Het gaat „stief slecht" met de Belgische zeevisserij VAN AARDAPPELS 34 PCT. VOOR WINTEROPSLAG MACMILLAN ADVISEERT IN KAAPSTAD TOT AANPASSEN NICHT (90) VAN EISENHOWER WOONT IN ODENSE RUSLAND ZOU TROEPEN UIT 00ST-EUR0PA TERUGTREKKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 CONCURRENTIE UIT NEDERLAND Faillissementen aan de lopende band RAPPORT OVER KOOPGEDRAG O 293 staat er op de boeg. De scheepshuid is wat verweerd, roest bladdert grillige figuren in rood-bruin. Schilders zijn be gonnen de O 293 een nieuwe make-up te geven. Ijverig lopen ze hun ladders op en af. Die goe de beurt is noodzakelijk, want het schip is verkocht. Voor de laatste maal' is het schip met 'n Belgische bemanning de slurf van Oostendes haven inge draaid. In het nieuwe visseizoen zal de Union Jack van dit schip dat eens het vlaggescliip van Oostendes zeevisserijvloot was, wapperen. Een Britse rederij heeft de boot aangekocht. Het gaat de visserslui van Oostende aan het hart, want het is niet voor het eerst (en het zal ook wel niet voor het laatst zijn!) dat op deze wij ze de visserijvloot van onze zuiderbu ren wordt uitgedund. Maar dat de 0 293 afzwaait is wel dubbel zuur. Het gaat „stief slecht" in de Belgi sche visserij. Er zijn faillissementen aan de lopende band. En de verkoop van schepen naar het buitenland houdt maar niet op. „De grenzen moeten dicht" wordt hier en daar gemompeld. Men verwacht dat er voor de Belgische visserij nog wat te redden zal zijn. Nu wordt steeds luider de vrees uitgesproken dat het als het zo doorgaat, wel eens in een paar jaar met de Belgische visserij ge daan zal zijn en dat de vele mil joenen franks, die mem in de schepen geïnvesteerd heeft, naar de haaien zullen zijn. Dat zal werkloosheid betekenen voor Bel- giës kuststreek. NEDERLAND SCHULDIG „Geen vis meer uit Holland" zeggen 7.e in Oostende. Niet allemaal. Er zijn visserslui die de problematiek van Belgiës zeevisserij reëler onder ogen durven zien: Anderen protestereu tegen de Euromarkt. De beschuldi gingen aan het adres van de Neder landse collega's zijn niet mis. Men meesmuilt over Nederlands profite ren van het Benelux-partnerschap. Men verwijt ons land dat Duitse vis en garnalen onder Nederlandse vlag en als Nederlandse waar België worden binnengebracht, Deense ka beljauw zou ook een rood-wit-blauw strikje omkrijgen. Daar kunnen wij niet tegen concur reren, zeggen ze in Oostende. En men rekent voor dat de Nederlandse le vensstandaard veel lager ligt dan de Belgische. Daar is geen concurreren tegen. Dan verwijten de Belgen de Hollan- se vissers, dat zij miljoenen kilo's on dermaatse garnalen ophalen en daar mee de garnalenstand bedreigen. En wie aan Belgiës garnalen komt... DE CIJFERS? Het blijft merkwaardig dat de Ne derlandse kabeljauwimport hoger is dan de vaderlandse vangsten. Ook in rederskringen maakt men zich be zorgd over de toekomst van Belgiës visserij. Maar hier verheelt men niet dat de schuld niet alleen bij Holland kan liggen. Natuurlijk, ook hier zou men de grens liever dicht zien gaan. maar men gelooft zelf nauwelijks dat dat de Belgische visserij er bóven op zou helpen. Dan blijven immers nog de. slechte vangsten. OVERBEVIST Want dat is 'n ander probleem Raakt de Noordzee overbevist Biologen betwijfelen dat, maar de visserman van Belgiës zeekust is het niet uit het hoofd te praten. Belgische treilers zijn andere vis gronden gaan opzoeken. Maar ook tie resultaten bij IJsland en La brador zijn niet erg veelbelovend. Met hetzelfde probleem zitten ón ze vissers. De Nederlandse visse rij onder de Engelse wal boert hard achteruit. Scheveningse log gers worden zelfs ingezet op de vrachtvaart, zo gering zijn de vangsten. In de Ierse haven Dunmore wordt door de Ieren gevangen haring1 voor niet al te hoge prijzen gekocht en naar Nederland gevaren. De Ieren hebben binnen hun driemijlszone (die sinds 1 januari negen-mijlszone blijkt te zijn) een rijk visgebied en zij komen dus wel met rijke besom mingen uit. Voor onze en de Belgi sche vissers is dat een hard gelag! Op de plaatsen