PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Onafhankelijkheid voor Cyprus wordt wederom opgeschort Zeeuwse scholen bevolkt door gezonde jeugd „Grote tegenslag voor alle partijen" GEEN OVEREENSTEMMING OVER BRITSE BASES PARIJZEMAR MAR ALGERIJE ALS CHEF VEILIGHEIDSDIENST TWEE GEZINNEN IN HALSTEREN DAKLOOS NA FELLE BRAND 203e jaargang - no. 33 Dagblad, uitgave van ce firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kw.; fr. p. p 7-25 per lew Losse nummers 15 cent, WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 9 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. KJelne advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Ziertkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094 De afkondiging van de onafhankelijke republiek Cyprus, die reeds van 19 februari tot 19 maart was uitgesteld, zal nadat gis teren geen overeenstemming werd bereikt tussen de Britse en Cyprische leiders in Nicosia, wederom moeten worden opge schort. Aartsbisschop Makarios (Grieks-Cyprioot) en dr. Koetsjoek (Turks-Cyprioot), die gekozen zijn als president en vice-presi dent van de nieuwe republiek, hebben geantwoord op de „defini tieve" Britse voorstellen over de kwestie van de bases op Cy prus in een onderhoud met de Britse onder-minister van kolo niën, Julian Amery. Later werd in een verklaring gezegd dat, daar overeenstemming was uitgebleven, het Britse parlement onmogelijk tijdig de nodige wetten kan goedkeuren voor het af kondigen van de republiek op 19 maart. Amery zou tot woensdag op Cyprus blijven teneinde „met de gouverneur en de militaire autoriteiten de daaruit voortvloeien de administratieve regelingen te bespreken". Politieke kringen op Cyprus noem den het uitstel een grote tegenslag voor alle partijen. De zaak ziet er ex tra somber uit omdat in de officiële bekendmaking niets wordt gezegd over de verdere besprekingen om de meningsverschillen op te heffen en de duur van het uitstel te beperken. Een Grieks-Cypriotische woordvoer der zei dat de Britten de besprekin gen hebben afgebroken en dat zij het Ruimer baan In het decembernummer van,, Ne derland-Canada" heeft1, onze mi nister-president een aardig en optimistisch stukje geschreven over de Nederlanders, die Canada als hun nieuwe vaderland hebben gekozen. De gebruikelijke complimentjes voor grote energie" en „doorzettings vermogen" worden ook door prof. De Quay niet onthouden aan onze emigranten. Maar hij had in zijn artikeltje toch nog wat meer te zeg gen, dan alleen maar het plegen van enkele vriendelijkheden. Hij kreeg namelijk van het „Ca nadese ministerie van immigra tie en burgerschap" enkele leer zame cijfers, die ook voor de Neder landers in het oude landje iets duide lijk maken. Aan dit departement werden gedu rende de laatste tien jaren 5032 ge vallen gerapporteerd van zelfstandi ge bedrijfsvestiging op agrarische bedrijven door immigranten van 30 nationaliteiten. Niet minder dan 3384 dezer vestigingen staan op naam van Nederlandse immigranten. Meer dan die van alle andere nationaliteiten tezamen. Ook in de niet-agrarische bedrijven staat de Nederlandse immigrant vooraan met 759 van de in het totaal aan genoemd departement bekende 3257 zelfstandige vestigingen in za ken, verdeeld over dezelfde dertig nationaliteiten. Ruim 67 in de landbouw en ruim 23 in de niet-agrarische bedrijven. Gemiddeld 50 van alle zelfstandige vestigingen door immigranten dragen een Nederlandse naam, en dit terwijl ons aandeel in de Canadese immi gratie slechts ongeveer 8 bedroeg! De heer De Quay knoopt daaraan een betoogje vast over de goede kansen, die Nederlandse banken en exportbedrijven hebben als ze met deze nieuwe Nederlandse bedrijven in Canada relaties aanknopen. Nieuw is deze opmerking niet en zeker niet voor de Nederlandse banken en com mercieel