PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Eenheden van burger-reservisten in Algerije worden ontbonden Nog geen rijksgoedkeuring voor bouw streekziekenhuis te Goes DRIE GENERAALS ,MBBEN ER HUN DIENST GEËINDIGD KARD. STEPINAC OVERLEDEN IN GEDWONGEN WOONPLAATS STAATSSECRETARIS MR. BOT NAAR CANBERRA VERTROKKEN 203e jaargang - no. 35 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kw.; fr. p. p. 7 25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties imax 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlenkzee. red tel 2425. adro. tel. 2094 Frans kabinet treft zuiveringsmaatregelen V De Franse regering heeft woensdag een aantal zuiveringsmaat regelen ten aanzien van Algerije getroffen. In de eerste plaats zijn de territoriale eenheden, die bestaan uit burger-reservisten die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de recente revolte, ontbonden. Voorts zullen voor het einde van de lente kantonnale verkiezingen worden gehouden. De politie in Algerije zal geheel worden gereorganiseerd en de psychologische dienst van het le ger het vijfde bureau wordt opgeheven. De minister van voorlichting, Terrenoire, deelde na een kabi netsvergadering van drie uur, die onder voorzitterschap van pre sident De Gaulle was gehouden, voorts mede, dat drie generaals „hun dienst in Algerije hebben „geëindigd". Het zijn de gene raals Jacques Faure, André Gribius en Henri Mirambeau. Voorts zouden nog acht hoge officieren van hun commando in Algerije zijn ontheven. De drie minister die het afgelo pen weekeinde op bevel van De Gaulle een onderzoek in Algiers hebben ingesteld de ministers van defensie, Messmer, binnen landse zaken, Chatenet, en jus titie, Michelet hebben op de ze kabinetsvergadering verslag uitgebracht. Klucht Al enige jaren lang bezit liet de partement van onderwijs een uitgebreid propaganda-appa- raat voor het „werven" van jongelui, die bereid zijn leerkracht te worden. Het grote tekort aan onderwijzers en leraren dwong tot die propaganda-ac- tivitcit, al zal men wel duidelijk be seft hebben, dat aan zulke propagan- da-acties bezwaren kleven. Een bezwaar is bijvoorbeeld, dat wat men door propaganda wint in aan tal nogal eens verloren wil gaan in de kwaliteit. Een ander bezwaar is, dat jongi mensen naar wie zo nadrukkelijk wordt gehengeld, wat te veel preten ties krijgen. Overigens ziet de toestand er voor het lager onderwijs op dit ogen blik al heel wat rooskleuriger uit dan enkele jaren geleden, en men verwacht daar in de nabije toekomst de mogelijkheid van een ruimere keus uit sollicitanten naar vacatures. In dit verband mag wel even de aandacht gevestigd worden op een toespraak, die afgedrukt staat in het januarinummer van „Ons On derwijs", maandblad van de Vereni ging van hoofden van scholen. Die toespraak werd gehouden door de voorzitter van deze vereniging op de jongste jaarvergadering en hij vertel de daarin hoe moeilijk het vroeger was om hoofd van een school te wor den. Meestal moest men zich met an dere kandidaten onderwerpen aan een vergelijkend examen. Dat is nu gelukkig voorbij, maar hoe voltrekt zich thans een sollicitatie Een sollicitatie anno 1959, zo con stateerde de voorzitter, heeft be denkelijk veel weg van een droe ve klucht. Was de sollicitant voorheen een be scheiden figuur die zich oefende in beleefd optreden om de autoriteiten, die over zijn toekomst te beslissen hadden toch maar zo gunstig moge lijk voor hem te stemmen, de tegen woordige smekeling verkeert in een radicaal andere positie, zo radicaal, dat we gerust kunnen zeggen, dat de bordjes daadwerkelijk zijn ver hangen. Het gemeentebestuur begint met een advertentie op te stellen die de va cature zo aanlokkelijk mogelijk doet schijnen. Iedere gemeente wijst op haar voortreffelijke ligging; op de vele busverbindingen met omliggen de grotere plaatsen elk uur. elk half uur cn elk kwartier; de fraaie en ge zonde bosrijke of plasrijke omgeving wordt lyrisch bezongen en als verde re attracties somt men op: moderne woning met fraaie tuin beschikbaar; inrichtingen van voortgezet onder wijs volop voorhanden; gelegenheid tot bijverdiensten. Is het wonder, dat de dames en heren sollicitanten van heden uit een gans ander vaatje tap pen dan die uit hun grootouders