►kelken II mi Drie vakcentrales: werkstaking behoort mogelijk te zijn P.Z.E.M.-openluchtschakelstation te Hulst spoedig in gebruik ZWITSALETTEN Nieuwe Russische raketproef? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 Zo groot was de belangstelling voor het optreden van een bandje in een Amsterdamse grammof oonplatenwin- kei, dat een grote etalageruit van 5x3 meter de druk van de opdrin gende muziekminnaars niet kon weerstaan en met veel geraas in stukken brak. Enkele liefhebbers van de lichte muze liepen snijwónden op. De politie had een druk kwartiertje om he\ verkeer in de smalle winkel straat naar behoren te regelen. Mijnramp in Japan Drieënzestig mijnwerkers zijn inge sloten geraakt in een steenkoolmijn in Hokkaido, als gevolg van een ont ploffing. Later werd gemeld, dat acht van de ingesloten mijnwerkers zijn gered. De mijn bevindt zich 60 km. ten westen van Sapporo, de grootste stad van het eiland Hokkaido. Advocaat verduisterde 50.000 De politie te Haarlem heeft zaterdag de 49-jarige advocaat mr. J. J. uit Heemstede aangehouden, verdacht van verduistering van 50.000. Daarvan zou 35.000 afkomstig zijn uit faillissementen en de rest uit alimentatiegelden. De aange houdene, die bekend heeft, is inge sloten. Bijker krijgt bouworder voor drie Deense schepen De Deense rederij J. Laurltzen te Kopenhagen heeft drie speciale vrachtschepen besteld bij Bijker's Aannemingsbedrijf N.V. to Gorin- cbem. Twee van deze schepen' zullen wor den gebouwd op do werf te Gorin- cliem en één door werf „De Noord" te Alblasserdam. De schepen zijn zeer zwaar gecon strueerd voor de vaart in ijs. Ver scheidene van dit type schepen van deze rederij zijn in de laatste jaren gebruikt door zuidpoolexpedities. De te bouwen schepen zijn 97 meter lang en hebben een diepgang van 6,60 meter. Het draagvermogen is 3700 ton. De drie schepen zullen worden op geleverd in de loop van 1961. Seismisch onderzoek voor de kust De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft plannen het vorig jaar aangevangen en door seizoenomstan digheden onderbroken seismisch on derzoek voor de Zuidhollandse kust voort tc zetten in de loop van het voorjaar. Dit onderzoek zal wederom met en kele vaartuigen worden verricht. Over het slaan van een boring in zee is nog niets met zekerheid be kend. Speciaal verdient nog vermeld te worden dat de twee z.g. 50 kV- vermogensehakelaars in open luchtuitvoering de eerste zijn, die in Nederland zijn gefabriceerd; de P.Z.E.1M. hoeft gemeend dit nieu we produkt van Nederlandse bo dem na uitvoerige proeven haar vertrouwen tc kunnen schenken. Het station wordt bediend in het naastgelegen gebouwtje, waarin zich ook de 10 kV schakel- en verdeelin- richting bevindt voor de kabels, die hiervandaan uitgaan naar alle trans formatorhuisjes in dit district. Even tuele storingen in het station worden door middel van een radiozender au tomatisch gesignaleerd in de scha kel wacht van Centrale Zeeland in Vliaslngen, die dag en nacht bewaakt wordt, waardoor zo nodig terstond kan worden ingegrepen. Reeds enige tijd geledon zijn de 50- kV-lijn en het station onder span ning gebracht om een en ander deug delijk te kunnen beproeven. In de eerste dagen van februari nu zal het station permanent in gebruik worden genomen en hiermede zal dan voor Öost-Zceuwsch-VIaanderen een nieuw voedlngspunt zijn verkregen dat verdere elektrificatie van het ge west praktisch zonder technische be grenzing mogelijk maakt. Hiermede 'is dan wederom een mijlpaa' gepas seerd op het gebied van de elektrici teitsvoorziening, waarvan het belang, mede in verband met industrialisatie plannen, niet mag worden onder schat. Het ligt Sn de bedoeling om, zodra do toeneming van de belasting in andere delen van Zeeuwsoh-Vlaanderen daartoe aanleiding geeft, ook daar de voeding met elektrische energie op soortgelijke wijze te versterken. ADRES AAN DE MINISTERRAAD Ongerustheid door rechterlijke uitspraken Enige rechterlijke uitspraken in de loop vun 1958 in korte gedingen ge wezen hebben bij de drie vakcentrales, het X.