PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GENERAAL JAQUES MASSU ONTSLAGEN De Gaulle reist op 5 februari naar Algerijë Landbouwlucht vaart groeit ook in Zeeland BILT IN MIJN BIJ SALISBURY 406 MENSEN OPGESLOTEN VLIEGERS MET TOUW OM HALS AAN PAAL VASTGEBONDEN Vandaag.. 203e jaargang - no. 19 Dagölad, uitgave van de finr.a Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 jan. 1960 ADVERTENTIEPRIJS cer.t per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adrej bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20? Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Colons demonstreerden in Algiers In Parijs is vrijdagavond officieel medegedeeld dat generaal Jacques Massu is ontslagen als militair en civiel commandant van Algiers. De mededeling kwam van het ministerie van defen sie. „Generaal Crepin heeft het bevel over het legerkorps Algiers overgenomen. Generaal Massa zal door generaal De Gaulle worden ontvangen voor over zijn nieuwe functie wordt beslist" aldus het ministerie. Generaal Crepin was tot op heden adju dant van generaal Maurice Challe, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Algerije. Nog voordat in Algiers bekend was geworden, dat Massu was ontslagen demonstreerden er rechtsgeoriënteerde colons door met de claxons van hun auto's „Algerie frangaise" (drie korte twee lange stoten) te toeteren. In het Maison des étudiants ver zamelden zich in de vooravond ongeveer 1000 personen om de Algerije-politiek van de regering te bespreken. Hij was de eer ste bijeenkomst sinds de publikatie van Massu's geruchtmaken de interview in de „Süddeutsche Zeitung". doet geen dienst en mag geen be zoek ontvangen. Generaal De Gaulle zal op 5 februnri naar Algerije reizen voor een bezoek Dit jaar nieuwe verkiezingen De voorzitter van de Algerijnse studentenfederatie bestaat voor het overgrote deel uit Fransen. De orga nisatie van Algerijnse studenten is reeds Jaren verboden. Massu. de militaire leider van de coup van de 13de mei 1958. is het idool van de rechtsgeoriënteerde Franse „colons". Massu verkreeg be ruchtheid door zijn optreden tegen de nationalisten in Al; ;ringen zou generaal Massu in het gebouw van de militaire school onder verzwaard arrest zijn gesteld. Van officiële, zijde is echter geen enkele bevestiging daarvan gegeven. In het geval van verzwaard arrest is het een officier strikt verboden de kamer te verlaten die hem is aangewe zen. Deze maatregel kan worden opgelegd voor ten hoogste dertig dagen. De aldus gestrafte officier van verscheidene dagen, zo werd vrij dag na de bijzondere vergadering over Algerije te Parijs bekendge maakt. Generaal Massu was bij deze bespreking niet aanwezig. De president zal tijdens zijn inspec tiereis overal contact opnemen met het leger, het bestuur en de gekozen volksvertegenwoordigers, zo staat in de verklaring. Verzekerd wordt dat de pacificatie, economische en sociale ontwikkeling, alsmede de behartiging van de belangen der mohammedanen in het nieuwe jaar met kracht zullen worden voortgezet. De politiek van een vrije keuze voor zelfbestuur na voltooiing van de paci ficatie en een korte herstelperiode daarna, in september jl. door De Gaulle, regering en parlement aan vaard, zal als „enige oplossing die Frankrijk waardig is" worden aange houden. Dit besluit zal niet worden gewijzigd. Het communiqué meldt voorts dat er in 1960 nieuwe verkiezingen voor de algemene raden (plaatselijk gekozen organen) zullen worden gehouden. De regering zal dan in Parijs een bij eenkomst beleggen van commissies, samengesteld uit vertegenwoordigers van de parlementsleden, de leden van deze algemene raden en van de ge meenteraden, om gezamenlijk de belangrijkste economische en sociale problemen te bestuderen en voorstel len te doen. De Franse regering kondigt ten slotte aan een buitengewone ju ridische procedure in te zullen voeren voor een snellere onder drukking van terreurdaden. „TOESTAND SOMBER" Weinig hoop op redding Door een aardverschuiving zijn don derdagavond 406 mijnwerkers opge sloten geraakt in een steenkolenmijn nabij Salisbury, in Zuid-Afrika. Er is weinig