Curacao's samenwerkende partijen protesteren tegen „bevoogding" KLANKBORD NIEUW GEVAL VAN BEKLADDING IN WILLEMSTAD WORDT ZAAK-LAUWERSZEE OP LANGE BAAN GESCHOVEN? INSLUIPER BEKLADDE BORDEN IN EEN SCHOOL TE BREDA HEEFT NEDERLANDSE MARCONIST VROUW VERMOORD DINSDAG 9 FEBRUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE- COURANT 3 TELEGRAM NAAR PROF. DE QUAY De samenwerkende partijen op Curasao, waartoe de Nationale Volkspartij, de Cnraeaose Onafhankelijke Partij en de C.V.TJ. behoren, hebben na een vergadering van de Cnraeaose eilands raad de eerste vergadering sinds de afkondiging van de alge mene maatregel van rijksbestuur van 30 januari j.l. waarbij de bevoegdheden van het bestuurscollege op Curacao in handen werden gesteld van de gezaghebber een telegram gezonden aan de Nederlandse premier, prof. De Quay, waarin zij proteste ren tegen „de koloniale bevoogding" en vragen om een „demo cratische beslechting van de gerezen moeilijkheden". De samenwerkende partijen wijzen er in hun telegram op, dat alle voorstellen, die eerder waren gedaan door de thans afge treden gedeputeerden, thans door de eilandsraad zijn aangeno men, terwijl de meerderheid van Democratische Partij en Ka tholieke Volkspartij (welke 11 van de 21 zetels bezet) die voor stellen destijds had verworpen. Nadat zaterdagmiddag de Curagaoë- iiaar Rudolph was gearresteerd» die bekende op 2 februari om ongeveer II uur 's avonds het standbeeld van koningin Juliana te Willemstad te hebben besmeurd en nadat iemand die met hem in het bestuur van de Nationale Volkspartij zat en twee andere leden van die partij eveneens waren aangehouden en een bekente nis van ^medeplichtigheid hadden af gelegd, is maandagmorgen vroeg in Willemstad weer een geval van beeldbesmeuring ontdekt. reeks voorstellen heeft aanvaard, welke de meerderheid in de raad eer der heeft geweigerd, aangezien ze werden gedaan door een bestuurscol lege, bestaande uit gedeputeerden van de samenwerkende partijen. „De schade, berokkend aan het eilandge bied Curagao, is nauwelijks te me ten", aldus de verklaring. „Slechts om jfartijpolitieke overwegingen heb ben de Democratische Partij en de Katholieke Volkspartij deze noodza kelijke maatregelen maandenlang aangehouden en het ernstige werk Wof j5fmoo, van de raad tot een politiek spel ge- 5n maakt. De samenwerkende partijen een muur van het fort Amster- delen mee, dat naar hun mening „het heilige instituut van de eilandelijke autonomie" niet gedoogt, dat de rijksregering zonder meer die maat regelen neemt welke de als partij bij het conflict betrokken Antil liaanse landsregering haar belieft voor te stellen. Gepleit wordt voor vervroegde verkiezingen. „De samen werkende partijen behouden zich het recht voor, hun medewerking te wei geren aan de cöntinuëring van een abnormale toestand". een muur van het fort Amster dam aan het gouvernementsplein (aan de voet van het gouverne mentspaleis) ter herdenking van de afschaffing van de slavernij door koning Willem III. De poli tie is erin geslaagd de vermoede lijke dader een man genaamd Coster enkele uren na. de ont dekking van zijn bed te lichten. Er werden bij hem kleren gevon den met dezelfde rode verfstof als die op de plaquette. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd. Geruchten, die door de politie niet zijn bevestigd of ontkend, zeggen dat de man ook" lid is van een oppositie partij. De gezaghebber van het ei landgebied Curagao gaf maandag morgen tijdens een bijeenkomst met de pers een verklaring uit, waarin hij nogmaals bevestigd dat uit het onderzoek is gebleken dat het plan voor dit soort incidenten nauwkeurig was beraamd. Geruchten als zonden er wanens zijn aangetroffen sprak de ber tegen. Wel staat vast, voor woensdag aanstaande een illegale protest-demonstratie werd voorbereid. „Abnormale toestand" In het protesttelegram