PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OPROER IN ALGIERS; STAAT VAN BELEG Terneuzen: nu 16.000 inwoners BILT NEGENTIEN DODEN DOOR VUURGEVECHT TUSSEN ANTI-GAULLISTEN EN STRIJDKRACHTEN GESTOLEN AUTO MAAKTE SLACHTOFFER IN ROTTERDAM PRINS BERNHARD OP ANTILLEN BIJ INDUSTRIE-CEREMONIËN NOG GEEN LEVENSTEKEN VAN 440 AFRIKANEN IN MIJN 203e jaargang - no. 20 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. De Gaulle en Debré haasten zich naar Parijs Anti-Gaullistische betogers, gesteund door ge wapende reservisten, hebben zondag in het cen trum van Algiers barricaden opgeworpen en het vuur geopend op een politie- en legermacht die de orde zonder bloedvergieten trachtte te hand haven. Om elf uur 's avonds (Ned. tijd) was het officiële dodencijfer tot 19 gestegen. Er waren 141 gewonden. De ordediensten hadden daarvan 8 doden en 85 gewonden. Er was naar schatting een menigte van 20.000 personen op de been. De Franse opper bevelhebber, generaal Challe, riep onmiddellijk de staat van beleg uit. Een censuur op al het uit gaande nieuws werd ingesteld en om acht uur Kreten: „Massu aan de macht" en „De Gaulle aan de galg" Do betogers openden het vuur op wachten die op het Algierse forum aan stalten maakten do enorme menigte te verspreiden en de barricaden te slechten. Legerhelikopters lieten traangas in de menigte neer en verschei dene mensen raakten in de algemene verwarring gewond. Het treffen had plaats aan het eind van een dag vol demonstraties tegen De Gaulles Algerijnse politiek en zijn beslissing de parachutisten-generaal Massu, die ernstige kritiek op hem had geleverd, te ontslaan. Kreten als „Massu au pouvoir" (Massu aan de macht) en „De Gaulle aan de galg" waren gisteren niet van de lucht. „territoriale eenheden", leden van de „comités van weerbaarheid". De voorzitter van de „volksbeweging van de 13e mei", de president van de beurs van Algiers Robert Martel, 's avonds ging een avondklok in. Generaal Challe zei in een radiorede onder meer, dat het oproer niet over het Franse leger zal triomferen. „Ik heb regimenten uit het binnen land opdracht gegeven, naar Algiers op te trek ken". De toestand blijft zeer gespannen en men ver wacht dat de komende 24 uur zullen aantonen wie de feitelijke macht in handen heeft. Presi dent De Gaulle is zondagavond met het oog op de toestand van zijn buitenverblijf naar Parijs teruggekeerd en premier Debré heeft zijn reis naar Engeland onderbroken. deelde mede dat het commando be halve door Lagaillarde door Maurice Crespin wordt gevoerd. Eerste fase van een campagne? Van betrouwbare zijde in Parijs heeft United Press International verno men dat de rechtse extremisten een duidelijk omlijnd plan hebben om de regering-De Gaulle ten val te bren gen. Met Massu verwijten zij hem de „idealen" van de 13e mei te heb ben verraden en „een man van links" te zijn geworden. De extremisten zijn fel gekant tegen onderhandelingen met dc Algerijnse opstandelingen en vrezen kennelijk door de regering in Parijs te worden „verraden" en te worden „overgeleverd" aan de Alge rijnse nationalisten. De demonstratie van gistermiddag was de eerste fase van de campagne om De Gaulle ten val te brengen. Het ontslag van Massu, vrijdagavond, was het sein om te beginnen. Vrijdagavond reeds werden codetele- grammen verzonden tussen de leiders van de rechtse extremisten in Frank rijk zelf en de „ultra's" in Algerije. In Frankrijk is een aantal politici die een roi spelen in de beweging „ondergedoken" om arrestatie te ver mijden wanneer de „revolte" mocht mislukken. Een dér leiders van de „ultra's" in Algiers is een zekere Joseph Ortiz, die naar verluidt een strijdmacht van 3500 man onder zijn commando heeft. Ingegraven Gisteravond was het centrum van opstandige activiteit de universiteit van Algiers. Volgens de afgevaardig de Pierre Lagaillarde (een der leiders van de 13e mei-beweging), hebben zijn troepen zich ingegraven en zijn zij „bereid te strijden tot het uiter ste". Lagaillarde, een rode baret op het hoofd en een machinepistool voor de borst, inspecteerde gisteravond zijn troepen studenten, gewapend met revolvers, mitrailiettes en handgra naten en manschappen van de IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 1 Collecte in Amsterdam 1 bracht 128.000 op De zaterdag in Amsterdam onder auspiciën van het Rode Kruis gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds H ten bate van de slachtoffers H van de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan, heeft to- H taal f 128.735,41 opgebracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Fransificatie Kennelijk verwachten de complot- teurs dat zij de steun van het leger zullen krijgen wanneer de demonstra ties aanhouden. Een militaire junta in Algerije zou er bij de regering op aandringen de „liberale" politiek van het onder bepaalde voorwaarden toe kennen van zelfbeschikkingsrecht aan de Algerijnen te wijzigen in een politiek van „fransificatie", dat uil zeggen integratie van Algerije in Frankrijk. Door militaire en/of civiele activiteit in Frankrijk zelf zou de huidige rege ring van premier Debré ten val moe ten worden gebracht en worden ver vangen door een kabinet dat de zaak van „Frans-Algerije" met hart en ziel is toegedaan. Een beeld van de mijnramp in Zuid- Af rika. Twee redders maken van een korte rustpauze gebruik om gauw een kroes thee te drinken. Een van de mannen draagt een kooitje met een kanarie. Het beestje wordt mee genomen de mijn in. Zolang het blijft leven hoeft men niet hang te zijn voor giftig gasvertoont het evenwel bedwelmingsverschijnselen, dan moe ten de mensen terug tiaar de opper vlakte. DE DOOD OP DE WEG In Den Haag reed een chauffeur na botsing door HANDEL MET MEXICO VERELFVOUDIGD „Beachhouse gekozen omdat Italianen ons met rust laten" Prins Bernhard heeft zaterdagmid dag op een terrein bij Zee land ia (Curacao) de eerste steen gelegd voor de eerste verffabriek van de Nederlandse Antillen. De prins droeg een zwart kostuum met wit te anjer. Later maakte hij in open Thunderbird een korte ro rit om de nieuwe volkswoningwïjk Brieveugat te bezichtigen en ver volgens begaf hij zich naar de brouwerij van do Antilliaanse Brouwerij N.V. Deze brouwerij, de eerste op de Antillen, werd door hein offieieel geopend. Er waren honderden genodigden en uiter aard werd het eerste op de Antil len gebrouwen bier gedronken, Zaterdagavond bood de Antilliaan se Brouwerij N.V. aan de prins een diner aan in het hotel Cura cao Intercontinental. Zondagmorgen, kort voor zijn terug keer naar Nederland heeft dt prins in het paleis van de gouver neur te Willemstad, waar hij lo geerde, pers en radio ontvangen. Hij vertelde dat hij gaarne in Mexico is. Sedert zijn eerste be zoek in 1950 is de handel tussen Nederland, en Mexico elf maal zo groot geworden. Nog altijd zijn er goede mogelijkheden voor de Nederlandse bedrijven tot samen gaan met Mexicaanse onderne mingen, zoals de A.K.U. deed in samenwei-king met de Mexicaanse kunstzijdefabriek. Mexico heeft op het ogenblik een goed sluitende handelsbalans met een overschot. Er is een parallel te trekken met de Antillen, waar uit een soortgelijk samengaan