Vier moties over wenselijkheid van meer goedkope huurwoningen Belgisch Kongo wordt 30 juni onafhankelijk KLANKBORD Maison Dior geeft de modieuze vrouw DONDERDAG 28 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT „VOLKSHUISVESTING" IN DE TWEEDE KAMER Minister: „Toewijzing aan Zeeland is gering; tekort eveneens (Van onze parlementaire redacteur) Het is het ernstige streven van de regering om ondanks de vaststelling van een woningbouwcontingent van 42.500 particu liere woningen en 37.500 woningwetwoningen in 1960 zoveel mogelijk goedkopere woningen tot stand te laten komen. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aart- sen, heeft dit woensdag in de Tweede Kamer bij de verdediging van zijn begroting verzekerd. Zo nodig zal de regering niet aar zelen het aantal van 37.500 woningwetwoningen op te voeren tot 40.000. Bovendien is zij bereid voor 5000 woningen een extra bijdrage in de huur te verlenen van 2,per week. Dit betreft woningen voor sociaal zwakken. Het is steeds de bedoeling geweest deze 5000 woningen te begrijpen in de 37.500 woningwetwoningen en niet om dit laatste aantal met de 5000 woningen, waarvoor eventueel een bijdrage in de buur zal worden toege kend, te verhogen, zo deelde de bewindsman mee. In elk geval bestaat de garantie, dat 40.000 woningen kunnen worden gebouwd in de goedkope sector. De Kamer was klaarblijkelijk door het antwoord van de minister niet bevredigd, want gisteravond werden vier moties ingediend, stuk voor stuk kritiek inhoudende op het door de minister gevoerde beleid. Twee dezer moties waren afkomstig van de heer Hommer (p.v.d.a.), een was er van de heer Andriessen (k.v.p.) en een van de heer Van Vliet (k.v.p.) Ze betroffen alle de wenselijkheid van meer goedkope huurwoningen. Zowel in de moties van de heer Bom- te hij uitvoerig uiteen, is vooral om mer als in die van de heer Andries- voldoende woningen in de goedkope- sen werd een wenselijk aantal van re sector te krijgen. Die premierege- 42.500 woningwetwoningen genoemd, ling zou een dure zaak voor de over zij vroegen bovendien een andere re geling voor de bouw van goedkopere huizen door particuliere bouwonder nemers. De huren van deze woningen zouden gelijk of nagenoeg gelijk moeten worden aan de gemiddelde huren van woningwetwoningen. De motie-Van Vliet sprak de wense lijkheid uit, dat de woningbouwcor poraties in de gelegenheid worden gesteld, woningen te bouwen met toe passing van de financieringsregeling die geldt voor de goedkoopste parti culiere huurwoningen, dat is met een hogo premie. De bewindsman komt over deze moties vandaag aan het woord. Ministerieel antwoord Aan het ministeriële antwoord in eerste .instantie is het volgende ont leend: Op het ogenblik liggen er 54.000 aan vragen om een premie. De bewinds- man noemde dit getal bijzonder groot. Hij vernachtte dan ook, dat het voor 1960 vastgestelde contin gent van 80.000 woningen wordt overschreden. Alleen hierom al acht te hij het moeilijk om de 5000 wonin gen met een bijdrage in de hnnr van 2,in de week aan de 37.500 wo ningwetwoningen toe te voegen. We zonden dan, aldus de minister, lang zamerhand naar de 90.000 gaan. Daarmee moet men voorzichtig zijn. Als men teveel woningen in aanbouw noemt roept dat gevaren op. Het doel van de nieuwe premieregeling, zo zet- Meer dan een miljoen voor Tuindorp Oostzaan Sp giro no 9575 (rampenfonds Den aag) is ten behoeve van Tuindorp Oostzaan tot op heden ontvangen een liedrag van 666.150, op rekening nr. 768 (Watersnood Comité Amsterdam) een bedrag van 347.774. In totaal is de stand dus nu 1.013.924. In deze laatste opgave is inbegrepen een gift van prinses Beatrix. Wat de collectes betreft waren woens dagmorgen om 12 uur bij de Rode Kruis de opbrengsten binnen van 84 van de 444 afdelingen, die voor het Rampenfonds hebben gecollecteerd. Het totaal bedrag van deze 84 afde lingen bedraagt 416.465. Tot dusver hebben vijf vrachtschepen en één passagiersschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd ongeveer 6500 aan het Rampenfonds beschikbaarge- steld, ten behoeve van de slachtof fers van de