PAGIlm c Goede „woon-ideeën" voor de plattelandsvrouw MAÏZENA DU RYEA Voorjaarsbeurs krijgt weer .Centrum voor de huisvrouw' r 11 SSf San iftj Internationale VOORJAARSMODE dient zich alweer aan.... E' VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Hoe meer v/asvoorsehrlfteii, hoe beter. Het komt gelukkig steeds vaker voor, dat aan een lap stof of een kledingstuk een keurig kaartje vastzit met volledige instructies en goede raad. Alleen het ad vies „plak een stukje van de stof op dit voorschrift, dan weet U waar het bij hoort", dat we de laatste tijd een paar keer lazen, is moeilijk op te volgen, want we knippen tot dat nuttig doel toch niet graag een stukje uit een nieuw hemmetje. Een stukje papier, met de naam van het kledingstuk, kan net zo goed.... (Advertentie) maakt Uw groenten zo lekker. Er komt, net als verleden jaar, een „Centrum voor de Huisvrouw" op de Voorjaarsbeurs in Utrecht. De beurs duurt van 29 februari tot en met 5 maart. Lezingen, demonstraties en voor lichtingskraampjes worden ditmaal verzorgd door de Stichting Huishou delijke en Gezinsvoorlichting, de Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, het Gezinsbegrotingsinstituut, het Natio naal Bureau Bevordering Hygiëni sche Gewoonten, de Huishoudelijke Voorlichtingsdienst van de Gasbe drijven en de afdeling Huishoudelijke Voorlichting van de Vereniging van Exploitanten van Electriciteitsbe- drijven in Nederland (V.E.E.N.). Zo hoeft er in dit huisvrouwencentrum vrijwel geen enkel deeltje van het beroep van huisvrouw onbesproken te blijven. De gebouwen aan de Croeselaan zul len vooral huishoudelijke apparaten, verlichtingsartikelen, stook- en kook- apparatuur e.d. bevatten. In het Jaarbeursgebouw aan het Vreden- burg worden ondergebracht de tex tiel, huishoudelijke gebruiksartike len en ondeTTToudsmiddelen, kleine parfumerieën, kosmetika en toiletar tikelen en ook speelgoed. Bent U wel eens op het Idee gekomen, de nog goede rug van een afgedankte re genjas te vermaken tot schortje? I>t waterdichtheid van uw schort beant woordt, dan om het plechtig te zeggen, aan de hoogste eisen. Een wintersport-vakantie ln de bergen? Dan zijn hier een paar modieuze Ideetjes ter verwerking in de garderobe voor die winterse „vakantie in een witte wereld". Ze zijn af komstig uit Franse mode huizen. Links een combinatie die onder het hoofd „après- ski" gerangschikt kan worden, en die bestaat uit een veekeurige mo hair-rok met een zwarte pullover en zwarte kou sen. Wie van wandelen houdt, kan de witte wereld intrek ken in een fluwelen panta lon en een wollen Schots- geruite mantel (mid den), en de échte enthou siaste ski-loopster kleedt zich voor die sport na tuurlijk warm en sportief aan, bijvoorbeeld in de lastex pantalon en de ge watteerde anorak-met-ca puchon die geheel rechts staat afgebeeld. Onder die capuchon wordt een warme pullover met rol- kraag gedragen. „De vrouw ten plattelande": expositie in Amsterdams R.A.I.-gebouw (Van medewerkster) Meer dan de helft van alle Nederlandse boerderijen is ouder dan vijftig jaar. Meer dan tachtigduizend boerderijen, dat wil zeggen een kwart van het totaal, zijn zelfs meer dan honderd jaar oud. De gebreken van deze ouderdom zijn niet alleen in de bedrijfs ruimten, maar ook in het woongedeelte te vinden, en daarmee heeft vooral de vrouw te maken. Aan haar moeilijkheden op dit terrein, maar vooral aan de mogelijkheden tot verbetering, is het paviljoen „De vrouw ten plattelande" gewijd, dat deel uit maakt van de tentoonstelling van landbouwmachines en land bouwwerktuigen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Een oude boerderij kan nog zo mooi zijn, de oude meubels er in kunnen bekoren door een eigen stijl, maar zo'n oude woniug op het platteland heeft naar moderne begrippen vele gebreken. Een halletje is er meestal niet, men „valt met de deur in huis", hetzij van buitenaf of van de deel. Een keuken zoekt men er meestal vergeefs: er wordt gekookt op een gezellig zwart fornuis met bloemetjes dat in de kamer staat, maar de voorbereiding van de maaltijd moet weer ergens anders geschieden. Er ontbreekt voldoende bergruimte, er is vaak geen closet, om van een douche of bad en van een gelegenheid voor het doen van de gezinswas nog maar te zwijgen In het R.AJ.