PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VLIEG ER NIET IN!" „ONS SOCIALE STELSEL NOG GEEN LUIAARDEN-PARADIJS" Het voorjaar tegemoet met BERKELSE ARTS 0. EIND APRIL VOOR LEEUWARDER RECHTBANK verkouden? Geslaagddank zij RESA-HILVERSUM 14 PROVtNOlALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 JANUARI 19GD DR. VELDKAMP RISICO EN ZEKERHEID „Lopen wij niet teveel risico I)e staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft op liet vierde congres sociale verzekering, waar tevens het. veertigjarig bestaan van de vereniging van Raden van Ar beid, wordt gevierd vandaag te Am sterdam een toespraak gehouden over het onderwerp „De spanning tussen risico en zekerheid in het sociale en economische leven". Hij verwierp in zijn rede de gedachte dat de sociale zekerheid voor werkne mers als ook die voor zelfstandigen, de verantwoordelijkheid ondermijnt respectievelijk in strijd is met het wezen van de ondernemer. Wanneer men bijvoorbeeld ziet naar de sociale positie van langdurige zieken en ge- brekkigen, dan is het duidelijk dat ons stelsel van sociale zekerheid nog on toereikend is voor de maatschappelij ke ontplooiing van de arbeidende mens. Ons sociale zekerheidsstelsel schept ook al behoeft men over de vormgeving nu niet in zijn handen te klappenbepaald nog geen lazy man's paradise. „Niet zonder ongerustheid", zei de staatssecretaris, „zou ik de vraag willen stellen, of wij 'met de vol tooiing van ons stelsel van sociale zekerheid, niet te veel risico aan het lopen zijn". De totale kosten van de sociale zekerheid bedroegen in 1938 115 min., in 194S 837 min en in 1958 2945 min. In deze stijging zijn drie elementen aan te wijzen: uitbreiding der sociale ver zekering, prijsstijging en het feit, dat nog doeltreffende unificatie wel te onderscheiden van centrali satie is tot stand gekomen. Wij staan voor broodnodige uitbreidin gen van het stelsel van sociale ze kerheid, die hogere kosten met zich brengen, maar hierover nadenkend kan met niet zonder ongerustheid blijven. Het beeld van de voortdurende stij ging van de sociale verzekeringspre- micn, gepaard met de stijging van de loon- en inkomensgrenzen brengt in ons economisch bestel langzamerhand iets ongezonds. Het ongezonde ligt, aldus spreker, in de invloed van de prijsstijgingen op en het onvoldoende geünificeerd zijn van ons sociale ver zekeringsstelsel. Hij wierp de vraag Kasavoeboe dringt aan op boycot R.T.C. De Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe die maandag do ronde tafelconferentie te Brussel liad ver laten, heeft, naar verluidt, een bood schap gezonden aan het „kartel" van zeven politieke partijen dat onder zijn leiding staat, waarin hij aan dringt op het boycotten van de con ferentie. Hij deed een beroep op zijn delegatie Brussel niet te verlaten en te wach ten op zijn instructies. In kringen in de omgeving van het kartel" werd gezegd dat de afgevaardigden waar schijnlijk zouden vragen om de vor ming van een voorlopige Kongolese regering, die bevoegd zou zijn het toezicht te houden op de komende al gemene verkiezingen in Kongo. Het „kartel" maakte later in een communiqué bekend dat 't een nieu we voorzitter had gekozen om de va cature die ontstond na het vertrek van Kasavoeboe, te vervullen. Het koos Alphonse Ngoevoeloe, leider van een Kongolese socialistische partij. (Kasavoeboe verliet de conferentie omdat zijn voorstel om de R.T.C. de status te geven van een constitueren de vergadering, werd afgewezen). BABY ZEPHYR 4 Goedgekeurd taoor de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. op