PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wil Kongo 1 juni zelfstandig zijn? Belangrijke nieuwe opdracht voor Kon. Mij JDe Schelde" De Gaulle handhaaft Algerijebeleid en zal openbare orde herstellen GESPANNEN WACHTEN AAN IN ALGIERS Vandaag... „De president van de republiek en de regering zijn vastbesloten het door hen aanvaarde Algerïje-beleid te handhaven en de terugkeer van de openbare orde zo snel mogelijk te garanderen. Op dit punt zijn instructies, welke reeds zijn gegeven aan de hoogste vertegenworodiger van de regering (Paul Delouvrier) en de opperbevelhebber in Algerije (generaal De Challe) be vestigd". Aldus een verklaring welke maandagavond te Parijs is uitgegeven, nadat de Franse ministerraad gedurende drie uur in spoedzitting bijeen was geweest om de troebelen in Algiers te bespreken. De Franse regering is vastbesloten de poging tot revolte, welke door de ultra-rechtse elementen ónder de Europese bevolking van Algerije ondernomen is, de kop in te drukken. Debré naar brandpunt vertrokken Uit betrouwbare bron in Parijs is maandagavond vernomen dat premier Debré per vliegtuig naar Algiers is vertrokken. Zijn vertrek wordt te Parijs in verband gebracht met hardnekkige geruchten dat de strijdkrachten niet bereid zijn, gewapender hand tegen de oproerlingen op te treden. In geheel Frankrijk zijn allo openba re bijeenkomsten en demonstraties verboden. De politie van Parijs is versterkt. De regeringsgebouwen in do hoofdstad en de bruggen in het stadscentrum staan onder bewaking. In Frankrijk heeft De Gaulle de openbare mening vrijwel geheel achter zich, maar in Algiers, waar naar schatting ongeveer tweeduizend „ultra's" zwaarge wapend achter de barricaden en in twee openbare gebouwen zit ten, is de situatie anders. De Gaulle heeft generaal Challe geheime instructies gegeven. Ze zijn, blijkens het communiqué na de kabinetsvergadering, nog eens bevestigd. Tot dusver is niet be kend wat ze inhouden. Over de grens Een Nederlandse studiecommissie heeft zich in Keulen op de hoog te gesteld van de wijze, waarop de regionale televisie werkt in Duits land. Zij is daartoe gekomen, omdat er klachten kwamen uit de oostelijke grensprovincies van Nederland. Die klachten hielden in dat in de West- duitse regionale programma's vaak meer aandacht werd besteed aan de Nederlandse grensstreken dan de Ne derlandse Televisie Stichting deed. Het Algemeen Handelsblad (Amster dam) deelde over het bezoek van de studiecommissie nog mede, dat de voorzitter van de Nederlandse Tele visie Stichting zich te Keulen liet interviewen voor het Duitse beeld scherm. Hij verzekerde daar, dat de Nederlandse regering een overwe- f ende invloed moet hebben op even- uele regionale televisiediensten. In de eerste tijd wil men zich beper ken tot uitzendingen van tien minu ten, maar men is het er nog niet over eens hoe en waar de programma's uitgezonden zullen worden. Gebleken is dat men in het oosten van Neder land zich hoe langer hoe meer oriën teert op de Duitse televisiestations. Het probleem dat hier wordt aan gesneden geldt in zekere zin ook voor Zeeland. Hier gaat het echter niet om Duitse televisiesta tions, maar om de Belgische, die wel iswaar geen bijzondere aandacht aan Zeeland schenken, maar waarop toch dc Zeeuwse televisiekijkers zich sterk oriënteren. Indien de Nederlandse Televisie Stich ting door regionale programma's de kijkers krachtiger wil binden aan Nederland, dan zal zij ook aan Zee land moeten denken. Erkend moet worden, dat de radio- ten televisie-) verenigingen ook nu reeds van tijd tot tijd reportages brengen uit Zeeland. En wanneer het aantal reportages vrij gering is ge bleven, dan schuilt wellicht de ver klaring voor dat teleurstellende feit gedeeltelijk in een te geringe aan drang, die van Zeeland uit op deze verenigingen werd uitgeoefend. Het ging overigens in het verleden alleen maar om ae radio en daarbij bestond nauwelijks een aanwijsbare concur rentie in de opbouwende zin met België. Dat is anders, nu zich bij de radio het zo „overrompelende" televi siemedium heeft gevoegd en nu de Belgische televisie-uitzendingen zo sterk de aandacht in Zeeland af leiden van wat Nederland op televi siegebied verricht. Hier ligt toch wel een taak voor de provinciale afdelingen van de radio verenigingen. Kunnen zij er niet voor zorgen, dat in de toekomst Zee land beter aan bod komt Wanneer straks inderdaad regionale televisie uitzendingen van tien minuten mogelijk gemaakt worden, dan beho ren zij het toch in de eerste plaats te zijn, die de belangen van de Zeeuwse luisteraars en kijkers en ook de be langen van Zeeland dienen, door een vaste plaats te vragen voor een Zeeuws regionaal programma, waar in het eigen culturele leven van dit gewest op de voorgrond wordt ge plaatst. Tot dusver zijn, volgens te Parijs ontvangen berichten, 25 doden geval len en 140 mensen gewond geraakt bij de schietpartijen van zondag avond. Niet alleen in Algiers, ook in Oran en enkele andere steden is het gisteren en vandaag onrustig ge weest. In de voor het grootste deel door Europeanen bewoonde stad Oran heb ben 2000 mensen een betoging gehou den. Zij plaatsten autobussen over de wegen en sneden de banden kapot. De politie heeft prikkeldraadversper ringen opgericht. In Algries, Oran, Blida en Sidi bel Abbes hebben zakenlieden hun win kels en kantoren gesloten. Wapenstilstandsdag Te Algiers heerste gisteren een toe stand van afwachten. Parachutisten in camouflage-uniformen en met ma chinepistolen in de hand staan er te genover gewapende Europese kolo nisten, die zich hebben verschanst in kantoor- en universiteitsgebouwen op de steile helling tussen de rege ringsgebouwen en de haven. Aan beide zijden deed zich gister avond de slaap gevoelen. De soldaten hingen vermoeid op hun vrachtwa gens rond en de oproerlingen hadden zich zo goed en zo kwaad als het kan op hun barricaden of in de naburige gebouwen genesteld. De „wapenstilstandsdag" van maandag hebben de ultra's ge bruikt voor het versterken van hun barricaden, die thans meestal manshoog zijn. Gok de fourage- ring werd behartigd en hier en daar zag men de mannen maaltij den op houtvuren in de straten bereiden. Hun bedrijvigheid trok sterk de aandacht van nieuwsgie rigen en familieleden, aan wie men tenslotte tegen het vallen van de avond verzocht heen te gaan. Kort daarna kwam een nieuwe para chutisteneenheid de omsingeling van J~ betrokken stadswijk versterken naar het zich Jiet aanzien, op strengere wijze. Op een zestig meter afstand van de barricaden beletten zij iedereen de doorgang. Algemeen verwachtte men binnen afzienbare tijd een optreden van de overheids strijdkrachten, maar de mannen op de barricaden leken bereid te zijn het uit te vechten. Vandaag zullen de inwoners van Algiers hun doden ten grave dragen. Waarnemers vragen zich af of het dan zo rustig zal zijn j gisteren. D de Schelde-directie tekent te Accra 't contract voor de levering van acht vrachtschepen, waarvan zes gebouwd zullen worden door de Kon. Mij. „De Schelde" te VUssingen. Het contract werd gesloten met de staat Ghana en met de ,JSlack Star Line". Op de foto zittend in het midden de heer Hup- kes. Links van hem Z. Exc. de heer Krobo Edusei, minister van trans port. Staande van links naar rechts de heren Max Kobbina, Armah, di rectieleden van de Black Star Line, en S. Wertheimer, eveneens van de Black Star Line. „Fransen moesten uit Bizerta weg" President Bourguiba van Tunesië heeftgisteren in een toespraak de ontruiming van de Franse militaire basis'jn Bizerta vóór 8 februari ge.