Zeeuwse paardenfokkers ongerust over invoer van slachtpaarden KAMERLEDEN v. d. WETERING EN GEUZE SPRAKEN IN POORTVLIET BEHEER ZANDKREEKGEBIED ALS NATUURRESERVAAT 3{ KLMK1 DIRECTEUR A. DE JONGE NAM AFSCHEID VAN ONDERWIJS CONCRETE INITIATIEVEN VOOR SLOEPLAN GEWENST PROVING1 ALE ZEEUW SE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1960 VERGADERING VAN HET TREKPAARD Afwijzing subsidieverhoging vergt aanspreken van het kapitaal De Zeeuwse paardenfokkers zijn ernstig ongerust over de grote invoer van slachtpaarden in Nederland. De Nederlandse paarden zijn daardoor vrijwel onverkoopbaar geworden en als er nog enkele dieren worden verhandeld, dan zijn de prijzen matig. Tijdens de maandagmiddag in Goes gehouden algeméne ledenvergadering van de afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereniging Het Nederlandsche Trekpaard" werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de invoer van deze slachtpaarden. De heer W. de Buck uit Melïskerke noemde dit zelfs een dolk steek in de rug van de fokkers. Hij wees erop, Jat in drie kwarta len van 1958 ruim 5700 paarden werden geïmporteerd en in dezelf de periode van 3959 liefst 16.000 dieren. De heer De Buck was van mening, dat de vereniging in sa menwerking met andere belang hebbenden op korte termijn een actie moet ondernemen. Hij drong aan op een vergadering van alle stamboeken om deze aangelegen heid eens uit de doeken te doen. De algemeen voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging „Het Nederland sche Trekpaard", de heer J. A, Stols uit Sint-Philipsland, die de vergade ring bijwoonde, verklaarde, dat Ne derland contractueel met andere lan den is gebonden. Deze zaak heeft evenwel de aandacht van de vereni ging. Achter de schermen wordt hard aan een oplossing gewerkt, aldus spreker. Ook in de kringvergaderingen van Noord-Beveland en Oost Zeeuwsch-Vlaanderen waren de bezwaren tegen de grote invoer van slachtpaarden ter sprake ge komen. Enkele afgevaardigden stipten deze kwestie opnieuw aan in de algemene vergadering van de afdeling Zeeland. Opening Een openingswoord was bij de aan vang gesproken door de voorzitter, de neer J. Q. C. Lenshoek uit Kloe- tinge, die meedeelde, dat dank zij: de actie van enkele leden het jaar met een ledental van 2001 werd afgeslo ten. Hierdoor werd het vijfde hoofd bestuurslid „gered". Als het leden tal minder dan tweeduizend zou zijn feweest, dan zou het aantal hoofd- estuursleden moeten zijn ingekrom pen van vijf tot vier. De voorzitter betreurde hel. dat" de Provinciale Staïen van Zeeland het verzoek om suhsïdievcrhoging tot 2250 hebben afgewezen. Hierdoor moeten we noodgedwongen ons kapi taal aanspreken, aldus de heer-Lens hoek. Op de begroting voor 1960 staat onder het hoofd ontvangsten al een bijdrage Uit hét kapitaal van 1032,53. Üit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. J. Capon, bleek, dat het ledental enigszins was afgenomen. Hij had ln zijn ledenstaatje nog niet opgenomen de. acht nieuwe leden, die de 2001 vol maakten. De stand op 20 december was: Schouwen-Duiveland 109 (v. j. 104); SL-Philipsland 17 (18); Tholen 93 (103); Noord-Beve- land 30 (41); Zuid-Beveland 229 (241); Walcheren 361 (358); Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 699 (704); West Zeeuwsch-Vlaanderen 453 (466) en buiten Zeeland 2 (2). De secreta ris memoreerde voorts allerlei activi teiten, zoals de verschillende keurin gen en de nationale tentoonstelling. Hij besloot zijn uitgebreid' jaarver slag, met erop te wijzen, dat op ieder boerenbedrijf een paardenspan aan wezig dient te zijn. De begroting voor 1960 werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 14.453,61. De heer J. Q. C. Lenshoek werd her kozen als voorzitter. De periodiek af tredende bestuursleden A. L. C. Brooijmans te Tholen, Jz. Groenewe- ge te Hoedekenskerke, Jac. de Put ter te Axel, C. H. A. Stols te St.