Zeeuwse jeugd zet zich in voor steun aan vluchtelingenactie Zeeuwse Almanak HIH:M--M Onrustige Zenuwen? OPHEFFING WOONRUIMTEWET IN KRABBENDUKE ONGEWENST Pendelen brengt geestelijke en sociale problemen met ,zich mee van |j| tot „KERNGEMEENTE ZIERIKZEE GUNSTIG VOOR INDUSTRIE" NIEUWE CHR. KLEUTERSCHOOL IN C0LIJNSPLAAT GEREED Agenda PROVINCIALE ZEEUW 8E COURANT DONDERDAG 28 JANUARI I960 IN PERIODE VAN 28 FEBRU ARl-12 MAART A.S. Middelburgs jeugdcomité bezig aan uitwerking van talrijke plannen (Advertentie) Voor de slanke lijn! de nieuwe - in Amerika ontdekte - zoetstof, waarover men in de hele wereld enthousiast is i DE ZEEUWSE JEUGD zal in de periode van 28 februari tot en met 14 maart a.s. met verschillende evenementen 6teun verlenen aan de Sleutel actie Nederlandse Jeugd Vluchtelingenjaar 1959-1960 „Doe Open". Op ini tiatief van de provinciale jeugdraad en van de provinciaal vertegenwoor digster in het landelijk actieorgaan, mej. Lina Felins, medisch assistente te Goes, is thans een Zeeuws provinciaal jeugdcomité opgericht, waarin alle jeudgorganisaties van alle gezindten vertegenwoordigd zijn. Do voor naamste taak van dit provinciaal comité en van mej. Felius is de oprich ting van gemeentelijke comités te stimuleren. In talrijko Zeeuwse ge meenten heeft zich reeds op initiatief van het gemeentebestuur een jeugd comité gevormd en wanneer eind februari deze sleutelactie start, ver wacht men dat in bijna alle Zeeuwse gemeenten de jeugd aan deze actie zal meewerken. ltés bezig. In Zierikzeé hebben zes I meisjes van het lyceum het initiatief i genomen om een bazaar te houden, j Wanneer de actieperiode aangebro- ken is, zal dus ongetwijfeld een groot deel van de Zeeuwse jeugd gereed staan om zijn steentje bij te dragen voor hulp aan de mensen, die nu al sinds het einde van de oorlog zoveel moesten missen. Zoals bekend zet de jeugd zich in om het leed van vluchtelingen uit de Bal- tische landen te verzachten. Sinds 1945 bevinden deze mensen zich on der meer reeds in kampen in Fried- richsfeld-Oldenburg en Ohmstede. Het is voor die vuchtelingen, dat de jeugd gelden bijeen zal brengen voor het bouwen van woningen en jeugd huizen. Zoals gezegd zijn al in verschillende Zeeuwse gemeenten jeugdconutés opgericht, zo onder meer in Middel burg. Daar had namelijk de Middel burgse Jeugdraad, waarbij alle jeugdverenigingen aangesloten zijn, reeas vóór het landelijk initiatief, plannen gemaakt om de vluchtelin genactie te steunen. Toen hot ge meentebestuur van Middelburg een comité wilde vormen, verleende de jeugdraad onmiddellijk medewer king. Zodoende waren vorige week tijdens een bijeenkomst in de raadzaal niet zoals gebruikelijk de raadsleden, maar jongens en meisjes van sportorganisaties en alle schoolcubs in de raadszetels gezeten om daar van wethouder A. J. Berenpas een uiteenzetting te krijgen over de be doelingen van het Vluchtelingenjaar 1959-1960. Er hoefde niet zo heel lang over gepraat te worden: ter stond werd een hoofdstedelijk jeugd comité gevormd, dat zijn eerste voor stel reeds heeft ingediend: Elke school en elke vereniging zal trach ten een origineel plan voor het ver zamelen van gelden te maken. Daar aan zijn de Middelburgse jongens en meisjes nu druk bezig. Geen applaus! Eén plan, van de Jeugdraad, Is reeds in kannen en kruiken. Op zaterdag 13 maart geeft in do door het gemeentebestnur gratis ter beschikking gestelde burger zaal en hal van het stadhuis elke aangesloten vereniging een pro gramma ten beste onder het mot to: „Voor