PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamer één in kritiek op Amerikaanse houding in kwestie-landingsrechten K.L.M. Zes procent voorgesteld aan overheidspersoneel Zeeland heeft nog rond 6700 krotwoningen BILT Motie met algemene stemmen aangenomen „NIET PASSEND IN KADER VAN BONDGENOOTSCHAP" FRANSE MUITERS IN ALGIERS KOMEN VOOR DE RECHTER VERWACHT... 203e jaargang - no. 34 Dagülad. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr p p7.25 per bw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 febr. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van L„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. e tel. 2094 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft in haar vergadering van dinsdag de re gering een krachtige steun in de rug gegeven door de aanneming met algemene stemmen van een motie, waarin zij haar teleur stelling uitspreekt over de houding, die de regering van de Ver enigde Staten heeft aangenomen bij de in Washington gevoerde besprekingen over de landingsrechten van de K.L.M., een hou ding, die naar oordeel van de Kamer een miskenning inhoudt van de vrijheid van luchtverkeer en van de beginselen van ge zonde concurrentie, die discrimineert ten nadele van het natio nale Nederlandse belang en die niet past'in het kader van de bondgenootschappelijke betrekkingen, die tussen de Verenigde Staten en Nederland bestaan. De Kamer verzoekt de regering in de motie te allen overvloede hernieuwde stappen te ondernemen om een herziening van de Amerikaanse beslissing te krijgen. De motie was afkomstig van het seniorenconvent, dat is van de voorzitters van de vijf groot ste in de Kamer vertegenwoor digde partijen: prof. Oud van de V.V.D., prof. Romme van de K.V.P., mr. Burger van de P.v. d. A., dr. Bruins Slot van de A. R.P. en dr. Tilanus van de C.H. U. Namens hen had prof. Oud opening van de beraadslagingen verzocht over de begroting van buitenlandse zaken, aangezien sinds verleden week, toen over deze begroting gedebatteerd is, bekend geworden was, dat Ame rika aan de K.L.M. geen lan- dinsrechten in Californië heeft toegestaan. Hij zou hierover na melijk een verklaring willen ho ren van minister Luns. Landbouwin principe 4 pet. Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren in principe besloten tot een loonsverhoging van vier pro cent in de akker- en weidebouw en de veehouderij ingaande 1 april 1960. Tevens is besloten zich hieromtrent te wenden tot de minister van landbouw en visserij en de minister van so ciale zaken en volksgezondheid. Ir. Snijders voor onderlinge concurrentie Beneluxhavens De directeur van de gemeentelijke dienst der haven- en handelsinrich- tingen te Amsterdam, ir. N. Snijders, is van mening dat een meer reële sa menwerking en ee ndito gecoördi neerd beleid in Benelux-verband noodzakelijk zijn voor het oplossen van een groot aantal gecompliceerde vraagstukken die ten nauwste sa menhangen met bepaalde, geheel ei- §en, eisen en verlangens van elk der rie grote zeehavens in dit gebied. Er wordt op het papier der Benelti.v- cn E.E.G .-verdragen zo fraai gespro ken over wederzijdse economische samenwerking, over een gemeen schappelijke handelspolitiek met vrije mededinging voor alle partners zo sprak ir. Snijders, maar de reali sering brengt vele problemen mee. Hij zei dit gisteren in een voordracht over liet onderwerp „Havenpolitiek in Benelux- en E.E.G.