dohyfral Jan van Bekerke studeerde met vele andere Zeeuwen in Orleans Schippers vochten het uit aan de kaai van Wemeldinge »compleet« KADERDAGEN ZEEUWSE CJBTB: INJECTIE" VOOR BONDSWERK 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 ZEEUWEN IN DE MIDDELEEUWEN Ook Parijs, Montpellier, Padua en Bologna waren „in trek" r\nze landgenoten leerden in de middeleeuwen al studerend de wereld kennen, nadat ze reeds op jonge leeftijd de la- tijnse school hadden doorlopen. Ook de Zeeuwse steden had- der! hun „scole", die van Zierikzee was gevestigd in het St. Lievenstraatje, aan de noordzij van het kerkhof en de Middel burgse „groote scole" vond men in het Vogelsang, het latere St Jorisstraatje. Zeeuwen en Hollanders vertrokken meestal eerst naar Keulen en Heidelberg, de oude universiteiten van het Rijnland, ter wijl Groningers en Friezen liefst naar Rostock gingen. Na deze voorbereidende studies ging de student weer op reis, nu naar Frankrijk, naar de hogescholen van Parijs, Orleans en Montpellier, waar vooral de rechtsstudie ter hand werd geno men, zodat men wel kan zeggen dat de Franse rechtsopvat tingen de Nederlandse sterk beïnvloed hebben. Causerie voor L.C.C. te Goes „De structuur van de handel in le vensmiddelen" is de titel van de voor dracht, die dr. W. H. Kemmers don derdag 18 februari a.s. te Goes voor het Landbouw Coöperatie Centrum voor zuidwestelijk Nederland zal houden. Dr. Kemmers is medewerker van het centraal bureau voor de tuin bouwveilingen in Nederland. De vergadering, die 's middags om twee uur begint, wordt gehouden in „De Prins van Oranje". Men kon er zowel in het gees telijk als in het wereldlijk recht studeren en bijzonder knappe koppen konden zich „der bcyde rechten doctor" noemen. Tenslotte, gingen sommigen naar Italië als afsluiting van nun stu die, vooral naar Padua en Bolog na. Terwijl de Zeeuwen in Duitsland ge heel opgenomen werden in het grote verband, behoorden zc in Frankrijk en Italië, evenals alle die van het bisdom Utrecht afkomstig waren, tot de Duitse natie, die door een ster ke korpsgeest verbonden was. In Pa rijs waar hun sociëteit zouden wij nu zeggen in de Steenstraat (Rue Pavée), was gevestigd, was Carolus Magnus, Karei de Grote de patroonheilige van het korps. Reeds in 1200 deden ze van zich spreken, toen een bediende van een der rijke studenten van de Duitse natie door burgers was mishandeld. Onmiddellijk ontstond er een tumult, daar men deze belediging wilde wre ken. en dit oproer laaie zo op, dat de koning er zich mee moest bemoei en en aan het korps bijzondere voor rechten moest verlenen. Op het einde van de veertiende eeuw had men ook een Duits studenten korps in Orleans, waarbij vooral onze landgenoten op de voorgrond traden, want meer dan een derde van de op richters kwam uit het Utrechtse bis dom. Vele Zeeuwen hebben in Orleans ge studeerd, zoals Jan van Bekerke Janszn., die dertien jaar lang, tot zijn dood in 1569 pensionaris van Middel burg was. Vaak gingen broers of naaste fami lieleden tezamen studeren, want het waren meestal jongens van zestien, zeventien jaar, die door een wereld vol gevaren van het ene land naar het andere trokken en op die manier steun aan elkaar hadden. Z o vindt men de zonen van Hugo Boom Wissezn., Jan en Wisse Boom tezamen in Orleans: ze stamden uit een oud Zierikzees ge slacht, en de jongste broer Witte werd eerst schepen en later burge meester van zijn geboortestad, ter wijl de oudste Jan advocaat voor het Hof van Holland werd. Vele edelen konden ook terugzien op een bewogen studententijd zoals Ma- xïmillaan van Borssele. de latere gou verneur van Sluis en lid van de Sta ten van Zeeland, die aan Alva's zijde bleef en in Gent stierf. Hij studeer de te Padua, evenals Frederik van Renesse, wiens oom Jan door de bloedraad was onthoofd