PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESLAAGDE VLUCHT VAN APIN MET RUIMTERAKET Zelfbedieningswinkels veroverden ook Zeeuwse consument BILT RUSSEN NAMEN PROEF MET BALLISTISCHE RAKET IN PACIFIC HULP VAN HOGE AUTORITEIT AAN BELGISCHE MIJNWERKERS ONTWERP VOOR EUROPEES SOCIAAL HANDVEST AANVAARD 203e jaargang - no. 18 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 22 jan. .1960 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per ram. Minim, p. advertentie 4.—. Irjjg. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cént per regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 4254 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „Miss Sam" in goede conditie De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (de Nasa) heeft donderdag met succes een aap in een raket van het type little Joe de ruimte in geschoten en het dier enkele minuten later behouden laten terugkeren. De proef stond in het kader van het Mercury-project en diende als test voor een menselijke ruimte- vlucht, met name voor het parachute-mechanisme. Weinige mi nuten na de lancering scheidde zich de koker van een ton met de apin aan boord af van de raket en viel, in zijn val gebroken door een parachute, van 10 km hoogte in de Atlantische Oceaan. De koker waarin de apin zich bevond was een prototype dat ook voor menselijke vluchten gebruikt zal worden. De apin woog zelf bijna 3^ kilo en werd „miss Sam" genoemd. Een hefschroef- vliegtuig viste de koker met het dier later op. Voor het eerst was een levend wezen aan een luchtdruk van 400 kg per cm2 blootgesteld, nl. op het moment dat de ontsnappings raket met de koker zich losmaakte. Dit ontsnappingsmechanis- me dient om een ruimtevaarder in de gelegenheid te stellen uit de voortstuwingsraket te vluchten als er bij de lancering iets fout is gegaan. Zij werd onderzocht nadat zij een maal van crackers, appels en water had gekregen. „Zij scheen veel fitter te zijn dan voor de lancering", aldus de medici. Woensdagavond hebben de Russen Fransen laten in februari a-bom ontploffen „Miss Sam" is in goede conditie. De ze mededeling werd gedaan door me dici van de Amerikaanse luchtmacht, die miss Sam hadden onderzocht na dat zij uit de capsule was gehaald. Zuilen Nederlanders, die iets willen we ten over de „verzuiling" in onze samenleving behoeven niet om lectuur verlegen te zitten. In de loop der jaren zijn over dat verschijnsel duizenden beschouwingen gepubli ceerd. Zo handelen over de omvang van de verzuiling, de narigheden van de verzuiling, de noodzaak van de verzuiling, het nut van de verzuiling enz. Kort geleden is cr een boekje ver schenen (bij Heijnis in Zaandam), waarin het vraagstuk ten dele op een nieuwe manier wordt aangevat, namelijk op de schertsende manier. Zowel mensen, die tegen als voor de verzuiling geporteerd zijn, maken in dat boekje grapjes over de verzui ling en tenslotte geeft prof. dr. P. J. Kruijt een volstrekt serieus en we- tenschappelijk overzicht van het verzuilingsverschijnsel, dat niet uit sluitend Nederlands, maar Westeuro pees is. Uit de gegevens van prof. Kruijt blijkt, aat de zuilen in Neder land niet „muurvast" zijn. Ze bewegen zich wel enigermate en er treden lichte veranderingen op. Er is in de laatste jaren op bepaalde le vensterreinen een teruglopen van de verzuiling, in die zin dat mensen zich zich niet altijd „volledig" houden aan de organisatiegewoónten in hun zuil. Het meest hecht werken de zuilen op het gebied van het onderwijs. Sterk werken zij ook op het gebed van de vakorganisaties, zelfs iets sterker dan op aat van de politieke partijen. Het kan dus in verband met de ontwikkeling van het zuilen verschijnsel leerzaam zijn de groei van de vakorganisaties in Nederland zorgvuldig gade te slaan, als toetssteen voor de hecht heid van de zuilen. Een zo juist ver schenen statistiek, (uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek) over