waar zij vissen wordt niets gevangen en een steenworp verderop halen Ieren volle netten Eingelijk is deze kwestie een inter nationaal probleem. Want ook Fran sen, Duitsers en Polen bevissen Noordzee, Kanaal en Ierse zee. En terwijl de biologen steeds opnieuw onderzoekingspogingen doen daalt de visvangst met de week. De Britse minister-president Macmil- lan, heeft woensdag tot het Zuidafri- kaanse parlement gezegd dat men bij de nationale politiek rekening moet houden met de veranderde wind die over Afrik» waait. Macmillan die 'n reis van 28.000 kilometer door Afri ka maakt, sprak op een gemeen schappelijke vergadering van de twee Kamers van het parlement. Het zelfbewustzijn van de Afrikanen kan zich op verschillende wijzen manifesteren maar het doet zich overal voor. De opkomst van dit be wustzijn is een politiek feit en al len moeten dit feit aanvaarden. De grote kwestie van de tweede helft van de twintigste eeuw is of de neu trale volken van Azië en Afrika zich bij het westen of het oosten zullen voegen. Zullen deze volken in het communistische kamp worden ge trokken of zullen de grote experimen ten van zelfregering, in het bijzon der binnen het Britse gem eenbest, zo geslaagd blijken te zijn dat de weeg schaal doorslaat naar vrijheid, orde en recht De strijd gaat om de geest van de mensen, aldus Macmillan. Macmillan verklaarde dat de Britten „de idee van superioriteit van het ene ras boven het andere" verwerpen. Hij meende te mogen verwachten dat Zuid-Afrika Engeland niet van zijn Geen Kongolese regering voor soevereiniteitsoverdracht België zal tot de overdracht van de soevereiniteit de verantwoordelijk heid over Kongo blijven dragen en voor die datum de bevoegdheden niet aan een voorlopige Kongolese rege ring overdragen. Dit heeft de Belgi sche minister voor de Kongo, de heer De Schrijver, woensdag in commis sievergaderingen van de Ronde- Tafelconferentïe in Brussel verklaard. De minister, die in dit standpunt werd gesteund door de socialistische Belgische senator Rolin, zegde naar aanleiding van Kongolese aandrang tot de vorming van een voorlopige re gering toe tijdens de overgangsperio de tussen de afloop van de R.T.C. en de onafhankelijkheidsdatum van 30 juni van dit jaar naar middelen te zullen zoeken om Kongolezen in te schakelen zowel bij de voorbereiding van de soevereiniteitsoverdracht in Brussel als bij de uitvoering van de verkiezingen in Kongo. De Belgische minister zal donderdag de Kongolese afgevaardigden nadere voorstellen overhandigen in een poging een com promis te vinden in deze kwestie. Nog liggen de vissersschepen in Oos tendes haven. Maar de vloot verou dert snel en de beste eenheden wor den opgekocht door 't buitenland. i|llllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllillllllllli|l jg De Belgische visserij wordt f| H ernstig bedreigd, menen Belgi- sche rederskringen. Dat de za- ken elders ook niet zo floris- H sant gaan nemen ze voor ken- nisgeving aan. Vele vissers M p: moeten met een maanöinko- men van 4800 Belgische franks genoegen nemen. Een loon dat in het dure België van vandaag niet zoveel betekent. Daarom verlangen steeds meer visserij- p mensen dat de Belgische rege- p ring zal ingrijpen. Ingrijpen: dat betekent grenzen dicht. p Nog varen de vierhonderd vis- M sersscheepjes van Oostende, H Nieuwpoort en Zeebrugge de havens uit. Nog worden de p p netten uitgegooid en nog wordt p H er dagelijks verse vis aange- voerd. Maar de beste schepen p p gaan naai' het buitenland. En p de vloot blijft slinken. De rest veroudert snel. Nog maar 18 p schepen zijn boven de 350 PK. p Belgische vissers schelden, op de Belgische en Nederlandse p regering. p IllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllM plicht zal afhouden. „Wij hebben de onafhankelijkheid gegeven aan India, Pakistan, Ceylon, Malakka en Ghana en zullen het nog geven aan Nigeria en andere landen als de enige manier om de toekomst van het gemenebest en de vrije wereld op een gezonde fundering te zetten. Maar als lid van dat gemenebest is het