Compensatie-beschikking eerst na afhouding huurverhoging ECONOMISCHE BETEKENIS VAN VREEMDELINGENVERKEER KLAmORD ONDERWIJSTENTOONSTELLING ZUIDERZEEWERK EN DELTAPLAN FIDEL CASTRO LAAT SPAANSE AMBASSADEUR UIT CUBA ZETTEN VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GEEN MAXIMUM BEPAALD Loon zal verplicht worden verhoogd met 2V2 procent (Van onze Haagse redactie) De beschikking van het college van rijksbemiddelaars, waarbij een ver plichte loonsverhoging wordt voorgeschreven van twee en een half pro cent ter compensatie van de per 1 april met twintig procent te verhogen hnren/ is eerst te venvachten als het dezer dagen ingediende wetsontwerp tot huurverhoging door de Staten-Generaal is aanvaard en als wet is afge kondigd. Deze voorgeschreven loonsverhoging zal alleen «verplicht zijn voor die werknemers, wier loon of salaris bij collectieve arbeidsovereen komst is vastgesteld of bij een ander" contract is geregeld. Zoals de regering al in de sociaal- economische nota van juni van het vorig jaar heeft aangekondigd, wordt de looncompensatie gegeven over het basisloon, terwijl tevens evenals bij de huurbijslag van augustus 1957 bepaalde minimumpercentages in acht zullen moeten worden genomen. Omgekeerd heeft de regering ge meend deze keer aan de compensatie geen maximum te moeten verbinden, 'aarbij heeft zij zich laten leiden door de overweging, dat voor grote groepen met name voor ambtena ven en administratief personeel de vorige huurbijslag, die toen wel aan een maximum was gebonden, in de praktijk een te lage compensatie neeft betekent. M inimumpercentages De door de regering bepaalde mi nimumpercentages variëren met' de gemeenteklassen. Voor gemeenteklasse 1 bedraagt de minimumcompensatie 4 gril den per week. Voor de gemeen teklassen 2 en 3 is het minimum bepaald op 3 gulden en 75 cent, terwijl voor de klassen 4 en 5 een minimum van 3 gulden en 50 cent als compensatie wordt gegeven. De consequentie van deze minimum percentages is, dat het in de prak tijk dikwijls zal voorkomen, dat de compensatie geen 2%, maar 4 of zelfs wel 5 procent kan bedragen. Ir. Bouma ontslagen als consulent voor boerderijen (Van onze correspondent). Naar wij vernemen is ir. G.J.A.Bou- raa te Kimswerd met ingang van 1 februari ontheven van zijn functie als rijlcslandbouwconsuient voor boerde- rijbomv. Zijn ontslag uit de rijks dienst gaat in met 1 mei. De voornaamste motivering van dit opzienbarende ontslag Jijkt te zijn, dat ir. Bouma volgens de mening van zijn superieuren de vooruitgang op het terrein van de boerderijbouw heeft tegengehouden. De achtergrond van het ontslag zal gezocht moeten worden in het feit, dat ir. Bouma in conflict is gekomen met de leidende figuren die een experiment in de boer derijbouw wilden, in hoofdzaak op kosten van de boer. Een arbeider uit een eerste klas ge meente met een basisloon van 80 gulden per week, krijgt een compen satie van 4 gulden, waardoor deze compensatie in feite 5 procent be draagt. Belastingmaatregelen Met de voorgestelde huurverhoging hangen nog enkele belastingmaatre gelen samen, waaromtrent de ko mende dagen de indiening van wets ontwerpen kan worden verwacht. In de eerste plaats gaat het hier om een verhoging van de grondbelas ting. Gelijk de regering eveneens in de sociaal-economische nota heeft aangekondigd, ziet zij geen grond meer om, na de aanstaande huur verhoging,- de in 1955 tot stand ge brachte verlaging van de grondbe lasting voor gebouwde eigendommen te'bestendigen. In 1955 werd name lijk het aantal opcenten op de ge bouwde eigendommen verlaagd van 190 tot 60 en