-verband" tij dens een lunch te Amsterdam der plaatselijke afdeling van het Comi té van' Belgisch-Ncdcrlandsch-Lu- xembrugsche samenwerking. Ir. Snijders noemde als kernpro blemen het verschil in haventarieven in Antwerpen enerzijds en in Rotter dam en Amsterdam anderzijds, en de in België nog altijd van kracht zijn de Rijnvaartpremies voor vervoer over de Antwerpse haven. is langs natuurlijke economische rendabele weg. Slechts bij een vrije concurrentie is een goede ontplooiing der havens mogelijk. In dit verband noemde spreker de vestiging van een zeer modern ge- - outilleerd overslagbedrijf in de Amsterdamse havens, hetgeen zowel Rotterdam als Antwerpen noopte tot modernisering van hun overslagapparaat. 0 Vier Amerikaanse geleerden hebben een middel vervolmaakt om ingeblikte, bevroren of gedroogde levensmiddelen hun natuurlijke smaak te laten houden. „Flagrante discriminatie De bewindsman sprak er, nadat de voorzitter de beraadslagingen inder daad heropend had, zijn diepe teleur stelling over uit, dat „onze grootste bondgenoot"' het verzoek, evenals drie jaar geleden niet heeft ingewil ligd. Hij somde de vele argumenten op, die Nederland voor het toeken nen van de landingsrechten had aan gevoerd. Het is gebleken, zo zei hij, dat Amerika's luchtvaartpolitiek ge richt is op een sterke, op de meest onverbloemde bescherming van de Amerikaanse maatschappijen, met negatie van Nederland. Hij sprak van een flagrante discriminatie te genover ons land cu herhaalde, dat Nederland niet alleen teleurgesteld is, maar de beslissing ook niet in het belang acht van een goede verstand houding. Amerika heeft zich alleen laten leiden door concurrentie-vrees. Zestig k zeventig procent van de wereldluchtvaart heeft plaats onder Amerikaanse vlag, zo vervolgde de Fa» het dijkgat hij Tuindorp Oost- zaan is iceinig meer te zien. Hier leg gen arbeiders de laatste hand aan de minister. Als een zo machtig land een zo slecht voorbeeld geeft, moet men zich dan verbazen als andere landen het volgen? Hij hoopte dat Amerika een andere koers zou gaan varen. De Nederlandse regering had van haar grootste bondgenoot stel lig een andere houding verwacht, verzekerde mr. Luns. Het laatste woord achtte hij' er nog niet over ge sproken. De minister deelde mee, dat hij maandag de Amerikaanse ambassadeur volledig over de Neder landse gevoelens had ingelicht met het verzoek daarover aan zijn rege ring te rapporteren. Sterke steun Daarna diende prof. Oud, consta terend, dat duidelijk is gebleken hoe onrechtvaardig en hoe grie vend de handelwijze van Ameri ka is, de motie in. Hij meende met de vier andere fractievoorzit ters dat het van belang kan zijn als de regering uit de Kamer vol ledige steun ontvangt. De minister bevestigde dat de motie inderdaad een sterke steun voor de regering betekent, temeer daar zij door de gehele Kamer onderschreven wordt en het wel een zeer bijzondere stap van de Kamer is om onmiddel lijk aldus op de houding van Ameri ka te reageren. Hij hoopte dat liet gewicht daarvan ook in Amerika ter- lege begrepen zal worden. De Kamer nam de motie bij zitten opstaan, zonder één tegenstem mer, aan. Iedere dag groeit de menigte wach ters voor de hekken van Buckingham Palace. Eigenlijk weet iedereenA dat het grote nieuics over de nieuwe ko ninklijke baby nog niet kan komen. Maar tegen beter toeten in posten de enthousiaste Londenaars bij het pa leis je kunt immers niet weten of zij toch de eersten zullen zijn om het grote nieuws te horent Twee eenkamerwoningen in Drachten uitgebrand In de nacht van maandag op dinsdag zijn in Drachten twee éènkamerwo- ningen vrijwel geheel in de as gelegd. De bewoners respectievelijk de fami lies R. Jager en D. Spek, konden zich slechts met veel moeite in veiligheid stellen. Van de inboedels is praktisch niets gered. De brand ontstond in het huisje van de heer