Sunil wast stralend wit. Rilland-Bath krijgt een nieuwe hervormde kleuterschool JAN LEMAIRE JR. OVERLEDEN GEMIDDELD 30 VISSERS OP CURSUS IN VLISSINGEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1960 PROJECT VAN ROND TWEE TON De snel groeiende gemeente Rilland-Bath krijgt binnen afzienbare tijd een nieuwe, vierklassige hervormde kleuterschool, die zal verrijzen op een terrein in het uitbreidingsplan op de hoek RïetlandstraatWilhelm!- nastraat. Het ministerie van O. K. en W. heeft een urgentieverklaring af gegeven voor de bouw van de school. Het wachten is thans op de rijks- goedkeuring van dit project. Verwacht wordt, dat deze goedkeuring dit jaar zal worden afgegeven, zodat nog vóór 1961 do aanbesteding kan worden gemaakt. De, grond-, bouw- en inrichtingskosten van de nieuwe hervormde kleuterschool worden globaal geraamd op rond 200.000. Dat betekende, dat het r.-k. kleuter onderwijs nieuw onderdak moest zoe ken. Dat is inmiddels gevonden in het oude r.-k. patronaatsgebouw op het terrein van het klooster der pa ters Capucijnen aan do Hoofdweg. De huisvesting is hier verre van ide aal. Als straks de hervormde kleu- Wellicht wordt nog dit jaar met bouw begonnen Het hervormde kleuteronderwijs in Rilland-Bath heeft grote behoefte aan een nieuw schoolgebouw. Ongeveer 160 kinderen komen in aanmerking om naar deze onderwijsinstelling te gaan. Als men weet, dat de huidige hervormde kleuterschool over slechts twee lokalen beschikt, is het duide lijk dat er een grote wachtlijst be staat. Deze lijst is wel wat geslon ken toen een kleuterklas in het her vormde jeugdgebouw werd onderge bracht. maar de behoefte is nog al tijd groot. Nóg vermeldt de lijst en kele tientallen namen. Alleen een nieuwe school kan uitkomst bieden en dat hebben ook de onderwijsauto-, riteiten begrepen. De afgifte van een urgentieverklaring is daar een bewijs van. Na de dit jaar te verwachten afgifte van de rijksgoedkeuring kan met de bouw worden begonnen. Uitbouw Met de nieuw te bouwen school is niet alleen het hervormde be volkingsdeel van Rilland-Bath gebaat, maar ook de rooms-katho- lïeken hebben er voordeel van. De r.-k. kleuterschool heeft namelijk tot voor kort de beschikking ge had over één lokaaal van de r.-k. lagere school. Deze lagere school is echter met de groei van de ge meente meegegaan en is van een tweemansschool een driemans- school geworden. Welterusten Kunt U niet slapen door reumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neem dan Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt daardoor weer rustig de gehele nacht. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. ters naar de nieuwe school gaan, krijgen de rooms-katholieken de be schikking over de huidige tweeklas- sige kleuterschool van de hervorm den. Voor de totaal 40 kinderen van de r-k. kleuterschool is daar speelge- legenheid genoeg. Hoe eerder de bouw van de nieuwe hervormde kleuterschool wordt gerealiseerd, hoe vlugger dus ook de r.-k. kleuterschool over een behoorlijk onderdak de be schikking krijgt! De nieuwe vierklassige hervormde kleuterschool is een ontwerp van ar chitect C. J. Klap te Waarde. Bij de school komt een behoorlijke speelge- Jegenheid met een zandbak, een blok hut, een vijvertje, een wip, een schommel enz. Het geheel wordt in moderne stijl uitgevoerd. Te Middelburg is gisteravond overleden Jan Lemaire jr., to- neeladviseur voor de provincie Zeeland. Hij was reeds gedu rende enige maanden ernstig ziek. Hij werd 52 jaar oud. Jan Lemaire werd geboren op 19 no vember 1911 te Amsterdam als zoon van de toneelspeler Jan Lemaire sr. Hij ontving zijn opleiding aan de Am sterdamse