hoop, dat, zij kunnen worden fered. De mijndirectie beeft mecge- eeld dat liet ongeluk veroorzaakt schijnt te zijn door grote verzakkin gen waardoor do luchtverversing in het ongerede was geraakt. Hierna volgden kleinere instortingen. De reddingsbrigaden die in het begin de mijn afdaalden, waren voor hun zuurstof afhankelijk van zuurstof maskers, waardoor hun activiteit zeer beperkt was. Zij konden slechts voor 2 uur lucht meenemen en hadden een uur nodig om van en naar hun arbeidsterrein te komen, zodat zij slechts één uur achter elkaar konden werken. Nadat zij in de schacht zijn afgedaald moeten zij ongeveer anderhalve kilo meter lopen voordat zij aan de rand van de instorting zijn. De mijnwer kers zitten anderhalve kilometer ver der ingesloten. Een lid van de directie van de mijn heeft vrijdagavond gezegd dat de toestand somber is. Een redder zei tot verslaggevers dat men van geluk mag spreken als de reddingsploegen over een week de plaats zullen hebben bereikt waar de mannen zijn ingesloten. Echtpaar omgekomen bij auto-ongeluk Een echtpaar uit Rotterdam is vrij dagavond om het leven gekomen bij een auto-ongeluk op de Turnhoutse- weg in Baarle Nassau. De slachtof fers zijn de 51-jarige heer Van der Bruggen en zijn echtgenote. Een tweede echtpaar uit Rotterdam, dat in de auto zat, is met een shock op- fenomen in het ziekenhuis te Til- urg. De auto waarmee de twee echtparen terugkwamen uit België, is geslipt, tegen een boom gebotst en daarna in brand gevlogen. De mijnramp in Zuid-Afrika. Red derswerken hier aan de opruiming van de puin van het door de grond beweging ingestorte centrale ventila tiegebouw. Het uitvallen van de ven tilatoren in dit gebouw is een ernsti ge tegenslag voor de reddingsploe- gen. (Telefoto A.N.P.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| I P.Z.C.-zaterdagnummer .ARMENZORG in Zeeland vntegèr en nu" is het onder- werp voor de veertiendaagse n reportage, die men in dit 16 H pagina's tellende P.Z.C.-zater- dagnummer vindt op pagina Verder; Stemmen uit de ker- s ken (pag. 3); Markante figu- ren in kleine Zeeuwse gemeen- chappen (pag. 5); letterkundi- ff ge kroniek en kunst (pag. 9); radio en t.v. met een vraagge- sprek van een onzer redacteu- s ren met Karin Kr any kamp (pag. 10); „Armenzorg in Zeeland vroeger en nu" (pae. 11); feuilleton (pag. 13) p en de kinderkrant plus puzzel en radioprogramma's op pag. IlllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI „BEHANDEL ZE NIET ZACHTMOEDIG" Realistische oefening in Almelo gehouden (Van onze speciale verslaggever) In de omgeving van Almelo Is don derdag en vrijdag een militaire oefe ning gehouden onder de codenaam; Sneeuwman. Tweeenvijftig officieren en onderofficieren van de Koninklij ke Luchtmacht (vliegers) zijn geblin- doekt per vliegtuig naar dit gebied landipj gevoerd, i de 1 ,ig zijn ze in een auto in groepjes van twee ergens af gezet. Toen mochten zij enveloppen met instructies en hulpmateriaal zo als .een gebrekkige kaart openen. De- vliegers hadden opdracht tussen 12 uur 's nachts en zes uur 's och- FokkerS 11 in zee gestort Vlieger waarschijnlijk omgekomen In de omgeving van de Goodwin Sands is vrijdagmiddag een vliegtuig in zee gestort. Volgens mededelingen van de heer Smeets, eigenaar van een luchtreclamebedrijf te Maastricht die op het ogenblik in Dover verblijft, moet gevreesd worden, dat het neer- festorte vliegtuig een Nederlands oestel, een Fokker S 11, van het vliegveld Beek in Limburg is. Van dit vliegveld is vrijdagmiddag een S 11 van de heer Smeets opgestegen voor een vlucht naar Londen, waar het toestel niet is aangekomen. De ma chine werd bestuurd door de 23-jari- ge B. Kleijn uit Gouda. Men heeft tot dusver wrakstukken, een zitkussen en handschoenen van de vlieger ge vonden. Vandaag zal de opsporings actie naar de vermiste vlieger met schepen en vliegtuigen worden her vat. Het Weens Filharmonisch Orkest heeft op het jaarlijkse bal dat het Carnaval in Wenen inluidt, voor het eerst een tot dusver onbekende wals gespeeld, die Franz Schubert in 1826 ter gelegenheid van het huwelijk van zijn vriend Leopold