tijd Nu zijn we dan zover, dat de sollici tant inlichtingen inwint omtrent het goede gedrag van de autoriteiten en de al of niet gezellige verhoudin gen op de school, waarnaar hij solli citeert. En heel gewoon vindt men het al. dat hij voorwaarden stelt; voor waarden, waarop hij eventueel bdreid gevonden zou kunnen worden om het aanvaarden van een benoeming in welwillende overweging te nemen. En de autoriteiten wachten angstig af, wat Z.M. de sollicitant zal beslissen. Natuurlijk heeft deze zonderlinge toestand o.a. tot gevolg, dat al lerhande personen terecht ko men op posten, welke voorheen volko- (Zie slot pag. 3 kol. 1 Gebruik makend van zijn noodbe- voegdheden heeft het kabinet voorts bij decreet een wijziging van het wetboek van strafrecht goedge keurd die betrekking heeft op aan slagen op de binnenlandse en buiten landse veiligheid van de staat. De territoriale eenheden in Algerije omvatten een 20.000 man. Het zijn oud-militairen die enige dagen per maand bewakingsdiensten verrich ten. De kantonnale verkiezingen waartoe is besloten, zijn bestemd voor sa menstelling van algemene raden op het niveau van de departementen. De verkiezingen zullen voor 21 juni in geheel Algerije worden gehouden. Het burgerlijk bestuur zal bij decreet worden georganiseerd en versterkt. De politie komt met een nieuwe chef onder het directe gezag van de rege ringsafgevaardigde in Algiers, Dt louvrier. Minister Terrenoire verklaarde des gevraagd op een. persconferentie dat er op de vergadering van woensdag niet is gesprolten over een bezoek op korte termijn van generaal De Gaulle aan Algei'ije. Hij wilde voorts geen bijzonderheden geven over de wijziging van het wet boek van strafrecht. Naar verluidt zal de wijziging de autoriteiten machtigen verdachte personen een verblijfplaats aan te wijzen. In ge woonlijk betrouwbare kringen is ver nomen dat er in totaal 18 mensen in arrest vertoeven op beschuldiging van het in gevaar brengen van de binnenlandse veiligheid en dat nog 16 verdachten voortvluchtig zijn. Congres uitgesteld De Franse conservatieve leiders hebben woensdag besloten hun national congres, dat de volgen de maand zou worden gehouden, voor onbepaalde tijd uit te stellen. De conservatieven, die met 118 zetels in de nationale vergadering op een na de grootste fractie be zitten, zijn verdeeld over de poli tiek van De Gaulle ten aanzien van Algerije. EEN BEWOGEN LOOPBAAN Tito verbrak in geschil over hem betrekkingen met het Vaticaan Aloysius kardinaal Stepinac, de rooms-katholieke primaat van Joego slavië, Is woensdagmiddag in de pastorie van zijn geboortedorp Kra- sic bij Zagreb in Kroatië overleden aan een harttrombose of hartzwakte. De pastoor van Krasic. diende hem de sacramenten der stervenden toe. Aloysius kardinaal Stepinac werd op 8 mei 1898 in Krasic geboren. In 1930 werd hij tot priester gewijd, na in Rome zijn theologische studies te hebben verricht, werd hij in 1937 aartsbisschop van Zagreb. Na in 1946 op beschuldiging van collabora tie met de vijand tot zestien jaar ge vangenisstraf te zijn veroordeeld, werd hij in december 1951 voorwaar delijk in vrijheid gesteld. De Joego slavische autoriteiten wezen hem zijn geboortedorp Krasic bij Zagreb als gedwongen verblijfplaats toe. De paus benoemde hem in 1953 tot kar dinaal. Niet in kathedraal In rooms-katholieke kringen te Za greb wordt vernomen dat alleen de bewoners van het dorp Krasic en af gevaardigden van de 26 diocesen van Joego-Slavië bij de begrafenis plechtigheid tegenwoordig zullen zijn. Het is op grond van de wet niet mo gelijk dat het stoffelijk overschot naar de kathedraal van Zagreb wordt overgebracht. Dit kan pas ge beuren na afloop van de straftijd waartoe de kardinaal werd veroor deeld. Deze eindigt in 1962. De toekomst van de. betrekkingen tussen kerk en staat is nog een vraagstuk. De verhouding was se dert de arrestatie van de kardi naal gespannen en de communis ten beweerden dat Stepinac. in Joego-Slavië na zijn vrijlating een belemmering vormde voor verbe tering van de betrekkingen tus sen kerk en staat. Het persbureau Tanjoeng maakte in een bericht van vier regels melding van de dood van kardi naal Stepinac. Van kardinaal Stepinacs invrijheids- stelilng af was zijn gezondheid kwij nende. Hij