieën en uitbreidingen nemen nu al vaste vormen aan HEEFT West-Zeeuwsch-Vlaan- deren voldoende arbeiders om te voldoend aan de behhoefte van eventuele nieuwe industrie in dat gewest? Wij hebben deze vraag voorgelegd aan de hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in Zeeland, de heer K. van Dijk. Een simpel „ja" is op deze vraag niet te ge ven. Want afgezien van het feit, zo verklaarde de heer Van Dijk, dat het rayon Oostburg, omvat tende West Zeeuwsch-Vlaande- ren, momenteel met rond 1000 werklozen het hoogste percen tage van de Zeeuwse arbeidsre serve heeft, is een eventuele te werkstelling van deze voor het merendeel agrarische werklozen in nieuwe industrieën (of uit breidingen) geheel afhankelijk van de soort en de aard van de ze vestigingen. In het geval, dat een belangstellende onderne ming zijn geschoolde arbeiders kern kan meebrengen naar West Zeeuwsch-Vlaanderen, dan kan er aan deze vestiging worden voldaan en zal het D.B. A. voor Zeeland alle medewer king verlenen om zo snel moge lijk te kunnen starten. Overigens begint het initiatief, dat in West Zeeuwsch-Vlaanderen geno men is met de instelling van de Com missie Ontwikkeling West Zeeuwsch- Vlaanderen, waarmee de basis gelegd werd onder meer voor het stimuleren van industrie-vestiging, reeds vruch ten af te werpen. Er zijn al verschil lende plannen betreffende de vesti ging van nieuwe industrieën, die ho pelijk binnenkort gerealiseerd kun nen worden, voorts zijn er plannen voor het stichten van neventakken van bestaande bedrijven, terwijl er voorts een aantal bedrijven is, dat op liet punt staat over te guan tot uit breiding. MERENDEELS AGRARISCHE WERKLOZEN vvwv\*\*wvwv\*vww\* Uitbreiding Deze laatste mededelingen wer den ons verstrekt door ars. G. J. Baarspul van het E.T.I. voor Zee land. De heer Baarspul heeft na melijk op verzoek van bestuurs- vertegenwoordigers uit drie ge meenten een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden, die de hui dige bedrijven in het gewest bie den. Ook bij dit initiatief vormde de grote arbeidsreserve in het ra yon Oostburg het uitgangspunt. Hierbij is drs. Baarspul tot de conclusie gekomen, dat verschil lende bedrijven Kansen op uit breiding hebben, terwijl hij enke le bedrijven aantrof, die daartoe reeds plannen uitgewerkt hadden. Zij wensen daarbij steun van het E.TJ. en zo mogelijk subsidie van overheidsinstanties. Enkele be drijven zijn thans in samenwer king met het E.TJ. zo ver, dat binnenkort de plannen gereali seerd kunnen worden. De gemeentebesturen in het gewest stellen een centrale voorbereiding van de mogelijkheden om tot indus trievestiging te komen voorop. Enke- (Zie slot pag. 2 kol. S) rechtszitting naar de gevangenis werd overgebracht„Vive Lagail larde, vive 1'Algérle fran^aise". Zoals bekend is Lagaillarde de voornaamste leider der opstande lingen, die zich thans in een Pa rijse gevangenis bevindt. Ook hij wordt beschuldigd van daden te gen de binnenlandse veiligheid van - de staat. KORTE PREDIKATIE Heer, indien Gij wilt. Gij kunt mij reinigen. Matth. 8 :2b. Deze woorden zijn eens gesproken door een melaatse. Hij was er ellen dig aan toe. Maar met geloof en vertrouwen ging hij naar de Here Jezus. Hij vias er zeker van, dat Jezus hem kon reinigen, 't Was voor hem alleen de vraag, of Jezus het zou willen. Hij werd niet beschaamd. De Heiland raakte hem aan en sprak het verlossende woord: ,fk wil het word rein". Reinigen betekent in het geval van deze melaatse: genezen. Ook nu zijn er een hele mussa mensen ellendig aan toe doordat ze lijden aan een kwaal. Daarnaast kan het door an dere oorzaken gebeuren, dat een mens geen uitzicht en geen moed, meer heeft. Maar als alle menselij ke hulp tekort schiet, dan is Jezus Christus daar. Hij kón ons helpen, dat is zeker. En het willen f Wanneer het gaat om genezing van ziekte, of om hulp op stoffelijk gebied, dan is het niet altijd zo, dat Hij wil ge nezen of wil helpen. Maar zijn wil len is nooit willekeur. Zijn willen wordt bepaald door de vraag, of het goed voor ons is. In vertrouwen moe ten we dat aan Hem overlaten. In de Bijbel is melaatsheid een beeld van de zonde. Het laat het afschu welijke van de zonde zien en naar menselijk kunnen het ongeneselij ke. In die ellendige toestand bevinden wij'ons van nature allemaal; allen aangetast door een kwaal nog erger dan de melaatsheid. Maar Jezus Christus is er en Hij kan ons reini gen. Daarvoor is Hij op aarde geko men. Daarvoor stierf Hij aan het kruis. Het verrassend heerlijke is, dat Hij ons ook wil reinigen. Als het gaat om helpen bij onze geestelijke nood, dan is Hij daartoe altijd be reid. Dat wij dan in geloof en ver trouwen tot Hem gaan en het uit spreken onderricht door het Nieu we Testament fleer ik weet, Gij kunt én Gij wilt mij reinigen. Hier ben ik". De Heiland zal dan zijn machtwoord spreken, ook tot ons: ,fk wil het, word rein!" Nieuwerkerk in Duiveland. M. G. Westerhof. VERWACHT. Geldig tot hedenavond TEMPERATUREN OM HET VRIESPUNT. Half tot zwaar bewolkt met slechts wat verspreid voorkomende neerslag. Nevelig weer met plaatselijk mist. Matige tot zwakke noordoostelijke wind. Temperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN 14 februari Zon op 8.onder 17.50 Maan op 20.09 onder 8.32 15 februari Zon op 7.58 onder 17.52 Maan op 21.20 onder 8.58

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1