PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE: IK ZAL NIET TOEGEVEN Honderdste caisson klaar voor het Drie-Eilandenplan BILT GEEN VERZWAKKING ZELFBESCHIKKINGSPOUTIEK BEWONERS KEERDEN NAAR TUINDORP 00STZAAN TERUG DUIZENDEN ARBEIDERS IN BELGIË STAAKTEN 24 UUR 203e jaargang - no. 25 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Hok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week. 7.00 p. kw.; tr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 30 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2365 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Bewogen rede voor radio en televisie Generaal De Gaulle is niet-van plan te wijken voor de Franse extremisten in Algerije. „Ik zal niet toegeven". Dit zei de president van de Fran se Vijfde Republiek tijdens een bewogen rede, die bij gisteravond voor radio en televisie heeft uitgesproken. Duidelijk liet hij uitkomen dat hij geen verzwakking van zijn zelfbeschikkingspoli- tiek voor Algerije duldt. Hij wees het leger op zijn plicht om te gehoorzamen en waarschuwde de soldaten zich op geen enkele wijze met de onstandigen in te laten. De oproerige kolonisten noemde hij: „Leugenaars, samenzweerders en machtsbegerigen". De F.L.N.-rebellen kregen te horen dat als er geen bestand komt, het leger de opstand geheel zal neerslaan, maar de orde moet in elk geval worden hersteld. „Zelfbeschikking is de enige politiek, die Frankrijk waardig is. Het is de enige mogelijke oplossing, vastgesteld door de president van de republiek, door de régering, goedgekeurd door het parlement en aanvaard door het Franse volk", zo voegde hij er aan toe. Generaal De Gaulle hield zijn rede in het uni form van brigade-generaal. Van te voren was zijn met spanning tegemoet geziene toespraak opgenomen op band en televisie. Twee straal jagers hadden kopieën van de film naar Algerije gebracht. Toen de opname klaar was, is zij een keer voor de Franse president afgedraaid. Gehoorzaamheid geëist van het leger In Algiers heeft Iedereen met de grootste inspanning deze woorden van De Gaullo gevolgd. Na de toespraak hoorde men velen zeggen: „Dit werd verwacht". Maar sommigen hadden gehoopt dat het staatshoofd, hoe weinig ook, zijn politiek zou wijzigen. „Hij is geen duimbreed geweken. Wat zal er nu gebeuren?" zo vraagt de man in de straat zich af. De be zorgdheid In Algiers gaat vooral uit naar de mannen achter de barricaden. Twee van hen verklaarden: „Als men ons aanvalt znllen er zeker velen vallen, maar er zullen tenminste vierhonderd mannen blijven, die zich nooit zullen overgeven. Dat zijn zij, die niets meer te verliezen hebben en die zich ter dood veroordeeld weten". Trouw Inmiddels is generaal Paul Ely, chef van de Franse generale staf in het geheim naar Algerije gevlogen om zich bij de regeringsleiders op hun hoofdkwartier buiten Algiers te voe gen. Generaal Gambiez in Oran heeft verklaard dat hij De Gaulle trouw blijft; ook generaal Olie in Constan- tine heeft gezegd dat hij de orders van generaal De Gaulle zal opvolgen. Antwoord in Algiers „aan de galg" Door de regen hebben vele oproer lingen zich teruggetrokken in de ge bouwen, die deel uitmaken van het versterkte stadsdeel. Na de rede van De Gaulle kwamen velen naar buiten en riepen „De Gaulle aan de galg". De leiders van de Franse rebellen, Lagaillardö en Ortiz, verklaarden dat zij vandaag beslissingen zullen ne men. De parachutisten, die de wacht had den aan do andere kant van de borst wering keken toe en luisterden, maar deden niets waaruit zou kunnen blij ken dat zij de opstandigen steunen. In Frankrijk kreeg de rede van De Gaulle een goede ontvangst. Parijse waarnemers vermoeden, dat de op roerlingen zich niets van De Gauües ivoorden zullen aantrekken, dat de minder rechtse Fransen in Algerije weifelachtig zullen blijven, maar dat er een goede kans is dat liet leger zich achter Do Gaulle zal scharen. Pas als de opperbevelhebber De Gaulles bevel tot herstel van de orde zal uitvoeren onbekend bleef hoe dat zal geschieden zal men kunnen zien of generaal Dc Gaullc de strijd heeft gewon nen. Generaal Challe heeft een betoging van Algerijnen uit de kasjbah, de mohammedaanse wijk van Algiers, die de organisaties van oud-strijders en de activistische beweging hadden willen organiseren, verboden. In gezaghebbende kring te Parijs wordt vernomen dat