of er in ons sociale zekerheidsstel sel voldoende kostenbesef is en of wij kunnen voortgaan op de weg van de steeds stijgende declarabele tarieven. Dr. Veldkamp zei verder, dat wij in Nederland en terecht gewoon geworden zijn, om de prestaties der sociale zekerheid waardevast te ma ken. Wij moeten echter goed beseffen, dut dit ons niet mag beperken in ons streven tot inflatiebestrijding en dat ons dit slechts kan lakken als wij de hogere kosten der sociale zekerheid kunnen financieren uit de stijging van onze nationale produktiviteit. Wie de stabiele ontwikkeling van het economische leven en de waardevast heid van het geld even zeer ter harte gaat als de mogelijkheid tot economi sche expansie, die moet erop bedacht zijn in het maatschappelijke-econo- mische leven bij voortduring en met kracht het redelijk evenwicht tussen risico en zekerheid te bevorderen, al dus dr. Veldkamp. Spoedbijeenkomst over landingsrecht De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Livingston T. Merchant heeft gisteren de Neder landse ambassadeur dr. J. H. van Roïjen en de leider van de lucht- vaartdelegatïe, G. Stijkel, ontboden voor een spoedbijeenkomst. De bijeenkomst is vastgesteld om 22.45 uur Nederlandse tijd. Een Amerikaanse functionaris wei gerde te zeggen of Merchant van plan was het Amerikaanse besluit kenbaar te maken aangaande het ver zoek voor landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. Hij zei dat het wel duidelijk was dat de bijeen komst een belangrijke zou zijn. De bijeenkomst zal het eerste con tact zijn tussen Stijkel en State De partment sinds vier dagen. De Ne derlandse en Amerikaanse delegaties kwamen maandag voor het laatst bijeen, waarop de onderhandelingen tijdelijk werden opgeschort. MIJNRAMP COALBROOK Nieuwe poging tot boren van gat Gisteren is in Coalbrook een nieuwe poging ondernomen een gat te boren naar de plaats waar sinds meer dan een week 440 mijnwerkers 170 meter onder de grond werden opgesloten. Het was een diamantboor van onge veer 7,5 cm diameter die in werking werd gesteld, toen de grootste snel- boor in Zuid-Afrika op een uiterst harde rotslaag stuitte. Er is een derde, kleine diamantboor naar de mijn bij Coalbrook gezonden om een derde gat te boren, ondanks dat nagenoeg alle hoop op overleven den onder de 440 mijnwerkers is ver dwenen. De snelboor met 35 cm diameter had gisteren een diepte bereikt van 54 meter en boort zich in harde rots steen. Men verwacht dat deze boor maandag tot een diepte van 170 me ter zal zijn doorgedrongen. de volautomatische <rzL NU in weer en wind beschut en comfortabel naar Uw bestemming STRAKS zorgenvrij genieten van zon en zomer. Steeds zult U met de Daf, dank zij de volautomatische: bediening, volmaakt ontspannen en daarom veilig rijden. Spoedige levéring is NU mogelijk. Binnenkort door toenemende export en voorjaarsorders langere levertijden. AAOfl ^Standaardultvoering ^^•""inclusifef verwarming Af fabriek zeer gunstige financfer/ngsvoorwaarden 140 dealers in het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. EINDHOVEN - TEL 04900-62062 VERDACHTE BLIJFT HARDNEKKIG ONTKENNEN LEZERS SCHRIJVEN Beleid in onze hoofdstad Door ons Middelburgse gemeentebe stuur is ten behoeve van ons plaatse lijk politie-apparaat, aangekocht een tweetal automobielen, de eerste merk justin" voor onze commissaris van politie, de tweede een Volkswagenbus voor de manschappen. De Austin is in Goes gekocht, de Volkswagen in Vlis- singen, hiervoor kwamen de plaatse lijke garagehouders dus per se niet in aanmerking. Nu