„België deed te weinig voor de politieke evolutie van Kongo" Jan Bresser speelt Mendelssohn DREISCHOR HEEFT NIEUWE WATERZUIVERINGSINSTALLATIE Nog witter... stralend wit... zó w BERMBRANDEN VERTRAGEN OPBOUW BEPLANTING ONNODIG DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT i EYSKENS OPTIMISTISCH OVER KONGO'S TOEKOMST Kasavoeboe keert terug naar R.T.C De Belgische eerste-minister, de heer Eyskens, heeft maandagmiddag de overtuiging uitgesproken, dat het be sluit de soevereiniteit op 30 juni aan Kongo over te dragen net mogelijk zal maken de vriendschap en broe derschap tussen Kongo en België en de economische banden tussen beide landen te behouden en zelfs te verbe teren. Sprekende aan een lunch van de Belgische financiële journalisten zei de premier, dat Kongo ook na de soevereniteitsoverdracht België no dig zal hebben. Hij zei voorts, wij zende op het vele dat België in Kon go tot stand heeft gebracht, het te betreuren, dat „in feite zo weinig werd gedaan om de politieke evolutie van Kongo te vergemakkelijken". De heer Eyskens stelde vervolgens Frankrijk als voorbeeld, dat naar hij zeide het hoger onderwijs in zijn overzeese gebieden heeft bevorderd en volksvertegenwoordigers uit die gebieden in de Nationale Vergade ring in Parijs heeft opgenomen. „In dien België thans kon beschikken Oberlander wordt opnieuw verhoord „Er is alle aanleiding om prof. dr. Theodor Oberlander nogmaals voor een verhoor uit te nodigen", aldus verklaarde gistermiddag de secreta ris van de commissie van onderzoek Lemberg 1941, de heer J. Zwart. De commissie heeft dit weekeinde te Den Haag opnieuw vergaderd en een aantal getuigen over de gruwelijke massa-moorden te Lemberg, eind juni begin juli 1941, verhoord. Prof. Ober lander, Westduits minister van vluch telingenzaken, wordt beschuldigd verantwoordelijk of mede-verant woordelijk voor deze massamoorden te zijn. Hij was indertijd comman dant van het bataljon „Nagtigall" ge vormd door Oekraj'nsche nationalis ten. Waar en wanneer prof. Oberlan der opnieuw zal worden géhoord is nog met vastgesteld. De heer Zwart verklaarde, dat de in ternationale commissie van onder zoek thans zover met het werk is ge vorderd. dat in de loop van maart het eindrapport zal kunnen worden gepubliceerd. In een aanhangsel zal een verantwoording van de financie ring van het onderzeok door het (Ne derlandse) ..Nationale comité ter be strijding van het concentratiekamp systeem" worden gegeven, alsmede van de bronnen, waaruit dit geld werd geput. De heer Zwart sprak be weringen over bijdragen van de Westduitse regering (tachtig tot hon derdduizend mark) categorisch te gen. „Wij hebben van geen enkele Westduitse instantie ook maar enig geld ontvangen", zo verklaarde hij. De heer Zwart gaf tenslotte als zijn persoonlijke mening te ken nen dat prof. Oberlander niet als schuldige aan de Lembergmoor- den zal worden aangewezen. Victor van Vriesland krijgt Franse prijs Het genootschap van Franse dich ters heeft maandag de „Prix des amitiés frangaises" toegekend aan de Nederlandse letterkundige dr. Victor E. van Vriesland. Deze prijs, waar mee het genootschap zijn erkentelijk heid wil tonen voor het werk van een „vriend van de Franse letteren", is eerder toegekend aan de Brit T. S. Elliot, de Italiaan Lionello Fiumi, de Mexicaan Jaime Torres Bodet en de Japanner Kojiro Serizawa. De jury, die geleid werd door Char les Vildrac, had bij de toekenning van de prijs aan dr. Van Vriesland speciaal het oog op diens direct in het Frans geschreven gedichtenbun del „Le vent se couche Directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genoot schap te Haarlem hebben besloten even als vorige Jaren ook voor i960 een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt dit ja§p- de samenstelling van een repertorium van de in Nederland aan de dag gekomen muntvondsten daterend uit de periode ca. 1000—1570. De prijs be staat uit een gouden erepenning of een bedrag van 400 gulden, naar de keuze van de winnaar. van de voorlopige regering reeds in het eerste stadium van de R.T.C.