Vervoers-Ioono verleg afgelast stakers negeerden ultimatum STUDENTENWEEKBLAD CONTRA ELSEVIER IN KORT GEDING TUINDORP OOSTZAAN: GEEN RECHTSTREEKSE RIJKSTAAK VAKBONDSKRITIEK OP NIEUWE BOUWSUBSIDIEREGELING BERGERS „VINOTRA II" HADDEN ZWARE NACHT OP SCHELDE DINSDAG 26 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde maandagmiddag om 16 uur de heer A. H. Stouthamer, gebo ren te Sas van Gent en woonachtig in Utrecht, tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, ge titeld Koolhydraatstofwisseling van de azijnzuurbacteriën. Dr. Stoutha mer is 28 jaar oud. De azijnzuurbacteriën zetten alcohol om in azijnzuur. Daarnaast zijn zij i)i staat druivensuiker direct te oxy- deren onder vorming van ongewone afbraakprodukten. Aan de oude inde ling van Frateur volgens het oxyda- tief vermogen kon nieuwe biochemi sche inhoud worden gegeven door vast te stellen welke oxydatieve sys temen aanwezig zijn (pentosecyclus, citroenzuurcyclus) en welke stoffen hiermee worden verbrand. De meeste enzymen van de genoemde enzym systemen zetelen in het protoplasma; die voor de directe alcohol- en suïker- oxydatie echter in de protoplasma- membraan, zodat deze stoffen niet dan na oxydatie die cel binnendrin gen. Op grond van de nieuwe gegevens werd de classificatie van de azijn zuurbacteriën herzien. Dr. Stouthamer is als wetenschappe lijk ambtenaar verbonden aan het la boratorium voor microbiologie. Pro motor was prof. dr. K. C. Winkler. Op de foto v.l.n.r. dr. .1. M. N. Wil ier s, mevr. en dr. A. H. Stouthamer, biol. lie. J. S. Schêll uit Gent. Tijdens storm sneuvelden op Texel 1500 bomen (Van onze correspondent) Eerst thans begint men enig inzicht te krijgen in de enorme schade, die de zware storm van woensdag heeft aan gericht in de Texelse bossen en dui nen. In de dennenbossen rond de Kook zijn volgens een voorlopige raming ten minste 1500 bomen gesneuveld. Dat is aanzienlijk meer dan tijdens dc storm van 1953. De oorzaak hiervan schuilt naar de mening van Staats bosbeheer in het feit, dat de storm dit maal op Texel krachtiger en vooral langduriger woedde dan zeven jaar geleden. Inmiddels is men met man en macht aan het werk getogen qm de gevelde bomen te ruimen en de ontstane wind gaten op te vullen. Wanneer dit niet snel gebeurt, bestaat er namelijk het gevaar, dat de bossen bij een volgen de storm het opnieuw zwaar te verdu ren krijgén. De meeste dennen zijn juist bp die plaatsen ontworteld, daar waar dat uit bosbouwkundig oogpunt beslist niet had mogen gebeur-én. De buitenste duinenrij werd vooral op het zuidelijk gedeelte van het ei land zwaar beschadigd. Naar men ons van de zijde van rijkswater staat meedeelde, is de toestand echter niet verontrustend. De zee heeft woensdag binnen enkele uren evenveel van de duinen weggesla gen als normaal tijdens een gehele winter Schenking van Limburg aan Rampenfonds Op een dooi' de commissaris der ko ningin van Limburg, dr. F. Houben, namens Gedeputeerde Staten van de ze provincie gedaan voorstel hebben Provinciale Staten zich gisteren er mee akkoord verklaard dat de pro vincie Limburg een bedrag van 5000 via het Nationaal Rampen fonds beschikbaar zal stellen voor de slachtoffers van de overstroming in het Amsterdamse Tuindorp Oostzaan. „IN EER EN GOEDE NAAM AANGETAST" Beschuldigd van antisemitisme Onder grote belangstelling heeft gis- tegen voor de president van de recht bank te Amsterdam een kort geding gediend, dat het onafhankelijke Am sterdamse Studentenweekblad Pro pria Cures (P.C.) aanhangig