die geef ik een kwart- Mllwhardt's Zenuwtablotten je". De bezoekers van deze voor stellingen worden namelijk ver zocht: Niet te klappen, maar hun waardering voor het gebodene om te zetten ïn één of meer kuurtjes! Afdelingen, die geen cultureel eve nement bieden, zullen in de hal een tentoonstelling van hun werk - houden. Deze „doorlopende voor stelling" duurt van 3 tot 13 uur. Er zijn overigens ook al andere voor stellen ter sprake gekomen, waar over nog beslist moet worden in hoe verre ze uit te voeren zijn. Zo ia ge dacht aan een jazzfestival, een ver koopactie, een „stermars", door de jeugdbands van de buitenwijken naar het centrum van de stad met als slotstuk een taptoe. Verder waren er voorstallen om regelmatig op de scholen te collecteren en als toe gangsprijs voor de schoolavonden een sleuteltje te verkopen. Op 4 maart a.s. zal onder auspiciën van de her vormde jeugdraad in dc burgerzaal van het stadhuis een filmavond ge houden worden over het vluchtelin genwerk. Op 5 februari a.s. zal het jeugdcomité nogmaals bijeenkomen, waarop dan de uitwerking van de plannen uiteengezet wordt. Niet alleen In Middelburg maakt de .jeugd plannen. Ook ïn Westkapelle, in Koewacht, Nisse, Hoofdplaat, Baarland, Oudelande enz. zijn comi- Voor Zeeuws nieuws zie de pagina's 4, 5 en 7. VWV\*\**WWW<\A/VVWVNV Ruim 18.000 gevallen zoutschade in Zeeland Volgens voorlopige cijfers zijn er op de sluitingsdatum 30 januari van de aanmeldingstermijn rond 27.700 gevallen van zoutschade aan panden bij het rampschadebureau in Rotterdam aangemeld. Panden die aan publiekrechtelijke li chamen en woningbouwverenigingen toebehoren, zijn hierbij niet inbegre pen. Per provincie is het aantal aan gemelde panden als volgt: Zeeland 18.650; Noord-Brabant 1370; Zuid- Holland 7680. Het betreft hier gevallen van zout schade die in de Tweede Wereldoor log en/of tijdens de stormvloedramp van 1953 is ontstaan. GEMEENTERAAD VERGADERDE „Steekspel" tussen raadslid en burgemeester Het buiten werking stellen van de woonruimtewet zou in de gemeente Krabbendijke tot een hoogst ongewen ste toestand leiden. Tot deze conclusie kwam de gemeenteraad tijdens haar dinsdagavond gehouden vergadering, waarin de ministeriële circulaire met betrekking tot het buiten werking stellen van de, woonruimtewet ter sprake kwam. De heer M. Weststrate (Vrije Lijst) zei niét tevreden te zijn met het beleid van de plaatselijke commissie. Hij stemde tegen het voorstel van B. en W. om de commis sie in stand te honden. De raadsvoorzitter, burgemeester L. Cnossen, gaf naar aanleiding van de circulaire een overzicht van het wo ningtekort op 1 januari 1960 te Krab bendijke. Er waren 20 gevallen van ongewenste samenwoning, 19 van een Slot van pag. 1) Natuurlijk zonden deze vróuwen het stuk voor stuk prettig vinden als hun man om half zes thuis zou zijn, maar als dat niet anders kan, is half acht ook goed! Zo namv moet je weer niet kijken! Prettig werken En de nieuwe havenarbeiders zelf? Het is reeds gememoreerd wat hun gedachten over het pendelen zijn. Zij vinden hun werkkring prettig en niet in het laatst, omdat de ver diensten goed zijn. Vroeger 40. 