- Philipsland en A. J. E. Temmerman te -Hoofdplaat werden herkozen. In de vacature wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd van de heèr Iz. van Maldegem te Kortgene werd be noemd de heer R. J. Scheele te Wis- senkerke. Tot hoofdbestuurslid werd in de vacature J. Q. C. Lenshoek be noemd de heer Iz. Groenewege. De heer Iz Ide Buck te Grijpskerkè werd aangewezen als zijn plaatsvervanger. Wegens het periodiek aftreden van de heer C. van Hoeve te Groede als hoofdbestuurslid werd benoemd de BIJEENKOMST C.H.U. Onderwerp: „Koers 1960" De Christelijk Historische Unie op Tholen heeft maandagavond voor een groot aantal belangstellenden een bijeenkomst gehouden in do boven zaal van het gemeentehuis te Poort vliet. Sprekers waren ir. M. A. Geuze uit Poortvliet, lid van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en de heer F. H. v. d. Wetering, lid van de Tweede Kamer, die het onderwerp „Koers 1960" inleidden. De heer Geu ze bepaalde zijn gehoor bij de begin selen van de Unie en de heer Van de Wetering gaf een schets van de poli-"1 tiéke situatie. Als eerste spreker voerde ir. Geuze het %voord, die verklaarde, dat de C. H.U. geen strak georganiseerde par tij is maar een unie. „Het gaat bij ons om verdraagzaamheid en begrip voor elkaar", aldus spreker. Leden van de C.H.U. vindt men vol gens hem onder vrijwel alle kerkge nootschappen. Het uitgangspunt van de unie is dualistisch: enerzijds rege ring (ministers), anderzijds de Sta ten-Generaal. De regering dient te regeren, de Staten-Generaal zijn er uitsluitend voor kritisch toezicht", zo betoogde hij. Volgens de inzichten van de C.H.U. zijn de ministers geen zetbazen van de politieke partijen. Alleen dienaren van de Kroon. Het Evangelie dient de politieke aspecten te bepalen. Nieuwe koers Sprekende over de politieke si tuatie in ons land verklaarde de« heer Van de Wetering in zijn re de, dat het uitgesloten is, dat het nieuwe kabinet een radicaal an dere koers gaat varen. Hij wees er voorts op, dat sedert de Tweede Wereldoorlog veel goeds tot stand is gekomen in ons land. „Het politieke uitgangspunt van de C.H.U. is nooit geweest een tegenstander te verguizen. Wij zijn niet blind voor NATUURBESCHERMING IN ZEELAND RADIOEN T.V.-RUBRIEK oren, jien c/v scfvnjven Bijster Roos Boelsma, Charles Hol land, Herman Schey, het Groot Om roepkoor en het N.C.R.V.-Vocaal En semble een Bruckner-concert verzorgd in de „Festhalle" te Vierssen in Duits land. Voor het Groot Oroepkoor was het de eerste maal, dat het buiten 's lands grenzen optrad. Opnamen van dit concert worden uitgezonden in het K.R.O.-programma om 20.50. Uitge voerd werden het Te Deum Laudamus en de 9e Symphonie van Bruckner. Televisie In het N.C.R.V.