watersnood in het Am sterdamse Tuindorp Oostzaan. De be manningen van de „Langkoeas", de „Merwe Lloyd", de „Musi Lloyd' do „Samarinda" en de „Sarangan" brach ten met elkaar bijna 1700 op, waar aan in een enkel geval ook enige pas sagiers op deze schepen bijdroegen. Passagiers en opvarenden van de „Willem Ruys" zonden 4750 op. De 45 opvarenden van de „Sarangan" openden de rij, reeds enkele dagen na het bekend worden van de ramp, met een bedrag van 306. De Willem Ruys", die sechts enkele uren later met 750 uit de bus kwam, voegde daar vandaag nog 400 aan toe. DIEVEN. Oliver Dickerson uit Waco in de Amerikaanse staat Texas stond de schade op te nemen die inbrekers in zijn café hadden aangericht, töen hij ze in het ernaast gelegen restau rant hoorde. Hij ijlde er heen en joeg de dieven op de vlucht. Nadat hij de politie verwittigd had. kwam hij tot de ontdekking dat de inbre kers in zijn auto waren gevlucht. GELD. Toen de zigeuners Avelina Fernandez cn Francisco Bustamante uit Valencie in Spanje in de echt waren verbonden, schonk de vader van de bruidegom het jonge paar een kilo bankbiljetten van honderd peseta's elk. Avelina cn Francisco zijn op de hu welijksreis gegaan zonder eerst het geld na te tellen. heid worden, als de huurverhoging er niet zou komen. Nu kan niet van een ondraaglijke last gesproken wor den. De huurverhoging van 1 april a.s. en een eventuele latere huurver hoging zullen namelijke mede dienen om de lasten van de overheid te ver minderen. In elk geval moeten we af, zo riep mr. Van Aartsen uit, van de toestand, waarbij 97 procent van de woningen door de overheid wordt ge subsidieerd. Statistisch tekort Tegen de hantering van het „sta tistisch woningtekort" bij de jaar lijkse toewijzing van woningen aan de verschillende provincies is altijd veel verzet gerezen. Ook nu is er weer bezwaar tegen ge maakt. De minister zei met het statistisch woningtekort reke ning te moeten houden, omdat men nu eenmaal een uitgangspunt nodig heeft. Voor 1960 is het sta tistisch woningtekort één van de factoren bij de berekening van de toewijzingen. Ook andere factoren worden in aanmerking genomen. Verdeling bouwvolume De verdeling der te bouwen wonin gen is altijd een moeilijke zaak. Geen enkele provincie is ooit tevreden, al dus de minister. Hij begreep, dat het voor de provincies en voor de ge meenten van belang is zo vroeg mo gelijk te weten, waarop zij kunnen rekenen. Hij zou daarop speciaal let ten. Aan de vaststelling van twee jaarlijkse contingenten, waarom door enkele leden gevraagd was, (Zie slot pag. 9 kol. 5) EERSTE RESULTAAT RONDE-TAFELCONFERENTIE „Zodra het Kongolese volk vrij zal zijn, zal het België do broe derhand reiken". Dit heeft de Kongolese leider Loemoemba woeensdagavond na de toezeg ging van de Belgische regering op de ronde-tafelconferentie in Brussel dat op 30 jonï de onaf hankelijkheid aan Belgisch Kon go zal worden verleend, op een persconferentie verklaard. Terwijl men in de Belgische hoofd stad nog in het duister tastte over de bedoelingen van de plotseling van het toneel verdwenen Kongolese voorman Kasavoeboe, die tot de vrij lating van Loemoemba in het cen trum van de belangstelling had ge staan, richtten Kongolese afgevaar digden speciale boodschappen over de radio tot hun volgelingen in Kongo om aan te kondigen, dat zij over vijf maanden onafhankelijk zullen zijn en sprak Loemoemba" met bewogen woorden over „deze dag, die een his torische datum is voor ons mooi en dierbaar vaderland". Hoewel niet voorbereid Loemoemba, die pas dinsdag in Brus sel was aangekomen om aan de Bel gisch—Kongolese besprekingen deel te nemen na op verzoek van de Bel gische regering in voorlopige vrij heid te zijn gesteld hij was tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens opruiende activiteit herhaalde zijn reeds eerder afge legde verklaring, dat de Belgen in Kongo het bezit en de persoonlijke veiligheid zal worden verzekerd. „Wij zullen morgen aan de wereld bewijzen, dat wij, hoewel niet voor bereid op die taak, toch hopen ons land naar een grote toekomst te lei den". Hij deed daarbij een