de An tilliaanse brouwerij en de verffa briek ontstonden. Er bestaat in Ne derland zeker belangstelling voor DE RAMP IN COALBROOK Reddingswerk na nieuwe instorting gestaakt Nog steeds is liet niet gelukt de '140 ingcslotencn in dc mijn te Conlbrook (Zuid-Afrika) te bereiken. I)e/,e man nen zitten al sedert vrijdag op 200 ineter diepte ingesloten. l)o hoop hen nog in leven te vinden, is praktisch vervlogen. Zaterdagavond moest het reddingswerk door een derde instor ting gestaakt worden. Een ploeg van zeven man is zondagochtend de mijn binnengegaan om de situatie te on derzoeken. Van het resultaat van dit onderzoek zal afhangen of en zo ja 'wanneer de reddingspogingen hervat zullen worden. Op enkele kilometers van de mijnin gang werken technici koortsachtig om een kolossale diamantboor in ge reedheid te brengen. Deze boor is gisterochtend gearriveerd. Met deze boor hoopt men een luchtgat naar dc ingeslotenen te boren. De werkzaam heden worden echter belemmerd door grondverschuivingen, die het gevolg zijn van voortdurende ondergrondse instortingen. Enkele van de zeventig pony- paarden, die in de mijn werden ge bruikt, werden zaterdagochtend uit hun ondergrondse stallen naar de oppervlakte gebracht. Dit feit wekte toen onder de red- een industrieuitbreiding in de An tillen, doch het initiatief zo meent de prins dient van An tilliaanse zijde te komen. Als eco nomisch en cultureel bruggehoofd is er voor de Antillen zeker een taak. Tussen Rome en Florence Op een desbetreffende vraag deelde bezoek van een der prinsessen te de prins mede dat in 1960 geen verwachten is doch dat prinses Irene bij herhaling te kennen gaf dat zij bijzonder graag de Antil len en Suriname zou bezoeken. Op een andere vraag vertelde de prins dat inderdaad Beachhouse is gekocht, aan de Italiaanse west kust halverwege Rome-Florence en dat hot gehele gezin er erg enthousiast over is. Italië werd gekozen „omdat de Italianen ons veel meer met rust laten dan bij voorbeeld de Fransen, in het bij zonder de persfotografen. Zondagmorgen vroeg is de 21- jarige winkelier A. van Hooven uit Dordrecht op de 's-Graven- dijkwal te Rotterdam om het le ven gekomen, toen de door hem bestuurde personenauto werd aangereden door een uit tegen overgestelde richting komende vrachtauto, die over de verhoog de rijbaanafscheiding schoot. De bestuurder van deze vracht auto heeft na het ongeluk de auto verlaten; hij is nog niet op gespoord. De eigenaar van de vrachtauto, die in Rotterdam woont, heeft verklaard dat h voertuig hem ontstolen is. Een nog onbekend gebleven autobe stuurder heeft gisternacht met zijn lichte tweekleurige auto in de Van Bas'lr.nstraat in Den Haag de 76-ja- rigo in die straat wonende L. M. G. Kist aangereden. De auto, die in de richting van de Parallelweg reed, heeft de oude man geraakt, toen deze de straat overstak. De bestuur der stopte na de aanrijding eerst verliet de auto, heeft even naar de op de grond liggende man gekeken, is weer ingestapt en heeft de auto- lampen gedoofd om achteruitrijdend het hazepad te kiezen. De aangeredene, die een hoofdwonde had, is per ziekenauto van de G.G.D. naar het ziekenhuis aan de Zuïdwal vervoerd, daar verbonden en vervol gens per taxi naar zijn woning ge bracht. Daar is hij gisterochtend om streeks half tien overleden. Er zal sectie worden verricht om de doods oorzaak vast te stellen. In Den Haag is gistermiddag om streeks half drie een verkeersonge luk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 54-jarlge timmerman A. de Jode, wonende aan de Hout weg. De heer De Jode reed op