c NIEUWS UIT DE KERKEN PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer „VLIEG ER NIET IN!' ,KWAKKELWMER" KAR DE VOGELS IR ROOD BRERGER Luchtdicht afgesloten Anton Hunink Knoop dit in rnvQor. VAN NELLFs 98 ct voor verkoudheid VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT 13 ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Wintervoorraad werd reeds versnoept De winter is een feit geworden. Er is vorst geweest en sneeuw, al viel deze laatste stof slechts in geringe hoëveelheid. Het heeft weer gedooid en er had opvriezen plaats van natte wegen; er was ijs en dat is voor het Zeeuwse kampioenschap schaatsenrijden wonderlijk ef fectief uitgebuit, maar naar „ijsvrij" snakkende scholieren moesten deze wensdroom voor lopig nog enige tijd continueren. Met recht kunnen we de aan vang van deze winter met kwak- •kelwinter betitelen. Of dat zo zal blijven DOOR BAREND ZWERFMANS Intussen heeft de vorst toch wel een frote verandering gebracht in het eeld van de natuur, dat nog sprak uit ons laatste artikel van 1959. Leek het of de planten een goed vertrou wen hadden in een durende zachte atmosfeer en gingen we er al bijna op rekenen, dat zij als onderdelen van de natuur zich toch wel gewacht zouden hebben met zulke optimisti sche voorbereidingen voor het lente leven voor de dag te komen, indien werkelijk strenge vorst op komst was, dan is dit vertrouwen toch wel misplaatst gebleken. De bijna een halve meter hoge bladeren van de wilde aronskelken liggen nu machte loos ter aarde. De rozen hebben tot een aantal dagen in januari doorgebloeid. We herinneren ons vroeger wel eens pochend over november-roosjes te hebben gesproken. Daarop zijn echter decemberroosjes komen volgen en nu dit jaar zelfs ja- nuari-rozen! U weet hoe lekker Anton Hunlnk's Gelderse rook worst met het loodje is. Nu is er bovendien Anton Huninh's rookworst in va» cuumverpakking. Lucht dicht, dus kersvers 1 Klaar voor de boterham... voor de warme maaltijd even laten wellen in Water dat iièt niet aan de kook is. Smullen maar! échte Gelderse rookworst HOFLEVERANCIER. Ja, we hebben het dit jaar mogen zien, dat een op 1 januari in knop staande gele roos het de eerste dagen daarop tot een volledig bloeiend exemplaar bracht. Nu is echter het einde gekomen. Met do vogels is er iets dergelijks aan de hand geweest. Droeg mijn vruchtbare cotoneaster haar ontel bare besjes tot ver in de winter van 1958'59 dit jaar waren alle bessen reeds vóór december door de vogels geconsumeerd. Zeker heeft daartoe bijgedragen het opvallend gedrag van de koperwieken en kramsvogels, die zich anders in zwermen bleven verplaatsen en dan op afvalhopen van appels e.d. bij grote aantallen warpn te zien. Zij namen daarmee dit jaar geen genoegen. Dit jaar ver spreidden ze zich in heel kleine groep jes, zodat ik dagelijks bij mijn wo ning slechts een tweetal gevestigde koperwieken aantrof. Ze lieten zich door de merels geregeld, maar slechts tot op geringe afstand verjagen en keerden dan terug om hun aandeel van de bessen te verorberen. Zo versnoepten de vogels hun kost bare wintervoorraad. Later gedroe gen de koperwieken zich bijna ge heel als de merels, kwamen met zijn tweeën elk hoekje van de voortuin doorsnuffelen, klaarblijkelijk bezig met het opsnorren van dierlijk voed sel. De merels verlieten hun gewoon te om wormen op te sporen, ze zoch ten vooral ook de grauwe slakkehui- zen. die zich overal tussen verstop ten om te overwinteren, pikten ze zelfs uit de grond. Om ze dan na even aanpikken weer te laten liggen en te vergeten. Ook dat is weer ver anderd, enige dagen geleden zag ik een merel met zo'n grote slak in de snavel wegvliegen. Een uurtje