van de „sa menwerkende partijen" aan minister De Quay wordt gezegd, dat de ei landsraad op 5 februari een lange Geen toeslag voor vlasverwerking Sedert twee jaar kent de over heid een toeslag toe. aan de verwerkers van vlas in ons land. De minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen is, gegeven een duidelijke verbe tering van de vlasmarkt, niet voornemens voor oogst 1960 opnieuw een toeslag op de ver werking van vlas te verlenen, aldus deelt zijn ministerie me de. Voor de oogsten 1958 en 1959 werd een toeslag van 160 per ha ver werkt vlas gegeven rrtet het oog op de moeilijkheden die bij dc afzet van vlaslint waren gerezen, hoofdzakelijk ten gevolge van het lage prijsniveau van Russisch vlaslint op de Westeu- ropese vlasmarkten. Sedertdien is de situatie verbeterd. De pxijzen van strovlas zijn belangrijk gestegen, zelfs met 50% en meer. De prijzen van vlaslint vertonen eveneens een duidelijke verbetering. Als oorzaken van de verbeterde situatiè kunnen enerzijds worden genoemd de sterk ingekrompen vlasteelt in West-Euro pa en anderzijds een duidelijke ver mindering van het aanbod en een verhoging van de prijs van Russich vlaslint. Minister Marijnen heeft in middels het Landbouwschap van zijn beslissing op de hoogte gebracht, al dus het ministerie. Alleenbestaurder Gezaghebber Gorsira, die thans be last is met de taken welke aan het bestuurscollege zijn toegewezen, heeft gisteren onder meer gezegd: „Ik heb niet de minste aspiratie een dag langer aUeenbestuurdej te zijn dan nodig is". Nederland, zo ver klaarde hij voorts, heeft zich stipt gehouden naar de bepalingen van het Statuut. Het was in deze kwestie ge boden aah et advies van de Antil liaanse (land»-)regering, die meende dat de verwezenlijking van een deug delijk bestuur bereikt was, indien de gedeputeerden naar huis werden ge stuurd. In zijn vermoedelijk korte pe riode van alleenbestuurder wil de heer Gorsira drie belangrijke projec ten, die haast hebben, voorbereiden: het uibaggeren van Willemstads ha ven, het geschikt maken va nde dr. Albert Plesman luchthaven voor straalpassagiersvliegtuigen en liet doe aanleggen van een vaste oever ver-binding tussen de twee delen van Willemstad. VANMIDDAG VERGADERT COMMISSIE Openbare bespreking nota zou worden uitgesteld (Van onze parlementaire redacteur) Wij vernemen over de parlementaire behandeling van de Lauwerszeekwes- tie, dat de Tweede Kamer, althans de meerderheid, waarop het kabinet steunt, duidelijk overhelt naar de ge dachte, dat de openbare behandeling van de nota van de minister van ver keer en waterstaat, drs. Korthals, die de beslissing over een eventuele inpoldering of afsluiting naar een la ter tijdstip verschuift, dient te wor den uitgesteld. Men zou in elk geval willen pogen de bespreking van de ANTISEMITISCHE LEUZEN Recherche stelt een intensief onderzoek in NOG NIET. Duizenden Londenaren hebben zaterdag gedacht .dat de der de baby van koningin Elizabeth ge boren was. toen de saluutbatterijen in Hyde Park en bij de Tower 101 schoten losten. De telefoons op de Londense krantenredacties hebben urenlang roodgloeiend gestaan en de bobbies bij Buckingham Palace heb ben het even moeilijk gehad, totdat het tot de Britten was doorgedron gen dat koningin Elizabeth zaterdag de elfde verjaardag van haar troons bestijging vierde. Maar voor het zover was had de woordvoerder van Buckingham Pa lace officieel moeten meedelen: „de koninklijke baby wordt dit weekein de niet verwacht". Men verwacht de geboorte echter wel binnen afzienbare tijcl. Met elke dag neemt de spanning toe. De Bredase recherche is gisteren be gonnen met een speurtocht naar de man die op de schoolborden van de Clemens Maria Hofbauerschool te Breda antisemitische leuzen heeft neergeschreven. „Leve de communis ten, leve Hitier, weg met de joden" en meer ran deze uitlatingen ston