Kupelwieser heeft gecomponeerd. tends het einddoel te bereiken, een punt in het gebied omsloten door de Krim, Slagharen, Noordsche Schut en Geesbrug. „Laat onze mensen maar eens aan den lijve ondervinden wat het is in vijandelijk gebied gevangen genomen te worden. Geef ze geen eten en geen drinken, behandel ze niet zachtmoe dig". Dat waren de orders van over ste S. de Jong van de luchtmacht aan zijn collega van het 45ste bataljon. En ze hebben het gevoeld. Aan de toldijk, even voor een café, werden de gevangenen samenge bracht in drie open kralen, omringd met dik prikkeldraad. Hun voeten waren gebonden, hun handen even eens, aan hun hals zat een touw, dat aan een van do palen was vastgebon den, maar inlichtingen gaven ze niet. Sommigen weigerden te spreken. Ze konden zich nauwelijks bewegen en staan, voorzover mogelijk zachtjes te springen om de kou het ergste van alles kwijt te raken. Drie konden er niet tegen. Zij vie len van kou en narigheid op de grond en moesten door een dokter worden onderzocht. Bovendien: waar ze waren wisten ze niet. Ze waren namelijk na de „gevangen neming" weer geblinddoekt. Na 'n paar uur kregen ze overigens een beter onderdak. ,,De hele nacht in de kou staan laten we ze niet" zei een van de stafleden. Vrijdagmor gen 12 uur was de oefening afge lopen. - p is het 350 jaar geleden, dat vooral de provincie Noord se Holland tengevolge van een hevige storm, waardoor ver- schillende dijken het begaven, van een grote watersnood kreeg te lijden. H viert groothertogin Char- L p lotte van Luxemburg haar 64e verjaardag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Televisie-ontvangst door zeezout gestoord (Van onze correspondent) Dc storm van woensdag j.I. heeft enorme hoeveelheden zout uit de Noordzee over het land verspreid. Als een fijne film heeft zich dit zout vastgezet op de televisieantennes, vooral in het oosten des lands. De f;evolgcn zijn niet uitgebleven. De elevisiekijkers in deze streken Overijsel, Drente en Gelderland ontvangen de televisieprogramma's do laatste dagen zeer slecht en de zender Langenberg, die altijd zeer goed ontvangen wordt, komt hele maal niet door. Oorzaak is het zout, dat zich op de antennes heeft vast gezet en dat elke. ontvangst onmoge lijk maakt. Het wachten is op een fikse regenbui, die aan dit euvel een eind zal maken. Griepepidemie in Lyon In Lyon heerst een ernstige griep epidemie. Er zijn al enkele dodelij ke gevallen. Aangezien 15 procent van het ziekenhuispersoneel ook ziek Is. heeft men de hulp ingeroepen van verpleegsters van het Rode Kruis. Van sommige bedrijven en diensten is de helft van het personeel uitge schakeld. Bevelandse coöperaties vormden een combinatie Het zou overdreven zijn om te beweren, dat over enkele jaren in de Zeeuwse landbouw de spuitmachines voor het bestrij den van allerlei plantenziekten hebben afgedaan. Toch zal men er op moeten rekenen, dat laag over de landerijen scherende vliegtuigen met achter het toe stel een witte wolk van uitstui- vende bestrijdingsmiddelen nu nog vaak een zeldzaamheid een steeds meer gewoon beeld zullen worden. Want na de ja ren van moeizaam experimente ren, dikwijls met meer tegen slag dan geluk, begint de land- bouwluchtvaart nu de kinder ziektes te ontgroeien. Als een gevolg van de voortschrijdende rationalisatie en mechanisatie, begint de toepassing van liet vliegtuig bij de ziektenbestrij- ding ook in de Zeeuwse land bouw geleidelijk toe te nemen. In de Bevelanden vormden de twee landbouwcoöperaties te Kortgene en Wemeldinge vorig jaar een landbouwluchtvaart- combïnatie, die het voor haar werkende vliegbedrijf Mast boom toen reeds opdrachten kon geven om totaal 1800 ha. gewassen van de deelnemende landbouwers te doen bespuiten. Het ligt in do bedoeling het werkgebied, dat zich tot dusver voornamelijk beperkt heeft tot het eiland Noord-Beveland en de gebieden rond de Wilhelmi- Het beeld van bespuitingen met be-1 woon worden, nu zich hiervoor hulp van vliegtuigen zal ook in dó I Bevelanden een speciale luchtvaart- Zeeuwse landbouw steeds meer ge- 1 combinatie heeft gevormd. napolder en oostelijk