PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Onbekende duikboot ingesloten entijnse kust aan Arg< Gevangenisstraf voor Keulse kladderaars Werknemers kanaalzone wachten op beslissing Rijksbemiddelaars GROTE ACTIVITEIT VAR LUCHTMACHT EN MARINE TUINDORP 00STZAAN VEILIGER DOOR AANLEG SLAPERDIJK 203e jaargang - no. 32 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F B den Boer AdjunctW de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p p 755 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—„Brieven of adrea bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 KORVETTEN ACHTERVOLGEN TWEEDE INDRINGER Argentijnse vliegtuigen hebben zondag dieptebommen uitgewor pen voor de Atlantische kust en 700 mijl ton zuiden van Buenos Aires, waar een onbekende duikboot ingesloten zou zijn. Argen tijnse oorlogsschepen opereerden aan de ingang van de Golfo Nuevo. De operaties werden op de kust gadegeslagen door vele nieuwsgierigen, die de „indringer" hoopten te zien. De jacht op de duikboot begon negen dagen geleden. Sindsdien hebben Argentijnse hefschroefvliegtuigen, twee torpedoboot- jagers, verscheidene fregatten en andere vaartuigen de ingang van de golf bewaakt. Zaterdag berichtte een plaatselijk nieuwsagentschap, dat korvetten van de Argentijnse marine achter een tweede duikboot aanzaten, die naar men meende poogt de aandacht van de golf af te leiden. Mariniers die bij Buerto Madryn aan land gezet wa ren, zouden volgens dit persbureau indringers moeten beletten over land te ontsnappen. Olievlek Volgens sommige persberichten zou de onderzeeboot aan de oppervlakte gevaren hebben, met een snelheid van 30 knopen zeemijlen per uur) Enkele patrouillevaartuigen namen hem waar en vielen direct aan. Er werd een bom zo dicht naast de in middels snel wegduikende onderzeeer geworpen, dat een beschadiging ont stond waardoor olie begon te lek ken, zodat de plaats waar de onder zeeer zich bevond duidelijk werd ge merkt. Marineschepen die op het alarm van de vliegtuigen ter plaatse verschenen maakten direct een on miskenbaar radio-contakt, dat con- Minder invloed voor leger in Algerije De drie Franse ministers die zater dag naar Algiers zijn gereisd om na te gaan hoe verder verzet tegen De Gaulles politiek kan worden verhin derd, bestuderen o.a. de vraag hoe een einde kan worden gemaakt aan de invloed van het leger op civiele aangelegenheden, zo is zondag in ge woonlijk goedingelichte kringen in Algiers vernomen. In deze kringen acht men het moge lijk dat over enige tijd zal worden besloten om het hoofdkwartier van het leger buiten Algiers te plaatsen en de burgerlijke prefecten en onder prefecten los te maken van de juris dictie der legerbevelhebbers, behalve in gebieden waar tegen de Algerijn se opstandelingen wordt gestreden. De bedoeling van een en ander zou zijn om het administratieve apparaat gereed te hebben als de dag komt dat de Algerijnen over hun eigen toekomst gaan beslissen. Intussen is men reeds begonnen met een reorganisatie van de ter ritoriale eenheden, die bestaan uit burgers die reservediensten doen. Deze „territorialen" hebben een groot aantal in de revolte gehad. Er gaan geruchten dat deze een heden geheel ontbonden zullen worden. stant gebleven is, hetgeen erop duidt dat de onderzeeer niet van plaats is veranderd. Er zouden met een „buitenlandse rege ring" al onderhandelingen begonnen zijn over het lot van de onderzeëer. Deze onderhandelingen zijn door Dio genes Taboada, de minister van bui tenlandse zaken, persoonlijk en met klem ontkend. Niet de eerste keer In oktober ontsnapte een onbekende duikboot na een aanval van Argen tijnse oorlogsschepen. In mei 1958 deed zich een dergelijk incident voor. Uit betrouwbare bron werd verno men, dat de duikboot een Russische was geweest. Ook deze duikboot werd aangevallen en Argentijnse schepen hadden een grote olievlek waargeno men. Zes dagen later had men in in ternationale wateren een duikboot gezien die gerepareerd werd. Vergasser ontploftvier soldaten zwaar gewond Gistermorgen om kwart over tien is bij de stafeompagnie van de I6e batal jon infanterie uit de legerplaats Oir- schot door onopgehelderde oorzaak 'n benzinevergasser (kooktoestel) ont ploft. Het bataljon vertoeft op het ogenblik voor oefening in Zuid-Lim burg onder de gemeente Vijlen. Bij de ze ontploffing hebben vier soldaten vrij ernstige brandwonden aan handen en gezicht opgelopen en een vaandrig werd licht gewond. De soldaten zijn overgebracht naar 't St.