-bc- sprekingen stelde, en niet meer aan het overleg heeft deelgenomen, omdat deze eis werd afgewezen, heeft maan dagmiddag op een persconferentie verklaard weer aan de conferentie te zullen gaan deelnemen. Op de persconferentie betoogde hij, dat een voorlopige Kongolese rege ring daarom nodig is. omdat in Kon go het koloniale gezag aan invloed in boet. Hij zeide dat een voorlopige regering nodig is „om een brug te bouwen tussen het oude en het nieu we regime". over een dergelijke organisatie op provinciaal niveau, dan zou de poli tieke oplossing voor Kongo veel kun nen worden vereenvoudigd". Kloof De twee op de ronde-tafelconferentie in Brussel gevormde commissies, een voor de verkiezingen en een voor de structuur van de onafhankelijke staat, hebben nog geen oplossing ge vonden voor de eis van het „kartel" van Kongolese nationalistische bewe gingen, dat aan het einde van de vo rige week de instelling van een voor lopig nationaal comité heeft verlangd dat tijdens de overgangsperiode tus sen het einde van de R.T.C. en de 30e juni het gezag zou moeten uitoe fenen. Vernomen wordt echter dat de kloof tussen deze eis en het Bel gische standpunt, dat de vorming van een voorlopige regering vóór 30 juni juridisch niet mogelijk is, ,niet zo breed is en dat op de eerst volgende plenaire bijeenkomst ook voor dit vraagstuk een oplos sing zal kunnen worden gevon den". Brug De Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe, die de eis tot vorming Ook Dreischor bezit thans een riool waterzuiveringsinstallatie! Maandag haalde de commissaris der koningin jlir. mr. A. F. C. de Casembroot (ge heel rechts op de fotode handles over, waarmee het geheel in werking werd' gesteld. Toen de motoren een maal liepen maakte het gezelschap, dat voor deze gebeurtenis aanwezig was, een rondgang over het terrein. (Foto P.Z.C.). Auto door trein gegrepen, 1 dode, 1 zwaar gewonde Gisteravond om kwart over zeven is op de onbewaakte overweg aan de Slankweg te Enschede een per sonenauto door de trein Enschede- Gronau gegrepen en grotendeels ver nield. In de auto bevonden zich de heren Zuidinga (vader en zoon) uit Overdinkel. De vader is ter plaatse omgekomen. De zoon is ernstig ge wond naar het ziekenhuis „Zieken zorg" te Enschede overgebracht. aangestipt, dat de verhardingen over het algemeen in redelijke staat ver keren. Uitvallers De beplantingen, die in het seizoen 1958'59 werden aangebracht heb ben de droge zomer buitengewoon goed doorstaan. Van de struiken is ongeveer twee procent en van de bo men drie procent uitgevallen, terwijl in normale omstandigheden voor E'i mooi oio yiut(5 c/otxyuo lil /eet it&- derlandse kamp in Davos toen Jan Pesman daar zondag de 10.000 meter had gewonnen in een uitstekende tijd. Pesman (rechts) wordt hier hartelijk gefeliciteerd door een breed lachende trainer Klaas Schenk. Walcheren vijftien procent „uitval lers" als gemiddelde kan worden be schouwd. Nu binnenkort waarschijnlijk over eigen personeel kan worden beschikt zal aan de beplantingen een meer ge regelde zorg kunnen worden besteed, zo vermeldt het verslag verder. In het afgelopen jaar werd voor 34.849,10 aan wegen schoonge maakt en voorzien van een opper vlakte behandeling, bestaande uit vloeibitumen of een asfaltemulsie, afgedekt met grint. Aan herstel as faltwegen werd 61.119,69 uitgege ven; straatwegen 45.244,66, rijwiel paden 6.549,53, verbetering puin- wegen 15.628,94 en het in orde ma ken van wegbermen 2.600,70. Voor het aanbrengen van verkeers- strepen werd 5.396,63, voor de on- kruidbestrijding 9.561,95 en onder houd bruggen 11.634,38 uitgegeven. DUBBEL FEESTELIJKE DAG Commissaris der koningin haalde handles over „Het is voor Dreischor vandaag een feestelijke dag", zei burgemeester A. H. Vermeulen maandagmiddag en hij doelde daarbij op de opening van de nieuwe school en de ingebruikstel ling van de juist gereedgekomen ri oolwaterzuiveringsinstallatie door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Met deze nieuwe installatie heeft Drei schor het vuilwaterprobleem in één keer opgelost! Ook de totstandkoming van deze voor het dorp zo belangrijke in stallatie is niet zonder tegensla gen verlopen. Van 1955 tot 1958 bestond er al een plan, waardoor de gehele gemeente van riolering zou worden voorzien. De