keelpijn? Driekus Dreijer, driest te Dreischor Uten PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer „VLIEG ER NIET 14 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 5'VVVWVVVWVVWVVWS^^ Is Driekus Dreijer te Drei- Advertentie; schor voor bezoekers z'n voordeur opent, vragen ze of zijn vader thuis is. Hendri- kus B. Dreijer is in zekere zin een drieste figuur. Eén- entachtig jaar is hij en leider van de gymnastiekvereniging „Jong Dreischor". Door de telefoon klinkt zijn stem als die van de zoon van Dreijer. ark&nie figureit in (tleUxe Zeeuwse ijen\eenscl\&ippeu Hij is een in jaren al oude man, die de jongeren van Drei schor wat vertier brengt. Een bonk vitaliteit. Of zoals hij zelf zegt: „Een levende recla me voor de mooie turnsport!" Hendrik B. Dreijer is een man, met wie men niet moet spreken over zijn hoge leeftijd. Dan for muleert hij een boeiende volzin, waarin hij tersloops twijfelt aan de geestelijke gezondheid van de vraagsteller om tenslotte te con cluderen, dat Dreischor behoefte heeft aan een ambtenaar van de burgerlijke stand, die de zaken eens wat frisser aanpakt. Die acht en die één van 81 moeten ter secretarie maar eens worden omgedraaid, meent hij, dat zou hem beter passen. Enkele jaren vóór de Tweede We reldoorlog kwam de heer Dreijer naar Dreischor, als gepensioneerd employé van de Nederlandse Spoorwegen. Hij had toen als K.N.G.V.-leider al een uitnemende staat van dienst achter de rug. Zo was de heer Dreijer, Haarlem mer van geboorte, oprichter van een tumclub te Hillegom, oprich ter en gedurende 31 jaar leider van de gymnastiekvereniging „O. S.S." te Zandvoort. Nog altijd is „O.S.S." een bloeiende vereniging, evenals het Haarlemse „BATO", dat hij eveneens hielp oprichten en waarvan hij 18 jaar de stuwen de leider was. Toen verwisselde Hendrik Dreij er Kennemerland voor Schou wen, Hij pou het niet meer doen. Geen leider meer zijn van clubs. Geen wedstrijden meer, geen uitvoeringen, geen uitstapjes. Hendrik Dreijer had zich dat was dus voor de Tweede Wereld oorlog teruggetrokken in Drei schor, waar hij rond zijn huisje „Goemanszorg" druiven kweekte en meloenen, die om haar abnor male afmetingen tot in de West hoek faam verwierven. Neen, Hendrik Dreijer zou verder een rustig leven leiden. Tot er gebeld werd aan „Goe manszorg". Dametje aan de deur. Of meneer Dreijer maar zo goed zou willen zijn om een verenigin- getje in Dreischor te stichten. ..Jong Dreischor" werd het, met 111 leden op een aantal inwoners van amper duizend. De dames waren aanvankelijk wat terug houdend. Maar die schroom ver dween op een avondje van 't Nut. De heer Dreijer zou hiervoor met enkele meisjes een dansje instu deren. Het succes, dat de Drei- schorse dametjes oogstten, was niet zo belangrijk. Veel leuker was, dat op die Nutsavond de ba sis werd gelegd voor een bloeien de damesafdeling. De winteruitvoeringen van „Jong Dreischor" en vooral de openluchtuitvoeringen, in de zomermaanden op de Ring, sti muleerden de turnsport op geheel Schouwen. Al spoedig moest de heer Dreijer zijn werkterrein uit breiden naar Oosterland, waar de korfbalclub met een gymnastiek- afdeling diende te worden uitge breid Intussen had men ook een an dere kwaliteit van de toen toch ook niet meer zo jonge heer Dreijer ontdekt: leiding