en die het daarom waarschijnlijk veiliger vond om in Italië te studeren tot de zaken in ons land een andere keer zouden nemen. Hij trof daar onder anderen Jan de Gros. zoon van de heer van Nieuwlande op Zuid-Beveland, die tenslotte de Spaanse zijde koos, om dat de voornaamste bezittingen van dit geslacht in de Zuidelijke Neder landen lagen. Jan''bracht het ver, werd erf maarschalk van Vlaanderen en stierf als burgemeester van het vrije van Brugge tijdens het twaalf jarig bestand. In weinige Zeeuwse families was het studeren in de middeleeuwen reeds een traditie: zo vinden wij bijvoorbeeld Johannes Peck uit Zierikzee in het begin van de vijftiende eeuw in Keulen en zijn naamgenoot Nicolaas Peck Wis sezn. een eeuw later in Padua. terwijl Pieter Peck, als advocaat Egmond verdedigde voor de Bloedraad. Zierikzee, eens de belangrijkste stad van Zeeland, en Middelburg, leverden het grootste aantal studenten, maar andere steden en stadjes bleven niet achter. Leo de Aggere die eerst in Leuven en daarna in Orleans stu deerde, kwam uit Sint-Maartensdijk, een zekere Johannes Martinus uit Yerseke, en Willem Cupcr uit Vlis- singen. Voor hoge ambtenaren werd de studie aan een hogeschool op de duur een vereiste en daarom ver trok Sebastiaan Spanguaert, de late re rentmeester-generaal van de heer Van Beveren en der Veere, dan ook in het begin van de vijftiende eeuw naar Orleans, waar hij zijn stadgenoten Anselmus Vruecht én een zekere Henric aantrof. Henric, dien alleen inschreven staat als komend van Veere, behoorde blijkbaar tot de grote categorie ar me studenten, want men behoefde niet rijk te zijn om aan een hoge school te studeren. Wie geen tien gul den per jaar verteren kon. mocht gratis de colleges volgen en kreeg (Advertentie.) 10 vitaminen 12 mineralen. De ideale gezondheidsdragee voor U cn Uw gezin! Flacon met 100 dragees f4.20 m) N.V. PHILIPS-DUPHAR JN „HEDENESSE" TE CADZAND bovendien „om niet" kost en inwo ning in dc internaten. Armoede was in de middeleeuwen geen schande en een bedelende student was geen ongewone verschijning: hoe zou hij anders aan pennen en papier hebben kunnen komen om dictaten te maken of aan de roemers wijn, die hem zou den kunnen inspireren? Het gebeurde zelfs dat rijke ouders aan hun zoons geen geld gaven, om hen zodoende in de harde leerschool van het leven te stalen en om hen te leren met iedereen om te gaan en alle soorten mensen te leren kennen, een kennis die hen later als recht sprekende schepen te pas zou komen. Wanneer deze arme studenten van de ene hogeschool naar de andere trokken, kwamen zij vanzelf in aan raking met de talloze vagebonden, die „achter lande" trokken en leerden een leven van avontuur en ontbering kennen. Sommigen konden daar zelfs niet genoeg van krijgen en bleven hun leven lang zwerven, om ten slotte langs de weg te sterven. „Die ons dit liedeken eerstwerf sanc, Een clerck van Leuven was hi ghenaemt, Hi leerdot in Venus scolen: Die schoone vroukens die heeft hi lief, Daerom so moet hi dolen. yy EEN STIMULERENDE INJECTIE voor het werk van dc bondZo zou men de kaderdagen van de Zeeuwse christelijk georganiseerde plattelands- jongeren kunnen noemen. Hiertoe waren donderdagmorgen ongeveer der tig C.J.B.T.B.-ers naar het vormingscentrum „Hedenesse" te, Cadzand ge togen, waar de directeur van hot E.T.I. voor Zeeland, drs. M. C. Verburg, een interessante rede hield. Deze ontvouwde namelijk voor zijn gehoor „de toekomst voor Zeeland en liaar naaste omgeving". Een excursie naar de Spïegelglasfabriek te Sas van Gent en naar het demonstratiebcdrïjf van de gezamenlijke landbouworganisaties in de provincie, dat in de Braakmanpolder is gelegen, maakte het middagprogram van de eerste kaderdag uit. De avond werd gevuld met een ontspauningsprogramma. POLITIERECHTER MIDDELBURG