Minister Korthals denkt gunstig over tariefverlaging bij P.T.T. K.L.M.-ROY WAS HERE. WORDEN GOEDKOPE POSTZEGWesterhout wenst KLEVRIGE PROPAGANDISTEN? mmom RECHTZAAK TEGEN MARCONIST VAN „UTRECHT" BEGONNEN BENZINEDAMPEN BEZORGDEN DEN BURG BENAUWD OGENBLIK DONDERDAG 11 FEBRUARI I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT P.T.T.-begroting goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) Pe P.T.T. is een gezond bedrijf. Het maakt een niet onaanzien lijke winst. Op deze constatering door een aantal afgevaardig den volgde woensdag in de Tweede Kamer de mededeling van de minister van verkeer en waterstaat, drs. Korthals, dat hij de gedachte aan een tariefverlaging niet verwierp, al kon hij niet tot een definitieve uitspraak komen, aangezien de P.T.T. voor de verhoging van de lonen staat. In een bedrijf met 50.000 men sen kan dat in de tientallen miljoenen lopen. Begrijpeijk was, dat de minister eerst wilde afwachten, lioe het met de salarissen zal gaan. Over de begroting- van de P.T.T. voerden het woord de heren Vermoo- t.en (pvda), De Ruiter (ch), Lucas (kvp), Van Eijseden (ar). Bakker (cpn) en Visser (vvd). Zij hadden geen kritiek en beperkten zich daar om tot het stellen van vragen. De be groting keurden zij zonder hoofdelij ke stemming goed. Draadomroep In zijn antwoord vestigde minister Korthals de aandacht op het door de PTT aan hem ovei gelegde rapport over- de draadomroep. Er worden daarin verschillende mogelijkheden overwogen voor het aantrekkelijker maken van de radïodistributie, even tueel in samenwerking met particu lieren. Men is nog niet verder dan een onderzoek, waarin ook de kwes tie van de draad-televisie betrokken is. De directie van de PTT zoekt naar de middelen om de draadomroep rendabel te maken. Het is zeker niet de bedoeling om in de richting van liquidatie te werken. Als men tot een bepaald inzicht en tot voorstellen gekomen is, dan zal de Kamer gele genheid krijgen zich daarover uit te spreken. Voorts deelde de minister mee dat in de loop van het jaar de vervan ging van de postzegel van 25 cent door een van 24 cent zal worden geregeld. De zegel van 24 cent stemt namelijk meer overeen met het gebruik van postzegels van 12 cent. Plaatjes Het denkbeeld om de postzegels van één tot acht cent, die thans geen „plaatje" dragen, te voorzien van een afbeelding van een Nederlandse bezienswaardigheid, vond hij zeker het overwegen waard. Wellicht zou den die postzegels een steun kunnen zijn van de propaganda voor Neder land in het buitenland. De PTT investeert grote bedragen in zijn bedrijf. Vandaar dat het maken van winst gerechtvaardigd geacht moet worden. De PTT zou nog wel méér willen investeren, want het aantal gegadigden op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting neemt toe. In verschillende onderdelen van het bedrijf neemt men proeven met een verdergaande mechanisering. De prestatiebeloning bij de PTT, die met het personeel besproken is, gold alleen voor 1959. Voor 1960 wordt gezocht naar een betere regeling. Daarbij zal men rekening houden met de opgedane ervaringen. Een^ werkgroep bestudeert de po sitie' van de zogenaamde station houders. Zij is reeds een eind- weegs gevorderd. In principe is overeenstemming over vergoedin gen en sociale maatregelen be reikt. Binnenkort zal de sociale positie van de stationhouders ge heel geregeld zijn. Auto tegen boom 1 dode Woensdagavond is op de rijksweg Holten-Hengelo ter hoogte vair Mar- kelo een personenauto aangetroffen die tegen een boom gereden was. De wagen stond rechts van dc weg, de voorkant was totaal vernield. Dc be stuurder de 45-jarige .vertegenwoor diger A. A. H. van het Reve uit En schede werd door achter het stuur aangetroffen. Klucht (Slot van pag. 1 men buiten hun bereik lagen; posten waarop zij geen best figuur slaan. Bovendien komen de gezagsverhou dingen lelijk in de verdrukking. Te rechtwijzingen worden niet aan vaard of beantwoord met een: „Als het hier zo moet gaan, dan solliciteer ik; men weet immers, dat iedere sol licitatie een grote mate van kans biedt op succes, aangezien de benoe mende instanties bijna of geheel geen keus hebben. En dan zit men, ook met het onder wijs midden in de gezagscrisis, welke een van de schaduwzijden is van on ze