toneelschool en was hier na verbonden aan diverse gezel schappen, o.a. aan „De Jonge Spe lers". Ook trad hij op in enkele voor oorlogse Nederlandse films. In de oorlog werd hij al spoedig door de Duitsers gevangen genomen. Hij ver bleef vier jaar in een concentratie kamp en kwam met een ernstig ge schokte gezondheid in Nederland te rug. Met grote energie en vitaliteit ging hij evenwel weer aan het werk. Zo werd hij o.m. regisseur bij de be kende amateurgroep „De Planke niers". In 1955 werd hij door do NA.T.U. en het W.K.A. aangezocht, op te treden als toneeladviseur in Zeeland, welke functie hij op 1 ja- nuari 1956 aanvaardde. In hetzelfde jaar vestigde hij zich met zijn gezin in Middelburg. Van zijn hand ver schenen enkele toneel- en hoorspelen. De Zeeuwse amateur-toneelwereld zal met ontsteltenis van Jan Lemai- res overlijden hebben kennis geno men. In de vier jaar, waarin deze toneelspeler en regisseur zich met het amateurtoneel in Zeeland bezig hield, heeft hij het toneelleven m deze provincie naar zijn beste vermo gen gestimuleerd. Vele malen trad In het Belgische Aalst, ten zuiden van het Zwin dus, worden ondertus- piciën van de Stichting Lodewijk de Raet te Brussel in het gemeentehuis vijf studieconferenties belegd over de Economische Streekontwikkeling. Verscheidene autoriteiten zullen op vijf zaterdagmiddagen inleidingen houden over streek-economisehe, so ciaal-economische en politiek-eeono- mische problemen. Tijdens de bijeen komst op zaterdag 5 maart zal het onderwerp „Regionr.al-economische politiek in Nederland'' worden be handeld en de directeur van het Eco nomisch Technologisch Institmit voor Zeeland, drs. M. C. Verburg zal daarover zijn licht laten schijnen. Zaterdag 9 april wordt de serie lezin gen afgesloten met een groepsdïscus- JAN EN PETJE. Middelburgs stadhuistoren heet sinds jaar en dag Malle Bet je". Bet je liep namelijk vóór de oorlog achter bij de Lange Jan: eerst gaf Jan de tijd aan en 'na een kleine adempauze sloeg Betje. Weliswaar had ze het laatste woord, maar in elk geval wachtte ze haar beurt af. Helaas, Betje is niet. mal meer. Sinds zij weer de' tüd met een klokkeslag aangeeft is zij „kijvende Betje" ge worden. Zodra d.e Lange Jan zijn welluidendezij hef. wat luidruchtige stem verheft, begint Betje ook. En daardoor lijkt het er op alsof Jan en Betje voortdurend huiselijke twisten hebben. Het ergste meningsverschil valt. tijdens dc uurslag: de ruzie wordt uitgevochten met slechts een halve toon verschil. Een dissonant wat je noemt. Bij het halve uur gaat het wat beter: vier ionen verschil, een „reine kwart" zoals H.H. musici zeggen. De Middelburgers blijven er lcalm onder. Ze hebben met hun torens al zoveel meegemaakt, dat die halve toon en die reine kivart er nog viel bij kunnen. „Toe maar Betje" zeggen ze goed moedig- En wij zouden er aan toe willen voe gen: „Hup Jan!" sie en een algemene bespreking der vraagstukken. KLEUTERSCHOOL. Binnenkort zal de eerste (officieuze) steen worden gelegd voor de kleuter school van de vereniging „Christelij ke Bewaarschool" te Biervliet. Het wordt een éénklassig schooltje met een kamer voor de leidster. Het ge bouwtje. ontwerpen door dc architec ten Rothuizen en 't Hooft, zal ver rijzen aan de Braakmanlaan op een hoog gelegen plaats. Bij de aanbe steding kwam men merkwaardiger wijs voor het probleem te staan dat er twee laagste inschrijvers waren. Een firma uit Sluis en een onderne ming uit Biervliet hadden voor het zelfde bedrag ingeschreven. Het be stuur van de vereniging besloot toen het werk aan de plaatselijke firma te gunnen. GEZINSDAG. Dinsdag 9 februari komen de le den van de afdeling Biervliet