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. niet klem de vraag aan de orde doen komen naar de plaats, welke de werk staking in onze rechtsorde inneemt. Sedert de publikatic van déze uitspra ken is van de zijde van deze drie vak centrales reeds meer dan bij een ge legenheid getuigd van ernstige onge rustheid, welke in hun kringen is ont staan door het antwoord op die vraag, dat in deze uitspraken besloten lag. Vit deze gemeenschappelijke veront rusting is een overleg geboren tussen de besturen van de vakcentrales over de wenselijkheid van een optreden van de wetgever teneinde aan de werksttaking de aan dit verschijnsel toekomende plaats in onze rechtsorde uitdrukkelijk te geven. In 't arrest dat de Hoge Raad vrij dag 15 januari jongstleden heeft ge wezen met betrekking tot de boycot 'van Panhonlibcoschepen in december 1958 zien de vakcenrales de gegrond heid van hun ongerustheid bevestigd. Zij hebben zich daarom in een uitvoe rig adres tot de ministerraad gewend om de uitkomsten van het gezamen lijk beraad onder aandacht van de re gering te brengen. In dit adres stellen de besturen van de drie vakcentrales voorop, dat zij de vraag of werkstaking in de Neder landse rechtsorde mogelijk behoort te zijn, bevestigend beantwoorden. Dit antwoord steunt op hun overtuiging dat in een samenleving als de onze, waarin aan het overleg tussen de or ganisaties van werkgevers en werk nemers een primaire functie is toebe deeld bij de regeling van arbeidsver houdingen, ook uit het oogpunt van het algemeen belang een redelijk Mr. Burger: kabinet geeft blijk van onmacht (Van onze Haagse redactie). Tijdens een zaterdag door ruim tweeduizend mensen bijgewoonde de monstratieve centrale kadervergade ring van de Partij v. d. Arbeid in de Haagse dierentuin, heeft mr. J. A. IV. Burger het kabinet-De Quay ver weten, dat het zijns inziens van een onaanvaardbare onmacht blijk geeft. De socialistische fractievoorzitter was van oordeel, dat het vandaag de dag niet gaat om de vraag, welke partijen het kabinet steunen of wel ke in popositie zijn. Belangrijker vond hij, dat wie ook de regerings verantwoordelijkheid draagt, dat doet op een wijze, die zich verdraagt met 's lands belang. Wij vragen een kabinet, aldus mr. Burger, waar leiding vanuit gaat in het gehele samenhangende complex van vraagstukken, waarvoor elke regering onvermijdelijkerwijze wordt gesteld en niet een kabinet, dat bij verrassing van de ene hulpeloosheid in de andere valt. Na met nadruk geconstateerd te hebben, dat het kabinet-De Quay nooit en nergens enige perspectief heeft weten te openen, noen enig soelaas heeft weten te bieden aan de economisch zwaksten. hekelde mr. Burger de houding van de regering in de kwestie van de wilde staking van het autobuspersoneel. Ook wees mr. Burger op de toe stand in Algerije. Hij noemde dit eén teken aan de wand. „Beseft men wel. wat er op het spel staat als Frankrijk ideologisch uit de westerse wereld zou wegvallen?" Mr. Burger achtte in deze om standigheden een kabinet nodig, dat gedragen wordt door het ver trouwen van het volk, tenminste door het vertrouwen van de be volkingsgroepen, die dit kabinet hebben- mogelijk gemaakt. Waar aan zou op buitenlands politiek terrein het kabinet-De Quay ge zag moeten ontlenen, aldus mr. Burger. machtsevenwicht tussen de beide ge organiseerde groepen verzekerd dient zijn. Alleen dan immers, aldus de vakcen trales, mag venvacht worden, dat het georganiseerd overleg leidt tot het tot stand