PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MUITERIJ IN ALGIERS IS GEËINDIGD Havenrechten Terneuzen niet ongunstig voor bestaande industrieën DE GAULLE WIL GROTE SCHOONMAAK BEGINNEN AFBRAAK BEGONNEN ENGELAND NIET AK00RD MET VERKLARING VAN SINGAPORE 203e jaargang - no. 27 Dagbiaa. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct; W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A de Ko&. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p kW.; fr p. p. 7 25 per few. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per nun. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tmax. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. I of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes. Grote Markt 2. tel. 4254 (b.g.g; adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zlertkzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Rebellenleider Lagaillarde gaf zich over (Van onze correspondent, PARIJS, maandagavond. Maandag is een einde gekomen aan de opstand van de Europese kolonisten te Algiers. Om twaalf uur werd er een gat in de barricade ge maakt. In dat gat verscheen een Franse vlag. Achter die vlag meneer Lagaillarde, de chef van de opstandelingen en zijn 650 dapperen. Ze kwa men zich overgeven, ofschoon ze zich niet dui delijk als overwonnenen gedroegen. Lagaillarde. in een prachtig parachutistenuniform, zijn hemd opengeknoopt om zijn mooie bruine horst te to nen. Zijn manschappen droegen hun wapens op Parlement bijeengeroepen Voor president De Gaulle is dit nog gunstige einde van de op stand een geweldig persoonlijk succes. Zijn prestige is er door gestegen en hij kan nu in Frankrijk praktisch doen wat hij zelf wil. Eerst heeft hij het parlement bij elkaar geroepen voor van daag. De generaal wil toestemming vragen om eens een tijdje zonder de volksvertegenwoordiging te kunnen regeren. Deze vol macht heeft hij hard nodig. Want hij is van plan een grote schoonmaak te gaan houden. Direct na de overgave van oproerlingenleider Lagail larde is men met het afbreken van de barricaden in Algiers begomien onder het waakzaam oog van de nog steeds opgestelde parachutisten. .VI de verantwoordelijke figuren in Frankrijk en in Algerije, die aan de ze opstand hebben meegewerkt zul len ter verantwoording worden ge roepen. En of dat nu maarschalken zijn of kolonels of politieke kopstuk ken, hoge ambtenaren het doet er niet toe. De president wil de zuive- Idool De inventaris van een Amsterdamse grammofoonplatenwinkel is za terdag vernield. Dat op zichzelf is niet zo bijzonder. Er wordt heel veel vernield in het dagelijks leven. Maar deze inventaris bezweek onder de druk van honderden jongelui, die in de grammofoonplatenwinkel binnen drongen, omdat daar een „bandje" optrad, waarbij een zestienjarig „sterretje" uit Eindhoven liedjes zou zingen. En dat laatste is toch wel een beetje typerend voor onze tijd van massaal vermaak. Een aardig schoolmeisje, dat liedjes zingt kan plotseling het idool worden van honderden mensen, die met hun vrije tijd geen of in elk geval heel weinig raad weten. Zij wordt de heldin van hun vrije tijd, zoals er op internationaal niveau reeds vele helden en heldinnen van de vrije tijd leven. Toevallig was vorige week mevrouw Doris Day nogal sterk in de Ne derlandse publiciteit. Jaren gele den liet een bandleider ergens op de wereld haar enkele liedjes zingen, hoe wel ze voor een heel andere carrière in opleiding was. Toen bleek, dat haar liedjes insloegen bij de mensen met een overschot aan vrije tijd. Nu is ze zover, dat ze nog maar twee liedjes per maand voor een grammo foonplatenmaatschappij behoeft te zingen om met haar echtgenoot en kinderen in weelde te kunnen baden. Baden, tezamen met de andere hel den en heldinnen van de vrije tijd, wier namen ieder kent van de film, de televisie, de radio, de kran ten enz. Baden met de succesvolle wielrenners, die in grote auto's rijden naar hun particuliere «jachtterreinen, met de voetbalsterren, die voor tienduizenden guldens verhandeld worden, met de vele andere sport- en spelcorypheeën en met de filmmensen, die van de Ba- hamastranden naar Afrika vliegen, omdat Afrika in de mode is en daar een heel dure club bestaat, die haar gasten van het vliegveld laat halen in auto's bekleed met luipaardvel. Opgewekt dragen alle „vrije-tijd-be- steders" over dè hele wereld hun dol lars, shillings, guldens enz., bij, 'opdat deze helden en heldinnen van het pu bliek ten volle zullen genieten van alle denkbare vreugden en illusies, welke het leven heeft te bieden. Die vrije-tijd-besteders kennen daarbij geen spoor van jaloezie. Psychologen en sociologen heb ben voor hun welwillendheid een goe de verklaring gevonden: men ziet in de held of heldin een stukje van zich zelf en het idool moet dan alles berei ken. wat de duizenden aanhangers in het dagelijks leven van werken en slo ven nooit zullen verwerven. Over „werken", „trainen" en al dat soort vervelende dingen moet zo min mogelijk gesproken worden, want dat past niet in het kader van de vrije tijdsbestedingAlles moet zonder moeite gaanals een spelletje precies zoals in de avonturenromans, waarin de hoofdfiguren nooit „werken voor de kost" en alleen maar gemeten. In Amerika, waar men zich sneller pleegt aan te passen dan in het tra ditie-gebonden West Europa heeft, men het nieuwe heldendom vrijwel volledig geaccepteerd. Naast de held van dc wetenschap, de held van de ar beid (Rusland!!), en de andere helden en heldinnen nu dus ook de held van de vrije tijd. Dat komt ook nog wel volledig in West Europawe zijn heel aardig on weg, ook al knipperen we nog even met dc oogleden, wanneer „teen agers" in Amsterdam een grammo- foonplatenwinkel vernielen bij wijze van glorieuze hulde aan hun idool!! ring zonder onderscheid des persoons doorvoeren. Hij heeft de vorige week veel moeten slikken, maar hij is niets vergeten en hij heeft ingezien, dat hij zijn vij anden had onderschat. Dus gaat hij er het mes inzetten, waarbij hij zal kunnen rekenen op heel democratisch Frankrijk. Ook in. het moederland waren er wel degelijk groeperingen die getracht hebben om een burger oorlog te forceren. Èr is zondag nog een groot wapen complot ontdekt waar allerlei uiterst rechtse figuren uit het noorden van Frankrijk en uit Parijs betrokken zijn. Deze clandestiene organisatie kocht een indrukwekkende hoeveelheid wa pens in het buitenland. Die wapens smokkelden zij over de Franse grens waarna ze naar geheime opslagplaat sen gebracht werden. Wat wilde men met deze wapens? Jan Brusse, te Parijs) de rug. Enkele toeschouwers riepen nog: „leve Lagaillarde". De rebellenleider groette als een filmster. Hij glimlachte om duidelijk te laten uitkomen dat het hem allemaal niet zo heel veel kon schelen. Hij en zijn gewapende aanhangers werden door militaire vrachtwagens naar het hoofdkwartier van het vreemdelingen legioen der parachutisten gebracht. Daar krijgen zij een militaire opleiding van een maand en daarna worden zij naar het front gestuurd om eens met een echte oorlog te kunnen kennis maken. Dat is nu wel duidleijk geworden. Met die wapens hebben de heethoof den gedacht de vijfde republiek van generaal De Gaulle te kunnen bedrei gen. Maar de politie is hen voor ge weest. Het is echter best mogelijk, dat er elders in Frankrijk nog meer van die wapendepots zijn. Maar nu blijkt dat het leger weer gehoorzaamt en dat alle Fransen achter Charles de Gaulle staan zullen de samenzweerders zich al thans voorlopig wel niet in het daglicht durven te vertonen. De Gaulle schijnt ook van plan te zijn om zijn regering een beetje te veranderen. Door de kritieke dagen bleek namelijk dat hij niet op al zijn ministers kon rekenen. Soustelle, Guillaumat en een paar van zijn po litieke vrienden hebben verschillen de malen gedreigd weg te lopen, wanneer De Gaulle al te hard tegen de opstandelingen ging optreden. De Gaulle meent dat de heren nu dan ookmaar moeten gaan. En het zou ons niet verwonderen wan- Na de televisierede van president Charles de Gaulle wordt het Elysee bedolven onder duizenden brieven en telegrammen. Beambten hebben han den vol werk om de stapels post te sorteren. Bij de eerste bestelling op zaterdag morgen werden reeds 15.000 brieven en 2000 telegrammen geteld. neer hij daarvoor in de plaats aan een paar socialisten zou vragen om ministerzetels in zijn kabinet te aanvaarden. Zodat deze van uiterst rechts gedirigeerde opstand tot gevolg zal nebben dat de Fran se regering een zwaai naar links neemt. Heel Frankrijk haalt nu weer opgelucht adem. Pierre Lagaillarde bevindt zich in arrest, aldus is maandagavond te Fa- rijs