van dc N.C.B. bijeen voor hun jaar lijkse gezinsdag. Na een kerk dienst wordt in „Het Wapen van Biervliet" dc algemene Jaarverga dering gehouden. Na de koffie maaltijd zal het woord worden ge voerd door de heer F. Lansu uit Aardenburg over „samenwerking" en door een deskundige, die het .verzekeringswezen zal belichten. Tevens is er een bestuursverkiezing, daar de heren B. B. Ceclaert en F. J. Doens aan de beurt van aftreden zijn. Beiden hebben zich overigens herkiesbaar gesteld. Het programma van de meer feeste lijke bijeenkomst 's middags bevat een lezing van pater Mak uit Sluis en de opvoering van het toneelspel „De zon tegemoet" door de afdeling Eede van de R.K.J.B. Dit laatste ge deelte van het programma zal wor den afgewerkt in hotel „De Vriend schap. hij op als raamregisseur en hot was zonder enige twijfel zijn grote ver dienste, dat'het spelpeil van meer dan één vereniging in sterke., mate werd verbeterd. Maar ook op andere wijze werkte hij aan deze verbetering mee: als jurylid van het Zeeuws Landju weel, als adviseur van verschillen de jeugdverenigingen enz. Boven dien regisseerde hij een aantal openluchtspelen, o.a. het De Ruy- ter-spel te Vlissingen en de opvoe ringen van „De Openluchtspelers" in het Middelburgse openluchtthea ter. Deze laatste groep beschouw de hij als zijn „eigen" gezelschap, waarmee hij o.a. Shakespeare- voorstellingen gaf. Zijn energie leek onuitputtelijk en zijn geestdrift onuitblusbaar. De laatste maanden evenwel sloopte een ernstige kwaal zijn toch al niet ster ke lichaam. In die moeilijke dagen evenwel mocht hij ondervinden noe groot de vriendschap was, die men hem hier toedroeg: de belangstelling was bijzonder groot en heeft hem in de uren der beproeving gesterkt. Zijn heengaan beteltent een groot verlies voor de amateur-toneelverenigingen in Zeeland, maar vooral ook voor zijn vrouw en zijn nog jonge kinderen. (Advertentie) Centrale verwarming SAWEMAmv Hedeisiraat 19 - Viiddelbufg - Tel. 01180-2962 Vestiging industrieën stimuleert fruitteelt (Vervolg van pag. 1 soneelsbezetting. „Als zich inderdaad enkele nieuwe conservenfabrieken op Z.-Beveland zullen vestigen, dan zal volgen? hem het personeelsvraagstuk klemmend worden. Gunstige factor Enkele weken geleden werd bekend, dat de Conservenfabriek Kouwenberg en Co. te Zundert zich eveneens in Kapelle-Biezelingp zal vestigen. Als alle onderhandelingen gunstig uitval len, zal het bedrijf ook inderdaad naar dit Bevelandse fruitcentrum komen en in de eerste helft van 1961 met de produktie starten. In de fabriek, met 125 tot 150 man (vrouw) personeel, zal zachtfruit, groente en diepvries fruit worden verwerkt. Een der directeuren verklaarde ons, dat men nu reeds een gedeelte van het fruit uit Zeeland betrekt. Gezien ech ter de hoeveelheid appels en peren, die jaarlijks op de fabriek wordt ver werkt en gezien ook het betrekkelijk kleine quantum fabricksappels en -peren, was hij de mening toegedaan, dat 't bedrijf zeer zeker oo kop ande re gebieden zal moeten terugvallen. Ook deze ondernemer noemde de ves tiging van conservenfabrieken op Zuid-Beveland 'n gunstige factor voor uitbreiding van het fruitmateriaal. Wissenkerke schept meer ruimte in „De Banjaard" V.V.V. wil stuk strand aan Onrustpolder verhuren In dc uitbreiding van het recreatiege bied „De Banjaard" kunnen thans 90 zomerwoningen worden geplaatst, inplaats van 53, zoals aanvankelijk was vastgesteld. De raad van Wissenkerke schiep hier toe de mogelijkheid door in de spoed eisende vergadering van dinsdag avond met algemene stemmen een voorstel van B. en W. goed te keu ren tot intrekking van het raadsbe sluit van 30 november 