MAGGI UIENSOEP In het Middelburgse Trefpunt is het weer bedrijvig en gezellig Arnemuiden bouwt gymnastieklokaal PROEF DE NIEUWE DRIE GROTE MANIFESTATIES OP BEVRIJDINGSDAG 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRUDAG 22 JANUARI 1960 CLUBHUIS BIJNA GEHEEL OPGEKNAPT Nieuwe bezigheden voor jeugd en ouderen IN HET CLUBHUIS ,,'t Tref- punt", waarmee de stichting So- siaal Cultureel Opbouwwerk te Middelburg nu aan het derde jaar begonnen is, gonst het sinds het begin van deze maand weer van de activiteiten. Weer, omdat het clubhuis in het pas begonnen jaar min of meer op nieuw in het centrum van de be langstelling moest worden ge plaatst. Na het vertrek van jeugdleider M. Faassen naar Be verwijk medio 1959 volgden er namelijk enkele maanden, waar in het maar heel stil was in het pand in de Giststraat, Geen op gewonden kinderstemmen klon ken er, geen hamergeklop, geen muziek en vrolijkheid tijdens de instuiven... Maar met de komst van de nieuwe jeugdleider, de heer P. E. Hooijer uit Rotter dam, kwam er weer leven in de brouwerij. In de aanlooptijd, waarin de heer Hooijer de „zaak" nog wat moest verken nen, zette de nieuwe leider met name tijdens de Sint-Nicolaas- tijd al enkele avonden in elkaar, waar vlot honderden Middel burgse jongens en meisjes acte de présenee gaven, en sinds en kele weken is ,,'t Trefpunt" on der zijn energieke leiding dus weer een „bedrijvig en gezellig huis" geworden. Bovendien probeert de heer Hooijer thans ook de ouders voor het Tref- puntwerk te interesseren. Er staan „vader- en moederbijeenkomsten" op het programma en mét de binding1 van de jongeren tijdens de clubmid dagen en -avonden wil jeugdleider Hooijer, die ons tezamen met be stuursvoorzitter ds. W. Dijckmeester het een en ander over de plannen ver telde. dus nu ook het gehele gezin in de werkzaamheid en de gezelligheid betrekken. Het bestuur en de jeugd leider kijken thans vanzelfsprekend nog met enige spanning naar de uit komsten van dit nieuwe, maar ..we zien gelukkig al enkele lichtstrepen der hoop doorschemeren", verzekerde ds. Dijckmeester. En zolang de heer Hooijer nog bevestigend kan ant woorden op de vraag van tientallen jongens en meisjes „Mijnheer, is het weer Trefpunt?", dan kan hij enthou siast verder gaan. In een clubhuis, dat er heel wat beter uitziet dan in de beginperio de. Want nadat de grote beneden zaal geheel „gerestaureerd" en met een fris verfje ter beschik king van de jeugd kwam, zijn thans ook de kamers op de boven verdieping opgeknapt. Ook de voorgevel van het clubhuis kreeg een goede beurt en vervolgens de- keuken, die bij de komst van de jeugd meer weg had van een ruïne. Maar thans is het een „echte" keu ken, die wellicht in de toekomst zal dienen voor het Waarmaken van maaltijden voor 's middags in Mid delburg overblijvende jongens en meisjes, werkzaam in winkels en be drijven. Althans, iu een dergelijke richting bestaan er plannen. Voorts werd de clubhuisoutillage be langrijk uitgebreid met een tafelten nistafel, een biljart en verschillend ander speelmateriaal. De plannen voor het nieuwe jaar De jongens en meisjes kunnen hun lief hebberijen thans beoefenen in acht clubs. Op maandag na schooltijd is er sport en spel plus handenarbeid voor de 9-12 jarigen, dinsdag beoefenen de jongens van 6 tot 9 handenarbeid en die van 9 tot 12 timmeren gedurende de avonduren. Op de woensdagen worden de instuiven gehouden: voor de kleintjes (5-8 jaar) die knutselen, tekenen, zingen, spelen en worden voorgelezen, en voor de 9-12 jarigen, die handenarbeid, toneel, sport en spel beoefenen, gedurende de mid dag; voor de 12-15 jarigen, die