had ge maakt tegen de beide hoofdredacteu ren en de uitgevers van Elseviers Weekblad. Aanleiding hiertoe was een reactie van Elsevier op een 21-jarige student H. Plas, die een antisemitisch stuk had ingezonden aan de redactie van P. C., die daarvan de meest stotende passage in haar blad had opgenomen in de rubriek „Correspondentie", voorzien van een redactioneel na schrift: „Bent U nu de beloofde zoon van Hitier heiland Plas, 't klinkt niet onaardig". In het stuk in Elseviers Weekblad wordt dit fragment als antisemi tisch gesignaleerd. Het besluit met de woorden „Voor de schrijver en voor degenen die het stuk opnamen is niet Amsterdam, maar Cairo de aangewezen universiteitsstad". Op 9 januari verscheen in Elsevier een hoofdartikel over de recente vlaag van antisemitisme in en bui ten Europa, dat eindigde met de woorden „het tweede detail verschaft Nederland een droevige primeur: de antisemitische agitatie der commu nisten is in Amsterdam begonnen, te weten in het Amsterdamse studenten blad Propria Cures." MINISTERS ANTWOORDDEN OP VRAGEN Bezoek had oriënterend karakter Hoewel de overstromingsramp, welke Amsterdam-noord heeft getroffen, aan de direct betrokkenen zeer veel leed en schade heeft gebracht en na tionaal aanspreekt, dient zij, gezien de omvang van de overstroming en de omvang van de persoonlijke en materiële schade, uiet als een na tionale ramp te worden aangemerkt in dien zin, dat de opheffing van de gevolgen als een rechtstreekse taak van het rijk is te beschouwen. Dit werd meegedeeld door de minis ters Korthals en Klompé in antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Koersen (k.v.p.) naar aanleiding van het bezoek, dat deze ministers aan het overstromingsge bied hebben gebracht. De ministers zeggen in hun antwoord verder, dat het bezoek van de mi nisters van verkeer en waterstaat en van maatschappelijk werk een oriën terend karakter had. Zoals in de ver wachting lag, is bij dit bezoek en ook overigens gebleken, dat het ge meentebestuur van Amsterdam waar nodig in samenwerking met het provinciaal bestuur - - zeer wel in staat was met de te harer beschik king staande diensten en hulpmidde len dc nodige maatregelen snel en doelmatig te treffen. De regering acht het juist, dat het initiatief met betrekking tot de opheffing van de gevolgen van de ramp en de even tueel hierbij van haar te verwachten medewerking, bij het gemeentebe stuur ligt. Intussen heeft de regering er met voldoening van kennis genomen, dat het Nationaal Rampenfonds weer in functie is getreden en voornemens is vergoeding te geven voor de mate riële schade, geleden in de persoon lijke sfeer. Zij beveelt het beroep, dat het Nationaal Rampenfonds hier voor op de gehele Nederlandse bevol king doet, van harte aan. Haagse caféhouder door fluitende kogels gewekt De redactie van P. C. achtte zich in eer en goede naam aangetast en vor derde van de president rectificatie van de gewraakte artikelen, stopzet ting. van de verspreiding der desbe treffende nummers, een verbod van Elsevier om zich in de toekomst op nieuw in die zin uit te laten en publi- katie van het vonnis, alles op straffe van dwangsommen van vele duizen den guldens. De raadsman van de eisende redac tieleden, mr. H. R. Eyl, betoogde uit voerig dat Elsevier volkomen te kwa der trouw en tegen beter weten in 't studentenweekblad („dat zich gedu rende de 70 jaren van zijn bestaan door en door humaan heeft betoond") heeft beschuldigd van antisemitisme. Met een vernietigend onderschrift heeft de