de omvang van de vakbeweging in Nederland op 1 januari 1959, biedt daartoe enige gelegenheid. Het is maar een beperkte gelegen heid, want van de Nederlandse werknemers is slechts 40 georga niseerd. H grote zuilen op dit gebied: het A A N.V.V., het C.N.V. en de K.A.B.? In de achterliggende drie jaren hand haafde het C.N.V. zich op 7 van dé onzelfstandige beroepsbevolking, het N.V.V. zakte van 15 op 14 en de K.A.B. van 13 op 12 Bij een wat verfijnde vergelijking van de cijfers komt men tot de con clusie, dat het C.N.V. het meest sta biel is, de K.A.B, een ietsje minder en het N.V.V. nog een ietsje minder, maar om grote cijfers gaat het op dit ogenblik niet. In de provincie Zeeland waren op 1 januari 1959 totaal 38.595 werk nemers georganiseerd, van wie in het N.V.V. 15.492. in het C.N.V. 9642, de K.A.B. 8144 en in andere (niet bij een centrale aangesloten) organisaties ruim 5000. Het verschil met 1958 was niet noe menswaard. Interessant zijn de cijfers, wanneer men ze naast elkaar zet voor^ de verschillende land. streken van Zee- (Zie slot pag. 3 kei. 1) een ballistische raket van enkele trappen in het Pacifische gebied af gevuurd. De raket zou haar baan volgens plan hebben afgelegd. Het was de eerste van een programma. De raket was slechts 2 km van haar (loei verwijderd gebleven, aldus Tass, dat eraan toevoegde dat de bereikte precisie laat veronderstellen dat ook de volgende raketten in dit ge bied zullen terechtkomen. De afge legde afstand bedroeg 12.500 km, de bereikte snelheid 26.000 km/uur. Onderweg had de raket vele gege vens naar controlestations te land en ter zee geseind. De proeven dienen „ter volmaking van zware aardsatel- lieten en voor de verwezenlijking van ruimtevluchten naar andere plane ten". De namaal-neuskegel gemaakt om de terugkeer in de dichtere lagen van de atmosfeer te doorstaan, had de zeeoppervlakte in de buurt van het doel bereikt. Het voorlaatste deel van de raket was echter na uitge werkt te zijn bij zijn terugkeer in de laag van 85 km hoogte door de wrij ving gedeeltelijk verbrand. De neus- kegel was terstond na de val opge vist. Volgens doorgaans welingelichte kringen te Parijs zal Frankrijks eer ste proef met een atoombom geschie den aan de top van een honderd me ter hoge stalen toren. Onofficieel verwaent men dat de proef eind fe bruari zal worden gehouden. VOOR 375 MILJOEN FRANKS Sluiting van 25 mijnschachten In het kader van de maatregelen, die verband houden met de kolencrisis in België, heeft de Hoge Autoriteit be sloten tot een bedrag van 375 miljoen Belgische franks hulp te verlenen ter vergemakkelijking van het weer aan Mijnenveger „Roermond" Den Helder binnengesleept Do mijnenveger „Roermond" is gis teren, gesleept door de sleepboot „Simson" om acht uur veilig de ha ven van Den Helder binnengekomen. Door de zorg van personeel van het cavalerieschietkanip op Vlieland is gisteren een gedeelte van de bernau- ning van het Nederlandse vracht schip „de Lieve Vrouwekerlt" dat op de Vliehorst is gestrand, aan wal ge bracht. Het machinepersoneel van de 15.797 ton grote Noorse tanker „Tank Empress" is er donderdag avond in geslaagd, de schade aan de voortstuwingsinstallatie met eigen middelen te herstellen. De „Tank Empress" lag sinds woens dagmiddag op 15 mijl ten noord westen van het lichtschip Texel. De grote kudden koeien maken in Zioitserland een niet xoeg te denken deel uit van het landschap, maar le veren in de vaak voorkomende mist groot gevaar op voor het verkeer, wanneer zij langs de wegen trekken. Daarom heeft een ingenieuze hoer te Vaudens tie leidster van zijn kudde een elektrische lamp op de lcop be vestigd. Het staat wat vreemd, maar het voldoet uitstekend.... het werk helpen van 25.000 arbei ders, die getroffen zullen worden door het sluiten van 25 mijnschach ten. Van deze 25 zetels zijn er 5 gelegen In de Borinage, 8 in het centrum, 9 in het