V.d. Peijl dringt aan op een ruimer woningcontingent voor Zeeland Hervormde kerk van Kamperland inwendig geheel vernieuwd Belgisch kabinet akkoord met verdrag Terneuzen—Gent BESLISSING LAUWERSZEE WEER ENKELE MAANDEN UITGESTELD WOENSDAG 27 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 „VOLKSHUISVESTING EN BOUWNIJVERHEID" IN TWEEDE KAMER Ondanks probleem van de havenrechten Onder voorzitterschap van eer ste minister Eyslcens zijn te Brussel de Belgische ministers in kabinetsraad bijeengekomen in verband met het Belgisch- Nederlandse akkoord omtrent het kanaal TerneuzenGent. Na afloop van deze vergadering deelde de Belgische minister van volksgezondheid, de heer Meijers de pers mee, dat de kabinetsraad 'zijn goedkeuring j aan het akkoord hechtte. Alvorens dit geschiedde, hadden de ministers van verkeer en openbare werken, de heren Segers en Van Au- denhoven, de kabinetsraad verslag uitgebracht over de onderhandelin gen, die zoals gemeld zaterdag j.l. in Den Haag plaatshadden met betrek king tot het ontwerp van de over eenkomst Gen tTerneuzen Uit de mededelingen, die minister Meijers deed bleek echter, dat de problemen rond de vaststelling van de toekomstige havenrech ten van Terneuzen nog niet ge heel zijn opgelost. Deze proble men vormen voor de Belgische re gering echter geen belemmering, de overeenkomst te ondertekenen. De ongemakkelijke banken verdwe nen uit de gerestaureerde hervormde kerk van Kamperland; comfortabele stoelen kwamen er voor in de plaats. Foto PjZ.C.). Gift van prinses Wilhelmina voor Tuindorp Oostzaan (Van onze Haagse redactie) Tot dinsdagochtend was voor de slachtofers van de overstroming in Tuindorp Oostzaan op de gironum mers van het Rampenfonds en het Watersnoodcomité Amsterdam een bedrag van 936.920,15 ontvangen. Sinds zaterdag is het totaalbedrag dus met 117.000 gestegen. In dit bedrag zijn niet verwerkt de opbrengsten van de collectes die het Rode Kruis zaterdag in tal van gemeenten heeft gehouden en die in andere gemeenten nog zullen worden gehouden. Dinsdagochtend om 12 uur waren bij het hoofdbestuur van het Rode Kruis de opbrengsten van 62 afdelingen die in totaal 379.844 gulden hebben gecollecteerd. Hieron der bevinden zich, behalve de grote opbrengsten van Den Haag met 71.000 en Amsterdam met ruim 130.000 gulden, o.a. de resultaten van de volgende gemeenten: Bols- ward 1888 gulden, Franeker 513 gul den, Gaasterland 257 gulden. Sneek 4022 gulden. Leeuwarden 3800 gulden Emmen 2300 gulden, Meppel 2300 gulden, Urk 1180 gulden, Oldenzaal 1920 gulden, Borculo (voorlopig) 1700, Eibergen 1500, Nijkerk 2400, Apeldoorn 9000, Ede (voorlopig) 11.700, Beverwijk 7540, Zandvoort 1216, Oude-Tónge 2378, Vüssingen 1000, Tholen (voorlopig) 275, Zuid- Beveland-West (voorlopig) 540 gul den. Ook prinses Wilhelmina heeft een aanzienlijke gift geschonken aan het Nationaal Rampenfonds ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp Oost zaan. INGRIJPENDE RESTAURATIE Morgen ingebruikneming bedehuis wordt opgebracht. Wel moesten enkele leningen worden aange gaan, maar die zullen over onge veer tien jaar geheel zijn afbe taald. Teneinde aan allo ver plichtingen te kunnen voldoen, is de hoofdelijke omslag verdubbeld. Ook liet feit, bijvoorbeeld, dat de oogstcolleete meer dan f 5000 heeft opgebracht, heeft een gunstige invloed gehad op het ingrijpende restauratieplan. „Martelwerktuigeri' De vier muren van de koek zijn op nieuw bezet, er is een nieuwe be tonnen vloer gestort met daarover een fraaie parketvloer, het plafond is geheel vernieuwd en een moderne preekstoel is geplaatst. De oude ban ken „martelwerktuigen" waren het volgens de heer Schenk zijn verdwenen en hebben plaats moeten maken voor gemakkelijk