PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaterdag vervoersloon-overleg „Het klimaat is opgeklaard" Gaullistische betoging van Algerijnse moslems Pendelen brengt geestelijke en sociale problemen met zich mee BILT STAKINGEN KVNNEN GEEN HINDERNIS ZIJN „DUITSE RIJKSPARTIJ IN RIJNLAND-PALTS VERBODEN 203e jaargang - no. 23 Dagblad, uitgave van de tirma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G, A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 28 jan. '60 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Min lm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar. 8 regel») 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425. adrn. tel. 2094. Openhartig gesprek op Binnenhof ("Van onze Haagse redactie) „Het klimaat is opgeklaard, er is goed weer op komst", ver klaarde woensdagavond omstreeks zeven uur de staatssecretaris van sociale zaken, de heer W. Roolvink, na afloop van de bespre- king tussen de regering en de voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het autobusbedrijf. Deze bespreking, die naar het officiële communiqué zegt werd-gekenmerkt door grote openhartigheid, heeft tot resultaat gehad, dat zater dag om 10 uur de bespreking over de lonen en tarieven zal plaatsvinden, die oorspronkelijk gesteld was op woensdag middag. „Over het loouoverleg is niet gespro ken", verklaarde de heer Roolvink. „De regering gaat er van nit, dat za terdag de rust in het autobedrijf zal zijn weergekeerd". Op de vraag, of de vakbonden deze rust hadden kun nen garanderen, antwoordde de staatssecretaris: „Dat hebben zij niet in do hand". De heer Verkerk, voor zitter van de F.X.OJP. antwoordde op een soortgelijke vraag, dat het best mogelijk Is dat nog hier of daar vóór zaterdag een staking uitbreekt, doch dat dit niet het overleg in ge vaar brengt. „Wij hebben dit veilig gesteld", aldus de heer Verkerk. De bespreking ten departemente heeft twee en een half uur geduurd. Van regeringszijde waren aanwezig- de ministers van verkeer en water staat, drs. A. H. Korthals en van economische zaken, drs. J. W. de Pous en de staatssecretaris van so ciale zaken. De voorzitters van vier werknemersorganisaties en van drie ondernemersorganisaties namen aan het gesprek deel. De heer W. J. L. Spit, voorzitter van de r.-lc. bond van vervoerspersoneel „St.-Rafael". ver klaarde: „zaterdag vatten wij het gesprek over de lonen en tarieven dus weer op. Ik ben uitermate geluk kig met dit resultaat. Het is niet aan nemelijk dat deze besprekingen niet tot een resultaat zullen leiden". De heer Spit vervolgde, dat men slechts hoopte, dat de chauffeurs zich niet zullen laten verleiden tot nieuwe wilde stakingen. „Dit zou allerminst dienstig zijn voor de komende be spreking", aldus de heer Spit. Afkeuring De heer Van Setten, voorzitter van do K.N.V.T.O. en directeur van de B.B.A. te Breda, had aan deze ver klaring weinig toe te voegen: „Wij zijn het er volledig over eens gewor- Carolyn Kr au en Robin Johnson zijn beiden nog maar zestien jaar doch niettegenstamde dat, twee van Enge- lands troeven bij het kunstrijden op de schaats. Carolyn en Robin, die deel uitmaken van de Britse ploeg voor de Olympische lointerspelen die van 18 tot 29 februari in Squaw Val ley worden gehouden, flaneren hier door Londen in de Olympische kos tuums zoals die voor de Britse ploeg zijn ontworpen B. en W. van Purmerend voor 5 pet salarisverhoging Het college van B. en W, van Pur merend heeft aan de gemeenteraad voorgesteld het gemeentepersoneel over de periode van 1 augustus 1959 tot 1 januari I960 een verhoging te geven van vijf proeent, over het in deze