komen van regelingen op het terrein van de arbeidsverhoudingen, waarvoor de beide partners in dat overleg de verantwoordelijkheid kun nen dragen en waarvan de inhoud door de aan die regelingen onderwor pen werkgevers en werknemers bei de als onder de gegeven omstandig heden billijk en redelijk kan worden aanvaard. Voor het bewaren van dat machts evenwicht tussen de organisaties van werkgovers en van werkne mers en daarmede dus voor 'n goed functioneren van het georga niseerd overleg moet, aldus het adres, de mogelijkheid van werk staking als uiterste middel van vakactie voor de vakbeweging van uitzonderlijke betekenis worden geacht. Ook in een ander verband dwingen enkele rechterlijke uitspraken naar de mening van de drie besturen tot le gislatief ingrijpen. Zij doelen daarbij op de door die uitspraken aan de orde gestelde vraag of het in onze rechts orde mogelijk mag zijn, dat werkne mers die met hun werkgevers in een collectief conflict zijn gewikkeld door de rechter gedwongen worden om hun arbeid in dienst van die werkgevers te hervatten op straffe van verbeurte van een dwangsom en wellicht zelfs van lijfsdwang. Een vraag, welke ook blijft 'bestaan, wanneer de wetgever zich in de hiervoor aangegeven zin zou uitspreken en waarop de wetge ver dei-halve ook dan het antwoord niet schuldig mag blijven. Dat ant woord dient naar het oordeel van dé besturen van de drie vakcentrales ontkennend te zijn. Zij menen dat het sterke persoonlijke karakter, dat aan de arbeidsverhouding juist in het bijzonder ten opzichte van de werk nemer eigen is en dat ook elders in ons arbeidsrecht erkenning heeft gevonden, de toepassing van het mid del van reële executie met het doel een werkstaking te doen beëindigen ten enenmale ongewenst doet zijn. Dc Russen he.bhen klaarblijkelijk zondag weer een raket naar het door hen aangegeven proefgebied in de Stille Oceaan afgeschoten. In een door het Amerikaanse ministerie van defensie uitgegeven communiqué werd gezegd, dat een vliegtuig van do Amerikaanse marineluchtvaart dienst, dat in de omgeving van het betrokken gebied patrouilleerde, om streeks 18.00 uur Nederlandse tijd een verschijnsel had waargenomen, dat geleek op een raket die terug keerde in de dampkring. Het verschijnsel had zich voorge daan in „het algemene gebied" dat EVC 58 wordt „centrum voor kiassestrijd" (Van onze speciale verslaggever) Zonder noemenswaardige oppositie (met 3 stemmen tegen en 323 voor) heeft het buitengewone congres van de communistische E.V.C. 58 zondag in Amsterdam besloten zichzelf te liquideren. Na twee dagen opvallend eensgezind congresseren werd het voorstel van do in september gehou den algemene hoofdbesturenvergade- ring aanvaard om deze vakcentrale om te vormen tot een (onduidelijk) „Centrum voor eenheid en klasse- strijd in de vakbeweging". Gelijktij dig werden de leden opgewekt toe te treden tot de N.V.V.-bonden. Dat de geheime bedoeling van de In filtratie zou zijn een georganiseerde oppositie in het N.V.V. te vormen, gelijk de R.V.O. voor de oorlog, heeft voorzitter Wessel Hartog ontkend. Hij zei dat men niet van plan was tot de toestanden van voor de oorlog terug te keren. Hij waarschuwde er dan ook voor overijld of geforceerd te werk te gaan. omdat er-nog veel weerstand in enkele N.V.V.-bonden overwonnen zal moeten worden. Commentaar Het commentaar van de voorzit ter van het N.V.V., de heer D. Roemers, op het besluit van het buitengewoon congres der E.V.C. '58 was, zo deelde hij desge- aan het A.N.P. mede „Dat" dit besluit het N.V.V. niet heeft verrast omdat dit een bevel van de heer De Groot (algemeen secretaris der C.P.N.) is. Het is echter duidelijk, dat het N.V.V. geen prijs stelt op de aanwezig heid van notoire communisten en niet zal nalaten er voor te zorgen dat deze buiten zijn rijen blij ven". 