bekendgemaakt. Hij is gisteren per vliegtuig naar Parijs gebracht. Over het lot van Ortiz is niets be kend geworden. Tegen hem is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. De 54-jarige Amerikaanse acteur Louis Jean Heydt, die vooral op Broadway be kendheid genoot, is plotseling ln Boston overleden. Hij- stierf enkele ogenblikken na zijn optreden in de eerste scene van een toneelstuk. Maria Callas miste de trein H De sopraan Maria Callas miste ff zondagavond de trein naar Frankrijk doordat zij gehinderd werd door een fotograaf. p De zangeres was per taxi naar het station gegaan, op de hielen gevolgd door de fotograaf Man- f| g lio Lucentini. Geïrriteerd liet La H Callas de taxi stoppen en riep een politieman aan. Deze wei- ff gerde Lucentini te arresteren en dus gingen zij allen naar het dichtstbijzijnde politiebureau, n Daar stelde men vast dat Lu- n ff centini de zangeres overlast had aangedaan en zich voor de - rechter zal moeten verantwoor- den. Het resultaat voor Callas was ff dat zij haar trein miste. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VERKLARING VAN HOGE COMMISSARIS Indonesische eis inzake Nieuw-Guinea ondersteund De Britse, regering heeft zich giste ren gedistancieerd van eer. verkla ring van de premier van Singapore, waarin de Indonesische eis inzake Nederlands Nieuw-Guinea werd on dersteund. Een gezamenlijke verklaring van de premier van Singapore, Lee Kuan Prins Bernhard naar Afrika vertrokken Prins Bernliard is gisteren voor enige weken vertrokken naar Frans Equa toriaal Afrika om een niet-officieel bezoek te brengen aan de regering van de republiek Tchad. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. Daarna zal de prins, op uitnodiging van enkele Franse vrienden, een film- en jachtsafari in de zuidelijke Sahara maken. In aanslüiting hierop zal de prins zich naar Kartoem begeven om met de regering van de republiek Soedan een groot project van samenwerking tussen de Soedan en het Nederlandse bedrijfsleven te bespreken. Einde de zer maand wordt de prins in Neder land terug verwacht. Belgische bekendmaking overeenkomst Gent-Terneuzen In Terneuzen zullen havenrechten worden geheven, die de in België geldende rechten zo dicht mogelijk zullen benaderen, zon der evenwel het hoogste in Nederland geldende recht te over schrijden, zo hebben de Belgische ministers van Verkeerswezen en van openbare werken, Segers en Vanaudenhovc, maandag op een persconferentie in Brussel medegedeeld. Deze havenrechten zullen zowel voor binnen- als zeeschepen gelden. De vier industrieën in Terneuzen, die over eigen kaden beschikken, zullen voor het behandelen van schepen geen haven gelden behoeven te betalen. Nieuwe industrieën, die ook over eigen kaden zullen beschikken, zullen de helft van het nieuwe tarief voor de havenrechten moeten gaan betalen. Minister Segers legde er de nadruk op, dat de overeenkomst over de ver breding van het kanaal Gent-Terneuzen tegemoet komt aan de sinds lange, jaren in Gent gekoesterde wensen. „Ik verheug mij erover, dat wij Ne derland en België hiermede hebben bewezen do moeilijkste vraagstuk ken, ook ten aanzien van de waterwegen te kunnen oplossen. Nu twee van de drie kwesties zijn opgelost de Stop van Ternaaien en het kanaal Gent-Terneuzen is het ogenblik aangebroken om met dezelfde voort varendheid het Schclde-Rijn-vraagstuk op te lossen". Over de verbetering van het kanaal tachtig procent betalen en twintig Gent-Terneuzen merkten de Belgi- procent zal voor Nederlandse reke- sche ministers op dat de totale kos- ning komen. ten op 3300 miljoen Belgische fran-Volgens de op 23 januari in Den ken (ongeveer 247.5 miljoen gulden) Haag bereikte overeenkomst, die nog worden geschat. Hiervan zal België 1 wachtte op een oplossing voor de kwestie van de havenrechten in Ter neuzen, zal het kaanal tussen Gent en Zelzate worden verbreed tot 200 meter en van Zelzate tot Terneuzen tot 150 meter. Over de gehele lengte zal het kanaal worden verdiept van 8.75 meter tot 12.50 meter. De breed te van het kanaal is thans op Bel gisch gebied 100 meter en op Neder lands gebied 74 meter. In Terneuzen zullen, zoals bekend, een nieuwe zee- vaartsluis en een nieuwe binnen- vaartsluis worden gebouwd. De modernisering van het kanaal, zal de haven van Gent bereikbaar maken voor schepen tot 