zich kunnen bezighouden met tafelten nis, biljarten, volksdansen en gezel schapsspelen, gedurende de avond. Vrijdagavond kunnen de oudere jon gens en meisjes tafeltennissen, waar na er dus zaterdagsavonds instuif is voor de oudere jeugd. A.s. zaterdag wordt dat een bij zondere feestavond ter gelegen heid van het 2-jarig bestaan van het Trefpunt. En verder: kunnen de jongens en meisjes ook niets-doen, zomaar luisteren naar ile pas gekochte radio en het ook pas aangeschafte gezellige zitje Nieuwe elementen in het Trefpunt- werk zijn de moedermiddag cn de hobbyclub voor vaders, alsmede bal let en judo. De dames doen handenar beid en leren het maken en verande ren van kinderkleding. Deze club maakt af en toe een uitstapje en houdt 's zomers een week vakantie buiten. De club voor ballet en judo beginnen direct bij voldoende deelne ming. En voorts kunnen degenen te recht, die belangstelling hebben voor muziek, kostuumnaaien, make-up, modelbouw, film, metaalbewerking, houtbewerking, vrije expressie, volks dansen enz. Jeugdleider Hooijer zou deze energie ke aanpak van het probleem der vrije-tïjdsbesteding,. niet kunnen uit voeren zonder de steun van een aan tal jongens en meisjes van de beide kweekscholen en huishoudscholen in de Zeeuwse hoofdstad. Zij helpen hem op alle mogelijke manieren, waarbij de kwekelingen zelfstandig toezicht houden op de diverse clubs. Op deze wijze willen bestuur, jeugd leider en medewerkenden het Tref punt maken tot bet „kloppend hart van Middelburg", waar zowel jonge ren als ouderen er iets bij kunnen leren en zich kunnen ontwikkelen tot bewust levende mensen. RAAD VERGADERDE Jagers sloegen om op het Volkerak Zes jagers uit Breda zijn in de nacht van dinsdag op woensdag met hun buitenboord-motorbootje op het Vol kerak omgeslagen. Zij waren op jacht nabij de schorren ter hoogte van de boerderij van landbouwer Ge luk, toen het ongeluk gebeurde. Na een kwartier zwemmen vasten zij een der zeehondenplaten te bereiken en zich meester te maken van hun motorbootje. Zij legden het op de plaat vast en zijn daarna bij laag water door de hoge golven naar de vaste wal gelopen, waar zij ter hoog te van Steenbergse Sas aankwamen. Woensdagmorgen ontdekte de land bouwer Geluk het motorbootje, dat losgeslagen op de schorren lag. In dc boot bevonden zich enige patronen en wilde ganzen, die de jagers ge schoten hadden. De politie van Din- tcloord werd verwittigd en deze kwam na onderzoek' achter de toe dracht van het avontuur. In centrum van onderwijs-, sport- en verenigingsleven De gemeenteraad van Arnemui den lieeft tijdens de donderdag avond gehouden vergadering onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester Joh. Siereveld op symbolische wijze een 2de mijlpaal geslagen voor de totstandkoming van het nieu we centrum voor onderwijs, sport- en verenigingsleven, dat ten oosten van de Veerse-dïjk in de vissersstad bezig is gestalte te krijgen. Nadat enkele maan den geleden de nieuwe openbare lagere school geopend is, gaf de meerderheid van de raad thans zijn fiat aan het voorstel van B. en W., waarin dit college mach tiging krijgt aan de directeur van de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht op drachten te verstrekken voor de bouw van een nieuwe gymnas tiekzaal en voor het ontwerpen van een hiermee verband hou dende partiële herziening van het uitbreidingsplan. Nu Arnemuiden er dus op mag re kenen. dat binnen niet al te lange tijd met de bouw van deze gymnas tiekzaal een begin zal worden ge maakt, komt dus het tweede project in dit uitbreidingsplan tot stand. In het centrum is voorts nog een plaats geprojecteerd