OOK ZOUTELANDE HEEFT DE WOONRUIMTEWET NOG NODIG WALCHEREN ■NIEUWE STOFFEN B0BBE MARKTBERICHTEN BEJAARDENTEHUIS TER SPRAKE IN RAAD SAS VAN GENT DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 MENINGEN IN DE RAAD VERDEELD Nieuwe tarieven voor ophalen van huisvuil Po meningen over het al dan niet buiten werking stellen van de woon- ruiintevvet 1947 liepen in de raad van Zoutelande woensdagmiddag nogal uiteen. Aan de ene kant waren er do pleitbezorgers voor de huiseige naren, die naar voren brachten, dat het ministeriële voorstel met beide handen moet worden aangegrepen om weer een „stukje vrijheid" terug te krijgen. Tegenstanders waren in het andere geval de raadsleden, die zich achter het voorstel van B. en W. plaatsten en die betoogden, dat de gemeente, een ruggesteun" ten op zichte van de huiseigenaren nodig heeft, zolang zij niet over voldoende woningwetwoningen beschikt. Met 4 tegen 3 stemmen haaide men het voorstel van B. en W. „er door" en werd bepaald, dat ook Zoutelande het thans nog niet zonder de woonruim- tewet stellen kan. Met deze beslissing wil de raad tevens voorkomen, dat aan inwo ners de huur wordt opgezegd «.m badgasten onderdak te verlenen. Het ware met name wethouder P. Leijnse en de heren K. Wouters (a.r.) en P. Kleinepier (g.b.), die opperden, dat de „ruggesteun" voor de gemeente niet ten koste van de huiseigenaren mag worden in stand gehouden. De heer Klei nepier stelde daarbij nog, dat wanneer de minister de woon- ruimtewet in Zeeland buiten wer king wil stellen, ook van over heidswege dient te worden ge zorgd voor het opvangen van de betrokken opgezegde huurders. Een ander agendapunt, waarover de raad vrij uitvoerig van gedachten wisselde, was de hernieuwde vast stelling van de tarieven voor het op halen van huisvuil. In grote trekken kwam het voorstel, dat het college van B. en W. de raadsleden had toe gezonden neer op een verlaging van de tarieven over de gehele linie. Op voorstel van de heer Wouters (in stemming gebracht waren er vijf raadsleden voor en twee tegen) be sloot men echter in afwijking van de concept-regeling van B. en W. in de zomermaanden een bedrag van 6 (in plaats van 5) voor de eer ste vuilnisemmer en een bedrag van 4 (in plaats van 3) voor de vol gende emmer te vorderen. Plannen Aan het begin van de vergadering vertelde burgemeester J. de Pree een cn ander over hetgeen Zoutelande in I960 te wachten staat. In het kader van een zogenaamd „vijf-jarenplan" staan voor het komende jaar op het programma: de bouw van een water zuiveringsinstallatie, de aanleg van het raadhuisplein, een sportveld met kleedlokaal, rioleringen, de bouw van een muziektent en de voorbereidin gen voor een parkeerterrein, dat bui ten het seizoen gebruikt kan worden als ijsbaan of rolschaatsbaan. Er zal een onderzoek worden ingesteld of het mogelijk is te komen tot de bouw van een kleuterschool. Verder zijn cr nog plannen in voorbereiding voor een zomerwoningenterrein. Over de woningvoorraad kon de burgemeestermeedelen, dat deze op 31 december van het vorige jaar op 280 huizen stond. Er zijn in 1959 21 woningen bijgekomen. Momenteel zijn er 15 in aanbouw, voor 20 ligt de tekening klaar en voor nogmaals 15 is bouwgrond aangevraagd. Het bedrag per leerling voor het la ger onderwijs werd vastgesteld op f 45.waarna nog een voorschot voor 1960 werd verleend aan de School met de Bijbel. Sluitingstijd cafés Nadat nog enkele formele agenda punten waren afgehandeld besloten de raadsleden tot invoering van een wettelijk maximum voor vergun ningen en verloven. Onder meer kwam bij dit punt nog de sluitings tijd voor cafés ter sprake. Ook na men de raadsleden een voorstel van B. en W. aan voor een rentebereke ning bij verkoop van gronden voor het uitbreidingsplan. De verbouwing van het verenigingsgebouw „Mid dendorp" heeft f 18.000 gekost. Wan neer de oude school wordt verkocht is f 5000 van dit bedrag niet gedekt. Bij de rondvraag informeerde de heer Kleinepier lioe het staat met de plannen van de gemeente tot de bouw van een muziektent. Als be stuurslid van de muziekvereniging kon hij mededelen, dat reeds toezeg ging van enkele bouwvakarbeiders is ontvangen, die daarbij daadwerke lijk willen helpen. Mits een en ander vóór het voorjaar kan gebeuren. Wes halve thans spoed achter deze zaak zal worden gezet. Vele handtekeningen voor zelfstandig Zoutelande Meer dan de helft van dc meerderjarige inwoners van s Zoutelande heeft reeds zijn handtekening gezet voor de H gemeentelijke zelfstandigheid, s „In korte tijd hebben 260 Zou- telanders gehoor gegeven aan de oproep van de gemeente daartoe", zo kon burgemeester H J. de Pree woensdagmiddag tijdens de eerste vergadering s van de raad in 1960 laten we ll ten. De gemeentelijke herindeling kwam later op de middag nog M even aan de orde, toen de heer P. Kleinepier (g.b.) informeer- de of er al iets bekend is van H een wijziging van de plannen H van Gedeputeerde Staten. In de raad van Westkapelle wa- ren daarover al mededelingen H gedaan. De burgemeester maak M te hem echter duidelijk, dat het hier slechts officieuze ge- gevens betrof. Bovendien H kon hij vertellen, dat een West- kappels raadslid in Boude- wijriskerke (gemeente Zoute- H lande) met een lijst rondgaat H om de bewoners daar te vra- gen, bij welke gemeente men ee wil behoren. Waarop prompt H werd gereageerd met de vraag, of hiertegen geen wettelijke s bepalingen bestaan.... Het a.-r.- raadslid K. Wouters verjoeg s de „handtekeningen-angst" evenwel met de opmerking, dat er alleen maar een paar Bou- dewijnskerkers* waren gepolst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii A (tvp.rtevtte) Wij ontvingen nu reeds de eerste NIEUWE ZOMERSTOFFEN in effen cottons en zeer aparte, bedrukte, dessins. OOK GESCHIKT VOOR FEESTJURKJES. Ook voor zomerstoffen eerst kijken bij r modehuis in Vlissingcn. De heer J. Filius te Temeuzen overleden Woensdagmorgen is in Terneuzcn op 57-jarige leeftijd plotseling overleden de belastingconsulent J. F. K A. P. Filius. De heer Filius bekleedde in het openbare leven talrijke functies. Na het overlijden van de heer C. L. de Smidt op 24 juni 1959 werd hij benoemd tot voorzitter van de stich ting Terneuzense muziekschool en tot voorzitter van de harmonie „Ter- neuzen" Verder was hij tijdelijk voorzitter van do gemeentelijke sportcommissie te Terneuzen en tot voor kort secretaris van dc Bond van Muziekverenigingen in Zceuwsch Vlaanderen. Voor de Tweede Wereld oorlog heeft de heer Filius enkele ja ren deel uitgemaakt van de Terneu zense gemeenteraad als lid van de Christelijke Democratische Unie. De heer Filius, die op 1 april 1902 te Rotterdam werd geboren, begon zijn loopbaan aanvankelijk als commies en later als assistent bij de afdeling invoerrechten en accijnzen van de dienst der directe belastingen. In 1927 vestigde hij zich te Terneuzen. Spaans schip beschadigde kabel in Westerschelde Woensdagmorgen vroeg werd dc P.T.T.-telefoonkabel, die vanaf Ter neuzen door de Westerschelde naar Ellewoutsdijk loopt, gestoord. Het vermoeden bestond, dat tijdens een f plotseling opkomende mist ccn vaar tuig in het kabelgebied ten anker ge gaan was en daarbij de kabel ge- ruakt Zou hebben. Na een onderzoek bleek, dat het Spaanse vaartuig „Monto-Calera" uit Bilbao, dat van Antwerpen op weg was naar zee, hieraan debet was Het rijkskabel- schip „Poolster" komt vandaag (don derdag) naar de plaats van de sto ring om de kabel op tc halen en te repareren. Achilles-band voert actie voor nieuwe instrumenten De signaalafdeling van de Middel burgse gymnastiëkafdeliug „Achil les" voert momenteel