hoge kosten ruim f 300.000 stonden ook hier een verwezenlijking in de weg. Na wikken en wegen be sloot het gemeentebestuur van Dreischor over te gaan tot de aanschaf van een installatie, vol gens het „dr. ir. A. Pasveersy steem". Daarmee kreeg het dorp een primeur, want een dergelijk systeem is er beneden de grote ri vieren in ons land nog niet te vin den. Dreischor is met deze nieuwe instal latie wel in zijn nopjes. Burgemees ter Vermeulen wond er geen doekjes om! „Al met al heeft de gemeente f 45.000 moeten neertellen om het plan te verwezenlijken, maar nie mand zal durven beweren, dat dit weggegooid geld is", zo zei hij. Jhr. mr. De Casembroot stelde het bedrijf op een originele manier in werking. Alvorens de handles over te halen rook de commissaris namelijk aan een maatglas met gezuiverd wa ter. Toen hij dit had gedaan gingen de motoren draaien en kon de nieu we installatie de waarde van zijn functie gaan bewijzen. Aanwinst Dr. ir. Pasveer had bij deze officiële ingebruikneming tevoren in het Dorpshuis uiteengezet, hoe het sy steem werkt. Daar teruggekomen maakten verschillende sprekers dui delijk hoe belangrijk deze nieuwe aanwinst voor Dreischor wel is. „Dit is nu de vijfde keer, dat ik in Dreischor mag komen om een ope ning bij te wonen", zo zei de com- misaris der koningin, daarmee aan tonend hoe er in de kleine dorpsge meenschap „leven zit". Hij sprak dan ook zijn grote voldoening over dit feit uit. Tenslotte deelde hij mede dat ook Hulst, Wissenkerke en Kamper land bezig zijn met een dergelijke rioolwaterzuiveringsinstallatie. Ir. Karper, sprekende namens de R. I.Z.A. (Rijks Instituut voor Zuive ring van Afvalwater) wees op grote nut van goed onderhoud. De heer De Winkel, wethouder van Ren- kum, de gemeente, die Dreischor in de ramptijd adopteerde zei schert send: „Jullie hebben langzamerhand alles, terwijl wij nog veel op ons verlanglijstje hebben staan". Woensdagavond concert van V.O.V. Jan Bresser, concertmeester van liet Concertgebouworkest, speelt woensdagavond aan staande met de Vlïssingse Or kestvereniging Mendelssohns beroemde vioolconcert. Dit werk werd in 1844 geschreven door de toen 35-jarige compo nist voor zijn vriend de violist Ferdinand David, die in 1845 als eerste liet werk uitvoerde. Reeds bij de première liad het werk succes, hetgeen zich heeft herhaald tot de huidige dag. Het ls overigens niet te verwon deren, dat dit vioolconcert tot de geliefdste werken van het viool- repertoire behoort, want het is een meesterwerk, waarvan elke frase elk motief, ja schier elke maat welluidend klinkt. Het is ro mantisch, maar niet sentimenteel, het is verfijnd zonder een zweem van decadentie. Het concert bevat drie delen, die zon der onderbreking in elkaar overgaan. Het tweede is een prachtig voorbeeld van een „Lied ohne Worte" in welk Êenre Mendelssohn een meester was. 'e finale doet denken aan de „Mid- summernïghtsdream" van dezelfde componist: speels, poëtisch, sprook jesachtig. Het concert van woensdagavond het staat onder leiding van Jan Kui ler begint met twee werken van Mozart, de Titus-ouverture en de symfonie nr. 38. Deze laatste compo sitie is in de muziekgeschiedenis be kend geworden als de „Praagse", om dat de componist het werk schreef voor een première aldaar. In 1787 werd de symfonie met veel succes in Prof. Andriessen sprak voor c.-h. studenten Voordelen van vrijere loonpolitiek De christelïjk-sociale politiek is het algemeen thema geweest van de der de landelijke christelijk-historische studentenconferentie, die zaterdag in Amsterdam gehouden is. Prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, sprak er over „christelijk-sociale po litiek, een economische benadering". In het slot van zijn betoog noemde spreker de overgang van de geleide naar de vrijere loonpolitiek een con sequente toepassing van de christe lijk-historische ideeën omtrent de verantwoordelijkheid. In twee opzichten blijft ook thans controle door de overheid nodig ten eerste mogen verschillen niet te groot worden, zodat een zekere coördinatie nodig blijft en ten tweede blijft con trole nodig met het oog op de prijs ontwikkeling. Bij een al te uitbun dige loonontwikkeling krijgt de con sument de rekening gepresenteerd. Prof. Andriessen zag in de huidige loonpolitiek drie voordelen 1) Bij goeae toepassing minder kans op in flatie. 