Mevr. De Casembroot opende te Dreischor openbare lagere school Zeeuwse Almanak HULDE AAN OUD-VOORZITTER WEST-ZEEUWS-VLAAMSE Z.L.M. .tuin Beslissing in kanaalzone-conflict wordt donderdag verwacht Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRAAI GEBOUW Oude gebouw voldeed reeds lang niet meer aan eisen Toen de zesjarige dreumes Willy van der Zande maandagmiddag in Dreischor mevrouw F. C. de Casem- broot-baronesse van der Feltz, de echtgenote van de commissaris der koningin de sleutel van de nieuwe openbare lagere school aanbood, die kort daarop door mevrouw De Ca sembroot zou worden geopend, leefde hééj Dreischor met het kleine meis je mee. Omdat liet een aardig moment was uiteraard, maar vooral, ook, omdat het oude schoolgebouw al lang niet meer voldeed aan de mi nimumeisen, zoals die tegenwoor dig worden gesteld. Dreischors burgemeester, de heer A. H. Vermeulen "heeft tijdens de bij eenkomst in het Dorpshuis, die voor afging aan de officiële opening van 'de school het een en ander verteld over de totstandkoming van dit nieu we schoolgebouw. Aanvankelijk werd na de ramp de oude school voorlopig hersteld met de bedoeling haar later definitief op te knappen. In augus tus 1955 kwam er evenwel een plan tot restauratie van de school, terwijl er tevens een kleuterschool en een gymnastieklokaal zouden worden ge bouwd. De kosten, f 339.000,verg den evenwel teveel van Dreischors gemeentekas en zodoende moest weer naar andere mogelijkheden worden uitgezien. Gedacht werd, een afzon derlijke kleuterschool en een afzon derlijk gymnastieklokaal te bouwen, totdat in maart 3958 het definitieve besluit viel om allereerst de nieuwe lagere school tè bouwen. „Een school, zoals er ln' Noord- Zeeland niet zijn te vindén" kon burgemeester Vermeulen thans opmerken. Rond de school is ruimte gereser veerd om in de behoefte van een f Advertentie) BESCHERM ÜW KEEL MET ROTERSEPT! kleuterschool en een gymnastiek lokaal onmiddellijk te kunnen voorzien, wanneer daarvoor de no dige toestemmingen en gelden mochten Vorden verleend. De echtgenote van de commisarls der koningin heeft in een korte toe spraak verzekerd, dat zij de verwe zenlijking van deze school van harte toejuichte. De kinderen van de school bezongen vervolgens de lof van het nieuwe gebouw in een door enige leerkrachten gecomponeerd lied. De inspecteur van het lager onder wijs, mr. L. G. Wolf uit Goes, ge tuigde van de liefde, die de dorpe lingen voor hun nieuwe school heb ben. Hij. wees daarbij op de centrale plaats, die kerk en school in een f Advertentie) ALS U KEELPIJN HEBT.. ROTERSEPT! De-nieuwe drieklassige openbare la gere school te Dreischor die maan dagmiddag officieel werd geopend (Foto P.Z.C.). kleine gemeenschap innemen. Wij zende op de taak van de onderwijzers meende de inspecteur dat een inspi- ratieve omgeving de pedagoog kan sterken in zijn werk. De heer Wolf prees vervolgens de nieuwe gedach ten, die in dit schoolgebouw waren verwerkelijkt. Mr. Wolf besloot zijn toe§praak met de woorden van de schrijver Leo Roels: „Voor vernieu wing is allereerst nodig geloof in het kind en geloof in de onderwijzers...." Namens de aannemers feliciteerde de heer M. Slager de gemeente. De heer M. Immerzeel, hoofd der school, toonde zich met deze nieuwe aan winst vanzelfsprekend bijzonder in zijn schik. Bij het betreden van het schoolter rein bood de 14-jarige Ina van Maa- nen mevrouw De Casembroot bloe men aan. VOORJAARSVERGADERING IN OOSTBURG M. de Bruijne tot ere-Iid benoemd De nieuwe kringvoorzitter van de Z. L. HL in West-Zeeuwsch-Vlaanderen de heer I. de Bruijne, heeft zijn eer ste ledenvergadering op wel bijzonder ongewone wijze geopend, namelijk vanuit het „Juliana-ziekenhuis" te Terneuzen, waar hij sedert korte tijd wordt verpleegd. Zijn openingswoord was daartoe op de band opgenomen en werd maandagmiddag in hotel „Du Commerce" te Oostburg afge draaid. Na een woord van welkom aan de talrijke kringleden en ver scheidene genodigden dankte hij de Z.L.M.