Voortbestaan van Zomershow te Vlissingen in het geding t3.ivi in JAN LEMAIRE JR. ZATERDAG TEN GRAVE GEDRAGEN BIGGEKERKE VLAGDE VOOR SCHOOL „DE KLEUTERSCHELP" Agenda 2 PBOVINOIALB ZEEOWSB COO RANT MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 MET OF ZONDER KOOPACTIE Middenstand moet zelf beslissen „Zal er dit jaar gezelligheid en amusement voor vreemdeling en Vlissinger zijn? Zal er weer een Zomershow komen of zal niets gebeuren?" Met deze vra gen heeft het comité Vlissingse Zomershow zich in een circulai re tot middenstand en bedrijfs leven in de Scheldestad gericht. Men is hiertoe gekomen na de kritiek, die vorig jaar op het comité geleverd is, voornamelijk naar aanleiding van de koop actie, die zo ongelukkig eindig de. Om zo'n desillusie in 1960 te voorkomen tracht men nu de mening te peilen van alle be langhebbenden. Daarbij wordt ronduit de vraag gesteld of men vóór een zomershow met koop actie en amusement is of dat men een show zonder koopactie wil of een show zonder amuse ment. „Uw antwoord zal beslissend zijn", aldus deze circulaire die dezer dagen bij het comité de deur uitging en waarin* verder de belangrijke vraag wordt ge steld: „Wat hebt U er voor over?" Het comité heeft de middenstand en het bedrijfsleven dus min of meer een „ultimatum" gesteld, hetgeen niet betekent, dat men er zelf liefst het bijltje bij neer zou gooien. Inte gendeel. In dezelfde circulaire wor den de successen van de laatste actie nog eens duidelijk naar voren ge bracht: het ballet Soesman en de Showboat. Degenen aan wie de circulaire was gericht kunnen niet ontkennen, dat deze beide programmapunten zeer geslaagd waren. Men wil dat ook niet ontkennen. Uit steekproeven onder de Vlissingse middenstanders is ons gebleken, dat men over het algemeen niet onwelwillend tegenover de acti viteiten van het comité staat. De be zwaren gelden in vele gevallen slechts detailkwesties en een enkele keer de organisatievorm. Unaniem is men echter van mening, dat er iets gedaan moet worden. Het mag 's zo mers in Vlissingen geen „dooie boel" worden. In de Middenstandsvereniging „Gemeenschappelijk Belang" heeft men zich vóór de Zomershow, maar tégen de koopactie (in de tot nu toe toegepaste vorm) uit gesproken, aldus de voorzitter van deze vereniging, de heer EL G. Daalhuizen. In een vergadering van dé Chris telijke Middenstandsvereniging is het onderwerp eveneens reeds aangesneden. Men kwam tot de conclusie, dat de zomershow door gang moet vinden, maar dan zon der koopactie, zo verklaarde de voorzitter, do heer J. P. Ventevo- gel. Enkele programmapunten zouden bo vendien gewijzigd dienen te worden. Men hecht met name weinig waarde aan zevenhandbalwedstrijden en ziet niet in, waarom tijdens de boottoch ten op de Westersehelde gedanst moet worden.Gebleken is, dat de meeste deelnemers van het uitzicht aan dek willen genieten. De Rooms-Katholieke Middenstands vereniging denkt er in grote lijnen ongeveer ook zo over. „Koopacties zijn uit de tijd", was de mening die in deze kring naar voren kwam. Weinig winkeliers zijn uitgesproken tegenstanders van de Zomershow. De heer M. C. van der Maden, die en kele jaren niet heeft deelgenomen aan de acties van het comité, ver klaarde voor honderd procent voor stander te zijn van evenementen in het zomerseizoen. Aan de koopactie hechtte hij overigens weinig waarde. Zijn grieven tegen het comité Zo mershow golden alleen de organisatie en het zijn bezwaren waarover ge praat kan worden. Overigens zou hij graag zien dat het peil van het gebo- dene werd opgevoerd. „Licht, muziek en bloemen" noemde hij als de mid