PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Frans hoofdkwartier is uit Algiers naar het binnenland teruggetrokken „Onafhankelijkheid Kongo niet beperken" Geen halve maatregelen voor ontwikkeling van het Sloeplan de BILT Delouvrier en Challe geven bevelen van elders OM TE KUNNEN HANDELEN BUITEN PRESSIE VERHOGING LOONGRENS IN SOCIALE WETTEN VOORGESTELD 203e jaargang - no. 24 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—.- „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Paul Delouvrier, de hoogste burgerlijke gezags drager in Algerije, heeft zich met generaal Challe, de opperbevelhebber van de 500.000 Franse militairen in Algerije, uit Algiers terug getrokken op een hoofdkwartier in het binnen land. Hij heeft het leger in Algiers opdracht gegeven zich te scharen achter generaal Challe en president De Gaulle. Tot de opstandigen richtte hij de smeekbede: „Ik neem het risico een burgeroorlog te ontketenen, teneinde Alge- rijes afscheiding van Frankrijk en het heengaan van De Gaulle te voorkomen. Ik heb dit risico genomen omdat ik op U vertrouw, omdat ik weet dat de barricaden zullen vallen. Vooruit, breek ze af met de kreet „Leve De Gaulle". Ik smeek U, volg me". In zijn radiotoepraak, die door een omroeper van radio-Algiers voorgele zen werd na die van Delouvrier beide mannen waren reeds vertrokken verklaarde Challe dat hij zal voortgaan het leger te commanderen, en dat zijn orders de militairen langs de gebrui kelijke hiërarchieke kanalen zidlen bereiken. Het vertrek van Delouvrier en Challe is geschied op bevel van generaal De Gaulle. Na een lang stilzwijgen werd dit donderdagavond officieel meegedeeld te Parijs. „Deze order is gegeven opdat de algemeen gedelegeerde en de bevelheb ber van het leger kunnen optreden zonder onder pressie te staan", zo luidde de officiële mede deling. Vrijwel direct na het bericht uit Algiers had premier Debré een onderhoud met generaal Ely, chef van de Franse generale staf. Daarna begaf hij zich naar het Elysée voor een conferentie met president De Gaulle, die donderdagochtend een actie tegen de in Frankrijk aanwezige „ul tra's" is begonnen en zich gesteund weet door het gehele volk. „Geert tweede 13 mei, want er is geen tweede generaal De Gaulle" „Gij kunt geen tweede 13e mei heb ben, want er is geen. tweede generaal De Gaulle", zei Delouvrier tot de ul tra's. (Zoals bel.'end kwam De Gaulle aan de macht via de revolte in Alge rije op 13 mei 1958). De moslems riep bij op tot straatbetogingen. „Gaat op straat en roept „Vive De Gaulle". Tot de Franse bevolking in liet moederland wendde hij zicli met een uiteenzetting, waarin hij begrip toonde voor de situatie van de ultra's in Algerije. „Er zijn mannen die, ln het beslis send ogenblik, bereid zijn te sterven opdat zij Frans blijven. Er zijn vast besloten mannen, officieren en solda ten, die ook bereid zijn te sterven, en van wie er dagelijks sterven in de strijd legen de moslem-opstand. De ze beide groepen mannen staan te- fenover elkaar, geleid door dezelfde ragische vergissing. Aan de ene kant omdat zij vrezen niet Frans te mogen blijven, aan de andere zijde omdat zij moeten gehoorzamen. Recht tegenover elkaar. En zo ver schrikkelijk is het, dat niemand het vuur durft te openen. Het volk van Frankrijk dient te begrijpen dat een ieder op Algerijnse bodem vandaag een gewetensdrama doorleeft". Aan de Gaulles kant Delouvrier verklaarde: „Er zijn ze kere personen zo brutaal geweest de opperbevelhebber (Challe) te verzoe ken ongehoorzaam te zijn aan de pre sident van de republiek". Hiermee maakte hij duidelijk aan wiens zijde hij en de generaal staan. Toen eenmaal duidelijk was dat Delouvrier en Challe zich op order- van generaal De Gaulle hebben teruggetrokken, rees in Parijs het vermoeden dat de Franse presi dent toch besloten heeft de rebel- Zorgen De ramp, die zich voltrok aan de bewoners van het Tuindorp Oostzaan, was een kalme ramp. Er zonk rustig een binnendijk weg op een kalme, wat nevelige winter morgen. Een polder vloeide lang zaam in en de bewoners Van het tuindorp konden tijdig vluchten. Na de grote natuurramp, die zich in februari 1953 voltrok aan een deel van Nederland en in het bijzonder aan Zeeland, kon zo'n kalme wa tersnood niet zo heel veel indruk ma ken op het Nederlandse volk en al ging er een golf van medeleven door dat volk, de diepere ontroering van een „echte" natuurramp ontbrak. Dat demonstreerde zich ook in het ogenblikkelijk stellen van de schuldvraag en in de kritiek op de alarmering en de hulpverlening. Toch is er in dat tuindoi-p ontzettend veel schade geleden, die op enigerlei manier vergoed moet worden. Deze week is al bekendgemaakt, dat de terugkerende bewoners ontsteld zul len zijn wanneer ze hun dorp straks terugzien. Wel is er al van vele zijden geofferd, maar het is duidelijk, dat hier grote bedragen nodig zijn om. de schade voor de getroffenen zoveel mogelijk te vergoeden. Uit alle delen van het land en oolc uit Zeeland is hulp geboden. Zou het nu niet op de weg van vele bewoners dezer provincie liggen om in deze laatste ja- nuariweck de slachtoffers van de waterramp in Oostzaan extra te hel pen door het storten van een gift Op 1 februari herdenkt Zeeland de grote ramp van 1953. Toen werd van vele zijden hulp geboden en treffend demonstreerde zich de broederschap van alle mensen ver over de lands grenzen heen. Kan men' bij die herdenking beter uiting geven aan zijn dankbaarheid door nu de mensen van Oostzaan in hun materiële zorgen bij te staan.?. lie de kop in te drukken, desnoods met geweld. De militaire positie van de ultra's achter de barrica den in Algiers is zwak. Enkele tanks kunnen korte metten ma ken met de barricaden en het bol werk bij het bankgebouw oprui men. De vesting die de ultra's van het universiteitsgebouw heb ben gemaakt is sterker, maar toch evenmin bestand tegen een aanval met moderne wapens als tanks en vliegtuigen. Bij een huiszoeking is gisteren te Pa rijs Jean Marie le Pen. afgevaardigde in de Nationale Vergadering; en lei der van een uiterst rechtse organisa tie, gearresteerd. Een afgevaardigde geniet parlementaire onschendbaar heid, behalve als hij op heterdaad wordt betrapt. Le Pen had woensdag de Parijse studenten verzocht, te sta ken uit sympathie met studenten in Algiers. Slechts een handjevol stu denten heeft dit verzoek ingewilligd. De huiszoekingen betroffen in totaal een honderdtal woningen van recht se extremisten. Franse oud-strijders trokken gisterochtend, achter vlag gen, de kasbah van Algiers binnen om in de Arabische wijk steunte krijgen voor een demonstratie der ultra's. Het resultaat was bijzonder pover: slechts enkele tientallen mo hammedanen haakten in. De Franse oproerleider Lagai Harde heeft giste- Zie slot pag. 3 kol4) Rebellen op de barricaden kijken vol belangstelling en in alle gemoedsrust naar de parachutisten van het Fran se legerdie hun de rug hebben toe gekeerdDe activiteit aan het poli tieke front is inmiddels heel wat gro ter..... In Moezeldepartement: 20 pet. bevolking griep Volgens een officiële schatting heb ben ongeveer 150.000 mensen in l het Franse departement Moselle (Moe zel) 20 procent van de totale be volking de griep. Het Franse ministerie van gezond heid heeft meegedeeld dat de griep epidemie in Parijs en de rest van Frankrijk een „goedaardig karak ter" heeft. Uit het gebied van Genève is melding gemaakt van 500 griepgevallen. DE BRUSSELSE CONFERENTIE Kongolezen willen nu meebesturen Het „kartel van de Kongolese nationalistische partijen" heeft donderdag op de ronde-tafel conferentie in Brussel bij de aanvaarding van 30 juni als da tum voor de verdracht van de soevereiniteit de voorwaarde ge steld, dat de onafhankelijkheid „volledig en yonder enige be perking" zal zijn. Voorts heeft liet „kartel" geëist, dat de con ferentie die zich thans be zighoudt met de structuur van de nieuwe Kongo onmiddel lijk zal overgaan tot de organi satie van de verkiezingen, die aan de vorming van een Kongo lese regering vooraf zullen gaan. Als garantie dat dit op democrati sche wijze zal geschieden, wensten de Kongolese nationalistische leiders voorts, dat tijdens de overgangspe riode Kongolezen bij - het Belgische bestuur in Kongo zullen worden in geschakeld. Vandaag zullen de Kongolese afge vaardigden het beraad over de ver schillende kwesties voeren in eigen kring. De R.T.C.