Zuid-Be veland, dit jaar verder uit te breiden. Dat er overigens nog tal van moei lijkheden moeten worden overwon nen en dat in het bijzonder de finan ciële aspecten van deze landbouw- luchtvaart een punt. van veel over leg uitmaken, kwam ook vrijdag middag tot uiting, toen in de kantine van de landbouwcoöperatie te We meldinge de landbouwluchtvaarteom- binatie „De Bevelanden" in een be perkte kring onder leiding van haar voorzitter, de heer P. J. Bom uit Co- lijnsplaat met een aantal deskundi gen de verschillende problemen nauw keurig onder de loep nam. Veel interessante praktijkervaringen - ook uit Zeeland werden daar voorgelegd en in geanimeerde discus sies besproken. Een van de dames in dit gezelschap, mej. M. C. Kerssen, hoofd van de sectie landbouwlucht- vaart van het I.P.O. uit Wageningen, leverde een wel zeer deskundige bij drage met haar overzicht van de met vliegtuigbespuitingen in Nederland opgedane ervaringen. Sinds men in 1952 met de landbouwluchtvaart op commerciële basis in ons land is be gonnen, is wel komen vast te staan, dat de vleugelvliegtuigen voor dit doel hpt meest voldoen. De helikop ters zijn volgens haar om hun hoge (Zie slot pag, 5 kol, 5) beeld van de Amerikaanse proef- ruimtevaart met het aapje miss Sam": een helikopter haalt de er- cury"-cabine, waarin het Rhesus- aapje zitna de geslaagde vlucht op uit de Atlantische Oceaan. (Telefoto A.N.P.) KORTE PREDIKATIE Weest sterk en moedig, vreest niet en siddert niet voor hen, want de Here, uw God, zélf gaat met U; Hij zal U niet begeven en U niet verlaten. Deut. SI 6. Deze woorden spreekt Mozes tot Jo- zua, zijn opvolger, en tot het Joodse volk, toen zij op het punt stonden om het beloofde land binnen te trek ken. Vele jaren lang had. Mozes zijn volk met vaste hand. geleid. Op de drempel van het beloofde land, waarvan hij wist, dat hij het niet meer sou be treden, begreep Mozes dat zijn volk nog vele moeilijkheden en tegensla gen stonden te wachten. Maar nu, op dit ogenblik, nu hij de leiding over moet dragen, geeft hij hen geen ge boden en verboden meer en geen aanwijzingen, maar hij zegt hun slechts dit éne: Weest sterk en moe dig, vreest niet Dit is het belangrijkste woord dat hij hen aan het einde van zijn leven mee kan geven, dat zij sterk staan en niet .bang zijn. Het is geen onmo gelijke eis, die hij stelt, allerminst want de voorwaarde om sterk te zijn en goede moed te hebben, laat hij er direct op volgen in die wonderlijk blijde belofte: ,,Want de Heer, uw God, zelf gaat met U; Hij zal U niet begeven en U niet verlaten". „Weest sterk en moedig!" Het klinkt als een gebod en het is tevens een opdracht. Misschien zult U zeggen dat Mozes dit wel gemakkelijk kan zeggen, maar dat het gemakkelijker gezegd dan gedaan is, dat het in de werkelijkheid heus niet altijd zo ge makkelijk is om sterk en moedig te zijn. Maar bedenkt U dan ook, dat de meest werkelijke werkelijkheid in uw leven is, dat God met U gaat en dat Hij U niet zal verlaten. Het duidelijkste bewijs van Zijn trouw heeft Hij ons geschonken in Jezus Christus, die de weg, de waarheid en het leven is. Ook voor TJ, ja, juist voor U. Ik kan en mag niet tot U, die mis schien wanhopig bent of in moeilijk heden zit, of alleen maar met het leven geen raad weet, zeggen: „Kom, kop op! Wees een beetje sterk, het valt misschien allemaal wel mee". Want, wellicht valt het hélemaal niet mee, maar alleen maar tegen. En ik kan U niet helpen. Maar God zegt U wel om sterk en moedig te zijn. Maar Hij heeft U dan ook Zijn Zoon gezonden, die U de be lofte gaf: ,J£n zie, Ik ben met U al de dagen, tot aan de voleinding der wereld". Retranchement. S. TIJMSTRA. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZUIDWESTELIJKE WIND. Zwaarbewolkt met in de ochtend plaatselijk enige regen en later en- kle opklaringen. Matige, langs de kust af en toe krachtige of harde wind tussen zuid en zuidwest. Aau- houdend zacht weer. ZON EN MAAN 24 januari Zon op 8.33 onder 17.11 Maan op 4.23 onder 13.38 25 januari Zon op 8.32 onder 17.13 Maan op 5.32 onder 14.32

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1