zijn fiets op de Haagweg en sloeg on verwacht en zonder zijn hand uit te steken, linksaf, de Walnootstraat in. Hij werd"gegrepen door een hem achteroD komende autobus, bestuurd door de 48-jarige D. M. T. H. uit de Jan Evertsenstraat. Gistermiddag om ongeveer drie uur is op de prqvinciale weg Purmerend-Amsterdam nabij de gemeente Ilpendam een echtpaar op een bromfiets aangereden door een auto. De bestuurder, de heer D. van Zon uit Purmerend, werd met ernstige verwondingen in het stadsziekenhuis te Purmerend op genomen; zijn echtgenote, me vrouw M. van Zon-Schaap, werd op slag gedood. Het ongeluk ontstond toen de bromfietser, zonder acht te slaan op het verkeer, plotseling de weg overstak. De automobilist een Amsterdammer liep geen letsel op. Aanhangwagen Zaterdag is de 76-jarige wielrijder G. Enter in de Marnixstraat bij het Raaiuplein te Amsterdam door de losgeschoten aanhangwagen van een bestelauto gegrepen. De wielrijder werd een eiiul megesleurd en zo ernstig gewond dat hij korte tijd later overleed. Jacques Piccard dook 11.500 meter diep De Amerikaanse marine heeft za terdag bekendgemaakt dat haar duiktoestel „Trieste" tot op de bo dem van de 11.500 meter diepe Ma- rianentrog in de Stille Oceaan is afgedaald en daarmee dieper is ge komen dan ooit een duikapparaat tevoren. De inzittenden van de „Trieste" die zaterdagochtend om zeven uur Ned. tijd weer opdook, waren prof. Jac ques Piccard en luitenant Don Walsh. Zij deelden mee dat de Marianen- trog aanzienlijk dieper is dan men tot dusver dacht. De „Trieste" was od 7 januari tot op een diepte van 7300 meter in de Marianentrog af gedaald. Ook dit betekende toen een verbetering van het wereldrecord. Spaarbankboekje voor Wim A. Kwint Terneuzen heeft 16.000 inwo ners Vrijdagavond om vijf minuten voor zeven werd in het Julianaziekenhiiis als zes- tïenduizendste Terneuzenaar geboren Willem Adrianus Kwint, zoon van de 25-jarige binnenschipper Jelte Kwint en diens vrouw Maartje Su- zanna Jozina Wïeland, die hun waladres hebben in de Azaleastraat 9 te Terneuzen. „Heeft m'n zoontje een kans je om de zestienduizendste te zijn informeerde de geluk kige vader zaterdagmorgen tegen half elf, toen hij zijn pasgeborene kwam aangeven bij de burgerlijke stand. „Hij zal er in ieder geval niet ver vandaan zijn", antwoordde de ambtenaar, belast met de geboorte-inschrijvingen. „Of meneer maar even wilde wachten Dat deed de j- w Even later werd hij bi schippt 4 c verzocht, die hi de gezien de paarc van de ingesloten hadden bevonden. mijnwerkers tem meedeelde, dat zoon Willem de 16.000ste inwoner van Terneuzen was. „Uit het feit, dat de bevolking in iets meer dan twee jaar met duizend zielen is toegenomen, blijkt wel dat Terneuzen een bloei ende gemeente is", aldus de bur gemeester nadat hij de gelukkige vader had gefeliciteerd. Namens de gemeente bood hij dc heer Kwint een spaarbankboekje ten name van diens pasgeborene aan met een eerste inleg van vijftig- gulden. „Daar zal mijn vrouw van opkij ken", was de reactie van de jon ge schipper, die de burgemeester kon meedelen, dat moeder en zoon het goed maken. Volgens de gegevens van de bur gerlijke stand werd in 1837 de 2000e inwoner van deze gemeen te ingeschreven. Daarna groeide de bevolking als volgt: 1860 3000; 18734000; 1882^-5000; 1888—6000; 1892—7000; 1899— 8000; 1901—9000; 1922—10.00; 193411.000; 1945—12.000; 1949 —13.000; 1953—14.000 en op 25 november 195715.000. Opval lend is hierbij de zeer sterke groei aan het einde van de vorige eeuw (3000 in 13 jaar!), terwijl daarna 21 jaren nodig waren om het in