In Algerije vrijwel geen verschil tussen leger en opstandelingen Vier moties in Kamer voor goedkope huizen Koniklijke Ned. Middenstandsbond geeft commentaar op nota VERDUISTERAAR SCHOOT GELD VOOR AAN GEDUPEERDEN DONDERDAG 28 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANSE REBELLEN WORDEN „OFFICIËLE TROEPEN Men wist dat Lagaillarde met gevaarlijke plannen rondliep (Van onze correspondent in Parijs, Jan Brusse). Parijs, woensdagavond. Menselijk bezien is de situatie in Algiers vandaag iets minder dramatisch geworden. Want het lijkt steeds onwaarschijnlijker dat afdelingen van het Franse leger ertoe zullen overgaan de opstandelingen aan te vallen. Er is geen spra ke meer van dat het leger in Algerije de opstand de kop in zal drukken. Veel beter is het te zeggen dat er praktisch geen ver schil meer bestaat tussen het leger en de opstandelingen. En de opstandelingen worden zo langzamerhand de officiële troepen, die heel Algerije in hun macht hebben. De breuk met het Franse moederland is totaal. Al zou De Gaulle opdracht geven de ves ting van monsieur Lagaillarde te nemen, dan zouden de troepen niet gehoorzamen. Trouwens, het leger doet helemaal niets meer om de opstandelingen wat dan ook in de weg te leggen. De troe- }>en van Lagaillarde hebben heel op ïun gemak voedsel en munitie voor liefst drie maanden binnen hun bar ricaden waarop de zware mitrailleurs staan, kunnen halen. Een van de lei ders van het verzet, monsieur Ortiz, kan heel rustig iedere avond thuis bij zijn vrouw en kinderen gaan eten zonder dat iemand er aan denkt deze gevaarlijke rebel te arresteren. Soort vrijstaat Neen, Algerije, officieel deel van Frankrijk, is een soort vrijstaat geworden, die niet meer luistert naar Parijs of zelfs meent Parijs naar zijn pijpen te kunnen laten dansen. Want wat is eigenlijk de bedoeling van de heren oproerkraaiers? Hun plannen zijn van een haast lach wekkende eenvoud. Ze willen zo lang stand houden tot De Gaulle er zo genoeg van heeft, dat hij zich weer in Colombey les Deux Eglises terug zal trekken. Dan zou er een nieuwe regering gevormd kunnen worden, waarbij de naam van de ietwat mysterieuze heer Soustelle als opvolger van Debré genoemd wordt. De Zesde Franse Republiek zal voor de deur staan. Een repu bliek met zeer duidelijke fascisti sche tendensen. Een republiek waarin de generaals en de kolonels een grote rol zouden spelen. Een republiek, waarvan geen enkel heil te verwachten valt. De leiders van de opstand voelen zich kennelijk heel sterk. Wanneer De Gaulle niet verdwijnt hopen ze toch in elk geval dat hij onder de druk van de opstand zal doen wat zij wil len. Dus geen zelfbeschikkingsrecht voor de Algerijnen, maar Algerije een stuk van Frankrijk. Ze denken zelfs te kunnen rekenen op bepaalde elementen in Frankrijk. Zij dreigen dat zij hier in Frankrijk al bepaalde machtige organisaties hebben, die op een teken van hen in actie kunnen komen. Zij rekenen op meneer Bidault en meneer Soustelle en zelfs ook op maarschalk Juin. Maar dan vergissen zij zich toch heel sterk. Zij hebben stellig de sympathie Prinses Beatrix nam deel aan puzzelrit Prinses Beatrix heeft gisteren deel genomen aan een puzzelrit die door de Nederlandse Vrouwelijke Studen ten Vereniging uit Leiden ter gele genheid van het zesde lustrum werd gehouden. De puzzelrit voerde de deelnemers (sters) van Leiden naar Gouda, waar een controlepost was en waar de inwendige mens werd ver sterkt. De prinses lunchte in het Waaggebouw. Hierna vertrok zij met de andere