enkele lan den van de Navo met de Franse regering maatregelen bespreken, die de Navo zou kunnen treffen voor de bescherming van zijn in stallaties op Franse bodem in het geval van een burgeroorlog in Frankrijk. De basis voor de besprekingen wordt gevormd door artikel 4 van liet Navo- verdrag, dat bepaalt dat partijen in de overeenkomst gezamenlijk zullen overleggen indien naar liet oordeel van een hunner de territoriale on schendbaarheid of veiligheid van een der partijen wordt bedreigd. De eerste reacties op de rede van De Gaulle uit Londen en Washington waren gunstig. Onze correspondent Jan Brusse te Parijs telefoneerde gisteravond het volgende: Kalm Intussen Is het In Parijs merkwaar dig kalm gebleven. De politie is pa raat om eventuele heethoofden te beletten onlusten te veroorzaken. Daarbij schijnt het, dat het oor spronkelijke bevel van De Gaulle om al de figuren, van wie men weet dat zij niets liever willen dan de repu bliek omvergooien te arresteren, niet helemaal is opgevolgd. Dat wil niet zeggen dat de politie niet ge hoorzaamt, maar dat wil wel zeggen dat de hier in opstand gekomen figu ren, zoals Bïdault, toch nog zoveel vrienden hebben dat men hen niet openlijk durft aan te pakken. De Gaulle doet er echter goed aan, ook deze vijanden in het moederland niet te onderschatten. Hij weet wel dat 80 procent van het volk achter hem staat. In alle steden, in alle dorpen zijn comités gevormd om De Gaulle te steunen. Comités die wanneer het nodig mocht zijn, klaar staan om in te grijpen, om de republiek en de democratie te ver dedigen. Maar er bestaat in Frankrijk zelf wel degelijk een complot dat het be staande regime omver wil werpen om een staat zoals Mussolini die in Italië heeft ingevoerd, in Parijs te vestigen. Deze heren samenzweer ders hadden daarbij gerekend op de hulp van het vijfhonderdduizend man sterke leger in Algiers. Vele Fransen rijn echter bereid rond om De Gaulle een nationale eenheid te smeden die sterk genoeg is om de heren Lagaillarde en Ortiz vroeg of laat te brengen waar zij thuishoren, in de gevangenis. Wanneer dit mo gelijk zal zijn hangt nu alleen nog maar af van het leger. PRINS BERNHARD BRACHT BEZOEK Huilend tussen ruïne van huisraad Vol goede moet en met onblusbare energie zijn de bewoners van Tuin* dorp-Oostzaan voor het eerst hun woningen binnengetreden, nadat het water haar daar verjoeg en zagen daar een chaos, die zich nauwelijks laat beschrijven. Voor velen was dit ogenblik te zwaar. Zij stonden huilend tussen de ruïnes. Maar overal waren troostende en hulpvaardige lieden, die als paarden werkten en door hun goede voorbeeld dc slachtoffers van de watersnood juist die morele injectie gaven, waar door zij hun onverwoestbare energie terugkregen. Met Prins Bernhard, met de commis saris der koningin, met de burgemees ter, hebben alle andere autoriteiten, die beroepshalve jn Tuindorp-Oost- zaan aanwezig waren, gezien dat niets die energie meer blussen kan. Reeds nu is er prachtig werk verricht. Wat de gemeentelijke diensten van publie- j Dief werd bewaker s Giovanni Bertocchi, 28 jaar s oud, heeft zijn gestreept uni- m form van de gevangenis ver- H wisseld voor het uniform van nachtwaker van de maat- §j schappij die hij veertig maal bestolen had. Bartochi werd uit de gevan- genis ontslagen na een straf van vijf jaar omdat hij veertig 1 maal had ingebroken in het pakhuis van het plaatselijk gasbedrijf. 1= s De directie achtte niemand be- ter geschikt dan Bartocehi om een oogje in het zeil te hou- H den. ffiiinniiiiiuiiimniiiinuimiiiiiiuiiiiiiiiuiiHiiuniiiiniiiumuiiuiiniinV ke werken, van sociale zaken, wat de B.B., de politie, het Rode Kruis, wat het G.E.B. en de waterleiding in de paaj dagen na het droogvallen hebben gepresteerd, dwingt van iedereen die het ziet, de grootste bewondering af. Daar waar huisvuil op het trottoir staat, zijn de woningen reeds ge- enqueteerd, want niemand mag zijn woning betreden zondereen enqueteur, die een gemeentelijke spoedcursus De intocht in herlevend' Tuindorp Oostzaan is begonnen, een nieuw le ven vangt aan....' heeft gevolgd. Gisteren moest in alle 2300 woningen de schade aan het huis raad worden opgenomen. Een ontzag gelijk werk, waarvoor bijna 700 en quêteurs in de weer zijn. Eerst onder vonden zij hoe moeilijk het is een af gesloten huis binnen te koirien dat ge deeltelijk