-filmprogramma wordt allereerst vertoond de film „De denkende machine" als Amerikaanse bijdrage in de serie „Wetenschappelij ke curiositeiten". Een film over fan tastisch machines, die met ingenieus geconstrueerde „intelligentie" spelle tjes kunnen doen, puzzels oplossen en muziek componeren. Vervolgens een film, die juist door de persberichten van de laatste weken weer actueel is geworden: „De jongste dochter van de tsaar". In 1920 werd in Berlijn een jonge vrouw aangetroffen, die be weerde de dochter Anastasia van de vermoorde tsaar van Rusland te zijn. De belanghebbenden bij de erfenis wilden in de vrouw niemand anderp zien dan een indringster, hoewel som migen niet konden ontkomen aan de gedachte, dat zij de waarheid sprak. In Amerika werd op allerlei onwaar dige manieren getracht, haar de erfe nis te ontnemen. Zij keerde terug naar Duitsland, waar zij en haar vermo gen nog steeds het onderwerp zijn van rechtsprocedures. Deze geschiede nis vormt het onderweip van de film „De Jongste dochter van de tsaar" (Regie Falk Harnack). De Vlaamse televisie zendt om 20.25 Patati-Patata, een muzikale komedie uit. Vervolgens komt om 21.00 uur de filmthriller „Conflict" op het scherm. Deze film wordt gevolgd door „Ver geet niet te lezen", Jos de Haas inter viewt B. Mesotten en Gaston Durnez, verder bespreekt Jos de Haas het boek van Gerard Walshap „De familie Roothooft" en de geschiedenis van „Adalaide, Eric en Carla", in één ro man verenigd. Jan Walravens ontvangt Jo Verbrug- gen, de auteur van „Spijkerbloemen voor Israël" en Bert van Aerschot naar aanleiding van zijn boek „Einde van een reis". Tevens bespreekt Jan Walravens de „Vreemdeling" een boek van de on langs overleden Franse schrijver Al- bert Camus. Ook de bundel „Dichter in New-York' van Frederico Garcia Lorca wordt in de vertaling van de dichter-sckilder Luc Tourner besproken. Minister van financiën besliste nog niet Do Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbesclierming voor zitter jhr. mr. M. van der Goes van Naters herinnert in haar jaar verslag over 1959 aan een wensplan voor de natuurbescherming en re creatie voor het gebied van Veerse Gat en Zandkreek. Dat plan werd destijds opgesteld door de Delta-werkgroep van de Contactcommissie. Dit wensplan, zo merkt de commissie op, heeft een be langrijke rol gespeeld bij het dooi de Prov. Planologische Dienst van Zeeland en de samenwerkende rijks diensten (Domeinen. Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer) opgestelde in richtingsplan voor dit gebied. Het verheugt ons, dat in 1959 het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland het be sluit nam de bereikte overeenstem ming te doen verwerken in een streekplan voor Veerse Gat en Zand kreek en aangrenzende gebieden. Ook over de financiering van de voorgenomen recreatieobjecten vindt thans overleg plaats. Welke instantie De natuurbescherming is uiteraard zeer geïnteresseerd in de vraag aan welke instantie dc ln dit gebied als natuurreservaat bestemde terreinen zullen worden toegewezen. Voor zo ver deze gronden, rijkseigendom zijn (dat is met hét merendeel het ge val), zou het naar de mening van het bestuur der Contactcommissie voor de hand liggen, voor het beheer van deze gebieden een oplossing na tc streven, vergelijkbaar met die van het beheer van het natuurreservaat De Beer. Dit. zou dus betekenen, dat deze terreinen, thans ressorterende onder de Dienst der Domeinen, in be heer zouden moeten worden gegeven aan een natuurbeschermingsinstan tie. Hiervoor zou zelfs aan de be staande Stichting 'Natuurmonument De Beer kunnen worden gedacht. De ze heeft immers reeds buiten het eigenlijke gebied van De Eeer reser vaten in beheer, zelfs in dc directe omgeving van de Zandkreek (het vogelreservaat de Katse Plaat). Het resultaat In .1958 heeft liet bestuur der Con