beroep op de Belgische bijstand, „want wij weten zeer goed, dat onafhankelijk heid maar een ijdel woord is, indien daarmee niet een economische en so ciale ontwikkeling gepaard gaat". Hij zei dat zijn vrijlating slechts zin zou kunnen hebben als allo andere politieke gevangenen in Kongo even eens vrijgelaten worden. „Er zijn duizenden gevangenen in Kongo en er worden vele processen gevoerd. Dit weet het Belgische volk niet". Duizenden gevangen Loemoemba drong aan op onmiddel lijke amnestie voor de politieke ge vangenen in Kongo en zei dat de van kracht zijnde noodmaatregelen op geheven dienen te worden. „Wij be grijpen niet, dat op een ogenblik dat de Belgische regering zwicht voor de noodzakelijkheid cm het beginsel van onmiddellijke onafhankelijkheid te erkennen, haar bestuur in Kongo dé politiek van onderdrukking te genover de Kongolese bevolking ver scherpt. Aan deze paradoxale toe stand, die slechts tot nieuwe inci denten kan leiden en de goede be trekkingen tussen België en Kongo afbreuk kan doen, moet een einde ko- Volgc-ns Loemoemba moet de orga nisatie van de toekomst van Kongo het werk zijn van een bij algeracen kiesrecht gekozen vergadering. Gewonde kon wel in gasthuis worden opgenomen B. en W. van Amsterdam betreuren het, dat de in de nacht van 5 op 6 januari door zijn zoon met een mes neergestoken 55-jarige Amsterdam mer B. G. niet terstond in het Wil- liclminagasthuis is opgenomen, doch vandaar naar het Onze Lieve Vrou we Gasthuis is vervoerd. „Door het overlijden van de patiënt zo kort na het vervoer naar het O.L.V.", aldus antwoorden B. en W. het raadslid mevr. E. Muller-Van West, die over deez kwestie schriftelijke vragen had ingediend, „wordt ten onrechte de indruk gewekt, dat de mogelijkheid tot opneming in het Wilhelmina Gasthuis in dit geval uitgesloten zou zijn geweest". Het'college voegt hier nog aan toe, dat „geen aanleiding bestaat voor onzekerheid ten aanzien van de op- namemogclijkheid van ernstig ge wonden". In het onderhavige geval is de toe stand waarin de door een ambulance wagen van de G.G. en G.D. in het Wilhelminagasthuis binnengebrachte heer B. G. verkeerde, blijkbaar on derschat. De man was om half één neergestoken, werd eerst naar het W.G. vervoerd en vandaar naar het O.L.V. waar hij kort na aankomst (omstreeks 3 uur 's-nachts) over leed. Gratificatie voor personeel beroepsbrandweer van Venlo Hot gemeentebestuur van Venlo heeft besloten om aan het personeel van de beroepsbrandweer een gratificatie toe te kennen, gelijk aan 1 procent van liet over het afgelopen jaar genoten salaris. Deze gratificatie wordt verleend in verband met het vele éxtra werk, dat het brandweerpersoneel heeft moeten verrichten in de afgelopen brandge vaarlijke zomerperiode. De uitkering zal eerstdaags plaatsvinden. In de carnavalsoptocht van Viareggio in Italië zal een wagen meerijden, waarop de karikaturen van de Grote Vier, onder het motto „vermindering van de spanning" een kluchtige con ferentie gaan houden. Tussen de la~ chende koppen van Eisenhower en Kroesjtsjew in werkt de artiest Sil- vano Avansini hier aan de kop van generaal Charles de Gaulle. Macmil- lan wacht nog op zijn carnavaleske schepping. Kind in vlammen omgekomen Woensdag is in Kollum de vierjarige Age Bruining ernstig gegwond ge raakt toen hij, terwijl zijn moeder in de keuken was, de inhoud van een blik petroleum, dat achter de kachel stond, in de kachel gooide. Er ont stond een steekvlam die de kleren van het jongetje in brand deed ge raken. De moeder, die op het hulp geroep van het jongetje toesnelde, vond het met brandende kleren in een hoek van de kamer. Zij vist het vuur te doven met behulp van een deken, waarna ze het kind van zijn kleding ontdeed en naar het zieken huis bracht. Daar is het in de loop van de avond overleden. Griepepidemie in W.