- eist. Op die datum, zei hij, zullen wij maatregelen nemen tot evacuatie van de laatste Franse soldaat uit Tunesië. De president riep op tot een raars naar de Franse ambassade als pro test tegen het Franse voornemen een atoombom in de Sahara tot ontplof fing te brengen. Bourguiba zei vin de twee weken vóór 8 februari hopen wij tot een vreedzame oplossing te komen. Wij hopen dit, maar zijn er niet zeker van. Wij hebben Frankrijk vele kan sen gegeven, maar de twee jaar van wachten zijn niet verloren. Het Tu nesische volk moet voorbereid zijn, want Frankrijk zal misschien geweld gebruiken, maar er bestaan interna tionale lichamen en wij hebben vrienden in de wereld". Acht februari is de tweede verjaar dag van het bombardement van het Tunesische doip Sakiet Sidi Joessef door Franse vliegtuigen. DE BRUSSELSE R.T.C. Kasavoeboe liep uit vergadering De in het „Gemeenschappelijke Front" verenigde Kongolese groeperingen op de ronde-tafel conferentie te Brussel hebben volgens nog niet bevestigde be richten besloten om van de Bel gische regering te eisen, dat de soevereiniteit op 1 juni van dit jaar aan Kongo zal worden overgedragen. Dit zou volgens berichten uit Belgische bron maandagmiddag zijn besloten op een afzonderlijke bijeen komst van het front, waaraan ook werd deelgenomen door de leider van het „kartel", Kasa voeboe. Het vaststellen van een datum voor de onafhankelijkheid en de afschaf fing van het koloniale handvest zijn de eerste punten van de agenda, die het gemeenschappelijke front voor de ronde-tafelconferentie heeft voor gesteld. In het voorstel van de Bel gische regering voor de agenda komt Een beeld van de relletjes in Algiers. Politieagenten snellen naar een be dreigd punt in het centrum van de stad. j§ is liet 30 jaar geleden dat de Wit-Russische generaal Koetjepow te Parijs op klaar- ee lichte dag werd ontvoerd, waarna niets meer van hem werd vernomen, welk raadsel nimmer is opgelost. viert de befaamde Ameri- H kaanse generaal Douglas Mac- EE Arthur, tijdens de Tweede We- reldoorlog opperbevelhebber van de geallieerde strijd- i§ krachten in de Stille Zuidzee ff H en in 1950 in Korea, thans f| ff voorzitter van de raad van commissarissen van Reming- ee ton Rand Inc., te Buffalo zijn fj SOe verjaardag. illinium Veertig kinderen bedolven bij aardverschuiving Inwoners van het dorpje Dimatiling in het zuidelijk deel van de Philippij- nen zijn zaterdagmiddag begonnen met de trieste taak van bet uitgra ven van 40 schoolkinderen die vrijdag bij een aardverschuiving levend wer den begraven. Hun schoolgebouw, gelegen aan de voet van een berg werd vrijdagmid dag door de aardverschuiving geheel bedolven. Alle beschikbare leden van de politie in de provincie werden naar Dimatiling gezonden om familie leden en vrienden van de slachtoffer tjes te helpen bij het uitgraven. Men verwacht niet dat er nog kinde ren levend zullen worden gevonden. SCHEPEN VOOR DE „BLACK STAR LINE" Redelijke werkgelegenheid tot eind 1962 thans verzekerd Directeur J. W. Hupkes keerde terug uit Ghana De dagbladen van de staat Gha na (westkust van Afrika) heb ben op hun voorpagina's met grote koppen het nieuws ge bracht, dat deze jonge staat sedert drie jaar onafhankelijk een contract voor de bouw van acht flinke zeeschepen af sloot. Dit miljoenencontract bezegelde de belangrijkste bouwopdracht in de wereldsclieepsbouw van de laatste tijd. Zes van deze schepen zullen ge bouwd worden door de Kon. Mij. De Schelde" te Vlissingen en twee op een Duitse werf te Lii- beck, maar voor deze laatste twee zal „De Schelde" ook nog de motoren leveren. De voorzitter van de Schelde-directie, de heer J. W. Hupkes, stond ons kort na zijn terugkeer uit Ghana een on derhoud toe. Het bevredigde hem uiteraard bijzonder, dat deze belang rijke opdracht in concurrentie met een groot aantal scheepswerven uit de gehele wereld voor Neder land was verkregen. Daarmee is voor „De Schelde" een zeer behoorlijke werkgelegenheid tot eind 19„2 ge schapen. „Al kan er", zo merkte de heer Hupkes op, „nog altijd werk bij". Het gemeentebestuur van Vlissingen zond reeds een gelukwens aan „De Schelde" bij het verkrijgen van deze opdracht. Staat Ghana Do staat Ghana, zo vertelde de heer Hupkes ons, heeft een gezonde eco nomie en een actieve handelsbalans. De voornaamste uitvoerprodukten zijn cacao en hout en wat cacao be treft is het zelfs de belangrijkste pro ducent ter wereld. Goede verwachtingen heeft men van de hanancnexport. Mede met het oog daarop zullen vier van de thans be stelde schepen voorzien worden van