geven aan dansclubjes. Kort na de bevrijding kenden velen de ver heuging van de gezelschaps dans. De clubs, met Dreijer aan het hoofd, schoten als paddestoelen uit de Schouwse grond. Dreischor was weer het begin, Brouwersha ven volgde»het eerst, daarna Elle- meet, Zierikzee, Burgh en Noord- welle. Totdat die korte dans- vreugde weer verminderde. Voor Hendrik Dreijer bleef „Jong Dreischor" het belangrijkste. Enkele jaren geleden legde hij zijn leiderschap neer. Voor kort maar. Want „Jong Dreischor" kon de 81-jarige, al zestig jaar K.N.G.V -leider zijnde heer Dreij er niet missen Jongstleden zondag heeft hij die 81e verjaardag bereikt. „Héél Dreischor stak de vlag uit", zo vertelde de grijze gymnast opge wekt, „dat is het voordeel als je> tegelijk met prinses Beatrix jarig bent". Maar het was ook een beetje re clame voor Hendrik Dreijer. De (spring)levende reclame voor de turnsport, die twee avonden per week in het plaatselijke gymnas- tiekzaaltje een afdeling gehuwde dames, een herenafdeling, een da mesafdeling, een afdeling grote meisjes en een afdeling kleine meisjes aanvuurt. Éénmaal per jaar moeten ze hem in Dreischor missen. Dan houdt hij vakantie in de sportleiders- school „S.I.O.S." te Overveen. Met de andere veteranen. Zoals hij zelf het zegt: „de samenkomst van de oude knarren In Overveen of in Dreischor, ze doen het nog best LEZERS SCHRIJVEN Tandartsen en hun honorarium Het schijnt dat de heer of dame, die lid is van het Walcherse ziekenfonds, niet weet hoe de betaling geschiedt van de tandartsen. Het honorarium van de tandarts wordt bepaald, naar het aantal behandelingen en niet naar het zielental als van een huisarts. Zo U dus al een kunstgebit heeft, ver dient de tandarts, die op uw kwitantie vermeld staat, geen cent aan U. Dit alles had U kunnen vernemen op het kantoor van het Walcherse zie kenfonds of van de betreffende bode, die geregeld bij U aan huis komt. Het had U papier en moeite van schrijven kunnen sparen. Het adres van het kantoor van het Walcherse Zieken fonds staat op de kwitantie, die U wel zal hebben. Vlissingen. Een medelid. de meest gevraagde Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen KERKNIEUWS GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Gorkum M. Blok te RijSsen. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN' NEDERLAND. Beroepen te Leerdam D. L. Aangeen- brug te Temeuzen. Advertentie NED. HERV. KERK. Beroepen te Goudriaan-Ottoland en te Wouterswoude J. C. de Bie, kand. te Sprang. Aangenomen naar Utrecht (predikant voor bijzondere werk zaamheden - jeugdpredikant) J. van der Werf te Naarden; aangenomen naar Hilversum (Nederlandse Pro testantenbond) R. G. van der Voet te Emmen. Bedankt voor Poortvliet: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. GEREF. KERKEN. Beroepen te Berlikum A. Corporeal te Edam. CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroepen te Maassluis D. Slagboom te 's-Gravenzande. I Advertentiej GESLAAGD DANK ZIJ RESA-HILVERSUM (Nederlands Talencentrum) Vraag ons prospectus. TalenNed., Frans, Duits, Engels L.O. en M.OA. - Onderwijzersakte - Wiskunde L.O. en M.OA.. - Mulo A-B. H.B.S. en Gymn. Praktijkexamens Boekh., Ned., Frans, Duits, Engels en Hoofdcor respondent. neem dan vlug.. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Herstel in een kalme markt De internationale waarden vertoonden, voor de laatste beursdag van deze week, een krachtig herstel ten opzichte van de flauwe tendentie van donderdag. De ver liezen van de vorige dag voor deze fond sen werden vrijdag bijna geheel inge haald. De stimulans voor de gunstige stemming op het Damrak kwam uit Wall Sreet. Niet dat de Amerikaanse aandelen aldaar donderdag vast in de markt lagen maar meer, omdat de Nederlandse hoofd- fonclsen er weer In de belangstelling stonden en vast sloten. Aangezien deze fondsen donderdag ln Amsterdam flauw waren, viel de houding van New York. ten aanzien van deze waarden, dan ook heel erg mee. Dit leidde vrijdagmiddag dan ook tot een krachtig herstel, dat in een kalme markt tot stand werd gebracht door aankopen van het publiek en het buitenland. De beroepshandel wilde lie ver wachten met zakendoen in verband met het naderende weekeinde. AKITs op 493 circva negen punten boven de vorige slotprijs Philips op 787 circa tien hoger Unilever bij een prijs van 766',a circa twaalf punten boven het vorige slot en Kon. Olies op 1159,90 bijna een gulden hoger en een paar dubbeltjes boven pa riteit Amerika- K-L-M. werd onveranderd op f 114,— geadviseerd. De scheepvaarten haalden de donderdag geleden verliezen over vrijwel de gehele Unie bijna geheel in. De handel ln deze sector was eveneens gering. De staats fondsen werden, aldus de beurs, kenne lijk gesteund en gaven een licht herstel te zien. Maandag a.s. vindt de Inschrij ving plaats voor de nieuwe staatslening Cultures goed prijshoudend zonder meer. In de lokale sector werden aandelen Hoogovens, donderdag twintig punten la ger op 760, opnieuw lager geadviseerd Aandelen Bakhoven De Boer kregen een hogere adviesprijs op 165 bieden (159) op de dividendverhoging en de gunstige or derportefeuille. Van de bankaandelen la gen Nederlandsche Credletbank hoger op de dividend verhoging en de Am sterdam- sche Bank hoger op het gepubliceerde Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN Londen 10.57%—10-57%, New York 3.77 A3.77 ij, Montreal 3.96%— 3.96%, Parijs 76.84'/»—76 89%. Brus sel 7.56%—'7.56%, Frankfort 80.45% —90.50%, Stockholm 72.83%—72.88%. Zurich 86.93%—86.98%, Milaan 60.77%—60.82'/», Kopenhagen 54.64% 54.69%, Oslo 52.77—52,82. Wenen 14.5 0%14.513/«, Lissabon 13.17%— 13.19%. is thans zo meent men ter beurze, geen sprake. Prolongatie 3% pet. 4 febr. 5 febr. Nederland 1959 (4%) 96%gb 96%gb Nederland 1951 (3%) 94% Nederland 1948 (3'/«) 85% 86% Nederland 1955 (3%) 88V, 88A Nederland 1947 (3%) 3 90% 91r* Nederland 1937 3 90 89% Dollarlening 1947 3 90% 90 Investeringscert. 3 9GAgb 96%gl Nederland 1962-64 3 96% 96Ü Ned. Indië 1937 3 97gb 6 Woningbouwlening 1957 109% 109rt Nat. Handelsbank 185% 185% Ned. Handelmij. 264% 264-% Alg. Kunstzijde Unie 484 493 Va Berghs' en Jurgens 282% 285gl. Calvé-Delft 726 735 Hoogovens n.r. 760gb 756gb Ned- Kabelfabriek 435gb 435gb Philips 777% gb 789% Unilever 754gb 769 Wilton-Feijenoord 225 225 BUliton 443 443 Kon. Petroleum MIJ. 161.50 161 Amsterdam Rubber 122 123% Holland Amerika Lijn 170% 172 Kon. Paketvaart 114 140% Rotterdamse Lloyd 159 gb 159 Scheepvaart Unie lö7gb 158%gb Stv. Mij. Nederland 170gl. 169 In de papieren van Van Vlissingen Ka toen kwam op last van