-Europa breidt zich langzaam uit De griepepidemie in West-Europa breidt zich langzaam nit. Gezond- heidsantoriteiten in Oost-Frankrijk noemden de epidemie dinsdag ern stig. In Toulouse zijn 10.000 griep gevallen. In München liggen de zie kenhuizen vol, 200 patiënten moes ten daar dinsdag geweigerd worden. De ziekte heeft ook Opper-Oosten- rijk bereikt. De omvang van de epidemie in Bonn laat zich aflezen uit het feit, dat een derde van de parlementsleden der CLD.U. ziek is. De socialisten staan er beter voor: zij tellen een zieke per tien afgevaardigden. Dc Parijselil' 1 1 1 voorjaarsmodeshows^ volledige bewegmgsvrijheid (Van onze redactrice). Het feit dat do naam Dior in de modewereld niet meer zo'u magische klank liceft als enkele jaren geleden toen de beroemde leider van dit modehuis nog leefde, kan niet verhinderen dat tot nu toe die gehele mode wereld nog altijd met méér dan gewone be langstelling heeft uitge keken naar de dag, waarop de Dior-collectie werd getoond. Meestal vindt dit gebeuren plaats op de vierde dag van de Parijse modeweekdit maal was de derde dag (gisteren dus) reeds „D- day", in dit geval „Dior- dag". Op dc derde dag van de ze voorjaarsmoaeweek is de jonge ontwerper van dit over de hele wereld befaamde modehuis, Yves Saint-Laurent, ge komen met een lijn-van- morgen die hij zelf ka- rakter iseert als „de lijn, die de draagster een ma ximum aan bewegings vrijheid geeft". Spitse tongen hebben hierbij opgemerkt, dat die draagster in de eerste paats van haar echtge noot een maximum-be- wegingsvrijheid nodig heeft, wat haar finan ciën betreft Maar goed: die voorjaurslijn- 1960 van huize Dior wordt dan gekenmerkt door twee hoofdlijnen, die beide rechttoe-rechtaan genoemd kunnen worden en waarvan de ene neer komt op loshangende modellen met hier en daar een bloezende par tij terwijl de andere zo mogelijk een nog losser effect heeft en naar on deren toe opvallend wijd uitloopt, en daardoor doet denken aan de tra pezium-lijn die Saint- Laurent enkele seizoe nen geleden ontwierp. Het rechte, gemakkelijk zittende kledingstuk, zo als reeds meer ontwer pers het in deze mode- week hebben gelanceerd, krijgt bij Saint-Laurent een enigszins onvrouwe- Itdlxaanse voorjaarsmodellen 1960: links een middagjapon van blauwe zijde met een wit druppel-dessin die een uit drie lagen bestaande rok en een nauw lijfje heeft. De witte kraag is bijna zo groot als een be scheiden bolero. Rechts een avond- toiletje, bestaande uit een wit linnen klokrok met twee lagen en een nauw-, sluitend lijfje met lange mouwen, ge maakt uit zwarte kant. Roze roosjes versieren de rokzoom, waaronder de. pijpjes van een zwarte kanten knie-1 broek nog juist te voorschijn komen. lijk accent doordat bij de bustelijn nagenoeg ver waarloost, De roklengtc blijft daarbij ongeveer gelijk aan die van vorig seizoen: de rokzoom be dekt de knie maar nau welijks. „Moderne vrou wen moeten de volle vrijheid van beweging hebben", zegt Saint-Lau- rent ter verdediging van zijn modieuze ideeën van dit seizoen. Die ideeën resulteren in „overbloesjaponnen" en tuniekmodellen, die soms bijzonder veel op positie japonnen lijken; in kraagloze loshangende jakken tot op heupleng te; in tailleurs met diepe armsgaten, zonder dui delijke lijnen, met even eens kraagloze jasjes. Slechts bij de avondja ponnen, die soms strap less zijn, vaak strakke lijfjes hebben en ook wel een hooggesloten voorzijde met lage rug uitsnijding vertonen, is aan de lijn van de boe zem enige aandacht be steed. Ook in de Dior-collectie zijn veel lichtgewicht stoffen verwerkt; ze 2ijn helder van kleur, bij voorbeeld fuchsia ceri se, groen, hederblauw, een geheel gamma van rose tot rood, beige, ge broken wit. Grote stro hoeden zijn en vogue, evenals hoeden die qua model op een honingraat geïnspireerd lijken. Een nouveauté in de ge schiedenis van het huis Dior is wel, dat voor het eerst Russische persver tegenwoordigers en in kopers bij do show aan wezig waren. Voor de Russische inkopers werd een aparte show gege ven; wel een bewijs dat de belangstelling van achter het „IJzeren Gor dijn" gewekt is door het bezoek, dat Franse man nequins vorig jaar aan Moskou brachten. j Het Wereldgebeuren Dertig juni Aanvankelijk dacht ik, dat Loe moemba alleen maar zijn hoofd had verloren. Sedert dien heb ik vernomen, dat hij zijn revolutionaire techniek van een bui tenander geleerd