onder water heeft gestaan. De voordeuren waren ontzet, de slo ten verroest. Geen sleutel kon meer uitkomst brengen. Vele deuren moes ten worden geforceerd. Soms ook klommen jie bewoners door stukge slagen ruiten het huis binnen en draai den dan de scharnieren los, zodat de deur kon worden verwijderd. OPROEP SOCIALISTISCH VAKVERBOND Werk in haven te Antwerpen lag stil (Van een speciale verslaggever) Beter nog dan na een veldslag het geval Is publiceerden beide partijen □a de algemene 24 uren-staking overwinningscommuniqués. Volgens de katholiek-liberale regering kende de staking slechts een matige bijval. De socialisten verklaren echter dat het ordewoord overal flink werd op gevolgd. In werkelijkheid weerspie gelt het resultaat van de actie tref fend de politieke constellatie van België: een meerderheid van werk willigen in liet rooms-katholioko Vlaamse land en een haast algemene staking in het socialistische Wallonië. In de eerste ochtenduren hadden op een Brusselse boulevard nog heftige woordenwisselingen plaats tussen af gevaardigden van de beide grote Bel gische syndicaten, het socialistische A.B.V.V. en het Algemeen Chr. Vak verbond. De rooms-katholieken her innerden eraan, dat de socialistische minister-president Van Acker des tijds stakende postbedienden op staande voet had ontslagen. Van hun kant verweten de socialisten de r.- katholieken dat zij een gegaran deerd minimum jaarloon eisen van 69.000 Belgische frank (5.200 gulden) maar dat zij \yeigeren te staken voor de socialistische minimumeis van 62.500 frank. Te Brussel bleef de eerste bestelling van de post gisteren achterwege. Mi litanten van het stakingscomité had den in het Zuidstation de banden van de bestelwagens doorgesneden. In de mlnisterieé en de openbare diensten was de meerderheid van het perso neel aan het werk. Om tien uur 's ochtends werd een stoet gevormd van twee h drie dui zend stakende ambtenaren en be dienden die zingend door het Brus selse stadscentrum trok. De kreet „Eijskens aan de galg" was niet yan de lucht. Op een bepaald ogen blik namen een honderdtal nozems met leren jasjes en studenten de leiding van de stoet. Dit was het sein tot de actie. In de drukste Brusselse winkelstraat werden in grote warenhuizen tal van ruiten met stenen en flessen verbrij zeld. Krassen werden aangebracht op parkerendeauto's. Toen de rijks wacht kwam opdagen slonken de ge lederen der betogers zeer snel. In tussen vernam men dat de heer Eijs kens een delegatie van het A.B.V.V. had ontvangen. De premier bevestig de dat de regering niet weigert over de kwestie van het minimumloon te onderhandelen. In de provincie kwam het hier en daar tot ernstige wanordelijkheden. Te Antwerpen waar heel het haven personeel in staking was werd aan zienlijke schade aangericht aan trams die niet wilden stoppen voor de werkonwïllige manifestanten. De politie moest herhaaldelijk tussen beide komen. Drie mensen werden gewond bij het werpen van een rook- granaat. Ook hier werden winkelrui ten verbrijzeld. Zoals verwacht was de staking in het Waalse industrie gebied vrij algemeen. Arbeiders die zich naar het werk wilden begeven werden door stakingsposten tegenge houden. EEN FERME NOORDWES- TER-storm bonkte vrijdagmor gen tegen de massieve muur van miljoenen kilo's beton en staal, die momenteel gevormd wordt door 42 caissons op de dijk langs het Kanaal door Wal cheren tussen Veere en Kle- verskerke. Hij blies ook de vlag strak, die de mannen van de fir ma J. A. Leïjs uit Kapelle-Bie- zelinge op die muur hadden ge plant wegens het bereiken van een voor hen bijzondere mijl paal in de werkzaamheden voor het Deltaplan. Die morgen had den ze namelijk de eerste bak ken beton gestort in do 100ste caisson, die sinds het begin van de werkzaamheden in februari 1959 op de dijk in aanbouw is. Honderd caissons van elk 171.000 kilogram zijn er nu uit dit in een betonfabriek veran derd stukje Walcherse klei „om- hooggeschoten" voor de dam men in het Veerse Gat en de Zandkreek. Nog achttien caissons, alsmede 63 van de 101 opzetstukken moet de firma Leijs thans bouwen, waarmee zij, zoals .hoofduitvoerder B. van Opber gen uit Kapelle en dagelijks op zichter G. Jonker uit Goes ons Vertelden, omstreeks medio 1960 gereed hoopt te zijn. Daar voor moeten de weersomstan digheden overigens even gun stig blijven als ze geweest