redactie zich van het inge zonden stuk gedistancieerd. „Bent U zo zeker van het vernieti gend karakter van dit onderschrift? Het is moeilijk te begrijpen en ook Elsevier zal een vraagteken plaat sen", zo interrumpeerde de presi dent. De raadsman van Elsevier, mr. J. van Dal, bestreed op juridische gronden de belediging en de onrechtmatige daad. Elsevier heeft op «en: gevaar van een bestaande mentaliteit willen wijzen. Het oogmerk tot belediging achtte de raadsman evenmin aanwe zig. De m de dagvaarding- genoemde pas sage over de droevige primeur in Amsterdam, nl. het begin van de antisemitische agitatie der commu nisten, sloeg niet op hetingezonden stuk van H. Plas in P. C„ doch op een in 1958 in hetzelfde opgenomen arti kel getiteld „Israël de zee in zo deelde hij tot zichtbare verbazing van de eisende partij mede. De raadsman citeerde dit artikel uit voerig, evenals een groot aantal an dere fragmenten in oude uitgaven van P. C., waarmee hij zei het nihilis tisch karakter van het blad te willen aantonen. Dit nihilisme van jongelui vond mr. van Dal een groot gevaar, omdat dit in de geschiedenis vaak heeft geleid tot totalisme en dwang. Na re- en dupliek zei de president dergelijke schrijverij van nog nauwe lijks in de maatschappij opgenomen jongelui als een gevaar te beschou wen. „Het is eenvoudig lachwekkend dat U zich met dergelijk zaken be moeit" zo zei hij tot de talrijke stu denten onder de toehoorders. Hij bepaalde tenslotte de uitspraak op 1 februari. Ook België kiest Starfighter De Belgische luchtmacht zal worden uitgerust met de straaljagers van het type „Starfighter". Daartoe heeft de Belgische ministerraad maandag middag besloten. Na afloop van de kabinetsvergadering werd meege deeld dat de volgende drie punten tot dit besluit hebben geleid: Het maakt een vergaande integra tie mogelijk met de bondgenoten (De luchtmachten van West-Duits- land en Nederland zullen ook met „Stari'igliters" worden uitgerust). Het vliegtuig kan in gemeenschap pelijke produktie worden genomen. De aankoop van de „Starfighter" opent belangrijke vooruitzichten voor de Belgische industrie. De Belgische minister van landsver dediging, de heer Gilson, deelde inee, dat de westelijke mogendheden in to taal ongeveer 1000 „Starfighters" De Haagse caféhouder S. is maan dagochtend in alle vroegte gewekt doordat kogels door zijn woonkamer „„n™ i °v' Wok™. Do man woont Doven vijn fa,"ea cnn" Df Belgische indus- café aan ito Hocfkadc. Dc kogels, »°"den ingc- dic moest™ zijn afgevuurd vai? dé SigJSf 'lc h,"uw van sf.raa|- I traaf nf, drongen Tn en door Det £a ,™rdo vervaardiging ilalond. nadat zii eaten in de ruit i Ull-iustmg Belgie .verwacht, dat de Belgische industrie in totaal orders tot een be drag van 20 tot 30 miljard frank als gevolg van het aanschaffen van de ..Starfighter" zal krijgen. plafond, nadat zij gaten in de ruit hadden geslagen. Toen de caféhouder eindelijk een blik naar buiten durfde te slaan, was er niemand te zien. Behalve de schoten heeft hij ook niets gehoord. Het kan zijn, dat een klant bezwaren heeft gehad tegen een maning tot betaling en zijn misnoegen op deze wijze heeft geuit. Voorlopig tast de politie ech ter in het duister. ®In Eskilstuna In Midden-Zwdeen wordt bij het vaccineren van kinderen tegen poliomyelitis de kinderen hun tweede do sis levend vaccin toegediend in een glas limonade, welke methode de gang van za ken uiteraard zeer blijkt te bevorderen. In noordwest-Finland is een smokkel- affaire ontdekt waarbij voor een bedrag van anderhalf miljoen Zweedse kronen aan deviezen betrokken zou zijn. Hon derden mensen zouden zich hiermee heb ben ingelaten door bij allerlei banken toe ristendeviezen aan te vragen, die dan over de Zweedse grens verhandeld wer den hetgeen zeker meer dan tien miljoen Finse marken aan winst zou hebben op geleverd* VIERENTWINTIG UUR GEEN N.B.M.