zittende stoeltjes. In totaal zijn er boven en beneden 350 zitplaatsen. Het geheel is in frisse, lichte kleuren gehou den, zodat het kerkgebouw niet meer te herkennen is van zijn vroegere status. De in Gothische stijl uitge voerde ramen zijn uitgebroken en nieuwe vierhoekige ramen zijn ge plaatst. Gedurende do restauratieperiode hebben de hervormden van Kani- lerland 800 belijdende en doople- len op een zielental van 1800 's morgens gekerkt ïn het verenigings gebouw „Renata" en 's middags in de gereformeerde kerk. De heer v. d. Peijl Beurs met spaargeld verbrand in kachel (Van onze correspondent) Het gezin van de werkman A. Boon- slra te Hardegarijp is ernstig gedu- fieerd doordat een in de asla van de n de voorkamer staande kachel op geborgen beurs met papiergeld ter waarde van 1350 gulden zondagmor gen, toen de heer Boonstra de kachel aanmaakte, is verbrand. Het geld was uit veiligheidsoverwegingen in de asla gelegd van de kachel, die slechts een enkele keer wordt gestookt. Voordat hij de kachel ging aanma ken, had de heer Boonstra nog wel aan het geld gedacht, maar toen hij de la opentrok, zag hij de beurs die helemaal vooraan lag, in het donker niet liggen. Toen korte tijd later zijn echtgenote beneden kwam en bemerk te dat de vulkachel brandde, dacht zij meteen aan het geld. De portemonnee was reeds in brand en geheel door het vuur verteerd. Van het geld was slechts een restje ver koold papier over. Nagegaan wordt, of de Nederlandsche Bank nog iets van het bedrag zal kunnen terugbeta len. Het gezin had kortgeleden een kleine woning aan de Rijksstraatweg gekocht. Deze zou over enkele dagen gedeeltelijk worden betaald met «et thans verbrande spaargeld. Boerderij uitgebrand In de nacht van maandag op dinsdag werd de brandweer van Nijmegen en ook die van Beuningen-Weurt ge alarmeerd voor een felle brand in de boerderij van de landbouwer Nielsen, gelegen aan de West-kanaaldijk bij het Maas- en Waalkanaal. Boer Nielsen en zijn familie werden door 't vuur verrast en konden zich ternau wernood redden. Er viel niet meer tc denken aan het redden van de land- bouwmaterialen en vee. De boerderij was verzekerd. Bij overgang drostambten 1800 Nederlanders betrokken Het is niet met volstrekte nauwkeu righeid te zeggen hoeveel Nederlan ders bij een eventuele afstand van Elten en Tudderen, op een niet bekend tijdstip in de toekomst, op Duits ge bied zouden komen ta wonen. Naar schatting op basis van de huidige ge gevens zouden hierbij in de drostamb ten Tudderen en Elten respectievelijk ongeveer 1000 en 800 Nederlanders betrokken zijn. Het merendeel van de ze Nederlanders woonde vóór 1949 reeds op Duits gebied. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken me degedeeld in een nota aan de Tweede Kamer, Achter de verweerde en op enkele plaatsen gescheurde gevel van de Ne derlands hervormde kerk te Kamperland (gemeente Wissenkerke) is de afgelopen maanden een geheel nieuw „bedehuis" ingericht. Inwendig is de kerk geheel vernieuwd en wel zodanig, dat een nieuwe kerk niet fraaier kan worden ingericht! Bij de restauratie zijn alleen de vier muren van de kerk blijven staan en liet enkele jaren geleden in gebruik genomen orgel. Morgen donderdag om half zeven 's avonds zal het bedehuis van de Hervormde Gemeente van Kamperland tijdens een speciale dienst officieel in gebruik worden genomen. Het kerkgebouw dateert uit het jaar 1901. Pas enkele jaren later werd de hervormde gemeente van Kam perland zelfstandig (1910). Tot dat jaar behoorden de hervormden niet alleen gemeentelijk, maar ook ker kelijk tot Wissenkerke. In de loop der jaren en met name na de Twee de Wereldoorlog diende de noodzaak zich aan, het gebouw grondig te res taureren. Het duurde nog tot eind 1958 alvorens de plannen vaste vorm aannamen en architect P. J. 