Eén week onvoorwaardelijk geëist voor onder invloed rijden „Deze hele vechtpartij moet gezien worden tegen do achtergrond van ri valiteit tussen Nederlandse cn Belgische schippers" Aldus ty peerde ver dediger dit. W. F. P. Kurtz het treffen tussen een aantal Nederlandse en Belgische schippers in de haven van Wemeldinge op 4 mei van het vorige jaar, waarvan de nasleep donderdag door de Middelburgse politie rechter, mr. B. S. Sieperde, behandeld werd. Terecht stonden de gebroe ders VV. L, en T. C. B. uit Tcrneuzen, die mishandeling ten laste gelegd was. Vóór de westsluis lag die dag een serie schepen, waaronder ook die van schipper W. L. B., om geschut te worden. Bij Bath gestrande schepen vlot getrokken De bemanning van het woensdag avond op de Westerschelde bij Bath na een aanvaring aan de grond ge zette Belgische kustvaartuig „San tiago" is in de nacht van woensdag op donderdag weer aan boord van dit schip gegaan. Aanvankelijk had men de „Santiago" verlaten, omdat het schip gevaar liep te zinken. Alleen de kapitein was aan boord gebleven. Zoals bekend werd de „Santiago" van 1300 brt. aangevaren door het Britse vrachtschip .Filleigh" van 5668 brt. De machinekamer was vol water ge lopen. De bemanning wist het gat provisorisch te dichten en een ber gingsvaartuig pompte de machine kamer leeg. Drie sleepboten trokken het schip los en sleepten het donder dagochtend naar Antwerpen. De na de aanvaring eveneens vastgelopen „Filleigh" werd donderdagochtend omstreeks zeven uur eveneens vlot- getrokken. Er kwamen vijf sleepbo ten uit Antwerpen en Terneuzen aan te pas. De „Filleigh" was bij de aan varing ernstig beschadigd aan de voorsteven en vertoonde aan bak boord een gat van circa drie meter. Nochtans kon het schip, dat water maakte, de reis naar Rotterdam op eigen kracht voortzetten. In Rotter dam zal de „Filleigh" worden gerepa reerd Er vielen vóórdat de schepen de sluis invoeren, enkele woorden en daarna ontstond een ingewikkelde vechtpar tij. De vader van de broeders B„ die met zijn schip ook bij dié schepen lag, kwam er bij om te trachten de zaak te sussen, maar hij werd door een der schippers van boord „ge drukt". Dat namen de zoons niet, met het gevolg dat er rake klappen vielen. Mr. Sïeperda kon zich overigens wel voorstellen, waarom andere schippers boos waren geworden. „Want U heeft getracht om bij het binnenvaren in de haven uw schip er tussen door te dringen", betoogde de politierechter. „Daar bij bent U in aanraking gekomen met verschillende schepen. Daar door is die stemimng ontstaan". Uit de stukken blijkt, zo zei mr. J. L. Andreae, de officier van justitie in zijn requisitoir, dat de gebroeders B. op een manier zijn binnengevaren, die het misnoegen opwekte van de anderen. Volgens de officier'was dit misnoegen wel terecht. Er ontstond een ruzie, die aanvankelijk bestond uit het elkaar uitschelden. En als men de schipper kent, zo zei mr. An dreae, zijn dat grote woorden, die vaak niet zo erg bedoeld zijn. Toen vader B. er echter bijkwam en de „deur" gewezen werd, begonnen de moeilijkheden pas goed. De officier had er niets op tegen, dat de zoons hun vader wilden bijstaan. Maar de manier waarop zij dat deden, was fout. „Met een zekere hartstocht kwamen ze een „potje mee-knokken" verklaarde mr. Andreae, die tegen ieder een boete van 25 eiste. Niels te gebeuren Mr. Kurtz, dc ruadsmau van dc bel de broers, betoogde dus, dat dc riva liteit tussen de schippers do vecht partij lu de hand werkte. Waar schijnlijk, vervolgde pleiter, is dio ri valiteit er, omdat de Nederlandse schippers beter varen en betere sche pen hebben. Er hoeft dus niets te ge beuren of... Mr. Kurtz was van oor- I deel, dat er bij het binnenvaren niets strafbaars of onbehoorlijks gebeurd is. Verder is liet in de hitte van de strijd, waarin