PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gewapende mannen in Algiers vechten (tot nu toe) nog met de vuist Zes procent toeslag in autobusbedrijf Nieuwe „Zeeland"-boot kwam in de vaart BILT BEVEL AAN OPSTANDIGE RESERVISTEN OM VANDAAG WERK TE HERVATTEN OPTREDEN VAN BANDJE VEROORZAAKTE GROTE CHAOS 203e jaargang - no. 26 DagDlad. uitgave vaD de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Direetie P. van de Velde en P B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 68 cent per week, 7.00 p. kw.: fr. p. p. -7.25 per bw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 febr. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mat. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425. a dm. tel. 2094. Cordon van leger paar keer doorbroken (Van onze correspondent, Jan Brusse, te Parijs) PARIJS, zondagavond 9.uur. Een veldslag, zoals de hoofdstad van Algerije, die zondag heeft meegemaakt, te weten van duizenden tot aan de tanden gewa pende mannen, die met schietklare machinegeweren elkaar met de vuist te lijf gaan, heeft de gescliïedenis toch nog niet eerder meegemaakt. Tot nu toe is ei* geen schot gelost. Maar dat kan ieder ogenblik veranderen. De leiders van de Franse rebellen Lagaillarde en Ortiz roepen de bevolking op om de cordons van de parachutisten te doorbreken en om bij hen te komen achter de barrikades. „Als jullie bij ons zijn, zullen de militairen niet durven schieten". De afdeling van het leger, die de vestingen van de twee rebellen hebben omsingeld, worden soms aangevallen door vele duizen den, schreeuwende, woedende mannen en vrouwen. Er ontstaat dan een algemeen handgemeen: iedereen tracht iedereen te slaan. Maar de geweren, de mitrailleurs, die beide partijen in grote hoeveelheden schïetklaar houden, blijven zwijgen. Een paar maal werden de cordons van het leger doorbroken, zodat weer een gedeelte van de manifestanten zich bij de op standelingen kon scharen. Intussen gingen de beide zenders de zender van het leger en de zender van Lagaillarde, elkaar te lijf. Steeds, wanneer Lagaillarde wat wilde omroepen, begonnen de luidsprekers van het leger zo'n lawaai te maken, dat niemand iemand kon verstaan. Zo nu en dan hoorde je Laigaillarde alleen schreeuwen: „Kom bij ons, volk van Algiers. De strijd om uw stad is begonnen. Kom bij ons. Verhindert zo dat het leger van De Gaulle ons zal verpletteren". Maar dan gingen de militaire luidsprekers daar weer tegen in. vond plaats in de nabijheid van het Parijs hoopt dat geen schot wordt gelost De opperbevelhebber van de troepen in Algiers, Crcpin, de opvolger van Massu, en de aartsbisschop van de stad, gaven de bevolking bevel naar huis te gaan. Na acht uur zondag avond mocht er niemand meer op straat zijn. De officieren, de rebellen leiders, kortom iedereen zei: „Van nacht zal het beslist worden. Van nacht gaat het gebeuren, maar gene raal Crepin heeft laten meedelen, dat het bolwerk van de muiters in de nacht van zondag op maandag niet zal worden onderworpen aan een ge wapende aanval. Toch is men, heel in liet geheim, blijven onderhandelen. De Gaulle en zijn ministers willen, zo lang als het maar enigszins mogelijk blijft, voor komen dat de machinegeweren van dat wat er tot nu toe uit heeft gezien als een soort kermis, in actie komen. Zondagavond om tien over zes is een groep van 41 reservisten van achter de barrikades tevoorschijn gekomen en in het gelid naar het parachutis tencordon gemarcheerd., met de boodschap, (fat deze leden van het territoriale leger gehoor gaven aan het mobilisatiebevel. Een half uur la ter volgde een tweede groep reser visten. De overige rebellerende reservisten hebben van generaal Crepin opdracht vandaag het normale werk te her vatten. Bom Door het ontploffen van een bom zijn vijf mensen gedood. De ontploffing Nadat de heer A. C. H. Kuyck (links) namens de directie van de stoom vaart mij. „Zeeland" het nieuwe m.s. „Koningin Willielmina" van de werf had overgenomen, droeg