voor een nieuwe bij zondere lagere school en een nieuw verenigingsgebouw. De heer J. L. Joosse (sgp) kon zich niet helemaal met het voor stel verenigen. Hij had liever ge zien, dat het gymnastieklokaal tussen de openbare en de bijzon- De Sjah van Perzië en keizerlng Fa- rah Diba hebben in Teheran een be zoek gebracht, aan Jiet Farabi-zieken- huis bij welk bezoek aan de sjah is verzocht de titel van ere-president van het Perzische Insituut van oog heelkundige te accepteren. Een lid van de ziekenhuisstaf kust hier de hand van de keizerin. dere school wordt ingebouwd, en dat de oude school in een of ande re vorm produktief gemaakt wordt. Hij onthield zich dan ook van stemming. Tijdens een bespreking met een aan tal deskundigen werden B. en W. ge adviseerd om de nieuwe gymnastiek zaal uit stedebouwkundig oogpunt met de nieuwe openbare lagere school te verbinden, bijvoorbeeld door mid del van een hal of een pergola. Dat is bovendien uit financieel oogpunt gezien de meest aanvaardbare oplos sing. Hierdoor zal in de toekomst do oude schooi moeten verdwijnen. De raad ging voorts akkoord met bet deskundige advies het geprojecteerde speelterrein te verleggen naar het terrein onder de spoorbaan en <le aanvankelijk daar geprojecteerde gebouwen, een nieuwe bijzondere school en hèt verenigingsgebouw, een plaats te geven op het oorspron- kelijke speelterrein. Daardoor komt" de nieuwe bijzondere school meer naar de bebouwing toe en heeft dus minder last van het treinverkeer. Nadat de raad reeds eerder besloten had medewerking te verlenen voor de bouw van een nieuwe bijzondere Ideuterschool. gaf men thans B. en W. machtiging de directeur van de centrale dienst opdracht te geven een plan te maken voor het bouwrijp maken van het bouwterrein, dat ge legen is tussen de Langstraat en de Schoolstraat. Nieuwjaarsrede In zijn nieuwjaarsrede deelde burge meester Siereveld mee. dat het inwo nertal door het vertrek van twee grote gezinnen en een aantal jonge gezinnen met 27 is gedaald tot 2804. Er werden in 1959 15 particuliere wo ningen gebouwd, terwijl een begin werd gemaakt met de bouw van 12 woningwetwoningen. Andere belang rijke gebeurtenissen in de gemeen te noemde hij de opening van de nieuwe school cn van het medisch centrum. Wat de plannen voor de toekomst betreft hoopte de lieer Siereveld, dat in de loop van dit jaar liet sluitstuk van de riolering tot stand zal komen. Dezer dagen is aan het coördinatie-college voor openbare werken verzocht (lit te bevorderen. De heer Siereveld had goede hoop, dat het sluitstuk dit jaar in uitvoering komt. Tevens hoopte hij, dat dc ruilverkaveling van het grondgebied van Klevers- kerke dit jaar tol uitvoering komt, hetgeen volgens de waarne mend burgemeester ongetwijfeld een grote verbetering voor de toestand van de wegen zal zijn. Bij de behandeling van het laatste agendapunt sprak dc heer Joosse zijn verheuging uit over het feit, dat B. cn W. er na een verzoek van Ged. Staten in geslaagd zijn om het be grotingstekort voor 1959 met een I bedrag van 7000 te verminderen. In de rondvraag vroeg de heer K. J. Steketee (ar) te bewerkstelli gen, dat geen grote vrachtauto's met aanhangers meer door de I Langstraat mogen rijden. „Want vannacht is er_zo'n voertuig voor bij gekomen, die een ueel van mijn I huismuur heeft .meegenomen" lichtte de hee\- Steketee toe. „Straks slapen we nog op straat"De heer Siereveld zegde toe dit punt te bekijken, De heer J. Allaart (pvda) gaf B. W. in overweging er in verband met het grote aantal krot- en 1 kamer* woningen in Zeeland op aan te drin gen, dat Arnemuiden op een behoor- I lijk aantal nieuwe