studenten naar Folida in Boskoop, waar een thé-dansant werd gegeven. van dat miljoen Fransen dat in Al gerije woont en werkt. Maar zij heb ben de 45 miljoen Fransen van het moederland tegen zich. Manende ministers Hier in Parijs en de provincie is men diep geschokt over de houding van de opstandelingen, die de eenheid van Frankrijk in gevaar brengen, die de burgeroorlog openlijk prediken en die straits nog kunnen gaan dreigen dat zij hun troepen naar Parijs zullen sturen om de Franse hoofdstad te bezetten. Die geruchten gingen op 13 mei 1958 ook. Bij ieder vliegtuigge ronk keek men naar de lucht, of dat misschien de parachutisten al waren. Maar toen was er nauwelijks een Franse regering en nu hebben ze pre sident De Gaulle, een autoritaire stijfkop, die weet wat hij wil, die niet gewend is te buigen en die vooral ook weet wat hij beslist niet wil. Een bewonderenswaardige, sterke, van zichzelf overtuigde figuur. De helft van zijn ministers maant hem tot grote voorzichtigheid aan. Niet te hard optreden tegen de mui ters. Onder alle omstandigheden ver der bloedvergieten voorkomen. Maar dan wordt de president verschrikke lijk boos: de autoriteit van de rege ring moet gerespecteerd worden. Burgers die niet meer aan het wette lijk gezag gehoorzamen, dienen ge straft te worden. De Gaulle denkt er niet aan met zich te laten sollen. Maar wat kan hij doen? Wat kan hij nog doen? Het is waarschijnlijk juist, dat de op stand voorkomen had kunnen wor den, wanneer hij veel eerder en veel harder was opgetreden. Men wist hier al vele weken dat Lagaillarde met gevaarlijke plannen rondliep. Maar men heeft gedacht dat het niet zo'n vaart zou lopen. En nu is het te laat om met behulp van het leger de opstandige vestingen te bestormen en te nemen Samengesmolten Want het leger en de opstandelingen zijn langzamerhand samengesmolten tot één grote macht, waar Parijs heel weinig over heeft te zeggen. De Gaul le vraagt nu eerst speciale volmach ten aan het parlement. Hij wil iets van een volksstemming organiseren om nog eens te bewijzen dat heel Frankrijk van uiterst links tot ui terst rechts achter hem staat. Hij wil zelf naar Algiërs gaan, hetgeen van een grote persoonlijke moed getuigt. Maar hierdoor zal hij die verbeten opstand toch niet onder de duim krij gen. Het ziet er dus naar uit, dat deze ge vaarlijke situatie voorlopig nog wel zal blijven voortbestaan. De Gaulle vecht niet alleen voor de eenheid van Frankrijk. Het is goed te weten dat hij ook vecht voor de democratie. Met hem staat of valt het Frankrijk dat wij iefhebben. De president staat nog stevig. Hier in Frankrijk is zijn prestige groter dan ooit tevoren. Maar hij zal hard, bijzonder hard moeten optreden om de baas te blij ven. Om de fascistische elementen, die op de loer liggen om de republiek omver te werpen, de weg te versper ren. Ik geloof dat iedere. Fransman zich nu wel heel goed realiseert: zon der De Gaulle staat het grote avon tuur voor de deur. In het Duitse Unterlengelenhurdt na dert de nieuwe „Prefab"-iooning van Anna Anderson, die beweert de Rus sische tsarendochter Anastasia te zijn, zijn voltooiing. Mevrouw Ander son, die nog altijd in een oude barak van het Duitse leger woont, zal te gen eind februari haar nieuwe wo ning betrekken. Zij verkreeg het geld voor de bouw van de nieuwe woning door het verkopen van haar memoi res aan een filmmaatschappij en een uitgever. Op de voorgrond, in gesprek met een arbeider, staat dr. Kurt Ver meer en uit Hamburg, de advocaat van mevr. Anderson. Prijsstop brood in Zwolle, Zwollerkerspel en Kampen In de staatscourant van gisteren is een bescliikking afgekondigd, waarbij voor volkswitbrood, volksbruinbrood en waterwitbrood voor de gemeenten Zwolle, Zwollerkerspel en Kampen maximumprijzen worden bepaald ge lijk aan de prijzen op 17 januari 1959. De beschikking treedt in werking met ingang van 28 januari 1960. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben tot deze maatregel moeten besluiten naar aanleiding van in genoemde ge meenten op 11 januari j.l. ten on rechte toegepaste broodprijsverhogin- gen. Zoals in het onlangs plaatsge vonden overleg tussen de minister van economische zaken en de Neder landse bakkerij stichting is vastge steld, hadden deze broodprijsverhogin gen achterwege moeten blijven. De bakkers in de genoemde gemeenten hebben begin 1959 nagelaten een broodprijsverlaging van 1 cent, welke mogelijk was door de toenmalige da ling van dc bloemprijzen, door te voe ren. Plan goedgekeurd voor tunnel te Roosendaal Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben thans goedkeuring ver leend aan het Roosendaalse plan tot aanleg van een verkeerstunnel onder de spoorwegverbindingen met België en zeeland. Het ontwerp voor deze tunnel wacht reeds sinds 1955 op uit voering. Bestedingsbeperking schort te de plannen op. Men hoopt met de tunnel voor auto's fietsen en voetgangers het overweg probleem öp te lossen en een goede verbinding te scheppen tussen het ou de stadsdeel en het nieuwe gedeelte, ten westen van de spoorlijn naar Bel gië en Zeeland. Ook het toekomstige verkeer over de in aanleg zijnde rijksweg 17 (Moer dijk-Bergen op Zoom) zal door de tun nel het centrum van Roosendaal kun nen bereiken. De kosten van het pro ject bedragen ongeveer 6 miljoen gulden. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben woensdag op paleis Soestdijk een delegatie ontvangen van de B'nai B'rith, een wereldorga nisatie, waarin joden van verschillen de richtingen verbonden zijn. De lei ders van deze internationale broeder schap houden dezer dagen een bijeen komst in Amsterdam. Foto: v.l.n.r. H.M. de Koningin, Z.K.H.'Prins Bernhard, de heer Label Katz V.Spresident, mevr. Charles Solovich (V.S.) presidente van de vrouwenafdeling, de heer Maurice Biscyer (V.S.) vice-president. (Slot van pag. 3) achtte hij ernstige bezwaren verbon den. Hij gaf de Zeeuwse afgevaardigden V. d. Peijl (c.h.u.) en Kodde (s.g.p.) toe, dat het aantal van 690 aan Zee land over 1960 toegewezen woningen gering is. Het tekort is ook gering voegde hij er aan toe. Als alleen re kening was gehouden met het statis tisch tekort, zou de toewijzing niet meer dan 230 bedragen hebben. Betrouwbaarder maatstaf dan het statistisch woningtekort voor de toe wijzing van woningen, is moeilijk te vinden, meende hij. Men kan niet af gaan op de bij de huisvestingsbu reaus geregistreerde woningen. Mis schien levert de aanstaande volkstel ling nuttige gevens op, zo hoopte mr. Van Aartsen. Bij de toewijzing kan de regering geen rekening houden met de oprui ming van krotten, zo antwoordde hij op een desbetreffende vraag. Hij moest dit overlaten aan Gedeputeer de Staten. De bouwkosten zijn in 1959 niet ge stegen, zo deelde hij voorts mee. Zelfs is hier en daar een verlagings tendens waarneembaar. De grondkos- ten vormen nog altijd een moeilijk probleem. De stijging is de laatste ja ren wij sterk geweest. De minister verklaarde dat hij nog eens de aandacht van de gemeenten op deze zaak zou vestigen. Ook de gemeenten