1 tiet 50 kV-openluchtstation Tivoli tc Hulst, dat begin februari in ge bruik wordt' genome\i. Moskou indertijd had aangeduid. De mededeling van het Amerikaanse ministerie bevatte geen verdere bij zonderheden. Op 20 januari namen de Russen hun eerste proef in een reeks, die bedoeld zou zijn om vluchten naar andere planeten en het lanceren van reus achtige aardsatellieten voor to berei den. De dood op de weg Zaterdagavond is een motorrijder die, met zijn verloofde achterop, de onbewaakte spoorwegovergang aan de Hofstetnerlaan te Ellekom over stak, door een uit Arnhem vertrok ken trein gegrepen, waardoor beiden werden gedood. De motorrijder heeft de trein door de dichte sneeuw, die op dat ogenblik viel, vermoedelijk niet gezien. De stoffelijke overschot- ton zijn door de gemeentelijke ge neeskundige dienst van Arnhem ge borgen. Op de verkeersweg Ede-Arnhem is vrijdagavond omstreeks half acht ter hoogte van Zuid-Ginkel een verkeers ongeluk gebeurd waarbij één per soon om het leven kwam en twee andere zwaar werden gewond. Tij dens inhalen is een personenauto komende uit de richting Ede, be- Vrouw gewurgd in Utrecht Iu Utrecht Is naar men aanneemt in de vroege zondagmorgen de 40-ja- rige Alida Johanna Meijer door wur ging om het leven gebracht. Het slachtoffer, dat bekend stond als „Blonde Jopie", werd zondag om twaalf uur levenloos in baar woon schuit „Jopie", die ligplaats had in de Vecht, aangetroffen door een huurophaler en een buurman. Van de dader ontbreekt momenteel elk spoor. Een huurophaler, die om praktische overwegingen iedere week op de late zondagmorgen de huren van de bewoners van de woon schuiten aan de Vecht int, kreeg op zijn herhaaldelijk bellen aan de deur van het woonschip „Jopie" geen ge hoor. Bij een buurman informeerde hij naar mejuffrouw Meijer, waarna beiden naar de schuit gingen en de deur forceerden. Ze troffen mejuf frouw Meijer levenloos op de grond aan. Onmiddellijk werd de politie van de post Rode Brug gealarmeerd, die een eerste onderzoek instelde. Op de plaats van de misdaad werden geen sporen van worsteling of iets dergelijks aangetroffen. Een onder zoek wees ook uit dat er zich in de schuit geen grote geldbedragen be vonden. Dokter Zeldenrust. patholoog-ana toom van justitie, heeft gisteren in het centraal militair hospitaal te Utrecht sectie op het stoffelijk over schot verricht en geconstateerd dat de dood tengevolge van wurging was ingetreden. De recherche heeft gis teren een groot aantal getuigen ge hoord. Gebleken is, dat mejuffrouw Meijer zaterdagavond met een groot aantal kennissen enkele café's be zocht heeft en een paar feestjes bij gewoond. Omstreeks twee uur is liet gezelschap naar huis gegaan. Mej. Meijer vertrok alleen naar haar woonschuit. Niemand heeft kunnen meedelen of zij nadien nog bezoek heeft gehad. stuurd door de heer T. ten Ham uit Lunteren en waarin twee verloofde paren waren gezeten, geslipt en te gen een uit de richting Arnhem ko mende personenauto gebotst. De ge passeerde auto botste vervolgens te gen de achterzijde van de slippende auto. De 24-jarige juffrouw R. van den Berg uit Lunteren werd hierbij op slag gedood. Op het kruispunt Aalsterweg- Leostraat is in de nacht van za terdag op zondag om drie uur dc 22-jarige automobilist J. van H.. die onder drankinvloed ver keerde. in volle vaart tegen een van rechts komende auto opge vlogen, bestuurd door de 54-jari- ge H. Kluytmans. De botsing was zo hevig, dat do heer K. en zijn naast hem zittende echtgenote op slag werden gedood. Zijn 22-ja- rige zoon A. K. en de 45-jarige A. van den Heuvel, die eveneens in de wagen zaten, zijn zwaar gewond naar het St.