PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister De Pous in Eerste Kamer: dit j geen overbesteding verwacht Zeeuws -Vlaamse verwachtingen zijn al vaak in rook opgegaan Nederlands-Amerikaanse lucht vaartbesprekingen mislukt BILT PRIJSPEIL ZAL WEINIG VERANDEREN BIJZONDERE BEVOEGDHEDEN VOOR FRANSE REGERING 203e jaargang - no. 29 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F- van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adtunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van Ij—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. Geen aanwijzing van nieuwe kernen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, is van oordeel, dat voor 1960 geen bestedingsinflatie overbesteding behoeft te worden verwacht. In feite wordt voor dit jaar slechts een verriiindering van het betalingsbalanssaldo voor zien. De minister deelde dit woensdag mee in de Eerste Kamer, toen hij tijdens de voortgezette behandeling van de begroting van economische zaken, de afgevaardigden beantwoordde, die dinsdag in eerste termijn het woord hadden gevoerd. De bewindsman was het eens met die leden, die hadden gewezen op de versnelling, die zich het vorig jaar in het tempo der natio nale bestedingen had voorgedaan, met name wat de investerin gen en de consumptie betreft. De minister verwachtte ook, dat de bestedingen in 1960 nog sneller zullen toenemen dan in 1959, mede als gevolg van loonsverhogingen. De compensatieloon- ronde op 1 april buiten beschouwing latend kwam de minister tot een expansie van de nationale bestedingen in orde van groot te van 8 procent. meer onder de premieregeling zullen vallen. De minister constateerde, dat bij het regionale industrialisatiebeleid de re gering wordt verweten of te veel of te weinig te doen. In dit verband wees hij er op, dat in België, waar men ook probleemgebieden heeft aangewezen, is bepaald, dat deze gebieden teza men niet meer dan 15 procent van de gehele Belgische bevolking mogen omvatten. In Nederland omvatten de probleemgebieden daarentegen circa 20 procent van de totale mannelijke beroepsbevolking. De bewindsman verdedigde voorts zijn standpunt, dat West-Brabant als Vermindering van betalingsbalans saldo Dit is meer dan door een vergroting van de binnenlandse produktie ad 6 procent kan worden opgevangen. Een dergelijk bestedingsoverschot kan tot uiting komen ofwel in een verkrapping van het betalingsbalans overschot, ofwel in een verhoging van het prijspeil, of een combinatie daarvan. In feite voorziet de minister voor 1960 slechts een vermindering van het betalingsbalanssaldo, De toeneming van de nationale be stedingen heeft tot gevolgd, aldus de minister, dat het invoervolume met ruim 12 procent stijgt, terwijl het zeer hoge expansietempo van de uit voer enigszins zal afnemen, namelijk tot ongeveer 8 procent. Dit leidt vol gens <le huidige ramingen, zo be toogde dc minister verder, tot een achteruitgang van ongeveer 1.8 mil jard gulden in 1959 tot ruim 700 mil joen gulden in 1960. Het verschil van ruim 1 miljard gulden is juist even groot als het bestedingsoverschot, aldus de mi nister. Een belangrijk prijseffect wordt dus niet voorzien. Volgens de minister zal het prijspeil ver moedelijk weinig verandering on dergaan. Van bestedingsinflatie kan dus in 1960 nog niet worden gesproken, doch do minister onder streepte, dat bij dit alles het voor behoud moet worden gemaakt, dat in de internationale conjunctuur geen ingrijpende veranderingen zullen plaatsvinden. Er moet nu een streep worden gezet onder het aanwijzen vpn kernen. Het verdient geen aanbeveling oude ker nen weer bij het nieuwe premiebeleid in te schakelen. Het gevolg zou zijn, dat het huidige aantal van 44 ker ne nnog niet 21 zou worden vermeer derd, zo vervolgde de minister. De minister wilde ook niet ingaan op de suggestie van prof. Witteveen (v. v.d.), die had gepleit voor een gro tere concentratie door