oen actie voor vernieuwing van de Instrumenten. Bij het bombardement van ,17 mei 1940 ging het instrumentarium gro tendeels door brand verloren. Toch konden de Achilles-leden als enige vereniging met tweedehands instru menten medewerking verlenen aan de bevrijdingsfestiviteiten. In de loop der jaren kreeg de signaalafdeling weliswaar bij jubilea enkele instru menten ten geschenke, maar het ou de instrumentarium verkeert mo menteel in een dergelijke toestand, dat vernieuwing en aanschaffing van nieuwe troms en hoorns dringend noodzakelijk is. Uit eigen middelen kan Achilles daarvoor geen gelden voteren, om dat de contributie- en donatieop brengsten, waaruit alle clubuitgaven bestreden moeten worden, daarvoor niet toereikend zijn. Vanaf de oprichting van dc signaal afdeling in 1929 is er in Middelburg geen festiviteit denkbaar geweest of Achilles verleende daaraan belange loos medewerking. VLISSINGEN „Mater Amabelis" luisterde naar „Textieletikettering" Sinds september van het vorig jaar zijn het niet alleen dc weggebruikers, die reageren op het zien van de kleu ren rood, groen en geel. Wanneer zij aan de was bezig zijn, houden ook de huisvrouwen een oogje in het zeil, of deze kleuren misschien voorkomen op de stoffen, die zij onder handen heb ben. Sinds september 1959 zijn er na melijk synthetische stoffen in de han del met een etiket, waarop een was tobbe en een strijkijzer in groen, rood of geel en een driehoek in rood of groen staan afgebeeld. Deze figuren dienen als „gebruiksaanwijzing" bij het wassen van synthetische stoffen. Een rode wastobbe op een blouse be tekent, dat men de stof niet in warm water mag wassen; met een oranje wastobbe op het etiket mag het wa ter 40 graden warm zijn en staat de wastobbe in groen op de blouse, dan is het wassen in warm water „veilig". Ditzelfde geldt voor een rode of groe ne driehoek bij bleken en voor een rood, geel of oranje driehoek bij hel strijken van de stof. Dit alles verklaarde mejuffrouw W. Arts uit Aardenburg dinsdagavond met een lezing over „Textieletikette ring" in „De Thuishaven" te Vlissin- gen voor het vormingsinstituut voor oudere meisjes „Mater Amabilis". Mejuffrouw Arts zette verder uiteen, dat men deze figuren in kleuren van het verkeer had gekozen als „tekst" van de etiketten in verband met de export van de goederen. Een ander voordeel van deze tekst in de stol', aldus spreekster, is, dat do huisvrouw dc gebruiksaanwijzing steeds bij de hand heeft. Haar onderhoudend be toog werd door het kleine aantal aan wezigen met belangstelling gevolgd. De leidster, mevrouw A. Verharen, dankte mejuffrouw Arts voor haar interessante uiteenzetting. Na de pauze konden de aanwezigen vragen steden over dit onderwerp. De voor zitter, de heer J. Schoonderwoerd. sprak aan het begin van de avond een openingswoord. Collecte voor steun spijtoptanten Indonesië Tijdens de pauze van de dinsdag in het Vlissingse Concertgebouw beleg de avond voor amateurfotografen werd een collecte gehouden ten bate van de Nationale Actie Steun Spijtop tanten Indonesië. De opbrengst hier van was 100, terwijl voorts een bedrag van 56,50 aan entreegelden, aan dit doel ten goede kwam. AAGTEKERKE Huisvrouwenavond De nieuwste snufjes op het gebied van wassen, strijken, reiniging en koken werden dinsdagavond in zaal Dekker te Aagtckerke gedemon streerd voor een aantal belangstel lenden. Aan deze demonstratie was een gratis verloting verbonden. Eerste jaarvergadering van V.V.V. Aagtekerke Do Vereniging voor Vreemdelingen verkeer te Aagtekerke hield onder voorzitterschap van de heer C. Min- derhoud haar eerste jaarvergadering in „Amicitia". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de ver eniging 25 leden telt. In het afgelo pen seizoen werden reeds 2787 over nachtingen geboekt. De penning meester maakte melding ran een ba tig saldo van 60,01. De bestuursleden de heren F. Dek ker en C. Klap werden herkozen. De heer F. Bakker zal de „onderbren ging" op zich nemen, daar deze last te zwaar wordt voor het secretariaat. Tot lid van de controlecommissie be noemde men de heren J. Dekker, F. Kodde en S. Wisse. Deb egroting voor 1960 werd goed gekeurd en de contributie bleef on- gewijzigd. De bijdragen werden ver- hoogd. In de rondvraag vestigden enkele leden do aandacht op de plaatselijke outillage en op de noodzaak van het wijzigen van de winkelsluitingsrege ling. Voorts kwam het organiseren van evenementen ter sprake. Men sprak tevens over het inrichten van een kampeerterrein en een stand plaats voor caravans.- VEERE „Algemeen Belang" bijeen De weegbrugvereniging „Algemeen Belang" te Veere kwam in algeme ne vergadering bijeen onder voor zitterschap van de heer D. Gideonse sr/ Uit het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer D. Kasse Dzn., bleek, dat het afgelopen jaar vrij gunstig is geweest en dat de vereni ging er goed voorstaat. Er is 12.000.000 kg suikerbieten en 500.000 kg pulp gewogen in oe campagne 1959. Bij dc bestuursverkiezing werd de secretaris, do heer G. de Jager her kozen, terwijl in de vacature-GIdeon- se de heer Jan Pouwer werd be noemd. Er werden 25 aandelen aangeboden, die alle werden verkocht. f SINT-LAURENS Acfie voor „Doe Open" In de raadzaal van Sint-Laurens waren dinsdagavond door de burge meester, de heer W. Baas bijeenge roepen vertegenwoordigers van alle verenigingen, w.o. gereformeerde en hervormde jongens- en -meisjes clubs, Jonge Kerk, korfbalvereni ging en het hoofd van de chr. school. Uit deze vertegenwoordigers werd een jeugdcomite gevormd voor de actie „Doe Open" ten bate van de vluchtelingen. Tot voorzitter werd benoemd de heer L. Jansens, tot se cretaresse mej. N. v. Langevekle en tot pcnningmèesteresse dhr H. Da- vidse. Onmiddellijk werden plannen gemaakt voor een actie in St. Lau rens. Huis-aan-huis zal een circu laire worden bezorgd, waarin mede werking wordt verzocht! Er zullen sleuteltjes worden verkocht en op de instuif zullen diverse attracties zijn. Halve ton voor nieuwe bestrating in Haamstede In Haamstede zal do bestrating van de Noordstraat, de Ring, de Oost straat en een gedeelte van de Dap- perweg worden verbeterd. De ge meenteraad, die woensdagmiddag vergaderde, hechtte zijn voorstel aan een daartoe door B. en VV. gedaan voorstel. Met deze verbeteringen is een bedrag van f 50.000 gemoeid. Genoemde straten worden van een bitumenbedekking voorzien; voorts komt het in de Noordstraat bestaan de trottoir te vervallen het wordt vervangen door twee nieuwe trot toirs, aan weerszijden van de wonin gen. Het wegdek van het parkeerter rein krijgt eveneens een bitumen- laag. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat dit werk reeds vóór pinksteren voltooid zal zijn. In deze vergadering wees burge meester jhr. R. J. H. Q. Röell op de toenemende verdroging van de grond en de toenemende verdorring van het groen in de Westhoek, waar aan de bronnen van de waterleiding maatschappij „Schouwen-Duiveland" gedeeltelijk schuldig zouden zijn. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een voostel het verzoek in te willi gen van het studiecentrum Wegen bouw om toekenning van een bijdra ge van groot 0.05 van de aanne mingssom van een proefstation voor de wegenbouw. Aan de fa. Van Dijke-Giljamse werd in het Oostenrijkse dorp een perceel grond in erfpacht uitgegeven. De heren I. C. Boot en L. Hanse wer den herbenoemd als lid van de ge meentelijke instelling voor maat schappelijke zorg. Motorrijder sloeg bij Draaibrug over de kop Op de rijksweg tussen Aardenburg en Oostburg, is woensdagmiddag bij Draaibrug de 53-jarige L. P. L. uit Maldeghem (B.) tweemaal met zijn motor met zijspan over de kop ge slagen. De heer L. werd per ambu lance naar het Sint-Antoniuszieken- huis te Oostburg vervoerd: hij had een schouderfractuur opgelopen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie, toen een door R. C. uit Eede be stuurde personenauto van een par keerplaats de rijksweg opreed. C. lette daarbij niet op het achteropko mende verkeer. De motorrijder, die in dezelfde richting reed, kwam' zij delings met de auto in aanraking. Dokter A. J. Rijk uit Aardenburg verleende eerste hulp. De auto werd licht, de motor zwaar beschadigd. Scheepvaartberichten Vlissingcn aangekomen op 8-2: Norse Commander van Liverpool; Westersingel van Ullapool; Essenberg van Uddevalla; 3-2: Klaus Schoke van Antwerpen. Vilsslngen vertrokken op 8-2: westersln- gel naar Fecamp; Essenbepg naar Bilbao; 9-2: Klaus Schoke naar Le Ilavre. Gepasseerd naar Antwerpen op 8-2 Frans van Seumeren van Frederiksstad; Brn-- nlna van Rotterdam: Beekbergen van Rotterdam: Dollard v. Rotterdam: Aaltje van Rotterdam; 9-2: Duurt van Duinker ken; Orestes van Hamburg: Nore van Rotterdam: Janny van zee; Westerschel de van Dublin: Cawi van Sligo: Con Zelo van Le Treport. Gpasseerd van Antwerpen op 8-2: Annen- kerk naar Rotterdam: Minerva 2 naar Hull; Pygmalion naar Amsterdam: Spo- ra naar Goole; Westpolder naar Oporto; Lotus naar Norwich; Citadel naar Anr sterdam-Temeuzen; 9-2 Eemshorn naar Londonderry-Terneuzen; Stad Dordrecht naar Barrow-TemeuzenEagle naar Lon den; Voorwaarts naar Belfast; Arends- dljk naar Rotterdam: Gulneekust naar Hamburg; Feroela naar Hull; Reliable naar Drogheda-Tenneuzen: Whltsun naar Rotterdam; Camrounkust naar Hamburg; Steenbergen naar Le Havre: Hunzc naar Marmoa; Albatros naai' Londen; Intrcpl- de naar Cork; Anne Christina naar Phi ladelphia. ZOUTELANDE Muziekvereniging hield jaarvergadering Maandagavond hield de muziekver eniging „Luctor et Emergo" te Zou telande haar jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, Jde heer P. Maas, de hoop uit, dat de vereniging vóór het a.s. seizoen over een muziektent zal beschikken. Uit het jaarverslag bleek dat dc vereni ging dit jaar 22 keer voor het voet licht is getreden. De lijstcollecte voor nieuwe instrumenten had 2375 op gebracht, terwijl voor 3545 aan in strumenten is aangekocht. Van ge meentezijde werd niets ontvangen. Er zijn 25 werkende leden en 'n groot aantal leerlingen. Dhr. P. Melse lever de de lijst met namen in van 41 nieuwe donateurs. De aftredende bestuursle den de heer P. A. Riemens, A. Lou- werse en P. Mesie werden herkozen. .v In principe werd besloten aan het Alo fnleïdinj 10 februari. De totale dagomzet op de he den gehouden aardappeltermijnmarkt be liep 320 contraeten Consumptiesector Furore maart 13.70, april 14.00. Alpha apr. 13.10, 13.00. Bintje 35 maart 15.10, 15.00. april 10.30, 10.40, 10,50, 16.00, 10.50, 16.40, 10.30, 16.20. Bintje 45 maart 17.30, april 18.30. 18.40. 1850. 18.40. VEILING TERNEUZEN Per stuk: Knolselderij D 24, C 10—10. Per bos: Selderij 10. Per kg: Andijvie 2-84. Rodekool 32—37. Veldsla 1.33. Breekpeen B 17—21. Boerenkool U 35—42. Savoole- kool A H 43, B 41—45, B II 33—36, afwij kend 11—32. Wlttekool B II 10—14 Prei A II 6185, B 25—63. Knolselderij B 31—36. C H 7—12, afwijkend 12. Spruiten A II 2G —55, B II 19—3C. afwijkend 15 Ujen I 7- 12. Witlof A 40—47, A II 34—45. B 40. B II 28—41, afwijkend 15—29. Appelen. Golden Delicious I 80-85 82—86. 95-80 85—89, 70-75 88—92, 65-70 75—79t 60-65 64—69, H 80-85 80—83. 75-80 81—86, 70-75 82— 85, 65-70 72—74 60*65 61—64, II D 50—53. grof 54—73. fijn 50-57 Winston I 75-85 75, 75-75 76. 55-65 53. grof 63, fijn 52, kroet 38. Zoete appelen grof GO. 