voor de ongebouwde eigendommen teruggebracht van 110 tot 30. Het komende wetsontwerp zal dus inhouden een verhoging van het aantal opcenten van 60 tot 190, alleen voor de gebouwde eigendom men. De grondbelasting voor onge bouwde eigendommen zal dus op het peil van 1955 blijven. Het andere wetsontweip. dat ver band houdt met de huurverhoging en waarvan de indiening spoedig is te verwachten, betreft de per sonele belasting. Het doel van dit wetsontwerp, dat eveneens in de sociaal-economische nota werd aangekondigd, zal zijn de hogere druk van de personele belasting, die het gevolg zou zijn van de huurverhoging met 20 proeent, iets te matigen. Duidelijker ge zegd, is het de bedoeling, dat de i personele belasting niet evenre- j dig met het huurverhogingsper- 1 centage zal stijgen. PROEFSCHRIFT VAN M. C. TIDEMAN Nederland is nog „onderontwikkeld gebied" Het Wereldgebeuren „Spaans" Zuilen (Slot van pag. 1 In Noord-Zeeland (Sehouwen-Duive- land en Tholen) is de grote meerder heid van de werknemers aangesloten bij het N.V.V. De verhouding van de drie grote vakcentrales is daar: N.V.V. 63 C.N.V. 33 en K.A.B. 3,8 Ook op Walcheren heeft het N.V.V. de meerderheid met een.verhouding 56 tegen 37 en 6.2. Op Zuid. en Noord-Beveland ligt dat anders. Daar is de verhouding 45 te gen 36 en 17, daar is dus geen abso lute meerderheid meer voor het N.V.V. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het meest opvallende verschijnsel de zwakke vertegenwoordiging van het CN.V. Ook in dit gebied is het N.V.V. leidend, maar de verhouding is 56 tegen 8 en 34. Na het N.V.V. is dus de K.A.B, de sterkste organi satie. In Oost-Zeeuwsch-VlaancYeren is de K.A.B. leidend met 59 waar tegenover het N.V.V. 26 en het C.N.V. 14 kan stellen. De kleine afwijkingen in de bovenstaande cij fers zijn ontstaan door {iet weglaten van de deelpercentages, die niet van betekenis zijn. De toekomst zal moeten uitwijzen of deze cijfers voor Zeeland zo stabiel blijven als ze de laatste jaren waven. Het aantal vakverenigingsleden nam in Zeeland maar heel weinig toe (in 1958 met 317 personen) en er was geen neiging tot opmerkelijke ver schuivingen. Zeeland sluit zich wat dit betreft dus geheel aan bij het landelijke beeld. VADERGELUR. Wallace E. Evans. 23, uit Columbus in de Amerikaanse staat Georgia, viel flauw^oen de dok ter hem vertelde, dat het een tweeling geworden was. De onzachte aanra king met de vloer bezorgde de jonge vader een gebroken neusbeentje, een gescheurde lip, een gebroken tand en een dito stuitje. Toen de vrouw uit de verloskamer werd gerold, kon zij Wallace nog juist zien binnenbren gen. PROEVER. Toen de politie aan me vrouw Viola Hayes in Bakerfield (Ca- lifomië) vroeg waarom zij een vuur- t wapen had opgenomen tegen haar j man. antwoordde zij: „Hij hield meer j van de runderlapjes van zijn vriendin dan van mijn ham". i Do heer M. C. Tideman verkreeg gis teren do graad van doctor in de eco nomische wetenschappen aan de „Ne- derlandsche Economische Hooge- school" te Rotterdam op het proef schrift de „Economische betekenis van het vreemdelingenverkeer voor Nederland". Promotor was prof. dr. L. M. Koyck. Dr. Tideman heeft drie jaar lang aan dat proefschrift, een eerste volledige studie op dit gebied, gewerkt. Hij heeft analyses gemaakt van de om vang van het al of niet geregistreer de vreemdelingenverkeer In Neder land. Hij nam daarbij 1954 en 1958 als basisjaren, waarbij voor het laat ste jaar de invloed van de Expo werd ge-elimineerd. Bij de berekening van de inkomsten uit het vreemdelingenverkeer betrok hij niet de grensaanltopen, wel