delen, waarmee van Vlissingen een gezellige stad gemaakt kan worden en liefst niet met bals. Bezwaren Do heer H. Duym had eveneens bezwaren tegen de organisatie. De attracties zouden meer in de bin nenstad geconcentreerd moeten worden. In een koopactie ziet hij geen heil. Trouwens, naar zijn mening vormen de vakantiegan gers geen kopend publiek. „Die mensen komen voor het strand. Vrije veren waren beter geweest. Dan hadden we de Zeeuws-Vlaam- se klanten behouden". Toch wijst de heer Duym de Zomershow niet af. „Maar er moet met do hele middenstand over gepraat worden en niet van bovenaf worden gede creteerd door een comité, dat met een verkoopactie als stok achter de deur werkt". De heer G. ter Meulen jr. is vol lof over de Zomershow. Aan de andere kant zou hij het ook prettig vinden, wanneer er eens iets in de binnen stad gedaan werd. De winkeliers zou den dan vergunning moeten hebben om hun zaken 's avonds geopend, te houden. Anders heb je er weinig aan, vindt hij. Breed, zien Daar is de heer J. Blankenburgh weer een tegenstander van. „Dan zouden we immers voor niets voor de sluitingstijden hebben gevochten?" Ook hij was van oordeel, dat er iets gedaan moet worden om 'van Vlissin gen een gezellige stad te maken. Daarbij moet men niet direct de vruchten willen plukken van zo'n at tractie, maar de zaak breed zien", is zijn mening. De heer S. M. Hooydonk vindt dat Vlissingen er door de Zomershow als winkelstad niet op vooruitgegaan is. Vorig jaar heeft hij niet aan de actie meegedaan en daar heeft hij geen nadeel van ondervonden. Als er toch iets gedaan wordt, dan graag muziek in de binnenstad. De toeristen die hij niet als klant zou willen missen komen echter toch wel. Die wor den gelokt door het strand en niet door de Zomershow, meent de heer Hooydonk. Uit de tijd De heer F. E. M. Plouvier is er van overtuigd, dat koopacties uit de tijd zijn, maar hij ziet daarentegen wel iets in de evenementen van de Zo mershow. Volgens hem staat vast, dat er iets gedaan moet worden. Of er iets gedaan zal worden en wat, hangt af van het antwoord, dat het comité zal krijgen op de belangrijk ste vraag, welke in de circulaire wordt gesteld: „Hoeveel is het U waard?" Wanneer men een tiental reacties als maatstaf mag nemen, kan men daarover optimisitsch ge stemd zijn. Zaterdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Middelburg het stoffelijk overschot van Jan Lemaire Jr, die dinsdag op 53-jarige leeftijd na een ernstige ziekte overleed, ter aarde besteld. Vele collega's nit de Nederlandse toneelwereld waren naar Middelburg gekomen om Jan Lemaire op zijn laatste tocht te be geleiden en uit de overweldigende belangstelling van de zijde van de Zeeuwse amateurtoneelwereld bleek welk een grote plaats hij zich als to- neeladviseur in de afgelopen vier jaar verworven had. Zij die het woord voerden tijdens deze droeve plechtigheid, getuigden allen van de grote werkkracht van Jan Lemaire en van de liefde, die hij het toneel toedroeg. VAN 101 REIZENDE EXPOSITIE. Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen heeft zaterdagmiddag in de voormalige Nutskleuterschool (hoek Hobeinstraat-Paul Krugerstraat) de reizende tentoonstelling van reprodukties naar aquarellen van beroemde schilders geopend. Een expositie, die werd samengesteld onder auspiciën van de Unesco. De tentoonstelling omvat "32 werken, die drie lokalen van het onde schoolgebouw in beslag nemen. Niet alleen krijgt de bezoeker een uitstekende indruk van hetgeen door de eeuwen heen met waterverf ge presteerd is, maar bovendien wordt de liefhebber in de gelegenheid gesteld de