50 of 60 gulden schoon per week, thans PUBLIEKE TRIBUNE De leerlingen van de hoogste klassen van de christelijke ulo te Axel heb ben onder leiding van een leerkracht een vergadering Tjan de gemeente raad bijgewoond. Met belangstelling volgden zij de debatten der raadsle den, voor wie sedert 1 januari een nieuw reglement van orde geldt. Vol gens de bepalingen van dit reglement moeten de raadsleden, die van de voorzitter het woord verkrijgen, staande hun betoog houden. Men is van mening, dat hierdoor een zeker „decorum" wordt ver kregen, terwijl de vergaderingen vlotter verlopen. Niet alleen het reglement van orde werd ver nieuwd. De raadzaal onderging eveneens een verandering. Met handhaving van de oude koperen luchters als bijverlichting bracht men neonbuizen aan. die een „zee van licht" verspreiden. Binnen kort wordt de vernieuwing van het interieur gecompleteerd met nieuwe gordijnen en tafelkleden. JUBILEUM De eerste februari zal een belangrij ke dag zijn voor de heer C. Kik. de SPJESKAORTE (II.) Dinsdag maakten wij in dit hoekje melding van een merkwaardige „spieskaorte", zoals die gebruikt v:as bij een maaltijd van „Uoreca-lcov- stikkenv. Maar wederom, voor (le zoveelste maal, is ons gebleken, dat er ook op dit gebied niets nieuws onder de zon is. Want nog diezelfde dag kregen wij bezoek van een man, een geacht ingezetene van Vlissingen en destijds van Middelburg, die in 1936 ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van Het Middelburgs Dilettanten Toneel ook een menu had sapienge- steïd. Dat begon zo: „Wa me t eten e; Alierande üiengers den mekare Afkooksel van 'n Stierestaert (d' as vrèed lekker) 'n Dooze mee stik ken Van 'n 8ohouw$che Vaerze (zoo- ies partekliers è-je nog nóóit geels) en zo vervolgens, terwijl er op dit menu voorts onder meer nog te lezen stond: „Om te spoele: Bruus- waeter uut 't Willebrordusputje (zunig d'r mee, want 't is diere en tenslotte: ,Jlooie Wien uut de kelders van Kol" Ook toen al,, kantoorhouder van de P.T.T. te Nieuw-Vossemeer. De heer Kik is dan namelijk veertig jaar in dienst van de P.T.T. en voor dit jubileum zal zeker ook in Bruinisse belang stelling zijn, want daar is de jubi laris op 1 februari 1920 zijn loon- baan als hulpbesteller begonnen. Van 1927 tot 1929 was de heer Kik werk zaam als besteller in Middelburg, maar daarna keerde hij weer naar zijn geboorteplaats terug. Geduren de de laatste oorlog verbleef hij in Bréda. Na de evacuatieperiode koer de hij opnieuw in Bruinisse terug, waar hij ditmaal bleef tot hij in 1951 tot kantoorhouder in Nieuw-Vosse meer benoemd werd. De heer Kik was gedurende vele jaren bestuurslid van de muziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse, waar hij nog steeds niet Vergeten is. BALANS. Men heeft in Axel de balans van de afgelopen zomer opgemaakt. Daarbij bleek, dat het voor het zwembad een uitzonderlijk goed seizoen is geweest. Het aantal be zoekers steeg vergeleken met het jaar ervoor van 18.790 tot 19.371. Het aantal abonnementen bedroeg in 1959 575 tegen 449 In 1958. Het aantal overnachtingen in de Axel- se jeugdherberg „Bleye Haghe", was echter minder dan in 1958. Dit aan tal liep terug van 4500 tot. 385L Naar nationaliteit berekend kan men dit laatste cijfer als volgt specifi ceren: Nederlanders 501, Engelsen 3104, Belgen 114, Fransen 73, Duit sers 471, Schotten 6. Amerikanen 5 en- Zwitsers 1. Deze cijfers geven dus het aantal overnachtingen en niet t aantal bezoekers aan. GOUDEN BRUILOFT De heer en mevrouw J. Geelhoedt- den Beer uit de Lange Kerkstraat in Terneuzen hebben hun gouden brui» loft gevierd onder grote belangstel ling van familie, vrienden en kennis sen. rond 100,— bruto, wei wat voor over! Daar heb je Er zijn ook veie jonge arbeiders on der de mannen, die in Rotterdam §aan werken. Een van hen is E. ouwens (24) uit Graauw, die in e»n tapijtfabriek werkzaam was. Dc laatste maanden nam het werk af en in evenredigheid verminderde zijn loon. Hij moet thans om kwart voor vijf 's morgens thuis weg om tijdig op de markt in Hulst te zijn. 