middel van minder kernen bij de uitvoering van het regionale industrialisatiebeleid. De bewindsman was van oordeel, dat men moeilijk van te voren kan bepa len hoe de ontwikkeling zal zijn in een kerngemeente en daarom kan men ook niet beginnen met een te beperkt aantal kernen. Wel gaf de minister te verstaan, dat als er in de komende periode kernen zullen zijn, die „niet aanslaan", deze niet langer Bij de centrale hengstenkeuring te Goes werd woensdag de zesjarige hengst „Baron de 1' Hostée" van de h engstenfokvereniging „Zeeuwscli- Vlaanderen" te Axel uitgeroepen als kampioen van Zeeland 1960. (Foto P.Z.G.) ook de kop van Noord-Holland niet voldoen aan de criteria vopr pro bleemgebied. Een werkbezoek aan West-Brabant had hem niet van zijn standpunt kunnen afbrengen, al had dit bezoek verhelderend gewerkt. Er zijn duidelijk aanwijzigingen, dat de industriële ontwikkeling in West- Brabant wordt geremd juist door ge brek aan arbeidersbevolking. Zonder sentimenteel te willen zijn, consta teerde de minister, dat de pendel toch wel ongezonde proporties kan aanne men. Resultaten De minister gaf ook nog enkele cij fers, die een indruk moeten geven van de resultaten van het nieuwe in- dustralisatiebeleid. Deze resultaten hebben echter nog een voorlopig ka rakter, omdat het nieuwe beleid nog slechts negen maanden in werking is. Tot nu toe zijn 89 aanvragen voor toepassing van de premieregeling ingewilligd, terwijl er nog 56 aan vragen in behandeling- zijn. Twaalf miljoen gulden is al toegekend, terwijl voor 6 miljoen nog In be handeling is. Van de 89 ingewillig de verzoeken zijn er 54 voor be drijven in de noordelijke provin cies. Van deze 54 hebben er slechts 9 betrekking op de vestiging van nieuwe bedrijven, tefwijl de res terende aanvragen uitbreiding van bestaande bedrijven in het noor den betroffen. Van de ter beschikking gestelde 12 miljoen gulden ging 5,4 miljoen naar de noordelijke gebieden en het res tant naar de probleemgebieden in overig Nederland. Gezicht op de vuilverbranding in A»i- sterdam-Noord, waar het vernielde huisraad uit Tuindorp Oostzaan ivordt bijeengebracht. Stortplaats van verloren illusies... Grote brand bij Dunlop Woensdag is de grootste lcatoenfa- briek ter wereld, de Dunlop-fabriek te Rochdale in Engeland, ernstig door brand geteisterd. De hulp van de brandweren van Lan cashire en Yorkshire moest ingeroe pen worden. Meer dan 1500 arbeiders werden geëvacueerd. De brand werd door een krachtige wind aangewak kerd. De schade wordt geschat op enkele miljoenen pond sterling. Stijkel keert naar Den Haag terug Van Nederlandse zijde is woens dagavond meegedeeld, dat de onderhandelingen met de Ver enigde Staten voor liet verkrij gen van landingsrechten voor Nederlandse vliegtuigen in Los Angeles mislukt zijn. Het hoofd van de Nederlandse Duits vrachtschip gezonken Opvarenden door Russisch schip opgepikt Vier schepen hebben woensdagavond in de Oostzee, ten zuiden van Born- holm. gezocht naar overlevenden van het Westduitse vrachtschip „Carsten Witt", dat in zwaar weer noodsei nen had uitgezonden, en door de be manning was verlaten nadat gemeld was dat het water maakte. Van de 20 opvarenden van het 1445 ton me tende, te Bremen geregistreerde schip, zijn tot dusver geen sporen gevonden en evenmin is het moge lijk geweest vast te stellen hoe het schip zo plotseling kon vergaan. La ter werd gemeld, dat een Russisch schip de opvarenden van de „Car sten Witt" heeft opgepikt. delegatie, de heer E. G. Stijkel, deelde dit na de slotv ergadering te Washington aan de pers me de. „Het resultaat van de besprekingen was een verklaring van de Ameri kaanse delegatie dat zij niet in staat was op dit tijdstip een verplichting inzake landingsrechten in Los Ange les aan te gaan", aldus de heer Stij kel. „Ilc antwoordde dat ik niet bereid was dit standpunt te aanvaarden om dat ik niet de argumenten waarop het was gebaseerd, kon