-gebouw wordt deze week zo'n gezellige, maar onpraktische en onhygiënische boerderij getoond. Maar vlak er tegenaan laat men zien, hoe dezelfde ruimte kan worden ge moderniseerd, zo nodig verbouwd. Dat kan, zo blijkt hier, vaak met vrij eenvoudige middelen. Zo bleef in het model van de verbeterde woning een aantal goede stijlvolle oude meubels bewaard. Zij laten zich uitstekend combineren met moderne stukken, zoals een teakhouten tafel met twee extra bladen en een licht strak op- bergmeubel met doorgeefdeurtjes naar de keuken. Men kan in een ver bouwde boerderij een hypermoderne kachel plaatsen, maar de oude, nog goede kookkachel, die niet kieskeurig is wat zijn brandstof betreft, en die foed verwarmt, staat er ook nog est. Belangrijk is, dat het verbouwde huis een halletje heeft gekregen, een werkruimte (voor gezinswas en douche), 'n toilet, binnenshuis natuurlijk, en een praktisch inge richte beuken, waar het glimmend metaal van de aanrecht niet mis staat bij de Oudhollandse stoelen om de eettafel. Een slaapkamer liet de verbouwer vervallen, de overblijvende werd 'n goede meis jeskamer. En natuurlijk blijft het onpraktisch dat de kelder niet bij de keuken is geprojecteerd, maar onder die slaapkamer moest blij ven omdat dat de opkamer was. Maar wie met overleg moet ver bouwen, zal zich daar, voorlopig tenminste, bij kunnen neerleggen. Ook op de eerste verdieping wer den twee slaapkamers geprojec teerd. ,,Er is met dit voorbeeld geen afkeu ring voor het oude meubel in de boer derij bedoeld, en evenmin een bet weterig zo moet het nou. Het gaat er maar om, de mensen te laten zien dat er in de oude boerderij ernstige tekortkomingen zijn en dat die vaak met deskundigheid en eigen fantasie op vrij voordelige manier zijn op te loss", zegt mej. J. Brink van de Stichting voor landbouwhuishoud- kundig onderzoek te Wageningen, die een belangrijk aandeel had in de tot standkoming van dit paviljoen. Goede, maar niet opdringerige ad viezen vindt men ook in het model van de nieuw te bouwen boeren woning in het paviljoen. Hier zijn alle goede tijdbesparende machi nes, apparaten en materialen toe gepast die men zich wensen kan. De werk- en bergruimten zijn ge riefelijk en goed van afmeting. De „nette kamer" in zo'n nieuwe boerderij komt wel op zesduizend gul den. Die prijs is hoog genoeg om er bij het ontwerpen van uit te gaan dat die kamer ook werkelijk gebruikt moet worden. De ontwerpers hebben er dus geen afgesloten „zondags" ge heel van gemaakt. De zitkamer staat in open maar desgewenst af te slui ten verbinding met de huiskamer, er is een gemakkelijk zitje maar ook een flinke tafel voor een huiswerk makend kind of voor de boer die zijn administratie bij moet werken In deze kamer zijn er, behalve de door, geefkast naar de keuken en de grote eettafel, ook een werkhoek (met op klapbare naaitafel) voor de moeder en ruimte voor een box en speelhoek. De keuken, hoewel goed af te sluiten, staat weer in nauwe verbinding met de woonkamers. Behalve deze modelwoningen zijn er in het paviljoen voor de vrouw ook i i ebt Uzich ook het een en ander „voorgenomen", toen fi het nieuwe jaar voor de deur stond? Eind december is daar, nog afgezien van de jaarwisseling, het aangewezen tijdstip voor, tenminste als het gaat om de huishoudelijke financiën. Want welke huisvrouw komt eind december, na sinterklaas- cadeaus, kerstkonijn en appelflappen hélemaal volgens plan uit met haar budgetWaarschijnlijk maar een enkele. Maar de