's Avonds is hij pas om 8 uur thuis. Tóch werkt hij graag in Rotterdam, want 'de verdiensten zijn er goed... De voorman van de ploeg Zeeuws- Vlamingen, S. F. de Letter uit St.- Jansteen, die in het vlas werkzaam is geweest, ging al meer dan een jaar naar de „dop." Hij is nu wel laat thuis bij vrouw en kinderen, maar dat weegt iiiet op tegen do fi nanciële voordelen. Voor vrijgezel A. Saman (45) uit St.-Jansteen is het al heel gemakke lijk. ,/t Komt er voor mij minder op aan", zei hij. Vroeger werkzaam in de vlasindustrie, gaat hij met het zelfde elan naar zijn werk in Rot terdam. Want hij weet, dat zijn loonzakje aan het eind van de week goed gevuld is. Beter, véél beter, dan hij de laatste maanden gewend was. Zonder uitzondering denken de mannen er zo over. Zij doen 't graag naar Rotterdam gaan. Niet omdat ze zo materialis tisch zijn ingesteld, maar omdat hun gezin hen boven alles gaat. Hun vrouwen denken er niet anders over. Busdienst naar Tholen en St.-Philipsland stagneerde Als gevolg van staking Door de 24 uur-staking van dc bus chauffeurs van dc B.B.A. ln het mid den en westelijk déél van Noord- Brabant stagneerde ook het perso nenvervoer naar Sint-Phillpsland en Tholen ten dele. De B.B.A. onder houdt namelijk lijndiensten tussen Roosendaal en Anna Jacobapolder en tussen Bergen op Zoom en Tholen, Het personenvervoer naar Tholen werd echter slechts in geringe mate belemmerd, doordat de Thoolse Auto bus Dienst, die ook een verbinding met Bergen op Zoom onderhoudt, wel bleef rijden. Anna Jacobapolder was gisteren echter niet per bus te berei ken. De kranten voor onze abonnees op Sint-Philipsland moesten per taxi naar deze gemeente gebracht \vor- den. Bemalingsgebouw Zandkreek In de in ons blad van woensdag ge publiceerde uitslag van de aanbeste ding van het bemalingsgebouw ln de Zandkreek is een onjuistheid geslo pen. De fa. F. Verstelle uit Philippi ne was vermeld met een bedrag van 375.640: dit moet 275.640 zijn. Dc fa. Verstello was hiermee de laagste inschrijver. voorgenomen huwelijk, 31 van vesti ging, 20 van woningmil cn 47 van krotoprüiming. In totaal is er een te kort van 137 woningen, aldus de heer Cnossen. Indien we dit jaar de meest urgente gevallen zouden helpen, dan zouden we bouwvolume voor 24 wo ningen moeten krijgen, zo ging hij verder. Zonder veel op- of aanmerkingen werkte de raad zich binnen een kwar tier door de agendapunten heen. Al leen de heer M. Weststrate kruiste daarbij enkele malen de degen met burgemeester Cnossen. Het oegon al met het voorstel om 325 uit te trek ken voor de aanschaf van filmstroken voor de gereformeerde school. De heer Weststrate vond dat totaal overbodig. Zijn verschil van mening met enkele andere raadsleden liep zo hoog, dat burgemeester Cnossen hem het woord ontnam. Met de stem van de heer Weststrate tegen werd het voorstel aanvaard. De heer Weststrate gaf zijn stem ook niet aan een voorstel om een zestal woningen onbewoonbaar te verklaren. Zijn grief was, dat de bewoners nog niet door B. en W. van deze stap op de hoogte waren gesteld. Hoewel de raadsvoorzitter verklaarde, dat dit altijd geschiedt na het nemen van een bestuit in de raad, was de heer Weststrate te gen. Hij onthield zich van stem ming. Uitbreidingsplannen Ook het voorstel van B. en W. om een plan van uitbreiding ln onderdelen voor te bereiden voor het zuidelijk