PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kongolese leiders voor verkiezing van een eigen souverein Drie Franse ministers reizen naar Algerije Arbeidsvrede in de kanaalzone bedreigd: „GOUVERNEUR MOET NA R.T.C. BEVOEGDHEDEN OVERDRAGEN" NOORS SCHIP MET ZESTIEN OPVARENDEN VERMIST 203e jaargang - no. 31 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen-Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „Gezag Belgisch koningshuis mag niet voortduren" Het „kartel" van Kongolese nationalistische partijen heeft wij- dag duidelijk gemaakt, dat het geen genoegen zal nemen met het voortduren van het gezag van het Belgische koningshuis over Kongo na de datum van 30 juni, wanneer de onafhankelijk heid wordt geproclameerd. De in het „Kartel" verenigde Kongo lezen hebben aangekondigd, zeil' een soeverein te willen kiezen, die zou moeten voortkomen uit het te kiezen wetgevende Kon golese lichaam. Tenslotte is deze groepering vrijdag ook teruggekomen op de reeds eerder gestelde eis, dat waarnemers van de Verenigde Na ties zullen worden ingeschakeld bij het toezicht op de in Kongo te houden algemene verkiezingen. Een „voorlopig nationaal comité", dat uitsluitend uit Kongolezen moet be staan, zou tot 30 juni aanstaande moeten beschikken over alle bevoegdbe den, die het koloniaal handvest thans geeft aan de Belgische gouverneur- generaal in Leopoldstad. De opvolger van Kasavoeboe als voorzitter van het „Kartel", Ngoe- voeloe, kondigde aan, dat zijn volge lingen „klare wijn" verlangen on „volgens hun verantwoordelijkhe den" zullen handelen, indien op de eerstvolgende plenaire vergadering van de R.T.C. op maandag a.s. geen voldoende rekening met hun verlan gens zal worden gehouden. Hij zeide daar niet bij, of dit zal be tekenen dat het voorbeeld van Kasa voeboe zal worden gevolgd en ook zij de Kongolese besprekingen in Brus sel dan niet verder zullen bijwonen. Naar Berlijn Inmiddels heeft in Brussel, waar reeds verschillende keren wordt gesproken over „buitenlandse in vloeden" op de gang van zaken op do R.T.C., het bericht over het vertrek van twee Kongolese af gevaardigden naar Berlijn grote aandacht getrokken. Het zijn twee leden van het „Kartel", Kas- T ragisch In het februarinummer van „Euro pese Gemeenschap", een voorlich tingsmaandblad van de Europese gemeenschappen, staat in een korte verhandeling over de groeiende sa menwerking, dit zinnetje: „Het zou tragisch zijn als elk van onze landen afzonderlijk ging overleggen met bij voorbeeld de Verenigde Staten". Welnu, die tragiek heeft Nederland ondervonden bij de jongste onder handelingen met de Verenigde Staten over de landingsrechten voor dc K. L.M. in Los Angeles. Terwijl zes of zeven Europese landen voor hun luchtvaartmaatschappijen landings rechten kregen op de westkust van Noord-Amerika, vond men in Wash ington de vrijheid om tot Nederland neen te zeggen. De Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen hebben zich tegen toe kenning van die rechten verzet en dan zwicht men blijkbaar op het be trokken Amerikaanse departement, waar men meent, dat men het kleine Nederland wel ongestraft voor het hoofd kan stoten. Het heeft immers geen mogelijkheden voor het nemen van represaillemaatregelen... het is altijd de vriendelijkheid zelve tegen alles wat Amerikaan is en het zegt in internationaal opzicht eigenlijk altijd ja en amen op wat Washing ton wenst. Vermoedelijk is het deze al te grote meegaandheid, die de Amerika nen ertoe gebracht heeft op vrij harde wijze aan Nederland duidelijk te maken, dat het niets van Amerika te verwachten heeft voor zijn nationale luchtvaartonderneming. Het is tussen staten, precies als tus sen de mensen: over lieden, die al te meegaand zijn, loopt men