't Hooft te Goes opdracht werd gege ven tot het ontwerpen van een schetsplan. Een commissie werd in het leven geroepen, die de admi nistratieve werkzaamheden van de restauratie zou verrichten. Hierin kregen zitting de kerkvoogden P. D. Remijnse, J. C. Noordhoek, de ou derling G. P. Leendertse en diaken I. Ligthart Schenk. Du heer Schenk, die zich bijzon- dor voor de kerkrestauratie in teresseert, vertelde ons, dat in september met de restauratie is begonnen. Hiervoor was oen be drag benodigd van f 60.000, dat geheel door de gemeenteleden Bejaarde man doodgeslagen De 34-jarige mejuffrouw A. O. in de Van Spïlbergenstrnat 155 te Amster dam heeft gisteren de 76-jarige heer J. Obbes, met een hamer de schedel ingeslagen. De man was op slag dood. Zowel mejuffrouw O. als het slacht offer waren onderhuurders in dit perceel. Op het politiebureau aan de Lodewijk van Deysselstraat, waar zij werd verhoord, verklaarde zij, dat de oude man haar treiterde. Hij zou haar o.a. geregeld, maar ten onrechte, verweten hebben dat zij 'n verhouding met de hoofdbewoner onderhield. Ook gisteren ontstond er ernstige onenigheid tussen het tweetal. Op een gegeven moment haalde de vrouw een hamer uit een andere ka mer en sloeg de oude man, die in zijn eigen kamer op bed lag, de schedel in. Eerst geruime tijd later ontdekte de hoofdbewoner, die omstreeks kwart voor twee thuis kwam, wat er gebeurd was. Hij rende zijn huis uit en waarschuwde de politie. Agen ten troffen mejuffrouw O. nog thuis aan. De politie acht het niet uitge sloten, dat zij in een vlaag van ver standsverbijstering heeft gehandeld. Pianist en dirigent Edwin Fischer overleden De Zwitserse pianist en diligent Ed win Fischer is naar maandag be kend werd zondagavond op 74-jarige leeftijd te Zürich overleden. Fischer, zoon van een Praagse mu sicus, werd internationaal vooral be kend door zijn interpretaties van Beethoven, Bach en Brahms. Hij heeft ook verscheidene composities gemaakt. Bomen geopend terwijl sneltrein naderde De enige ernstige fout,- welke hij maakte ln de 40 jaren, welke hij bij de Nederlandse Spoorwegen diende, is de 63-jarige stationsassistent eer ste klasse H. S. uit Holten op 75 gulden boete subsidiair 15 dagen hechtenis komen te staan. Dinsdag morgen werd hem die straf door de rechtbank te Almelo opgelegd voor het feit, dat hij op ïn september van het vorige jaar de bomen van de overweg in de rijksweg Deventer— Almelo nabij Holten geopend had, terwijl een sneltrein in aantocht was. Dank zij het ongelooflijk snel rea geren van een O.A.D.-chauffeur W. A., Groot Wassink, die vol gas gaf, toen hij een trein op zich zag ko men aanstuiven, werd het leven van ongeveer 20 buspassagiers gered. De bus werd slechts aan de achter zijde gegrepen; ze werd weliswaar ernstig beschadigd kosten circa 7000 gulden maar het leven van de chauffeur en passagiers werd ge red. De overwegwachter, die reeds 19 jaar de overweg bij Holten had bediend, kreeg een ontevredenheids betuiging van de N.S. en is tot zijn pensionering te werk gesteld op het station te Holten. 0 Bij een brand ln de armenwijk San Martin aan de rand van Buenos Aires zijn 3000 mensen dakloos geworden. On geveer zeshonderd primitieve woningen gingen in vlammen op. f Advertentie) U HEEFT HET ZO TE PAKKEN! Kriebalhoest, keelpijn, epkomenrf» ver koudheid, verdrijf ze tnel mee Potter'» Linie. Duizenden vinden er degelijk» baat bijl Aandacht van regering voor grondspeculaties in Deltagebied (Van onze parleméntaire redacteur) Verscheidene Tweede-Kamerleden toonden zich dinsdag op de eerste ver gadering na het kerstreces bij de bespreking van de begroting van