later lag dichtbij het venster eenzelfde slakkenhuis doorboord en leeg tussen de planten. Intussen is een van het koperwie- kenpaar stervend bij mij binnenge bracht en rest er nu nog de andere van de gevestigde vogels. Soortge lijke ervaringen met totaal schoon- gegeten bessenstruiken komen van alle kanten de eigen ervaring beves tigen. De merels betwisten reeds, voor zover ze het kunnen, de opge hangen kaaskorstjes en stukken spekzwoerd aan de mezen en ook het roodborstje probeert zijn kans. Opgelet! Meer dan anders zal het dus no dig zijn, ook (en misschien voor al?) in deze als kwakkelwinter inzettende koude, te letten op het gedrag van de vogels, speciaal die vogels, welke door het langdurig zachte weer mt hun gebruikelijke zwermen tot kleine groepjes zijn uiteengeslagen. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze vogels zich eenzaam zullen gaan voelen en dan de nodige activiteit niet meer kunnen opbrengen om naar voedsel te zoeken. Wie in het bezit is van fruit, dient m.i. do afval daarvan langzaam op to voeren, zodat straks de vogels niet geheel zonder enige kans op wat extra voeding zullen zitten. Voor de dierlijk-voedselzoekende vogels kan wat vleesafval (niet gezouten of iri water ontzilt) aanleiding worden tot de nodige activiteit, die ze weer in de zoekstemming kan brengen of houden. Met 2 Van Nelle's Afternoon5* theebuiltje (gtoot formaat) zet o minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voot nóg .geen 5 cent! Dat is dus minder dan I-cent per kop! Thee zetten met ^Afternoon* thee» builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk èa.... proper! Doe 'cook! Bestel ze direct: „Afternoon" theebuiltjes (groot fornaat) doos van 20 stuks Een kleine waarschuwing is daar naast op zijn plaats inzake verhoog de activiteit van de katten, die aan gemoedigd kunnen worden door het vergemakkelijken van het grijpen van een half-verhongerende prooi: Ook bij deze dieren is een eerste succes vaak een aanmoediging om op de ingeslagen weg voort te gaan. Een voederplaats is dan natuurlijk van grote aantrekkingskracht op de eenmaal geactiveerde rover. Het is prettig te weten, dat de zich steeds uitbreidende vogelwachten zich al voorbereiden om' in noodgevallen weer tot massale voedering te kun nen overgaan. Vermoedelijk zal de overal gesig naleerde bessenschaarste hen nopen daartoe vroeger dan anders over te gaan. Er is dit jaar geen lange en strenge winter vereist om een grote sterfte onder de vogels teweeg te brengen. Elk doe maar vast wat hij kan en wartneor de oproep komt, werke ieder mee om dit sympathieke. 1 ?en to doon slagen, 1 elk geval weten we nu, dat plan ten en dieren zich niet gedragen naar gelang van een te verwachten zachte of strenge winter. Ook zij kunnen door de nood worden over vallen en dan is het prettig voor hen, dat althans een deel van hun zorgen door de mensen wordt opgevangen. Bedrijfschap melk vraagt toegezegde margeverhoging Het bedrijfschap voor de detailhandel in melk en melk- en znivelprodukten heeft op zijn gisteren in Utrecht ge houden openbare vergadering beslo ten, de minister van economische za ken in een brief zijn ontstemming te laten blijken overliet uitblijven van do toegezegde margeverhoging van 25 cent per 100 kilogram voor gesaneerde gebieden. Het bedrijfschap zal er bij de mlnls- tor met klem op aandringen, de mar geverhoging zo spoedig mogelijk toe te staan en wel met terugwerkende kracht tot november 1958. (Advertentie) KEELTABLETTEN N.V. PHELTPS-DUPHAR Bevestiging en intrede kandidaat H. Lindeboom Kandidaat H. Lindeboom uit Delft zal zondagmiddag 24 januari a.s. om drie uur, na vooraf 's morgens om tien uur te zijn bevestigd