heeft. Deze tech niek is niet Kongolees. Daarom heb ik de persoonlijke overtuiging dat de ongeregeldheden vooropgezet wa ren en dat Loemoemba troebelen wenste om een bloedige kloof tussen blank en zwart te veroorzaken". De ze woorden sprak de gouverneur van de Kongolese Oost-provincie, Pierre Leroy eind oktober 1959 drie maanden geleden. Een grote menigte was volgens Le roy „dol geworden" nadat Loemoem ba had opgeroepen tot boycot van de in december 1959 te houden ge meenteraadsverkiezingen. De politie kreeg opdracht, de plaats van sa menkomst te bezetten. Onlusten bra ken uit. Loemoemba werd gevangen gezet en in de huidige januarimaand tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren werd hij echter als een der- belangrijkste aanwezigen aangemerkt op de historische zitting van de Brusselse ronde-tafelconferentie, waar Belgen en Kongolezen tot over eenstemming kwamen over de da tum van de onafhankelijkheidsvcu» klaring voor de Kongo: 30 juni. Deze datum was een compromis tussen de voorstellen van de Kongolese afgevaardigden en van de Belgische regering. De Kon golezen wilden de verklaring al op 1 juni te horen krijgen; de Belgen achtten de tijd die voordien restte te krap om de hele wetgevende en organisatorische kalender af te wer ken en stelden 15 juli voor. Maar nu zij toch eenmaal in een hurry zijn, konden de Belgen het wel zo schikken dat de door hen gewenste termijn van voorbereiding nog met veertien dagen werd bekort. Het zal voornamelijk een formele kwestie zijn: de Belgen in Brussel zijn het erover eens dat Europeanen de Afri kaanse ontwikkeling niet in de hand kunnen houden en dat men in het belang van de toekomstige samen werking het roer zo spoedig moge lijk dient toe te vertrouwen aan de Afrikanen die staan te popelen om het over te nemen. Kort geleden, een paar weken voor Loemoemba's afrestatie in Stanleyville, deelde de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, nog mee,-dat de Belgische regering de onafhankelijkheid pas aan dat gebied zou toekennen nadat „door besprekingen tussen overheid en be volking vooraf ruime overeenstem ming in de hand was gewerkt over de ontwerpen betreffende de centra le instellingen. Zodra uit dit overleg een synthese kan worden opge maakt. zal een definitief ontwerp van wet bij de Belgische Kamers worden ingediend". Kongo zou zo binnen een termijn van vier jaar onafhankelijkheid kunnen bereiken. De haast niet bij te benen ontwikkeling in Kongo heeft ertoe geleid, dat de onafhankelijkheid wordt verstrekt zonder voorafgaande „cursus"; zelfs van een „stoomcur sus" kan geen sprake meer zijn. Niet zonder reden heeft men Loe moemba uit de gevangenis ge haald: de andere Kongolese afge vaardigden wilden niet in zijn afwe zigheid onderhandelen. Bovendien waren de gemeenteraadsverkiezingen te Stanleystad uitgelopen op een overweldigende overwinning voor hem, zodat de realiteit van zijn in vloed was aangetoond. Met de als meer gematigd aangemerkte Abako- leider Joseph Kasavoeboe zal Loe moemba, leider van de radicale vleu gel der Kongolese Nationale Bewe ging, zeker naar een der hoogste posten in de nieuwe Kongo dingen. Zijn al of niet „van een buitenlan der geleerde" revolutionaire tech niek heeft dan ook succes gehad bij een groot deel van zijn stamverwan ten. Het was zuur voor de Belgische autoriteiten in Kongo, dat zijn polsen, toen hij in Brussel aan kwam. waren omwonden met bloed bevlekte verbanden: „Mijn lichaam zit nog vol wonden van de mishan delingen die ik onderging. Beharti genswaardig was waarschijnlijk in dit verband dc tip die Loemoemba. voorstander van een blijvende econo mische unie met België, gisteren aan de Belgen gaf. Hij zei niet te begrij pen, dat in dit tijdsgewricht het Bel gische bestuur in Kongo „de politiek van onderdrukking tegenover de Kon golese bevolking' verscherpt". „Aan deze paradoxale toestand, die slechts tot nieuwe incidenten kan leiden cn de goede betrekkingen tussen België en Kongo afbreuk kan doen, moet een einde komen". PATRICE LOEMOEMBA van cel naar ceremonie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3