hij met een handdruk aan kapitein L. M. Meijer (rechts) het commando over het schip op. (Foto P.Z.C.) hoofdkwartier der Europese opstan delingen in het centrum van Algiers. Volgens een woordvoerder van Ortiz is de ontploffing veroorzaakt door een granaat waaraan een draad be vestigd was. De granaat was door een Algerijnse terrorist geplaatst en de terrorist was door de ontploffing om het leven gekomen. Men was zondagavond in Parijs niet pessimistisch gestemd. Het be langrijkste feit is dat langzamer hand heel het leger weer naar de bevelen van Parijs luistert, dat de officieren weer gehoorzamen en dat de militairen geen gemene zaak meer maken met de opstan delingen. In de rest van Algerije is de orde weer hersteld. Dat werd trouwens hoog tijd, want de troe pen van de F.L.N., dat zijn dus de Arabische rebellen, zijn hun aanvallen op de Frans posten be gonnen. Het Franse leger moet dus weer naar twee kanten vechten. Hoop In regeringskringen hoopte men zon dagavond nog dat heel dit drama, dat ondanks zijn ernst vaak lijkt op een sinistere operette, af kan lopen zonder dat de kogels de orde moeten herstellen. Maar de situatie was zon dagavond toch wel zo gespannen dat heel Frankrijk de nacht vol angstige gevoelens inging. Een provocateur, een man die meer wijn gedronken heeft dan goed voor hem is, en de veldslag, die zich tot nu toe tot klap pen, senoppen en stompen heeft be perkt, kan een echte, een afschuwe lijke veldslag worden. In Parijs zen zijn alle maatregelen genomen om iedere sympathiebetui ging met de onstandelingen onmid dellijk de kop in te drukken. Er werden een stuk of twintig lieden ge arresteerd die het plan nadden om hier ook onrust te gaan zaaien. Maar verder was alles hier opvallend kalm. Staking Maandag gaat heel Frankrijk, der tien miljoen werkers en studenten een uur staken, om te tonen dat iedereen achter De Gaulle staat. De Gaulle die zich iri deze dramatische dagen als een heel groot staatsman VERKEER LIEP VAST Meisje gewond, inventaris vernield De enorme belangstelling van teena gers en ook ouderen voor het in een advertentieweekblad aange kondigde optreden zaterdagmid dag van het uit drie Indonesische jongens bestaande bandje „The blue diamonds" uit Driebergen en het zestienjarige zangeresje An- nelies de Graaf uit Eindhoven in een grammofoonpjatenwinkel in de Leidsestraat te Amsterdam, heeft een geweldige verkeerschaos veroorzaakt. Kort na half twee werd de druk van de kijkers voor de zaak op de 5 bij 3 m grote spiegelruit, waar voor een vijftal fietsen stond, zo groot dat de ruit bralc en geheel verbrijzelde. De 12-jarige Ansje Peters liep door glasscherven die pe en hevig bloedende snijwonden aan linkeronderarm en hand op. Ook een onbekend aantal andere jeugdige kijkers liep lichte snij wonden op. In de winkel, waarvan de inventa ris geheel werd vernield, vond men een stukje hoofdhuid met) haar, vermoedelijk van een jongen. De straat voor de winkel lag bezaaid met glasscherven. Het verkeer in de Leidsestraat, waar de trams over enkel spoor rijden, liep muurvast. Agenten te voet, op motoren en twee wagens van de 5 x 8 werden er heen gedi rigeerd om snel orde in de chaos te scheppen en de verkeerskluwen te ontwarren. De politie schatte het aantal teenagers dat in de om geving van de winkel, gelegen tus sen de Heren- en Keizersgracht, stond op circa 600. Het verder optreden van de band werd door de politie verboden. gedraagt. De Amerikaanse kranten noemen hem „Charles Leeuwenhart". President De Gaulle heeft van pre mier Debré zondag vernomen wat de resultaten zijn van de bespre kingen welke deze zondag had ge voerd met maarschalk Juin, gene raal Paul Ely (de Franse staf chef) en verschillende andere hoge functionarissen. Ely is zaterdag in Parijs teruggekeerd van een blik sembezoek aan generaal Challe en Delouvrier in hun tijdelijk hoofd kwartier buiten Algiers. Op zijn verzoek zijn zij naar Algiers te ruggekeerd. °p Schadevergoeding aan bewoners