welvaartsstaat. Zoals men van een organisatie als de Vereniging van hoofden van scholen mocht verwachten wordt ln de toespraak een zekere beducht heid uitgesproken over deze gang van zaken. Als de eisen, die men' aan een schoolhoofd moet stellen, dalen dan is er ook het grote gevaar van de min dere waardering van het ambt. En wat die waardering betreft wordt juist naar een zekere toename ge streefd, die zich financieel zou moeten verwerkelijken in een ruimere hoof- denmarge, welke meer in overeen- stomlng is met de taak van het schoolhoofd, en voorts in een ruimere mogelijkheid tot aantrekken van bo ntal :ge onderwijzers en vaklcer- ichten om de taak van het school- oofd te verlichten, een taak, die de laatste jaren vooral op sociaal en cultureel terrein aanzienlijk is ver zwaard. Maar dat zijn punten, die buiten bet kader van deze .korte beschouwing vallen, waarin alleen maar even de aandacht werd gevraagd voor dc sol licitant anno 3959. Henry Gregory, 39, ambtenaar der Amerikaanse poste rijen in Nashville is gearresteerd op beschuldiging postzegels te hebben verwijderd van brieven, ter verrij king van zijn postzegelverzameling. Hij wordt in elk geval ontslagen. Burgemeester stelt forumavond in De burgemeester van de Noord-Lim burgse gemeente Helden houdt er een praktische methode op na om wensen en grieven van zijn ge meentenaren te vernemen. In het kerkdorpje Grashóek belegde het gemeentebestuur dinsdag avond een open forumavond in de zaal Verscharen waar bij de burgemeester en wet houders achter de bestuurstafel hadden plaatsgenomen en het fo rum vormden. De zaal was geheel gevuld met bewoners uit alle la gen van de bevolking. Bij dit „praatje aan de haard" wer den allerlei vragen over water voorziening, uitbreiding van het elektriciteitsnet en vele andere voor de dorpsgemeenschap be langrijke vraagstukken besproken en toegelicht. Ofschoon verschillende vragenstel lers het naadje van de kous wil den weten, verliepen alle gesprek ken in uitstekende verstandhou ding. wijziging hinderwet Wering van inrichtingen uit bepaalde stadsdelen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kanier lieeft woensdag een technische wijziging van de hin derwet besproken, waarbij de heer WesterSiout van de P. v. d. A. een poging deed om een in 1952 uit deze wet geschrapte bepaling weer erin opgenomen te krijgen. Tot 1952 hield de hinderwet een bepaling in, die het aan gemeen tebesturen mogelijk maakte om uit een stadsdeel bepaalde inrich tingen die zij daar ongewenst ach ten, te werén. Het vestigen van die inrichtingen werd er eenvou dig verboden en wel op andere motieven dan vrees voor gevaar, schade of hinder. Deze planolo gische bepaling werd vreemd ge acht aan de bedoelingen van dc hinderwet en daarom geschrapt. De heer Westerhout meende dat daaruit allerlei moeilijkheden voor de gemeenten zijn voortgevloeid. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. Van Rooy, ontkende dat. Hij betoogde dat de bepaling op deugdelijke gronden uit de hinder wet verwijderd is. dat in de komende wet op de ruimtelijke ordening de kwestie van het vestigingsverbod voor bepaalde inrichtingen in daar voor door de gemeente aangewezen wijken zal worden geregeld en dat de tegenwoordige gemeentewet een bepaling inhoudt die de gemeentebe sturen dezelfde bevoegdheid toekent als het uit de hinderwet geschrapte artikel, zij het dat die weg iets in gewikkelder is. De Kamer zaJ dinsdag 16 februari over het amendement-Westerhout stemmen. Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag hun ongenoegen over de Ameri kaanse weigering om aan de K.L.M. landingsrechten op dc Amerikaanse westkust te ver lenen geuit door grote plakka ten met opschriften op de rui ten van het kantoor van de Pan American World Airways aan het Leidseplein te Amster dam te bevestigen. De opschriften waren persifla ges op bekende Engelse en Amerikaanse zegswijzen uit de laatste wereldoorlog, n.l. „What no lights?" (voor het Engelse ..What no tea?") en „K.L.M.