gemakke lijk heen En nu heeft het weinig zin op dit ogenblik te protesteren tegen de ze Amerikaanse willekeur en het heeft nog veel minder zin om na te gaan cf er niet nog een nieuwe spe culatie op de vriendelijkheid en de welwillendheid en al die andere mooie, menselijke eigenschappen van de Amerikanen mogelijk zou zijn. Het heeft alleen maar zin om vast te stellen, dat de Amerikanen harde realisten zijn, die uitsluitend op eigen voordeel zijn bedacht, óók als ze samenwerking met andere vol keren zeggen te propageren. il men in dc toekomst met Ame rikanen onderhandelen, dan kan dat alleen maar, wanneer Nederland tot een groot Europees blok behoort, waarmee de Amerika nen rekening moeten houden, omdat ze niet anders kunnen. 1-Iet zal zoals in de „Europese Gemeenschap" werd opgemerkt altijd tragisch blijven, wanneer elk van onze landen afzonderlijk onderhandelt met... de Verenigde Staten!! De les, die Nederland thans in dc K.L.M.-kwestie gespeld kreeg in Washington, zal een blijvend richt snoer moeten zijn in de komende ja ren bij het bepalen van de grenzen der wederzijdse verhoudingen. W jamoera en Mboeeny, van wie vooral eerstgenoemde een weinig tegemoetkomende houding jegens België heeft getoond. Wennen In een onderhoud met de „Stan daard" heeft de Belgische adviseur van het „Kartel", prof. A. A. J. van Bilsen, vrijdag verklaard dat „Bel gië" er aan zal moeten wennen, dat Kongo morgen een zelfstandige staat zal zijn en dat het ook op buitenland se technici, kapitalen en adviseurs een beroep zal gaan doen. Het einde van de koloniale periode in Afrika, aldus prof. Van Bilsen, zal rondom de nieuwe Afrikaanse leiders „de zelfde Europese avonturiers, agen ten van imperialistische machten, van geheime diensten en van trusts zien opduiken, die ook de Arabische en Zuidamerikaanse gebieden onvei lig maken". Hoog tijd Overigens betoogde prof. Van Bilsen voorts in dit onderhoud, dat het ge zag van het koloniale bestuursappa raat tanend is en dat het „hoog tijd wordt dat een Kongolese regering wordt gevormd voor de periode van het einde der R.T.C. tot de 30e juni. Hij zeide hier een middel in te zien om „wilde" en onwettige regeringen in Kongo te voorkomen. NA KABINETSWIJZIGING Officieren worden teruggeroepen Na de eerste bijeenkomst van gewijzigde Franse regering is vrijdag bekendgemaakt, dat de ministers van justitie (Miche- let), binnenlandse zaken (Cha- teuèt) en de strijdkrachten (Messmer) vandaag naar Alge rije vliegen. Zij zullen ter plaat se de maatregelen om orde op zaken te stellen bestuderen. Op deze kabinetsvergadering, tevens de eerste sedert de rege ring speciale bevoegdheden kreeg, zijn voorts de algemene lijnen vastgesteld voor wijzi ging van het wetboek van straf recht met betrekking tot de binnenlandse veiligheid. Uit bétrouwbare bron verluidt dat kolonel Marcel Bigeard. een beken de parachutisten-officier, en ver scheidene hoge officieren in Algerije naar Frankrijk zijn teruggeroepen. Bigeard, een veteraan van Dien Bien Phoe, heeft indertijd bij Philippevil- le een opleidingsschool voor contra- guerilla gesticht. Hij was het niet eens met de manier waarop het Franse leger dc Algerijnse opstande lingen bestreed. Trouw versterkt Waarnemers te Parijs hebben ge zegd dat de kabinetswijziging tot gevolg heeft dat de trouw van het kabinet aan president De Gaulle is versterkt. De twee ministers die, lioewel zij gaullisten waren, het niet met hem eens waren over Algerije, namelijk. Soustelle (Sa hara en kernenergie) en Cornut- Gentille (P.T.T.