tactcommissie tijdens een audiëntie een beroep gedaan op de minister van financiën, natuurgebieden in het Del tagebied de bestemming van natuur reservaat te geven en maatregelen te nemen, dat zij als zodanig kunnen worden beheerd, een en ander ter compensatie van natuurgebieden, die door uitvoering van de Deltawerken en door expansie van het Rotterdam se haven- en industriegebied verlo ren gaan. Het spijt ons, dat deze suggestie na een aanvankelijk hoop volle reactie van de zijde van de mi nister van financiën, nog niet tot veel concrete resultaten heeft geleid. heer A. J. E. Temmerman te Hoofd plaat. Zijn plaatsvervanger is de heer M. de Dobbelaere te IJzendijke. Als afgevaardigden naar de algeme ne vergadering van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" werden, benoemd de he ren A. N. Steendijlc te Nieuwerkerk (plv. A. J. Deïst te Zonnemaire), A. L. C. Brooijmans te Tholen (plv. J. L. M. Geluk te St.-Maartensdijk), P. G. A. de Lange te Wissenkerké (plv. R. J. Scheele te Wissenkerke). Aan gewezen werd als jurylid voor de stamboekmerriekeuringen de heer A. J. Termote te IJzendijke. De heer A. J. de Milliano te Waterlandkerkje werd in de financiële commissie be noemd. Tot slot hield dr. J. Tcsink, direc teur van de provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren in Zee land. een causerie over „Gezond heidsdienst en Trekpaardenfokke rij". Hij zette in grote lijnen het werk van deze dienst uiteen. Hij verklaarde dat thans de mogelijk heid is geschapen voor merriehou ders om middels een bloed- of urine-onderzoek de drachtigheid te bepalen. Op populaire wijze behandelde spreker de wormziektebestrijding, waarbij hij enkele nuttige wenken gaf.'Eenmalige behandeling is vol gens dr. Tesïnk beslist onvoldoen de: de behandelnig moet om de 6 a 7 weken geschieden. hetgeen mede door het toedoen van de socialistische partij is verwezen lijkt", aldus de heer Van de Wete ring. „Ons politiek handelen en den ken moet rusten in een norm, die buiten en boven ons ligt", vervolgde de inleider. „Dat is het woord van God". Uitvoerig belichtte hij voorts de politiek van het oude en het nieu we kabinet, waarbij hij er op wees, dat een gezond politiek klimaat al leen kan bestaan bij een gezonde oppositie. „Wij hadden die van de socialisten verwacht, maar het heeft niet zo mogen zijn", vervolgde hij. Volgens de heer Van de. Wetering Iiéeft het kabinet een moeilijke taak, „Het gaat bij de nieuwe koers om het scheppen van zoveel mogelijk kansen voor ieder. We moeten meer naar de eigen verantwoordelijkheid en het eigen initiatief", zo besloot het Tweede Kamerlid zijn aandachtig beluisterde causerie. Na do pauze werden tal van vragen op de beide sprekers afgevuurd, waarbij nog nader werd ingegaan op diverse aspecten. Als hoofd opleidingsschool voor kleuterleidsters Leerlingen, oud-leerlingen en de do centen van de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg hebben in de aula van de rijkskweekschool op onofficiële wijze afscheid genomen van de heer A. dc Jonge, tot voor kort directeur van deze school. Ongedwongen was het karakter van deze bijeenkomst, die, door de vaart en het élan waarmede door de leerlingen het programma gebracht werd, in de loop van de middag groeide tot een bijzonder ge slaagd feest» Dit programma bestond uit zang. spel, dans en schetsjes. Het marionettenspel, dat geheel gemaakt, geboetseerd, geschreven en gespeeld werd door de leerlingen van de hoofdakte onder leiding