ech ter de goederenaankopen van buiten landse bezoekers hier te lande. Daar mee wilde hij tevens aantonen welke voordelen het zakenleven buiten de dienstenverlenende bedrijven voor vervoer, logies, vermaak èn verterin gen van het vreemdelingen verkeer trekken. Hij week daarbij af van de door de Nederlandse Bank gevolgde methode, die de „onzichtbare export" van toeristische goederenaankopen bij de normale uitvoer onderbrengt. Vandaar, dat dr. Tideman eerder aan een „actieve toeristische balans" toe komt, dan de NederJandsche Bank. Voor de jaren 1965 en 1980 is dr. Ti deman op grond van de thans beken- Ais de Mascott-SistersBerlijnse cir cus-artiesten, die op hei ogenblik in Manchester optreden, gaan winkelen dan wordt dat hoofdzakelijk een de monstratie van haar kunnen. de feiten en gegevens tot voorzichtige prognoses gekomen. Hij concludeert, dat ons land op het gebied van vreemdelingenver keer een „onderontwikkeld ge bied" is. Ondanks gestegen ont vangsten zijn deze elders in Euro pa in de laatste tien jaar hoger geweest terwijl hier het consump tieprijspeil steeg en dat in de ho recabedrijven nog meer. In 1958 leverde het vreemdelingenverkeer 1.8 percent van de ontvangsten van de betalingsbalans op, het geen minder is, dan in andere Eu ropese landen. (België 3. West- Duitsland 3.9 percent). Hij wijst op het belang van vreemdelingen verkeer uit West Duitsland en de Verenigde Staten, waarmee ons land doorgaans een passieve han delsbalans heeft, die door dienst verlening en enigermate ook door vreemdelingonverkeei gecompen seerd kan worden. Do Nederlandse detailhandel heeft in 19aS onge veer 130 miljoen gulden aan aan kopen van toeristen verdiend naast de „grensverkopen" ad 300 miljoen gulden. Dr. Tideman meent, dat de wervings- apparatuur voor het vreemdelingen verkeer (de A.N.V.V.) aanzienlijk verbeterd moet worden en dat veel meer middelen door overheid en be drijfsleven beschikbaar moeten wor den gesteld. Het bedrag van drie pro mille van de inkomsten van Ameri kaanse toeristen, dat aan werving in de Verenigde Staten wordt besteed, acht hij „weggegooid geld", vooral in vergelijking met de bedragen, die „ons omringende landen aan de pro paganda besteden. Dr. Tideman komt voorts tot de be rekening, dat ons land tot 1965 veer tig miljoen gulden in 2700 hotelbed den zal moeten investeren en tot 1985: 2555 miljoen gulden voor 17.000 hotelbedden. Voor 3000 jeugdherbergbedden zal tot 1985 1.7 miljoen gulden moeten wor den geïnvesteerd en in 300.000 kam- peerbedden 120 miljoen gulden tot 1965 en voor 600.000 kampeerbedden 240 miljoen gulden tot 1985. Naar zijn mening gaat de voornaamste wens van het komende toerisme uit naar eenvoudige, modcrn-hygienische acommodatie. die dus tot 1985 zijns inziens een half miljard gulden zou vergen. N.A.V.O. kiest „Bregnet 1150" voor zeeverkenning De bewapeningscommissie van de N.A.V.O. beeft het Franse vliegtuig „Breguet 1150" uitgekozen voor zee- verkennning en onderzecbootbestrij- diug. Het zal als zodanig in de plaats komen van de Amerikaanse ..P-2V- Neptone". die door de Verenigde Sta ten aan vele landen werd geleverd. In de .Breguet 1150" zijn de nieuw ste vindingen verwerkt. Het toestel zal een der voornaamste N.A.V.O.- wapens worden voor de bestrijding van onderzeeërs. Het benodigde aantal .Breguet 1150" toestellen zal door de- Verenigde Sta ten, Frankrijk, West-Duitsland, N e- derland en België gezamenlijk worden vervaardigd. Dit besluit vloeit voort uit de in 1957 door de re geringsleiders der N.A.V.O.