aanvaarden". „Aan de andere kant erkende ik dat het niet de moeite waard zou zijn de besprekingen voort te zetten". Hij zei dat hij naar Den Haag zou terug keren. Op de vraag of Nederland van plan is de besprekingen in de toekomst te heropenen, antwoordde de heer Stij kel dat de besprekingen altijd zou den kunnen worden hervat volgens de bepalingen van het huidige bur- gerluchtvaartverdrag tussen beide landen. De beslissende vergadering van woensdag heeft anderhalf uur ge duurd. Adenauer in maart naar Washington Adenauer, is van plan 1.5 en 16 maart een bezoek aan Washington te bren gen, maar deze tijdstippen zijn nog niet definitief vastgesteld, aldus heeft een Westduitse regeringswoordvoer der woensdagavond in Bonn verklaard .Vorige maand zei 'n regeringswoord voerder, dat Adenauer Tokio in het voorjaar wilde bezoeken. Het was mogelijk dat de bondskanselier op doorreis naar Tokio Washington zou aandoen. OOK GOEDGEKEURD IN SENAAT De Franse senaat heeft het wetsontwerp, waarin de regering bijzondere bevoegdheden voor Algerije vraagt, met 226 tegen 39 stemmen goedge keurd in de vorm, waarin het al eerder door de Nationale Vergadering was aangenomen. De parlementaire- behandeling van het wetsontwerp is hiermee voltooid. Dien verwacht dat de eerste maatregelen op grond van het ontwerp vrijdag zullen worden besproken op een kabinetsvergadering onder voorzitterschap van president De Gaulle. Edgar Faure: „Wij hebben geen keus" De communisten en een rechtse groe pering hebben in de senaat tegen het ontwerp gestemd. De afgevaar digden van centrumyrechts, centrum cn links hebben voorgestemd, zij het Boot gezonken, schipper verdronken De 24-jarige J. Vlug uit Loenen a.d. Vecht is dinsdag met zijn boot, gela den met bagger, in de Vecht te Nig- tevecht gezonken en daarbij om het leven gekomen. De heer Mug, die uit een riool, dat uitmondt in de Vecht, bagger moest halen en deze enige honderden meters verder in een in ham van de rivier moest deponeren, verscheen niet bij het koffiedrinken. Hierop gingen twee van zijn colle ga's eens een kijkje nemen. Aan de waterkant vonden zij het trommeltje met brood van hun collega, maar van hemzelf noch van zijn boot was iets te zien. Toen zij de riemen van de boot in het water zagen drijven, vreesden ze het ergste en gingen hulp halen. Geruime tijd heeft men in de vecht gedregd, waarbij later hulp werd geboden door de waterpolitie. Bij het invallen van de duisternis had men echter nog niets gevonden. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL Verbetering van het industriële klimaat dringend noodzakelijk „Als wij rond 15 jaren na het beëindigen van de oorlog trachten de balans op te stellen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, lean ik mij niet onttrekken aan de conclusie, dat onze hoop vele malen is aangewakkerd, dat er vaak verwachtingen zijn gewekt, maar dat deze steeds weer na enige tijd in rook bleken op te gaan". Dit stelde dc voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, ir. C. A. L. Horstmann, in zijn jaarrede tijdens de woensdag te Terneuzen gehouden vergadering. „Daarbij denk ik dan niet aan de kleine belangen van ons gewest, maar ik wil mij beperken tot de grote vraagstukken", zo lichtte de heer Horst mann deze slotsom nader toe. En als eerste voorbeeld sneed hij de kwestie van de vaste oeververbinding aan. „Thans staat vast, dat alle andere Deltawerken voortgang zullen vin den, maar dat de verhoging van de dijken langs de Westerschelde zal worden getemporiseerd. Behalve dat Zeeuwsch-Vlaanderen dus niet van een ontzilting zal kunnen profiteren wordt onze veiligheid, het primaire doel van de Deltawet, naar een verre toekomst verschoven", zo constateer- de hij. Weinig positief Sprekende over het weinig positieve resultaat van twee officiële uitspra ken: van de minister over de verla ging van de veertarieven en een lid „Is het niet waar, dat vele minis- sters na de