die in Canada waarlijk al langer dan vandaag op 't vinkentouw zitten. Maar ze past wel op een ge lukkige wijze in de sfeer van de steeds groeiende betrekkingen tussen Canada en Nederland. Bezien we de cijfers, die hierboven gegeven worden wat nader dan vallen twee dingen op. Het eerste is, dat velen van onze Nederlandse emigranten landbou wers zijn, die ongetwijfeld vurig ver langden naar een eigen bedrijf en die in Nederland geen of weinig kans daarop hadden. Er zat dus een duidelijk „moeten" achter hun emigratie. Maar vanwaar het grote Nederland se aandeel in de vestiging van niet- agrarische bedrijven Grote bedrijven zullen dat wel niet zijn. Men mag aannemen, dat het om middenstandsbedrijven gaat en is het nu zo noodzakelijk dat middenstan ders of potentiële middenstanders naar het buitenland trekken Het is algemeen bekend, dat het aan tal middenstandszaken in Nederland vrij sterk afneemt, en dat er bran ches zijn, waarin het aantal jongere bedrijfsgenoten nu al veel te klein Het kan heel nuttig zijn om eens in Canada na te gaan hoe het komt, dat de jonge Nederlan ders daar wel een ruime belangstel ling hebben voor de vestiging als middenstander, juist nu de belang stelling in Nederland terugloopt. Wellicht wil het „ministerie van im migratie en burgerschap" daarover ook eens inlichtingen geven aan prof. De Quay Dan kan dat een aardig stukje voor onze Nederlandse middenstandsbla den worden! Wederzijdse eisen Aanvankelijk vroeg Engeland de soevereiniteit te behouden over twee gebieden waarin totaal 16.000 Cyprioten wonen. Later werd de eis teruggebracht tot twee ygebieden met totaal 4500 Cyprioten en in laatste instantie heeft Engeland zijn bases inge krompen tot een gebied van 120 vierkante mijlen, waarin ongeveer 1000 Cyprioten wonen, die op En gelse kosten naar woningen bui ten dit gebied verhuizen mochten. Voor het legeren van de 16.000 tot 17.000 man van de Engelse eenheid die voor het Midden-Oosten achter de hand gehouden wordt is, volgens Britse deskundigen een oppervlakte van 120 vierkante mijl het laatste compromisvoorstel minimaal noodzakelijk. Aartsbisschop Maka rios blijft echter bij zijn eis dat het Engelse gebied niet groter zal zijn dan 36 vierkante mijl. T eleurstelling Aartsbisschop Makarios verklaarde dat het uitstel van de onafhankelijk heid in strijd is met de overeenkom sten van Zürich en Londen. Makarios beschuldigde de Britten ervan dat zij voor hun bases grotere gebieden op eisen dan in de Londense verklaring waren voorzien. De Turkse leider Koetsjoek verklaar de dat hij door de Britse bekendma king was verrast. Hij had maandag nog voorstellen gedaan die volgens hem een basis voor verdere bespre kingen konden vormen. Geen hoger beroep in zaak-Jaccoud Pierre Jaccoud, de gewezen advocaat die vorige week in Genève tot zeven jaar is veroordeeld wegens moord, zal geen beroep tegen zijn vonnis aantekenen. Wel zoeken zijn advoca ten naar gegevens, waarop zij een verzoek tot herberechting kunnen baseren. ZUIVERING DUURT VOORT Alain de Sérigny naar gevangenis Jacques Aubert, technisch adviseur van de Parijse prefect van politie, is maandag benoemd tot directeur van de nationale veiligeidsdienst in Alge rije. Hij is de opvolger van Yves Go- dard, een kolonel van de parachutis ten, die vorige week als zodanig was ontslagen. Voor Chessman geen uitstel van executie Een rechter voor appelzaken te Tuc son, in de Amerikaanse staat Arizo na, heeft maandag geweigerd Caryl Chessman uitstel van executie te ver lenen. Zoals bekend is Chessmans te rechtstelling op 19 februari bepaald. Men verwacht dat de veroordeelde nu voor de veertiende maal bij het op perste gerechtshof in beroep zal gaan. Mocht dit niet lukken, dan zal hij vrijwel zeker clementie vragen aan de gouverneur van Californië. Chessman werd