-besprekingen zullen zaterdagworden voortgezet. Kasavoeboe eist In een brief aan de ronde-tafel conferentie heeft de Kongolese nationalistische leider Kasavoeboe donderdag de volgende eisen ge steld:. onmiddellijke en onvoorwaarde lijke overdracht van de soeverei niteit: de vorming van een voorlopige Kongolese regering, waaraan de voorbereiding van de verkiezin gen in Kongo dient te worden opgedrageh. Het is nog steeds niet met zekerheid bekend, waar Kasavoeboe zich be vindt. Na maandag de conferentie zaal te hebben verlaten omdat de Belgische ministers zijn eisen niet wilden inwilligen, liet hij zich dins dag verontschuldigen „wegens griep". Volgens geruchten in conferentie kringen zou hij echter niet zoals woensdag algemeen werd aangeno men in Parijs zijn, maar zich nog steeds in de Belgische hoofdstad be rinden. In de brief doet Kasavoeboe ook een oproep tot de volgelingen van zijn Abako-partij. Woensdag hebben de Abako-leden op de ronde-tafelconfe rentie hem tijdens de vergadering, waarop overeenstemming werd be reikt over 30 juni als datum voor de overdracht van de soevereiniteit aan Kongo, gedesavoueerd. Kasavoeboe kondigt voorts in zijn brief aan, elke verkiezing in Kongo te zullen boycotten, die door het Bel gische bestuur zal worden georgani seerd. WETSONTWERPEN INGEDIEND Van 6900 naar 7540 (Van onze Haags© redactie) Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de hoogte van de loon grens ingevolge de ziektewet, de in validiteitswet, de werkloosheidswet het zïekenfondsbesluit en de wet van 21 december 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het zïekenfondsbe sluit, te verhogen van 6900 op 7150.Ook is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt voor dé loon- en inkomstenbelasting eveneens de grens te brengen van 6900 op 7430. Deze verhoging bestendigt de situatie, dat voor de overgrote meerderheid van de werknemers het Donderdagmiddag om 12.00 uur is op het Centraal Station in Amsterdam een schoonmaakploeg voor Tuindorp- Oostzaan aangekomen, die samenge steld is uit gemeentewerklieden van vrijwel alle gemeenten op Schouwen- Duiveland. Werk in gat te Wormer gestaakt Het ministerie van defensie heeft op 27 januari de werkzaamheden aan het gat in Wormer doen staken. Op 12 oktober 1959 werd besloten het aan vankelijk door de mijnopruimings- dienst van het ministerie van binnen landse zaken in het gat verrichte on derzoek voort te zetten, om zekerheid te krijgen of zich in het gat al dan niet een gevaarlijk projectiel of ander voorwerp bevond. Sindsdien is door de explosievenop ruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht met moderne apparatuur het gat tot een diepte van 25 meter afgetast. Daarbij is zekerheid verkre gen dat zich tot op deze diepte geen stuk metaal in de bodem bevindt. Een onderzoek op grotere diepte wordt niet nodig geacht, aangezien zelfs een zwaar projectiel daar als ongevaarlijk moet worden beschouwd. De kosten van het door de explosie venopruimingsdienst verrichte onder zoek zijn tot een bedrag van om streeks f 3000 beperkt gebleven, zo deelt de legervoovlichtingsdienst mee. Hittegolf in Australië eist slachtoffers Tientallen mensen in Sydney hebben zich onder doktershanden moeten stel len als gevolg van de hittegolf dip. voor de vierde achtereenvolgende dag temperaturen van boven de 100 graden Fahrenheit (ongeveer 40 graden Cel sius) met zich bracht." Sinds maandag zijn zeventien mensen bezweken. NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER KOLF F Toekomst van Vlissingen met vertrouwen tegemoet zien VLISSINGENS burgemeester, mr. B. Kolff, ziet de toekomst van zijn gemeente met vertrouwen tegemoet, zo verklaarde hij in zijn donderdagavond voor de gemeenteraad uitgesproken nieuwjaarsrede. Op den duur bieden de gunstige vooruitzichten voor de verwezenlijking van het Sloeplan z.ï. alle aanleiding voor deze opvattiug, terwijl voor de naaste toekomst de belangrijke order, die „De Selielde" verleden week mocht ontvangen, zeker ook op de bestuurstaak, die Vlissingen te vervullen heeft, een invloed ten goede zal hebben. In zijn beschouwing over het Sloepkin liet burgemeester Kolff de waarschu wing horen om vooral geen halve maatregelen te nemen. „Met het tot ont wikkeling brengen van het Sloe zal zich, als alle tekenen niet 'bedriegen, voor Zeeland een veel belovend verschiet openen. Laat men, nu wij in het stadium van voorbereidingen gekomen zijn, de poort, die iiitzieht op dit ver schiet geeft, wijd open gooien en niet op een kiertje zetten", aldus mr. Kolff. Als een van de oorzaken van het te ruglopen van het bevolkingscijfer in 1959 noemde de burgemeester de ver minderde tewerkstelling van personeel in de scheepsbouwindustrie, terwijl hij ais tweede oorzaak signaleerde het onvoldoende