onze ernstig gemeende wens Zuid-Afrika steun te geven en te bemoedigen. Ik hoop, dat U het me niet euvel zult duiden, dat ik er eerlijk voor uitkom, dat uw politiek bepaalde aspecten heeft die ons dat onmo gelijk maken. Dan zouden wij on ze eigen diepe overtuiging geweld moeten aandoen over het politieke lot van vrije mensen die wij in onze eigen gebieden trachten te helpen". De Britse premier, die een aandachtig gehoor had, zei zich de bijzondere aard van Zuid-Afrika's problemen goed bewust te zijn evenals de ver schillen met andere Afrikaanse lan den, die niet een oude Europese be volking van drie miljoen zielen heb ben. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika dankte Macmillan voor zijn openheid. „Wij zouden nimmer kritiek leveren op het toepassen van andere beleids lijnen in andere landen waarvoor U de verantwoording draagt. Maar nu, nu we open tegenover elkaar staan, kan ik zeggen dat wij er een andere mening op nahouden". Verwoerd voegde eraan toe, dat er een onafhankelijkheidsstreven onder de volken in Afrika bestaat, maar dat er tegelijkertijd recht aan allen moet worden gedaan. Onder applaus ver volgde Verwoerd „Er moet niet al leen recht gedaan worden aan de zwarten in Afrika, maar ook aan de blanken". Wanneer president Eisenhower m juni Kopenhagen mocht aandoen op doorreis naar de Sowjet-Unie zal hij misschien de kans krijgen zijn 90-jarige nicht, die hij nooit heeft ontmoet, te ontmoeten. Mevr. Anna Bramsen, die in een te huis voor ouden van dagen in Odense, Fünen, woont onthulde dinsdag dat het Amerikaanse staatshoofd haar neef is. Anna Bramsen werd in Eylau nabij Königsberg in Duitsland geboren en na de Frans-Duitse oorlog kwam zij in 1871 als vluchteling in De- Beveiliging spoorweg overgang Prinsenbeek Op het minister van verkeer en wa terstaat is gisteren een gesprek ge voerd over de problemen verband houdende met de kruisingen van we gen, op de rijksweg 16 van Moerdijk naar Breda en de spoorlijn Breda- Lage Zwaluwe, onder de gemeente Prinsenbeek. Bij deze bespreking wa ren aanwezig de burgemeester van Prinsenbeek en de vertegenwoordi gers van het directotraat-generaal van het verkeer, van de rijkswater staat alsmede van de Nederlandse Spoorwegen. Besloten werd dat gestreefd zal wor den naar het op korte termijn reali seren van een reeds in voorbereiding zijnd plan. Dit plan omvat het aan leggen van een parallelweg ten oos ten van de spoorlijn, lopende van de Grindweg in zuidelijke richting tot even voorbij het viaduct Kersteren. Een en ander zal het mogelijk ma ken enige spoorwegoverwegen en wegkruisingen te doen vervallen, mits daartoe de onontbeerlijke me dewerking van de'bevolking wordt verkregen. De enige overblijvende spoorwegover gang in dit gedeelte, in de verbin dingsweg Burgst, zal dan van een automatische knipperlichtinstallatie worden voorzien. De plannen voor een volledig kruisingvrij maken van de gehele rijksweg zijn in studie. VRAGEN VAN KAMERLEDEN De Tweede Kamerleden W. P. G. Assman (k.v.p.) en C. F. van der Peijl (c.h.u.) hebben aan de minister van verkeer en waterstaat de vol gende vragen gesteld. Heeft de minister er kennis van ge nomen, dat op een onbewaakte spoorwegovergang in de gemeente Prinsenbeek (N.-B.) dezer dagen we derom een ongeluk met dodelijke af loop heeft plaatsgevonden? Is het dei minister bekend, dat dit ongeluk de ongerustheid van- de be volking, die in verband met het ver ontrustend grote aantal ongevallen met dodelijke afloop gedurende de laatste jaren reeds groot was, nog heeft doen toenemen? Is de minister bereid te bevorderen, dat op zeer korte termijn voor het vraagstuk van de onbewaakte over wegen in bovengenoemde gemeente afdoende maatregelen worden ge troffen Tengevolge van een ontploffing in een kruitfabriek te Nova Iguassu, in de om geving van Rió' de Janeiro, zijn vijf men sen om het leven gekomen en twaalf gewond. Propagandistische waarde voor topoverleg Naar verluidt overweegt de Russi sche regering haar strijdkrachten in fasen uit de Oosteuropese satelliet- landen terug