'fijn 52—56, kroet 13—33. Jonathan II 60. Goudrenetten II 75- 85 57—61, 65-75 52—56, II D 46- 48. grof 55. fijn 46, kroet 36. Peren Saint Remy grof 30—35, fijn 32— 34. Comtesse de Paris fijn 17—32. Studieweekeinde Jeugdraad in Axelse jeugdherberg Tijdens het afgelopen weekeinde was in de Axelse jeugdherberg een studie- en ontmoetingsbijeenkomst belegd, georganiseerd door de Terneuzense jeugdraad. Dit studieweekeinde werd bijgewoond door 35 deelnemers van vrijwel alle gezindten. Een der inlei ders. de heer Van Mook uit Haarlem sprak over het onderwerp: „De taak van de plaatselijke jeugdraad". Op boeiende wijze wist deze spreker de jongeren te vertellen over hetgeen de jeugdraad allemaal kan en moet doen en wat er in Nederland zo al door de verschillende jeugdraden tot stand is gebracht. Duidelijk bleek daaruit, dat een jeugdraad wel iets meer moet zijn dan een orgaan, dat subsidies ver deelt en bevrijdingsfeesten moet or ganiseren, zoals die in Terneuzen Na deze inleiding was er een interes sante discussie. De heer Tamsma uit Den Haag gaf een voorstelling met poppen, waarbij ook een uiteenzet ting over de mogelijkheden, de toe passing en het „waarom" van het poppenspel. Dezelfde spreker behan delde zondagmiddag het onderwerp „De mogelijkheden en moeilijkheden van het jeugdzorgwerk". Een terrein, waarop de meeste deelnemers hun be langstelling eigenlijk nog nooit ge richt hadden. Geen wonder, dat na afloop de verzuchting werd geslaakt: „De jeugd van Terneuzen wordt eigenlijk maar stiefmoederlijk be deeld". Volkomen gerechtvaardigd kon voorzitter De Groene 's avonds concluderen, dat de ontmoeting goed geslaagd was. Het grillige ijstijdvak Woensdagavond hield prof. dr. I. M. van der Vlerk, directeur van het rijksmuseum van geologie en mine ralogie te- Leiden voor de leden van het Zeeuwsch Genootschap een voor dracht over het grillige ijstijdvak in het gebouw van het Genootschap te concours 1960 te Koudekerke deel te nemen. De vereniging wil 27 februari een uitvoering geven. Burgerlijke stand VLISSINGEN. Bevallen: J. M. W. Heijse—van Schagen, d.; S. Bouterse—Alburg, z.; R. D, Ban- ninga—van Dijk, d.: J. Somers—Frans- sens, z.; A. StrooPaauw, z.; V. Hamers Franklanö, z.: S. G. B. Hoogesteger— Leppan, d.: O. M. Schrier—Goole, z.; F. w. C. J. Geerts—van der Laak, d.; M. Wijnen—Dingemanse, d.; W. P. Fruij- tier—van Wezel, d.; A. C. Provoost- van Belzen, d.; M. A. B. van Luijk— Hoffman, d. Ondertrouwd: P. Schmelzer, 43 Jaar en H. R. Heinecke, 31 jaar; D. J. de Jongh, 69 jaar en C. van Haveren. 63 jaar; D. van Reems, 22 jaar en A. R Grootjans. 10 Jaar; Th. Snijders, 22 jaar en C. Swen- nen, 19 jaar. Getrouwd: P. J. van Maaren, 37 jaar en C; J. Schot, 23 jaar; F. Dane! 23 jaar en A. Marckelbaeht, 19 jaar; Overleden: J. Scheepers, 67 Jaar, e. van C. C. de Vries; A. van Splunder, 58 jaar, e. van T. Joosse; T. Braamse, 85 jaar, wed. van W. van der Hoeven. Als inleiding op zijn voordracht werd een uitstekende Nederlandse film over Baleontologie vertoond, bege leid door elektronische muziek. Prof. Van der Vlerk sprak over de laatste bladzijde uit het „logboek" der aai1- de de laatste miljoen jaar. Het ijs tijdvak is niet zo koud geweest als men oppervlakkig zou verwachten. Koude perioden werden afgewisseld met „warme". Als bewijs van een warme periodo werd het fossiele overblijfsel van een aap genoemd, fevonden in de groeve van Tegelen. len bewijs van een koude periode vormen de overblijfselen van walrus sen, die uit de Schelde weiden opge vist. Men onderscheidt zes koude of gla ciale en vijf warme of interglaciale perioden. Na de pauze werd een ge deelte van een Tsjecho-Slowaakse film vertoond over de geschiedenis van het laatste miljoen jaar leven op aarde. Men zou het een schoolfilm kunnen noemen, die op bijzonder aardige wijze het leven op aarde in deze periode weergaf. Dat hel gehoor een en ander gewaardeerd had, bleek uit de vragen, die gesteld werden. De voorzitter van het Genootschap, mr. J. Moolenburgh, kon in zijn openingswoord een flink aantal leden welkom heten. VEILING ZUID-HOLL. EILANDEN. 