-landen genomen beslissing om zoveel moge- .Djjlc samen te werken bij het weten schappelijke onderzoek naar en de vervaardiging van moderne wapens. Meer dan half miljoen gulden voor Oostzaan Op gironummer 9575 van het ram penfonds was de stand gisteren 324.542,95 en op het gironummer watersnood Amsterdam (768) was de stand 204.756, Dat betekent dat in totaal de hulp voor de gedupeerden van de waters nood in tuindorp Oostzaan toenam met meer dan 185,gedurende het laatste etmaal. De stand van het to taal is nu gekomen op 529.298,95. Foto boven: Nog steeds wordt ge werkt aan het verstevigen van de nieuwe dijk, 'welke is gelegd in het gat., dat. in de dijk van zijkanaal H. langs de Noordèr-IJpolder is gesla gen. Aan de kanaalzijde is een zink- stuk van rijs gelegd. Deze luchtop name geeft een goed beeld van de si tuatie. (Luchtopname A.N.P.) Onder: donderdagochtend zijn stuk ken van het nieuwgebouwde ge deelte van Tuindorp Oostzaan in Amsterdam drooggevallen. Het wa ter in de tuinen van deze huizen blokken is verdwenen. Een glibberige laag modder is achtergebleven. (Luchtopname A.N.P.) Studieconferentie C.N.V. over jeugdwerk Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft gisteren in Utrecht een studieconferentie gehouden, die ge wijd was aan liet onderwerp „ons jeugdwerk". Inleider was de heer J. C. Gordeau, jeugdwerkleider van „Werkende jeugd", de jongerenorga nisatie van het C.N.V. De heer Gor deau meent, dat het jeugdwerk in de christelijke vakbeweging nog niet die aandacht krijgt, öie het verdient. Spreker vestigde er de aandacht op. dat het werk van de jeugdorganisatie van het C.N.V. steeds in omvang toe neemt. De heer Gordeau concludeerde dat het helpen van de jongeren bij het volwassen worden in de eerste plaats de taak is van het goede ge zin, maar dat de christelijk-sociale beweging zich in het christelijk-socia le vlak niet afzijdig kan houden bij het instrueren van het opgroeiend geslacht. Mislukte moordaanslag op „de Walletjes" Woensdagnacht heeft een nog onbe kende man gepoogd door middel van wurging de 25-jarige mej. Trijntje P., een bewoonster van „De Walletjes" te Amsterdam, van liet leven te bero ven. De vrouw geraakte bewusteloos en kwam pas geruime tijd later weer bij kennis. Zij waarschuwde toen de kamerverh'uurster. De vrouw werd naar het Binnengast huis vervoerd. Pas gistermiddag heeft do recherche haar in het ziekenhuis kunnen verhoren. De politie neemt aan dat de dader in de mening heeft verkeerd, dat zijn slachtoffer dood was. Uit de kamer van de vrouw is geld verdwenen. GEOPEND DOOR MINISTER KORTHALS werking met de afdeling voorlich ting van het departement van ver keer en waterstaat,alsmede van dienst der Zuiderzeewerken en de directie waterhuishouding en waterbeweging van de rijkswater staat. De expositie geeft een beeld van de strijd, die de Nederlanders in alle eeuwen tegen het water hebben moeten voeren, culminerend in hot Deltaplan, dat ten doel heeft door middel van de afsluiting van een aantal diep in het binnenland door dringende zeearmen in of nabij de monding, herhaling van de storm- vloedramp van 1 februari 1953 te voorkomen. Bij de inpoldering is uiteraard veel aandacht geschonken aan de zui derzeewerkenen wordt op aan schouwelijke wijze vooral door sprekende foto's getoond hoe het nieuwe land in cultuur wordt ge bracht. Aan alle leden van het on derwijzend personeel wordt een speciaal instructieboekje uitge reikt, waarin een duidelijke toe lichting op het ten toon gestelde wordt gegeven. Beeld van strijd tegen water (Van onze Haagse redactie) De minister van verkeer en water staat. drs. H. A. Korthals, heeft donderdagmiddag