de broers hun vader te hulp kwamen, wellicht wat te hard gegaan. Met een beroep op noodwees-exces verzocht mr. Kurtz dan ook de broers te ontslaan van rechtsvervolging. Mr. Sieperda achtte echter bewezen hetgeen de broers ten Jaste was gelegd cn vonniste con form. Ook in Bui'gh was een vechtpartij ontstaan en wel tijdens de voetbal wedstrijd Burgh—Zierikzee H. De tractorchauffeur C. R. uit Haamste de was het toen niet helemaal eens geweest met de scheidsrechterlijke beslissingen en na afloop van de strijd diende P.. de arbiter een klap toe. Waarvan hij spijt had. Hij had dan ook onmiddellijk zijn excuses aangeboden, zo verklaarde hij giste ren. De scheidsrechter wilde het hierbij later, maar het bestuur van de v.v. Burgh niet. En zo moest R. een boete van 40 betalen. Vele scheidsrechters mogen de laatste tijd blij zijn, dat ze na of tijdens wedstrij den er nog, zonder kleerscheuren af komen, betoogde de officier nog. Onder invloed De vertegenwoordiger H. A. J. uit Breda bestuurde op 2 december jJ. zijn auto te Goes onder invloed van sterke drank. De officier, gedachtig aan een deze weck behandelde recht zaak, waarbij een verdachte terecht stond die onder invloed 3 kinderen had doodgereden, eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 1 week, alsmede 4 maanden voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid met een proeftijd van 3 jaar. Mr. Sieperda legde na heel lang aarzelen 2 weken voorwaardelij ke gevangenisstraf, de gevraagde ontzegging van de rijbevoegdheid, alles met een proeftijd van 3 jaar en een boete van 200 op. De draglinemachinist A. J. de B. uit Zierikzee had een accu gestolen uit een onbeheerd staande dragline. De officier wees er op, dat er de laatste jaren op Schouwen-Dulveland veel spullen uit draglines gestolen zijn. Het delict van De B. noemde hij een gemene diefstal, waarvoor mr. An dreae een voorwaardelijke gevange nisstraf van 1 maand met een proef tijd van 3 jaar en een boete van 50 ei'ste. Het vonnis was conform. Dc winkelbediende J. A. van A. uit St.-Philipsland voldeed niet aan een bevel van de politie om te stoppen. Hij fietste over de straatweg hard door. „Ik had al zoveel bekeuringen gehad", zei hij tot zijn verdediging- Conform werd hij veroordeeld tot een boete van 25. Een zelfde boete kre gen do landarbeider J. v. d. D. uit Ovezande, de los-werkman C. S. uit Goes en de Goesenaren M. G. en A. G. wegens mishandeling. Eveneens wegens mishandeling werd de mon teur A. B. uit Ameland veroordeeld tot een boete van 10. Met het stelen van oud-ijzer van een langs de weg staande kachel voerde de Bergen op Zoomso koopman P. M. N. het 32c delict aan zijn straf blad toe. Hij werd voor dit in St.- Philipsland gepleegde feit veroor deeld tot 30 boete. De mosseïkweker J. Z. uit Yerseke had op 18 december een kalkoen met een bezem geslagen, waarbij het dier enkele ribben gebroken had. „Er lopen zoveel dieren van mijn over buurman in mijn tuin", zei B. „Soms wel varkens, katten en paarden"... Die week was de kalkoen volgens zijn zeggen al 50 keer in zijn tuin geweest, betoogde hij. Hij ergerde zich daaraan en had tegen de buur man gezegd: „Je moet beter voor je beesten zorgen, want als ze er weer lopen sla ik er op". En toen de kal koen er weer liep, gebeurde dat ook. De buurman had willen schikken voor ;f 20. „Nou, misschien was het een beestje van 3 kg, waarvoor ik niet meer clan 10 over had", zei Z. „Dat beest kon er toch niets aan doen", meende mr. Sieperda. „Ik geef direct toe, dat de slagen bij iemand anders terecht hadden moe ten komen", was het antwoord. „Ik doe het niet, hoor", voegde hij er ter geruststelling aan toe... Mr. Andreae wees hem er op. dat hij ook in het andere geval zijn eigen recht niet had mogen zoeken. De cis van 25 verminderd mr. Sieperda nog met 