-BUSDIENSTEN „Regering laat zich niet door wilde stakingen onder druk zetten" Woensdag zullen niet, zoals aanvankelijk was bepaald, tussen de werk gevers en werknemers in het vervoerbedrijf enerzijds en de regering an derzijds onderhandelingen worden gevoerd over de loonvoorstellen. Dit vernam het A.N.P. van de zijde van het ministerie van sociale zaken, nadat een 24-uur-staking van het rijdend personeel van de Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij te Utrecht, die belangrijke diensten onderhoud op Arnhem, Amersfoort, Amsterdam, Het Gooi en Utrecht, om vier uur gistermiddag niet werd beëindigd. De regering had een ultimatum gesteld om voor dat tijdstip het werk te hervatten. sproken „over het feit, dat de lo nen, welke reeds 15 tot 20 procent lager liggen dan bij het bedrijfsle ven, thans nog tot een speelbal worden gemaakt van de te voeren tarievenpolitiek, waarbij de rege ring en werkgevers in hun sociale verplichtingen tegenover net ver voerpersoneel ver tekort zijn ge schoten". De staking was bedoeld „als 'n appèl aan de regering en werkgevers om aan deze onduld bare toestand op zeer korte ter mijn een einde te maken". Moeilijkhed en Door de staking ondervonden ver scheidene bedrijven moeilijkheden. Het in Utrecht wonende personeel van verschillende fabrieken in Zeist, Amersfoort, Bilthoven en Soest dat normaal met de vroege bussen van de N.B.M. vervoerd wordt, wachtte ver geefs op de gewone verbinding. Men kon later tal van vrachtauto's en be stelwagens van wasserijen, conser- venfabriekem een automobielfabriek en een metaalindustrie over liet Utrechtse stationsplein zien laveren om hier en daar personeelsleden op te pikken. In haar ultimatum had de regering gesteld, dat,de staking, uitgebroken tegen het advies van de bonafide vakorganisaties, het. tegen woensdag aanstaande voort te zetten beraad tussen de regering en de werkne mers- en werkgeversorganisaties over de lonen, arbeidsvoorwaarden en tarieven in de vervoerssector op on gewenste wijze doorkruiste. „De re gering beeft er reeds blijk van gege ven, een open oog te hebben voor de ■wensen van de werknemers in de ver voerssector. Zij kan echter niet toe staan, dat getracht wordt op de on derhandelingen door middel van wil de stakingen invloed uit te oefenen en zo met name de regering onder druk te zetten". Het stakende personeel had 's nachts in een resolutie ontstem ming en verontwaardiging uïtge- Tweede nota van Stichting Ned. Sporttotalisator Ten ^.eerste teleurgesteld over de wetsontwerpen, die bij de Tweede kamer zijn ingediend over de voet baltoto, heeft de Stichting Neder landse Sporttotalisator een tweede nota gepubliceerd, die evenals de eer ste (van 23 november j.l.) aan de leden van de Tweede Kamer is toe gestuurd. Het bestuur van de stich ting is vooral verontrust door de be perkende bepalingen in het ontwerp tot wijziging van de loterïjvvet. De samenstellers van deze tweede nota spreken over „tegenstrijdige en on juiste argumentatie, alsmede het ontbreken van argumenten in de bei- do memories van toelichting". Het land wordt overspoeld met En gelse en Duitse kansspelen met na genoeg ongelimiteerde