-zaken) zijn uit het kabinet verdwenen. Pierre Messmer is benoemd tot mi nister voor de strijdkrachten en Mi chel Maurice Bokanowski tot minis ter voor P.T.T. Roger Frey, die mi nister van voorlichting was is bevor derd tot gedelegeerd minister bij de premier. Ook Pierre Guillaumat, die tot nu toe minister voor de strijd- Onder het motto Actie Vriend schap" distribueert het Nederlandse Jeugd Rode Kruis speelgoed en lec tuur onder alle jongens en meisjes tot twaalf jaar in Tuindorp Oostzaan. Deze goederen zijn geschonken door duizenden kinderen uit verscheidene plaatsen. Foto: de 2-jarige Sientje Cardol uit de Siriusstraat 2 is helemaal onder de indruk van de mooie poppewieg. die de lieve tante van het Rode Kruis voor haar heeft meegebracht. Vliegramp in Bolivia: 58 doden Achtenvijftig mensen zijn vrijdag om 't leven gekomen bij de ergste vlieg ramp in de Boliviaanse geschiedenis. Zij reisden met een viermotorig- toe stel van de Boliviaanse luchtvaart maatschappij „Lloyd Aerea Bolivia no" van Cochabamba naar de Bolivi aanse hoofdstad La Paz. Het toestel is, nadat zich in een der motoren 'n ontploffing had voorgedaan, neerge stort in een lagune op 260 km ten zuiden van La. Paz. Ei.,« kind .heeft de ramp overleefd. krachten was, is gedelegeerd minis ter bij de premier geworden. Delou- vrier is gedelegeerd minister voor Algerije gebleven. Louis Terrenoire (gaullist) is minister van voorlich ting geworden en Jean Foyer (even eens gaullist) staatssecretaris vóór betrekkingen met de Franse ge meenschap. Toenadering Mgssmer, die ervaring opdeed als koloniaal bestuursambtenaar en laat stelijk als reserve-luitenant-kolonel diende bij een parachutisteiulivisie in Oost-Algerije, is partijloos maar heeft socialistische sympathieën. Zijn benoeming zou eenaanwijzing zijn voor een streven van De Gaul le, toenadering tot de socialisten te zoeken. De ontslagen Soustelle heeft gisteren verklaard, niet verantwoordelijk te zijn voor de tragische gebeurtenis sen in Algerije. Hij zei alleen uit de regering te zijn gestoten omdat hij van plan is, vast te houden aan „de zaak van Frans Algerije". NA STORM IN OOSTZEE Stuurman en hofmeesteres: Nederlands echtpaar Het 1115 ton metende Noorse s.s. „Onega" Is naar men vreest, ïn de Oostzee vergaan met zijn zestien op varenden, onder wie zich twee Ne derlanders bevonden, namelijk de eerste stuurman, de 59-jarige uit Am sterdam afkomstige Nicolaas Harde- bol, en zijn vrouvi' die als hofmees teres optrad. Een Duits schip heeft tussen de archi pel van Stockholm en Gotska San- doen één van de reddingsboten van het vermiste schip gevonden. Ook werden een vlot, een luik, vaten en een ladder opgepikt, maar het staat niet vast of deze voorwerpen van de „Onega" afkomstig zijn. De „Onega" die een gemengde lading had, waaronder 20 ton teer die op het dele was gestuwd, was op weg van de Zweedse plaats Gaevle naar Rotterdam. Na het vertrek uit Gae vle op woensdagavond heeft men niets meer van het schip gehoord. In het genoemde gebied heeft een zuiderstorm gewoed en deskundigen vrezen dat de „Onega" die in 1921 werd gebouwd, door bevriezing van het overslaande water topzwaar is geworden en gekapseisd. Nog geen voorjaar i korte predikatie ..Gil ziif hp.t. linh.t Jpr mipvpI (Van onze weerkundige medewerker) De vorstlucht. die in het begin van de week in het noorden en midden van ons land voor kwam, kon Zeeland niet berei ken, zodat deze g^rste februari- week in onze omgeving zeer zacht is verlopen. Enkele opti misten zagen er al de nadering van het voorjaar in. Zover is j het echter nog niet, want in de komende dagen gaat het weer j wat kouder worden. Het hoge- j drukgebied met vorst, dat zich naar Rusland had terugge- trokken, breidt zich nu weer in i de richting van de Noordzee i uit. Dit zal tot gevolg hebben, j dat er weer een matige oosten- j wind gaat waaien, waarmee j de koude vorstlucht via West- i Duitsland weer naar óns land j