periode genoten salaris. Het college zou deze regeling gaarne ook voor het komende jaar inge voerd willen zien, doch meent voorlo pig te moeten volstaan met de voor schotregeling van de rijksoverheid te volgen. Deze regeling houdt in dat aan het personeel in overheidsdienst een voorschotuitkering van 9 pro eent van het maandsaaris wordt ge daan, vooruitlopend op een vast te stellen salarisverhoging. Een voorstel daartoe is ook bij de gemeenteraad ingediend. den, dat een resultaat alleen langs de weg van. overleg tot stand kan komen". Het officiële communiqué zegt dit zelfde iets scherper: „unaniem werd geconstateerd dat de uitgebroken wilde stakingen nadrukkelijk afge keurd moeten worden omdat deze een ernstig gevaar vormen voor bevre digend functioneren van het geor ganiseerd overleg". De heer Van Setten vertelde dat de staking van een gedeelte van het personeel in zijn bedrijf het gevolg was geweest van het feit, dat de verklaring van dinsdag, waarin „een onderzoeken van het klimaat" door minister Van Rooy werd aangekondigd, de werkne mers te weinig zekerheid bood. „U begrijpt wel, dat mijn positie hier sterker zou zijn geweest, wgnneer ik had kunnen medede len dat er bij de B.B.A. niet werd gestaakt..." aldus de heer Van Setten. Geen der deelnemers aan het over leg wenste zich nu nog uit te laten over het ultimatum van maandag: we zijn weer op de goede weg, laten we hier nu maar liever niet meer over praten, meende men. Brabantse bussen stil De staking bij de B.B.A. omvatte 550 chauffeurs en betrof een totaal van 370 bussen. Niet alle personeel had het werk neergelegd. In de stad Bergen op Zoom bleven de vracht- chaulfeurs In actie. De monteurs van de onderhoudswerkplaatsen in de verschillende rayons van de B.B.A. wilden in principe werken, maar werden nogal gehinderd door stakers, die hen bewogen eveneens het werk neer te leggen. Moeilijkheden hebben zich daarbij echter niet voorgedaan. De bussen van de lijnen Helmond— VeghelDen Bosch en Eindhoven- SchijndelDen Bosch reden wei, maar keerden aan de rand van de stad terug. Wanneer ze doorreden naar het station werden ze door de stakers leeg teruggestuurd. Omdat het busverkeer naar en van Roosendaal stil lag waren de treinen voller dan normaal, hoewel er geen extra materieel ingelegd hoefde te worden. Er waren in de vroege och tend bijzonder veel fietsers op de weg. Ook de taxibedrijven voeren wel bij de staking van de B.B.A.- chaüffeurs. Over het algemeen was er in de bedrijven niet erg veel ver zuim, behalve in Breda, waar men veel hinder ondervond. De fabrieken lieten hun mensen van buiten de stad in vele gevallen afhalen met busjes, auto's of taxi's. Twee streekscholen voor buitengewoon lager onderwijs in Roosendaal kregen slechts de en kele leerlingen van de stad zelf op school, zodat er van lesgeven geen sprake kon zijn. Ook op andere scho len was het verzuim vrij groot. De Bossche weekmarkt (goederen en groente) werd het zwaarst ge dupeerd, vooral omdat de goederen hiervoor gewoonlijk voor een groot deel door de B.B.A. worden vervoerd. EEN DER BOLWERKEN Onderzoek Bondsrepubliek nog niet afgesloten Het ministerie van binnenlandse za ken van de Westduitse staat Rijn land-Palts heeft de extreem-rechtso „Deutsche Reichspartei" wegens on- dergrondwettige activiteiten verbo den. Zoals bekend waren het leden van de D.R.P. die de avond voor Kerst mis de synagoge van .Keulen met ha kenkruisen bekladden. Het bestuur bestaat voor een deel uit vroegere hooggeplaatste nazi's. De minister van binnenlandse zaken van Rijnland-Pats August Wolters verklaarde op een pesconferentie dat men