reprodukties te kopen. Burgemeester Kolff gaf een kort overzicht van hetgeen op de exposi tie te zien is. Waterverftekeningen van oude Chinese en Japanse mees ters tot weiken van Klee en Picasso toe. Gemeente-archivaris J. den Hoed richtte de tentoonstelling in, hetgeen geruime tijd in beslag genomen heeft daar de school nog maar pas ont ruimd is en schoolborden e.d. geca moufleerd dienden te worden. Mr. OVERTOCHT... Men trof elkaar op de boot in Perk- polder; zusters en zwagers uit Axel- en Overslag in Zeeuwsch-Vlaanderen en allemaal op weg naar Goes, naar de paar dententoonstelling. In Goes zouden de da-mes winkels gaan kij ken en de heren, wel, de heren gin gen vanzelfsprekend paarden kijken. Het werd een gezellig weerzien want men had elkaar in lange tijd niet ontmoet. Ergens in de salon plaatsten de dames zich om een tafel tje en elders vormden de heren een kleine kring. Het was bijzonder gezellig. En nog steeds druk pratend verlieten de da mes in Kruiningen de boot om aan de wal te wachten op de heren, die met de auto's zouden volgen. Jawel. Maar de heren kwamen niet. De heren hadden het onderling nóg gezélliger; zó gezéllig, dat. ze de vrouwen, Goes en de paarden totaal vergeten hadden en rustig waren blijven zitten, toen, de boot Kruinin gen al weer verliet. Terug naar Perkpolder. En toen de heren met de volgende boot arriveerden, waren de dames net uitgepraat Kolff meende, dat de heer Den Hoed echter uitstekend in de opzet ge slaagd is en dat de schoollokalen zeer geschikt zijn voor dergelijke exposi ties, dank zij de hoge ramen, waar door de reprodukties uit de juiste hoek worden belicht. Aan de hand van de beknopte cata logus. die voorzien is van een voor woord door de heer Herbert Read, de conservator van het Victoria and Al- bert Museum te Londen, vertelde mr. Kolff iets van de ontwikkeling, die de aquareltechnick doormaakte. Beroemde aquarellisten als Wil liam Turner en John Constable en kunstenaars als Paul Cézanne, Marc Chagall. Edgar Dégas. Ge orges Braque, Paul Gauguin, Kan- dinsky, Raoul Dufy en Vincent van Gogh zijn op deze tentoonstel ling door hun werk vertegen woordigd. De expositie is dagelijks geopend van negen tot twaalf en van half twee tot vijf uur, zon dags alleen van half twee tot vijf uur, en duurt tot en met 21 fe bruari. „TELEFOONLES" Voorafgaande aan de indienststelling van de automatische telefooncentra les op het eiland Tholen op 23 febru ari a.s. worden door de P.T.T. enke le instructieve voorlichtingsbijeen komsten georganiseerd, teneinde de abonnees in deze sector vertrouwd te maken met de nieuwe wijze van tele foneren. Deze bijeenkomsten worden gehouden op 16 februari in hotel „De Gouden Leeuw" te Sint-Maartensdijk en op 18 februari in hotel „Hof van Hof land" te Tholen. De aanvangstijden zijn voor beide plaatsen vastgesteld op 14.30 en 19.00 uur. Op de dag van indiensttreding wordt in hotel „Zeeland" te Tholen voor een aantal genodigden nog een uit eenzetting over de automatisering gegeven. Namens de familie sprak als eerste in de aula de schoonvader van Jan Lemaire jr, de heer H. L. Scheffer een bewogen herinneringswoord. Hij schet3te de overledene als een strijd baar man, die niet aarzelde voor' zijn overtuiging uit te komen. Na de heer Scheffer sprak de pianist Cor Lemaire woorden ter nagedach tenis van zijn overleden broer. De voorzitter van de Zeeuwse N.A. T.U., notaris B. A. van Verre uit Middelburg voerde het woord na mens de bij de afdeling Zeeland aan gesloten vereniging van de N.A.T.U. en het W.K.A. „Wat Jan Lemaire voor het Zeeuwse amateurtoneel ge weest is, kan nauwelijks overschat worden", aldus zei de heer Van Ver re. „Vier jaar lang werkte hij als een paard voor de Zeeuwse amateurto neelspelers en hij bracht zijn ideeën in de kleinste uithoeken. Jan Lemai re werd terstond Zeeuw onder de Zeeuwen en overal stond hij de Zeeuwse belangen voor", betoogde notaris Van Verre. Hij herinnerde vervolgens aan het belangrijke referaat, dat Jan Le maire jr tijdens de N.A.T.U.