10. Drs. M. C. Verburg ontvouwde „toekomst voor Zeeland" Drs. Verburg gaf zijn gehoor in zijn causerie een idee van alles, wat Zeeland in de naaste toe komst te wachten staat. Ter in leiding daarvan maakte hij het verschil duidelijk tussen een i structuurschets, waarin de plano- logische gedachte domineert en j initiatieven van de kant van de ondernemer, waarmee de plannen j pas kracht krijgen. „Het E.T.I. staat aan de kant van de ondernemer", zo lichtte de inleider doel en werkwijze van zijn instituut nader toe. „Wij houden de plannen eigenlijk meer in de lade, staan geen stringente planning voor en bekijken bijvoorbeeld bij een plotselinge in dustrievestiging (de te bouwen che mische fabriek te Axel) wat er te doen staat. Om een en ander breder uiteen te zetten nam de lieer Ver burg in zijn inleiding een aantal in teressante facetten bij de kop, zoals de bevolkingsontwikkeling in Zee land in 1959. „Volgens de exacte cij fers is het inwonertal van de provin cie slechts met 300 toegenomen", al dus de heer Verburg, die dit wat pes simistische geluid echter ontzenuwde met de opmerking, dat de arbeids markt zich jaarlijks met 1350 perso nen uitbreidt. Propaganda Daarom pleitte de E.T.I.-directeur voor meer propaganda voor Zee land, waardoor op de duur do te ruggang in de infra-structuur van de verschillende dorpen kan wor den tegengegaan. Na vervolgens de onderjjnge verstandhouding van de diverse bedrijfstakken in de provincie te hebben uiteenge zet, besprak de inleider het vraagstuk van de verkeersontwik- keling. Hij wees daarbij met nadruk op dc steeds kleiner wordende betekenis van de transportkostenfactor en het nieu we stramien, dat de toekomstige noord-zuid verbinding door Zeeland aan de provincie zal geven. Nog vele andere punten in het kader van het Deltaplan besprak de heer Verburg, zoals de bestemming van het achter de nieuwe dammen ko mende zoetwatermeer, het toerisme en de industrievestigingen. Een spervuur van vragen was do re actie van de aandachtig luisterende landbouwjongeren. Zij brachten daar bij onder meer nog ter sprake de be volkingsspreiding, het ontstaan van nieuwe landbouwgronden en de streekontwikkoiing. Voorzitter P. S. Dekker uit Zuidzan- de herinnerde in zijn openingswoord aan het feit, dat de laatste jaren de belangstelling voor de kaderdagen iets is teruggelopen. Ditmaal was de deelname evenwel bevredigend. Boeiende excursie Des middags werd een excursie gemaakt naar de Spiegelglasfa- brlek te Sas van Gent. Daar kre gen zij eerst een uiteenzetting over het in deze fabriek toegepas te procédé om vervolgens, ver deeld in drie groepen, een rond gang door de gebouwen te maken. Op de terugweg brachten de land bouwjongeren een bezoek aan het landbouwdemonstratiebedrijf in de Nieuwe leraar I.o. aan rykskweekschool Met ingang van 1 september a.s. is als leraar lichamelijke oefening aan de rijkskweekschool te Middelburg benoemd de heer E. van Wijk, thans leraar lichamelijke oefening te Brlel- le. De heer Van Wijk volgt de volgende schoolcursus de heer K. de Vries op. Bestelwagen uit Zierikzee op onbewaakte gegrepen In do nacht van woensdag op don derdag is een uit Zierikzee afkomsti ge bestelauto op een onbewaakte overweg bij Diepenveen in OvcrJJsel door een goederentrein gegrepen en enkele tientallen meters meegesleurd. De drie inzittenden werden uit het bestehvagentje geslingerd cn lava- men in de berm naast de spoorbaan terecht. Eén hunner, de heer J. Ver- kaart uit Zierikzee, liep daarbij een schedelbasisfractuur op cn moest in het St-Josephziekenhuis te Deventer worden opgenomen. De beide andere inzittenden, de heer C. van der Wie len uit Zierikzee en de chauffeur, de heer Roelofsen uit Deventer, liepen slechts lichte verwondingen op. Het bestehvagentje van de N.Vi Dan- cotherm uit