door prof. dr. H. W. Beekenkamp uit Delft, in trede doen als predikant van de Her vormde Gemeente van Wilhelmina- dorp In de classis Goes, waar hij be roepen is in de vacature van is. Ph. Cornelder, die op 29 november van het vorige jaar naar Rotterdam-Feij- enoord is vertrokken. Kandidaat Lindeboom werd op 25 september 1924 te Oldebroek gebo ren. Hij bezocht eerst de afdeling h. b.s. B. van het christelijk lyceum te Zwolle en was tijdens de oorlog on geveer tweeëneenhalf jaar onder gedoken. Met ingang van 1 juni 1949 werd de heer Lindeboom benoemd tot ambtenaar bij rijkswaterstaat in Den Haag, waar hij werkzaam is ge weest tot 15 januari van dit jaar. Na dat de nieuwe predikant van Wilhel- mlnadorp in 1951 staatsexamen gym nasium A had gedaan studeerde hij verder aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 15 juni 1955 zijn kandidaats- en op 24 januari 1958 zijn kerkelijk examen deed. Na zijn proefpreek op 1 maart 1958 werd de heer Lindeboom mede in verband met zijn betrekking als rijksambtenaar benoemd tot ouder ling van de commissie bijzonder ker- kewerk van de Hervormde Gemeente van Delft, welke hij tot 1 januari van dit jaar als zodanig heeft gediend. Door deze benoeming als ouderling werd hij vrijgesteld van het ver plicht Ieervicariaat. Op 7 oktober van het vorige jaar werd kandidaat Lindeboom na een te Rotterdam ge houden collequim toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederland se Hervormde Kerk. Kandidaat Lindeboom is in augustus 1956 getrouwd en heeft een dochter tje van bijna anderhalf jaar. Ds. J. van Vliet met emeritaat Met ingang van 1 februari a.s. is eme ritaat verleend aan ds. J. van Vliet, predikant van de hervormde'gemeen te van Ommeren (classis Tiel). Eer ste predikantsplaats van ds. Van Vliet was Breskens, waar hij 12 maart 1944 ln het ambt werd beves tigd. Ruim vier jaar later verwisselde deze gemeente met die van Haam stede, van waar hij in 1957 naar Om meren vertrok. Hervormde synode kiest praesidiaat voor 1960 In do vergadering van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, die op 8 en 9 februari op .Woudscho- ten" te Zeist wordt gehouden, zal be gonnen worden met het verkiezen van het praesidiaat voor het nieuwe zittingsjaar. In 1959 was dit als volgt samengesteld: dr. A. Koolhaas, prae- ses; ds. P. G. v. d. Hooff, assessor; ds. A. Noorman, secundus-assessor en ds. Ph. F. Faber, tertius-assessor. Al le leden zijn herkiesbaar. De synode zal zich vervolgens bezig houden met de behandeling van het concept-Herderlijk schrijven, opge steld door de commissie voor het sek tewezen, over de Kerk en de pinkster- groepen en met een concept-rond- schrijven aan de kerkeraden over de z.g. „geloofszending". Het pastoraal advies inzake de Hei lige Doop, dat reeds in de synode van 17 november 1959 werd behandeld, zal thans verder besproken worden. De secretaris-generaal der Ned. Herv. Kerk, dr. E. Emmen, zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Bra zilië, Suriname, Curasao en Noord- Amerika. Tenslotte zal de synode een aantal benoemingen doen. NED. HERV. KERK Beroepen te Hoevelaken (toezegging) P. F.' J. Lamens te Kamerlk; te Ne- derhemert: Th. Langei-ak te Vinke- veen; to Meppol: H. do Roo te Jut* rijp-Hommerts. Beroepbaarstelling: de heren A. van Dorssen kandidaat te Utrecht en J. J. Duvekot, vicaris te Den Haag zijn beroepbaar. Beroepen te Slochteren J, Teunekes te Zandweer. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. F. Honkoop te Goes. Beroepen: te Aagtekerke A. Elshout te Utrecht; bedankt: voor Amster dam-C. M. Blok te Rijssen; voor Meliskerke Chr. van Dam te Rotter- dam-Z.; voor Werkendam P. Hon koop te Yerseke. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Drietal te Amsterdam-N., Den lip, Landsmeer (N.-H.) de dames M. de Boer té Vlissingen, M. J. van Hamel te Workum en M. C. Stubba te Twisk. Beroepbaarstelling Ds. J. G. Koom, koopvaardilpredikant te Rouaan (Fr.) Is beroepbaar. Zijn correspodentie-aderes in Nederland is Mathenesserweg 282a, Rotterdam. 1383. Geluidloos zakte Ki- ral op de grond. Zijn des perate poging om de piraat te overweldigen, was reeds in dc aanloop mislukt. Oban mocht er dan log en vad sig uitzien, maar op het kritieke moment, kon hij een verrassende snelheid in zijn acties leggen. Smalend grijnzend duwde hij het li chaam van de gevallen pi loot opzij. „Zo'n dwaas!" riep hij en wendde zich tot de dodelijk verschrikte San dra, die machteloos had moeten toezien. „Dat komt ervan als Shastar-jongens heldhaftig willen doen. lie hoop niet dat jij ook zulke domme plannen in je mooie hoofdje hebt, want dan... Verder sprak Oban niet, want op dat moment kwam de opgekropte woede van het meisje opeens tot uitbarsting. Met katachtige lenigheid sprong zij voor waarts en greep het wapen van de piraat beet. Oban stond eerst even verbluft haar pogingen om het geweer te bemachtigen aan te zien. Hij lachte vals en poogde de kleine blonde furie van zich af te schuiven. Maar Sandra hield hardnekkig vast, hoewel zij begreep dat zijn geen partij was voor die grote bruut. Een harde vuist trof haar aan de zijkant van het gelaat en snikkend viel zij naast de arme Kiral neer Ds. E. Japchen 75 jaar Ds. E. V. J. Japchen uit Putten, eme ritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, wordt dinsdag a.s. 75 jaar. Nadat hij in 1912 door het provinciaal kerkbestuur van Friesland tot do evangeliebediening was toegelaten .was Waarde zijn eerste predikants- 'plaats. Vier jaat later vertrok ds. Japchen van Waarde naar Br alt el. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: té Murmerwoude D. Slag boom te 's-Gravenzande; te Nleuw- poort G. Blom te Meerkerk. NED. PROTESTANTEN BOND Benoemd tot voorganger te Hilver sum: R. C. van der voet, hervormd predikant te Emmen. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot pre dikant In algemene dienst (voor de aanvullende practische opleiding)T. Thomas te Hilversum. OUD GEREF. GEMEENTE Tweetal te Lisse, B. Toes te Kinder dijk en C. du Marchie van Voorthuij- zen te Leersum. Sociaal-democratisch Centrum wordt ontbonden Het Sociaal Democratisch Centrum van leden van de Partij van de Ar beid zal worden ontbonden. Op de za terdag jj. gehouden algemene leden vergadering van het S.D.C. werd een motie aangenomen waarin tot do „noodgedwongen" ontbinding werd besloten, zo is van de zijde van het SD.C-. medegedeeld. De ontbinding van het centrum is een gevolg van een op het partijcongres van de P.v. «LA. aangenomen resolutie en een na dien gevoerd gesprek van het partij bestuur der P.v.dA. met het bestuur van het centrum. Het voormalige hoofdbestuur van het SJD.C. heeft besloten om als commis sie een onderzoek in te stellen naar de wenselijkheid om te komen tot een links-socialistische studievereni ging waarvan de principiële basis ge lijk zal zijn aan die van het S.D.C. Het orgaan van de S.D.G., „socialis tisch perspectief", dat twee keer per maand uitkomt, zal als onafhankelijk blad blijven verschijnen, aldus de me dedeling van het S.D.C. Tweede slachtoffer van gasvergiftiging te Jutphaas Het geval van gasvergiftiging dat zich zondag te Jutphaas heeft voor gedaan heeft nu een tweede slacht offer geëist. Ook de echtgenote \ran de heer J. Verbaan, mevrouw W. Ver baanArlar, 73 jaar oud, is zonder bij kennis te zijn geweest, in de nacht van dinsdag