deel der gemeente vond geen genade in zijn ogen. Hij was echter het enige raadslid, dat bezwaren aanvoerde, zo dat het voorstel werd aanvaard. In verband met zijn vertrek uit de gemeente werd eervol ontslag ver leend aan dokter S. P. Roos als ge meentegeneesheer. Als zodanig werd thans benoemd zijn opvolger, dokter C. A. Donker. Bepaald werd, dat de vaststelling van een plan van uitbrei ding in hoofdzaak voor de gemeente Krabbendijke wordt voorbereid. Aan het daarvoor in aanmerking komende gemeentepersoneel zal over liet eerste kwartaal van 1960 een extra uitkering worden gegeven als voorschot op een komende salarisverhoging. In ver schillende begrotingen werden enkele wijzigingen aangebracht. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van machti ging voor de aankoop van een zestal voortuintjes aan de Dorpsstraat, zulks in verband met de voorgenomen ver breding van deze straat. Bij de aan vang van de vergadering had de bur gemeester nog medegedeeld, dat op 9 februari aanbesteed zal worden de verbouw van het pand Ni tot bejaardensociëtelt. BEDENKELIJKE DALING BEVOLKING Nieuwjaarsrede van burgemeester Dijckmeester „JUIST VOORDAT de vaste oever verbinding er is moet ons industrie terrein vol zijn. En ik geloof, dat dat kan". Deze stellige mening sprak de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester nit in zijn nieuw jaarsrede tijdens de woensdagmiddag gehouden vergadering van de raad. Tevens was deze opmerking een van de optimistische geluiden, voor 1960, die de burgemeester liet horen. Met voorbeelden van reeds gevestigde in-' dustrieën toonde de raadsvoorzitter aan, dat ondanks liet eilandelijk isolement reeds verschillende be drijven tot bloei zijn gekomen. Een investering, die fraaie resultaten heeft opgeleverd noemde de burge meester voorts de nieuwe aanlegstei ger voor jachten. Vooral nu de Rot terdamse zeilvereniging ,JDc Maas" deze zomer haar jaarlijkse wedstrij den vanuit Zierikzee gaat organise ren. Over de restauratie van de Zie- rikzeese monumenten kon mr. Dijck meester meedelen, dat de gemeente beschikt over uitgewerkte begrotin gen voor het herstel van de drie poorten en do stadhuistoren. Plannen, die een bedrag van twee miljoen gul den zullen vergen. Schaduwzijde ln de nieuwjaarsrede was de opvallende bevolkingsdaling in 1959. „Er zijn in het afgelopen jaar 86 gezinnen uit Zierikzee ver trokken. Van niet minder dan 30 daarvan was het gezinshoofd tij delijk werkzaam in verband met watersnood of herverkaveling." Spr. was van mening, dat dit ver- trekcijfer de inkomsten van de ge meente over 1960 met ruim 20 mille zal doen dalen, terwijl er daarnaast een ontmoedigende uit werking op de bevolking uit voort vloeit. Ondanks dit alles toonde de burge meester zich optimistisch ten aan zien van de mogelijkheden tot oplos sing van het werkgelegenheidspro bleem op het eiland. Met name de aanwijzing van Zierikzee tot ont wikkelingskern in 1959 bestempelde burgemeester Dijckmeester als een grote stimulans bij het streven naar vernieuwing van de werkgele genheid. „Nu is het de tijd daaraan te werken en de kansen te grijpen". Sprekende over de woningsituatie kwam de burgemeester tot desslot- Matroos sloeg zijn schipper met roeiriem gebroken arm Na woordenwisseling in haven van Hansweert In do buitenhaven van Hansweert heeft de Nederlandse matroos A. K. zijn Belgische schipper V. L. met een roeiriem een gebroken arm geslagen. Bij het afmeren van hun schip, de „Van Lerius" ontstond een woorden wisseling tussen de