volks huisvesting en bouwnijverheid ingenomen met de stimulering door de regering van de uitbreiding van de woningbouw in de vrije sector en daar mee gepaard gaande een inkrimping van de woningwetbomv. Zij verlang den echter wel, dafc de volkswoningbouw, dat is de bouw van goedkopere woningen, waarvan de hunr door minder draagkrachtigen kan worden be taald, er niet onder zou lijden. Sommigen waren daar niet geheel gerust op. De heer Bommer van de P.v.d.A. was minder tevreden. Hij vond dat in de laatste jaren een deel van de wo ningbouw duidelijk verkeerd gericht is geweest. De christelijk-hïstorische heer v. d. Peijl kritiseerde de verdeling van het aantal jaarlijks te bouwen woningen over de verschillende provincies op grondslag van het statistisch woning tekort. In Zeeland bestaat een zeer laag statistisch woningtekort, name lijk van 500 woningen. De werkelijke woningbehoefte is er veel groter. Bo vendien zijn er veel krotwoningen op te ruimen. De toewijzing voor Zee land is daardoor in verhouding bij zonder laag. Er zijn slechts 600 woningen toege wezen voor 101 gemeenten. Er is een bijzonder groote pendeldienst naar de omgeving van Dordrecht en Rotter dam. Er zijn zelfs bouwvakarbeiders in Zceuwsch-Vlaanderen, die in Rot terdam werken en daarvoor twee en een half uur heen en twee en een half uur terug reizen. De bedoeling is om woningen voor hen in hun werkge bied op te richten.-De heer v. d. Peijl noemde dat een zeer ongunstige toe stand. De arbeidskrachten worden aan Zeeland onttrokken. In het alge meen moet men in probleemgebieden over voldoende woningen beschikken, zo betoogde hij, wil men ze aantrek kelijk maken voor de vestiging van industrieën. Hij drong bij de minister op een ruimere toewijzing aan. I)e opheffing van de huurbescher- ming in Zeeland wijst erop, zo vond hij, dat de regering meent dat er in Zeeland geen woningtekort meer is. Do werkeli jkheidis echter anders, voegde hij ér waarschuwend aan toe. Voorts herinnerde hij aan het ant woord dat de regering gegeven heeft op schriftelijke vragen van het socia listische Tweede-Kamerlid ir. Post humus over grondspeculaties in het Deltagebied. Zij vreest geen wilde ontwikkeling en zo zij toch mocht komen, dan zouden haar voldoende middelen ten dienste staan om er te gen op te treden. De heer v. d. Peijl was minder zeker en een verbetering van de afwatering van het omliggende gebied kunnen echter ook worden behartigd door een aantal werken van uiteenlopende urgentie, die tezamen eeü. investering vergen van 53 miljoen gulden. Deze werken kosten dus 43 miljoen gulden minder dan het bedijkingsplan. De minister meent echter op dit moment nog geen beslissing te moeten nemen. De regering wil eerst enerzijds meer klaarheid krijgen in de omvang van het totaal der uitgaven waarvoor zij in de eerstkomende jaren zal worden gesteld en anderzijds in de financiële en economische mogelijkheden. Mi nister Korthals is van oordeel eerst een definitief standpunt te mogen be palen zodra binnen een termijn van enkele maanden deze gege vens en de daarop te baseren beslis singen bekend zijn. In ieder geval zullen echter maatregelen, die ter verzekering van de veiligheid vereist zullen blijken, bevorderd worden, verzekert hij tot slot. In de woning van de heer en me vrouw Van de Driest-de Rooij aan de Lepelstraat te Vlissingen waren dins dagmiddag vele familieleden, vrien den en bekenden verzameld om het 60-jarig huwelijksfeest van de beide echtelieden mee te vieren. Zesender tig jaar lang is de 8^-jarige heer Van de Driest timmerman geweest bij de Kon. Maatschappij ,De Schelde". Mevrouw Van de Driest (81) doet nog steeds haar eigen huishouden. Haar echtgenoot is de laatste tijd wat slecht