koelruimen. Van de minerale produkten moeten goud, diamant en bauxiet genoemd worden. De bauxietverwerking tot aluminium zal ter hand genomen worden door het Amerikaanse Kay- ser-concern, waarvoor een groot plan is ontworpen, dat onder meer omvat de bouw van een stuwdam in de Vol ta-rivier voor opwekking van elek triciteit. Het land, dat zevenmaal zo groot is als Nederland en ongeveer vijf mil joen inwoners telt, wordt bestuurd door een democratische regering on der leiding van premier Kwame Nkrumah. Black Star Line Direct na dc onafhankelijkheid in 1957 ontstond een nauwe samen werking met de staat Israël. Als re sultaat van die samenwerking werd de Black Star Line opgericht, een scheepvaartmaatschappij met 60 Ghanees en 40 Israëlisch kapitaal. De Zim-Israël-line te Haifa voert de directie van de Black Star Line. De levensvatbaarheid van de Black Star Line is gebleken. Zij vaart in hoofd zaak op West-Europa en Amerika. De Kon. Mij. „De Schelde" had reeds in Israël goede relaties in verband met de bouw van een scheepswerf in Haifa, waarvoor „De Schelde" enkele, maanden geleden een contract af sloot. Dit was mede van betekenis, toen in Maart 1959 de besprekingen aanvingen over de bouw van acht schepen voor de Black Star Line, die in do toekomst geheel met kapitaal van de staat Ghana zal werken. In Vlissingen In September 1959 kwam te Vlissin- een GhaneesIsraëlische com missie op bgzoek onder leiding van (Zie slot pag. 2 kol. S) de proclamatie van de onafhanke lijkheid eerst aan de orde nadat in Kongo verkiezingen zijn gehouden, wetgevende lichamen zijn gevormd en een regering zal zijn samenge steld. Loemoemba op komst De voorzitter van de Abako, Kasa voeboe, heeft maandagochtend de conferentiezaal verlaten nadat hij de eis had gesteld dat de conferentie grondwetgevende bevoegdheden zou krijgen. In conferentiekringen over heerst de mening dat dit een persoon lijke manoeuvre is geweest, waarvan hij het overige deel van het „kartel" niet^op de hoogte had gesteld. Men herinnerde eraan, dat de volgelin gen van Patrice Loemoemba, die vandaag in Brussel wordt verwacht, na uit de gevangenis te zijn ontsla gen om aan de besprekingen te kun nen deelnemen, reeds op de eerste dag van de conferentie deze eis had den gesteld. Kasavoeboe zou aldus de Belgische mening vrezen door Loemoemba te worden overvleugeld. Dat het besluit van Kasavoeboe geen boycot van de Abako een van de belangrijkste groeperingen in het „kartel" van de conferentie bete kent is overigens na het incident ge bleken. toen ook de overige afge vaardigden van de Abako na de her vatting van de vergadering weer hun plaatsen in de conferentiezaal inna men en maandagavond normaal deel namen aan het overleg over de agen da door het bureau van de ronde tafelconferentie. Agenda Xa maandagavond bijna twee uur te hebben vergaderd zou het bureau vau de ronde-tafelconferentie hebben be sloten een agenda aan de plenaire vergadering voor te leggen, waarin als eerste punt is opgenomen het vaststellen van een datum voor de overdracht van de soevereiniteit. Do overige drie punten van het compro mis zouden inhouden de regeling van de verkiezingen in Kongo, de vorm van het nieuwe Kongo en de maatre gelen voor de overgangsperiode. Aan de besprekingen werd deelgeno men door de Belgische ministers De Schrijver en Scheyven. Discontoverhoging in Denemarken Het tleense disconto is met ingang van heden verhoogd van 5 procent tot 51^ procent. VERWACHT... Geldig tot hedenavond LATER MEER BEWOLKING Aanvankelijk enkele opklaringen, maar in de noordelijke provincies nog enige regen. Later vanuit het zuidwesten weer toenemende bewol king. Geleidelijk tot matige en naar rich tingen tussen zuidwest eq zuidoost draaiende wind. Ongeveer dezelfde middagtempera turen als gisteren. ZOX EX MAAN" 26 januari Zon op 8.31 onder 17.15 Maan op 6.34 onder 15.36 203e jaargang - no. 21 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. VERKLARING NA SPOEDZITTING MINISTERRAAD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1