PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Staatssecretaris Stijkel: discriminatie van Ver. Staten jegens Nederland Europese verkiezingen over twee jaar? Klachten over haven Bruinisse overdreven OVERLEG NIET ALS GEËINDIGD BESCHOVWD" Vandaag... ZUIVERING IN ALGERIJE THANS IN VOLLE GANG 203e jaargang - no. 30 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjuuct-liooidred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 februari 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaps: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094, Na afwijzing landingsrechten in Los Angeles yy De staatssecretaris van verkeer en waterstaat, E. G. Stijkel, heeft donderdag te Washington de Verenigde Staten beschul digd van een volledige discriminatie jegens Nederland. Hij le verde commentaar op de luchtvaartonderhandelingen tussen Nederland en de Verenigde Staten die van Nederlandse zijde tot doel hadden landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles te verkrijgen. De heer Stijkel verklaarde dat hij de afwijzing door het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken van het Nederlands verzoek om landingsrechten „zeer ernstig" nam en dat deze weigering niet bijdroeg tot een verbetering van 'het begrip tus sen Nederland en de Verenigde Staten. De Verenigde Staten handelen in strijd met de beginselen van de Bermuda-overeenkomst, welke rechtstreekse verbindingen begunstigen tussen punten waarvoor voldoende verkeerspoten- tieel bestaat. De staatssecretaris verklaarde verder dat het voor de Ameri kaanse delegatie tijdens de onderhandelingen enigszins moeilijk was geweest om de redenen voor haar weigering van het Neder landse verzoek te geven. sailles" tegen Amerika zou nemen, antwoordde de heer Stijkel dat hij daarover op het ogenblik niets wilde zeggen. Reacties De reacties in Den Haag op het mis lukken van de Nederlands-Ameri kaanse luchtvaartonderhandelingen waren opvallend scherp, gegeven het feit, dat de hoop op succes van de aanvang af niet hoog gespannen is geweest. In Amerikaanse kringen in Den Haag gaf men ons reeds woensdag te kennen, dat de Nederlandse auto riteiten van de aanvang af zijn ge waarschuwd, dat het tijdstip voor het opnieuw opnemen van de besprekin gen over een vergunning voor Los Angeles weinig gelukkig was, gezien het feit, dat de Verenigde Staten dit j'aar voor presidentsverkiezingen. Beïnvloed door Amerikaanse maatschappijen De Verenigde Staten hebben zich voornamelijk beroepen op het argu ment dat de Verenigde Staten wat het verlenen van landingsrechten be treft de politiek volgen dat de we derzijdse voordelen in een billijke verhouding tot elkaar moeten staan en dat de voordelen die Nederland krachtens het tweezijdige verdrag van 1957 verkroeg, reeds aanzien lijk waren. In de ogen der Neder landse delegatie verleent het verdrag in kwestie veel meer rechten aan de Verenigde Staten dan aan Nederland, zo vervolgde de heer Stijkel. Hij voegde eraan toe dat hij het overleg tussen beide landen niét als geëindigd beschouwt en dat hij zich het recht voorbehoudt deze op een ogenblik dat hij niet na- te heropenen. Op zijn persconferentie zei staats secretaris Stijkel, die gisteravond naar Den Haag terugkeerde, voorts dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zich bij zijn besluit voor een groot deel had laten beïnvloeden door overwegin gen aangaande de positie der Ame rikaanse luchtvaartmaatschappij en. Hij verklaarde dat' zes buiten landse luchtvaartmaatschappijen wel landingsrechten in Californië hadden de S.A.S., Lufthanse, Air France, Japan Airlines, Qan- tas en B.O.A.C. Op de vraag of Nederland „repres- M viert de Amerikaanse politicus en rechtsgeleerde A. E. Steven- son, in 1952 en 1956 democra- tisch kandidaat bij de Ameri- n kaanse presidentsverkiezingen, te Libertyville.zijn 60e verjaar- dag. viert Mexico zijn grondwetsdag H 1 (1917). lllllIllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllIIlllll'lllllll In Genève wordt vandaag de groot ste kernreactor van Europa, de 21/ biljoen elektronvolt proton syncho- tron van liet, Europese instituut voor kernonderzoek in gebruik genomen. De synchotron heeft een doorsnede van 200 meter. De luchtfoto geeft een overzicht van het omvangrijke ge bouwencomplex. staan. De vraag of de Amerikaanse regering de gevraagde vergunning zou gevgn werd sterk door politieke factoren beïnvloed. Bij de K.L.M. toonde men zich te leurgesteld, een teleurstelling- die werd onderstreept door de verklaring van pres.-directeur Aler, die sprak van de moeilijk te aanvaarden reali teit, dat de V.S. niettegenstaande de beginselen, waarvoor zij steeds heeft, gestaan, op luchtvaartgebied een' protectionistische politiek volgt. Air Union Op de vraag of de uitslag van deze besprekingen voor. de K.L.M. -aan leiding vormt om zich opnieuw te beraden over de mogelijkheid van samenwerking met de maatschap pijen van de Air Union (Sabena, Air France, Lufthansa en Alitalia) gaf een woordvoerder van de K.L.M. ons te kennen, dat deze za ken los van elkaar staan. Later voegde hij eraan toe dat de K.L.M. in het algemeen openstaat voor samenwerking met andere maatschappijen en dat die kwestie steeds op eigen merites moet worden hekeken. In principe wijzen wij sa menwerking niet af, maar aan de andere kant kan samehwerking niet tot iedere prijs worden aanvaard. Op het ogenblik", aldus onze zegs man, „is er geen sprake van enig di rect overleg tussen de K.L.M. en de Air Union, al bestaan er op verschei dene plaatsen contacten." Over de vordering van de samenwer king tussen de Air Union vernemen wij in goedingelichte kringen, dat tussen de maatschappijen, die erbij betrokken zijn, wel overeenstemming bestaat, maar dat de regeringen van de vier landen die erbij betrokken zijn, en die thans bezig zijn met de opstelling van een verdrag, dat de samenwerking tussen de maatschap pijen moet mogelijk maken, het niet met elkaar eens kunnen worden. VELE ULTRA'S ONDERGEDOKEN Vandaag wordt wijziging in kabinet bekendgemaakt De rechtse leider dr. Bernard Lefèvre in Algiers is door de politie gearres teerd. Voorts is de rechtse hoofdre dacteur Alain de Serigny in zijn wo ning onder toezicht geplaatst. Dit snelle optreden der politie heeft onder de Fransen de vrees vergroot dat nog meer arrestaties op handen zijn. Vele leiders van de opstand der ultra's zijn reeds ondergedoken. Ook is het hoofd van de nationale veiligheidsdienst in Algiers, de kolo nel der parachutisten Yves Godard, onder kwartierarrest geplaatst, pe kolonel, die sedert de revolte van 1 mei 1958 deze positie bekleedt mag met niemand contact opnemen. Aan een aantal andere kolonels zou even eens kwartierarrest zijn opgelegd. Van de veertig politieke personen op wie in verband met de revolte van de vorige week verdenking rust, zijn er reed's enkele in arrest gesteld. Onder hen bevinden zich o.a. Parac- cini, hoofd van de rechtse Algerijnse beweging en Claucle Laquière, neef van een voormalige voorzitter van de vroegere Algerijnse assemblee die bij de revolte van mei 1958 een belang rijke rol heeft gespeeld. De wijzigingen m het Franse ka binet zullen vermoedelijk officieel worden bekendgemaakt vóór de vergadering van de ministerraad, die vandaag' bijeenkomt. Soustelle, minister voor de Sahara en kern energie, zou worden ontslagen. Messmer (voormalig hoge commis saris in Dakar) zou Guillaumat als minister van defensie opvolgen. Guillaumat zou waarschijnlijk wel lid van de regering blijven. Moge lijk zou hij minister Soustelle op volgen. Delouvrier, de gedelegeer de van de Franse regering in Al giers zou in functie blijven. Giften van koningin voor kerkbouwacties De koningin heeft giften geschonken ten behoeve van de kerkbouwacties van de Nederlandse Hervormde Kerk de Evangelisch Lutherse Kerken, de Gereformeerde Kerken, de Doopsge zinde Broederschap en de Remon strantse Broederschap. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. De oproerlingen hebben in Algiers een grote chaos achter gelaten. De straten in het centrum zijn bijna alle opge broken. Openbare werken laat nu meteen de rails maar opruimen, daar het lokale vervoer door trolleybussen wordt onderhouden. De foto geeft een kijkje in de Rue Charles Peguy. Wrak van „Bermuda" gevonden Nadat het wrak van de op 20 janua ri ,.*ir Hoek van Holland gekttpseis- de en gezonken „Bermuda" sinds dien onvindbaar is geweest, hebben betonningsvaartuigen het wrak gis teren gelocaliseerd en er een licht boei bij geplaatst. Het wrak ligt op ongeveer 2 mijl ten noorden van de noorderpier van Hoek van Holland. Zoals gemeld zijn bij de ramp met de „Bermuda" (199 brt.) in 't storm weer van de twinstigste januari alle vijf bemanningsleden verdronken. Het schip was onderweg van Kings- lynn naar Wijeghem bij Antwerpen met een lading brouwgerst. De wor steling van de „Bermuda" met de elementen heeft geduurd van 's mor gens half vijf tot vijf minuten voor drie 's middags, toen het schip, reeds fesleept door de sleepboot „Gele ee" kantelde en onder de golven verdween. Men nam aan dat de vijf bemanningsleden in de stuurhut op gesloten zaten. Er zijn nog geen stof felijke overschotten geborgen. Nieuwe Amerikaanse „Ontdekker" haalde het niet Amerika heeft donderdag van de luchtmachtbasis Vandenberg in Cali fornië zijn negende ontdekker-satel liet gelanceerd met een capsule van 135 kg. In de capsule bevonden zich geen levende wezens. Het was de be doeling, dat de satelliet een baan om de aarde zou gaan beschrijven en dat de capsule vanuit de ruimte zou te rugkeren. De nieuwe Amerikaanse „ontdekker" is echter op de aarde te ruggevallen. Hij heeft niet genoeg snelheid gekregen om in een baan om de aarde te komen. OP DIRECTE WIJZE Nederland en België elk 42 afgevaardigden De mogelijkheid bestaat, dat in de zes landen van de Europese Gemeen schappen in 1962 rechtstreekse alge mene verkiezingen kunnen worden gehouden voor het Europese parle ment. Dit heeft de voorzitter van de werkgroep voor de Europese verkie zingen uit het Europese parlement, do Belg Deliousse, donderdag op een persconferentie in Brussel ter gele genheid van de gereedkomen van een ontwerp-conventie voor deze ver kiezingen medegedeeld. Volgens de ontwerp-conventie, waar aan de werkgroep vijftien maanden heeft gewerkt, zal het op directe wij ze door de burgers van de zes lan den gekozen parlement 426 leden tel len. Nederland en België zullen elk 42 parlementariërs naar de Europe se volksvertegenwoordiging kunnen afvaardigen. Duitsland, Frankrijk en Italië elk 108 en Luxemburg 18. Ge durende een overgangsperiode za' echter een derde van dat aantal gelijk dus aan het huidige aantal Europese parlementsleden van 142 door de nationale parlementen uit hun midden worden aangewezen. De afgevaardigden zullen voor vijf jaar worden gekozen. Zij zullen, zo- ER ZIJN MOEILIJKHEDEN rond de nieuwe haven van Brui nisse. Deze haven werd aange legd in het kader van de Delta werken en kwam tot stand in combinatie met de bouwput voor de sluizen van de Greve- lingendam. De oude haven van „Bru" moest verdwijnen, omdat deze een bijzonder zwakke plaats in de zeewering beteken de en liet bleek mogelijk de aan leg van een nieuwe liaven te doen geschieden in samenhang met de Deltawerken: een voor Bruinisse bijzonder gunstige omstandigheid dus. Maar de vissers van „Bru" zouden nu met hun nieuwe ligplaats niet ge lukkig zijn. En Ran1 de kade worden verwijten gericht aan het adres van rijkswaterstaat: de dienst Deltawer ken zou hen met een ondeugdelijke zaak hebben opgescheept. Wij hebben ons licht eens opgestoken ter bevoegde plaatse en daarbij bleek ons, dat verwijten aan rijkswater staat: hier toeli niet helemaal op hun plaats zijn. Want het ontwerp