-roy was here" (voor het Amerikaanse „Kilroy was here"). De Engelsen bedoelden destijds te zeggen; „Er kan van alles gebeuren als er maar thee wordt geschonken". Tijdens de strijd in het Verre Oosten von den de Amerikaanse troepen bij hun landingen steeds een bordje met de woorden: „Kilroy was here" op het strand. Het was een grapje van de kikvors mannen om de troepen te la ten weten dat de „Grote onbe kende" er al was geweest. Kilroy was een bekende car toonist, wiens „Handelsmerk" bestond uit een mannetje, dat over een schutting keek. De politie heeft de plakkaten van het kantoor van Pan Ame rican verwijderd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllill Weer een poging om Chessman te redden Men heeft weer een poging gedaan om Chessman van de gaskamer te redden. De juridisch adviseur van de Amerikaanse vereniging ter bescher ming van de burgerlijke vrijheden heeft de betrokken rechterlijke in stanties om uitstel van executie vér- zocht. De terechtstelling van Chess man is zoals bekend bepaald op 19 februari. VERDACHT VAN MOORD OP SCHIP Zijn vrouw „Ik ben er zeker van dat hij onschuldig is De 31-jarige Nederlandse marconist W. van K. is woensdag te Boston voor de rechter geleid voor de oppn- bare behandeling van zijit zaak. Zo als hekend, wordt de marconist be schuldigd van moord op de 23-jarige Lynn Kauffman, die als passagiere aan boord van Van R.'s schip, de „Utrecht", was gegaan. Lynn Kauff- Voor «A, injs „un ruzie twee jaar geleden sijn je__ zangeres „jt-Boston. In ,lo luivcn van <lip slad "'gevonden. Maria Callus en Antonio Ghiringhelli van de Scala te Milaan weer samen gezien hij een filmpremière in Mi laan. Er gaan geruchten als zou Gal les het volgende seizoen een drama tische „Comeback'' in de Scala ma- leen. De Nederlandse zeeman zag er uitgerust en rustig uit toen hij zich bij aankomst bij het ge rechtsgebouw liet fotograferen. Mevrouw Van R. die haar man pas twee minuten voor het begin van de zitting zag. kuste hem'en deelde daarna aan verslaggevers mee: „Ik ben er zeker van dat hij onschuldig is. Hij zei dat ik ner veuzer ben dan hij". Van R. zei tot journalisten dat hij zich uit stekend voelt. Toen zijn advocaat. Langdon Powers, trachtte zijn cliënt weg te krijgen van de fo tografen en journalisten zei Van R.: „Kalm aan. Wees toch niet zo. zenuwachtig". De rechter Frank J. Murray vroeg hij het afnemen van de eed van ieder der juryleden of hij of zij overtuigin gen hebben die hem of haai' ervan zouden weerhouden de beklaagde gestraft. Als eei'ste legde de fabri kant Max Geiler de eed als jurylid af en hierdoor is hij degene gewor den die namens de jury het woord zal voeren. Twaalf gezworenen zul len beslissen of Van R. al of niet schuldig is. Mevrouw Vun R. nam in de rechts zaal plaats op twee of drie meter af stand van de zitplaats van haar man. Moeilijkheden opgelost bij waterstaatsaanbestedingen De moeilijkheden terzake van arbi trage bij de aanbestedingen van de rijkswaterstaat zijn tot eeu oplossing gebracht, nadat thans overeenstem ming is bereikt over wijziging van de besteksclausule, die aanleiding was tot liet conflict met de raad 'van bestuur bouwbedrijf. Deze gewijzigde clausule zal ook van toepassing worden verklaard op de in omloop zijnde bestekken van de ijkswaterstaat, aldus vernemen wij van net ministerie waterstaat. van verkeer en Strijd tussen directeuren bij Rotterdams Toneel De jongste ontwikkeling in het ge schil tussen de zakelijk directeur van „Rotterdams toneel", de heer Hans Tobi, en het stichtingsbestuur is, dat er van weerszijden bereidheid blijkt tot het voeren van nadere besprekin gen. Het conflict is ontstaan, doordat de heer Tobi zich op het standpunt stelt, dat zijn salaris gelijk dient te zijn aan dat van de heer Ton Lutz, zijn mede directeur. Het stichtingsbestuur deelt die mening niet, omdat Ton Lutz te vens regie voert en acteert, met an dere woorden het artistieke gezicht van het gezelschap bepaalt. Hierin gaven de leden van het gezel schap het bestuur gelijk, maar zij stelden daar tegenover dat het voort bestaan van het gezelschap, dat door het vertrek van clc heer Tobi in ge vaar zou worden gebracht, veel meer gewicht in de schaal legde. Uit die overweging stelden zij zich achter de verlangens van hun zakelijk direc teur, wien het naar hij verzekert om het principe van gelijkheid met zijn mede-directeur gaat. In een mededeling, die na een bijeen komst van het gezelschap zowel aan burgemeester Van Walsum als aan het stichtingsbestuur is