van mej. H. Dorleijn, verdient in dit feestelijk ge beuren een aparte vermelding. In zijn welkomstwoord vertelde de huidige directeur, de heer M. A. Hage, hoe deze afscheidsmiddag tot stand gekomen is en hoe het de leer lingen nóch de docenten bevredigd zou hebben, indien hier niets aan „gedaan" zou zijn. Talrijke oud-lccrllngen waren uit de provincie en van ver daarbuiten naar Middelburg gekomen om deze mid dag bij te wonen, tot grote verras sing van de heer en mevrouw Dc Jonge. Nadat het programma geheel ten einde was bood eén der leerlingen dc heer De Jonge een mozaïek aan, ont worpen en vervaardigd door de leer lingen van de opleidingsschool ondef leiding van de heer F. L. Maandag. Het mozaïek symboliseert in leven dige kleuren en moderne vormgeving het leven in de kleuterschooldc kin deven. die met hun plezierige en ver drietige dingen bij de kleuterleidster komen. Namens de oud-leerlingen sprak mevrouw N. Brouwer-Steur. In enr kele geestige cn gevoelige woorden beschreef zij, hoe de heer De Jonge voor de studerenden een vaderlijke vriend was geweest en zij vroeg hem. nu hij zoveel meer tijd heeft, om de oud-leerlingen eens opte zoe ken en zelf te zien waar en hoe ze Geslaagd bridgetoernooi van „De Vlissingse Fles" De feestelijkheden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van dc bridgeclub „Üe vlissingse Fles", die maandag 18 januari waren begon nen met een geslaagde feestavond voor de leden, werden zaterdag jl. besloten met een open toernooi, dat eveneens een volledig succes werd. Een overvol Strandhotel, waar niet minder dan 144 bridgers van heinde en verre, zelfs uit Antwerpen en Gent, waren samengestroomd, een uitgelezen prijzentafel, en niet in het minst een groep wedstrijdleiders en rekenaars onder leiding van de heer A. Van Iren, die als voorzitter ook zijn tienjarig jubileum vierde, waren daar debet aan. Over het algemeen duren dergelijke wedstrijden lang, doch met de inde ling, die zaterdag werd toegepast, waarbij acht tafels per ronde pre- cies dezelfde spelen speelden; werd 'n' buitengewoon vlot verloop bereikt. Nadat vanaf de 2e ronde tussenstan den bekendgemaakt waren, duurde het dan ook slechts enkele minuten nadat het laatste resultaat werd in geleverd, voor do totale uitslag kon worden bekendgemaakt, die er als volgt uitzag: Groep A: 1. horen Lainens-De Rie (Fles) 243" p.: 2. heren Knoop-Leer- touwer (V3.C.) 205 p.; B: 1. heer en mevr. Aamoutse (Fles) 235 p.: 2. heer en mevrouw Fonteyne (Fles) 218 p.; C: 1. heer en mevr. De Schip per (Arendskerke) 256 p.; 2. mevr. Knoop-heer v. d. Woestijne (V.B.C.) 215 p.: D: 1. dames Nijzing-Selieep- stra (Goes) 218 p.; 2. lïeer en mevr. Bode (Fles) 216 p.; E: 1. mevrouw Prang-heer Bouwman (Fles) 223 p.: 2. heer en mevr. Dockheer (Middel burg) 219 p.: F: mevr. De Munck- Heer L'abruyère (Middelburg) 269 p.; 2. dames Maas-Czech (Fles) 235 p.; G: 1. heren Warrens-Joris (Ant werpen) -238 p.; 2. heren Krijger- Vriesman (M'burg) 218 p.; H: 1. dames Polderman'-Wolthers (Mid delburg) 256 p.; 2. lieren Pot-Van Sekelen (Fles) 217 p.; I: mevrouw Labruyere-heer De Munclc (Middel burg) 233 p.: 2. heer en mevrouw Wiessner 214 p. ZEEUWSE SCHAAKCOMPETITIE Vlissingen III won van De Zwarte Dame, 7-3 Maandagavond vond weer een ont moeting plaats voor de Zeeuwse schaakcompetitie. In de tweede klos A speelde te Vlissingen het derde tiental van Vlissingen tegen „De Zwarte Dame" uit Krulningen. De Vlissingers wisten deze ontmoeting te winnen met 7-3. De