1959, in ver band met de aankoop van grond voor de uitbreiding van dit recreatiege bied. Tegelijkertijd werd een nieuw besluit tot grondaankoop aanvaard. In zijn toelichting verklaarde burge meester J. van Halst, dat de verdere uitbreiding een aanzienlijke, verrui ming betekent voor de vele teleurge stelde aanvragers. Er zullen thans ook vier percelen grond in de On- rustpokler worden gekocht. De voorzitter vroeg de raad ook machtiging aan B. en \V. te verle nen voor het huren van een stuk strand bij de duinen aan de Onrust polder voor do V.V.V. Noord-Beve- land. De bedoeling van de V.V.V. is, aldus burgemeester Van Halst, dit gedeelte aan een exploitant te ver huren voor liet plaatsen van dagver blijven. De heer M. J. Bustraan merkte hier bij op, dat de zondagsrust in het ge drang zou raken, bijvoorbeeld door het plaatsen van een consumptie tent, De voorzitter was vari mening, dat men toch niet alles op zondag kan sluiten. Hij verklaarde, dat ook 's zondags op het strand aan de ge meente- en politieverordeningen de hand moet worden gehouden. De heer J. C. Marcusse (a.r.) was het met de heer Bustraan eens. Tenslotte ging de raad toch niet algemene stem men akkoord met het voorstel. In Krabbendijke, zo werd vorige week in de raadsvergadering meegedeeld, zal de Herba dit jaar zijn huidige fabriek beduidend uitbreiden en te vens een geheel nieuwe conserven- industrie bouwen. Thans werkt rond S5 man personeel op het bedrijf; in de toekomst zullen het er ongeveer 500 a 600 worden op beide fabrieken. Resumerend komt men tot de conclu sie, dat zieh voor do in alle opzichten hoog aangeschreven Zeeuwse fruit- cultuur nieuwe perspectieven openen. De vestiging van de vier conserven- industrieën heeft een gunstige in vloed op uitbreiding van het areaal. Tot nu toe is daar nog weinig van gebleken, maar in de naaste toe komst mag men liier meer van ver wachten! J. W. van Hout te Rijssen overleden Te Rijssen is overleden de heer J. W. van Hout. oud-hoofd van de Haarsehool aldaar. De heer Van Hout werd in 1892 te Poortvliet ge boren. Hij is achtereenvolgens on derwijzer geweest in Kloetinge, Rijs sen en Herkingen. Voorjaarsopvoering HMDT „Een dreigend huwelijk" Voor zijn voorjaarsopvoering heeft het Middelburgs Dilettanten Toneel in studie genomen W. Somerset Maughams blijspel in drie bedrijven „Een dreigend huwelijk". De voor stellingen zijn' vastgesteld op 27, 28 en 29 april a.s. Gemeentebode D. de Vos te Tholen nam afscheid Op hartelijke wijze is afscheid geno men van de heer D. de Vos, gemeente bode te Tholen, die wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst verlaat. Burgemeester A. J. van der Hoeven schetste de prettige verhouding tussen de heer De Vos en het overige ge- meentepersoneel. „Wij hebben aan U prettige herinneringen", aldus de burgemeester. Namens de gemeente en het gemeente-personeel werd de scheidende gemeentebode een elek trisch scheerapparaat en een akten- tas aangeboden. De heer De Vos dankte allen hartelijk voor de vriend schap en medewerking, die hij in de 27 jaar van zijn loopbaan bij de ge meente heeft ondervonden. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bij een. Stralend wit wordt uw wasgoed met SuniL Bleken cn blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder 1 U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste wittehaanverliest het van uw stralend witte was I in en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak SUN 57.2 K 300 O „BIJSCHOLING" WERD SUCCES Jaarverslag stichting Zeeuwse visserijschool „Het is verheugend dat onze school in grote mate de belangstelling heeft van de visserijbevolking, hetgeen aanwijsbaar is door de grote deel name aan de bijscholingseursus op zaterdagmiddag, welke cursus door gemiddeld 30 volwassenen wordt be zocht. Het door de Provinciale Com missie geschatte aantal bedroeg 14 deelnemers''. Deze optimistische klanken zijn te beluisteren in het jaarverslag 1959 van do te Vlissingen gevestigde stichting „Zeeuwse Visse rijschool". Het stichtingsbestuur spreekt daar bij de wens uit: „Als onze visserij- schooi mag helpen om de Zeeuwse visserij een impuls te geven tot gro ter actie-radius over tc gaan, dan zal het doel van de Provinciale Commis- slo ter bestudering van de visserij problemen in het kader Deltaplan Samenkomst Federatie van Oranjeverenigingen Voorafgaand aan het landelijke con gres van de Federatie van Oranje verenigingen, dat op 10 en 11 juni in Bergen op Zoom wordt gehouden komen in de Brabantse Scheldcstad op 20 februari de Oranjeverenigingen uit Zeeland en Noordwest Brabant bijeen. Universitair examen Aan de r.-k. universiteit te Nijmegen slaagde voor het eerste deel kandi daatsexamen geneeskunde de heer M. G. L. Lauw uit Hulst. worden bereikt. Vele andere factoren zullen mede hieraan dienstig moeten worden gemaakt, maar een goede scholing is toch een basis waarop kan worden voortgebouwd. Indien het zover kan komen, dan zal uitbreiding van het leerplan voor beide scholen nodig zijn. Eerder wordt reeds in het ver slag gezegd, dat ondanks liet feit dat voor vissersvaartuigen in de Zeeuwse wateren vooralsnog geen diploma's voor visserij en/of zee vaart worden vereist, voor de dag en bijscholingseursus een zeer goede animo bestaat. De bijscholingscursus werd gemid deld door een dertigtal vissers be zocht. Met deze cursus voor bevaren vissers werd op 5 september j.l. een begin gemaakt. Het aantal aanmel dingen voor deze cursus was vrij groot, namelijk 29 vissers uit Arne- muiden, 16 uit Breskens. 7 uit Vlis singen. 5 uit Zierikzee, 3 uit Ycrseke, 2 uit Veere en 1 uit Middelburg. Me de op grond van de door de vissers geuite wensen stelt de cursus zich ten doel onderricht te geven in de leer vakken .eenvoudige zeevaartkunde, het zeeaanvaringsreglement. eenvou dig boekhouden, motorkennis, ra diotelefonie/seinen en iets over mo derne navigatic-middelen. Voor de dagcursus 1959-1960 bleef het aantal aanmeldingen ondanks de tijdig gevoerde propaganda via vis serij-verenigingen en schoolhoofden beneden de verwachtingen. Er meld den zich in totaal dertien leerlingen aan, waarvan er zich één terugtrok, zodat do cursus in de eerste klas begon met twaalf leerlingen. De school wordt thans bezocht door 26 leerlingen: 12 uit Arnemuiden, 8 uit Breskens, 3 uit Vlissingen en 1 uit Cadzand, 1 uit Tholen cn 1 uit Veere. Een der slachtoffers van ongeval bij Rilland overleden Het gecompliceerde vekeersongeval, dat zich zondagavond 1 november van het vorige jaar voordeed op de rijksweg onder Rilland-Bath, heeft een slachtoffer geëist. In het Gasthuis te Middelburg is de 42-jarige mevr. L. Roogenbooni-Frcdeviksen uit Mid delburg aan de gevolgen van de bij dit ongeval opgelopen verwondingen overleden. Agenda VANDAAG. Middelburg Electro: Een gentleman wordt geen sheriff, 20 uur, 14 jaar: Schouwburg: Nationaal Toneel van België met „De banier van de ko ning, Z.V.U., 2u uur. Schuttershof: Amsterdams Volkstoneel met „Roolo Sien"., 20 uur. Vlissingen Luxor: Gouddorst. 20 uur: Alhambra: Hercules, 20 uur. 18 Jaar; Kunstzaal Frans Maas, Vrouwestraat: Expositie werken Frans van Roessel en Frans Maas, 14—18 uur. Goes Grand: Bloedig conflict, 20 uur, 14 jaar; Grote Markt: Centrale heng- stenkeuring, 10.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2