velen, die niét uitkomen, denken allemaal dat zij dè enige zijn, overladen zichzelf met verwijten en belanden daarna in het stadium van het Goede Voornemen. Nu zijn er een paar weken van het nieuwe jaar voorbij. Hebt U woord gehouden? Voor het geval U reeds weer „door de knieën" gegaan bent, vindt U wellicht enige troost, als U uw fouten luchthartig ziet omgezet in een spelletje. Hier zijn tien vragen. Op elke vraag zijn drie antwoorden mogelijk namelijk: vrij geregeld, of: nee, vergeten. Antwoord naar eer en geweten! i i ebt U, voordat U iets kocht, altijd goed op de prijs gelet ri en die prijs vergeleken -met die in een andere zaak of van een ander fabrikaat? Kaashandelaar of slager hébben vast wel eens, bij het afwe gen, de vriendelijke vraag gestéld of het „iets meermocht zijn. Hebt U de moed opgebracht, daar ronduit „nee" op te antwoorden? Hebt U opgeschreven wat U uitgaf, dus een kasboek bijge houden? Als U een maandsalaris hebt, hebt U aan het begin van de maand een begroting gemaakt? Als U een weekinkomen hebt: maakte U een begroting aan het begin van de week? Hebt U geregeld een deel van het inkomen naar de spaarbank gebracht of iii de oude kous, spaarvarken of elders in huis Hebt U een soort werkschema opgesteld (en houdt U zich daaraan), zodat U, behalve voor uw werk, ook nog wat tijd! hebt voor ontspanning en gez&liigheid in huis f Hebt U, voordat U inging op extra-voordelige aanbiedingen, nuchter met Uzelf overlegd of U het artikel in kwestie nodig had/ Hebt U, voordat U boodschappen ging doen, precies opge schreven wat U nodig had en wélke hoeveelheid Denkt U eraan, dat een cent en een stuiver ook waarde héb ben, zodat U er niet al te achteloos mee omgaat? et aardige van zo'n vragenlijstje vinden wij altijd dat W eruit blijkt, dat we niet alleen staan met ons slechte ge- drag. Degene, die het ontworpen heeft, kent ons niet en weet toch van de moeilijkheden af. Is dat geen troost? Voor het geval cijfers veel indruk op U maken (buiten het kasboek om): Voor alle vragen waarop U met „altijd" ant woordt, kunt U Uzelf tien punten toekennenvoor „vrij ge regeld" 5 en voor „nooit aan gedacht" natuurlijk nul punten. Haalt U in totaal 100, dan bent U bijna griezelig volmaakt, een opbrengst van 75 tot 100 punten tekeyit U als een huis- en boekhoudster van zeer voldoende kwaliteit. Zweeft U tussen de 50 en 75, dan bent U van goede toil, maar geen door zetter, en bent U beneden de vijftig punten blijven steken, dan kunt U nog best een heel aantrekkelijk karakter hébben, maar dan doet U verstandig, uw man de huishoudkas te laten beheren. Tenzij die altijd klopt natuurlijk J nog voorlichtingsstands van de Stich ting huishoudelijke voorlichting ten plattelande en van de Centrale van boerinnen- en andere plattelandsvrou wenorganisaties. De tentoonstelling blijft tot en met de 23e open. Aan de bezoeksters wordt een vragenlijst uitgereikt waarop zij hun oordeel over deze expositie en eventuele sug gesties voor volgende tentoonstellin gen kunnen meedelen. (Advertentie) in één Uw ha gaaf e m ba,m MÊÊ handcrème (Van onze redactrice) Ieder jaar opnieuw is het moeilijk om te geloven dat in het hartje van de bij uitstek winterse maand ja nuari, terwijl regen, natte sneeuw en stormvlagen elkaar afwisselen, de voorjaarsmode reeds geboren is. Ook nu weer dient de lentemode zich aan in Europa's hoofdsteden en parade ren luchtig geklede mnnnquins (niet zelden klappertandend!) voor een publiek dat. voorlopig bontjas en warm mantelkostuum nog maar in cro houdt Laat Parijs zoals gebruikelijk nog even op zich wachten wat de onthulling van de nieuwe mode be treft, in Engeland en Italië heeft men de nieuwe mode-ideeën al ge heel of gedeeltelijk gepresenteerd. In Londen bijvoorbeeld hebben de voor naamste modisten hun accessoires ;etoond, waarbij de modekleur voor eze accessoires een bijzondere kleur grijs