te trekken. Volgens .di plomatieke zegslieden zijn er aan wijzingen dat het Kremlin een grote reorganisatie van haar militaire op stelling in de satellietlanden over weegt. Hierbij zou een deel van de Russische troepen uit die landen worden teruggetrokken. I)ezplannen worden thans vermoe delijk besproken op de topconferen tie der communistische landen die thans in Moskou gehouden wordt. Voor deze beraadslagingen zijn de leiders van defensie dezer landen naar Moskou opgeroepen. Rusland heeft ongeveer 300.000 man troepen in Oost-Europa, waaronder sterke tank- en luchtmachteenheden. Ook heeft het in Oost-Duitsland ra ket-bases met Russisch personeel. In Oost-Duitsland zijn ongeveer 20 goedbewapende Russische divisies. In het verleden heeft de Russische regering aangeboden haar troepen uit de Oosteuropese landen terug te trekken, indien het westen hetzelfde zou doen dus dat de Verenigde Staten hun troepen uit West-Europa zouden terugtrekken. Het westen zou hierdoor in een na- Vragen over rapport schrootaffaire De Tweede Kamerleden Van der Goes van Naters (p.v.d.a.) en Neder- horst (p.v.d.a.) hebben aan de mi nisters van justitie en van economi sche zaken schriftelijke vragen ge steld over het „rapport betreffende de huidige resultaten van de controle op de frauduleuze handelingen ter zaken van schroot", uitgebracht door de hoge autoriteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, van 21 december 1959. nemarken. vergezeld door haar fa milie en de zuster van haar vader die met een Eisenhower was ge trouwd. Deze laatsten waren de ouders van president Eisenhower. Zij waren kort na de Frans-Duitse oorlog naar Amerika geëmigreerd, zegt mevr. Bramsen. Op de vraag waarom zij nimmer con tact had opgenomen met haar be roemde neef, antwoordde mevr. Bramsen dat zij geen Engels kent, maar Eisenhower gaarne zal ont moeten. Misschien nodigt hij mij uit naar Amerika te komen, zei ze hoopvol. Wekelijks verbruik per hoofd 1.83 tot 2.1 kg Het Nederlands Instituut voor Agra risch Marktonderzoek te Den Haag heeft aan het produktscliap voor aardappelen een rapport aangeboden van een onderzoek onder 1000 gezin nen naar het koopgedrag van de Ne derlandse consument gedurende de periode medio 1958 tot medio 1959. Dit rapport is samengesteld door drs. F. J. Bruggeman. Honderd gezinnen, die representatief geacht worden voor de 2.750.000 Nederlandse huis houdingen, hebben in deze periode in totaal 29.265 kg aardappelen gekocht, met dien verstande echter, dat 18 van deze huishoudingen in het ge heel geen aardappelen kochten. Peze 18 procent hehoort voor de helft tot de landbouwstand of is daaraan door familierelatie direct verwant en bezit voor het overige deel een stukje grond voor eigen verbouw, aldus de analyse. De totaal gekochte hoeveelheid aard appelen bedroeg in het oogstjaar 19581959 ongeveer 805.000 ton voor alle huishoudingen in Nederland, met uitzondering van het gebruik in zie kenhuizen, instellingen, leger (welk consumptiedeel 8,5 procent van de bevolking uitmaakt) van het ver bruik bij de Horeca-bedrijven en van dat van de zelfverzorgers, dat het rapport op 220.000 ton becijfert. Van de totaal gekochte hoeveelheid aardappelen wordt 66 procent ge kocht voor directe consumptie en 34 procent voor winteropslag. Ruim 52 procent van alle aardappelen wordt gekocht door kopers, die geen voor- raad opslaan en 9 procent wordt gekocht door kopers, die naast de opslag, geen aardappelen voor di recte consumptie betrekken. Over de koopgewoonten zegt het rapport onder andere dat de drie grote steden, uitgezonderd in het najaarskwartaal, ongeveer 1/3 van alle aardappelen kopen. In het najaar kopen deze steden, on danks de grotere hoeveelheid, toch nog slechts 17 procent van de totaalomzet, die in dit seizoen dan ook 2 lé maal zo groot is, als in andere kwartalen. Het platte land koopt in de zomer 15 pro cent van alle aardappelen en in het najaar 31 procent, maar deze hoeveelheid is dan vijf maal zo delige positie komen te staan, daar de Russen nog altijd dichtbij West- Europa