Salarisverhoging kost Rijk ruim 150 miljoen VIER ONTSNAPTE GEVANGENEN UIT FRESNES GEARRESTEERD HERVORMDE SYNODE SPRAK OVER „GEL00FSZENDING" KAMER BEOORDEELDE ADRESSER MILDER DAR MIRISTER LURS DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Extra voordeel voor de lagere gemeenteklassen (Van onze Haagse redactie) De woensdag door de regering voorgestelde loonsverhoging van 5 procent plus de 1 procent tot verbetering van de overige financiële positie, kost het rijk, naar wij van bevoegde zijde ver nemen, per procent 25 miljoen, dat is dus samen 150 miljoen gulden. In feite worden de kos ten echter nog hoger, omdat de regering aan de vijf procent loonsverhoging een minimum heeft verbonden, terwijThet to tale bedrag nog kan stijgen, in dien de positie van de laagst be zoldigden in het algemeen zou worden verbeterd. Omtrent de positie van deze laatste groep, die uiteraard het grootst in om vang is, zullen de règeringsver- tegenwoordigers in de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg, zich nog nader beraden aan de hand van de wensen der organisaties. Het regeringsvoorstel houdt in, dat de nuurbijslag 1957 in de sa larissen wordt verwerkt en dat over de aldus vastgestelde sala rissen de verhoging van 5 pro cent wordt berekend. De wijze van de huurbijslag 1957 betekent een extra voordeel voor de ge meenten der lagere klassen, waar de bijslag tot nu toe geringer was dan in de eerste gemeenteklasse. Deze laatste klasse zal nu name lijk voor de volwassenen als al gemene basis voor de huurbijslag 3957 gelden. Voorts zal de rege ling ook een verbetering brengen voor de jeugdigen en de gehuw de vrouwen, die de bijslag 1957 tot nog toe niet ontvingen. De ex tra kosten als gevolg van deze bij komende verbetering komen in mindering op de één procent, die wordt gegeven ter verbetering van de „overige financiële posi tie". In het algemeen wordt in Den Haag het aanbod van de regering gunstig beoordeeld. Dat de boncten woens dag niet hun fiat hebben gegeven is een gevolg van het feit, dat de po sitie van de gepensioneerden in de regeringsvoorstellen nog zwevende is. De organisaties hadden hun voor stellen tot verbetering van de positie der gepensioneerden altijd vastge koppeld aan die ten behoeve van het personeel. De regering echter acht de situatie met betrekking tot de pen sioenen, mede in verband met de overige op dit terrein zich voordoen de problemen, dermate ingewikkeld, dat zij hierover vóór april a.s. een afzonderlijke bespreking in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg wenst. Ingangsdatum Verder is er een verschil in stand punt over de ingangsdatum. De bon den hebben altijd gewild, dat de loonsverhoging, op 1 augustus of 1 september zou ingaan. De regering stelt echter 1 januari 1960 als in gangsdatum voor. Mocht evenwel achteraf blijken dat de gemiddelde ingangsdatum van de vei-nieuwing der C.A.O.'s en loonregelingen in het bedrijfsleven vóór 1 januari ligt, dan zal die datum bepalend zijn voor de maand, waarin de verhoging zal in gaan. Voor de socialistische A.C.O.P. wa ren de regeringsvoorstellen al zonder meer onaanvaardbaar. De A.C.O.P. houdt vast aan een directe verbete ring van de positie der gepensioneer den, deze centrale kan ook niet ak koord gaan met de datum van 1 januari. De vier andere centrales van overheidspersoneel daarentegen wil den het regeringsvoorstel in zijn to taliteit nog in eigen kring bespreken voordat zij een oordeel geven. Vrij dagavond om acht uur zal de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Overleg opnieuw bijeenkomen. Dan zal, naar wordt verwacht, de defini tieve beslissing vallen. Verzetsprotest in kwestie-Berends De Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland heeft bij het kabinet een protest ingediend tegen de vrijlating van de oorlogsmisdadi ger A. Berends. De raad meent, dat de enkele misdadigers die nog gevan gen zitten allerminst voor verminde ring van straf in aanmerking ko men. „Dit oordeel wordt niet geba seerd op wraakgevoelens, maar op de overweging dat deze mensen voor geen verbetering vatbaar zijn". Dit blijkt volgens de raad ook uit het feit, dat Berends, ondanks het ver- bod zich in de provincies Gelderland en Overijsel op te houden, zich bij de commissaris van politie van De venter ging aandienen. „Wanneer een crimineel misdadiger zich niet aan de voorwaarden van zijn voorwaardelijke invrijheidstel ling houdt, wordt hij automatisch in de gevangenis teruggebracht om zijn verdere straf uit te zitten. Waarom moet in dit geval-Berends volgens de berichten in de pers, de zaak eerst nog even bekeken worden voor men eventueel deze maatregel neemt?", zo vraagt de raad zich af. Hij dringt er verder op aan in deze zaak de strengste maatregelen te treffen. Rijkshulp voor bestrijding gevolgen droogteschade De regering heeft thans een beslis sing genomen over de financiële bij stand aan door de droogte in 1959 zwaar getroffen landbouwbedrijven. Deze financiële steun, die vanwege het uitzonderlijk karakter der droog teschade zal worden verleend, be draagt maximaal 27,5 miljoen gul den. "De geldelijke tegemoetkoming ernstige gevolgen van de droogte zal alleen en met inachtne ming van een weistandsgrens wor den toegekend aan de zwaarst ge troffen bedrijven. Over de door het landbouwbedrijfs leven zelf te bieden hulp vernemen wij, dat de stichting hulpfonds droogteschade landbouw 1959, waar in, zoals bekend, de drie centrale landbouworganisaties, de drie land- arbeidersbonden en het Landbouw schap samenwerken, thans een ver deelschema heeft opgesteld voor de zwaarst getroffen gebieden. Binnen kort zal op bescheiden schaal met de eerste uitkeringen uit het hulpfonds worden begonnen. Dieven trachtten slag te slaan in Muiderslot Dieven hebben dinsdag getracht, hun slag te slaan in het Muiderslot. Hier in zouden zij zeker zijn geslaagd, als het conciërge-echtpaar, de heer en mevrouw Geuzenbroek, niet oplet tend was geweest. Kort nadat de heer Geuzenbroek zijn ronde door het slot gemaakt had, hoorde zijn vrouw een. verdacht ge luid. De conciërge ging op onderzoek uit en vond op de trap van de bis schopskamer naar buiten zijn weg versperd door twee grote koffers, die vol bleken te zitten met historische voorwerpen, afkomstig uit het slot. De conciërge bleef bij de koffers wachten, omdat hij de dader, die snel via de trap naar buiten was ge vlucht, toch met meer kon inhalen. Bovendien bestond de mogelijkheid, dat een tweede dader de koffer zou komen ophalen. De inmiddels gewaarschuwde rijks politie van Muiden en de districts recherche hebben tot diep in de nacht de omgeving afgezocht. Hier bij is komen vast te staan, dat de dader, via de schouders van een an der en het verbreken van een glas- in-lood-raampje van de bisschopska mer, het slot is binnengekomen. Het hele slot bleek door de dieven te zijn onderzocht. In de prinsenkamer is een kast opengebroken en werden di verse voorwerpen meegenomen, o.a. koperen kandelaars, twee tinnen va zen en enkele borden. Al deze voor werpen zijn echter in de koffers aan getroffen, zodat niets uit het slot is ontvreemd. Onbekend voorwerp wentelt om de aarde Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft woensdagavond meege deeld dat er thans een niet-geïdenti- ficeerd voorwerp om de aarde wen telt dat van Sowjet-oorsprong kan zijn. Het wentelt over de Noord- en dé Zuidpool. Het is het eerste voor werp van