bijna twaalf jaar ge leden ter dood veroordeeld wegens ontvoering, roof en aanranding. Het nu verworpen verzoek om uitstel van executie was onder meer gebaseerd op de stelling, dat hij al genoeg ge straft is door de kwellingen van een zo langdurig verblijf in de dodencel. Dat het De Gaullc ernst is met zijn zuivering, blijkt ook uit het feit dat de bekende hoofdredac teur graaf Alain de Serigny gis termiddag in de gevangenis is gezet, op beschuldiging van een aanval op de interne veiligeid van de staat. Zijn krant, „l'Echo d'Al- ger" heeft hoofdartikelen en arti kelen gepubliceerd welke hielpen de opwinding in de recente revolte en in die van mei 1958 te vergro ten. De Serigny is een van de invloedrijk ste leiders dër rechtsen in Algiers. Hij kreeg huisarrest daags na de in storting van de opstand, toen hij uit Algiers swilde vertrekken aan boord van een kustvaartuig van een scheep vaartmaatschappij die onder zijn lei ding staat. Tot gisteren had hij huis arrest. Generaal Jean-Mario Mirambeau, commandant van het zuidelijk dis trict Oran, is naar verluidt in het ka der van de zuivering naar Frankrijk teruggeroepen. Mirambeau was een van de eerste leden van het comité van openbaar welzijn dat tijdens de revolte van 1958 werd gevormd. Voor zover bekend, heeft hij geen openlijke rol gespeeld in de recente actie tegen De Gaulle. Naar het schijnt is de re gering echter bezig, officieren uit te schakelen, uier loyaliteit jegens De Gaulle misschien niet sterk genoeg zou zijn bij eventueel nieuw verzet in de toekomst. De nieuwe Nederlandse polder Oosfe- lijk Flevoland gaat in snel tempo meer en meer sporen van bewoning vertonen. Foto: in de enorme centrale graansilo's te Dronten wordt hard gewerkt met het oog op liet, komende voorjaar. Grote hoeveelheden zaai- tarwe, -gerst e.d. worden gezuiverd om straks op de nieuwe akkers uit gezaaid te worden. Op de achter grond ziet men huizen en een kanti ne voor het personeel in aanbouw. In de toekomst zal het dorp Dronten 1/j km verder worden gebouwd. Gronchi nodigt Kroesjtsjew uit President Gronchi van Italië, mo menteel op reis door de Sowjet-TJnie heeft de Russische leiders voor een tegenbezoek aan Italië uitgenodigd. Donderdag a.s. keert Gronchi naar Italië terug. Na afloop van het bezoek zal een communiqué worden uitgegeven. De president vertelde aan journalisten dat de drie voornaamste punten van bespreking met Kroesjtsjew de ont wapening, Europese veiligheid en hulp aan onderontwikkelde landen zijn. Gronchi zei getroffen te zijn door het vertrouwen van de Sowjet- leiders in de toekomst van hun land. Een vertrouwen dat hem meer op verworvenheden dan op niachtsge- bruik gebaseerd leek. Kroesjtsjew vond hij een „levendig prater en een joviaal schermer" die uitstekend op de hoogte is. Gronchi zag een positief element in zijn bezoek. Rus over Duitsland. Premier Kroesjtsjew heeft gewaar schuwd dat de grenzen van Duits land slechts door oorlog kunnen wor den gewijzigd. „Wat door de oorlog is gewijzigd kan zonder oorlog niet opnieuw worden gewijzigd", zo zeide hij op een receptie die ter gelegen heid van het bezoek van president Gronchi op de Italiaanse ambassade in Moskou werd gegeven. Het verslag van Kroesjtsjews toe spraak werd gepubliceerd door het Italiaanse persagentschap Ansa. De Russische leider pleitte ervoor, de situatie, die door oorlog is ontstaan, te stabiliseren. Deze stand van zaken moet volgens hem door permanente overeenkomsten worden bekrachtigd. „Hieronder vallen ook de grenzen die na de Tweede Wereldoorlog zijn ontstaan". „Tsjecho-Slowakije, Polen en Honga rije zullen nooit instemmen met een herziening van hun grenzen met Duitsland. Ais bondgenoten hebben wij begrip voor dit standpunt en steunen wij hen". Sloper om het leven gekomen door vallende muur De 55-jarige heer A. Hogerhuis uit St.