-leden, die hebben meegewerkt aan het welslagen van de tentoon stelling in de zomer van 1959 te Aar- denbnrg. VAN TOT BOERDERIJ BRANDEN In de laatste maand van 1959 zijn in Nederland 19 boerderijbranden voorgekomen. Een daarvan ontstond in Zeeland. De directe schade door deze branden wordt, volgens een me dedeling van de hoofdinspecteur van het brandweerwezen van het mini sterie x van Binnenlandse Zaken, ge schat op 755.340,Bij deze bran den kwamen 5 paarden, 32 koeien 263 varkens en 173 stuks pluimvee om. De branden werden veroorzaakt door hittc-uitstraling van gloeilam pen, achteloosheid met rookgerei, defecte schoorstenen, spelen niet vuur, kortsluiting, het in brand ra ken van een tractor en het solderen van een waterleiding. In zes geval len* bleef de oorzaak onbekend. ONTSPANNING De belangstelling voor de uitvoerin gen der verschillende verenigingen in Aagtekerke was ook dit winter seizoen weer zo groot, dat het ont- HERINNERING... Nu de temperaturen na enkele voor jaarsachtige dagèn vjeer bedenkelijk dalen tot vriespunt niveau en lager en de zon alleen weldadig aandoet, wan neer ge haar achter glas geniet, in een goed verwarmde kamer, nu gaan onze gedachten onwillekeurig terug naar de tropische zomerdagen van 1959. Met weemoed herinneren wij ons een stralende, snikhete dag, waarna wij in dit hoekje konden vol staan met een almanak, die veel weg had van een ingezakte ijsco. „Pffft", was het enige icat wij toen behoefden te schrijven om door iedereen begre pen te worden. Een heerlijke tijd. Niet alleen van wege het klimaat, maar ook al omdat het toen dus mogelijk vjas een hele rubriek nou ja, rubriekaf te doen in één icoord. Dat komt maar zelden voor, heel zelden en het sou in feite alleen nog maar kunnen gebeuren, wanneer het nog eens heel, heel erg koud wordt. Zó koud, dat wij met „Brrrrr..." zouden kunnen volstaan. Maar dat hoeft echt niet. Dan liever een paar woorden meer— spanningsgebouw nauwelijks aan zo'n groot publiek plaats kon bieden. Thans heeft men de Inrichting zoda nig gewijzigd, dat men er 300 per sonen kan ontvangen. EI, EI! De aandacht van de kippenhouder, de heer C. den Boer to Onwerkerk dio uiteraard heel wat eieren on der ogen krijgt, werd getrokken door een bijzonder groot ei. De weegschaal wees uit, dat hier een kip op uitzonderlijke wijze haar lH-st had gedaan, want het ei woog niet minder dan 107 gram, meer dan een ons dus. OLIE OP HET VUUR De beide zoons van slager Van E. te Sluiskil, respectievelijk vier en zes jaar oud, werden dezer dagen geboeid door de wijze waarop in de zaak van hun papa bloedworst werd vervaar digd. Zeer geïnteresseerd stonden ze bij de groto stomer en al spoedig ontspon zich tussen de beide jonge lieden een discussie over de juiste manier van stoken. De oudste jongen meende dat het het beste was om petroleum op de vlammen te werpen en zette zijn woorden onmiddellijk in daden om. Een hevige steekvlam was het gevolg. De jongste knaap zette het op een lopen, maar zijn broer was minder snel. De steekvlam verschroeide zijn wimpers en wenk brauwen en tastte ook zijn haardos aan. De jongeman liep echter geen brandwonden op en de schade aan zijn krullen kon door de kapper worden bijgewerkt. IN HET DIAMANT. Het echtpaar J. v. d. Velde-dc Vulder tc Nommer Een (gemeente Hoofd plaat) vierde maandag, zijn diaman ten huwelijksfeest. De heer De Vil der, die tot zijn 44ste jaar op liet land heeft gewerkt en daarna ziekelijk is geworden, is thans 79 jaar oud. Zijn vrouw is 76 jaar. De beide echtelie den kregen 37 kinderen, 41 kleinkin deren en 15 achterkleinkinderen. Lange tijd is mevrouw Van de Velde in Nommer en als baker opgetreden. En daarom werd hun huwelijksfeest door de bevolking niet vergeten. Ve len kwamen de echtelieden gelukwen sen en van de bewoners was er een bloemenmand! Vandaag komen de ouden van dagen op