den op verscheidene borden geschre ven. Bovendien waren er tal van ha kenkruisen getekend. Dc heer Laarakker, het hoofd der school, ontdekte deze kladderij toen hij zondag even in dc school moest zijn. Hij heeft direct de recherche gewaarschuwd, die meer dan drie uur ter plaatse is geweest om een onderzoek in te stellen. De kladderaar heeft geen poging ge daan iets uit de school mee te ne men, terwijl in het gebouw kostbare zaken voor het grijpen stonden, zo als een bandrecorder en een radio. Slechts in één klas heeft hij wat rommel gemaakt door een stapel boeken door het lokaal te smijten. Hier is ook een spoor van de in sluiper' gevonden. Dit spoor leid de naar het vlak bij de school ge legen park. De man is binnenge komen door het ingooien van een ruit, waarachter zich een raam- handel bevond. Men neemt voor lopig aan dat de dader iemand is die ter plaatse goed bekend is. De Bredase recherche neemt deze zaak zeer hoog op en zal alles in het werk stellen om de man te vinden, al wordt voorlopig aange nomen dat het hem om een „grap je" te doen was. nota buiten de behandeling van de begroting van verkeer en waterstaat die op dinsdag 16 februari begint, te honden. Dat zou kunnen gebeuren, door in de vergadering, die de vaste commissie van verkeer en waterstaat uit de Ka mer. vanmiddag over deze kwestie houdt, bij meerderheid van stemmen uit te maken, dat de behandeling van de nota naar later wordt verschoven en dit dan aan de voorzitter van de Kamer voor te stellen. Ook is het mogelijk, dat de commissie nader overleg met de minister zal vragen en wel op korte termijn en dat zij hem een aantal vragen zal voorleg gen, waarop hij kan antwoorden, dat er wel redelijke kans bestaat op in poldering of afsluiting van de Lau werszee, maar zeker nog niet op dit ogenblik. De bewindsman zou dan de gelegenheid hebben om aan de com missie duidelijk te maken, dat zij die kans niet moet bederven door de zaak te forceren en dat in de komen de zomer ongetwijfeld de gelegenheid bestaat om in het openbaar over de Lauwerszee van gedachten te wisse- ren. Voor de Friezen en de Groningers die sterk voor inpoldering of af sluiting geporteerd zijn, zou dit dan echter een droevige zaak wor den, aangezien in de zomer de begroting voor 1961 al in begin sel opgesteld is en er stellig geen bedrag voor de Lauwerszee op zal zijn uitgetrokken, als nog geen de finitieve beslissing genomen is. De zaak dreigt daar op de lange baan te worden geschoven. De 4l/z Pct« staatslening Het misisterie van financiën deelt mee, dat van het op 8 februari 1960 op de iYs% lening 1960, ten laste van de staat der Nederlanden, inge schreven bedrag 14.5 pet wordt toe gewezen. Zoals bekend is de lening groot 300 miljoen. Mevrouw S. C. de Casembroot-baro- nesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der Iconingin, sa men met de zesjarige Willy van der Zande in een nieuwe school bank van de nieuwe openbare lagere school in Dreischor. Willy bood mevrouw De Casembroot, die maandagmiddag het gebouw opende de sleutel van de school aan. Foto P.Z.C. Negentigjarige man werkt in fabriek 1 De heer A. van Leeuwen, Rot- terdamseweg 41 te Delft, die gisteren 90 jaar werd, neemt vermoedelijk een unieke plaats in onder de bejaarde Nederlan- ders. Hij is namelijk zeer H waarschijnlijk de oudste nog in loondienst werkzame Nederlan- der. Nog dagelijks is de heer i§ Van Leeuwen, zij het voor hal- ve dagen, werkzaam als tim- merman in de oliefabriek van de fa. Vliegenthart te Delft, bij M welk bedrijf hij in 1912 in p dienst trad. nmininniiiiiiimnminmiimiiiiuauniiiiiiiRionfflflnimiiimiiiiniii^ De dood op de weg In dc nacht van zondag op maandag is op de rijksweg te Peij (L.) de 40- jarige fabrieksarbeider I». Leurs uit Echt verongelukt. Met enkele ande ren duwde hij een auto van een vriend over de rijweg in de richting