Jager, die alleen thuis was. Zijn vrouw en de twee kinderen waren elders op familiebezoek. Het vuur sloeg over naar de tegenover liggende woning van de familie Spek. die in nachtgewaad voor de snel om zich heen grijpende vlammen moest vluchten. De familie Spek bestaat uit drie personen, tevens was nog een kostganger in huis. De politie stelt een uitvoerig onder zoek in naar de oorzaak van de brand die tot dusver onbekend is gebleven. De Italiaanse Maria Tassinarl uit Ber gamo heeft het leven geschonken aan haar 20ste kind, een meisje. Moeder en dochter maken het wel. NIEUWE OPENBARE AANKLAGER Bevelhebber burgerwacht naar de gevangenis openbare aanklager Robert lelck, SchmeJ Algiers in functie is getr gezegd dat degenen die tot het op roer van kolonisten te Algiers heb- afwerking vim bermen en wegdek op opgMrt en die er leidinK aan de plaats waar op 1', januari het ma- ljeblJ«-n gegeven en hun heipers ter zich toegang tot de polder heelt d" uannen des persoons zidlen nor- verschaft. Links het poldergemaal. 1 den vervolgd. De gebeurtenissen van de laatste tijd zullen hun onvermij delijke gevolgen hebben in de rechts zalen. aldus Schnielck tot een aan tal burgerlijke, militaire en gods- dier «jtlge leiders te Algiers. Majoor Sapin-Lignières, die tijdens het oproer in Algiers bevelhebber van de burgerwacht in deze stad is geweest, is maandag beschuldigd van een aanslag op de veiligheid van de Franse staat. Hij is naar de gevan genis overgebracht. Er wordt voorts een actie voorbereid tegen 16 men sen, van wie een aantal m de gevan genis zitten en de rest voortvluchtig is. Er is een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de adjudant van ge neraal Massu, die zoals bekend voor het uitbreken van de opstand in Al giers als commandant van de stad ontslagen werd. Rode Hand dreigt Het socialistische lid van de West- duitse Bondsdag Hans Jurgen Wischnewski heeft verklaard dat hij en vier Westduitse journalisten, ano nieme brieven en telefoongesprek ken hebben ontvangen waarin hen wordt meegedeeld dat de Franse ter reurorganisatie ,,De Rode Hand" hen met de dood bedreigde. Een van de bedreigde journalisten is Hans U1- rich Kempski, de man na wiens vraaggesprek met generaal Massu de muiterij van Algiers ontstond. De politie te Bonn heeft meegedeeld dat gepoogd wordt na te gaan waar de telefoongesprekken vandaan zijn ge komen. INCLUSIEF VERWERKING HUURCOMPENSATIE Nadere discussie over pensioenen De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is gisteren bijeengeweest onder voor zitterschap van prof. mr. M. E. van Esveid en in aanwezigheid van de ministers van binnenlandse zaken en van financiën en van de staatsse cretaris van sociale zaken en volks gezondheid ter bespreking van de sa larispositie van het overheidsperso neel in het kader van de gedifferen tieerde loonpolitiek. De regering heeft de centrales van overheidspersoneel het voorstel ge daan tot verhoging van de salaris- Depots voor onbekende duikboot in Argentinië Nabij de Golfo Nuenvo, de Argen tijnse baai waar sinds tien dagen jacht wordt gemaakt op een duik boot van onbekende nationaliteit, zijn depots gevonden, waarvan wordt aangenomen dat zij zijn aangelegd ten behoeve van de bemanning van dë duikboot. Deze berichten afkom stig van plaatselijke radiostations, zijn niet van officiële zijde bevestigd, Volgens genoemde radiostations zijn deskundigen van oordeel, dat de duikboot wellicht al is ontsnapt, daar de diepte van de monding van de baai zo groot is dat dieptebommën niet tot de bodem uitwerking heb ben. Tuindorp Oostzaners mogen naar N.R.V.