terugkeert. Het is waarschijn- I lijk, dat wellicht nog voor I zondagavond ook onze omge- j ving in de koudere lucht komt, I waarbij de temperatuur tot om j het vriespunt zal gaan dalen, i VANMIDDAG MASSAVERGADERING IN AXEL Ontevredenheid over uitblijven voorschot op loonsverhoging Onder de ongeveer 4000 werknemers van de vijf grote indus trieën in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone heerst grote onrust ïn verband met het te lange uitblijven van de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars over de nieuwe lonen, waarover in begin september van het vorige jaar reeds overeenstemming werd bereikt tussen werkgevers en werknemers. Deze verontrusting is momenteel van dien aard, dal de erkende vakbonden al het mogelijke in bet werk stellen om de werkne mers van èen ongewenste wilde staking af te houden. Iu de loop van vrijdagmiddag, -avond en -nacht- hebben afgevaardigden van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale en de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de industriebedrijvcn gezamenlijk aan alle arbeiders in de betrokken indus trieën een schriftelijke oproep gericht om heden (zaterdag) middag om half vier bijeen te komen in het ,,'t Centrum" te Axel. Daar zullen de vak bondsbestuurders hun leden volledig op de hoogte stellen van de gang van zaken die tot de onrust beeft geleid. De onderhandelingen over de nieuwe lonen in de Kanaalzone begonnen in augustus van het vorig jaar. Op 11 september werd tussen de werkge vers en de drie betrokken vakcentra les volledige overeenstemming be reikt, hetgeen inhield dat de werkne mers ingaande 1 augustus een loons verhoging van zes cent per uur zou den ontvangen, verminderd met een reeds in het loon opgenomen huur- compensatïe. Een nieuwe loonsver hoging van zes cent per uur zou in gaan op 1 januari 1960. Verder zouden de bijzondere premies worden verhoogd, terwijl een aantal secundaire arbeidsvoorwaarden zou worden herzien. p De bestaande bijzondere premies zouden twee procent verhoogd wor den met uitzondering van die, welke reeds 20 procent bedroegen. Wat betreft de secundaire arbeids voorwaarden zou ingaande 1 augus tus 1959 een minimum uitkering van 2 procent van het jaarloon worden gegeven, deze maatregel ter bevorde ring van bezitvorming. Over de vraag hoe deze gelden belegd zouden worden, zouden tezijnertijd nog on derhandelingen worden gevoerd. Voorts was men van plan van 1 januari 1961 af een arbeidsverkorting van één uur per week in te voeren met doorbetaling van de normale 48- urige werkweek. Deze overeenkomsten behoefden ui teraard de goedkeuring van het col lege van rijksbemiddelaars en dat blijkt nu nogal wat voeten in aarde te hebben. Het college vroeg aan de betrokken industrieën om het benodigde cijfer materiaal om zijn advies te kunnen bepalen. De twee buitenlandse con cerns weigerden hun cijfers over ba- ïans, winst en verlies te publiceren, waarna de Nederlandse Vereniging van Werkgevers adviseerde om het cijfermateriaal van net Centraal Bu reau voor de Statistiek te raadple gen. Met deze cijfers nam het college van rijksbemiddelaars weer geen genoegen. Eerst rond de jaarwisse ling kon de Vereniging van Werk gevers de juiste gegevens aan het college verstrekken. Op woensdag 2 februari j.l. kwamen de vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers te Den Haag- bijeen onder arbitrage van mr. J. A. Berger, voor zitter van het college van rijksbe- middelaars. GEEN VOORSCHOT De heer Berger heeft daar, zo werd ons medegedeeld, de werk gevers verweten, dat de steeds groter wordende onrust onder de Kanaalzone-werknemers voor een belangrijk deel te wijten is aan bun gebrek aan medewerking. Geadviseerd werd verder om de werknemers alvast een voorschot uit te betalen, in afwachting van de definitieve goedkeuring. Hiermede gingen de werkgevers akkoord. Maar groot was de ver bazing van de C.N.A.