felicitatiebezoek. Hoogtepunt van deze algemene voor jaarsvergadering was het afscheid van de oud-kringvoorzitter, de heer M. de Bruijne, die op voorstel van het kringbestuur en met een applaus als bekrachtiging daarvan door de vergadering tot ere-lid van de kring werd benoemd. De vice-voorzitter van de kring, de heer M. J. Verbnig- ge, gaf een uitvoerig overzicht van hetgeen de West-Zeeuws-Vlaamse kring aan haar oud-voorzitter te danken heeft. Als erkentelijkheid voor diens vele en omvangrijke werk bood hij de heer De Bruijne een fraai bureau tevens boekenkast aan. Mevrouw De Bruijne werd een boe ket geoffreerd. De algemeen voorzitter van de Z. L.M.. ir. M. A. Geuze, sprak de scheidende president toe namens 't algemeen bestuur en als vriend. Uitvoerig ging hij in op de begin tijd van de West-Zeeuws-Vlaamse kring, de persoon van de heer De Bruijne, die naar zijn mening dui delijk getoond heeft een man van de daad te zijn. Die evenwel ook oprecht van mening is. dat een jongere kracht de leiding moet overnemen. „Juist gezien", aldus de heer Geuze, „omdat een gere gelde doorstroming noodzakelijk is om terugslagen te voorkomen". Ir. J. Roest, directeur van de rijks middelbare landbouwschool te Schoon dijke, sprak zijn diepe respect uit voor de persoon van de heer De Bruijne. die naar sprekers mening altijd gehandeld heeft volgens zijn beginselen en van wie hij als di recteur der school op praktijkge- bied nog heel wat heeft kunnen leren. De heer De Bruijne dankte de ver schillende sprekers voor hun waar- De chirurgijn met kind en ega, de kastelein van de bodega, de visboer die w' om mootjes vragen, de wissel- en de wegenwachter, de pachter en de paardenslachter, ook zij beseffen wat 't beduidt: met Esso bent u befer uit f Advertentie) PAS OP KEELGEVAAR! NEEM ROTERSEPT! derende woorden en voor het fraaie cadeau. Hoofdbestuurslid Tot lid van het hoofdbestuur werd met 104 van de 121 uitgebrachte stemmen gekozen de nieuwe kring voorzitter, de heer I. de Bruijne. Tot plaatsvervangend hoofdbestuurslid werd bij de tweede stemming geko zen de heer A. Salomé met 61 van de 115 geldige stemmen. Penningmees ter I. de Hullu deelde mede, dat de kring 677 leden telt en dat het batig saldo aan het einde van 1959 f 6064,16 bedroeg. Verder bracht de heer De Hullu uitvoerig verslag over de financiële resultaten van de in juni 1959 gehouden Z.L.M.-tentoon- stelling te Aardenburg. De uitgaven bij deze agrarische manifestatie be droegen f 51.526,14 waartégenover aan 'inkomsten kon worden geboekt f 59.995,09. Zodat de expositie een voordelig saldo opleverde van f 8.468,95. Tot slot van de vergadering hield Ir. J. Dorst, provinciaal voedselcommis- saris voor Zeeland, een inleiding over „De Zeenwse landbouw in de laatste dertig jaar". In een heldere uiteen zetting gaf de spreker een deskun dig overzicht van alle facetten be treffende de landbouw in 'deze perio de. Langdurig stond spreker stil bij het begin der dertiger jaren, toen do regering moest ingrijpen om te voor komen, dat een deel van de boeren stand ten gronde zou gaan. Verder bij de modernisering, die langzamer hand moest worden toegepast en het proces van handenarbeid naar me chanisatie. „Alles bijeen genomen een min of meer revolutionaire ont wikkeling", aldus de heer Dorst. WEINIG ANIMO VOOR „TIENTJE" Circulaire behandeling loonvoorstellen binnen twee weken Het college van rijksbentidde- laars kon maandag om redenen van technische aard, zo werd ons meegedeeld, geen beslissing meer nemen over de goedkeu ring der loonvoorstellen voor de industriewerknemers in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone. De beslissing over deze C.A.O.