50.000 ton. Bij Zclzato zal de vaargeul moe ten worden verlegd, «aarbij een groot aantal woningen zal moeten worden afgebroken. In Zelzate zal geen brug over het kanaal worden gebouwd, zoals aanvankelijk de bedoeling was. Minister Vanauden- Iiove deelde mede, dat een tunnel zal worden gegraven. Het gehele werk zal volgens plan vijf jaar in beslag nemen. Dat is ook de tijd, die men nodig denkt te hebben voor de bouw van de zeesluis in Ter neuzen. Ook de verbreding van het kanaal hoopt men in vijf jaar te vol tooien. De definitieve tekst van de overeen komst zal worden opgesteld door de Belgische secretaris-generaal van het ministerie van openbare werken Willems, en de directeur-generaal van de rijkswaterstaat in Nederland, ir. A. G. Maris, die de afgelopen ja ren als onderhandelaars zijn opge treden. Bevestiging Bevoegde kringen te Den Haag hebben de Belgisehe mededelingen bevestigd, met uitzondering even wel van de geschatte totale kos ten voor de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen. Inzake de oplossing van do kwestie van de1 havengelden te Terneuzen wees men ons er op, dat Nederland hier geheel blijft binnen het eigen sys teem, hoewel Nederland in het kader van de Benelux zijn best doet het Belgisehe systeem zoveel mogelijk te benaderen. Gunstig De voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaande- ren, ir. C. A. L. Horstmann, verklaar de ons in een kort telefonisch onder houd: „Mijn eerste indruk is, dat de overeenkomst wat betreft de haven rechten, voor de bestaande indus trieën gunstig is. De Kamer van Koop handel heeft er juist bij herhaling voor gepleit om bet industriële kli maat in de kanaalzone niet verder ongunstig te beïnvloeden". Zoals bekend, bestond aanvankelijk liet gevaar dat hoge havenrechten voor het gehele gebied van de ka naalzone zouden worden geheven, zoals de Gentse havenrechten voor het gehele Belgische gebied van het kanaal gelden. Ten aanzien van de Nederlandse ha venrechten zij nog opgemerkt, dat de hoogste rechten voor tramp- en lijn- vrachtsehepen in Rotterdam worden geheven. Yew, die in januari een officieel be zoek aan Indonesië bracht, en pre sident Soekarno, gepubliceerd bij het vertrek van Lee Kuan Yew op 26 januari, bevatte een passage, „dat de regering van Singapore de strijd van Indonesië voor de terugkeer van West-Irlan tot de territoriale juris dictie van de republiek Indonesië, ten volle ondersteunt". Het bureau van de Hoge Commissa ris van het Verenigde Koninkrijk te Singapore maakte bekend, dat het Britse Hoge Commissariaat gemach tigd ïs te verklaren, dat de Britse regering „zich niet kan verenigen met de mening van de eerste minis ter van Singapore op dit punt". Deze verklaring, aldus het commissariaat, werd noodzakelijk geacht om moge lijk misverstand te voorkomen. Singapore heeft volledig zelfbe stuur, doch de zeggenschap over defensiezaken en buitenlandse be trekkingen berust bij de Engelse regèring. Rijksbemiddelaars akkoord met 6 pet Nadat zaterdag de regering haar standpunt ten opzichte van de tarief- berekening in het personenvervoer had bepaald, is maandag de behan deling van een aantal verzoeken van bepaalde personenvervoerbedrijveu tot afwijking van de bestaande loon regeling voortgezet, aldus een com muniqué van het college van rijks bemiddelaars. In een bespreking, welke in tegen woordigheid van vertegenwoordigers van de Stichting van de Arbeid, tus sen vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers en het college van rijksbemiddelaars plaatshad, is over deze dispensatieverzoeken overeenstemming bereikt. Het be langrijkste element is de invoering van een toeslag van 6 procent voor die werknemers in de betrokken per sonenvervoerbedrijveu, die geacht kunnen worden in ploegenverband te werken. Over andere verbeteringen van de loonregeling in het kader van de gedifferentieerde loonpolitiek wor den de onderhandelingen tussen par tijen voortgezet. Geldig tot hedenavond WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt, maar over wegend droog weer. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuidoost. In het noorden temperaturen om het vriespunt, in het zuiden maxima van 6 tot 8 gra den. ZON EX MAAN 3 februari Zon op 8.19 onder 17.29 Maan op 11.02 onder .04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1