ben ik geen garage houder maar als ik 't was zou ik voor alle reparaties, lekke banden, spoed gevallen enz., bedanken en het vertik ken hier ook maar iets aan te doen. Ik zou deze klanten vragen daar te repareren waar hun wagens gekocht zijn. Als waardig getuige van deze zakelij ke transactie prijkt In onze graan- beurs de oude aftandse „Vauxhall" waarmee de commissaris vroeger heeft gereden. Heeft men vergeten die bij de aankoop van de nieuwe in te ruilen? Nu is déze volkomen waardeloos. Als volgend punt wilde ik wijzen op Beschuldigd van moord op mede-gevangene (Van een speciale verslaggever) Bijna twee jaar, nadat op vijf fe bruari 1958 in de Leeuwarder straf gevangenis, de 34-jarige tot levens lang veroordeelde Arie Lodder uit Gouda dood in zijn cel werd aange troffen, heeft de officier van justitie, mr. M. H. Gelinck, de instructie in deze zaak gesloten. Eind april zal de 41-jarige J. O., de Berkelse arts, die wegens moord op zijn echtgenote eveneens in de strafgevangenis opge sloten was, voor de Leeuwarder reent- bnnk moeten verschijnen op beschul diging Arie Lodder door middel van Cyaankali te hebben vermoord. Mocht de rechtbank in deze unieke zaak het schuldig uitspreken, dan zal dit voor dokter O. betekenen, dat hij waarschijnlijk zijn ganse leven opge sloten blijft. Een reeds tot levenslang veroordeelde kan namelijk volgens de wet wel worden veroordeeld, maai' dan zonder oplegging van straf. Dok ter O. zal echter in verband met de ze tweede moord niet meer voor gra tie in aanmerking komen en dus niet op jaren worden gesteld, d.w.z. voor de afloop van zijn straftijd voorwaar delijk in vrijheid worden gesteld. Bij de behandeling van deze uiterst geruchtmakende zaak zullen waar schijnlijk weinig nieuwe ontwikkelin gen aan het licnt komen. De justitie gaat ervan uit, dat dokter O. heeft ge probeerd alles erop te doen wijzen, dat Lodder zelfmoord heeft gepleegd. Men schijnt- thans echter zoveel bewij zen en aanwijzingen te bezitten, dat een dagvaarding tegen dokter O. we gens moord op Lodder kan worden uitgebracht. De justitie is van mening, dat O. die steeds bedacht is geweest op re visie van zijn vonnis in een grotes ke vertwijfelde poging om vrij te komen, Lodder om het leven heeft gebracht. Dokter O., die zelf hard nekkig ontkent Lodder tc hebben vermoord, zal worden verdedigd door mr. H. Schootstra uit Leeu warden, die deze zaak nadat de Haagse advocaat mr. M. H. Huy- gens zich in de loop van het onder zoek had- teruggetrokken, toege wezen heeft gekregen. Christianshavn door grote brand geteisterd Het dichtbevolkte eiland Christians havn in het zuidwesten van de haven van Kopenhagen is in de nacht van donderdag op vrijdag geteisterd door een van de grootste branden van de laatste jaren. Een uit 1667 stammend pakhuis met zeven verdiepingen werd volkomen in de as gelegd, een aan grenzend gebouw werd eveneens door het vuur aangetast en 150 omwonen den moesten geëvacueerd worden. Gas-, water- en elektriciteitstoevoer van het gebied werden afgesneden. De Franse zangeres Edith Piaf is ont slagen uit het ziekenhuis waar zij met geelzucht wa6 opgenomen. Zij zal niet binnen twee of drie maanden weer op treden. •De „Katherine Mansfield-prijs", die de stad Menton ter herinnering aan het verblijf van deze schrijfster in Menton voor een verhaal in het En gels en een verhaal ln het Frans be schikbaar stelt, is aan Frank Tuchy voor „The Admiral and the nuns" en aan mevrouw Luce Amy voor „La Grand-Mere" toegekend. Voelt u het aanko- men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melksegeest