woningen mag re kenen. Voorzitter produktschap Aanvoer van mosselen was in afgelopen jaar minder Ontwikkeling oestercultuur en garnalenvisserij gunstig De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten, de heer Joh. van Dijk, heeft in de eerste ver gadering van 1960 een overzicht ge geven van de gebeurtenissen in vis serij en vishandel in 't afgelopen jaar. De produktiecijfers, zo deelde hij mede, zijn in het algemeen omhoog gegaan. Wat de vernieuwing van de vloot betreft merkte de heer Van Dijk op, dat er bij de garnalenvisse rij, welke tak van bedrijf in de laat ste jaren zeer floreert, enige nieuw bouw was. Hoewel de aanvoer van mosselen in het seizoen 1959/'60 tot nog toe zeer goed was, Is toch over het gehele jaar 1959 genomen de aanvoer ach tergebleven bij die van het vorige jaar. De vraag naar Nederlandse mosselen is stijgend. Het zal volgens spreker dan ook zaak zijn te blijven zoeken naar gronden, welke ge schikt zijn voor de mosselcultuur, daar nu op de duur te rekenen valt met een verlies onder meer voor de mosselcultuur van de gronden in Zeeland mag worden gehoopt, dat vooral in de Waddenzee een uitbrei ding van de mosselcultuur zal kun nen geschieden. De stijging met f 12.5 miljoen van de totale uitvoer van visse- rijprodukten is vooral het gevolg van de grotere uitvoer naar de E.E.G.-landen. Deze bedroeg ruim f 10 miljoen meer dan in 1958. De garnalenvisserij was in 1959 in het algemeen gunstig, in het bijzon der ook omdat bij de grote aanvoe ren in het najaar geen belangrijke prijsdaling optrad. De minimumaanvoerprijs van garna len werd in 1959 enigszins verhoogd, doch de hoeveelheid doorgedraaide farnalen was wederom niet onbe- ngrijk geringer dan in voorgaande jaren. De export van oesters ontwikkelde zich in 1959 bijzonder gunstig, al thans wat stukstallen betreft. Het stukstal steeg immers van rond 19,9 miljoen tot 23,6 miljoen, hetgeen voornamelijk kon worden toegeschre ven aan de liberalisatie van de in voer van consumptieoesters in Frankrijk. A.N.M.B.-IedenOpheffing woonruimtewet niet gewenst In de donderdagavond gehouden vergadering van de afdeling Middel burg van de A.N.M.B. in het vereni gingsgebouw de „Gouden Poorte" werd het „onaanvaardbaar" uitge sproken over het plan om de woon ruimtewet voor Zeeland af te schaf fen. Dit punt kwam aan de orde bij een gedachtenwisseling over het onder werp; „Wat staat de bond in de ko mende tijd te doen". Ook werd ge pleit voor een betere verdeling van het nationaal inkomen en kwam uit de vergadering naar voren, dat geen huurverhoging mag worden inge voerd, voordat de bestedingsbeper king is opgeheven. Over deze zaken sprak de heer F. Leemans, districtsbestuurder van het district Zeeland en Brabant. Voorts gaf de heer Leemans een toelichting op het actieprogramma van het N.V. V., dat aangenomen werd op het con gres van oktober van het afgelopen jaar. Eerder op de avond waren enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. Secretaris H. G. de Ru en penning meester J. A. Kraak brachten de jaarverslagen uit over 1958, waarin zij beiden een optimistisch geluid konden laten horen over de gang van zaken bij de afdeling Middelburg. De heer De Ru was aan de beurt van aftreden en stelde zich niet herkies baar. In zijn plaats werd de heer A. den Vader benoemd. De heren J. A. Kraak, L. Vader en D. Rijkse jr. werden allen herkozen. De heer De Ru, die drie jaar lang se cretaris is geweest van de afdeling kreeg een boekenbon aangeboden. De heren Boon en Janse werden tot kascontrole-commissie gekozen. De heer G. van Loo. die aftredend was, werd weer benoemd in het verkiezing