schipper en de matroos. De laatste was met een bootje naar een dukdalf geroeid om een staaldraad vast te zetten. Nau welijks had hij na het terugroeien de „Van Lerius" weer bereikt of hij hief een van de riemen op en sloeg daar mee zijn schipper. Dokter Arends uit Hansweert ver leende eerste hulp en liet schipper L. naar een ziekenhuis overbrengen. Met een gespalkte arm keerde de schipper nog diezelfde middag op zijn vaartuig terug. De rijkspolitie te water maakte proces-verbaal op. Zevenjarig jongetje in Yerseke bij val gewond Het zevenjarig zoontje van de fami lie Van S. te Yerseke Is bij een val aan het hoofd gewond. Het Jongeteie kwam op de tanden van een mest vork terecht. De plaatselijke arts ad viseerde overbrenging naar het zie kenhuis te Goes, Na tiaar to zijn onderzocht werd de jongen naar Til burg overgebracht. FRAAI GEBOUW Opening 13 februari In het nieuwe bouwplan Zuid vun Colijnsplaat is aan do Deltaweg ver rezen een fraaie, nieuwe christelijke kleuterschool. De officiëlo opening is bepaald op zaterdagmiddag 13 fe. bruari a.s., des middags om drie uur in hotel „Zeeiandia" en zal worden verricht door de inspeotrjee van het kleuteronderwijs in deze provincie, mej. Van Waesborgen. De nieuwe school is een ontwerp van architect ir, P. J, 't Hooft te Goes cn werd gebouwd door de aanne mingsfirma v.h. gobr. Kievit tc Co lijnsplaat. De grond-, bouw- en in richtingskosten van het moderne eri doelmatige tweeklassigo schooltje beliepen rond 75,000. In de school is een supeel- en een werklokaal. Er zijn twee kleuterleidsters en het aan tal kleuters bedraagt ruim vijftig. Tot nu toe hebben de kleuters van Colijnsplaat hun „schooldagen" door gebracht in de oude christelijke be waarschool, nabij de hervormde kerk, .(Fotp P.Z.C.), som, dat Zierikzee nog steeds met een ernstig woningtekort worstelt. „De geneesmiddelen daart«e zijn: nieuwbouw en krotopruimihg", zo stelde hij, waarna de burgemeester zijn tevredenheid uitsprak over de Elannen van „Beter Wonen" tot de ouw van premiewoningen. „Voor onze stad heeft net 'tomende jaar reeds enige belangrijke gebeur tenissen in het vat", zo vervolgde de raadsvoorzitter, waarna hij de toe komst ontvouwde. Hij noemde de opening van de nieuwe ulo-scholenf de ingebruikneming van het gebouw van de Delta-dienst en de „Zimito" (Zierikzeese Middenstandstentoon stelling). Een opsomming gevende van de verschillende bedrijven, die zich reeds in Zierikzee hebben geves tigd met name op het industrie terrein kon do burgemeester nog meedelen, dat elders in het land ge legen bedrijven zich ernstig beraden over nevenvestiging in Zierikzee. Terloops stipte do burgemeester in zijn toespraak de belangrijkste Zie» rikzeese evenementen van het afge lopen jaar aan, zoals het gereedko men van de keersluis en de goedkeu ring op de bouw van de rioolwater» zuiveringsinstallatie, de opening van het zwembad aan „De Val", de zo meravondfeesten, de vernieuwing van het rusthuis „Irene" en de herope ning van hotel Van Oppen. Op sportgebied signaleerde cie raads voorzitter de uitwisseling met St.- Hilaire, de ronde van Zierikzee en de Avondvierdaagse. Tenslotte sprak burgemeester Dijck meester nog over de gemeenten-her indeling van Schouwen-Duiveland, waarbij hij pleitte voor een gemeen schappelijke bestuursorganisatie, waarin de intergemeentelijke belan gen gezamenlijk en in onderling verband gezien kunnen worden. Aan het begin van zijn- toespraak sprak burgemeester een woord van nagedachtenis aan de heren J. Cats- hoek. A. Groenendijk en P. M. Pan- ny, die Zierikzee in 1959 zijn ontval len. Kamerlid Van Eysden sprak voor A.R.