-Josephzie- kenhuis overgebracht. J. van H., die de botsing veroorzaakt had. werd slechts licht gewond. Hij is voor nader onderzoek ingeslo ten. EERSTE IN ZEELAND Bij toenemende industrialisatie is elektriciteitsvoorziening verzekerd Sinds ill 1954 de Centrale Zeeland van de P.Z.E.M. in bedrijf is genomen, wordt voor de gehele provincie de elektrische energie in dit krachtstation opgewekt. Dit geldt dus ook voor ZeeuwBch-VIaanderen, dat sindsdien via ondergrondse en onderwaterkabels de stroom uit Vlissingeu ontvangt. Het punt van ontvangst is het 50-kilovoltstation bij Driekwart, gemeente Wcstdorpe, gelegen aan het Kanaal Gent-Terneuzen naliij de oude centrale. Het komt er dus op neer dat dit station deze centrale heeft vervangen. Al leen draaien hier nu geen machines meer, maar zoemen cr in plaats daar van 3 grote Iranformatoren, die gezamenlijk een capaciteit hebben die ruim 3 keer zo groot is als die van de in 1954 stilgelegde centrale! Van dit station uit voert een groot aantal kabels de elektrische energie onder een spanning van 10.000 volt naar dc verschillende sehakelstations in dit gewest. West Zeeuwsch-Vlaan- deren ontvangt de stroom van de schakelstations IJzendijke, Oostburg en Aardenburg; de kanaalstreek van de stations Sas van Gent en Terneu- zen, en in het oostelijk deel funge ren de sehakelstations Axel, Groe nendijk en Hulst als voedingspuntcn. Nu is iedere technicus bekend, dat er bij elke spanning een grens is aan het elektrisch vermogen dat econo misch kan wonden getransporteerd; boven die grens worden de kabels te dik en te auur. Daarom moet men, indien de grens door do toenemende stroomafname wordt overschreden, grijpen naar een hogere spanning, 'hetgeen in dit geval betekent een spanning van 50.000 volt (of wel 50 kilovolt, afgekort 50 kV). Toen dus in het district Hulst zich zulk een verschijnsel ging voordoen, werd besloten HuJst niet langer te voeden onder 10 kV, doch een 50-kV-verbin- ding naar Hulst tot stand te brengen. Ook al weer om economische redenen moest de keuze vallen op een boven grondse lijn, daar een kabelverbin ding het 3- a 4-voudige zou kosten. Zo is dus in 1959 de bovengrondse 50- kV-lijn Westdorpe-Hulst gebouwd, teder die in dit gebied thuis is heeft zich reeds vertrouwd kunnen maken met het beeld dat de slanke masten en de daartussen gespannen draden in het landschap vormen. De lijn be gint tegenover het 50-kV-statlon aan de oostzijde van het kanaal, op een zodanig veilige afstand daarvan, dat de komende kanaalverbreding de lijn niet beroert. Tussen het station en de eerste mast zijn kabels in de ka naalbodem gelegd. Het aantal masten bedraagt 59. de lengte van de lijn 15.5 km. De 6 ka- peren stroomdraden hebben elk een van 70 mni2 en de 3 bronzen aarddra- den, die als bliksemafleiders funge ren, hebben een doorsnede van 35 mm2. De isolatoren waaraan de dra den hangen zijn van een speciaal soort glas vervaardigd (z.g. voorge spannen glas) dat een bijzonder gro te sterkte bezit. Aan de Hulster zijde eindigt de lijn iets westelijk van de stad en vandaar lopen dan weer ka bels naar het nieuwe schakclstation dat zich bevindt aan een zijweggetje van de Tivoliweg. Openluchtstation Voor liet, eerst in Zeeland is hier voor een 50-kV-station de z.g. openlucht- bouwwijze toegepast, hetgeen bete kent dat do belangrijke elementen van dit- station (dat zijn de transfor matoren en <le schakelaars) buiten zijn opgesteld. Boven over do installatie is een een voudig aardnet aangebracht, dat de functie heeft eventuele blikseminslag onschadelijk te maken en zodoende de apparatuur en de stroomleverlng te beveiligen. Er is rekening mee ge houden dat dc transformatoren kun nen worden omgeven door een gemet selde muur in geval van oorlogsge vaar; hiervoor is een stalen skelet reed» aangebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 8