-land- dag in 1958 gehouden had. De heer Van Verre hoopte, dat dit referaat in het belang van het amateurto neel nog eens gedrukt zal worden. Uit naam van het gehele Zeeuwse amateurtoneel dankte de heer Van Verre de overleden toneeladviseur voor het vele voortreffelijke werk, dat hij verricht heeft. „Zijn grote Zeeuwse vriendenschaar zal hem nooit vergeten", zo besloot hij. Namens de hoofdbesturen van de N.A.T.U. en het W.K.A. sprak de N-A.T.U.-secretaris, mr. H. J. Zee- valking, die, na woorden van troost tot de familie te hebben gesproken, opmerkte, dat de beide besturen gro te erkentelijkheid verschuldigd zijn jegens Jan Lemaire voor hetgeen hij niet alleen voor de Zeeuwse, maar ook voor de Nederlandse toneelwe reld gedaan heeft. „Hij heeft zich in gezet voor de schoonheid van het to. neel, bracht die zelf vaak, waarna hij later de wegbereider voor die schoonheid werd". Namens de P.v.d.A.-afdeling Middel burg getuigde de heer M. A. L. Hut bregtse van zijn grote waardering voor Lemaire jr. Hij herinnerde aan Lcmaire's optreden op de le mei van het vorig jaar, waarop deze het lij den en do strijd van do arbeiders in vroeger jaren naar voren bracht. „Lemaire jr. is een strijder geweest voor de goede zaak", betoogde de heer Hubrogtsc. De landelijk toneeladviscur Arend Hauer uit Amsterdam sprak na mens de provinciale toneeladvi seurs, die vrijwel allen aanwezig waren. „Hij is ons allcu tot grote steun geweest" getuigde Hauer. „Jan Lemaire was in onze kring een der oudsten, maar in wezen één der jongsten. We zullen hem missen om zijn eerlijke jovialiteit en de oprechtheid, waarmee hij alle zaken aanpakte", aldus Arend Hauer. Hierna sprak een jeugd vriend van Lemaire jr. uit, de Ar beidersjeugdbeweging. Ds. I. J. van Houte sprak naar aan leiding van het 13e hoofdstuk uit de le Corinthenbrief. Aan de geopende froeve, waar een groot aantal loemstukken van de sympathie der toneelwereld getuigde, baa tot slot ds. Van Houte het Onze Vader. De R.-K. koorschool onder leiding van Evert Heijblok zong een tweetal ko ralen. Subsidieverordening aan Goese raad voorgelegd Als de gemeenteraad van Goes in haar eerstvolgende vergadering een desbetreffend voorstel van B. en W. aanneemt, zal de kwestie van de sub sidiëring van verenigingen e.d. zijn geregeld. B. en W. hebben een veror dening opgesteld, die ter vaststelling aan de raad wordt voorgelegd. In de verordening staat, dat de in stelling, die over een bepaald kalen derjaar voor subsidie in aanmerking wenst te komen, vóór 1 mei van het daaraan voorafgaande jaar een daar toe strekkende aanvraag bij B. en W. moet indienen. Subsidie - wordt slechts verleend tot een door de raad bepaald maximum en in het algemeen tot geen hoger bedrag dan dat van het werkelijk tekort van de exploi tatierekening der instelling, zoals die door B. en W. is vastgesteld. De ge subsidieerde instelling is verplicht aan B. en W. of aan een of meer door hen aan te wijzen ambtenaren te al len tijde inzage te geven van de boe ken en overige financiële bescheiden. Tevens moeten inlichtingen worden verstrekt en volledige medewerking worden verleend aan alle maatrege len, welke B. en W. in het belang van een goede controle en het financieel beheer en de financiële administratie der instelling vragen. Motorschip „Agmavi" bij Wemeldinge vastgelopen Het motorschip „Agmavi II", geladen met 300 ton steenkolen en op weg van Duitsland naar België is zondag morgen bij hoogwater in de buurt van Wemeldinge, op een zandbank gelopen en vast blijven zitten. Van uit Wemeldinge vertrokken bergings vaartuigen. Het vaartuig „Walrus" van Van der Tak heeft contact gemaakt en zal proberene de „Agmavi" vlot te trekken. A.R. Statencentrale Goes vergaderde De A.R.