-bungalows De Nederlandse reis-vereniging heeft besloten om twintig gezinnen uit het Tuindorp Oostzaan, die hiervoor het meest in aanmerking komen, een ver blijf aan te bieden in een van de tien bungalowparken der vereniging. Ook de reiskosten voor die gezinnen zullen door de N. R. V. worden gedragen. ONGEVEER 8>/2 PROCENT VAN WONINGVOORRAAD Hoewel het in de afgelopen ja ren niet mogelijk was de juiste cijfers te achterhalen kan het aantal krotwoningen in Zeeland door de provinciale directie van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid met vrij 'grote zeker heid geschat worden op rond 6700, dat is ongeveer 814 pet. van het totale aantal woningen in Zeeland. Bij dit aantal van 6700 zijn zowel de krotwonin gen als de één-kamerwoningen gerekend, echter niet de nood woningen en een aantal zoge naamde dijkwoningen (wonin gen iii of tegen de dijk), die in de laatste jaren sterk gedegra deerd zijn. De gemeenten en ge bieden in Zeeland, waar liet grootste aantal van deze krot woningen wordt aangetroffen zijn Vlissingen, Middelburg, Goes, Zierikzee, Hulst, Kloetin- ge, Arnemuiden, St.-Maartens- dijk en het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze gegevens werden ons meege deeld in een onderhoud met de hoofdingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum, en de plaatsvervangend H.I.D., do heer D. Stam. Deze „er fenis van vroeger jaren", zoals de heer Stam het eerst dc laatste tijd in ruimere aandacht gekomen krotwoningenproblcem noemde, is door de jongere generatie be paald niet met vreugde ontvangen. En hét is met name de jongere mens in de agrarische gebieden, die na in contact te zijn gekomen met de moderne woonzeden, deze krotwoningen indien het maar enigszins mogelijk is, niet tot zijn woonhuis promoveert. Een zuivere omschrijving van v?at men onder een krotwoning verstaat, is niet te geven, daar er nimmer ge lijke beoordelingsmaatstaven zijn vastgesteld. Dat zou wel gemakke lijker bereikt kunnen worden, indien elke gemeente zou beschikken over 'n woningcartlioteek, maar de mees te gemeenten kunnen zich een der gelijke kostbare uitgaaf niet permit teren. Rond 7200 Enige jaren voor de februari-ramp 1953 heeft Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland in samen werking met de gemeentebesturen een overzicht gemaakt van het aan tal krotwoningen, waarbij men op een aantal van rond 7200 kwam bij een totale woningvoorraad van 70.000 Na die tijd ontbreken echter de juis te cijfers over de krotwoningenont wikkeling. Wanneer zich tot nu toe geen bijzondere gebeurtenissen had den voorgedaan, zou men elk jaar die ontwikkeling hebben kunnen in lassen. Laatste jaren ontstonden andere opvattingen over wonen in krotten In 1958 werd Zeeland echter getrof fen door de watersnoodramp, waar bij een groot aantal krotwoningen in Schomven-Duiveland, Tholen, St.- Philipsland en in delen van Noord en Zuid-Beveland geëlimineerd werd De regering nam toen een maatregel, waarbij aan gemeenten, die krotwo ningen opkochten omdat bij her stel er van goed geld naar kwaad geld gesmeten zou worden de helft van de aankoopkosten door het rijk betaald werd. Voorts is men er de laatste jaren toe overgegaan een premie woningverbe tering toe te kennen. Deze bedraagt maximaal 1400, waarbij het rijk tweederde voor zijn rekening neemt en de gemeente éénderde. Deze wo ningverbetering wordt betaald uit een jaarlijks daarvoor toegekend kre diet. In 1959 werden rond 1000 aanvragen ingediend, waarvan 212 betreffende woningen, de andere voor modernise ring van de privaten. In de jaren vóór 1959 bedroeg het aantal aan vragen voor woningverbetering ge middeld 300 per