bleek te zijn: het zogenaamde „beau monde" grijs, dat lichtelijk naar de kleur beige neigt. De voor naamste Engelse modehuizen zijn voorts van plan, niet binnen de gren zen van Brittannië te blijven met hun nieuwste creaties. Eind van deze maand zullen negen vooraanstaande Engelse ontwerpers hun collecties in Parijs tonen. De bedoeling is dat die Parijse show speciaal bestemd wordt voor buitenlandse inkopers; men wil de eventuele kopers een reis over het Kanaal besparen. En de Italiaanse haute couture, die het gehele Europese modebeeld te genwoordig voornamelijk zomers zo sterk beïnvloedt? Die is ook ditmaal gekomen met uitgebreide collecties aantrekkelijke, vaak fan tastische accessoires, en ondor meer met een kindermode," die terecht on der de naam „glimlach" wordt ge presenteerd. Italië brengt voor de jeugd beneden zestien jaar leuke, vrolijke en praktische kleding: voor de meisjes bijvoorbeeld geruite en gestreepte katoentjes met bijpassen de zonnehoeden, voor kleine jongens jasjes zonder revers, kraag of das, met alleen maar een fleurige sjaal om de hals. Groene en beige kleuren zijn favoriet voor de jeugd. Ook voor de volwassen vrouw is „vrolijk" het thema van de Ita- ~öan ozoun) tCt OZCMi) r waren vele weduwen in Israël. en dat schijnt nog altijd het ge val te zijn. Ik moest het tenmin ste bedenken, toen ik de brieven doorlas, die mil naar aanleiding van de kolom over het AWW werden ge- reven. Er zijn aardige bij en snibbige, zoals gewoonlijk, maar dat om te begin nen deze wet in veler belangstelling een grote plaats inneemt, bleek wel overduidelijk. En de adviezen aan de betrokken weduwe, dat zij zich tot verschillende raadgevende in stanties, o.a. vragenuurtjes bij de ra dio, moest wenden, gaven er maar weer eens blijk van dat wij in de grond van ons goede hart een mee levend volk zijn. Wat diverse ton- nen-acties voor misdeelden ook zonneklaar bewijzen. En dat gewone, hartelijke meegevoel met een wildvreemde is een onver woestbare vaderlandse- deugd, die ons blijkbaar zo vanzelfsprekend is aangeboren dat wij ze niet eens meer opmerken. Natuurlijk, als ie mand in de narigheid zit en je kunt er iets aan doen, al was het maar met een brief aan een totaal onbe kende kolomschrijfster, dan pak je pen en papier en postzegel (met des noods nog één extra voor het door sturen van die bekommerde brief) en doet eens even het een en ander om standig uit de doekjes. Weet U wel dat dat iets heel bij zonders en kostbaars is een argeloos goede eigenschap die opweegt tegen onnoemelijk veel haat en nijd en Schadenfreude? In groot verband gezien wordt elke simpele daad van naastenliefde, tot een dub beltje in een collectebus en tien re gels goede raad aan een onbekende weduwe toe, een zeer wezenlijke en belangrijke factor in het spel van krachten dat onze huidige wereld be heerst. Wij zijn maar al te gauw ge neigd dat te bagatelliseren. Maar wie zich de moeite geeft de wereld waarin zij leeft nauwlettend ie te slaan, zal bemerken dat het slechte menselijke eigenschappen zijn: achterdocht, wantrouwen, na ijver, machtshonger - die in de be trekkingen tussen de volkeren een overwegende invloed uitoefenen. Wie nog idealistische neigingen mocht koesteren op dit punt moet zich maar eens in vrije ogenblikken naarstig laten onderwijzen door de grootste aller leermeesteressen: de geschiedenis. Een eenvoudig school boekje zal haar. al duidelijk maken dat op het grote internationale vlak het onverbloemde nationale eigenbe lang altijd de stukken op het schaakbord heeft verschoven. Maar dat de heldhaftige enkelingen, de scherpe denkers, de bekommerde mensenvrienden, de onbaatzuchtigen en de barmhartigen uiteindelijk voor het noodzakelijk tegenwicht hebben gezorgd, en door het onverzettelijk volharden bij hun onzelfzuchtig stre ven de wereld toch uiteindelijk voor feestelijke onbewoonbaarheid heb- sen