ter been. Het echtpaar heeft vier kinderen, tien kleinkinde ren en zes achterkleinkinderen, waar van er deze dag verschillenden pre sentwaren. Bloemstukken en fruit manden sierden de lcamer. Namens het gemeentebestuur kwam burge meester mr. B. Kolf} de gelukwensen overbrengen. Foto P.Z.C.) MINISTER TOXOPEUS Aan B.V.D. kleven geen ernstige feilen (Van onze parlementaire redacteur) Op dit ogenblik kleven aan de bin nenlandse veiligheidsdienst geen ern stige feilen. Als die er zijn geweest, dan is dat eerder geweest, namelijk in de periode, dat de geachte afge vaardigde, de heer In 't Veld, zelf in de regering zat. Met deze woorden besloot de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, een ver klaring, die hij dinsdag in de Eerste Kamer aflegde bij de voortgezette behandeling van zijn begroting. Deze verklaring was een antwoord aan de heren Diepenhorst (a.r.) en In 't Veld (p.v.d.a.) die vorige week kritiek op het werk van de B.V.D. hadden geleverd. De bewindsman was verheugd, dat ook volgens de heer In 't Veld, de B.V.D. niet bestaat uit een stelletje staatsgevaarlijke knoeiers, zoals sommige persorganen hadden ge schreven. dan de regering. Uit persberichten was hem gebleken, dat toch weer van grondspeculaties en aankopen sprake is. Hij vroeg hiervoor de aandacht van de regering. Tenslotte vroeg hij, of het de rege ring al bekend is, hoeveel gevallen er zijn, waarbij de claim tot vergoe ding van zoutschade niet is overge gaan aan de huidige eigenaar en of in deze gevallen een billijke regeling kan worden bereikt. Evenals ook de heer v. d. Peijl ge daan had, betuigde de heer Kodde van de S.G.P. zijn instemming met de bevordering van de bouw in de particuliere sector, doch hij verlang de er wel bij, dat maatregelen wor den getroffen, die goedkope bouw mogelijk maken. De opheffing van de wöonruimtewet zal met voorzichtig heid moeten geschieden, meende de heer Kodde. Het statistisch woningtekort zat meer afgevaardigden dwars, bijvoor beeld de heer Andriessen van de K.V.P., die de minister aanbeval naar een betrouwbare maatstaf te zoeken. Mevrouw Kuiper-Struyk, sprekende voor de V.V.D., verheugde zich er over, dat de minister zijn beleid ge leidelijk naar normale omstandighe den richt en dat een ruimere taak aan de particuliere bouwers wordt toegekend. Aan liet slot van de avond toonde de heer Westerhout van de P.v.d.A. zich teleurgesteld over de vaagheid van het ruimtelijk beleid van de regering, hoewel daarover juist in een land als het onze klaarheid zou dienen te be staan. De volksvertegenwoordiging heeft nog geen gelegenheid gehad zich uit te spreken en intussen gaan gemeenten en provincies door met het opstellen van plannen zonder sa menwerking en zonder coördinatie. Hij drong op een wettelijke regeling aan. die een duidelijk beleid van de regering weerspiegelt. Vandaag zet de Kamer de behande ling van de begroting van volkshuis vesting en bouwnijverheid voort. (Van onze Haagse redactie) Wanneer minister Korthals op dit moment zou moeten beslissen over het plan tot afsluiting van de Lau- werszee, dan zou zijn beslissing nega tief moeten zijn, gezien de overvloed van noodzakelijke en urgente wer ken, die in de komende jaren moeten worden uitgevoerd. Afsluiting komt aan verschillende belangen zeer wel tegemoet, constateert de minister in zijn thans aan de Tweede Kamer toegezonden nota over de afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee, maar dit werk vergt een investering van 96 miljoen gulden. De verhoging van de veiligheid van de waterkering 1 Advertentie De zagende pijnen van reumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere middelen fa len. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 7