Tuindorp Oostzaan schriftelijke vragen van het raadslid Den Uyl van 27 januari hebben B, en W. van Amsterdam geantwoord te menen, dat de schade aan de persoonlijke bezittingen van de getroffen bewoners van Tuindorp Oostzaan volledig moet worden ver goed. Het college heeft met het Nationaal Rampenfonds een regeling getroffen dat de gemeente voor dit fonds in de loop van de volgende week tenminste 60 van de uit te keren vergoeding zal uitbetalen en de slotuitkeringen zo spoedig mogelijk daarna zal be werkstelligen. B. en W. verwachten, dat het Natio naal Rampenfonds het totaalbedrag dezer uitkeringen aan de gemeente zal voldoen. EVENTUELE DOORBEREKENING NIET VOOR 1 SEPTEMBER Vandaag beslissen rijksbemiddelaars (Van één onzer verslaggevers) Het personeel van de streekver- voerbedrijven zal met terug werkende kracht tot 1 augustus 1959 een tweeploegentoeslag krijgen van zes procent. De doorberekeningsclausule is ge handhaafd, dat wil zeggen dat bedrijven, die aantoonbaar uit deze loonsverhoging verliezen lijden, de verhoging zullen mo gen doorberekenen in de tarie ven. Dit mag echter niet ge schieden vóór 1 september 1960. Het college van rijksbemidde laars zal vandaag uitspraak doen over deze overeenkomst. Het reeds begonnen overleg over een volgende loonsverho ging van circa 6 procent zal worden voortgezet, waarbij er naar wordt gestreefd deze loonsverhoging in het kader van de gedifferentieerde loonvor ming te doen ingaan op 1 april, tezamen met de huurcompensa- tie. Dit zijn de resultaten van de bespre king, welke zaterdagmorgen plaats vond op het ministerie van verkeer en waterstaat in Den Haag. Aan deze bespreking, welke bijna vier uur heeft geduurd, namen aan regerings zijde deel de ministers van verkeer en waterstaat en economische zaken en de staatssecretaris van sociale za ken, alsmede een aantal adviseurs van deze ministers. Bovendien wer den de besprekingen, waarbij alle werknemers- en werkgeversorganisa ties waren vertegenwoordgd aan de „andere zijde van de tafel", bijge woond door de voorzitter en de se cretaris van het college van rijksbe middelaars. Overigens zou men uit de reacties van verschillende deelnemers aan be sprekingen eerder mogen opmaken, dat het een rondetafelconferentie is geweest zulks in tegenstelling tot de houding van de regering in het begin van deze week. Mr. dr. E. P. Verkerk, voorzitter van de K.N.O.P., zei na afloop van de besprekingen: „Het klimaat is normaal. Er is geen slecht woord gevallen, het loopt zoals het in een gezonde democratie moet lopen". Staatssecretaris Roolvink, die in deze kwestie al eerder zijn commentaar gaf in meteorologische termen zei: „Het mooie weer, dat ik woensdag voorspelde, is uitgeko men". Officiële proefvaart „Koningin Wilhelmina" SINDS ZATERDAGMIDDAG is (le stoomvaartmaatschappij „Zeeland" officieel eigenaresse van het motorschip „Koningin Wilhelmina", het grootste (6300 brt.) dat deze rederij ooit bezat en tevens het grootste en modernste passagiersschip op de geregelde Kanaaldiensten tussen Engeland en het vaste land. Op de Noordzee, enkele mijlen van Hoek van Holland, gaf kapitein L. M. Meijer op het zonnedek nu echter in regen gehuld zijn mannen opdracht de vlaggen te wisselen. De werf- vlag van „de Merwede" ging omlaag en de bij oudere Vlis- singers nog zo bekende blauwe „Zeeland"-vlag gleed fier naar de top van de gestroomlijnde voormast. De officiële over dracht, even tevoren in de eer ste klas salon verricht met het overhandigen van de certifica ten van Lloyds register en de scheepvaartinspectie, was hier mee bezegeld. De „Koningin Wilhelmina", die de in novem ber j.l. als -laatste na 37 dienst jaren uit de dienst genomen twee-pijper, „Mecklenburg", zal vervangen, maakt zondag a.s. haar eerste dienstreis Hoek van Holland-Harwich. Enige honderden vooraanstaande per sonen uit de Nederlandse scheepvaart- wereld gingen zaterdagmorgen aan de Parkkade te Rotterdam aan boord om de officiële proefvaart van