helpt Dat goede betrouw» bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en •I haal direct Melisse» geest in huis. In Melisse- I geest zijn vele heilzame kruiden verwerkt een krachtig kruldendis. tillaat. Miljoenen i bruiken het reeds Jaren I lang tot volle tevreden heid. Nu Is Mellssegeest I ook in Nederland ver- f krijgbaar. Flacons v.a. 1.90 EEN PRODUKT I VAN KLOOSTER VROUW N.V. 1390. Het angstzweet pa relde op Obans voorhoofd, toen hij omhoog zag in het gelaat van de man die hem had neergeslagen. Er blonk een gevaarlijk licht in die staal-blauwe ogen, dat wei nig goeds voorspelde. Lang zaam kwam de piraat over eind, om dan onverwachts vooruit te springen. Hij zocht instinctief een lijf- aan-lijf gevecht, daar hij begreep, tegen het lange armbereik van zijn tegen stander weinig te kunnen uitrichten. Sandra zat met grote angstogen het grim mige gevecht gade te slaan, terwijl zij ver geefs trachtte haar boeien te verbreken. Hij gend worstelden de twee mannen door de con troleruimte, soms rolden zij als wildklau- wende katten over de grond, dan weer volg den er enkele hevige vuistslagen, waarvan vooral Oban de meeste kreeg te incasseren. De piraat gromde en steunde als een oude grizzly beer, bij iedere voltreffer, terwijl hij steeds weer poogde de ander tussen zijn harige ar men te krijgen. het feit, dat een aantal agenten auto- rijles krijgt, en dat daarvoor een autorijschool uit een andere plaats de uitverkoreen is, dus ook per se geen plaatselijke middenstander. Is hier willens èn wetens onze middenstand gepasseerd? Dit alles, strikt genomen, is ongepast en wij mogen dat niet verwachten van leidinggevende figu ren. Middenstanders neemt van bo venstaande goed nota! Middelburg Een middenstander. Noot van de redactie. In zijn alge meenheid is de opvatting van de in zender onjuist, verzekerde men ons van de zijde van het gemeentebe stuur. Wanneer er redelijke mogelijk heden aanwezig zijn, is de algemene gedragslijn van B. en W. en ook van de raad zo veel mogelijk de beschik bare gelden in Middelburg te beste den. ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE Verrassende overwinning van Het Witte Paard I op V.S.V. I Vrijdagavond speelde voor de Zeeuw se schaakcompetitie in de tweede klas B „Het Witte Paard" I Shs van Gent) tegen V.S.V. I (Sluiskil). De Sassenaren wisten een verras sende overwinning te boeken op de ploeg uit Sluiskil, wat er de laatste weken niet zo bijster in is. Het kan in deze afdeling nog wel eens een harde strijd worden om de titel. De gedetailleei'de uitslagen luiden: „Het Witte Paard" I—V.S.V. 6-4. T. BletekJ. Dubbeldam %-%; V. v. d. BosscheA. Dubbeldam 0-1; H. ClaijssensA. de Hamer 0-1; W. CardonE. Tacq V2-V2; G. Frippiat J. de Kam 0-1; J. v. d. Calseide G. Schooff 1-0; J. de Zeeuw—G. Tacq 1-0; A. RuitenburgA. Diele- man 1-0; W. Garskamp J. Kopmels 1-0; J. SteenbakkerW. Mariman 1- 0. Totaal 6-4. Hockeyprogramma Het hockeyprogramma voor het a.s. weekend luidt: PROMOTIEKLASSE A (heren) Oranje ZwartBreda II (1), Tilburg H—Eindhoven H (3), Middelburg- Mep (1), Zwart WitForward (1). TWEEDE KLAS A (dames): Waalwijk IIPelikaan (2), Tilburg Des (3), MiddelburgWere Dl II (2), Tilburg- mHico (3). ONDERBOUW A: Heren IH—Heren IV (2). VOLLEYBAL Volleybalprogramma afd. Walcheren le klas: Matador 1Matador 2 (1); EWC 2—Zuidwesters (1); EWC 3 Jong Ambon (2). 2e klas: M. de Ruyter 3HTS 2 (3); M. de Ruyter 2—M. de Ruyter 3 (1): EWC 4— M. de Ruyter 3 (1). Dames: EWC 2Zuidwesters (2). (Advertentie) (Bekende schriftelijke cursus) H.B S. Gymnasium Onderw.akte. Middelbare akten Fr., D., Eng. en Neö. M.O. Tolk-Vertaler Hoofdconv V.T.H.