de afgelopen week liet verband tussen de B.R.P. en de in 1952 ver boden neo-nazistische „Socialistische Reichspartei" heeft onderzocht. Do enige afgevaardigde van de D.R.P. in het parlement van Rijnland-Palts, de rechtse extremist Hans Schikora, was lid van de S.R.P. In Rijnland-Palts heeft de D.R.P. meer aanhang dan elders in West- Duitsland. Het is daarom ook niet gezegd dat de partij in de gehele ondsrepubliek zal worden verboden. Zoals bekend onderzoekt de bondsre gering of het constitutionele hof in Karlsrulie met enige kans op succes kan worden verzocht de D.R.P. on grondwettig te verklaren. De socialistische afgevaardigde Adolf Arndt heeft woensdag de mi nister van justitie Schaffer gewaar schuwd dat de oppositie ongeduldig wordt over „de aarzeling van de bondsregering om op te treden tegen de antisemieten". „Ondanks socialistische pressie heeft de regering tot op heden vrijwel niets gedaan om aan de golf van antisemitisme een einde te maken", zo zeide Arndt. Het personeel van de B.B.A. heeft woensdag een 24 uur-staking gehou den. De B.B.A. bestrijkt met haar diensten geheel west- en midden-Bra bant. Foto: Op het garageterrein van de B.B.A. in Den Bosch legt een groep chauffeurs een kaartje om de tijd te vullen. Koude douche voor royalisten van Cambridge H De royalisten van Cambridge, H een groepje van dertig studen- ten die veel verwachten van n een herstel van de monarchie n in de landen van Europa, heb- ben maandag een even koude s douche gehad als rock and roll- i| maniakken, die Elvis Presley zouden horen verklaren dat deze muziek baarlijke nonsens H is. Het gebeurde bij de aan- n H komst van de Oostenrijkse kroonpretendent Otto von M Habsburg, die in Cambridge f§ een lezing kwam houden over H* h.t onderwerp „monarchie in de eeuw van het atoom". ff Bmgend als aan het hof van ff M do zonnekoning wachtten de studenten hem op „welkom, =f welkom, uwe hoogheid". De ff troonpretendent, die juist be- zig was zijn koffer naar bene- den te tillen, këek verstoord ff op. „Onzin", zei hij. „Hogere fj ff stand en al dergelijke dingen ff zijn uit de tijd. Wij gaan zo het klassenloze tijdperk in", ff Hij achtte het wel mogelijk, p dat de monarchie terugkeert, maar waarschijnlijk zullen het dan niet de oude families ff §i zijn zoals die vaii de Habs- ff burgers. IllflIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllH Geen Nederlanders in Algiers getroffen Naar het A.N.P. heeft vernomen, heeft de Nederlandse consul-generaal te Algiers het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag doen we ten dat er bij de incidenten van zon dag geen Nederlanders gewond zijn geraakt. GROTERE BEWEGING OP TIL Instructies voor Challe in forse bewoordingen Een pro-gaullistisclie betoging van moslems te Mostaganem (Algerije) wordt, naar een re geringswoordvoerder te Parijs gisteravond verklaarde, be schouwd als een voor de rege ring bijzonder gunstige ontwik keling die mogelijk door een grotere beweging der moham medaanse bevolking zal worden gevolgd. In deze Algerijnse havenstad zoüden zes mohammedanen bij incidenten zijn gewond. De win kels van mohammedanen die weigerden aan de staking mee te doen, werden met stenen be kogeld. Daarop ontstond de mohammedaanse tegendemon- stratie, waarbij „Leve De Gaul le" werd geroepen. De Franse ministerraad is gisteren ruim twee uur bijeen geweest. Er waren strenge veiligheidsmaatrege len genomen. Na» de bijeenkomst werd meegedeeld, dat premier Debré verslag had uitgebracht van de toe stand in Algerije en dat de minister raad goedkeuring had gehecht aan de instructies die aan de regerings- ZEEUWS-VLAMINGEN