prijzen. Met grote stelligheid kan worden voor speld, dat een Nederlandse sport- prijsvraag zonder ongelimiteerde prijzen in toenemende mate zal wor den verdrongen door buitenlandse kansspelen. In dit verband wijzen de samen stellers er. op, dat in Denemarken de maximumprijs eerst verhoogd moest worden tot 50.000 kronen, vervolgens tot 100.000 kronen en tenslotte tot 200.000 kronen Resumerend verzoekt het bestuur van de Stichting Nederlandse Sporttota lisator onder meer liet volgende: 1. het deelnemen mogelijk te maken zonder wettelijk voorgeschreven be gunstiging; 2. de maximum inleg te stellen op twee gulden; 3. geen be perkende bepalingen voor prijzen in de wet op te nemen; 4. aan de orga niserende instelling over te laten in hoeverre anders dan voor de sport gelden uit de opbrengst worden be schikbaar gesteld; 5. de voorgestelde omzetbelasting af te wijzen; 6. de voorgestelde belasting op prijzen af hankelijk te stellen van net opheffen van beperkende bepalingen. Bij de Nederlandse Bond van Ver- vo'erspersoneel was men gisteren verontwaardigd over het afgelasten van het voor woensdag vastgestelde overleg. „De regering kan toch niet besprekingen weigeren met een bond die zelf tegen de staking is" Hoewel men de actie veroordeelde, had men in vakbondskringen begrip ervoor, dat het personeel zijn geduld had verloren. Koningin Juliana als reüniste in Leiden Onder de circa 2500 reünisten, die gisteren uit alle delen van het land naar Leiden zijn gekomen ter viering van het twaalfde lustrum van de V.V.S.L. bevond zich ook koningin Juliana. In de loop van de ochtend arriveerde zij in Leiden aan het sta tionsplein om al spoedig ïn de kring van haar oud-studie- en clubgenoten opgenomen te worden. Liep de koningin temidden van haar jaarklasse (1927), haar dochter, de in Leiden studerende prinses Beatrix, maakte ditmaal deel uit van de ere wacht te paard. Via een deel van de binnenstad trok de stoet, waarin ook ruim 1500 V.V.SU.-leden mede liepen, langs de Academie naar het clubgebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg, waar het bestuur en de lustrumcommissie het voorbijtrekken van de vele „jaargangen" gadesloe gen. Gisteren werd het lustrum met een rede van de praeses, mej. M. de Vos tot Nederveen Kappel in de Pie terskerk officieel geopend. In aan sluiting waarop in het clubgebouw een zeer druk bezochte receptie was. VOOR MEER GOEDKOPERE WONINGEN Adressen van N.V.V. en K.A.B. aan Kamerleden Het verbomlsbestuur van het N.V.V. zegt in een adres aan de leden der tweede Kamer, met grote bezorgd heid kennis te hebben genomen van de door de regering voorgenomen wijziging der subsidieregeling voor de woningbouw. Het deelt in het algemeen de bezwa ren, die aldus het bestuur slechts zeer ten dele door aangekon digde veranderingen zijn weggeno men. De aangekondigde regeling schept een toestand van onzekerheid, juist voor die groepen der bevolking, waarvoor de woningnood het nij- pendst is. Dat vermindering van het contingent woningwetwoningen tot 37.500 wordt nagestreefd, schept een gevaar. Dit wordt onvoldoende .ondervangen door de mogelijkheid om in de loop van 1960 alsnog het contingent uit te breiden tot 40.000 woningwetwonin gen als het streefcijfer van goedko pe huurwoningen in de particuliere sector niet zou worden bereikt. Zulk een late aanvulling houdt op zichzelf nieuwe gevaren van een schoksge wijs verloop op de bouwmarkt in. TROSSEN KNAPTEN AF Schip thans veilig in Hansweert De bergers van hetwrak van liet in de Westerschelde gezonken binnen vaartschip „Vinotra II" hebben in de nacht van zondag op maandag enke le spannende uren meegemaakt. Een harde westenwind, die tot storm kracht aanwakkerde, sloeg de tros sen van twee sleepboten los, die de bok „Meeuw" van het bergingsbe drijf W. A. v. d. Talc te Rotterdam met in zijn stroppen bet. gehavende schip, van Walsoorden naar de vluchthaven van Hansweert; sleepten. Normaal zou men drie uur over de reis gedaan hebben: nu was men meer dan 12 uur onderweg. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de berging een dag later te verrich ten, maar met de dreiging van de storm in het vooruitzicht werd spoed gezet achter het karwei. Zondag avond om 9 uur kon dc drijvende bok „Meeuw" met zijn last naar Hans weert varen. Twee sleepboten, de „Zeehond" en de „Snip" trokken de hok. Eén sleepboot, de „Holland" lag langszij, evenals de pompboot „Wal rus". Omstreeks 10 uur nam de wind dermate in kracht toe, dat men nood gedwongen moest terugkeren. De Lrosscn, waarmee de „Zeehond" en „Snip" met de bok waren verbonden, knapten af en ook de pompboot ver loor contact met de drijvende bok. Het gevaar was toen niet denkbeel dig, dat het voorschip van de „Vino tra II" onder water zou verdwijnen en het achterschip, dat in de strop pen van de bok was bevestigd, met zich mee in de diepte zou sleuren. Gelukkig echter is het zover niet ge komen. Maandagmorgen omstreeks half tien arriveerde de bok in de vluchthaven van Hansweert. Een tankschip uit Antwerpen begon met het overpom pen van de olie. De rijkspolitie te water stelde op het schip een onder zoek in naar de aanwezigheid van papieren. Op de foto: de „Vinotra II" nog bevestigd in de stroppen van de drij vende bok „Meeuw" in de vlucht haven van Hansweert. Zeer ernstige bezwaren moeten zo vervolgt het verbondsbestnur te gen de subsidieregeling zelf worden aangevoerd. Het verbondsbestuur is van oordeel, dat een wanverhouding tussen de particuliere en de woningwetsector ten aanzien van de subsidiehoogte ontstaat voor overigens gelijksoorti ge woningen. Het verbondsbestuur komt tot de overtuiging, dat de voorgenomen wij zigingen van het woningbouwbeleid ernstige en niet noodzakelijke risi co's inhouden met betrekking tot de woningvoorziening, met name voor die grote groepen van onze bevol king, welke aangewezen zijn op wo ningen in de goedkopere huurklassen. Het dringt er bij de Kamerleden op aan door wijziging van de voorge stelde regeling de genoemde zwaar wegende bezwaren weg te nemen. Risico's Ook de K.A.B. heeft een adres tot de leden van de Tweede Ka mer gericht. De conclusie daarvan luidt dat, hoewel de pogingen van de regering de particuliere wo ningexploitanten te interesseren voor de bouw van goedkopere wo ningen wel instemming verdienen, de wijze waarop de regering zulks meent te moeten bevorderen, het gevaar inhoudt van het niet tot stand komen van een voldoend aantal woningen voor de bevol kingsgroepen die aangewezen zijn op goedkopere woningen. Het voorgestelde subsidiebeleid houdt tevens ernstige risico's in voor een te zware financiële belasting van die bevolkingsgroepen. Om deze redenen dringt het K.A.B.-bestuur er bij de leden van de Tweede Kanier met klem op aan, dat een zodanig beleid zal worden gevoerd, dat de bouw van meer goedkopere woningen dan thans is voorzien wordt gegaran deerd en dat de voorgestelde subsi dieverlaging aan de door de S.E.R. geadviseerde maximale liuurgTenzen zal worden gebonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9