-arbeiders toen zij donderdag j.l. hun loon zakje in handen kregen en het beloofde voorschot er niet in zat, terwijl de berekeningen daarvan wel op het loonzakje stonden ver meld, maar later weer waren doorgestreept. In de loop van vrijdag bleek, dat ook de werknemers van de cokesfabriek het nog zonder het beloofde voor schot moesten stellen. Op de publika- tieborden van de fabrieken te Sluis kil werd dezelfde dag medegedeeld, dat de directies onmiddellijk tot be taling zullen overgaan, zodra het college van rijksbemiddelaars zijn goedkeuring aan de nieuwe lonen zal hebben verleend. De verontwaardiging over deze niet nagekomen belofte was van dien aard, dat verscheidene werknemers met stilleggen van het werk begon nen te dreigen. Daar ook het presti ge van de vakbonden iu het geding kwam, werd in allerijl besloten tot dc hedenmiddag te houden spoedver gadering te Axel. .Algemeen venvacht men, dat vóór de vergadering te Axel een voorbespre king gehouden zal worden tussen de directies der vijf betrokken indus trieën en de vertegenwoordigers der verschillende vakbonden. Behalve de reeds genoemde bedrijven te Sluiskil, zijn bij deze kwestie ook de Spïegel- glasfabrïek, do Superfosfaatfabriek en de Stijfselfabriek te Sas van Gent betrokken. „Gij zijt het licht der wereld". Mattheüs la/. Jezus spreekt deze woorden tot zijn discipelen in die fantastische Bergre de. Ze zijn nog nooit door andere woorden overtroffen. Ik zou haast willen zeggen: ;TAls U een succes agenda hebt, schrijf deze woorden er ook bij". Daar staan ook wijze woor den in, maar de woorden van Jezus zijn er niet mee te vergelijken. Jezus zit en zijn discipelen staan om Hem heen, zoals een rabbi altijd spreekt „zittende". Maar hier is de Rabbi van Nazareth, de Zoon van God, maar ook de zoon van Jozef en Maria aan het woord. De Man, in wie God zijn volle liefde heeft uitgestort en gegeven aan een duistere wereld. Toen Jezus kwam op aarde, heeft Hij gezegd: „Ik ben het licht dér wereld". God kon alleen het licht ontsteken op deze donkere aarde. En dit licht is voor de gehele wereld. Dit licht is niet alleen ontstoken voor de kerk mensen. Daarom zingen wij: „Kom tot Zijn schijnsel alle volkeren". „Ik ben het licht der wereld" zegt Jezus en daarom kan Hij tot zijn discipelen zeggen: Gij zijt het licht der wereld". Gij hebt niet het licht in uzelf. Gij kunt zelf het licht in uw woning niet ontsteken. Gij zijt slechts lichtdragers dank zij Mij". Welk een dankbare taak is dit. Juicht te mogen ontsteken in een duistere ivereld! Uit de bezettingsja ren weten wij wat duisternis is. In de bijbel gaat Judas zijn Meester ver raden en het was nacht! In de duisternis weent Petrus bittere tra nen na de verloochening van zijn Heer. Aan het begin van de bijbel verdrijft God de duisternis door Zijn machtwoord ,fDaar zij licht". Daarom wordt de bijbel genoemd een lamp voor onze voet en een licht op ons pad. Onze taak als lichtdragers der wereld wordt vertolkt door het ontroerende kinderversje: Jezus zegt, dat Hij hier van ons verwacht, Dat wij zijn, als kaarsjes brandend in de nacht. En Hij wenstdat ieder tot Zijn ere schijnt. Gij in uw klein hoekje en ik in het mijn. Kortgene. F. C. WILLEKES. VERWACHT... Geldig tot hedenavond IETS KOUDER Aanvankelijk hier of daar mist. Ver anderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige oostelijke wind. Iets kouder. ZON EN MAAN 7 februari Zon op S.13 onder 17.37 Maan op 13.13 onder 4.07 8 februari Zon op S.ll onder 17.39 Maan op 13.58 onder 4.59

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1