NAAR ROTTERDAMSE HAVENS Doen de Oost-Zeeuwsvlaamse pendelaars in sociaal en geeste lijk opzicht zichzelf en hun ge zinnen tekort door meer dan veertien uur van huis weg te zijn, nu zij dagelijks per bus naar de havens in Rotterdam reizen? Ziedaar een vraag, die „officiële figuren" in dit deel van Zeeland zich stellen, sedert ruim drie weken geleden de eer ste bus met pendelaars in alle vroegte van de markt te Hnlst vertrok. Zij beantwoorden deze vraag volmondig met ja, zij het met de nodige reserve De arbeiders cn hun vrouwen don ken er anders over. Uit vraagge sprekken is ons «rebleken, dat de mannen met plezier veertien uur van huis wegblijven, omdat hot immers in het belang van hun ge zin is. En de vrouwen? Wel, die voelen het (nog?) niet als een be zwaar. Uiteindelijk moet do vrouw de eindjes aan elkaar knopen en als je per week over een paar tien tjes meer beschikt, moet je je wel eens wat anders ontzeggen. Eer lijk Is eerlijk Men kent 't probleem van Zeeuwsch- Vlaanderen: een groot tekort aan werk. Gemiddeld waren er in 1959: 1385 werklozen, tegen 1275 in 1958; 823 in 1957 en 658 in 1956. Men ziet: de werkgelegenheid is steeds minder geworden. Vooral in de streek rond Hulst heerst grote werkloosheid. NU de Scheep vaart vereniging Zuid te Geld verzoet de arbeid... Rotterdam werknemers aan het wer ven is in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn deze mensen er het eerst bij om zich als havenarbeiders te „verhuren." Het loont beslist de moeite, want het weekgeld is vrij aanzienlijk, zoals blijkt uit het gisteren gepubliceerde artikel over de „pendeldienst" tussen Hulst en Rotterdam. Hun aantal is echter nog klein, maar het ziet er naar uit, dat dit in de toekomst wel zal groeien, temeer omdat het in de bedoeling ligt bij Hellevoetsluis een kamp in te rich ten voor uit West Zeeuwsch-Vlaan deren afkomstige werknemers. De heer v. (1. Gijp, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Ternen- zen, vertelde ons, dat hij liet pende len gezien de lange reis- en werktij den (tezamen dus 14 uur), geen ge lukkige oplossing vindt van 't werk loosheidsprobleem. Maar ja, wat wil men? Het alternatief is, dat de men sen anders niets om handen hebben en van een werkloosheidsuitkering moeten rond komen, zo voegde hij eraan toe. Hoewel het arbeidsbureau verre van enthousiast is geeft het bureau wél zijn medewerking aan degenen, die op basis van vrijwillig heid willen pendelen. Negatief en positief Wat zegt de Hulster pater P. Pis- ters s.m., bedrijfsaalmoezenier in dienst van het bisdom Breda voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, die al 6 jaar in dit werk zit, ervan? „Veer tien a vijftien uur uit je gezin is in sociaal en geestelijk opzicht niet te verantwoorden. Een vader hoort in de avonduren bij zijn opgroeiende kinderen." Als je dit standpunt in neemt, zo vervolgde pater Pisters, dan zie je de kwestie alleen negatief. „Men moet respect hebben voor deze mensen. Zij brengen offers voor hun gezin en dat is in deze tijd heel wat waard", meende hij. „Zij geven er van blijk hun verantwoordelijkheid té kennen." Tegenover het negatieve stand punt dient men volgens de be drijfsaalmoezenier iets positief te stellen. Hij ziet dat positieve in de eenheidsgedachte van Zeeuwsch- Vlaanderen. In dit gewest zal men op alle fronten moeten samenwer ken. De mogelijkheden zijn er, over een langere tijd gerekend, in dit gebied. Het probleem kan dan in „eigen streek" worden opge lost. Men zal daarbij de kanaal zone niet als een „boeman" moe ten zien, die het platteland leeg zuigt. Er zal in Zeeuwsch-Vlaan deren zelf