deze aard dat is ontdekt door üe waarnemingsposten voor de ruimte van de Amerikaanse marine. geeft Rotterdamsche Bank 12 procent dividend In de gisteren gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Bank N.V. zijn de jaarstukken goedgekeurd en is beslo ten op de aandelen een dividend van 12 procent (v.j. 30 procent) uit te keren. Dit dividend zal betaalbaar zijn van 12 februari af. De aan de beurt vun aftreding zijnde commissarissen, de lieren W. Goudriaan en mr. J. Lint horst Homan, werden herkozen. Bomaanslag in Little Rock Vlak bij de woning van Carlotta Walls een van de vijf negerleer- lmgen die kortgeleden zijn toegelaten tot de middelbare school van Little Rock die vroeger alleen blanke leer lingen had is dinsdagavond een bom ontploft. Niemand werd gewond. NOG ÉÉN MAN VOORTVLUCHTIG „Er moet iets gehaperd hebben" Drie van de vijf gevangenen die don derdag uit de gevangenis van Fres- nes waren ontsnapt zijn dinsdag op nieuw gearresteerd. Een van de ont snapten was enkele uren na de uit braak reeds gepakt, zodat thans nog slechts één man, Raymond Richard, voortvluchtig is. Jean-Louïs Andries, een wegens moord veroordeelde Belg, werd in Dammarie sur Loing gear resteerd, samen met André Bazin, die al in de onderwereld met Andries had samengewerkt. In de gevangenis te Fresnes waren Bazin en Andries in afzonderlijke cellen, met twee verdiepingen ertus sen, opgesloten. Twee maanden lang bouwde Andries aan een tunnel, van uit zijn cel onder de buitenste gevan genismuur door. Bazin, die als beton werker w.as tewerkgesteld, liet zakjes cement naar de cel van Andries zak ken, en beschikte over een systeem van trekdraden waarmee hij een op het bed van Andries neergelegde pop kon laten bewegen als de cipier in de cel keek terwijl de Belg aan het graven en metselen was. Dat dit allemaal mogelijk was heeft de ge vangenisautoriteiten met stomheid geslagen. Fresnes gold als een gevan genis die „uitbraakvrij" was... Dank zij hun uitgebreide voorberei dingen konden Andries en Bazin, en nog drie anderen, donderdag via de cel van Andries hoe dat mogelijk was weet men ook nog niet, al waren er dan gaten in de celvloeren ge maakt en de tunnel de buitenwe reld betreden. De dorpsgendarme van Dammarie sur Loing, een dorpje in midden- Frankrijk waar weinig toeristen ko men, had een rapportje doorgegeven over twee volkomen onbekende vreemdelingen, die in het plaatselijk hotel hun intrek hadden genomen. Toen Drouet eenmaal gepakt was, en aan de tand gevoeld was, dacht men daaraan terug. Een groepje recher cheurs snelde naar Dammarie, en stormde met getrokken revolvers de hotelkamer van Andries en Bazin binnen. Hoewel de beide voortvluch- tigen gewapend waren waren zij te verbouwereerd om tegenstand te bie den, en was de operatie snel afge werkt. De Franse justitie zal nu uitzoe ken hoe het mogelijk was dat de twee misdadigers zonder noe menswaardige stoornis hun ont snapping voorbereidden, en hoe drie anderen daarvan konden mee profiteren. Er moet, zo meent men, in Fresnes iets gehaperd hebben. Eindelijk, na vele moeilijkheden een wachttijd van S maanden en 19 dagen, is men in Port Said begonnen met het lossen van de „Inge Toft" het Deense schip, dat met zijn la ding cement uit Israël van de Egyp tische autoriteiten geen gebruik mocht maken van het Suezkanaal. Het lossen geschiedt op kosten van de eigenaar, die nog wel meer kosten zal krijgen, aangezien de „Inge Toft" naar het dok moet om nagezien worden. Nota Lauwerszee wordt voorlopig niet behandeld Nadat dinsdag jl. de vaste commis sie van verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer onderling beraad slaagd had over de verdere gang van zaken met de nota van minister