-diploma. FEUILLETON II Door Cap!A. O. POLLARD Het besef dat hij 'n moord gepleegd had die nu onherroepelijk aan het licht moest komen, verzwaarde zijn somberheid. Hij voelde zich niet in staat, zijn wil te gebruiken tegen de machtsmiddelen, die zijn vijanden op hem zouden toepassen. En hij be twijfelde of hij zijn onschuld zou kunnen volhouden als ze hem licha melijk gingen pijnigen. „Wat moeten jullie eigenlijk van me gooide hij er radeloos uit. „Als liet je om geld te doen is, ben je aan het verkeerd adres. Ik weet niet voor wie jullie me aanzien, maar"... „Wij zien jou aan voor Francis Lox ley"', kwam meneer Al. „Overdag bediende op een verzekeringskan toor. maar 's nachts een volleerde dief". Francis bevochtigde zijn lippen. Hij moest nu volhouden. Ik weet niet waar je het over hebt", zei hij. „Als het een grap is. ontgaat de aardig heid me". Al nam een sigaret en gat Ike er een. Ze staken op. Maar wat hij ook deed, zijn ogen bleven op het ge zicht van Francis gericht. „Misschien begrijp je de mop als ik je geheugen een beetje opfris", zei hij eindelijk. „Op een avond, een dag of wat geleden, was je een beet je laat met de inzending van een prijsvraag. Aha, ik zie dat je dat nog weet", zei hij toen Francis on willekeurig schrok. „Je hebt die in zending persoonijk in de bus ge stopt, nietwaar, meneer Loxley En terwijl je dat deed, hoorde je een paar mensen praten in een kan toor ernaast. Merkwaardig, hoe klei ne dingen je de das om kunnen doen. Zé hebben je niet gezien, maar ze hoorden je naar buiten gaan. En pas later, veel later, toen iedereen zich suf prakkizeerde wie onze juwelen gestolen kon hebben, dacht iemand aan dat voorval. We hadden je toen gauw te pakken. Eén vraag in dat kantoor van de prijsvraag en we wisten, wie zijn inzending daar in de brievenbus had gedeponeerd. Tus sen haakjes, het speet me te horen dat ze je inzending moesten diskwa lificeren. Iemand met z'n grote kop als jij zou een goede kans op de hoofdprijs gemaakt hebben". Hij zweeg even en keek Francis na denkend aan. „Aan moed ontbreekt het jou niet, geloof Ik, al zie je er niet naar uit. Er zijn niet veel mensen in ons land, die hét lef hebben dc Schip per een hak te zetten. Hoe ben je daar eigenlijk toe gekomen, Loxley, en waar zijn die juwelen nu Francis deed zijn best een streng ge zicht te trekken. Maar zijn hart bonsde als een stoomhamer en zijn knieën knikten. „Ik zou om je la chen als ik niet zo woedend op je was", zei hij. „Wil je me werkelijk wijsmaken, dat je me daarvoor ont voerd hebt Het hele geval is zo zot, dat er geen verstandig antwoord op te geven is". Al glimlachte toegeeflijk. „Ontken je misschien, dat je naar dat kan toor in de Stick Street gegaan bent „Nee, daar ben ik geweest. Het was even voor zessen en ik heb er mijn inzending in de brievenbus gestopt. Maar ik heb geen levende ziel ge zien, Ik heb niemand horen praten en ik heb nog veel minder iemands juwelen gestolen 'Hij hoopte dat het overtuigend klonk. Het was zijn enige kans. Een 'ogenblikje meende hij, dat de mannen minder zeker van hun zaak waren. Ike keek Al aan, die zijn schouders ophaalde. Het was de der de man, die een praktisch voorstel deed „Laten we hem fouilleren" zet hij „Misschien heefthij niets bij zich, misschien worden we er wijzer van". Al knikte verveeld. „Ga je gang, Er nie. Ike, help jij hem maar". Francis, die wist dat er niets te vin den was, bood geen tegenstand. Ze rukten zijn jas uit, doorzochten