leed aan een weinig aan getroffen bloedziekte. Religieuzen verzorgden hem. Wanneer hij in het dorp wandelde werd hij door een po litieman vergezeld. Zondag j.l. kwam hij ziek te liggen met longontsteking en een klieraandoening. B eschuld igingen Bij de berechting in 1946 ontkende hij schuld. Onder meer was hem ten laste gelegd, dat hij had samenge werkt met Ante Pavelitsj, de leider van de door de nazi's' beschermde Kroatische staat; dat hij gedwongen bekeringen van het orthodoxe tot het rooms-katholieke geloof had gesanc tioneerd; als aalmoezenier van Pave- litsjs troepen was opgetreden en zich had ingelaten met de Servische anti communistische Mihailowotsj in on- Tien Schouwse dames verzamelden zich woensdag in Tuindorp Oostzaan rond een bakfiets, volgeladen met potplanten. Even later ging de dele gatie op pad om de bewoners van dit door watersnood getroffen stadsdeel van Amsterdam op deze wijze haar hartelijk medeleven te betonen. Nu twee onbekende duikboten in baai Een woordvoerder van de Argentijn se marine heeft gisteren tegenge sproken, dat er radiocontact zou zijn geweest met de buitenlandse duik boot die in de Golfo Nuevo, 700 mijl ten zuiden van Buenos Aires, is in gesloten. De jacht op de duikboot duurt al elf dagen. Argentijnse radiostations m-Mdden dat er zelfs twee onbeken de duikboten in de baai zijn. Volgens onbevestigde berichten uit Puerto Madryn zou de tweede duikboot dins dagnacht de golf zijn binnengedron gen om de eerste, die beschadigd zou zijn, te helpen. Voorts zouden op 30 mijl uit de kust ter hoogte van de rolf nog verscheidene onbekende luikboten en een duikbootmoeder schip waargenomen zijn. derhandelingen over buitenlandse in terventie in Joego-Slavië. Drie dagen na de veroordeling verklaarde het Vaticaan al dege nen die bij zijn arrestatie en ver oordeling waren betrokken in de ban. Betrekkingen verbroken Maarschalk Tito bestempelde in 1953 kardinaals benoeming van Stepinac die bij zijn voorwaardelijke vrij lating in 1951 van de Joego-Slavische autoriteiten geen toestemming had gekregen om zijn bisschoppelijke functie weer op te nemen als „een belediging". De betrekkingen tus sen Joego-Slavië en, het Vaticaan werden toen verbroken. NA BEZOEK AAN PORT MORESBY Papoea's bevreesd voor Indonesië Voor zijn vertrek naar Canberra, waar hij zal confereren met Austra lische regeringsfunctionarissen, heeft de Nederlandse staatssecretaris voor Nieuw-Guinea, mr. T. H. Bot, te Port Moresby (Australisch Nieuw-Guinea) verklaard, dat de bevolking van Ne derlands Nieuw-Guinea weliswaar be- Robot geeft Russisch In de Sowjet-Unie heeft men een robot vervaardigd, die taalonder wijs geeft. Volgens het Russische persbureau Tass controleert deze elektronische leraar mondelinge en schriftelijke antwoorden van leerlingen. Hij telt de fouten, legt net zolang; uit tot de leerling het begrepen heeft en weet precies te vertellen hoe het met de vorderin gen van iedere leerling staat. Al leen zijn uitspraak is nog niet te best. De ontwerpers werken nu aan een robot die ook de uit spraak van vreemde talen perfect beheerst C.A.O. bankpersoneel goedgekeurd Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren aan de betrokken par tijen mededeling gedaan van zijn goedkeuring aan de voorgestelde wij zigingen in de collectieve arbeids overeenkomst voor het bankperso neel. ONDANKS HERHAALD VERZOEK KARDINAAL STEPINAC. AL MEER DAN EEN HALF JAAR wacht het bestuur van de Stichting Protestants Chris telijk Streekziekenhuis te Goes op de afgifte van de rijksgoed keuring voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Valckeslot. Tot nu toe heeft het bestuur, gesteund door diverse instan ties in de provincie, hierop tevergeefs aangedrongen bij de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid. Voor het stichtingsbestuur is deze gang van zaken uitermate teleurstel lend. Alles is klaar om onmid dellijk met de bouw te begin nen. Iedere dag die men langer moet wachten, kost de Stich ting geld. De bouw van dit mil joenenproject kan echter pas na afgifte van de rijksgoedkeu ring ter hand worden genomen. Zolang die niet is verkregen, moet het stichtingsbestuur af wachten. „Gezien de toestand op de bouw markt kan de rijksgoedkeuring niet worden afgegeven", verklaar