-Annadalziekenhuis in Maastricht. Voor geen van hen is levensgevaar aanwezig. De Koninklijke Marechaus see stelt een onderzoek in. VONNIS IN KEULEN De Italiaanse president Giovanni Gronchi is naar Moskou gevlogen om daar een week de gast te zijn van de Russische regering. Gronchi (links) drukt hier op het vliegveld van Moskou de hand van Kroesjtsjew In het midden de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Guiseppe Pclla, uiterst links de Russische pre sident Worosjilow. „Warhoofden en psychopaten" De 25-jarige bakkersknecht Arnold Strunk is zaterdag te Keulen veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf we gens het besmeuren van een sy nagoge en een monument voor slachtoffers van het nazi-re gime. De 25-jarige kantoorbe diende Josef Schoenen die van dezelfde misdrijven is beschul digd, kreeg tien maanden. In de strafmaat is de tijd van het voorarrest inbe grepen. Beide verdachten wer den voorts voor 2 -jaar van hun burgerrechten vervallen ver klaard. De misdrijven, waarvan beide mannen waren beschul digd, was het sein voor een reeks anti-semitische incidenten in de hele wereld. De rechtbank gaf opdracht de pistool van Strunk in beslag te nemen. Zij machtigde voorts de eigenaars van een nachtclub, waar Strunk in no vember 1959 antisemitische leuzen op het toilet had gekalkt, het vonnis in drie Keulse bladen voor rekening van Strunk te publiceren. Strunk en Schoenen moeten de kosten van het proces betalen. Op misdrijven van deze aard staat in West-Duitsland een maximum straf van vijf jaar. Strunk hoorde het vonnis aan met gebogen hoofd en dichtgeknepen lippen. De open bare aanklager had voor Strunk 27 maanden en voor Schoenen 21 maanden gevraagd. Invloed van anderen De president merkte op dat er geen concrete feiten naar voren zijn geko men op het proces om het bewijs te kunnen leveren dat er achter het misdrijf een antisemitisch organisa tie staat. De stelling, dat de verdachten onder invloed van anderen hebben gehan deld, is echter door de rechtbank aanvaard, zei hij. De president verklaarde voorts dat het misdrijf schandelijk en gevaarlijk is geweest. Warhoofden kunnen de recruten worden van de stormtroepen van een nieuwe beweging. Iedereen zal moeten toegeven dat beide ver dachten politieke amateurs zijn. Strunk en Schoenen zijn warhoofden en psychopaten zonder de minste kennis van de politieke geschiedenis. De president voegde hieraan toe, dat het misdrijf anders beoordeeld zou zijn als het was bedreven door normale mensen. Hij zei dat de rust en orde in de staat niet speciaal bedreigd waren door de misdaad en dat de rechtbank het erover eens is dat een al te zware straf waarom in vele kringen werd gevraagd niet van nutte zou zijn geweest in de strijd te gen het anti-semitisme. Tot slot merkte de president op dat men niet kan zeggen dat de staat en do school niet genoeg hadden gedaan wat de opvoeding van en het onder wijs aan beide verdachten betreft. Vermoedelijk als protest tegen de in voering van de algemene maatregel van rijksbestuur, waarbij het be stuurscollege van het eilandengebied Curasao naar huis is gezonden, heb ben onbekend gebleven personen het standbeeld van H.M. de Koningin Ju liana op het Julianaplein te Willem stad met rode verf besmeurd. Foto zorgvuldig wordt het beeld weer ge reinigd. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiuiiiin 1 Vrouw hield hel drie weken uit onder sneeuw j H Volgens 't blad Sowjet-Rusland aeeft een vrouw in de streek H van Altai (Siberië) die einde december tijdens een sneeuw- storm bij een berg stro schuilde, H het eenentwintig dagen onder de sneeuw uitgehouden. Zij ff raakte door de voortdurende ff sneeuwval ingesneeuwd. Haar n adem had een opening in de dikke sneeuwlaag in stand ge- g houden. Toen de vrouw einde- g lijk door twëe mannen werd be- ff vrijd, kon zij naar het zieken- f| huis vervoerd worden, waar en- |g Er kele vingers werden geampu- jjf teerd. Verder mankeert zij naar êe het schijnt niets. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Voor N.S.-personeel 5 pet. voorgesteld Naar het A.N.P. verneemt, zijn de on derhandelingen inzake loonsverhoging bij de Nederlandse Spoorwegen in het kader van de meer gedifferentieerde loonpolitiek, tusen de vertegenwoordi gers van de bedrijfsleiding en die van de personeelsraad een dezer dagen af gesloten. In beginsel werd volledige overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 5 procent met in gang van 1 april 1960. Binnenkort zal het resultaat van dit vooroverleg in een vergadering van di rectie en personeelsraad behandeld worden, waarna, indien partijen deze voorstellen overnemen, zij ter goed keuring zullen worden voorgelegd aan de minister van verkeer en waterstaat en het college van rijksbemiddelaars. Bij verzekeringen 6 pet. De voorstellen tot wijziging van de salarisschalen voor het administra tief personeel in het levensverzeke ringsbedrijf die door de werkge vers- en werknemersorganisaties in deze bedrijfstak gezamenlijk wer den ingediend, zijn door het college van rijksbemiddelaars goedge keurd. Het is de bedoeling van de organi saties dat met ingang van 1 janua ri 1960 de salarissen met zes pro cent verhoogd zullen worden. De wijziging van de schalen geeft hiertoe de mogelijkheid. Voorts zijn enkele verbeteringen in de se cundaire arbeidsvoorwaarden voor gesteld en goedgekeurd. Spoorwegongeluk in Chili33 doden Bij het plaatsje Sewell, een honderd kilometer ten zuiden van Santiago, heeft zich zondag een ernstig spoor wegongeluk voorgedaan. Verscheidene rijtuigen van de personentrein op het traject Ciudad RancaguaSewell ont spoorden door te hoge snelheid in een bocht nabij het station van Sewell. Drieëndertig mensen werden gedood; vijftig gewond. PROJECT VAN HALF MILJOEN Vergoedingen ook buiten persoonlijke sfeer B. en W. van Amsterdam hebben op dracht gegeven tot het met spoed aanleggen van een slaperdijk dwars door de Noord IJ-poider, direct ten 'P- sen de Oostzanerdijk en de voorma lige baggerwerkplaats langs het Noordzeekanaal. Ondanks het feit dat na het dichten van de dijk langs zijkanaal H geen enkel gebrek aan het dijklichaam is geconstateerd, achten B. en W. de aanleg van de slaperdijk wenselijk omdat de oorzaak van de dijkdoor braak nog niet bekend is. Het is niet geheel uitgesloten dat tengevolge van de overstroming veranderingen in het dijklichaam zijn opgetreden die niet terstond zijn te constateren. On der deze omstandigheden menen B. en W. dat een extra beveiliging voor het tuindorp aanbeveling verdient. VANDAAG KOMT COLLEGE BIJEEN Handelwijze van de werkgevers oorzaak van het conflict genoemd In de stampvolle bioscoopzaal ,,'t Centrum" te Axel, waar zater dagmiddag ruim 500 werknemers uit de kanaalzone-industrieën in appél-vergadering bijeen waren, hebben drie vakbondsbe stuurders volledige opening van zaken gegeven over de oorzaken waarom de in september 1959 overeengekomen, nieuwe loon- voorstellen nog niet door het College van Rijksbemiddelaars konden worden goedgekeurd. Zoals zaterdag reeds gemeld, heeft deze trage gang van zaken wrevel doen ontstaan bij de 4000 in dustrie-werknemers in de kanaalzone, een wrevel die in de loop van vrijdag jl. zodanige vormen aannam dat de arbeidsrust in de betrokken bedrijven dreigde te worden verstoord. In niet mis te verstane en soms felle bewoordingen zetten de hoofdbestuurders der Centrale-, Christelijke en Katholieke vak bond uiteen, dat de schuld van deze vertraagde goedkeuring niet gezocht moet worden bij het College van Rijksbemidde laars, noch bij de Stichting van de Arbeid, maar louter en al leen bij de werkgevers in de ka naalzone. Talrijke sprekers onder de aanwezige werknemer s spraken hun misnoegen uit over deze teleurstellende aange legenheid, waarbij zelfs het voorstel