gezonden, wordt nu de deur open gehouden voor verdere onderhandelingen. Mr. Briët, voorzitter van het stich tingsbestuur van het Rotterdams To neel, heeft over het conflict ver klaard, dat de heer Guttmann, de nieuwe directeur van „Ensemble bij het Rotterdams Toneel zou zijn gebleven als de heer Tobi wegging. De heer Guttmann beeft zich' inmid dels met alle nadruk van deze ver klaring van de lieer Briët gedistan- cieerd. Kladderaars van anti- joodse leuzen veroordeeld In Franforf is een 27-jarige timmer man tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het kladde ren van hakenkruizen en anti-jood- se leuzen op een school. Een jonge monteur is tot een maand voorwaardelijk veroordeeld wegens 't smeren van 'n S.S.-teken op autopor tieren. Het Hof hield rekening met het feit, dat de beklaagde een joodse jongen tijdens gesprekken met mede arbeiders had verdedigd. Hij ver klaarde het teken alleen maar te hebben aangebracht uit een behoefte om zich te laten gelden. Hij werd tevens veroordeeld tot het lezen van een boek over het concentratiekamp systeem van de nazi's en het schrij ven van een samenvatting van tien pagina's. Een rechtbank te Ost,erode nabij de Oostduitèe grens heeft dinsdag een 35-ja,rige man, een vroegere gemeen te-ambtenaar, veroordeeld Lot vijf maanden gevangenisstraf omdat hij in een restaurant had gezegd dat er niet voldoende joden zijn vergast. Het Wereldgebeuren Niet in klooster Als dc Russische premier, Nikita S. Krocsjtsjew, op zijn reis door Azië (die gisteren begon) bin nenkort in Birma aankomt, zal hij worden begroet door generaal Ne Win, sedert eind septemiDcr 1958 „tij delijk militair dictator". Maar Oe Noe, die bij de zaterdag gehouden al gemene verkiezingen de overwinning behaalde en begin april door de nieu we Kamer van Afgevaardigden tot premier zal worden gekozen, bevindt zich ongetwijfeld eveneens op de voorgrond. De Russische leider heeft dan meteen het duo tegenover zich, dat de laatste jaren hoofdrollen speel de op het Birmese politieke en mili taire toneel, en dat men naar alle waarschijnlijkheid ook in de toe komst daar zal aantreffen niet als een symbool van eendracht maar als een span dat door de omstandig heden gedwongen geheel op elkaar is aangewezen. Voor toneelspel heeft Oe Noe bij zonder veel belangstelling. Tus sen zijn politieke activiteiten door, die al op de universiteit van Rangoon begonnen. die werden voortgezet in nationalistische, anti- Britse organisaties en in een minis terszetel tijdens en direct na de Ja panse bezetting en die in september 1947 voor het eerst werden bekroond toen hij de eerste premier werd van het toen juist officieel door Groot- Brittannië vrijverklaarde Birma, heeft hij een paar toneelspelen neer gepend. Ook enkele boeken heeft hij geschreven, waaronder „Birma en de Japanners" en „De mens is de mens een wolf". Dit wolveboek wordt aan geduid als „een politiek getuigenis". Dat de mensen onderling niet altijd mak zijn. bleek in Birma onder meer in-juli 1947. De toenmalige voorlopi ge premier A-Aoeng-San en het hal ve kabinet werden in het parlement vermoord. En ook buiten de hoofd stad werd en wordt herhaaldelijk bloed vergoten. Stafchef Ne Win had en heeft te kampen met communisti sche benden en met de Karens, een bergvolk dat weigert zich aan het centrale gezag te onderweipen, in verband waarmee het zich pro-En gels toont. Daar kwam nog bij, dat de nationalistische Chinezen aan banden moesten worden gelegd opdat Birma niet de wrevel zou opwekken van communistisch China, een on plezierige machtige buur waarmee het toch al telkens in grenskwesties verwikkeld was. Toen Oe Noe na een breuk in diens Antifascistische Liga voor Volksvrijheid" de links- radicale vleugel koos en de verboden communistische partij weer toeliet, achtte Ne Win het ogenblik gekomen voor een ditmaal niet wolf- maar lammetjesachtige staatsgreep: zon der dat er kogels aan te pas kwamen werd de premier eind oktober 1958 naar huis gestuurd. Ne Win beloofde dat hij binnen een half jaar democra tische verkiezingen zou uitschrijven, maar vond enige malen in de voort durende onstabiliteit van het land een excuus om zich aan die belofte niet te houden. Terwijl de zuiverings acties van het leger werden voortge zet maar nog