van een tankstation omdat de ben zinetank leeg was. De heer Leurs. die links achter de auto liep, werd plotseling in volle vaart aangereden door een achterop komende kleine bestelwagen, be stuurd door de heer H. H. uit Linne. De achterlichten van de auto zijn vermoedelijk niet zichtbaar geweest, doordat degenen die de wagen duw den, ervoor liepen. De heer Leurs. die gehuwd was en geen kinderen had, was op slag dood. De bestuurder van de bestehvagen sloeg met het hoofd door de voorruit, waardoor liij gewond werd. Morgen begint proces in Boston (Van onze eigen correspondent). Zelden heeft een zootwatcrliefde zulke diepgrijpende gevolgen ge had als die tussen Lynn Kauff- man, de mooie Amerikaanse mil jonairsdochter en Van R., de blon de marconist vnn het Nederlandse schip de „Utrecht". Wat begon als een onbetekende, zij het. wei wat onconventionele seheepsro- mance, groeide uit tot een be schuldiging van moord met voor bedachten rade zonder verzach tende omstandigheden tegen Van De pers in Amerika heeft de ont wikkelingen die het proces voor afgingen fel belicht. I)it en de ge compliceerde verhoudiugsnuances tussen de betrokkenen zullen het de jury die in Boston morgen het „schuldig" of „niet schuldig" moet uitspreken niet gemakkelijk ma ken. De „Utrecht" verliet Singapore op 5 augustus 1959, met de drie hoofdpersonen in de tragedie aan boord: Lynn, Van R. en mevrouw Juanita Spector. De laatste speelt in het komende proces een voor name rol zo niet de voornaam ste. Want, het was in het huis van mevrouw Spector dat Lynn woonde sinds haar echtscheiding van de jonge advocaat Arthur Tucker in 1956. Alhoewel Tucker zich hier niet over wil uitlaten, schijnt er ver band te bestaan tussen de echt- schelding en de intrek bij de Spector-familie. Dr. Stanley Spector is docent in de oosterse studies aan Washin- ton University in St.. Louis. Hij wordt beschreven als een „boe kenwurm", die opgaat in zijn stu dies van Oosterse cultuur en poli tiek. Lynn was zijn assistente ge durende het laatste Jaar van haar huwelijk. Het is hier echter ook bekend dat Lynn van plan was om bij dr. Spector haar doctoraal in de oosterse wetenschappen te halen. Nadat zij een diploma voor het beheersen van de Chinese taal behaalde, liep zij bij Spector col lege in economie, sociologie, poli tieke wetenschappen, kunst en ar cheologie. Er bestond tussen hen kennelijk meer dan een intellectu ele band Onder deze omstandigheden was het dan ook niet vreemd, dat toen dr. Spector in het begin van 1958 met zijn gezin naar Singapore reisde om ter plaatse de politieke ontwikkelingen van Malakka te bestuderen, Lynn meeging. Juanita Spector had 'geen andere keuze dan zich bij deze situatie neer te leggen. In juli 1959 keerde dr. Spector per vliegtuig naar do Verenigde Staten terug. Mevrouw Spector, de kinderen en Lynn zouden per boot via Boston volgen. Dit is de achtergrond waartegen de eerste onschuldige ontmoeting tussen Lynn en Van R. plaats vond. De ontmoeting aan dek van de „Utrecht" hield niets meer in dan een verzoek van Lynn om een nieuwe lamp voor haar hut. Op 17 september, toen het schip Boston benaderde, vierde Lynn met de anderen de 39ste verjaar dag van mevrouw Spector. Op 18 september, toen het schip alweer Boston de achtersteven toegekeerd had, verdween zij van boord. Op 19 september, nadat kapitein A. S. de Bruijn, gezagvoerder tfan de „Utrecht" tevergeefs het gehele schip had laten nazoeken en de Amerikaanse kustwacht van haar vermissing verwittigd had, vond een Bostonse sporthengelaar het lichaam van een donkerhari ge vrouw In het water. Het was Lynn, gekleed in een grijze korte broek en blauwe pantoffels. De meningen over de oorzaak van haar dood liepen eerst uiteen. Vol gens medepassagiers op de „Utrecht" had zich namelijk de laatste dag van haar leven een hooglopende ruzie voorgedaan tus