in aanwezigheid van zeer veel genodigden in de sta tenzaal van zijn ministerie de nieu we onderwijstentoonstelling Zui derzeewerken en Deltaplan ge opend. Deze tentoonstelling gaat uit van de stichting onderwijstentoonstellin gen, die in 1949 werd opgericht door figuren uit het bedrijfsleven en het onderwijs. Met de in de loop der jaren opgezette tentoon stellingen werden ongeveer 400 gemeenten bezocht. „Zuiderzeewerken en Deltaplan" is de 34ste tentoonstelling, die straks in tal van gemeenten door de jeugd te bezichtigen zal zijn. De nieuwe tentoonstelling is tot stand gekomen door bijdragen van het bedrijfsleven en in nauwe samen- Men zal moeilijk kunnen beweren, dat Fidel Castro. Cuba's tele visieprater en premier, een he kel aan de Spanjaarden heeft. Hij is zelf de zoon van een Cubaanse en een geïmmigreerde Spanjaard en Spaans is de Cubaanse landstaal. Hoe moei zaam Cuba in 1898, na rebellie op grote schaal en een korte maar hef tige Spaans-Amerikaanse oorlog, on afhankelijkheid verwierf van de re gering in Madrid, is een kwestie die allang naar de achtergrond is venve zen. En Castro zelf heeft met zijn politieke activiteiten, zoals de demon stratie van de 26ste juli 1953 tegen het regime Batista en de guerilla- oorlog die met zijn landing van de cember 1956 begon en eindigde met zijn machtsoverneming op nieuw jaarsdag 1959. ertoe bijgedragen dat het er de laafste tijd „Spaans" bleef toegaan. Toch heeft hij zich in zijn rede van woensdagnacht, die niet minder dan vijf uur duurde, behalve tegen Ame rika ook tegen Spanje gekeerd. Zo fel ging hij te keer terwijl hij de televisieschermen met zijn praatjes vulde, dat een der kij kers, de Spaanse ambassadeur, in woede ontstak, zich naar de televisie studio repte, het bordes bestormde en de opnamezaal binnenvloog. De am bassadeur, markies Juan Pablo de Lojendio, verwekte daar een opschud ding, zo groot dat de technici het na een kwartier raadzaam achtten, de uitzending te ondei'breken. Hij kreeg echter niet de kans om zich te ver weren tegen de aantijgingen, dat de Spaanse en Amerikaanse ambassa des bereid zijn, hulp te verlenen aan de eontra-revoiutionairen van -Diaz Lanzas, en dat Spaanse priesters aan die nieuwe rebellen eveneens hand en spandiensten bieden. Voor het originele optreden van de markies had Castro niet de minste waardering: zelfs gaf hij de aspi- rant-mede-televisie-artiest bevel zich binnen 24 uur weg te scheren. Maai de ambassadeur toonde zich van zijn kant toch bevredigd: „Men kon niet verhinderen dat het Cubaanse volk kennis nam van zijn protest tegen de laster". Fidel Castro had gelijk toen hij zich in het vuur van zij'n verdere rede afvroeg, „of er in Spanje iemand is die het recht heeft om te gen het Spaanse staatshoofd op te treden op zo'n manier". Inderdaad: de Spaanse markies kan zich straks na zijn terugkeer in Madrid niet ver stouten, een Franco-plechtigheid voor de televisie in de war te sturen. Daar toe zal hij zich intussen niet geroe pen voelen; eerder zal hij geneigd zijn, om in Madrid met gloed Fidel Castro's radicale socialisme aan te vallen op dezelfde onparlementaire manier als Castro zelf zijn spraak- watei-kanon op hém richtte: „De ambassadeur is een falangist, oneer biedig, onbeleefd, echt een vertegen woordiger van de tirannie die bet Spaanse volk al langer clan twintig jaar onderdrukt". Intussen valt nog niet veel te be merken van lastbare resultaten in de door- Castro beloofde strijd voor „de armen en onder-drukten". Men krijgt de indruk, dat hij met zijn ont- eigeningspolitick wel wat al te hard van stapel loopt; het