niet met groot succes bekroond, liet de generaal zich op po litiek gebied niet onbetuigd: hij aan vaardde economische hulp van dc Verenigde Staten ten bedrage van 37 miljoen dollar (Oe Noe had zo'n „band met het Westen" altijd gewei gerd) en gaf zo de Amerikanen aan leiding- te menen dat Birma, onder invloed van China's doldrieste optre den tegenover zijn buurlanden, min der neutralistisch was geworden; bo vendien sloot hij nog vorige maand in Peking een niet-aanvalsverdrag met communistisch China waarbij enkele grenskwesties door ruiling van gebied werden beslecht en waarbij de vijf neutralistische beginselen van de coëxistentie werden verklaard tot (spunt voor ahouding... Ne Win heeft echter toch kenne lijk andere ideeën varr het neu tralisme dan Oe Noe er vroeger op na hield. Hij houdt er niet van, om zich als Oe Noe indertijd, hele maal op het uiterste linkerpuntje van de neutralistische wip te wagen. Welke koers Oe Noe. wiens „reme" groep bij de verkiezingen een over tuigende overwinning behaalde, in de toekomst zal volgen, is nog een groot vraagteken. In de verkiezingscampagne heeft hij slechts ervoor gepleit, het boeddhisme tot staatsgodsdienst te verklaren, zonder tot beperking van de vrijheid der andere godsdiensten te willen overgaan. Maar het is duidelijk, dat hij bij zijn politieke beleid in belang rijke mate rekening zal moeten hou den met de opvattingen van de mach tige, persoonlijk in elk geval anti communistische, Ne Win. Wat die ge neraal betreft: men mag erop reke nen dat hij voorlopig nog geen ge bruik zal maken van een mogelijk heid die lvij noemde toen men hem in 1958 vroeg wat hij na zijn aftre den als premier zou doen: „Misschiep ga ik in een klooster". GEVOLG VAN GROTE ONACHTZAAMHEID (Van onze correspondent). Opnieuw is Tessel verwikkeld ge raakt ïu oen benziiie-affuirc die een al even onaangenaam karak ter draagt als de recente fraude op liet vliegveld. Zonder dat de meeste inwoners van Den Burg zich daarvan bewust wmrcu, ont stond in de nacht van maandag op dinsdag in het rioleringsstel sel van het dorp een zeer gevaar lijke toestand, doordat ruim 100 liter benzine zich een weg door de buizen iF.ando, Personeel van gemeentewerken liad gedurende de gehele nacht van maandag op dinsdag waebtgelopen bij de open gelegde straatputlen in liet dorp om te voorkomen dat; de grote hoeveelheden benzinedamp, die zich hadden vermengd met riool- gassen tot ontploffing zouden ko men. Deze gevaarlijke situatie ontstond maandagmorgen door de onacht zaamheid van het bedienende per soneel van een tankauto. De auto stond oan het Schildereinde voor het vullen van een ondergrondse' benzinetank. Het reservoir was op een gegeven ogenblik vol en zon der dat iemand er acht op sloeg, begon de gevaarlijke vloeistof rij kelijk over de weg te stromen. Personeel van de verenigde Tcs- selse beurtdiensten dat aan de overzijde der straat werkzaamhe- den verrichtte, werd de benzine- stroom plotseling gewaar en waar schuwde in allerijl de eigenaar van de tank en de chauffeur van de auto. Onmiddellijk werd de benzine met een flinke hoeveel heid water in de goot geschrobt waar het mengsel via een afvoer put in het riool verdween. Maandagavond omstreeks half acht kwamen bij gemeentewerken eclitet de eerste klachten binnen. In de woningen in het centrum en in plan zuid werd een sterke ben zinegeur waargenomen, vooral in de toiletten, de keukens en de ka mers waarin zich wasbakken met een afvoer bevonden. De gassen verspreidden zich zo snel door dc huizen en al spoedig was het als of io alle -vertrekken open blikken benzine stonden. - Alle straatputten in de betrokken wijken werden opengelegd en overal wachtposten geplaatst. De benzinedampen vermengd met rioolgassen, trokken n.l. door de gemaakte openingen naar buiten en de minste of geringste onacht zaamheid met vuur had gemakke lijk een enorme explosie tot ge volg kunnen hebben. Vervolgens is men begonnen met het reinigen van do riolering. Het buizenstelsel werd doorge spoeld met leidingwater en toen dat niet voldoende bleek werd 's middags de brandweer ingescha keld, die met grote kracht water uit de dorpsvijver door de riole ring pompte. OE NOE na winst met Ne Win

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3