meer en meer moeten worden gependeld! Aldus de pa ter. V rouwenstemmen Hoor verder de stemmen van de vrouwen: „Ik ben blij, dat mijn man In Rotterdam werkt. Vroeger was er hier voor hem ook geen werk en toen was hij vaak een week van huis weg. Nu heb ik hem iedere dag zij het niet vóór half acht thuis. En geld verzoet de arbeid- Dit vertelde ons mevrouw C. Schelf hout (37) aan de Rooseveltlaan te Hulst. De 70-jarige weduwe J. Schuurman denkt er ten aanzien van haar zoon hetzelfde over. „Vroeger veel weg, nu tenminste iedere avond thuis. Ik kan mijn genot niet op", merkte ze in haar sappig Vlaams dialect op. Alle vrouwen denken er zo over, zei ze verder. Mevrouw J. van Damme uit Hnlst, moeder van 4 kinderen, vertelde, dat haar man tot voor kort een schamel loon verdiende op een bedrijf in Hulst. „Met dat vele uren wegblij ven, valt liet best mee. 't Loon is daar in Rotterdam veel beter (Zie slot pag. 2 kol. 2) vertegenwoordiger in Algiers, Delou- vrier, en de Franse opperbevelhebber aldaar, Challe, waren gegeven. Later werd hieraan nog toegevoegd, dat de instructies van het kabinet aan ge neraal Challe In krachtige bewoor dingen waren gesteld. Niemand treedt af De minister van voorlichting, Prey, zei na afloop van de kabinetsverga dering, dat er geen plannen tot af treden bij de regeringsleden beston den. „Er is een systematische cam pagne gevoerd om de publieke opi nie te misleiden, aldus de minister, die voorts zei dat er geen. wijziging is gekomen in de plannen van presi dent De Gaulle om vrijdag een radio toespraak tot de Fransen te richten en om op 5 februari naar Algerije te reizen. Naar verlüidt zou de presi dent een spoedige bijeenroeping van het parlement en aanvaarding van speciale bevoegdheden overwegen. Challe: altijd Frans gebied Generaal Challe heeft donderdag in een toespraak via radio-Algiers onder meer verklaard: „Het Franse leger zal blijven strijden opdat Algerije definitief Frans gebied blijft want zijn strijd kan geen andere zin heb ben". Hij zei dat het leger slechts zin heeft als het discipline heeft, gehoorzaam aan de regering is en toewijding voor het land heeft. Het nieuwe Algerije kan slechts worden opgebouwd in eenheid van allen. Het is nodig dat de ver broedering tussen Franse mo hammedanen en Europese Fran sen zich manifesteert. Allen moe- hier vertrouwen in het leger van Frankrijk stellen. De huidige si tuatie kan niet langer voortduren en de misverstanden moeten ver dwijnen na hetgeen ik gezegd heb. De orde moet onmiddellijk terugkeren in het belang van Al gerije zelf. Vrees voor burgeroorlog Woensdag is een Algerijns lid van de Nationale Vergadering, Moestafa Sjelba, in Parijs aangekomen „om de regering in Parijs op de hoogte te brengen van de positie van de mo hammedanen". Hij zei dat de mo hammedanen in Algiers in het ge heel niet hebben deelgenomen aan het oproer. „De 150.000 mohamme daanse inwoners van Algiers hebben een zeer groot vertrouwen in presi dent De Gaulle en zijn bereid om voor hem te sterven". De vrees voor een mogelijk op han den zijnde burgeroorlog tussen Frankrijk en Algiers bracht in Pa rijs een koersdaling van de olie- aandelen van Algerije en de Sahara teweeg. Maar voordat de beurs sloot trad er een gedeeltelijk herstel op. VERWACHT... Geldig tot hedenavond NAAR ZUIDELIJKE RICHTINGEN DRAAIENDE WIND Veranderlijke bewolking en hier en daar enige regen. Matige, af en toe krachtige wind tussen oost en zuid. Dezelfde of iéts hogere temperaturen dan woensdag. ZON EN MAAN 28 januari Zon op 8.28 onder 17.18 Maan op S.ll onder 18.03

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1