voor de inrichting van de nieuwe gemeen- teliaven, zo verzekerde men ons, is van gemeentewege gemaakt, terwijl de Deltadienst dit ontwerp in het bestek van de werken ter plaatse heeft verwerkt zonder ook maar iets aan de opzet te wijzigen. Alleen op het gebied van enkele constructieve details werd wat veranderd. Bovendien wees men ons erop, dat ieder gemeenteraadslid van Brui nisse vóórdat de gemeente het ont werp doorzond aan rijkswaterstaat een volledig plan met tekeningen heeft ontvangen. .Het verwijt, dat de haven niet zou deugen, dient dus niet in de eerste plaats tot rijkswaterstaat te worden gericht. Maar verder heeft men bij deze dienst toch wel de indruk, dat de on tevredenheid van sommige vissers mede wordt bepaald door het feit, dat zij niet de door hen gewenste ligplaats hebben gekregen. Daarom is de vraag belangrijk: is de nieuwe haven nu werkelijk ondeugde lijk? Om deze vraag te beantwoor den dienen de incidentele klachten te worden nagegaan. In de eerste plaats dan de „te korte" meerpalen. Inderdaad zijn de meerpalen bij de lange steiger in de haven >vat kort. De palen bij de korte loop- steigers zijn langer omdat zij min der diep zijn ingeslagen, hetgeen kon omdat de grondslag ter plaat se beter was. Nu zijn sommige schepen uit Bruinisse van voren hoog gebouwd, zodat de „glijd- stangen" langs de palen bij de lange steiger Dij extra hoog water niet hoog genoeg reiken. Dat geeft dan bezwaren voor de meerkabels. Dit euvel naar men ons verze kerde een gevolg van een foutieve opgave van gemeentewege kan echter op eenvoudige wijze worden hersteld: de glijdstiuig wordt dan met een staalconstructie ander halve meter verhoogd. Een tweede klacht: de havenmond zou te wijd zijn. Bij harde oosten wind zou hier een zodanige golfslag optreden, dat het invaren zou worden bemoeilijkt. „Wij hebben onlangs van die harde oostenwinden gehad", zei men ons, „maar van moeilijkhe den is ons althans niets gebleken..." Klacht nummer drie: ondanks toe zeggingen van rijkswaterstaat is de nieuwe haven tóch een getij haven geworden. Dat zou beteke nen, dat een kempenaar van 600 (Zie slot pag. 2 kol. 4) als in de ontwerp-conventie wordt be paald. „hun stem individueel en per soonlijk uitbrengen en geen instruc ties of enig imperatief mandaat mo gen aanvaarden". Het lidmaatschap van het Europese parlement zal wel verenigbaar zijn met dat van de na tionale parlementen, doch niet met het ministerschap, het lidmaatschap van een van de drie uitvoerende or ganen van de Europese Gemeenschap of enige andere functie in de E.E.G., Euratom of E.G.K.S. Dr. Barbara Moore volbracht haar „wandeling" Dr. Barbara Moore heeft haar wan deling van duizend mijl (1609 kilo meter), waarmee zij wilde bewijzen, dat de vrouw de sterkere sekse is, donderdagavond volbracht. De in Rusland geboren 56-jarige vrouw die er 'n eigen gezondheidsleer op na houdt, heeft haar wandeltocht in 21 dag<?n volbracht. Lopend van John O Groats, in het noorden van Schot land, naar Lands End, in het zuiden van Engeland, heeft zij een dagge middelde van 80 kilometer gemaakt. Haar politie-escorte moest tussen het publiek veel juichende vrouwen en zuinig kijkende mannen ruim baan maken, toen dr. Moore de laat ste schreden zette, van welke naar schatting 10.000 personen getuige waren. Dr. Moore heeft geproclameerd dat haar mars de lichamelijke superiori teit van de vrouw zou bewijzen en de mensen zou aanmoedigen te leven op groenten en fruit. Dit jaar zal in Noord-Groenland een kernreactor worden gebouwd, die het personeel van een Amerikaanse weten schappelijke post op 160 km van Thuie van stroom zal voorzien. VERWACHT... Geldig tot hedenavond RUSTIG WEER Rustig weer met opklaringen, maar hier of daar ook een bui. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 6 februari Zon op 8.14 onder 17.35 Mi i op 12.34 onder 3.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1