steunfonds. Pand Zeeuwse Muziekschool te Zierikzee verkocht Na restauratie v/ordt er restaurant in gevestigd Het pittoreske gebouw van de Zeeuw se Muziekeschool aan het Havenplein zal binnen afzienbare tijd een andere bestemming Je rijgen. De N.V. Scelve- ringhe's Exploitatie Mij. te Amster dam heeft het pand gekocht van de heer J. C. Sincke te Zierikzee, om er, wanneer het gebouw door de Muziek school zal zijn ontruimd, een restau rant te vestigen met een kleine ho telaccommodatie. Het ligt in de bedoeling van de ex ploitanten om het gebouw in de stijl, waarin wijlen burgemeester mr. A. J. F. Fokker van Zierikzee het in 1913 heeft laten bouwen, te hand haven. Het pand heeft op bezoekers van Zierikzee altijd een bijzondere aantrekkingskracht uitgeoefend. De N.V. Scelveringhe gaat het inte rieur grondig opknappen. De laatste jaren verkeerde het gebouw in een tamelijk verwaarloosde toestand. Men denkt van de grote kelders een wijnkelder te maken. Vóór het ge bouw komt een terras, dat de bezoe kers een fraai uitzicht op het Haven plein met zijn Gasthuiskcrk en beurs zal bieden. Bestuurder raakte onder omslaande bestelwagen Op de verkeersweg tossen Bergen op Zoom en Steenbergen bij do richting wijzer te Lepels! raat is donderdag middag een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij de heer D. v. d. S. uit Brou wershaven ernstig werd gewond. Een van de passagiers van de lijnbus van de B.B.A., mevrouw V. uit Lepel straat, stapte uit de bus en wilde de straat achter de bus langs overste ken, Uit de richting Bergen op Zoom MILITAIRE PARADE MOGELIJK IN WAGENINGEN Mr. Kolfschoten pleit voor stijlvolle viering Op donderdag 5 mei zullen drie grote manifestaties worden gehouden. Er zal een nationale parade komen, die door H.M. de Koningin zal worden afgenomen. Men weet nog niet zeker waar dit dcfiló komt, maar men re kent er op dat het in de historische plaats Wageningcn zal gebeuren. Het Nationaal Comité Viering Bevrij dingsdag 5 mei 1960 organiseert twee centrale bijeenkomsten: 's morgens zal voor bet Nationale Monument op de Dam in Amsterdam een jeugd- appel worden gehouden, waar delega ties van de gehele Nederlandse jeugd aanwezig zullen zijn. Het is nog niet bekend wie daar zal spreken. In het Concertgebouw in Amsterdam zal 's middags een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. Men heeft als tijdstip gekozen vijf uur en wel, omdat dan waarschijnlijk feestend Nederland, na de viering van de be vrijdingsdag, thuis zal zijn. De tele visie zal deze bijeenkomst namelijk uitzenden. Er zal ditmaal een spreker zijn. Het zal een sobere, waardige manifestatie worden, zo verklaarde de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, voorzitter van het nationale comité op een pers conferentie. „Deze nationale zitting had eigenlijk in de Nieuwe Kerk in Amsterdam moeteu worden gehou den, maar deze wordt gerepareerd cn kan niet worden gebruikt", Mr. Kolfschoten pleit voor een stijl volle en waardige viering van de bevrijdingsdag. Geen zinloze luid ruchtigheid en goedkope jool, maar grote oprechte vreugde. We weten nu al lang, dat. we toffe jongens zijn", zei hij op de pers conferentie. „Maar zo moeten we het feest niet vieren. Het Neder landse volk moet eigenlijk nog een beetje Ieren hoe het zijn vreugde moet uiten". Bij de suggesties brengt het comité speciaal onder de aandacht het spel „Gebed om vrijheid" van Ben van Eysselsteyn, speciaal geschreven voor 5 mei 1960. in opdracht van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen; eon in opdracht van het nationaal comité te schrijven spel door en voor schoolkinderen; het fotoboek