gedetailleerde uitslagen luiden: Vlissingen HDe Zwarte Dame 7-3. ,G. M. SteinhauserJ. Karelse 0-1; J. P. WijtenburgH. Volbeda 1-0; D. AntheunisseJ. W. Hasman Vj- P. BenskiP. A. Huissoon 0-1: J. J. KroonJ. Quakkelaar J. OlijveJ. A. Gommers 1-0; M. EverseA. J. Dek 1-0; G. Schipper J. van Oosten 1-0; J. C. M. Dekkers' J. van Oosten 1-0; H. A. M. C. Smit RoetersJ. Waverijn 1-0. To taal 7-3. Examens Voor het praktijkdiploma machine- schrijven slaagden de dames D. de Bruine, C. Goedegebuure, N. Kaas hoek, C. J. Kurvink, J. A. Polderman, I. van den Boogaart, S. van Eenen- naam, A. J. Goedegebuure, A. A. Hcij- boer, M. Ligtendag, M. Kalis, S. Ampt en H. Rijnberg-Den Braber. 1 werken en leven, dankbaar deze taak in het leven te mogen vervul len. Zij bood de heer De Jonge een elektrische boor- en zaagset aan. Namens de docenten sprak de heer P. Minet, die op treffende wijze de heer De Jonge als directeur én als de man, die overal voor zorgde, be schreef. De heer De Jonge dankte in ziin antwoord allen voor de vriende lijkheid en de goede gezindheid, die hij altijd mocht ondervinden. Veel belangrijker echter dan de feestelijke middag en de mooie cadeaus, zijn het bovengenoemde eigenschappen ge weest, die zijn hart van dankbaar heid vervullen. Tot slot werd in de aula een gezamenlijke broodmaaltijd gehouden. Nog geen onderzoek naar vestigingsplaats hoogovenbe drijf Het is het vaste voornemen van mi nister Dc Pou.s om de regionale indus trialisatie in opbouwende zin te be vorderen en de particuliere initiatie ven daarbij zo veel mogelijk tc sti muleren en, waar nodig, te ondersteu nen, zo deelt deze minister in zijn me morie van antwoord over dc begro ting van economische zaken aan de Eerste Kamer mede. De minister is ook van oordeel dat de te verlenen steun aan de ontwikke lingskernen, er niet toe mag leiden, dat gezonde initiatieven, die zich el ders zouden ontplooien wórden ver waarloosd. Ten aanzien van het Sloeplan en het Kréekrakplan merkt de minis ter op. dat het voor de realisatie mogelijkheden van deze zeer kost- bare werken, vooral van belang zal zijn of het bedrijfsleven concrete Henk Backer vèrrijkt bezit aan hoorspelen De 62-jarige j'oumalist Henk Backer uit Rotterdam won met „Meester Keuls" de open hoorspelprijsvraag, die de N.C.R.V. indertijd uitschreef ter gelegenheid van haar zevende lustrum. De N.C.R.V. zond Backer's bekroonde werk gisteravond uit. Het stuk „Majoor Carla", behandelt het probleem van een te strak doorge voerde plichtsbetrachting. Het is ma joor Carla, die aan dat euvel ten on der dreigt te gaan in haar functie van hoofdverpleegster in een zieken huis. De directrice ziet de catastrofe naderen, grijpt in en stuurt zuster Carla een maand met vakantie. De onderdompeling in het normale leven, het loskomen van de discipline en het echt weer eens zijn in een levendig gezin, brengen Carla tot andere ge dachten. Zij keert terug in het zie kenhuis en weet dan als majoor mens te zijn en zuster onder de zus ters. Henk Backer kwam tot een voor treffelijke opbouw van de dialogen, liet alle voor een hoorspel gunstige factoren in zijn schepping meespelen, kortom het is een boeiend geheel, waarmee hij 't nog schaarse bezit aan goede oorspronkelijke Nederlandse hoorspelen verrijkte. Tiné Medema speelde de rol van Carla boeiend. Veel lof ook voor het spel van Jan Borkus en Fe Sciarone. VANDAAG Radio Alle dierenvrienden zullen ongetwij feld met genoegen luisteren naar A.V.R.O.'s jeugdprogramma „Do to vercirkel" van 16.30 tot 17.20 uur, wanneer het eerste deel wordt uitge zonden van „Een avontuur op dieren dag", een seriehoorspel in tien delen, geschreven door Cees Pijpers naar ge gevens van de Vereniging van Be scherming van dieren. In dit hoorspel wordt een bezoek gebracht aan het diereneiland, waarin alle, door de mens mishandelde of verwaarloosde dieren liefderijk worden opgenomen. „Een avontuur op dierendag wordt gespeeld door leden van de hoorspel kern onder regie van Emile Kelle- naars. Van 19.10 tot 19.50 uur is de vierde uitzending van de radiowed strijd „Tussen Keulen en Parijs", waarvan de baten ten goede komen aan het fonds tot financiering van Ne derlandse atleten voor uitzending naai' de Olympische Spelen te Rome. In A.V.R.O.S.'s amusementsprogram ma „Uit ben jekan men van 20.05 tot 22.00 achtereenvolgens luis teren naar „Hoe maakt U het", Wie komt er in zijn hobby?", „Erich duurt het langst" cn „Dagboek van een grootvader", waarin optreden Fie Ca- relsen, Ellen van Hemert, Louis de Bree, Coen Flink en Matthieu van Eysden. Van 22.00 uur tot 22.30 uur wordt een uitvoering door „Les solistes de Bruxelles" uitgezonden. Zij vertolken het Concerto grosso in G gr t opus 6 van Georg Friedrich Handel. Het strijkorkest „Les solistes de Bruxel les" dat op Nieuwjaarsdag voor de eerste maal voor de A.V.R.O.-micro foon optrad, werd in 1958 op initiatief van zijn dirigent gevormd ter gele genheid van de EXPO te Brussel en is algemeen door de pers een „opmer kelijk ensemble" genoemd. Dit ensem ble, dat uit voortreffelijke solisten bestaat en zich specialiseert op het uitvoeren van muziek uit de tijd van de Barok, wordt geleid door de pia nist-dirigent Jacques Genty, die zijn directie-opleiding heeft gehad bij Charles Munch, o.a. In een gezamen lijke stereofonische uitzending van de K.R.O. en A.V.R.O. over de zenders Hilversum 1 en 11 van 22.40 tot 23.30 uur kan men luisteren naar het eerste stereofonische hoorspel getiteld „Even schuilen", een spel van Aileen Burke en Leone Swart in de vertaling en bewerking tot stereofonisch hoor spel van Leon Povèl, die ook de regie voert. In een klankbeeld van Tom Bouws, dat de K.R.O. om 6.30 uur uitzendt, zal aandacht worden geschonken aan „Tegelen, het dorp van de Passiespe len". Joop Reinboud zal gesprekken voeren met de tekstdichter, de spel leider en vele medespelenden van de Passiespelen, die dit jaar weer in Te- gelen worden gehouden. Op 15 januari heeft het Radio Phil- harminisch Orkest olv Bernard Hai- tink en met medewerking van Corry initiatieven voor vestiging in deze gebieden toont. Naar aanleiding van vragen om een onderzoek te doen instellen naar de voor- en nadelen van de vestiging van een lvoogoverbedrijf aan het Sloe of in de kop van Noord-Holland merkt mi nister De Pous op, dat de vraag, of er in Nederland een tweede hoogoven- en staalbedrijf zal kunnen komen, een aantal deskundigen on zakelijk geïn teresseerden sinds enige tijd bezig houdt. Het gaat hierbij om technische, economische en financiële vraagstuk ken. Het vestigingsplaats-aspect is hierbij weliswaar belangrijk, doch het kan naar dc mening van de minister, niet op zich zelf beschouwd worden, los van aard en omvang van het pro ject, waartoe men op grond van ande re overwegingen komt. Het zou dan ook weinig doelmatig zijn om vooruitlopend op nadere ge- daehtenvorming over een concreet project, verschillende alternatieve vestigingsplaatsen aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. UIT DE ETHER WOENSDAG 27 JANUARI 1960 HILVERSUM I 402 m. 716 kc/s. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 12.00 VARA. 19.30 VP RO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 NWS. 7.10 Gym. 7.20 Gram- 7.23 Gram. en reportages. 0 00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Tips van de voedings- markt. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9 10 Gram. (945-9.40 Watcrst.). VPRO: 10.00 Schoolra dio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Ge- var. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 V. h. platteland. 1248 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstel- llngsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gespro ken portret. 14.00 Gram. 14.10 Kamerork. 15 00 V. d. jeugd. 17.00 Pianorecital. 17.15 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Rege- rlngsuitz.: Emigratlerubriek: Het emigra tiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Regeringsultz.: Ultwlsse- lingspr. over Japan, ln samenwerking met Radio Nederland Wereldomroep. 1840 R.V.U.: Het behoud en de vernieuwing van de cultuur in de Europese ruimte, door dr. K. J. Hahn. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr. V.P.R.O.: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Promenade ork. en solist. 20.50 Onsterfelijkheid met marsmuziek, hoorsp. 2140 Strijkork. 22,20 Keuren en kiezen, lezing. 2230 Nws 22.40 Gram. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, le zing. 23.15 Jam Session. 2345 Gram- 2345 24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/S. 7.Q0- 2-1.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S-O.S.-ber. T.10 Gram» 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8 00 Nws- 3.15 Radiokrant. 8 35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V- d. vrouw. 10.15 Gram- 10 30 Morgendienst. 11.00 Gram 11.20 Majoor Carla. hoorsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamer ork., koor en hobo. 12.37 Ned. Herv. Kerke!. 13.00 Nws. 13.15 Vijftien Jaar gele den, praatje. 13.20 Met Pit op pad, praat je. 13.24 Kamermuz. 13.45 Gram. 14.45 Pi anospel. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Pianoreci tal. 16.00 V. d jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Ork. muz. 18.15 Spectrum v. h. Christel. Organisatie-en Verenigings leven. lezing, 18 30 Leger des Hells-kwar- tier. 18.45 Boekbespr- 19 00 Nws. en weer- ber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 1040 Fanfare- muz. 20.15 Phllharm- ork en plano 21.15 Rein en onrein, klankb. 21.35 Gewijde muz. 22 05 Afrikaners stetlen hun eisen, rep. 22.20 Gram. 22-30 Nws. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Ptatennieuws 23 45-24 00 Nws. TELEVIF.PROGKAMMA'S NTS: 17.00 Int, Jeugdjoum. KRO: 17.10- 17.40 V. d. kind. NTS: 22.00 Journaal en weeroverz. VARA: 20,20 De wereld van vandaag. 20.30 Kunstrubr. 21 oo Rep. ijs- hockeywedstrijU. 21.50 Forum. VLAAMS-BELG. T-V .-PROGRAMMA'S 15.00-17.00 Reportage voetbalwedstr. van uit Lier, 19.00 Het vrije woord, lekenmo- raal en filosofte. 19.30 Nws. 20 00 V. d. vrouw. 20.30 T.V.-spet. 21.30 Automoblel- lcron. 22.00 Rep. voetbalwedstr. 22.45 Nws. FRANS-BELG. T.V.-PROGRAMMA'S 17.00-18.00 V d. jeugd. 19 80 De christenen^ ln het Sociale leven. 19.30 Het spel der beroepen. 20.00 Nws. 20,35 Gevar. muz. 21.35 Rep. 22.03 Lectuur voor allen. 22 40- Nw». BIJEENKOMST IN MIDDELBURG MINISTER DE POUS:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 10