alle zakken en inspecteerden toen de rest van zijn kleren. Vruchteloos. „En wat gaan we nu doen vroeg Ikc. „Hem aan het praten krijgen stel de de stille Ernie onmiddellijk voor. „Mijn kop er af als hij die dingen niet heeft". Al stond op en stak zijn pistool in .zijn zak. „Ja, zo denk ik er ook over. Maar voordat we hem verder bewerken, gaan we een stukje eten. Hij zal er niets van krijgen als hij rustig kan nadenken." Zo verlieten de drie heren de zolder terwijl Al nog zei: „Je hebt drie kwartier de tijd. DaarnaHij haalde zijn schouders op „enfin, dat laten we maar aan je fantasie over." Met een klap ging de deur dicht. De grendel klikte en Francis hoorde zware voetstappen de houten trap af gaan. Hij vloog naar de deur, rukte cn trok eraan, drukte er met zijn schouder tegen, maar kon er geen beweging in krijgen. Toen ging hij naar het luik in de vloer. Dat scheen aan de onderkant vast te zitten. En het bleef vastzitten, ondanks alles wat hij ondernam. Van woede gooide hij zich op de baal stro, waarop Al gezeten had en ver wenste zijn noodlot in bittere be woordingen. Ze hadden hem dus niet geloofd en binnen een uur zouden ze terugkomen om hem tot spreken te dwingen. Zouden ze hem mai'telen? Hem branden met gloeiende ijzers? Zijn nagels aftrekken? Hij dacht aan alle soorten kwellingen waar hij ooit van gehoord had. Rustiger werd hij er bepaald niet van. Al nad hem aangeraden, zijn fantasie te gebrui ken. Maar die fantasie maakte het alleen maar erger. Wat maakte hij zich eigenlijk ongerust? Ze durfden hem natuurlijk niet te martelen! Dat bestond niet meer in deze tijd. Of misschien wel? Al en zijn twee vrienden waren misschien vijf minuten weg, toen hij het geluid "hoorde. Een zacht res- pend geluid was het, als van roestig ijzer dat van zijn plaats gewrikt wordt. Het scheen van onder de vloer te komen. Maar in zijn somberheid lette hij er niet verder op. Des te groter was zijn verbazing toen plotseling het luik open ging. Er kwam een arm uit en even later een hoofd. „Wat!" riep Francis verbijsterd. „Wat komt U „Ssssst!" deed Bennett met een vin ger op zijn lippen. „Maak zo weinig mogelijk geluid. Ik kom je halen." XVHI. EEN OUDE KENNIS. Curtis was Intens nijdig omdat hij de gangsters niet had kunnen vast houden. Nog één seconde en hij had iets stevigers kunnen grijpen. Wie had ook kunnen denken, dat dc jas van die vent zo gemakkelijk scheur de? Hij bleef staan waar hij stond met het stuk jas in zijn hand, terwijl hij woedend de auto nakeek. Toen de wagen de Hugenot Street in reed, holde hij naar de hoek, in de hoop dat er een verkeersopstopping zou zijn. Maar het was stil in de straat en al gauw was de auto uit het ge zicht verdwenen. „Goed zo, meneer, je had hem bij na!" Dit werd gezegd door een man van middelbare leeftijd met staalgrijs haar en een opvallende hoeveelheid zelfvertrouwen Hij had het hele In cident gezien en kon het niet laten, helemaal", zei wat vriendelijker: „U hebt zeker het nummer niet ge zien?" „Daar heb ik helaas geen ogenblik aan gedacht. Het geeburdo allemaal zo vlug. Weet U misschi"*wie z® ontvoerd hebben?" „Geen flauw idee", loog Curtis met een strak gezicht. Onder het praten van de man had hij gedacht wat hem te doen stond. Een ding moest hij vermijden: en dat was contact met de politie. Er schenen nog gnen stappen ge. daan te zijn om hem te laten arres teren, maar je kon nooit weten hoe lang dat respijt zou duren. (Wordt vervolgd) erover tg spreken. „Bijna isr nog niet Curtis kwaad. En

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10