Korthals over de Lauwerszee, heeft deze commissie woensdag een onder houd met de bewindsman gehad, waarbij zij nog eens precies heeft willen kennis nemen van het stand punt van de regering. Waar drs. Korthals een beslissing over de indijking van de Lauwerszee heeft uitgesteld ligt het voor de hand te veronderstellen dat van zijn kant prijs gesteld is op het verschuiven van de behandeling van de nota naar een verder in het jaar gelegen tijd stip en dat hij erop aangedrongen heeft de nota niet tegelijkertijd met de begroting van verkeer en water staat op 16 februari .s.ate bespre- Wij nemen aan, dat er een verslag ken. van het onderhoud van de vaste com missie met de minister zal verschij nen en waarschijnlijk nog deze week, dus in elk geval vóór de 16e februari. Daarop wijst het voornemen van die leden van de vaste commissie, die partijgenoten in het kabinet hebben, om daarna bijeen te komen teneinde hun tactiek voor de Kamervergade ring van 16 februari te bepalen. Verwacht wordt dat de regeringspar- van de minister de behandeling .i de nota over de Lauwerszee uit te stellen. Amery sielt vertrek van Cyprus uit Na een samenkomst met aartsbis schop Makarios, leider der Grieks- Cyprioten, en dr. Koesjoek, leider der Turks-Cyprioten, heeft de Britse on derminister van koloniën, Julian Amery, gisteren zijn vertrek naar Londen voor onbepaalde tijd uitge steld. Amery is op Cyprus om te praten over problemen die samenhangen met de afkondiging van de onafhan kelijkheid van Cyprus. Het struikel blok in deze besprekingen is de kwestie van de oppervlakte der En gelse militaire bases op Cyprus. Volgens Cypriotische kranten zullen de Cypriotische leiders misschien de onafhankelijkheid afkondigen onge acht de Engelse houding. In officiële kringen is geen commentaar op deze berichten beschikbaar. Aartsbisschop Makarios verklaarde echter tegenover journalisten dat de hoop nog niet is opgegeven. Op de vraag of een hervatting van de on derhandelingen tot gevolg zou kun nen hebben dat de onafhankelijkheid op 19 maart tot stand komt, ant woordde hij: „Misschien". Nieuwe c.a.o. voor loodgieters en fitters Dc werkgevers- en werknemersorga nisaties in het centrale verwarmings- bedrijf en het loodgieters- en fitters- bedrijf hebben volledige overeenstem ming bereikt over een nieuyv af te sluiten collectieve arbeidsovereen komst. Hierin is o.m. verwerkt een verho ging van de lonen met 4 procent en een inkrimping van het gemeente- klasseverschil. De nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten zijn aan het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring voorgelegd. De nieuwe lonen zullen gelden met ingang van de eerste volle loonweek na de datum van goedkeuring door het college. Besloten tot afwijzing van de herdoop De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft zich in haar vergadering te Woudschoten beziggehouden met een coneept-rondschrijven, opgesteld door de raad voor dc zending aan de kerkeraden over de zogenaamde geloof szendin g. De naam geloofszending is te ver klaren uit de afkeer van de meesten hunner van georganiseerde financiële acties voor het bijeenbrengen van geld. De grondslag van hun finan ciële beleid is het geloof dat God hun op de rechte tijd het nodige geld zal doen toekomen. De zendelingen ontvangen hun opleiding aan bijbel- scholen. Bij vele geloofszendingen be staat de praktijk van het overdopen van reeds gedoopten. Vele geloofs zendingen, niet alle, weigeren andere arbeid te respecteren en tonen vaak grote onverdraagzaamheid ten op zichte van andere zendingen. Het rapport zegt dat nooit in ge sprekken met vertegenwoordigers er van de eindeloze verscheidenheid deze groepen vergeten