op woensdag in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht overleden. (Advertentie) FEUILLETON Door CaptA. O. POLLARD „Politie aan mijn zolen!" riep hij minachtend. „Het is diezelfde knul weer". Zijn rechterhand verdween onder zijn jas en kwam terug met een pistool. XIV ROMANTISCH TUSSENSPEL Het zou er voor Curtis niet best -uit gezien hebben als het pistool van Sid klaar was geweest om te schie ten. Gelukkig was dat niet het geval. Wel was het magazijn gevuld, maai de loop moest nog achteruit worden getrokken om een patroon op te nemen. Sid voerde deze handeling snel uit, maar niet helemaal snel genoeg. Voordat hij het pistool kon lichten, was Curtis al boven. Hij stortte zich op dc rechterhand van Sid, greep hem daar bij de pols en sloeg met een vakkundige beweging het pistool in een hoek. Sid rukte zijn arm los en Curtis kon nog juist een slag naar zijn hoofd ontduiken, waarop zijn rechtervuist in dc ribben van Sid terechtkwam, vlak onder het hart. Sid was even buiten adem en als hij de enige te genstander was geweest, zou de strijd beslist zijn. Maar voordat hij zijn voordeel kon uitbuiten, kwam Alf op hem af. Hoe verwijfd Alf er ook uitzag in zijn streepjespak, hij had geen ge brek aan moed als het op een vuist gevecht aankwam. Uit zijn jeugd kende hij nog de waarde van de eer ste klap. Toen hfj eenmaal had gezien, dat de rustverstoorder niet van de politie was, kreeg hij pas goed trek in een robbertje. Terwijl Curtis Sid buiten gevecht stelde, sprong hij naar voren en plaatste zijn hele gewicht achter een kruisvuur van stompen. Cui-tls moest wel wijken voor de ra zernij van zijn aanvaller. Hij had de strijdvaardigheid van Alf onder schat en was niet weinig verbaasd. Maar de kleine Alf was veel te licht om hem werkelijk kwaad te doen. Bovendien bokste Alf niet; hij sloeg maar in het wilde weg en iedere ra ke klap was meegenomen. Bij dc eer ste tegenaanval van Curtis was hij dan ook al verloren. Een stoot tegen zijn kin en een in zijn maagstreek waven voldoende. Met een schreeuw van angst en pijn duikelde hij de trap af. Curtis moest hem laten gaan, want Sid had zich hersteld en was wel de laatste man, die Curtis met een pistool vertrouwde. Ze doken er te gelijk naar. Curtis was er het eerste bij en duwde Sid opzij. „En nu een toontje lager zingen!" schreeuwde hij terwijl hij vlug op stond. „Wat ik ga doen als jij iets doet, is wettige zelfverdediging". „Curtis!" De kreet kwam uit de kamer achter de rug van Sid. Het was een kreet van uiterste verbazing en vreugde. De kreet van een vrouw. „Ja, ik ben het. Joanna!" riep Cur tis triomfantelijk terug. Meubilair schoofhoorbaar toen Jo anna uit haar schuilplaats kwam. Joanna zag Sid staan met zijn han den op zijn hoofd, tegenover Curtis met het pistool. Ze kwam naar hem toe. Curtis besefte onmiddellijk het gevaar. Als ze tussen hem en zijn gevangene ging staan, zou Sid niet meer gedekt zijn. „Kijk uit!" waarschuwde hij. Een se conde te laat. Sid was al achter Jo anna gaan staan eri duwde haar met een vaart in de armen van Curtis. Het volgende ogenblik was hij al over de balustrade heen gesprongen. Het had geen zin', hem te volgen. Tegen de tijd dat Curtis ook bene den was, zouden de twee inbrekers al lang het hazepad hebben ge kozen. Of het van de emotie kwam of on danks de emotie, dat wiBt hij niet, maar hij hield Joanna iets langer vast dan strikt nodig was. „Hij heeft je toch geen pijn ge daan?" vroeg hij. Het was het enige dat hij kon be. denken. Er stormden zoveel gevoe lens door zijn hoofd, dat alle woor den wegwaaiden eer hij ze kon grij pen. Schrik om wat zij had uitge staan, vreugde omdat hij haar gered had, verbazing