oorlog het standpunt huldigden en dit ook wilden reali seren, dat de veerdiensten een verlengstuk van de weg zijn en dus vrij moesten zijn?", zo vroeg de voorzitter zich af. „Van deze toezegging is niets meer over", moest hij er aan toevoegen. Een volgend punt, waarover de heer Horstmann zijn verontrusting uit sprak waren de Deltawerken. Spr. herinnerde er aan, dat in verband met tekort aan personeel en door de urgentie van het werk de Wes terschelde bij dit project voorlopig buiten beschouwing werd gelaten. van gedeputeerde staten over de ne gatieve wijze waarop het college een brief van de minister heeft ontvan gen over een gedegen onderzoek op brede basis naar de mogelijkheden van het Westerscheldebekken stelde hij: „En zo zien we dus telkens weer hoopgevende oplevingen, na een kor tere of langere tijd gevolgd door een verdwijning van deze hoop. Door een twijfel aan het gegeven woord van autoriteiten". De heer Horstmann meende in het vervolg van zijn rede uit dit alles te moeten afleiden, dat de Zeeuws- Vlamingen zich niet te snel moeten verheugen over een bepaalde toezeg ging, ook wanneer deze van de over heid komt". In tegenstelling tot de prognose van G. S. kon de voorzitter wel voorspellen, dat de vaste oever verbinding er in 1970 nog niet zal zijn. „Ook aan de werkloosheid moet iets gebeuren", zo was de mening van de heer Horstmann, waarna hij over dit verschijnsel enkele cijfers gaf. De gemiddelde werkloosheid van man nen steeg van 69 in 1958 tot 75 in 1959 per 1000 beroepsbeoefenaren. De gemiddelde totale werkloosheid steeg van 1275 in 1958 tot 1385 in 1959. Ondanks de beduidende bevolkings- (Zie slot pag5 kol4) zonder geestdrift. Het debat in de -senaat bracht geen verrassingen. De socialistische senator Gaston Def- ferre, burgemeester van Marseille, oefende scherpe kritiek op de hou ding van premier Debré. Hij liet uit komen, dat de socialisten wel ver trouwen hebben in generaal De Gaul le, maar niet in de premier. De so cialisten zouden voor het wetsont werp stemmen, maar zonder enige vreugde. De radicale oud-premier Edgar Faure sprak in dezelfde geest. „Wij heb ben geen keus", zei hij. Zonder De Gaulle is Frankrijk aan de chaos overgeleverd. Wij kunnen „De Gaulle onze stem dus niet goed onthouden". Premier Debré zei aan het begin van het debat, dat de regering een be perkt gebruik zal maken van de vol machten die zij eist voor het hand haven van de orde, beveiliging van de staat en de grondwet, pacifica tie en bestuur van Algerije. Israëlische patrouille werd beschoten Woensdagochtend is een Israëlische patrouille nabij de Syrische grens- post El Hawi vanuit Syrisch gebied beschoten. Andere Israëlische eenhe den openden daarna het vuur op de Syriërs, vermoedelijk om de vijf Is raëliërs, die de post genaderd wa ren gelegenheid te geven zich terug te trekken. In de Syrische verkla ring wordt gezegd dat over doden of gewonden niets bekend is. Inmiddels is te Cairo meegedeeld dat er in de gedemilitariseerde grens strook geen eenheden van de Vere nigde Arabische Republiek zijn. De V.N.-waarnemers hebben de Syrische autoriteiten verzocht de in de grens strook aanwezige Syrische troepen uit de gedemilitariseerde zone terug te trekken. In weerwil van dit verzoek schijnen er aan beide zijden van de grens toch troepen te staan, Zowel in Je ruzalem als in Cairo hebben officiële woordvoerder gesproken over troe pen in de grensstrook. Volgens het nieuwsagentschap voor het Midden-Oosten heeft Israël dins dag met steun van tanks en genie troepen een tweede aanval laten uit- voererr tegen Tawafik, "het dorp dat door Israëlische genietroepen met de grond gelijk was gemaakt. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen, maar af en toe ook wat regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. ZON EN MAAN 5 februari Zon op 8.16 onder 17.33 Maan op 12.onder 2.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1