- wijziging zal donderdag a.s. worden genomen, waarbij van de zijde der werknemers een gunstige beslissing wordt ver wacht. In een door de directie der betrokken fabrieken ondertekende en maandag morgen aan de werknemers uitge reikte ciculaire werd meegedeeld, dat de behandeling der loonvoorstellen redelijkerwijs binnen twee weken kan worden verwacht. Verder dat na goedkeuring het verschil tussen oude en nieuwe Ionen, zo spoedig mogelijk zal worden uitbetaald. Aan de werk nemers werd de keuze gelaten om thans (maandag) een loonvoorschot van tien gulden op te nemen. In de loop van maandag bleek echter, .dat zowel in de fabrieken te Sluiskil, als in die te Sas van Gent slechts in spo radische gevallen dit voorschot is opgenomen. Uiteraard vormden de dreigende moeilijkheden van het af gelopen weekeinde onder de indus triewerknemers het gesprek van de dag. Vrijwel unaniem gaat men ak koord niet het advies van de vak bondsbestuurders om ook „de laatste loodjes der onderhandelingen aan hen over te laten". Subsidievoorstel voor Abdij spel B. en W. Middelburg Zeven jaar bijdrage in tekort B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om in beginsel aan de op fe richten stichting verlichting Mid delburg gedurende 7 jaar een bijdra ge te verlenen van een derde deel in het exploitatietekort van het klank en lichtspel, dat in de Middelburgse Abdij opgevoerd zal worden. B. en VV. verbinden er de voorwaarde aan, dat zowel de provincie ais de midden stand eenzelfde besluit nemen. Zoals bekend zullen Provinciale Sta ten van Zeeland vandaag (dinsdag) een voorstel van Ged. Staten behan delen om eenzelfde bijdrage, groot f 3500 te verlenen gedurende 7 jaar. Het college van B. en W. van Middel burg stellen voor om voor 1960 een bijdrage van f 3500 te voteren. De in de plannen der voorlopige com missie vervatte manifestatie achten B. en W. voor Middelburg van zoda nig groot belang, dat zij deze van harte bij de raad aanbevelen. Wij wijzen er op, dat, indien de gemeen te zich in beginsel verbindt geduren de 7 jaar een bijdrage te verlenen waarvan het bedrag onzeker is, de gemeente risico's loopt. Anderzijds zijn B. en W. overtuigd, dat gelet op de aantrekkelijkheid van de plan nen en het succes van dergelijke spe len elders de van Middelburg ge vraagde jaarlijkse bijdrage niet al te veel van de voorzichtige raming van de commissie zal verschillen. Verder wordt nog voorgesteld om een bijdrage ineens te verstrekken van f 2033,33 ter dekking van de kosten voor opname tekst en van de provisie van de te sluiten geldlening van f 80.000, de kosten, waarop het spel geraamd is. Belgisch motorschip by Wemeldinge vlotgetrokken Het bergingsvaartuig „Walrus" van Van der Tak is er ln de nacht van zondag op maandag niet in geslaagd om de nabij Wemeldinge gestrande „Agmafi-I" vlot te slepen. Dit Bel gische motorschip op weg van Duitsland naar België was zon dagmorgen bij hoog water op een zandbak gelopen. Maandag wierp de „Walrus" een anker uit en trachtte met „lier- en schroefkracht" de „Ag mafi-I" te bevrijden. De positie van het Belgische schip was echter slech ter geworden en daarom riep de schipper ook nog de hulp in van de juist passerende sleepboot „Joma" uit Dordrecht. Dank zij de krachten van „Walrus" en „Joma" kwam de „Agmafi-I" nu vlot. Het schip zette daarna zijn reis naar Gent voort. Vonnis Bredase rechtbank: Vier weken voor Viissinger wegens veroorzaken ongeluk Vier weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid was maandag de uitspraak van de Bredase rechtbank tegen de Viis singer L. H., die schu'dig is bevon den aan het veroorzaken van een on geluk op 10 juni van het vorige jaar op de rijksweg van Etten naar Roo sendaal. Twee jongelui uit Leur wer den daarbij gedood. Besteding kerkbouwgelden op „Hedenesse" besproken Conferentie theologische en financiële aspecten De besteding van de gelden, die met de kerkbouwactie zijn binnengeko men, was zaterdag in het vormings centrum „Hedenesse" te Cadzand on derwerp van gesprek tijdens een her vormde kerkbouwconferentie, die daar ter voorbereiding van een alge mene landelijke bespreking werd ge houden. In een tweetal uitvoerige re feraten