-Annaparochie is gisteren om het leven gekomen, toen hij bij het slo pen van een onbewoonbaar verklaar de woning door een vallende muur werd getroffen. Ook de 30-jarige J. Hogerhuis, die aan de sloop meewerkte, werd ge raakt. Hij is met verwondingen naar een ziekenhuis in Leeuwarden ge bracht. SCHADE GESCHAT OP HALVE TON Vier kinderen langs ladder gered Twee gezinnen, de families Maaskant en Hartogs. zijn dakloos geworden nadat hun woning te Halsteren in de nacht van zondag op maandag ls verwoest. Vier kinderen van het ge zin Maaskant, die op de tweede ver dieping van het huis lagen te slapen konden door de heer C. M. Hartogs nog tijdig worden gered. Deze kinde ren zijn 9, 6, 4 en 1 .jaar oud. De 11-jarige zoon van de familie Maas kant vertoefde buitenshuis. De brand moet door nog onbekende oorzaak in de achterkamer van de parterre van het huis, bewoond door het gezin Maaskant, begonnen zijn. De heer Hartogs ontdekte het vuur Verwijderde takken van Brits vorstenhuisMountbatten-Windsors Koningin Elisabeth van Groot-Brit- tannië heeft maandag besloten dat sommige van haar afstammelin gen slechts van de meer ver wijderde takken van het konings huis de familienaam Mount- batten van haar echtgenoot toege voegd zullen krijgen en Mout- batten-Windsor zullen heten. De eerste afstammelingen op wie dit besluit van toepassing zal zijn, kunnen pas ever een veertigtal ja ren worden geboren daar de maat regel geldt voor de kleinkinderen van zoons die na de troonopvolger Charles volgen en dus niet voor de directe lijn. Ook geldt het besluit niet voor prin ses Anne die de naam van haar toekomstige - echtgenoot zou aan nemen. Maar wel voor de klein kinderen van koningin Elizabeths derde kind, indien dit een jongen is. De officiële mededeling volgde na ge ruchten waarvan het Britse pers bureau Press Associations en Lon dense avondbladen melding maak ten, volgens welke de koninklijke familie haar naam Windsor in Mountbatten zou veranderen. De naam Mountbatten dateert van 1917. op het hoogtepunt van de Eerste Wereldoorlog, toen de va der van de huidige graaf Mount batten zijn Duitse titel prins Louis van Battenberg opgaf. Maar „afwijkingen" vormen pleidooi voor meer sport in het onderwijs EEN SCHOOLARTS, een cou- sulent voor de lichamelijke opvoeding en een gymnas tiekleraar hebben het ove rigens los van elkaar een parig verklaard: de lichame lijke conditie van de Zeeuw se scholieren is over het alge meen ruimschoots voldoende en doet zeker niet onder voor het „landelijk gemiddelde". Wel leerde deze bescheiden enquête ons, dat er vrij veel minieme afwijkingen zijn. Deze „onvolkomenheden" bracht de Bevelandse schoolarts I. D. Fran sen van de Putte zelfs tot de uit spraak: „Eigenlijk is er te weinig „stamboek", dat zijn dus jongens en meisjes, waarop lichamelijk niets is aan te merken..." Overi- fens mag men wel aannemen, dat eeland daarmee in het landelijk geheel geen uitzondering vormt. Welhaast de meest voorkomende van die „kleine afwijkingen" zijn: voetklachten Schoolarts Fran sen van de Putte, die jaarlijks honderden scholieren ambtshalve zeer kritisch bekijkt, „ontdekt" deze afwijkingen vaak. En ook de heer J. II. Bakker in Vlissin- gen, behalve gymnastiekleraar ook lieilgymuast en masseur, ver telde dat liij regelmatig leerlingen ziet, met verkeerd geplaatste of gevormde voeten. Het is overigens slechts zelden een aangeboren afwijking. „Maar", vertelde de heer Fransen van de Putte, „de voeten krijgen over het algemeen te weinig verzorging: de meesten wassen hoogstens één maal per week hun onderdanen". Funest voor veel leerlingen is bo vendien het dag in dag uit dragen van rubberlaarzen of basketbal schoenen. Een afwijking, die in de volksmond een vrij humoristi sche klank gekregen heeft, is van