zelf hebben namelijk be- :ang bij niet te hoge grondprijzen. Grondspeculaties Wat de gTondspeculaties, met name in het Deltagebied betreft, herhaalde ER ZAT (VALSE) MUZIEK IN VELSER BOEKEN Salaris was niet nodig; hij „had een kapitaal" Er komen steeds nieuwe bijzonder heden aan het licht in de verduiste- riugaffaire betreffende een 48-ja rige zakenman H. J. M. uit Velsen, die zich in acht jaar tijd een bedrag van ruim 170.000 zou hebben toe geëigend ten nadele van een schoen- handel waarvan lüj firmant was. M. werd begin van deze maand gear resteerd toen bij een civiele proce dure tussen hem en de firma waar voor hij werkte onregelmatigheden in de boekhouding aan het licht kwamen. Thans is bekend geworden dat M. in 1951 aanbood om als volontair in de schoenliandel van een klein be drijf, die tot een flinke zaak was uitgegroeid, te komen werken. Een salaris was er niet nodig, daar hij naar zijn zeggen zelf over een zoda nig kapitaal beschikte dat de rente voor hem en zijn gezin voldoende was om van tc leven. Het was slechts zijn bedoeling om iets om handen te hebben. Zijn aanbod werd geaccepteerd en M. trad als volontair in dienst van het bedrijf. Na de zaak eerst gron dig verkend te hebben waarbij bleek dat de hookhouding zodanig gevoerd werd. dat vervalsingen bijzonder go- makkelijk waren aan te brengen, be gon M. zichzelf geld toe te eigenen. Eerst kleine bedragen en later steeds grotere. M. die aanvankelijk ge bruik maakte van taxi's, schafte zich een auto aan. Toen het model ver ouderd was, kwam een er nieuwe wagen. Zijn woning in Santpoort werd zeer luxueus ingericht en nogaltijd dach ten de eigenaren van de firma dat M. dit uit eigen zalt bekostigde. Daar de inkomsten van het bedrijf terugliepen zagen de eigenaren zich gedwongen, geld te lenen. M. was onmiddellijk bereid om als geldschie ter te fungeren. Begin vorig jaar be gon men in te zien, dat M. niet de juiste man op de juiste plaats was en de directie besloot hein te ont slaan. M. nam hiermee geen genoegen en poogde met correspondentie aan te tonen dat hij rechten kon doen gel den op de zaak. De echtheid van de ze correspondentie werd betwist. Het kwam tot een civiele procedure voor de Haarlemse rechtbank, waarbij de officier van justitie zoveel duistere punten aantrof, dat hij de fiscale op sporingsdienst en de recherche in schakelde met het gevog dat een fraude op grote schaal werd ontdekt. 0 De Oostenrijkse minister van Justitie dr. Tschadek heeft plannen voor hervor ming van het strafrecht gepubliceerd volgens welke o.a. onverbeterlijke zware misdadigers na het uitzitten van hun straf levenslang in een arbeidskamp in verzekerde bewaring gehouden zouden kunnen worden. „OVER LOONPOLITIEK WERD NIETS GEZEGD" Middenstander in isolement als gevolg van regeringsbeleid (Van onze redactie.) De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond heeft commentaar gele verd op de in december van het vorig jaar verschenen tweede Midden standsnota. De bond heeft met instemming kennis genomen van het streven van de regering naar integratie van haar beleid ten opzichte van de middenstand, met name op sociaal, economisch- en fiscaal-gebied. In dit verband wijst de K.N.M.B. er op, dat als men let op het regerings beleid sinds de bevrijding, men niet aan de indruk kan ontkomen, dat eensdeels in het totale beleid de zelfstandigheid als waardevol element voor de gehele gemeenschap op onvoldoende wijze wordt gehonoreerd, terwijl anderzijds werd getracht de daardoor gevestigde ongunstige