9 februari. Andijvie I 87—101. spruiten gesch. 81—84. I A 66—81. II A 27—68. I B 51—82, n B 21—41. I D 51—75. witlof I A 44—56, U A 2646, I B 42—43. II B 31—39, veldsla 2-70—2.90, uien geschild 15—27. C 6—20, D 15—20, sla C 18—21, stoofsla 1.14. spinazie I 91. peen C 30—35. prei I A 62—92. II A 54—67, I B 61—80. kroten II A 26—32, rode kool I A 32—11. II A 20—33, gele kool I A 25—29, II A 22—28. groene kool I A 42—48, II A 18—39, boerenkool 18—40. selderij 8—13. peterselie 16—22. goudrenetten klas I 5673. II 5165, Gol den Delicious II 66—83, St. Rémy II 32— 34, Brederoóe U 25—33. VEILING V.V.Z.B GOES 10 februari. Groenten. Per stuk Knolsel- derlj 4.50—16. Per kg: Spruiten A II 43— 57, B II 17—37. afwijkend 15—36 Groene savooiekool 20—24. Boerenkool 3145 Prei I 56—61. afwijkend 38- Peen 15—16. Uien 3.50—19. Veldsla 2.20—2.50. VEILING KAPELLE 10 februari. Jonathan 1 90-85 64, I 80-85 60—65, I 75-80 65—72, 1 70-75 67—74, I 65-70 64—60! I 60-65 60—63, H 80-85 52—58. II 75-80 55—67. II 70-75 56—69. II 65-70 56—66. II 60- 65 50—60, I ID 46—48. Ill grof 47—58. Ill fijn 39—45- Golden Delicious I 80-85 95. 1 75-80 86—98, I 70-75 89—98, I 65-70 76—82, 1 60-65 64—71, II 80-85 69—75, U 75-80 79—86, II 70-75 77—83, II 65-70 67—75. II 60-65 62—. 66. II D 52—57. III grof 59—69. III fijn 32— 58. Goudrenetten I 85 en op 63. I 75-85 se es, I 65-75 52—55, II 75-85 56, II 65-75 51—55, 11 D 40—43, III grof 44—48, III fijn 33—42. Winston I 75-85 78—82, I 65-75 79—83, I 55- 65 53—50, II 75-85 72, II 65-75 62. II 55*65 54, II D 39—41, III grof 45—51, III fijn 40—42. Zoete Ermgaard I 55-65 57—58, II D 38, III fijn 25—36. Bramley Seedling III grof 45, III fijn 30. Rode Goudrenet I 65-75 56, I 75-85 65, I 85-95 64. Appelen rotvlek 8—26. appelen kroet 12—20. Saint Remy I 75-85 24, I 65-75 28. II D 23, IH grof 24. III lijn 20—22. Gieser Wildeman I 60-70 63. II 50- 60 57. II D 43. Hl fijn 33. Brederode I 65- 75 36. III grof 11. Hl fijn 11- Francisca Borgia I 65-75 28. Comtesse de Paris II D 13—22. Groenten. Savoolekool 25—26. Boerenkool' 25. Spruitkool 40—68. Prei 40. Witlof 27— 38. Knolselderij 314—11. Breekpeen 13—31.- Uien 15. idem stek SJ4. Rodekool 26—29. EIERNOTERINGEN BERGEN OP ZOOM 10 februari. Eiernoterlngen van de Cobp. Wouwse Melkinrichting Bergen op Zoom Ingaande donderdag 11 februari I960. Prijsklasse 0 15 cent, I 14 cent. II 13 cent, IH 12 cent, IV 11 cent, V 10 cent. VEILING BERGEN OP ZOOM 10 februari. Rodekool 7—29. Wlttekool 6— 15. Savooiekool 2143 Kroten 5—25 Was. peen 3313. Prei 16—52. Spruiten 23—1.03. Witlof 637. Boerenkool 14—25. Golden Delicious 42—'14. Jonathan 46—72. Goudrenet 42—64. Winston 50—69. Saint Remy 36—37. Kleipeer 33—38. VISMIJN VEERE 10 februari. 45 kg exportgarnalen 1.81. 6 kg ongesorteerde vis 20. VRIJ HEFTIGE DISCUSSIE Correspondentie met r.-k. stichting aanleiding De correspondentie tussen de ge meente Sas van Gent en de r.-k. stichting voor bejaardenzorg was dinsdagavond tijdens de eerste ver gadering van de raad In het nieuwe jear aanleiding tot een vrij heftige discussie over het bejaardentehuis. De heer W. H. M. Colsen (kath.) was de eerste, die over deze aange legenheid het woord verzocht en de gehele gang ran zaken dc revue liet passeren. Volgens hem zou het provinciaal be stuur van Zeeland uit de persberich ten moeten hebben concluderen, dat er overeenstemming zou worden be reikt. Verder was hij het eens met het bestuur der stichting, die de voorwaarden van B. en W. als basis voor onderhandelen onaanvaardbaar heeft genoemd. Ooit was de corres pondentie volgens de heer Colsen in strijd met een meerderheidsbesluit van de raad van 29 september 1959, waarin werd aangedrongen op con tact om tot overeenstemming te ko men tot de stichting van een r.