het beursbestuur vrijdag geen notering in verband me een gepubliceerd dividendbericht. Voorge steld wordt een dividend van 22 pet (14) op de gewone aandelen en 9 pet (8) op de preferente aandelen Voor de gewone aandelen is dit, aldus de beurs, gunstig, maar voor de preferente aandelen valt een en ander tegen. Men had ter beurze verwacht dat nominaal f2000 preferente aandelen omgewisseld zouden kunnen worden in één gewoon aandeel. Hiervan 1396. Opnieuw steeg de Onyx naar geweldige hoog ten. tot daar, waar de in zittenden wederom de ster ren aan het firmament kon den zien staan en de zon gereduceerd werd tot een kleine stralende bol. Iri plaats van Oban, de piraat, was het nu piloot Storm die zijn radio-oproep het heelal instuurde en het duurde niet lang of hij kreeg zijn vriend Shor Nun op het scherm. „Hallo ouwe jongen!" riep Arend uit. „Tot onze grote voldoening kan ik je mee delen dat we onze missie met succes hebben volvoerd. De hele piraten- bende is ingerekend en zoals je misschien nog gezien hebt daarstraks, kon ik ook Oban, de grootste schurk van het stel uitschakelen. En hoe is de toestand daar? Stond je maar wat te bluffen tegen Oban, of hebben jullie heus Markad bezet?" Het duurde enkele seconden voordat het antwoord doorkwam, Shor Nuns stem klonk vrolijk. „Jazeker, kerel! Het is af gelopen met het Zorin-rijk, hoor!" K.N.S-M. 191 %gb Ver. H.V.A. MIJ. N.V. 161% 162% Dell Mij. 139 189 Bank van Ncd. Gcm. 4% 95 ft 96% Bank van Ned. Gem. 1958 103 Van Bertcels Patent 290 293gb Centrale Suiker 304 306 Kon. Mij. De Schelde N.B. 251 250'/» Intern. Nickel 103% 104 American Motors 80% 84 Anaconda 61% 61 Ballmore en Ohio 39% 38% Bethlehem Steel 51% 51ft General Motors 57% 49% Kennecott 92 91% New York Central Z7?s 28% Pennsylvania 15% Republic Steel 66% 66 Shell OU Comp. 75 73 Tide Water 22ft 22% U.S Steel 89% 90% Nat. Can. Corp. 9% 9'/. PREMIE LENINGEN Amsterdam 1951 82% 82% Breda 1954 82 Eindhoven 1954 80 Enschede 1954 82 82 Den Haag 1952 I 82% Den Haag 1952 n 86 86% Rotterdam 1952 I 85% 84% Rotterdam 1952 n 89% 87% Rotterdam 1957 96% 96% Utrecht 1952 84'/. 83 Amsterdam 1956 I 82% 81% Amserdam 1956 n 89% 89% Amsterdam 1956 in 89% 89% Amsterdam '33 (C. A) 86% Dordrecht 1956 81 81% Alkmaar 1956 81b Zuid-Holland 1957 93% 93% A.N.P.-C.B.S, REURSINDICES 3-2 4-2 5'2 Intern, concerns 513.77 504.44 611.62 Industrie 253.19 251.96 256.65 Scheepvaart 170.07 169.20 17051 Banken 102.73 195.01 195.18 Cultures etc. IS 1.52 150.28 150.73 Algemeen 351.74 346.23 349.95 FEUILLETON Door Cap!A. O. POLLARD De Loxley's waren bevriend met Curtis Tomlin, vooral het meis je. Werkte het hele stel misschien samen? Had ze de verdenking op James Bennett willen schuiven om de aandacht van haar broer af te lei den? Eén ding stond als een paal boven water. De onthulling van Draper had een volkomen nieuw perspectief ge opend. „Breng hem weg!" beval hij kort. „Inspecteur Forrester bemoeit zich wel verder met hem. En vraag hem. mij op de hoogte te stellen als hij iets nieuws te weten komt". Zodra hij alleen was, deelde hij een serie instructies uit. Twee mannen moesten naar de Federatieve Ver zekeringsbank om Francis Loxley te halen. Een derde moest naar het- huis van Loxley voor een uitvoerige ver klaring van Joanna. Perkins werd nog eens naar de „King Canute" ge stuurd om te zien, of hij de bewegin gen van Francis op de avond van de misdaad kon nagaan. Toen hij het apparaat in werking ge zet had, stak waterer een sigaret op en dacht een ogenblik rustig na. Francis Loxley werkte voor de ben de of hij was met ze in botsing ge komen. Als hij in dat laatste geval er op een geheimzinnige, ongelofe lijke manier werkelijk in geslaagd was, hun de gestolen goederen af handig te maken, dan zouden ze zon der enige twijfel hemel en aarde be wegen om ze terug te krijgen. Waterer was geneigd, het met Fred Draper eens te zijn: Francis Loxley had voor zoiets de moed niet. ©f hij was zeer veel kordater dan zijn uiterlijk deed vermoeden. Of hij was zo dom, dat hij het gevaarlijke van zijn onderneming niet inzag. Je zou bijna verwachten te horen, dat hem iets onaangenaams was overkomen. De telefoon zoemde. Inspecteur Da- vis wenste hem te spreken, een .van de twee die hij naar het verzeke ringskantoor had gestuurd. „Loxley is er niet, meneer. Hij is na de lunch niet teruggekomen. Het gerucht gaat dat hij ontvoerd is," „Een gerucht? Ontvoerd?" „Nu ja, het is niet zeker. Tot nu toe weten we alleen, dat een van onze mensen op straat gesprekken heeft gehoord over een man, die te gen zijn wil een auto ingeduwd werd. En de beschrijving van het slachtoffer zou kunnen kloppen met het signalement van Loxley". „Ja ja..." Waterer trommelde op het schrijfbureau. „Ik ben blij dat je het zo vlu^ rapporteert, Davis: ik geloof dat we nu houvast hebben. Blijf navraag doen in de buurt en op het kantoor en bel me op als je iets weet. Tussen haakjes, was Ben nett, de directeur, op kantoor?" „Nee, meneer. Ik hoorde, dat hij voor zaken de stad uit is". „Goed zo, Davis. Stuif er maar op af". Als Francis Loxley dus ontvoerd was, kon veilig worden aangenomeh dat de gangsters vermoedden, dat hij wist waar de juwelen waren. En als Loxley ze te slim taf geweest was, moest hij wel heel veel van die bende weten. Zijn vurigste wens was Loxley te genover zich te hebben. De om standigheden rechtvaardigen een groot alarm. Hij dicteerde dus het signalement van Francis Loxley en liet het over een groot gebied ver spreiden, dringend en met voorrang. Inspecteur Forrester kwam binnen en zag ernaar uit, dat hij iets zeer interessants te zeggen had. „Wat is er?" vroeg Waterer zodra hij klaar was met zijn instructies. „Vriend Fred heeft zijn mond open gedaan", jubelde Forrester. „Hij heeft chantage gepleegd op een ze kere Loxley. U zult wel ogen i ozet- ten als U hoort, waarom hij die chantage pleegde" Hij zweep ge heimzinnig. „Hij wist dat Loxley de juwelen van Hurdle had", zei Waterer gejaagd. „Schiet alsjeblieft op, man, ik heb krankzinnige haast". Forrester keek beteuterd. „Maar als U het al weet, heeft het niet veel zin „Ik wil alles horen en alles weten!" barstte Waterer ongeduldig los. „Sorry, Charles, zo bedoel ik het niet. Maar dit zaakje ziet er machtig be langrijk uit en ik kan er geen woord van missen". Forrester grinnikte begrijpend. „Dan geef ik U eerst de voornaamste fei ten de bijzonderheden komen later wel". Fred was aan het praten gekregen door middel van de splinternieuwe, krakende bankbiljetten die uit zijn zak waren gekomen. Ze waren zeer kort geleden uitgegeven en aange zien Fred geen