de ons een woordvoerder van het ministerie van volkshuisvesting cn bouwnijverheid. „Op dit ogen blik is nog niet te overzien, wan neer dat wél het geval zal zijn", voegde hij eraan toe. Wachten kost stichting geld Deze mening staat lijnrecht tegen over die van het bestuur en de bouwcommissie van de stichting Protestants Christelijk Streekzieken huis. Een lid van de bouwcommissie deelde ons desgevraagd mede, dat het met de overspanning op de ar beidsmarkt nog wel meevalt. Hij wees erop, dat de eerste werkzaam heden voor de bouw van het zie kenhuis bestaan uit het heien van palen. De aannemer, die hiervoor in aanmerking zou komen, heeft de ze winter zelfs een deel van zijn per soneel moeten ontslaan. Daarbij komt nog, dat het eerste halfjaar van de bouw: vrijwel geen tim merlieden en metselaars inge schakeld dienen te worden. „Wij me nen, dat zonder bezwaar met de bouw van het ziekenhuis kan worden begonnen", aldus dit lid van de bouwcommissie. „Het bestuur laat dan ook niets na om van het minis terie van volkshuisvesting en bouw nijverheid de rijksgoedkeuring te verkrijgen". Lange duur Er is indertijd al heel wat te doen geweest over de uitvoering van dit voor de beide Bevelanden zo belang rijke project. Direct na de oorlog is men begonnen niet plannen maken. Aanvankelijk vlotte het niet zo best. zodat het vele jaren heeft geduurd alvorens de plannen bcstedingsklaar waren. Toen men eind 1957 zover was, deden zich nieuwe complicaties voor. Het stichtingsbestuur moest tot jiili 1959 wachten om de aanbe steding te houden. Er was echter een voordeel aan dat lange wachten. De capaciteit, die door de minister aanvankelijk op 150 bedden was gesteld, werd later bepaald op 175 bedden. Aanvankelijk had het stichtingsbestuur dit ook gewenst, maar de bestedingsbeper king maakte dit toen onmogelijk. (Zie slot pag. 2 kol. 4) vreesd is voor een poging van Indo nesië om zijn gezag over dit gebied te vestigen, maar in hoofdzaak om dat de Papoea's vrezen hun betrek kingen dan te verliezen. De Papoea's aldus mr. Bot, vrezen dat de Indo nesiërs hun werk zullen overnemen als zij ooit op Nederlands Nieuw- Guinea komen. Mr. Bot zei niet te geloven dat de autoriteiten op Nederlands Nieuw- Guinea zich zorgen maken over de recente, in de Tweede Kamer geda ne suggestie dat Nederlands Nieuw- Guinea onder beheer van de Verenig de Naties zou moeten worden ge plaatst. „Ikzelf zomin als het kabinet In het algemeen heb de minste neiging om het land over te geven aan do Verenigde Staten", verklaarde de staatssecretaris. „Wij hebben ons verplicht de Papoea's op te voeden zodat zij in staat zullen zijn zelf de regeringsvorm te kiezen waaraan zij de voorkeur geven. Natuurlijk ho pen wij", zo merkte mr. Bot op. „dat hun keuze zal leiden tot een blijven de vriendschap tussen hen en Neder land". Poging tot protestbetoging in Willemstad, Curacao Woensdagmorgen Is op Curasao een poging gedaan tot het houden van een nieuwe protestbetoging. Tegen het einde van de ochtend verzamel den zich enkele tientallen mannen voor liet postkantoor in het centrum van Willemstad, kennelijk met de bedoeling wanordelijkheden te ver wekken. Een betoger verklaarde dat de be doeling was te protesteren tegen het feit dat de hekladders van 't stand beeld van de koningin zijn gearres teerd, doch dat toen in de verkie zingscampagne biljetten met de beel tenis van dr. Da Costa Gomez (de leider van de Nationale Volkspartij- oppositie) werden besmeurd, de po litie niet optrad. De politie was met veel manschap pen aanwezig en verspreidde de be togers zonder noemenswaardig inci dent. De politie-agenten waren be wapend met de gummiknuppel en enkelen beschikten tevens over een klewang (sabel). Gezaghebber Gorsia heeft alle po litieke bijeenkomsten, van welke zijde ook, verboden. Voor de woensdagochtend voorgenomen protestbetoging was weliswaar vergunning gevraagd, doch ge weigerd; „De verhitte gemoederen dienen af te koelen", aldus de ge zaghebber. VERWACHT... Geldig tot hedenavond ENKELE BUIEN Veel bewolking; met enkele buien, maar ook enkele opklaringen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 12 februari Zon op 8.04 onder 17.46 Maan op 17.5*2 onder 7.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1