tot een 24-uurs staking werd gelan ceerd, mocht de goedkeuring binnen 10 dagen niet binnen zijn. Het feit dat het vei-leden week beloofde voor schot op de loonsverhoging niet was uitbetaald, werd aangemerkt als een bewijs dat op het woord van de be trokken werkgevers niet meer kan worden vertrouwd. Op advies van de gezamenlijke vakbondsbestuurders werd beslo ten om geen ondoordachte stap pen te ondernemen en voorlopig af te wachten tot maandag (van daag). Dan komt het College van Ilijksbemïddelaars hijeen cn kan de langverwachte beslissing val len. Uiteenzetting Hoofdbestuurder H. B. Vink van de katholieke bond van werknemers in de industriebedrijven, gaf in zijn in leiding een uitvoerige uiteenzetting van de voorstellen waarover op 11 september j.l. overeenstemming werd bereikt de zeer trage gang van za ken bij het aanbieden der voorstellen aan het College van Rijksbemidde laars en de moeizame en langdurige pogingen van dit college om de pro- duktiviteitscijfers der betrokken in dustrieën ter inzage te krijgen. Eerst op 7 januari van dit jaar kon het col lege kennisnemen van enig cijfer materiaal en dan nog alleen geba seerd op de produktie in de kunst mestindustrie. De heer Vink zette verder uiteen dat de werkgevers, op voorstel van de vakcentrales, tot tweemaal toe akkoord waren gegaan met een voorschot op de loonsverho ging en dat men later laconiek be weerde dat dit gezegde op een mis verstand moest berusten Het niet nakomen van deze belofte had de grote onrust van vrijdag j.l. doen ont staan. „Het wordt hoog tijd dat wij de touwtjes wat strakker aanha len", aldus één der sprekers uit de vergadering, terwijl anderen stelden dat de werknemers niet de dupe wensen te worden van het onbegrip der werkgevers on derling. Ook het feit dat de maandloners een kerstgratificatie van 200 gulden hadden ontvangen, had het nodige misnoegen opge wekt van de weekloners, die het (Zie slot pag. 7 kol. 5) De slaperdijk krijgt een lengte van ongeveer 700 meter. De kruin van de dijk komt te liggen op 1 meter bo ven N.A.P. Bij de aanleg zal gebruik worden gemaakt van het materiaal der reeds aangelegde hulpkade. De kosten van aanleg van de slaperdijk worden geraamd op een half miljoen gulden. Rampenfonds Het Nationaal Rampenfonds heeft zich onmiddellijk na de overstroming van Tuindorp-Oostzaan tot taak ge steld de nood in de zogenaamde per soonlijke sfeer te lenigen volgens het zelfde systeem als is geschied na de watersnood in 1953. In overeenstemming met hetgeen door de regering reeds is medege deeld, heeft liet Nationaal Rampen fonds thans bekendgemaakt, dat bet bij uitzondering ook bereid is, de werkzaamheden in dit bijzondere ge val uit te breiden tot de schade, val lende buiten de zogenaamde persoon lijke sfeer. Dit betekent dat het Na tionaal Rampenfonds met betrekking tot Tuindorp-Oostzaan bij uitzonde ring ook op zich neemt vergoedingen te verlenen voor schade aan onroe rend goed, voor zover niet eigendom van de gemeente Amsterdam of van woningbouwverenigingen, voor scha de toegebracht aan kerken en ver enigingen en voor bedrijfsschade van middenstanders enz. Ook deze scha den zullen worden vergoed volgens het systeem, dat is toegepast na de watersnood 1953. Brief van Ged. Staten van Groningen over Lauwerszee Gedeputeerde Staten van de provin cie Groningen hebben in een brief aan de Tweede Kamer met klem een beroep gedaan op de volksvertegen woordigers om niet in te stemmen met het voornemen der regering om inzake de uitvoering van het Lau- werszeeproject nog geen beslissing ee nemen en tevens om te bevorderen, dat omtrent die uitvoering in positieve zin wordt beslist. Een tankvliegtuig van het type KC- 135 is bij het opstijgen van de basis Ros- well in Nieuw-Mexico verongelukt, waar bij de vijf Inzittenden om het ieven kwamen. VERWACHT. Geldig tot hedenavond LICHTE VORST Droog en zonnig weer met zwakke tot matige oostelijke wind. Temperaturen oplopend tot dicht bij het vriespunt. ZON EN MAAN 9 februari Zon op 8.09 onder 17.41 Maan op 14.49 onder 5.46

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1