Zierikzee werd zwaar beschadigd. De chauffeur schijnt de voorlampen van de trein wel te hebben gezien; hij meende echter dat dit straatlan taarns waren. Dc auto was de over weg bijna gepasseerd, toen de goede rentrein haar greep» Braakmanpolder. Daar gaf de rijks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch- Vlaanderen, ir. J. A. H. Haenen, een deskundige toelichting. Terug op „Hedenesse" wachtte hen 's avonds een vertelling van de heer L. Kodde over Canada, die daar in het kader van de proef emigratie negen maan den heeft doorgebracht. Vandaag do tweede kaderdag vermeldt het morgonprogramiiia een causerie van do secretaris van de Zeeuwse C.B.TJB., mr. S. Sybrandy, uit Goes, over het onderwerp „De Paohtwetgeving". ,'s Middags zullen de kaderleden zich bepalen bij „Het doel van liet jeugdwerk en de positie van do christelijke agrariërs", inge leid door dc lieer A. de Kocïjer. Motorrijder reed kapperssalon binnen Kapper W. H. Steenkist, in de Verrenieuwstraat te Zierikzee keek wel even vreemd, toen plotseling een motorrijder, in H volle vaart zijn. salon kwam binnengereden. Het bleek de heer J.' K. uit Dreischor te zijn. die uit dc Vcrrcnieuw- straat was gekomen om dc Melkmarkt op te draaien, doch H toen plotseling moest ultwij- ken voor een dame op een bromfiets. Vermoedelijk door een te hoge snelheid, kon K. s de bocht niet meer nemen, waarna hij pardoes de deur van dc kapsalon ramde cn in de zaak tot stilstand kwam. De onfortuinlijke motorrijder kreeg door de glasscherven verschillende diepe snijwonden aan het gelaat. K. word in het Rode-Kruïsziekonhuis verbon- den. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Zeeuwse groentetelers vergaderden in Middelburg Inleidingen over beregening, kassenbouw en verwarming De Zeeuwse Groentetelersverenïging heeft donderdag voor haar leden ln do kantine van de Coöp. veilings vere niging „Walcheren" te Middelburg 'n ontwikkelingsdag belegd, waar enke le tientallen telers uit heel Zeeland met aandacht; geluisterd hebben naar drie medewerkers van het Instituut voor tuinbouwtechniek te Wagenin- gen. 's Ochtends werd een inleiding gehouden over de beregening, waar na in do middagbijeenUonnst lezingen volgden over kassenbouw en ver warming. De heer Bi Koole, die bij afwezig heid van voorzitter M. Ton de leiding van deze ontwikkelingsdag had, sprak een welkomstwoord. Hierna zette de heer Ten Cate voor een aan dachtig gehoor nieuwe inzichten bij beregening uiteen. Hij wees erop, dat de watervoorziening in de tuinbouw steeds meer aandacht vraagt. Dit is vooral gebleken in de langdurige dro ge zomer van het afgelopen jaar. In vergelijking tot andere streken van ons land gaat de watervoorziening in Zeeland gepaard met enkele proble men. Op enkele uitzonderingen na zijn do telers in onze provincie na melijk aangewezen op dc waterlei ding, waarvan het grootste aandeel de duurte is. Hiertegenover staat het voordeel, dat het water schoon is en niet brak, een euvel waarmee in andere delen van het land waar water uit de sloot wordt gepompt gekampt wordt. De heer Ten Cate wees er verder nog op, dat de telers over het algemeen te zuinig zijn met het water (omdat er voor betaald moet worden), terwijl veel water nog niet effectief genoeg gebruikt wordt. Hierna besprak de heer Ten Cate verschillende beregcningsinstallatles. 's Middags sprak du hoer Van Aggc- len uitvoerig over hot onderwerp kassenbouw waarbij hij de verschil lende gangbare types behaVidelde en de voor- en nadelen opsomde. De heer Spoelstra besprak vervolgens de ver warming van kassen, de verschillen de verwarmingssystemen en de daar aan verbonden kosten. Na de inleidingen bestond er gelegen heid tot het stellen van vragen, waar van een druk gebruik wera gemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 4