dit trotse vlaggeschip van de mij. „Zee land" mee te maken'en zich daarbij te overtuigen van de bijzondere kwa liteiten van dit schip. De inrichting is er helemaal op geba seerd om het de maximaal 1600 te vervoeren passagiers zowel de toe rist als de zakenman tijdens de enkele uren durende overtocht een maximum aan comfort, gezelligheid en service te bieden. Een opdracht, waarin ontwerpers en bouwers zeker geslaagd, zijn. .Want zonder dat de passagiers in een overdreven luxueuze omgeving worden ontvangen, is de in richting van de salons niet alleen mo dern, maar vooral zeer smaakvol. En kele verdienstelijke, door Nederland se kunstenaars vervaardigde wand versieringen dragen hiertoe ook niet weinig bij. Men vindt er in beide klassen ge zellige zitjes, riante eetsalons voor de Lweede klasse is daarbij het cafetariasysteem ingevoerd een intieme bar ontbreekt al even min, terwijl in het bijzonder voor zakenlieden hutten met telefoon en desgewenst een schrijfmachine en verder zelfs een vergaderruimte voor twaalf personen ter beschik king staat. Voorts is er onder meer een gezellige winkelgalerij om zich van lectuur, rookgerei, drinkwaren en souvenirs-voor thuis te voorzien. De koks die de goede naam van de „Zeeland"-keuken hoog hóuden, heb ben de beschikking gekregen over kombuizen met de modernste appara tuur toegerust. Eigenlijk overbodig om te zeggen, dat het schip ook met de modernste appa raten op nautisch gebied is uitgerust en dat alle mogelijke maatregelen zijn getroffen om een veilige en rustige overtocht te waarborgen. Van al de goede eigenschappen, welke (Zie slot pag. 5 kol, 5) Marechaussee bracht aan prinses Beatrix aubade Ter gelegenheid van haar tweeen twintigste verjaardag, die zij giste ren te midden van haar familie vier de, heeft het uit dertig man be staande tamboerkorps der koninklij ke marechaussee gekleed in te nue prinses Beatrix in de tuin van paleis Soestdijk een muzikale hulde gebracht. Zoals bekend, is prinses Beatrix schutsvrouwe der koninklijke ma rechaussee. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten heeft zondagavond in een radiotoespraak de jarige kroonprin ses, gelukgewenst. Maar niet alleen prinses Beatrix betrok hij in zijn fe licitaties, ook het gehele Neder landse volk wilde hij van harte ge lukwensen met deze verjaardag. „Onze kroonprinses is een van de onzen", zeide mr. Scholten en „dat is een reden tot vreugde." Foto: H.K.H. Prinses Beatrix dankt de tamboer-maitre van het tamboer korps der Koninklijke Marechaussee, dat de jarige prinses zondagochtend een muzikale hulde kwam brengen, voor het genotene. Koude lucht is dichtbij (van onze weerkundige medewerker) Tijdens het weekend heeft het grootste deel van Nederland in fl koude lucht gelegen met ijzel, sneeuw en lichte vorst. Zeeland en Zuid-Limburg ble- ven nog in de zachte lucht met m de gehele zondag temperaturen van zes a zeven graden, tegen twee graden vorst in het noord- oosten van ons land. In het oosten en noorden van H Nederland lag zondagavond één tot drie centimeter sneeuw. De grens tussen zachte en kou- de lucht blijft in de buurt en er is maar een kleine frontver- H schuiving nodig om ook onze M H provincie in lucht met tempe- m raturen om het vriespunt te brengen. Een belangrijke daling van de ff temperaturen met vorst van H betekenis wordt in de eerste dagen ook elders in Nederland M nog niet verwacht. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI VERWACHT... Geldig tot hedenavond VORSTGREXS OVER NEDERLAND Over het algemeen veel bewolking maar geen regen of sneeuw van be tekenis meer. Plaatselijk mist, voor al rond de grote rivieren. Matige tot vrij krachtige en langs de wadden krachtige zuidoostelijke wind. In de noordelijke provincies lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. In het zuiden maxima enkele graden boven nul. ZON EN MAAN 2 februari Zon op 8.21 onder 17.28 Maan' op 10.37 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1