2) Bedrijfsgenoten krijgen meer belang hij een door eigen pro- duktiviteit ontstane verruiming en 3) Minder kans op het ontstaan van achterstanden en schoksgewijze aan passingen. Woonkamer in Groningen brandde uit In de nacht van zondag op maandag is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een woning te Gro ningen. De familie Van Gelder die het huis bewoont, was afwezig. De brand werd door buren ontdekt. De brandweer bestreed het vuur, dat in de woonkamer moet zijn ontstaan, met twee miststralen. Na korte tijd was men het vuur meester. De woonkamer brandde echter geheel uit. De schade is ech ter vrij groot; alle meubilair is ver meld. De bewoners zijn tegen brand schade verzekerd. Praag uitgevoerd Mozart was in deze stad een graag geziene gast en zijn muziek was er zeer geliefd en sindsdien heeft het werk repertoire gehouden. Het behoort met de drie daarna door Mozart gecomponeerde sym- foniën tot de laatste, die hij heeft geschreven. Men leert de com ponist in dit werk kennen als een ferijpt kunstenaar: hier en daar erkent men subjectieve elemen ten, het projecteren van het ei gen-ik, dat later door Beethoven in zo ruime mate is toegepast. In dit verband moet er op worden gewezen, dat het programma van woensdag ook de Eerste van Beetho ven vermeldt. Beethoven trekt in dit werk de lijnen door, die Mozart reeds had aangegeven. Zijn eerste symfo nie schreef Beethoven tussen de ja- ren 1791 en 1797. Voor die tijd zat deze muziek vol verrassende effecten zelfs al bij het eerste akkoord, een dissonant. De moderne luisteraar is in dit opzicht veel gewoon, dus hij verblikt of verbloost er niet van, maar de concertbezoeker in Beetho- vens tijd was door dit „modernisme" in alle staten Mozart, Mendelssohn en Beethoven: het programma van woensdag is een „programma vol poëzie en wellui dendheid". Hetgeen de vaste kern van vrienden van de Vlissingse Orkest vereniging ongetwijfeld zal waarde- VERONTRUSTENDE AFMETINGEN Wegschap Walcheren voor duizenden benadeeld Het beschadigen van de beplanting door brand heeft in de droge zomer van het afgelopen jaar verontrusten de afmetingen aangenomen, zo staat in een verslag over de stand van za ken van het Waterschap wegschap Walcheren te lezen. Op 185 plaatsen werd in het gebied van het wegschap brand geconstateerd, waardoor aan wegbeplanting ter lengte van onge veer 9000 meter werd beschadigd of vernield. Door deze branden is het wegschap voor duizenden guldens benadeeld, terwijl het toch al vrij moeizame werk, om de beplanting op Walcheren weer op te bouwen, onno dig werd vertraagd. In ongeveer 60 van de 185 gevallen kon de schuldige worden achterhaald en werd door het wegschap schade vergoeding geëist. Hiervoor werd in totaal een bedrag van 2.824,50 be taald. In overleg met meerdere des kundigen werd de schadenorm vast- festeld op 0,50 voor een struik en 5 voor een boom. In deze bedragen is alleen een terugslag in groei ver werkt, aldus staat in het verslag te lezen. In het gunstigste geval zullen de struiken moeten worden afgezet, op vele plaatsen echter moeten wor den vernieuwd. Aangezien het nauw keurig bepalen van de sohadegraad op korte termijn met mogelijk was, werd met een schadenorm van 0,50 en 5 volstaan. De abnormale droogte in de zo mer van het afgelopen jaar was er ook de oorzaak van, dat in sommige wegen met een gesloten verharding ernstige scheurvor mingen optraden. Overeenkom stig de verwachtingen, zo vervolgt het verslag, hebben deze scheuren zich weer vernauwd, toen de droogte werd opgevolgd door meer normale weersomstandighe den. Hoe groot de overblijvende beschadi ging zal zijn is moeilijk te voorspel len. Verwacht wordt echter, dat de noodzakelijke herstellingen zich zul len beperken tot vernieuwing van stroken slijtlaag. Hierbij wordt nog Advertentie l géhit... door ARONAL vitamine tandpasta 1 (bij apoth. en drog.) j 70, 90, 1.45 (extra groot 'n kwaliteitsprodukt van de Wybertfabrieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7