werden hier de theologische aspecten en de financiële consequen ties van deze bomvactie belicht. Ds. E. Ed. Stern uit Sas van Gent sprak tijdens de morgenuren over dé waag of de kerkelijke gemeente wordt gekarakteriseerd door mobili satie or door stabilisatie. Dit pro bleem afwegend aan de hand van een aantal „onzuivere" tegenstellingen kwam ds. Stern tot de conclusie, dat het toekomstige mobiele, actieve apostolaat de bouw van een stabiel liturgische ruimte nodig heeft. „Een paradoxaal karakter", aldus de pre dikant, „dat gehandhaafd dient te blijven en in de bouw van de kerken terug te vinden moet zijn". De heer J. Moll uit Vlissingen reken de zijn gehoor 's middags de subsidie voor de goedgekeurde bouwkosten voor, die 25 zal bedragen. De hy potheek stelde hij op niet meer dan 40 een berekening, volgens welke men tot een eindbedrag van 16 mil joen was gekomen. Daarbij noemde hij verder nog stedebouwkundige fa cetten, die vaak bij de stadsuitbrei dingsplannen om de hoek komen kij ken. Aan het eind van de conferentie werd besloten ds. Stern en de heer Moll voor Zeeland af te vaardigen naar de landelijke conferentie over de kerk bouwactie, die te Driebergen zal wor den gehouden. Vrijzinnig protestants centrum te Vlissingen De afdeling Vlissingen van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden heeft in een algemene vergadering haar goedkeuring gehecht aan een be stuursvoorstel om over te gaan tot oprichting van een stichting die „Huize Ophir" aan de Badhuisstraat te Vlissingen, zal aankopen en ex ploiteren. Het ligt in de bedoeling, aat in het bestuur van deze stichting ook enkele leden van de remonstrant se kring Midden-Zeeland zitting zul len nemen. Er werd een „werkploeg" gevormd van dames en heren, die vrijwillig zullen meehelpen bij het opknappen en inrichten van het gebouw, voor zover althans dat werk niet door ge schoolde vakmensen moet worden verricht. Nieuwe hoofdinspecteur van het verkeer in Zeeland Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de heer D. de Vries, die in de plaats van de heer J. Later met in gang van 1 mei a.s. is benoemd tot rijkshoofdinspecteur van het verkeer in het district Zeeland, niet zoals wij abusievelijk meldden in Fries land, maar in Middelburg is geboren. De heer De Vries was werkzaam bij de rijksverkeersinspecties te Amster dam, Groningen en Den Bosch. Na de oorlog verbleef hij drie jaar in Indo- nesië als reserve-majoor. B. en W. willen tarieven Lange Jan verminderen Nadat een der Middelburgse raadsle den in een der vergaderingen enkele opmerkingen heeft gemaakt over de volgens hem tc hoge tarieven voor de bezichtiging van de Lange Jan, heb ben B. en W. zich nader over deze tarieven beraden. De grootst mogelijke minderheid van het college is van mening, dat de be staande tarieven niet gewijzigd hoe ven te worden. De kleinst mogelijke meerderhéid meent echter, dat het aanbeveling verdient het bezoek aan de toren te stimuleren door verlaging van de tarieven. Vooral nu de Lange Jan slechts beklommen kan worden tot de torenkamer. Deze meerder heid acht het dan ook redelijk de ta rieven terug te brengen van f 0,50 tot f 0.35 voor volwassenen en van f 0,20 tot f 0,15 voor kinderen en bij bezoek in groepsverband respectie velijk f 0.25 en f 0,10 in rekening te brengen. Deze verlaging zal vermoe delijk een mindere onbrengst tenge volge hebben van i' 750. (Advertentie-1 VANDAAG. Middelburg - Electro: In love and war, 20 uur, 18 Jaar; Schuttershof: Evangell- satle-gebedsgeneztngscampagne, 20 uur- Vlissingen Luxor: Texas onder ter reur, 20 uur, 14 Jaar; Alhambra: Het bed, 20 uur, 18 Jaar; Kunsthandel Bikker: Tentoonstelling schilderijen G. J. F Naerebout, 9—12.30 uur. Goes Grand: Het komplot der vier honderd. 20 uur, 14 Jaar. Prins van Oranje Optreden cabaret gezelschap „Honbakker" voor Federa tie Personeelsverenigingen, 20 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2