met korte omschrijvingen: „Toen1940-1945", uit te geven door de staatsdrukkerij in opdracht van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie te Amsterdam en het boekje „Volk in. verdrukking en ver zet 1940-1945" uit te geven onder aus piciën van het nationaal Comité (spe ciaal voor de hoogste klassen van net l.o., de leerlingen van het n.o. en de drie laagste klassen van het v.h.m.o.). kwam echter een bestelauto van het Zierikzeese filiaal van de wasserij De Zoom, die bestuurd werd door D.v.d. S. uit Brouwershaven. Deze probeer de vrouw nog te ontwijken, waarin hij niet geheel slaagde. De vrouw werd tegen de straat gesmakt, ter wijl de bestelauto om sloeg. De be stuurder raakte onder de omslaande wagen en werd ernstig gewond. Met een bekkenfractuur en inwendige kneuzingen werd hij, nadat dokter Ghering de eerste hulp had verleend, per ambulance naar het Algemeen Burger Gasthuis overgebracht. Me vrouw V. had een hersenschudding opgelopen en werd per auto naar haar woning vervoerd. De omgesla gen bestelauto werd weggesleept. Zaalhandbal Voor het •zaalhandbalprogramma staan voor dit weekend twee zeer be langrijke ontmoetingen te wachten. Bij de heren speelt in Goes Tonido in de eerste klas tegen EMM. Vorige week ontsnapte EMM ternauwernood aan een nederlaag tegen Hellas en nu zal Tonido zeker alles in het werk stellen om voor Goes de eer op te eisen EMM de eerste nederlaag te hebben toegebracht. Beide ploegen zullen een goede speler missen; To nido komt zonder Korstanje uit en EMM mist Wisse. Dit betekent voor beide ploegen dus een verzwakking, maar het zal aan spanning stellig niet ontbreken. Volharding kan verder winnen van Marathon, terwijl Hellas de meerdere kan blijven van Walcheren. De twee de belangrijke wedstrijd is die in de dames eerste klas tussen Marathon en Walcheren, welke wedstrijd in Middelburg wordt gespeeld. Het is in dit seizoen de eerste ontmoeting tus sen deze beide ploegen en ons inziens moet Walcheren in staat worden ge acht deze wedstrijd te winnen. Het zal echter veel moeite gaan kosten, want Marathon zal zich de speelwijze van Walcheren niet zonder meer la ten opdringen. Spannend zal het in ieder geval worden. Hontenisse en Tonido zullen beiden tegen respectie velijk Zeeland Sport en Hellas trach ten er van te maken wat er van te maken valt. De prognoses lulden: Middelburg: Meisjes pupillen: Olym pus IIWalcheren I (2); Olympus I Walcheren II (1); meisjes adsp. C: Olympus IIMarathon II (1); meis jes adsp. A: Zld, Sport IWalcheren I (2): jongens adsp. B: EMM II Tonido II (2); meisjes adsp. B: Olym pus IVolharding (2); jongens adsp. A: OlympusTonido I (2); heren jun. 2e klas: WalcherenVolharding (2). Dames 3e kl.: Walcheren H-—De Meeuwen (2); dames jun. Ie kl.: Olympus IHellas (2); dames 2e kl.: EMM—Marathon H (1); heren jun. Ie kl.: Marathon I—EMM (1); heren 2e kl.: OlympusHellas II (1); da mes le kl.: Marathon I Walcheren I (2); heren le kl.: Walcheren I— Hellas 1(2). Goes: Jongens pupillen: TonidoHel las (1); jongens adsp B: Hellas II EMM I (2); meisjes adsp. A: De MeeuwenHellas (1); meisjes adsp. B: HontenisseMarathon I (1); da mes jun. 2e kl. A: Hontenisse Olympus II (1); dames jun. 2e kl. B: VolhardingODI (1); heren jun. 2e kl.: Hellas HODI (2); heren jun. 2e kl.: Tonido HMarathon II (2). Dames le kl.: HellasTonido (1); dames jun. le kl.: De Meeuwen Marathon I (2); heren jun. le kl.: Tondio IOlympus (1); dames le kl.: HontenisseZld. Sport I (2); dames 2e kl.: LuctorOlympus (1); heren le kl.: VolhardingMarathon I (1); heren le kl.: Tonido I—EMM I (2).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 6