sen Lynn en mevrouw Spector. Ook zou Lynn in Boston een brief hebben ontvangen die verband zou houden met een bittere teleurstel ling over haar plannen voor de naaste toekomst. Zou het kunnen dat het voor Lynn onmogelijk was geworden om, zoals in haar bedoe ling lag weer bij de Spectors in te trekken? De Bostonse politie onder leiding van de ervaren kapitein Joseph B. Fallon kwam resoluut tot de con clusie dat het zelfmoord of een ongeluk was. Mevrouw Spector verklaarde van het eerste ogenblik af dat er moord in het spel was. Dr. Mi chael Luongo, de politiedokter van het havendistrict in Boston, was ook overtuigd dat zij vermoord was. Kapitein Fallon baseerde zijn opi nie op het feit dat Lynn „een mededeling" zou hebben ontvan gen in Boston, die zoals hij ver klaarde „deprimerend genoeg was om haar aanleiding te geven zelfmoord te plegen." Mevrouw Spector bracht de moord in ver band met een onverklaarbare en nog steeds geheel duistere opiumsmokkelarij. Dr. Luongo was van mening dat de verwon dingen, die hij op het lichaam van Lynn aantrof erop wezen dat be wusteloosheid ingetreden was voor verdrinking. Maar als Lynn dan een medede ling ontving in Boston, in welke vorm kreeg'zij die mededeling? Een brief aan Lynn? Een brief aan mevrouw Spector En van wie? Waar is die brief nu? Het enige wat bekend is van Lynns bezittingen, is dat haar koffer aan haar familie is overhandigd. Een vreemd aspect van de na- speringen van de politie was, dat het tot 29 september, tien dagen na het tragische voorval, duurde voordat zij gewaar werd, dat er zich tussen Lynn en de marconist een romance had afgespeeld. Van R. werd toen volgens de scherp ste politie-methode 15 uur lang ondervraagd, waarbij de zo dik wijls beschreven felle lichten en schreeuwende politiemannen een belangrijke rol speelden. Inmiddels heeft mevrouw Spector, na haar eerste theorie over moord, zich in een mantel van zwijgzaamheid gehuld. Waarom de stilte nu? Waarover liep de ruzie die Lynn en Juanita had den op de avond van haar ver dwijning? Was dat aanleiding genoeg voor moord of zelfmoord? Of waren er andere factoren, tot nu toe nog onbekend? Afgaande op de ontwikkelingen zover, lijkt het welhaast zeker dat tijdens de rechtzaak te Bos ton veel aandacht geschonken zal worden aan de „mededeling", die Lvnn kreeg betreffende haar toe komst. Er zijn persberichten ge weest waarin verklaard werd dat kapitein Fallon van de Bostonse politie brieven aan Lynn in zijn bezit zou hebben. Op een directe vraag van ons echter of dit in derdaad het geval was, werd een definitief ontkennend antwoord gegeven. De verhouding tussen Lynn en de Spectors en de ontleding van de gebeurtenissen die plaatsvonden op'de vooravond van 18 septem ber zullen gedurende de tien da gen dat het proces duurt aan het licht brengen of de Nederlandse marconist, die momenteel in een cel van de Bostonse gevangenis in voorarrest is. wel dan niet schuldig is. Het Wereldgebeuren Biljart Giuseppe Pella en Andrei Gro- myko biljartten zondag in Ni- kita Kroesjtsjews daksja tc Semjonowa, 28 kilometer buiten Mos zaken zo ongedwongen sportten, voerden de Apennijnse president, Gio vanni Groncni en dc Russische pre mier politieke gesprekken in een an der vertrek. In overeenstemming met de tegenwoordige traditie ontbrak het in het buitenhuis niet aan weder zijdse familieleden: het gezin Kroesj- tsjew onderhield zich met mevrouw en mét zoon Gronchi. Zo verschenen nieuwe personages op het pad dei- internationale toenadering, dat naar de topconferentie van 16 mei te Pa rijs leidt (waar overigens geen Itali aan zal aanzitten). Van wat daar in de Lichtstad wordt bereikt, zal het afhangen of het pad ook verder om hoog leidt. Er is op concrete punten nog geen enkele overeenstemming be reikt; in dit opzicht zal de Parijse conferentie als een soortement exa men van