zijn, voegden beiden er nog aan toe. Want dank zij de fraaie zomer en do slechts kort durende vorstperiode konden do betonwerkers, -timmerlie den en -vlechter» zich uitstekend aan het bouwschema houden. Ze zijn er vandaag do dag zelfs op vooruit, maar het is nog te vroeg om te jui chen nu men nog vorstperioden kan venvachten. In februari 1959 In februari 1959 hebben de mannen van de firma Leijs de „betonfabriek" langs het kanaal in elkaar gezet. Het centent er voor wordt in bulk aangevoerd en opgeslagen in twee silo's van elk 27 ton inhoud. Van de opslagplaats van Rijkswaterstaat bij Vlaardlngcn-Oost lcwam het beno digde wapeningsstaal, terwijl er op geregelde tijden uit Rotterdam zand en grind wordt aangevoerd. Rond 600 700 werkuren worden er aan één caisson besteed; de bouwers kun nen hem in ongeveer 5 dagen gereed hebben. Nadat op 1 april het beton in de eerste caisson gestort was, werd hij 22 dagen later In het Kanaal door Walcheren gezet en gelijk doorgestuurd naar liet Veerse Gat; de volgende dag ging num mer twee reeds dezelfde route. In het afgelopen jaar zijn er 38 naar Vlag in top op betonnen muur I WVVW^^^^'VVV^*V^*W^^*V de dam in het Veerse Gat en 20 voor die in de Zandkreek afge voerd, waar ze nu de kern mor- men voor de nieuwe dammen, die in totaal 118 caissons en 101 op- zetstukken zullen bevatten. De datum, waarop de caissons naar de dammen afgevoerd moeten worden, kan men vanzelfsprekend nooit met zekerheid vaststellen, maar omstreeks april verwacht men er weer achttien voor de dam door de Zandkreek te moeten le veren. Met de „oren" de stukken, waar mee men ze in elkaar past zijn de caissons 12 meter lang, 7% meter breed en 6 meter hoog; de opzet stukken rijn even lang en breed, maar slechts 2 meter iioog. Op el- (Zie slot pag. S kol. 5) Een recente opname van H.K.H Prinses Beatrix, die zondag haar 22ste verjaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) KORTE PREDIKATIE Joh. 5 19. ,Jh heb geen mens Is het niet. erg geen mens" te heb ben? Moederziel alleen rond te dwa len ia de wereldgeschiedenisGeen mens, die op iemand wacht, geen mens, die aan iemand denkt, geen mens, die tijd heeft om te luisteren f Bestaat dit werkelijk? Ja, helaas bestaat er zoiets. Het kwam voor in de dagen van Jezus, het komt nóg voor. Alleen en zeer hulpeloos sta ren wij, ieder persoonlijk, in een leeg heelal, dat zo beangstigend groot rondom ons is. Het wordt ons inge pompt voor on&zélf te zorgen. ,Jk heb geen mens". Deze klacht komt voor in de gevangeniscel, maar ook ergens in een klein kamertje, zélfs in de volle samenleving, waar vele anderen om je heen zijn. Het is mogelijk in een „christelijke wereld". Het laat ons vaak koud, wanneer iemand in wanhoop de gaskraan opendraait of in een hoekje van een donkere schuur het hoofd door een lus steekt... Waarom? Antwoord: „geen mens". We lezen een berichtje in de krant en zeggen: „Weer een gestrand le ven". Maar is het geen felle aan klacht, die ons in de oren klinkt: „7k had geen mens, anders zou ik waarschijnlijk niet uit het leven weg gevlucht zijn?" In Jezus' tijd is iemand 38 jaar ziek. Deze man zou geholpen kunnen wor den, als iemand hem iedere morgen naar de genezingbrengende bron bracht. Er is niemand! Als Jezus Zich niet over deze man ontfermd had, zou hij daar, aan de rand van de samenleving, omgekomen zijn! „Wil je gezond worden Wat een vraag! Natuurlijk! Maar„ik héb geen mens om mij, wanneer er beweging in het water komt, in het bad te werpen; en terwijl ik in het water ben, daalt een ander voor mij af. Deze mens, toen en vandaag, noemt Jezus Zijn broeders. Wie aan hen voor~bij gaat, gaat aan Jezus Christus voorbij. Wie hen echter helpt, helpt Jezus Christus. (Mt. 25 JfO). Laten wij ons iedere dag bewust zijn van onze verantwoordelijkheid voor de naaste, de mens, die aan de rand van de samenleving in nood is, opdat wij niet aangéklaaqd worden! Domburg. J. VAN VLIET. VERWACHT. Geldig tot hedenavond WISSELVALLIG. I-Ialf tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen of sneeuw. Over het alge meen weinig verandering in tempe ratuur. Meest matige, naar zuidelijke richtingen draaiende wind. ZON EN MAAN 31 januari Zon op 8.24 onder 17.24 Maan op 9.46 onder 21.47 1 februari Zon op 8.22 onder 17.26 Maan op 10.12 onder 22.57.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1