mag worden. Voor vele zendingsarbeiders der ge loofszendingen kan terecht grote ach ting en christelijke verbondenheid ervaren worden. Het rapport meent dat de Ned. Herv. Kerk evenwel haar leden allereerst moet wijzen op hun verantwoorde lijkheid voor de van die kerk uit gaande zending. Aanbeveling van fi nanciële acties van geloofszendingen door predikanten en kerkeraden moet ontraden worden. Nadat vanuit de synode enkele opmerkingen wa ren gemaakt stelde de praeses voor het rondschrijven in grote lijnen te aanvaarden en de gemaakte opmer kingen te verwerken. Daarna kan het stuit uitgaan, aldus werd beslo ten. Doop De synode behandelde vervolgens een pastoraal advies inzake de Heilige Doop, waarmee reeds in de synode van november 1959 een aanvang werd gemaakt. Ds. Rudolf Bijlsma, rap porteur van de commissie die het rapport opstelde, lichtte dit opnieuw toe. Ds. Bi jlsma meende dat herdoop moet worden afgewezen en dat de GEEN TRAGISCHE NEDERLAAG doop niet afhankelijk mag zijn van particuliere beleving van de mens. Het geloof moet niet eenzijdig indi vidueel worden benaderd. Aan ge meenteleden die de herdoop wensen moeten deze dingen onder het oog worden gebracht zonder hen uit de gemeenschap der Kerk te stoten. Ker- keraadsleden die deze inzichten heb ben moeten niet uit het ambt worden verwijderd, maar bij periodieke af treding niet herkiesbaar worden ge steld. Het moderamen stelde voor, het rap port in hoofdlijnen te aanvaarden, het door de commissie van ontwerp, aangevuld niet enkele synodeleden, te doen bewerken, waarna het door bet breed moderamen zal worden vastgesteld. Hieraan geeft de synode haar goedkeuring. Seminarium Dr. H. Berkhof en dr. J. M. de Jong, rector en conrector van het theolo gisch seminarium der Ned. Herv. Kerk, deden enkele mededelingen over het jaarverslag 1958-1959 en over de afgelopen tien jaar van het seminarie. Wanneer over enkele jaren het pastoraal centrum der Ned. Herv. Kerk in gebruik zal zijn genomen zal de arbeid rondom het seminarie zich verbreden, omdat dan meer aan dacht aan de nascholing van predi kanten kan worden geschonken. De praeses dankte dr. Berkhof, die bin nenkort als rector van het seminarie weggaat, voor wat hij hiervoor ge daan heeft. Hij bracht aan dr. Eerk- hof en aan dr. De Jong de warme dank van de synode over voor hun arbeid. Bewindsman dolf bij stemming onderspit (Van onze parlementaire redacteur) Het was zeker geen tragische ne derlaag die de minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, leed toen de Tweede Kamer woensdag" het voorstel van dc commissie voor de verzoekschriften accep teerde om de regering uit te no digen de heer L. F. Stoelman in Den Haag in ziju pensioenrechten te herstellen. De heer Stoelman had hierover aan de Kamer geadresseerd. Het ad vies van de regering luidde, dat in zaken als van de heer Stoelman, die indertijd als Nederlands-In disch ambtenaar is ontslagen, de grootst mogelijke terughoudend heid in acht genomen dient te worden, omdat anders het gevaar bestaat dat dit soort zaken als Precedent wordt aangegrepen om 'ederland voor het bestuursbeleid van de voormalige Nederlands- Indische regering principieel aan sprakelijk te stellen. Minister Luns liield krachtig ann dit standpunt vast ondanks pro testen uit de Kamer. Hij moest met 32 stemmen van Kamerleden, die zich aan zijn zijde schaarden, tegen 80 van afgevaardigden, die zijn inzichten niofc deelden, het onderspit delven. De Kamer «tem de zeer verdeeld. Overtochtskosten Ook in de kwestie van een adres van de heer D. Bravenboer in Maas sluis was de bewindsman niet ge lukkig. Tegen zijn zin in liet de Kamer namelijk duidelijk blijken dat de staat alsnog aan deze