goede wil kunnen worden beschouwd. Overigens is al bij voor baat verzekerd, dat men "hoe de afloop ook zal zijn in de sfeer van het overleg blijft- In de zomer im mers ontvangt Kroesjtsjew Ameri- ka's president Eisenhower, die dan een tegenbezoek brengt. Maar Gron chi heeft de primeur: hij is het eer ste westeliike staatshoofd dat na de Tweede Wereldoorlog Moskou be zoekt: hij is zelfs het eerste Italiaan se staatshoofd dat er komt sedert het eerste decennium van deze eeuw. Aan kritiek op de organisatie van Gronchi's reis heeft het in Italië en ook in de kringen van de Italiaanse christen-democratische .regeringspartij, waartoe hij behoort, niet ontbroken. In die partij vindt men vogels van allerlei pluimage, zo wel „links" als „rechts". Het besef dat er in het parlementaire stelsel veel minder dan nu zou worden be reikt door de christendemocraten in dien het tot 'n splitsing kwam, houdt de eindjes bij elkaar. Maar de rech tervleugel zette zijn veren op bij de eerste berichten over dit bezoek, die opdoken terwij! vorig jaar linker vleugelman Dlno Del Bo. minister voor buitenlandse handel, in Moskou economische besprekingen voerde. Ook van Vaticaanse zijde heeft men laten doorschemeren dat men het eigenlijk oneens is met een officeel bezoek aan de regering van een land. dat ondanks alle ontspanning nog als een gebied van geloofsonvrijheid te boek staat. Tenslotte mocht Gronchi (linksgetint) gaan met Pella (rechts- getint) als tegenwicht. Om duidelijk te laten uitkomen dat het meer om een showbezoek dan om onderhan delingen gaat. bleef premier Antonio Segni thuis. Eerst meende men, dat dit een tactische manoeuvre was om te voorkomen, dat Kroesjtsjew zelf naar Italië (waar men de grootste communistische partij van hét Wes ten vindt) zou worden uitgenodigd voor het tegenbezoek. Men kon dan met president Worosjilow en minis ter Gromyko volstaan. Maar uit de berichten van gisteren bleek, dat Gronchi ook Kroesjtsjew ..een leven dige prater en een joviaal schermer" zoals hij hem noemde, heeft geïnvi teerd. t evendig pratend, biljartend, di- I nerend hebben de Russen klaar blijkelijk getracht, om het hun Ita liaanse gasten naar de zin te maken. Het bezoek is nog niet ten einde; pas donderdag bij Gronchi's vertrek zal dan ook het communiqué worden uitgegeven. Het is niet waarschijn lijk, dat Gronchi op enig gebied is afgestapt van de solidariteit die hij steeds ten opzichte van de westelijke bondgenoten heeft getoond. Was dat wel het geval, dan zou hij oen te ge makkelijke eerste „prooi" zijn van de ontspanningstactiek die immers voor de Russen ook de mogelijkheid van verzwakking der westelijke een dracht met zich meebrengt. Uit de onderwerpen die werden besproken blijkt overigens wel, dat Gronchi zich niet strikt heeft beperkt tot de be trekkingen tussen de Sowjet-Unie en zijn land: de ontwapening, Europese veiligheid en hulp aan onderontwik kelde landen. Op het punt van de ontwapening heeft Gronchi voorbe houd en twijfel laten blijken met be trekking tot de Russische voorstellen. De draagwijdte van die woorden is duidelijk wanneer men weet dat de Russen (wier defensie ondanks som mige demobilisatiemaatregelen steeds door „modernisering" wordt verbe terd) herhaaldelijk kritiek hebben geoefend op Italië's bereidheid, Navo- raketbases op zijn grondgebied te bouwen. Verder zal gesproken zijn over de krijgsgevangenen van wie Italië ondanks Russische tegen spraak aanneemt dat ze nog steeds in Sowjet-kampen zijn oyer de Ita liaanse oorlogsschuld en over de han delsbetrekkingen. Ondanks alle aanmerkingen-vooraf is het intussen aannemelijk, dat Gron chi's bezoek als „vertoning" de na tionale trots van Italië streelt: ook Gronchi en Pella bevinden zich nu immers aan het grote wereldbiljart. GIOVANNI GRONCHI trots gestreeld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5