behoed. Uweet niet half hoe belangrijk U bent, ten goede zowel als ten kwade en dat is misschien wel waard om even overdacht te worden bij het begin van een nieuw jaar. Wie mij dus, aan de andere kant, met enige bitterheid schrijft dat zij nergens toe nut is, gelieve deze nuchtere waarheden, met duizend voorbeelden uit het dagelijks leven te bevestigen, eens naarstig te over denken. Dit even tot morele troost voor alle alleenstaande vrouwen die mij als weduwe lieten weten dat haar leven dubbel hard was door het ontbreken van menselijke genegenheid én de financiële noodtoestand waarin zij al jaren hadden voortgetobd. En nu kom ik meteen tot een belangrijk en niet genoeg te herhalen punt. Hebt U die noodtoestand eigenlijk niet al te klakkeloos voor vaststaand aan genomen? Zo zijn er blijkbaar ook nu nog legio vrouwen die aanzienlijke bedragen, waarop zij door eigen of anderer storting op rentekaarten recht had den, doodleuk niet hebben opgevor derd omdat zij „het niet wisten". Er zijn overal Raden van Arbeid met behulpzame mensen achter loketten, er zijn vragenuurtjes over dit onderwerp bij de radio (kijk er uw luistergids maar op na), er zijn vaste krantenrubrieken in de zen, de vrouwenbladen laten geen brief ongelezen liggen. En desondanks modderen heel wat vrouwen maar moedeloos en een zaam verder met als enige vage lei draad: ze zeggen, datOok nu bewijzen de brieven mij dat heel wat schrijfsters in de veronderstelling leven, dat alleen vrouwen van vijftig jaar of ouder die na het in werking xeden der wet weduwe worden, recht op uitkering hebben. liaanse zomerkleding. Er zijn bij- t, voorbeeld met bloemen bedrukte Er..zl3n h,.er W€er overgangsbe- badkostuums, met stroken, smock- werk en korte overrokjes. Vakan tiekleren zijn bedrnkt met vismo- tieven en met geestige en soms alleen maar gekke gezichten. Er zijn Griekse tunieken, en de regen mantels voor het voorjaar zijn kort en licht, in heldere pastel kleuren. Over hals- en taillelijn zijn de Ita liaanse ontwerpers het niet allemaal eens: de een brengt strak-aansluiten- de kostuums met lage halslijnen, de ander wil de taillelijn verlaagd heb ben. Rose (van diep- tot bleekrose) heeft als modekleur de voorkeur van enkele vooraanstaande ontwerpen. Maar allemaal zijn ze vóór een zo groot mogelijke fantasie in de sector „accessoires, en dat beeft dan tot gevolg dat op de Italiaanse accessoi- resmarkt dit voorjaar handtasjes te zien zullen zijn met motieven, ge ïnspireerd op de komende Olympische Spelen, en gordels met Ingebouwde „stappentellers", die registeren hoe veel lichaamsbeweging de draagster krijgt, schoenen met een kompasje in de (verguld metalen) hiel, en hand schoenen die niet per paar. maar per drie worden verkocht de derde is dan tegen het verliezen..» palingen, die in sommige gevallen een tijdelijke uitkering garanderen, speciaal voor invaliden, moeders met kinderen beneden achttien jaar en vrouwen die vijftig jaar of ouder waren toen haar man overleed. De ze hebben het, dat zal men moeten toegeven, ook het hardst nodig. Wie mij boos schrijft: Waarom niet fille weduwen van vijftig jaar AWW gegeven, of in elk geval AOW op haar zestigste? heeft zich de moeilijkheden daarvan wel slecht voorgesteld. Er zou alvast per geval een bedrag van ruim honderdtien gulden per maand gedurende vijftien jaar mee gemoeid zijn oftewel een kleine twintigduizend gulden. Reeds bij vijftig van zulke gevallen betekende dat een extra belasting van een miljoen op te brengen door anderen, die zelf voor het eigen pensioen en dat van hun weduwe moeten storten. En is dét nu weer niet dubbel on billijk bijvoorbeeld voor de ongehuw de ambtenaressen van vijftig, die al zo'n dertig jaar gedwongen storten en daar nog vijftien jaar mee moeten doorgaan voor de wedu wen en wezen die zij nooit zullen bezitten SASKIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5