wonertal van 9000 op 10.000 te brengen. De grote toename begon na de Tweede Wereldoorlog, toen aanvankelijk iedere 4 jaar 'n nieuw duizendtal werd bereikt, terwijl voor de laatste duizend zielen nog geen 26 maanden no dig waren. Op de foto: Burgemeester Teile gen overhandigt het spaarbank boekje aan de heer Kwint, Koningin erelid Unie Soroptimist Clubs Tijdens een zaterdag in Esplanade te Utrecht gehouden wintervergade ring van de raad van bestuur van de nationale unie der Nederlandse So roptimist Clubs is H.M. de koningin geïnaugureerd tot erelid. De installatie geschiedde door de presidente, mej. L. A. van Straaten, arts-orthopediste. Voordien nam de koningin deel aan een lunch in huize Molenaar te Utrecht, waarbij als gasten mede aanzaten vertegen woordigsters van de Soroptimist In ternational Association en van de Europese federatie van Soroptimist Clubs. Tot de gasten behoorde ver der de ambassadeur van Pakistan, begum Raana Liaquat Ali Khan. Na de lunch werden in Esplanade aan H.M. de koningin voorgesteld de presidenten van de 32 Nederlandse clubs. Juwelendiefstal te Amsterdam opgehelderd Na drie dagen en drie nachten vrij wel onafgebroken speurwerk is de recherche van de Amsterdamse po litie er in geslaagd een groot deel van de buit van een dinsdag in Am sterdam gepleegde juwelendiefstal te achterhalen. Vijf Amsterdammers zijn in verband met deze diefstal gearresteerd. Het zijn de 31-jarige koopman A. de J„ de 22-jarige koopman G. W., de 44-jarige café houder M. P., de 47-jarige autorij schoolhouder M. van S. en de 37-ja- rige caféhoudster mevr. B. van It. Dinsdagavond werd op de Jacob van Lennepkade de auto van een verte genwoordiger van een goud- en zil verfirma, waarin zich vijf cassettes met juwelen met een waarde van ongeveer f 70.000 bevonden, gesto len. In de loop van de volgende da gen werden zowel de auto als de cassettes maar die waren vrijwel leeg teruggevonden. Thans heeft de recherche bij huis zoekingen op diverse plaatsen in de stad ongeveer driekwart van de buit achterhaald. Nieuwe onlusten in Durban In de inheemse wijk van Durban Cato Manor is het zondagavond op. nieuw tot heftige uitbarstingen ge komen. Minstens negen politieman nen, drie Europese en zes inheem se, zijn zeker, en nog twee inheemse agenten bijna zeker omgekomen. Een blanke agent werd ernstig ge wond en één wordt nog vermist. De ongeregeldheden begonnen, toen de politie een onderzoek instelde naar sjimiyane, een dodelijk in heems brouwsel. Schreeuwende groe pen Zoeloes, de vrouwen weer voor op, trachtten Üe agenten uit hun hui zen te houden. De politiemannen werden van alle kanten met stenen bekogeld, onder de voet gelopen of met auto en al omver gegooid en in brand gezet. De politie antwoordde met tenminste vijf salvo's, maar de negers, dronken van hun eigenge maakte bier, bleven aanstormen. Vorig jaar kwamen bij ongeregeld heden in Cato Manor minstens vier Afrikanen om en werden 27 gewond. Acht miljoen Amerikaanse gezinnen 15 percent van het totale aantal hebben meer dan één auto, 15 miljoen hebben een jachtakte en 115 miljoen een levensverzekering zo blijkt uit de sta tistieken die gevoegd zijn bij het eco nomisch jaarverslag dat door Eisen hower aan het congres is voorgelegd. VERWACHT... Geldig tot hedenavond LAGERE TEMPERATUREN. Nu en dan opklaringen, maar ook hier en daar een krachtige bui. Krachtige tot matige wind uit wes telijke richtingen. Lagere tempera turen dan gisteren. ZON EN MAAN 16 februari Zon op 7.56 onder 17.54 Maan op. 22.32 onder 9.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1