indruk te maskeren door het voornamelijk op één departement opbouwen van een specifiek middeustandsbeleid. Op die wijze, aldus de K.N.M.B., wordt nooit een werkelijk constructief beleid ten opzichte van de middenstand opge bouwd. Dit beleid had mede tot nadeel, dat de middenstander zich in isolement terugtrok. De bond gaat enkele aspecten van het tot nu toe gevoerde regeringsbe leid na en zegt, dat wat de belastin gen betreft, de integratie wel in zeer geringe mate is voortgeschreden. Ten aanzien van de inkomenspositie van de middenstand zegt de K.N.M.B., dat de op dit terrein betrekking heb bende gunstige passages in de mid denstandsnota wel eenzijdig zijn ver meld. Hiertegenover stelt de K.N.M. B. dat het randbedrijf altijd nog de helft van het totaal uitmaakt, ver der is de bond van oordeel, dat ver groting van het nominale inkomen tevens dient te worden gezien in het licht van de voortgeschreden infla toire ontwikkeling. Een ernstig ge mis acht de K.N.M.B. 't, dat in de no ta op de gevaren van deze inflatoire ontwikkeling juist voor de kleine bedrijven, wier positie ten opzichte van het grootbedrijf door deze ont wikkeling wordt ondermijnd, niet of nauwelijkse wordt gewezen. Het valt op, aldus de K.N.MJ3., dat omtrent de loonpolitiek in de nota niets wordt gezegd, terwijl deze voor de midden stand toch van eminent belang is, zelfs veel gevaren in zich houdt. Be drijfstakken, die geen loonsverhoging op grond van rentabiliteitsonderzoe- kingen kunnen toestaan, dienen de verhogingen van huurkosten enz. door te kunnen berekenen. De K.N.M.B. is van oordeel dat de wet uitverkopen en de wet cadeau stelsel nauwelijks voldoen. Het tot stand komen van 'n regeling tot het tegengaan van de oneerlijke concur rentie laat te lang op zich wachten. Regionaal De bond is van oordeel, dat het gionale middenstandsbeleid gevari eerd moet zijn en b.v. niet alleen moet bestaan in het aanwijzen van industrialisatiegebieden. Het regio nale middenstandsbeleid kan gevoerd worden tot (weder) ontplooiing van de z.g. probleemgebieden, welke langs natuurlijke weg zijn ontstaan, doch naar de mening van de K.N.M. B. zou dit beleid ook gevoerd dienen te worden in die gebieden, welke ten gevolge van krachtige Invloeden van buitenaf, grote structuurwijzigingen ondergaan met de daaraan verbon den problemen. Gebieden als Zeeland en Oostvoorne, Putten en Rozenburg, welke onder invloed van het Deltaplan en het Eu ropapoort-plan zeer ingrijpend hun historische structuur veranderd zul len zien, eisen een andere aanpak van de vraagstukken dan b.v. in de noordelijke probleemgebieden het geval is, aldus de K.N.M.B. De in vloeden zijn reeds geheel verschillend van aard, evenals de situatie waarin zij plaatsgrijpen, zodat het duidelijk is, dat ook de gevolgen niet dezelfde zijn. Ook de rol, die de middenstand hier bij kan spelen, is afhankelijk van dit verschil in ontwikkeling, zo zegt de K.N.M.*B. Zo is men geneigd te stellen, dat de rol van de midden stand in de noordelijke gebieden slechts een secundaire kan zijn. ter wijl deze in het Europapoortgëbied veel actiever zal kunnen zijn, zoals ook zij het in mindere mate in het Deltagebied. De K.NJSI.B. vraagt van de overheid om ook een regionaal beleid te voeren tezamen met de middenstandsbonden en hun federaties, dat gevarieerd is en aangepast aan de aard van de di verse ontwikkelingsgebieden. Actief betekent dit het scheppen van een gunstig klimaat voor het middenstandsbedrijfsleven door kredietverlening, financiële deel