omdat ze alleen* thuis was geweest, woede omdat Sid haar februikt had om te ontkomen en lijdschap om het excuus haar in zijn armen te kunnen houden. Maar boven dat alles uit het besef, dat hij van haar hield. Ze was voor hem de enige vrouw van de wereld. Van nu af zou het leven zonder haar doel loos zijn. „Nee. hij heeft me niets gedaan. Hij... Ik ben bang dat ik hem ge holpen heb te ontvluchten". „O, dat is niet erg", zei Curtis groot moedig, „als ze maar niets van jou meegenomen hebben". Hij zette alle voornemens, de inbre kers tot spreken te dwingen, uit zijn hoofd. Zonder spijt verliet hij het spoor naar de leider van de organi satie, die opzettelijk zijn carrière in de war gestuurd had. „Ze kunnen niet veel meegenomen hebben", zei Joanna. „Daarvoor zijn ze niet lang genoeg in huis ge weest. Het vreemdste was, dat ze iets speciaals schenen te zoeken". „Hoezo?" „Toen ze mijn kamer ln kwamen, hoorde ik er een zeggen: „Hier zal het wel niet zijn"." „Hoe komt het dat ze jou niet gezien hebben?" „Ik had me verstopt achter de toi lettafel. Ik dacht dat ik dood ging van angst toen ze binnenkwamen.' „De hemel zij dank dat ik op tijd was!" zei Curtis weer strijdlustig. „Als ze jou met één vinger aange raakt hadden, waren ze met mij nog niet klaar geweest". „Je hebt ze toch al aardig hun por tie gegeven naar het helse la waai te oordelen". Ze waren intussen naar beneden ge gaan en Joanna zei: „Zal ik de po litie maar opbellen?" „Voor mij niet. Als ze me hier vin den, denken ze dat ik een van de in brekers ben. Je wist nog niet dat ik een misdadiger was, hè?" De verbittering in zijn stem vervul de Joanna met medelijden. Ze was woedend op zichzelf omdat ze ook aan hem getwijfeld had. „O ja?" vroeg ze geforceerd luchtig. „Wat is je specialiteit?" „Ik breng gestolen goederen met mijn vliegtuig naar het vasteland. Die zitten verborgen tussen het be dorven fruit, dat ik zogenaamd te rugbreng naar de kwekers. O ja, dat zou ik bijna vergeten: jij bent ook niet zuiver. De laatste keer zat die rommel in een picknickmandje, <ïat van jou afkomstig was". „Dat heb ik gehoord. Er is iemand van de politie in ons hotel geweest en die heeft me erover ondervraagd. Je hebt jezelf wel diep in de puree gewerkt". „Noem jij dat maar puree! Een stin kend moeras is een betere omschrij ving. Weet je nog hoe blij ik was inet dat contract Z Nou, bet hele ge- val was doorgestoken kaait. Die el lendelingen hebben me alleen maar schandalig misbruikt". Voor Joanna stond alles opeens in een heel ander licht „Ik wou dat ik het geweten had", zei ze. „Niet dat ik je misschien had kunnen helpen, maar ik had op zijn minst de politie duidelijk kunnen maken hoe jij er ingevlogen bent". „Dus jij gelooft niet dat ik schul dig ben?" „Natuurlijk niet. Ik..." Voordat ze kon uitspreken, had Cur tis haar al in zijn armen en volgde er een kus, die beslist en totaal on vermijdelijk was. „Joanna, mijn lieveling! Je kunt je niet voorstellen wat het voor me be tekent, dat je ook iets om mij ~eeft!" _'e beproevingen en teleurstellingen van de laatste dagen telden niet meer. Het liet hem koud of de po litie hem van allerlei vergrijpen verdacht. De vijandschap van Harry Green en zijn mannen kon met een knip van zijn vingers worden afge daan. De wereld was plotseling goed en mooi. Met haar als inspiratie ging hij de toekomst vol vertrouwen te gemoet, overtuigd dat hij alle moeilijkheden zou ovenvinnen en zijn goede naam terugkrijgen. Joanna keek hem met schitterende ogen aan, verlangend hem duidelijk te maken dat ze in hem geloofde. „Arme jongen! Is het zo afschuwe lijk geweest?" f Wordt .vervolgd),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 9