jaar. Heilzaam In vele gevallen heeft deze maatre gel ^-eeds heilzaam gewerkt, vertelde de heer Glerum. Zo werden talrijke één-kamerwoningen verbeterd: de kap omhooggehaald, zodat er meer kamers ontstonden, bedsteden weg gebroken, keukens beter geaccommo deerd enz. Een derde maatregel hield in, dat bij de bouw van particuliere woningen krotten opgeruimd konden worden met een krotopruimingstoeslag, die 30% bedraagt van de premie, die ge geven wordt bij de bouw van een woning. Sinds 1954 zijn hiervoor 250 aanvragen ingediend. Dit kan ge schieden door de bewoner-eigenaar, die minstens 1 jaar bewoner moet zijn geweest van het op te ruimen krot. Zoals reeds gezegd, is er de laatste (Zie slot pag. 2 kol. 4) bedragen voor het overheidspersoneel met vijf procent en tot verbetering van de overige financiële positie met één procent, waaronder begrepen de verwerking van de huurcompensatio 1957 in de salarissen, hetgeen neer komt op een totale verhoging van zes procent. Deze verhoging zou dienen in te gaan op 1 januari 1960. tenzij achteraf zou blijken, dat de gemiddelde ingangs datum van de vernieuwing der C.A. O.'s en loonregelingen in het be drijfsleven vóór genoemde datum zou liggen, in welk geval die datum be palend zou zijn voor de maand waar in de verhoging zou ingaan. De situatie met betrekking tot de pensioenen acht de regering me de in verband met de overigens op dit terrein zich voordoende pro blemen .dermate ingewikkeld, dat zij hierover op een voor 1 april a.s. gelegen datum een afzonder lijke discussie in het overleg wil voeren. In de van de zijde der organisaties naar voren gebrachte wensen vonden de regeringsleiders aanleiding tot na der beraad met betrekking tot de po sitie van de laagst bezoldigden. Bonden beraden zich De vertegenwoordigers van vier der vijf centrales van overheidspersoneel hebben verzocht zich over het totale voorstel in eigen kring nader te mo gen beraden. De vertegenwoordigers van de vijfde centrale achtten geen reden tot nader beraad aanwezig en verklaarden zich tegen liet voorstel. Besloten werd, het overleg vrijdag voort te zetten. „Kikvorsman Crabb is in de Sowjet-Unie" Commander Lionel Crabb, de Britse „kikvorsman" die onder geheimzin nige omstandigheden verdween toen hij in 1956 aan het duiken was nabij pen Russische kruiser in de haven van Portsmouth, is in leven en is een gevangene in de Sowjet-Unie. Dit wordt beweerd door Neville Arm strong, directeur van de Londense uitgeverij Neville Spearman. Armstrong zegt dat bijzonderheden over de ontvoering van Crabb en zijn gevangenschap in de Sowjet-Unie vervat zijn in een geheim Russisch dossier, dat Engeland is binnenge smokkeld, en dat foto's van de kik vorsman op weg naar Londen zijn. De geheime Russische documenten zijn in handen van een vroegere Tsjechoslowaakse communist, die nu in Engeland woont. Deze Tsjech, Bernard Hutton, uit West Worthing, Sussex, wil de documenten gebruiken voor een boek. De verdwijning van Crhbb in '56 heeft groot opzien gebaard. Ver ondersteld werd dat hij was ver dronken tijdens een duikopdracht in de haven van Portsmouth ten tijde van het bezoek van Kroesj- tsjew en Boelganin aan Engeland. Veertien maanden later werd voor de kust van Sussex een lichaam zonder hoofd gevonden, maar het is niet gelukt het lijk als dat van Crabb te identificeren. Geldig tot hedenavond NOORDWESTELIJKE WIND Wisselende bewolking en later enke le buien, met tot matige of krachtig toenemende noordwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 11 februari Zon op S.05 onder 17.44 Maan op 16.47 onder 7.04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1