zouden zijn, terwijl de Ame rikanen zich aan de andere kant van de Atlantische Oceaan op ruim 7500 "km bevinden. Berichten uit communistische bron hebben de laatste tijd gesuggereerd dat Rusland mogelijk over zal gaan tot een unilaterale terugtrekking van zijn troepen uit de satellietlanden. Met het oog op de komende topcon ferentie zal het Kremlin wellicht de grote propagandistische waarde in zien van een dergelijke unilaterale vermindering van de Russische troe pen in de satellietlanden. Maar deskundigen in Russische po litiek twijfelen er echter a-an of Moskou zich thans geheel en al uit de satellietlanden zal terugtrekken. De voornaamste reden voor de aan wezigheid van Russische* troepen in die landen is de bescherming van de communistische regimes. Dat deze regimes ze niet kunnen mis sen hebben de gebeurtenissen in 1956 in Hongarije duidelijk bewe zen. groot als in het voorgaande kwar taal. V oorraden De aankoop per jaar van voorraad- aardappelen omvatten volgens het rapport: door jonge huisvrouwen 275 kg, door huisvrouwen mjddelbare leeftijd 350 kg en door oudere huis vrouwen 235 kg. Het blijkt dat de huishoudingen met vijf of meer per sonen de helft (49 procent) van alle opslagaardappelen te kopen, overeenkomend met 400 kg per ge zin. De middelgrote gezinnen slaan gemiddeld 275 kg op en de 12 per soonsgezinnen 165 kg. De arbeiders klasse betrekt 63 procent van alle voorraad-aardappelen (gemiddeld 300 kg per gezin). De gemiddelde gekochte hoeveelheid aardappelen gedurende het oogstjaar 19581959 bedroeg 354 kg, of 1.83 kg per hoofd per week. Bij de voor- raadkopers was dit 1,87 kg en bij de kopers van zowel normale als van voorraad-aardappelen gemiddeld 2,1 kg. Op grond van nadere onderzoe kingen komt het rapport dan tot de conclusie dat het gemiddelde verbruik in Nederland tussen de 1.83 kg en 2,1 kg per hoofd per week zal liggen. Over 't prijzenverloop tenslotte zegt 't rapport, dat de aardappelprijzen in het westen doorlopend het nationaal gemiddelde overtreffen. In de grote steden liggen ze net hoogst, gevolgd door die In de rest van het westen. Nog sleeds iets aan de hand met schroot (Van onze parlementaire redacteur) Bij de replieken tijdens de behande ling van de begroting van de staats mijnen woensdag in de Eerste Ka mer heeft de heer Kapteijn (p.v.d.a.) verklaard, dat hoewel in Duits land 145 gulden per ton schroot wordt betaald Nederlands schroot tegen oen veel hogere prijs naar on ze Oosterburen wordt uitgevoerd. Als dit zo is, dan is er toch nog iets aan de hand met het schroot, aldus concludeerde de heer Kapteijn. Minister De Pous zei uiteraard niet in staat te zijn de door de senator genoemde feiten te kunnen bevesti gen. De minister achtte deze feiten echter van ernstige aard en hij gaf de verzekering, dat deze niet aan zijn aandacht zullen ontsnappen. In eerste instantie had de minister al gezegd van oordeel te zijn, dat de raad van ministers van de E.G.K.S. meer aandacht zal moeten schenken aan de schrootzaken. Hij had zelf al onlangs opdracht gegeven een onder zoek in te stellen naar hetgeen er zich op de schrootmarkt heeft voor gedaan. Gezien ook de begrensdheid van zijn taak, had het resultaat van dit onderzoek hem geen aanleiding gegeven een aangifte te doen van strafbare feiten. De minister zei ech ter zijn bevindingen in handen te hebben gesteld van zijn ambtgenoot van justitie. Negentienduizend gulden uit brandkast gestolen In de nacht van dinsdag op woens dag hebben inbrekers bij de rooms- katholieke instelling „De bond zon der naam" te Haarlem uit een brand kast een bedrag van 19.000 gulden aan bankpapier ontvreemd. De Engelse regering heeft het Britse nationale schilderijeniiiuseum 'n extra subsidie toegekend van 1.300.000 gul den als bijdrage voor de aankoop van Rembrandt's ,rPortret van een man te paard". Dé prijs van het unieke doek, dat deel uitmaakte van een particuliere collectieis niet onthuld. OPENHARTIGE REDE VAN BRITSE PREMIER REORGANISATIE SOWJET-LEGER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5