-kiesvereniging Tijdens een vergadering van <Ie a.r. kiesvereniging „Nederland en Oran je" te Middelburg, die woensdag in het Schuttershof gehouden is. heeft het Tweede Kamerlid H. van Eysden in een „politieke rondblik" het beleid van het kabinet De Quay onder de loep genomen. Hij begon zijn betoog met te verklaren, dat het thans ge vormd kabinet formeel bezien weer een brede basis gekregen heeft, zij het dan, dat de P.v.d.A. is vervangen door de V.V.D. Vervolgens besprak de heer Van Eys. den enkele belangrijke vraagstukken, waarvoor het ministerie Do Quay zich geplaatst ziet. Daarbij verklaar de hij, dat ten opzichte van de werk gelegenheid op lange termijn en an dere punten zoals onderwijs, water, staat enz. een continuïteit is waar te nemen in de lijn, die het vorige kabi net nastreefde. Op enkele andere punten had de heer Van Eysden ech ter een afbuiging van dit beleid ge constateerd. Hij noemde hiervan het streven naar vrijere loonvorming, de intensieve behandeling van het vraagstuk der bezitsvorming, ten op zichte van de woningbouw meer ruimte voor particuliere bouw en een streven naar decentralisatie. „Dit laatste juichen wij antirevolutionai ren van harte toe", aldus spreker. Want hoe groter de spreiding van de verantwoordelijkheid, lioo meer de bevolking de gelegenheid krijgt met het bestuur mee te leven. Van deze punten, waarop een andere koers gevolgd wordt, achtte de heer Van Eysden het doorvoeren van de vrijere loonvorming één van do moei lijkste taken. Hij had in dit verband voor de wijze, wanrop staatssecreta ris Roolvink dat doet, groot respect, Sprekend over de toto verklaarde de heer Van Eysden opgemerkt te heb ben, dat in a.r.-krlngen bij een aan tal mensen niet meer zo'n sterk ver zet daartegen heerst als enkele jaren geleden. „Toch moeten wij de over heid vragen zich te keren togen aller lei zaken, die de geestelijke volksge zondheid in gevaar brengén", aldus de heer Van Eysden. „Nu is 1 a 2 gulden per week niet zo verschrikke lijk veel voor degenen, die het beta len kunnen", vervolgde hij. „maar in wezen ligt hierin de mogelijkheid op grote schaal aan het gokken als zo danig mee te doen". Voorts ging hij nog nader in op de mamoetwet en de commerciële televisie. Het standpunt, dat de regering dins dag innam ten aanzien van de wilde stakers bij het vervoer langs de weg en daarbij niet onder druk van deze wilde staking besprekingen wilde voeren, kon de heer Van Eysden niet delen, hoewel hij het wel begrijpen kon. „Men heeft te veel eer aan deze wilde stakers gegeven", aldus het a.r. Tweede Kamerlid, dat na de pau ze verschillende vragen kreeg te be antwoorden. Tn zijn oneningswoord deelde de heer G. M. Kerkhof, de voorzitter, mee, dat de hoer J. S. Hoek benoemd is als erevoorzitter der kiesvereniging. Middelburg Electro: De blauwe maag don van St. TrlntapV, 20 uur, a.l. Schuttershof: lezing Nod. vereniging van Huisvrouwen, 14,30 uur, Vergenoe ging: vergadering gecomb- Midden standsverenigingen, 20 uur. Eendracht: jaarvergadering afdeling Middelburg Z.L.M., 19 uur. Vlissingen Luxor: Titanenstrijd, 20 u., 18 jaar. Aihambra: Anna; 20 uur, 14 J Kunstzaal Frans Maas, Vrouwestraat; expositie werken. Frans van Roessel en Frans Maas; 14-18 uur. Goes Grand: Madame Butterfly: 20 u„ alle leeft.; Prins van Oranje: Bijeen komst Westzuidbevelandse Plattelands vrouwen, 14 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 2