dat verkeerde schoeisel vaak een gevolg: platvoeten. Geneesmiddel Behalve het verkeerde schoeisel wees de heer Bakker fiets en bromfiets als de schuldigen aanVeel jongens en meisjes lopen te wei nig over flinke afstanden en het Berelandse schoolarts „te weinig stamboek".... gevolg is vaak, dat de voeten zich naar buiten richten", aldus deze gymnastiekleraar. Overigens kent de heer Bakker het „geneesmid del" ook: veldsporten, waarbij veel gedraafd en gerend moet wjprden. „Bovendien" zo meent hij, „zou den de leiders van veel gymnas tiekverenigingen wat meer aan dacht moeten geven aan de stand van de voeten, want dat is vaak belangrijker dan een reuzenzwaai aan het rek..." Als een onderdeel van de lichamelij ke conditie kan men ook de al gemene beweeglijkheid zien: een goede loophouding bij wandelen en rennen. Zowel de heer Fransen van de Putte als de heer S. J. Klompe in Goes, rijksconsulent voor de lichamelijke opvoeding, meent dat dit „onderdeel" vaak te wensen overlaat. Maar ook hier betreft het bepaald geen .aange boren kwaal". Er is, zo zeggen schoolarts, consulent en gymnas tiekleraar gezamenlijk, alleen een schreeuwend tekort aan gymnas tiekzalen, waardoor de jeugd te weinig gelegenheid krijgt zijn „beweeglijkheid" te verbeteren. Officieel voorziet het lesrooster voor lager en voortgezet onderwijs meestentijds in twee lesuren li chamelijke opvoeding per week. In de meeste gevallen komt men echter maar net met één uur per week toe. „En het valt mij altijd op", zo vertelt de heer Klompe, „dat juist in plaatsen, waar de leerlingen wel twee uur krijgen, vaak een grotere lichamelijke handigheid voorkomt dan in ste den of dorpen, waar nauwelijks 'n uurtje gymnastiek per week ge- (Zie slot pag. 5 kol, 6) bij zijn thuiskomst omstreeks half twaalf. De vloer van zijn woonge deelte op de eerste etage brandade toen al. Hij dacht onmiddellijk aan de slapende kinderen, wist met behulp van voorbijgangers een ladder tegen de woning te zetten en zich door 't inslaan yan een raam toegang tot de zolderverdieping te verschaffen. Langs deze weg werden alle vier de kinderen in veiligheid gebracht. Het jonge gezin Hartogs heeft nog geen kinderen. De brandweer van Halsteren, bijge staan door die van Bergen op Zoom ondervond bij het blussingswerk veel moeite als gevolg van geringe druk op de waterleiding en kon niet voor komen dat de parterre en eerste ver dieping vrijwel uitbrandden. De schade wordt geschat op 40.000 tot 50.000. Mijnenleggers bij duikbootjacht in Argentinië De Argentijnse marine heeft maandag, bij haar jacht op een onbekende duikboot die in de Golfo Nuevo zou zijn waarge nomen, mijnen gelegd over de gehele 15 kilometer brede toe gang tot de baai. De monding wordt voorts bewaakt door tor- pedobootjagers en fregatten die met luisterapparaten zijn uitge rust en die van tijd tot tijd diep tebommen laten vallen. De jacht duurt reeds negen dagen. Zondag zijn bij het zoeken in de baai, op circa 1200 km ten zuiden van Buenos Aires, Catalina-vliegboten in geschakeld, die geladen zijn met dieptebommen. In de stad Puerto Ma- dryn, die aan de golf ligt, zijn mari niers aangekomen. Men neemt aan dat zij langs de kust moeten pa trouilleren om te voorkomen dat op varenden van de duikboot over land ontsnappen. Er is ook sprake van boodschappen in code die de ingesloten duikboot zou hebben uitgezonden en die door de Argentijnse marine onderschept zouden zijn. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DROOG WEER Overdrijvende wolkenvelden, vooral in het noorden van het land en hier en daar mist, overigens droog weer. Ongeveer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. Weinig wind. ZON EN MAAN 10 februari Zon op S.07 onder 17.42 Maan op 15.45 onder 6.27

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1