oud- Indisch ambtenaar een bedrag van 1670,dient te betalen. Het betrof hier overtochtskosten van Nederland naar Indonesië, die de regering had voorgeschoten doch later op het pensioen van dc heer Bravenboer had gekort, hoewel het Commissariaat voor Indische Zaken in Den Haag hem had meegedeeld, dat hij vrije over tocht. zou krijgen. Dc minister vond dal; dit commissa riaat buiten zijn boekje was ge gaan. Bovendien voerde hij aan dat het commissariaat geen instel ling van het Rijk was, maar van het gouvernement van Neder- lands-Indië, zodat de heer Bra venboer zijn aanspraken had moeten richten tot de huidige In donesische regering. De Kamer stelde zich woensdag, blijkens de tegen deze opvattin gen gerichte kritiek, achter de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften, dat het Com missariaat voor Indische Zaken wel degelijk een ambtelijk orgaan van de staat was en dat de Ne derlandse regering dus verant woordelijk was voor de gedane toezegging. Mr. Luns kon hier niet tegenop. „Zou de Kamer ermee akkoord kunnen gaan, als ik de zaak nog eens bekijk vroeg hij. De Ka mer vond dat. althans voorlopig, een. goede oplossing. Het stuit werd daarom van de agenda af gevoerd. Eveneens voerde zij van de agenda af een verzoek van de heer B. Roep in Schagen om vergoeding van het financiële nadeel dat hij op zijn pensioen heeft geleden tengevolge van monetaire maat regelen van de republiek Indone sië. De heer Roep had namelijk inmiddels een vordering tegen de staat ingesteld. Jonge Poolse dirigent voor Concertgebouworkest Voor de leiding van de zes concerten die het Amsterdamse Concertgebouw orkest in de eerstvolgende tien da gen uitvoert, heeft het bestuur de jonge (36-jarige) Poolse componist- dirigent Stanislaw Skrowaezewsky geëngageerd. Nog steeds heeft het bestuur moei lijkheden op te lossen. Daarvan is het vinden van vervangers voor de nog niet herstelde Hans Rosbaud de meest actuele. Het evenmin eenvou dige wijzigen der programma's hangt daarmee onmiddellijk samen. Men vertrouwt voor de genoemde pe riode een goede oplossing te hebben -evonden. Itanislaw Skrowaczewsky is dirigent van het Pools Nationaal Filharmo nisch Orkest te Warschau. In bijna alle programma's van de concerten die Stanislaw Skrowac- zews nu komt leiden, is zijn symfo nie voor Strijkers opgenomen. Dief van kostbare textiel gearresteerd op Schiphol le dienst luchtvaart van de rijks politie heeft de 23-jarige T., employé bij ten luchtvaartmaatschappij cn werkzaam in een goederenloods, ge arresteerd wegens diefstal van kost bare textielgoederen, die in transito op de Amsterdamse luchthaven wa ren aangevoerd. T. is gedurende drie maanden werkzaam in de loods van transitogoederen en heeft allerlei zendingen, die uit Denemarken, Ita lië en enkele landen uit het Midden- Oosten kwamen, open gemaakt en daaruit kostbare en modieuze japon nen en zeer dure stoffen ontvreemd. T„ die een volledige bekentenis heeft afgelegd, werkte zodanig dat hij een pakket open maakte, daaruit een ja pon of een lap stof ontvreemdde en vervolgens de zending weer dicht maakte. De firma, die in het buiten land de goederen ontving, klaagde bij de afzender dat bij herhaling ja ponnen of lappen stof vermist waren, maar men kon in het buitenland niet gemakkelijk nagaan waar de dief stallen op de vaak lange luchtreis plaatsvonden en op welke wijze dat gebeurde. De dienst luchtvaart van de rijkspo litie heeft In de woning van T. in Amsterdam negen modieuze japon nen in beslag genomen en verschei dene lappen dure stof. De aangehou dene, die drie weken geleden was ge huwd, zal worden voorgeleid voor da officier van justitie te Haarlem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5