-Statencentrale Goes hield zaterdagmiddag een vergadering in „De Opril" te Goes onder voorzitter schap van de heer J. Balkenende te KapelleBiezelinge. Afgehandeld werden enkele huishoudelijke zaken. Herkozen in het bestuur werd de heer J. Hommes te Nieuwdorp. Tot nieuw bestuurslid werd benoemd de heer P. de Kam te Goes. Zaterdagmiddag heeft burgemeester J. L. Dregmans flinks) in Biggékerke de nieuwe chr. kleuterschool )rDe Kleuterschelp" officieel geopend Zonder enige schroom bood de vierja rige Anneke Meijer de burgemeester dè sleutel van het nieuwe gebouw op een kussentje aan. De oudste inwo ner van Biggekerke, de bijna 9S-ja rige heer K. Marinusse was oolc bij dè opening uitgenodigd. fFoto P.Z.C.) Aanleg spaarbekken voor drinkwater in Braakman Na het verkrijgen van de ministeri ele goedkeuring wordt naar het A.N.P. meldt vandaag door de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen te Terneuzen begonnen met de werkzaamheden voor de aan leg van een proefspaarbekken voor drinkwater in de Braakman. De in houd van het bekken is berekend op 50.000 kubieke meter drinkwater en voor de eerste maal in Nederland zal er gebruik worden gemaakt van een plastic bodem. Hopelijk zullen de werkzaamheden in een dusdanig tempo kunnen worden uitgevoerd, dat nog deze zomer het spaarbekken in gebruik zal kunnen worden geno men. Voor dit werk is een bedrag van f 700.000,toegestaan. Gemeenteraad Goes vergadert De gemeenteraad van Goes komt woensdag 17 februari a.s. des avonds om acht uur in openbare zitting bij een. De agenda vermeldt een vijftien tal punten, waaronder de aankoop van enkele woningen. NIEUWE KLEUTERSCHOOL TEMIDDEN VAN vierendertig kleuters met kleurige feestmutsen op en vrolijk wapperend met rood-wit-blauwe vlaggetjes heeft burgemeester J. L. Dregmans zaterdagmiddag de nieuwe christelijke kleuterschool van Biggekerke, „De Kleuterschelp" genaamd, officieel geopend. Terwijl de kleuters een speciaal voor deze gebeurtenis gemaakt lied aanhieven, hees burgemeester Dregmans de vaderlandse driekleur op het schoolplein. Hierna bood de vierjarige Anneke Meijer, de burgemeester do sleutel van het nieuwe schoolgebouw aan. Nadat de heer Dregmans de deur had geo pend gingen jeugd en ouderdom de vierjarige Anneke en de oudste in woner van Biggekerke, de heer K. Marinusse, die bijna 93 jaar is als eersten het nieuwe gebouw binnen. Coöp. Boerenleenbank gaf blijk van burgerzin Heel Biggekerke leefde met deze opening mee. Overal in het dorp hin gen de vlaggen uit en tientallen in woners waren aanwezig toen burge meester Dregmans de driekleur in de vlaggenmast op het.schoolplein hees, waarbij enige hilariteit ontstond toen bleek dat de blauwe baan boven Dit kleine regiefoutje was echter vlug verholpen. In zijn openingsrede toonde burge meester Dregmans veel bewondering voor het doorzettingsvermogen van het schoolbestuur. „Blijk van veel burgerzin gaf de Coöperatieve Boerenleenbank, die het benodigde kapitaal op tafel bracht tegen 'n rente, waarvoor de gemeen te niet kan lenen", zei de burgemees ter. Wanneer de