name en het verschaffen van noodzakelijke faciliteiten. Ander zijds houdt dit passief in een billijke vergoeding van de schade aan de middenstandszaken voor zover ontstaan door overheidsin- f£ïpt hij het antwoord, dat de regering enige tijd geleden gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Kamer lid ir. Posthumus, namelijk dat de regering genoeg bevoegdheden in handen heeft om op te treden. Wel vond ook hij het een probleem dat voortdurende aandacht verdient. Huurbescherming Wat de opheffing van de huurbe scherming voor de duurdere huizen in de vrije sector in Zeeland en Friesland betreft, zei de minister dat hij de reacties van de gemeentebe sturen in die provincies wil afwach ten. In elk geval zal er met voor zichtigheid worden opgetreden, zo verzekerde hij. Verstrekking van renteloze kredieten in de vorm van tweede hypotheken wees hij af, omdat zij de oplossing van het huurprobleem niet brengen. Hij gaf verder te kennen, dat het niet mogelijk is, in 1960 bij het goed- keuringsbeleid soepeler op te treden. Wat de zoutschaderegeling in Zeeland betreft, koestert hij het voornemen om in overleg met de minister %ran financiën een oplos sing te bevorderen. Hij kon er niet meer over zeggen. Verhuizing uit Den Haag Tenslotte deelde de bewindsman in antwoord op vragen .over de ruimte lijke ordening onder meer mee, dat de regering in haar eerlang over te: leggen nota graag de kwesties van de Haagse agglomeratie en van de eventuele overplaatsing van rijks diensten wil. betrekken. Door een bescheiden commissie zal hij laten onderzoeken of bepaalde rijksdiensten eventueel uit Den Haag naar elders kunnen worden overge plaatst. De oud-minister-president dr. Drees heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap van deze com missie op zich te nemen. Veroordelingen wegens antisemitische uitlatingen De rechtbank van Heilbronn (West- Duitsland) heeft dinsdag besloten geen vervolging in te stellen tegen een 30-jarige metselaar, die een jon getje van tien jaar een pak slaag had gegeven omdat hij bezig was op een oorlogsmonument hakenkruisen te kladden. De vader van het jonge tje had een aanklacht ingediend, doch de metselaar heriep zich op de oproep van bondskanselier Adenauer. De openbare aanklager te Heilbronn meende dat de man het recht had gehad de jongen een pak slaag te geven. In het ergste geval had hij een vergeef bare vergissing begaan. Te Darmstad zijn dinsdag twee Hongaarse studenten wegens anti semitische uitlatingen tot twee yiaanden gevangenisstraf veroor deeld. In Wuppertal kreeg een man' wegens belediging van joden zes we ken gevangenisstraf. Bij hem gold als verzachtende omstandigheid dat hij dronken was geweest. Een arbeider te Northeim bij Göttin- gen is veroordeeld tot acht maanden wegens het kladden van een dertig tal hakenkruisen op muren. Een taxi-chauffeur in Hamburg kreeg wegens een antisemitische uitlating zes maanden. Jonge ffeense Alpinisten beklimmen Distaghil Eind maart vertrekt uit Wenen een groep van jonge alpinisten, van 20 tot 25 jaar oud, naar Pakistan om van daar uit te beginnen aan een beklimming van de Distaghil in het Himalaja-gebergte, 7885 meter hoog. De jongelui, op een berggids van het Oostenrijkse leger na, allen ama teurs, zullen het jongste team zijn, dat zich ooit aan een beklimming van het Dak van de Aarde waagde. In 1947 en 1949 werden pogingen daar toe gedaan door Britse en Zwitserse expedities, maar beide keren zonder succes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5