aantal woningen, dat jaarlijks gereed komt. In de jaren 1956-1959 vertoonde zich de volgende afdalende reeks: 606, 315, 277 en 196. Tegenover de 196 in 1959 gereed ge komen woningen staan dan nog 34 gesloopte woningen, zodat de woning voorraad netto met slechts 162 toe nam. Is het dan een wonder, dat vele niet-Vlissingers, die zich hier zou den willen vestigen, en vele Vlis- singers, die hier om een woning gevraagd hebben, het wachten moe naar Oost- en West-Souburg verhuizen?, zo merkte de burge meester op. In 1959 zijn 204 perso nen naar die gemeente vertrokken, waartegenover maar 84 personen van daar naar Vlissingen kwamen. Ter illustratie van de ernstige finan ciële gevolgen van dit vertrekover- schot, merkte mr. Kolff op, dat 100 inwoners minder reeds een verlaging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds betekent van 10.000. Juist in een tijd, waarin de subsidies voor het middelbaar nijver heidsonderwijs een steeds zwaardere last op de gemeentelijke begroting leggen, de gemeente zich voor een verbetering van het lager nijverheids onderwijs groto uitgaven getroost en bovendien te verwachten verdere in dustriële ontwikkeling tot nog verder gaande kostbare maatregelen voor stadsuitbreiding gaat nopen. Een en ander geeft voor de naaste toekomst aanleiding tot grote waakzaamheid, om niet te zeggen bezorgdheid. Over het toerisme de derde belang rijke bron van inkomsten van Vlis singen kon de burgemeester alleen gunstige klanken laten horen. Tot de bloei hiervan heeft niet slechts de buitengewoon mooie zomer bijgedra gen. Ook de propaganda begint vrucht te dragen. Zuid-Sloe In verband met het Zuid-Sloe legde mr. Kolff de nadruk op de te verwach ten grenswijziging en op de noodza kelijke wegverbinding met het Zuid- Sloe, welke in Vlissingen voorlopig haar beginpunt aan de spoorwegover gang bij wachtpost 66 zal moeten ver krijgen. Met vreugde stelde de burge meester vast, dat uit het voorontwerp van wet voor de grenswijziging te le zen viel, dat men heeft ingezien, dat de schorren en wateren van het- Zuid- Sloe niet onder verschillende platte- Zie slot pag7 kol. 1) opleggen van een aanslag in de in komstenbelasting achterwege kan blijven. Overeenkomstig het advies van de Sociaal-Economische Raad van 13 november van het vorig jaar, wórdt voorgesteld de loongrens in de socia le wetten voortaan afhankelijk te stellen van de ontwikkeling van de lonen en van de kosten van het le vensonderhoud. De hoogte van de loongrens zal, krachtens een in liet ontwerpopgenomen automatisme, variëren in overeenstemming met de indexcijfers, die deze ontwikkeling tot uitdrukking brengen, namelijk het gemiddelde van de indexcijfers der lonen en van de prijsindexcijfers van het levensonderhoud. Ten aanzien van mensen, die op 31 oktober 1959 reeds verzekerd waren en wier loon als gevolg van een col- tectieve maatregel in de periode van 1 november 1959 tot 1 januari 1960 werd verhoogd, is bepaald, dat de wijziging van de loongrens geacht wordt op 1 november 1959 te zijn in gegaan. Wijziging van de loongrens zal volgens het ontwerp in de toe komst slechts plaats kunnen vinden met ingang van 1 januari. Wijziging vindt plaats, indien minstens één van de genoemde indexcijfers een afwij king vertoont van 3 procent of meer ten opzichte van het overeenkomsti ge indexcijfer, waarop de laatste her ziening van de loongrens is geba seerd. Daarbij zal worden uitgegaan van het indexcijfer der Ionen op 31 juli en van het gemiddelde van de prijsindexcijfers van het levenson derhoud over een periode van 12 maanden, eindigende met het cijfer van medio augustus, opdat voortaan tijdig omstreeks 15 oktober een nieu we loongrens bekend kan zijn. Indien het loon van de werknemer tengevolge van een collectieve loon maatregel wordt verhoogd, waardoor dit loon boven de loongrens uitkomt, wordt voorgesteld de betrokkene ge durende het lopende jaar verzekerd te doen blijven. Op 1 januari van het daaropvolgende jaar kan aan de hand van de dan geldende loongrens worden bezien of hij verzekerd blijft. VERWACHT. Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN Veel bewolking met tijdelijk enige re gen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk krachtige tot storm achtige wind, ruimend van zuidwest naar west tot noord. Lagere tempe raturen dau donderdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1