Boerenleenbank dit niet had gedaan dan had het school gebouw er nog niet gestaan was de mening van de heer Dregmans, die zich enthousiast toonde over de in richting van de school. „De Kleuterschelp" heeft, in het uitbreidingsplan een plaatsje ge kregen in de Schuitvlotstraat. De school is gebouwd naar ontwerp van het architectenbureau irs. Rothuizen en 't Hooft en heeft een ruim entree, een bestuurskamer en een lokaal met grote ramen, waardoor het lieht van alle zijden naar binnen valt. Voor de school is een grote speel plaats met klimrekken voor de kleu ters en een zandbak. Binnen kunnen dc kinderen zich vermaken aan grote speeltafels met bakken voor water, allerlei soorten speelgoed, terwijl er oo keen kleine Eandbak is. Trots "Vol trots toonde voorzitter J. Goed- bloed de gasten het gebouw, dat hij een „geschenkenliuis" noemde. Ver geleken met het lokaal in de Geref. lagere school in dc Dorpsstraat waar voorheen het kleuteronderwijs werd gegeven, een begrijpelijke benaming. De ruimte in dat lokaal was te klein en de ramen waren te boog, zodat de kleuters altijd tegen de muren opke ken. Bovendien had het gebomV o.a. door de inundatie veel geleden. Enkele kleuters boden mej. A. E. G. van Waesberge, inspectrice van het kleuteronderwijs, die bij deze ope ning aanwezig was, burgemeester Dregmans en de heer K. Marinusse een lepeltje met inscriptie aan. Tijdens de bijeenkomst, die hierna in café „Juliana" werd gehouden, werd nog door velen het woord gevoerd. De inspectrice, mej. Van Waesberge, wees er op, dat het met de bouw voorspoedig is gegaan. Begin 1957 werd de urgentieverklaring verleend en nu staat de school er. Het lijkt lang, maar in feite is het heel vlug. Namens het bestuur en personeel van de Chr. school bracht de heer Prins felicitaties over. De heer P. Wijkhuljs deed dit namens het bestuur van de school voor Chris telijk Volksonderwijs. Namens het personeel van de school voor C.V.O. werd dit gedaan door de heer J. R. van Oordt. Gelukwensen werden verder overge bracht door de heer B. Kreuter na mens het architectenbureau Rothui zen en 't. Hooft, door dc aannemer Mesu, de heer Jansen, de oud kleuter leidster mej. J. Mol en de huidige leidster mevrouw A. J. Meier-Eek man, die echter niet lang van de nieu we kleuterschool zal genieten. Bin nenkort zal zij haar plaats overge ven aan mej. Dronkers uit Vlissin gen. die deze middag ook het school bestuur feliciteerde met „De Kleu- terschelp". In zijn openingswoord had voorzitter J. Goedbloed de betekenis van deze naam nog uiteengezet. „De Kleuter- schelp" beoogt 'n werkelijke „schelp" te zijn waar de kinderen zich veilig geborgen voelen", aldus de voorzit ter. Aanvaring op Westersehelde Zondagmiddag omstreeks half twee oivtstond op de Westersehelde, ter hoogte van Saeftinge een aanvaring tussen het Belgische schip „Turquoi se" op weg vap Atwerpen naar zee en het Zwitserse motortankschip „Roland Geldner", leeg op weg naar Antwerpen. De „Roland Geldner" kreeg een groot gat aan stuurboord zijde en keerde terug naar Hansweert. Na telefonisch onderhoud van de ka pitein met de rederij, is het schip doorgevaren naar Antwerpen. De ..Tur quoise" kon de reis voortzetten. VANDAAG Middelburg—Electro: Overval in de Pa cific, 11) en 21.15 uur, 14 Jaar. Schouwburg: Het meisje met de kat- teogen, 20 uur, 18 jaar. Polder Walcheren: Lezing Genoot schap Nederland—Frankrijk. 20.15 uur Vlissingen—Luxor: Tarzan, de aapmens. 20 uur. 14 Jaar. Alhambra: Liefde is mUn beroep. 19 en 21 uur. 18 jaar. Goes—Grand: Liefde 20 uur, 18 jaar Is mijn beroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2