-k. bejaardentehuis. Deze stelling werd echter door de heren L. F. S. de Meijer en H. C. Stouthamer (g.b.) destijds voorstemmers bestre den. Zij betoogden, dat er slechte ge- spi-oken is over het opnemen van contact met de stichting om tot een oplossing te komen, maar niet om een r.-k. bejaardencentrum te stich ten. De heer Colsen diende een schriftelijk verzoek in om het raads besluit van 29 september uit te voe ren. Alvorens dit voorstel evenwel in stemming werd gebracht, voerden nog verschillende raadsleden het woord over deze materie. Met vijf stemmen voor (kath.) en zes tegen werd het voorstel verworpen. Bij een voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1960 kwam het bejaardentehuis nogmaals ter sprake. Dit behelsde onder meer een post van 10.000 als aanloopkosten voor de stichting van een neutraal bejaardentehuis. De heer Colsen be streed de geldigheid van dit voor stel. In stemming gebracht werd deze post met 6 stemmen vóór en 5 tegen aanvaard. Kruiningen wil toepassing woonruimtewet handhaven Raad akkoord met voorstel gemeentegrenswijziging In de woensdag gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Krui ningen, werd uitvoerig gesproken over het ministeriële schrijven inza ke het buiten werking stellen van de Woonruimtewet 1947. B. en W. stel den voor de minister te berichten, dat, gezien het groot aantal woning zoekenden voor Kruiningen de toe passing van deze wet nog net gemist kan worden. Kruiningen neemt ais plattelands gemeente een aparte plaats in mede ais gevolg van de aanwezigheid bin nen *.ijn grenzen van verschillende diensten en instellingen met wisse lend personeel. Burgemeester A. Schipper, doelde hier op de douane, rijkswaterstaat, marechaussee en de Provinciale Stoombootdienst. Verschillende raadsleden stonden af wijzend tegenover het ministeriële schrijven op grond van tactische overwegingen. Zij vreesden boven dien minder toewijzing van bouwvo lume. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van Gedeputeerde Sta ten tot wijziging van de grenzen van de gemeenten Krabbendijke, Krui ningen en Waarde, werd aangenomen onder voorbehoud, dat de boerderij van de heer J. M. Nieuwenhuijse bij de gemeente Kruiningen zal blijven. Overigens zijn de wijzigingen niet van groot belang, maar wel wense lijk omdat de grenzen niet dwars door de kavels behoren te lopen. Zonder hoofdelijke stemming werd voorts de rekening van de instelling voor Maatschappelijke Zorg over 1958 goedgekeurd. Aan de fa. gebr. Lukasse uit Kloos- terzande zal de uitvoering worden opgedragen van de rioleringswerken in het „Eindje de Rondte". Met deze uitvoering is een bedrag van f 97.648 gemoeid. Het voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een voorschot op een sa larisverhoging in de vorm van een uitkering ineens werd aangenomen. Grenswijzigingen Waarde- Kruiningen-Krabbendijke Raden ontvingen voorontwerpwet Gedepuiecrde Staten van Zeeland, daartoe gemachtigd door de minister van binnenlandse zaken, hebben een voorontwerp van wet tot wijziging van de gemeentegrenzen van Krab bendijke. Kruiningen en Waarde ont worpen en aan de raden toegezon den. In verband met de uitgevoerde hcr- verkavclingswerken in het herverka- velingsblok Waarde, vallen de gren zen van de gemeenten Krabbendijke. Kruiningen en Waarde niet langer samen met zichtbare eigendoms- grenzen, zodat besloten werd tot grenswijziging Het ontwerp van de wet Is op de secretarie van de ge meenten ter inzage gelegd. Vóór 22 februari zullen de raden van de drie gemeenten hun oordeel van het wetsontwerp aan Gedeputeerde Sta ten kenbaar moeten maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 15