bankrekening had, moest hij vertellen hoe hij eraan ge komen was. En in het besef, dat hij toch geen aannemelijke verklaring bij elkaar kon liegen, had Fred be sloten een bij de omstandigheden aan gepaste bekentenis te doen. Hij had Francis Loxley voor het eerst ontmoet die avond in de Cover- dale Flat. Hij had hem zien staan toen hij de tabakszak van Bennett in de brievenbus deponeerde. In de hoop dat Francis hem niet gezien had, had hij zich voorzichtig teruggetrokken. Hij zou het hele voorval vergeten zijn, als de opzienbarende gebeurte nis, die de hele onderwereld geschokt had, zich niet had voorgedaan. Pas tijdens een gesprek met zijn vriend Alfred Bates was hij op het idee van chantage gekomen. Ze hadden erover gesproken, hoe de dief geweten kon hebben dat de bende 'n afspraak ge maakt had ln de „King Canute", toen hij zich herinnerde, Francis in de gang gezien te hebben. „Wacht eens even", zei Waterer. „Ik begrijp het verband niet goed. Waar om zou hij zich zoiets onbelangrijks herinnerd hebben Forrester haalde zijn schouders op. „Zo maar, denk ik. Hersens maken soms zulke rare kronkels". „Maar in dit geval was zijn vermoe den toch wel griezelig juist. Dat moet iets meer dan toeval geweest zijn". Hij bedacht wat Joanna Loxley hem die dag verteld had. Hoe zij en Cur tis Tomlin gesproken hadden over de vi-aag, waarom er juist in huize Lox ley was ingebroken en tot de conclu sie waren gekomen, dat de zaak door James Bennett in elkaar was gezet. Die bewering had toen weinig indruk op hem gemaakt. En toen Forrester hem later vertelde, "dat er in de wo ning van Bennett niet was ingebro ken, was hij overtuigd dat ze onge lijk had. Nu was hij daar niet zo zeker meer van. De verklaring van Fred Draper klopte opvallend goed met de theorie van Joanna Loxley. „Wilt U hem zelf nog eens verho ren vroeg Forrester. „Ja graag. Niet omdat ik denk dat jij het onvoldoende gedaan hebt. maar er zijn nog een paar punten"... Fred Draper was al heel wat minder onhebbelijk toen hij terug was in het kantoor van de hoofdinspecteur. Het verhoor door inspecteur Forrester had hem duidelijk gemaakt, dat hij veroordeeld zou worden wegens die inbraak m de Coverdale Flat. Waterer viel met de deur in huis. „Volgens de verklaring, die je daar straks aan inspecteur Forrester hebt afgelegd. Draper, heb jij Francis Lox ley in de Coverdale Flat gezien. Klopt dat „Ja, meneer, zo is het meneer". „En daar zag je hem iets doen bij de deur van éen van de woningen. Weet je misschien nog, van wie die woning was „Ja, meneer dat wil zeggen, nee, meneer" „Jammer" zei Waterer achteloos. Hij probeerde het van een andere kant. „Hoe wist jij, dat Loxley de juwelen had Draper Keek strak naar de vloer. „Dat heb ik al tegen de inspecteur gezegd, meneer. Alf Bates heeft me ae tip gegeven". „Nee, Draper, daar kan ik geen ge noegen mee nemen. Als Alf Bates dat gedaan had, zouden Hariy Green en de rest het geweten hebben. Die had den dan zelf wel met Loxley afgere kend en jij was er niet aan te pas Ee..omen. Nee. het zit zo Jij hebt oxley in het nauw gedreven in do hoop, dat er iets voor je zou afval len voordat de heren hem ln handen kregen" Fred Draper stond met zijn voeten te schuifelen, maar gaf geen antwoord. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10