heeft er boven dien de schijn van, dat hij extremis ten (in feite communisten) niet in het gareel kan houden tenzij bij voorbeeld het zonder nadere aankon diging of uitleg inpikken van twee zeewaardige Amerikaanse bagger molens, een Amerikaanse drijvende kraan, twee sleepboten en een ander klein vaartuig door een detachement bebaarde Cubanen onder leiding van de communistische majoor Ernesto, zoals onlangs gebeurde, als een „re gelmatige daad" kan worden be stempeld. Fidel Castro (321. die recht en so ciale wetenschappen, diplomatie en bestuurswetenschappen gestudeerd heeft, gaat naar veler inzicht al te impulsief, al te „onwetenschappelijk" en al te improviserend te werk; al leen met het improviseren van tele visie-filippica's heeft hij tot dusver duidelijke successen behaald. Gezien de economische afhanke lijkheid van de Amerikaanse markt voor de afzet van het voornaamste Cubaanse exportartikel, de suiker, zou men het Cubaanse be wind gaame wat matiging willen toewensen: zoals trouwens in Europa wordt gehoopt dat er eens water- zal worden gedaan in de zure Spaanse politieke wijn. Maar misschien mag men in Cuba en in Spanje niets an ders verwachten dan dat het bij ex tremiteiten zal blijven Kan het er anders dan „Spaans" toe gaan De Cubaanse premier Fidel Cas tro heeft de Spaanse ambassa deur te Havanna, Juan Pablo de Lojendio, Markies van Vellisca, 24 uur gegeven om Cuba te verla ten. Dit geschiedde nadat de ambassa deur zich onverwachts inliet met een telcvisieuitzending, waarin Castro vragen werden gesteld. De Spaanse ambassadeur, die niet was uitgenodigd om de uitzen ding bij tc wonen, onderbrak de ze met de verklaring dat hij erin beschimpt werd. President Dorticos verklaarde dat de CubaanseJ regering officieel had besloten de ambassadeur uit het land te zetten. Fidel Castro verklaarde nog dat de Cubaanse ambassadeur in Spanje, Jose Miro Cardona. on verwijld terug zal worden geroe pen, ..'waarna wij de ontstane toe stand zullen bestuderen". In Havanna beschouwt men het gebeuren als het belangrijkste di plomatieke incident sedert Cas tro's machtsoverneming. De ambassadeur zou zich hebben opgewonden over een uitlating, van Castro dat de Spaanse am- bassude betrokken was bij bepaal de contra-revolutionaire handelin gen. De markies wns de studio ingerend en had zich met geweld een weg naar de camera's ge zocht om daar ook zijn mening te laten horen. Het voorval duurde een kwartier, waarna de uitzen ding werd gestaakt en de ambas sadeur naar buiten werd geleid. Castro kreeg nog gelegenheid de kijkers te vertellen dat de am bassadeur „een falangist, oneer biedig, onbeleefd, en een verte genwoordiger van de tirannie die het Spaanso volk al langer dan 20 jaar onderdrukt" was. De ambassadeur liet donderdag ochtend een verklaring uitgeven waarin hij stelde na de gewraakte „lasterlijke opmerkingen", naar de studio te zijn gegaan om de programmaleiding te vragen hem gelegenheid te geven de aantijgin gen van Fidel Castro te weer spreken, hetgeen hem door de premier en anderen geweigerd was. „Desondanks kon men toch niet verhinderen dat het Cubaanse volk mijn protest tegen de laster te horen kreeg", aldus de ambas sadeur. FIDEL CASTRO T.V.-Intermezzo Een jonge boer In het noorden van Perzië was woedend omdat de ouders van een meisje, waarop hij smoorver liefd was, niet wilden dat hij met haar trouwde. Hij stak hun huis in brand. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan die op de helende huizen oversloe gen. Het resultaat: een heel dorp in ue

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 3