bekken van Charleroi en 3 in het bekken van Luik. De sluiting van deze zetels maakt deel uit van het saneringsprogramma dat voorziet in het stilleggen van winningscapaciteit voor 5.5 miljoen ton, en dat vóór ju ni 1961 uitgevoerd moet zijn. De be doelde kredieten zullen voor een deel worden gebruikt voor de gebruikelij ke herscholingshulp (248 min Bfrs) en anderzijds voor het verlenen van loonhulp (127 min Bfrs), die ten doel heeft arbeiders aan het werk te hou den, die anders onmiddellijk getrof fen zouden zijn door de noodzakelijk geachte sluitingen. De Hoge Autori teit zal voor elk van de 25 aanvragen van de volgende week af van geval tot geval afzonderlijke beslissingen nemen. Verder heeft de Hoge Autoriteit, na het gunstige advies van de mi nisterraad der E.G.K.S., formeel besloten financiële hulp tot een bedrag van 375.000 dm te verlenen ter vergemakkelijking van de her scholing van de arbeiders van de mijn „Blankenburg" te Nieder- holtshausen in het Roergebied en van de mijn „Meissen" te Linden bij Hannover. Bidault mag niet naar Algerije De Franse regering heeft oud-pre mier Bidault, een tegenstander van president De Gaulles politiek in de Algerijnse kwestie, verboden voor 1 februari een bezoek aan Algerije te brengen, aldus is donderdag namens Bidault le Parijs meegedeeld. Bidault, die voorzitter is van de be weging voor Frans Algerije, zou van vriwlng af een reeks toespraken in A-»e'rijo houden. Volgens Bidaults woordvoerder had de regering de ex-premier aanvan kelijk enkele dagen „hoffelijk maar krachtig" onder druk gezet om hem ertoe te brengen zijn reisplan op te geven. Toen Bidault niet wilde zwich ten. heeft het secretariaat-generaal voor Algerijnse zaken hem meege deeld dat het hem op grond van spe ciale bevoegdheden van de vertegen woordiger van de Franse regering in Algerije, Delouvrier, is verboden naar Algerije te gaan. Bidault is lid van de rooms-katholie- ke M.R.P. Amerikaanse proef met raket voor onderzeeboten Woensdagavond is vanaf de lanceer basis te Cape Canaveral, in de Ame rikaanse staat Florida, een polaris- raket afgevuurd. De betrokken des kundigen hebben de indruk dat de proefneming geslaagd is. De „Polaris" is voor onderzeeboten bestemd, die deze raket kunnen af vuren zonder aan de oppervlakte te komen. Reeds dagenlang zit de kotter ,fDe Drie Gebroeders" van schipper Jaap Slot uit Den Hélder hoog en droog op het strand te Texel. (Foto boven). Foto onder: De storm van woensdag heeft de „Lieue Vrouwenkerk" van de N.V. Ned. Scheepvaart Mij., op de Vliehors ten westen van Vlieland ge worpen. Deze luchtopname laat zien hoe hoog het schip wel sit. Luchtopnamen A3T.P.) Aanklacht tegen Adenauer ingediend Een 31-jarige politieman, Horst Schmidt, te Hamburg heeft te Bonn een aanklacht tegen bondskanselier Adenauer ingediend wegens diens opmerking in een radiotoespraak dat antisemitische kladderaars ter plaat se een flink pak slaag moet worden toegediend. Schmidt is van mening dat Adenau er hiermee aanzette tót een sti-afbare handeling. Indien de openbare aan klager te Bonn de zaak ontvankelijk verklaart zal om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de bondskanselier, die lid van de bondsdag is, worden verzocht. Werd Kongolese leider Loemoemba vrijgelaten Naar donderdagavond in Kongolese delegatïekringen in Brussel wordt vernomen zou de leider van de na tionale Kongolese beweging in Stan- leystad, Loemoemba, op vrije voeten zijn gesteld. Volgens eerder op de dag uit Leo- poldstad ontvangen berichten werd deze politieke leider veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf we gens opruiende activiteit. Hij heeft reeds drie maanden in voorarrest doorgebracht. De zeven afgevaardigden van de be weging van Loemoemba hebben donderdagochtend in Brussel mede gedeeld niet aan de R.T.C. over de Kongo te zullen deelnemen, Indien Loemoemba niet op vrije voeten zou worden gesteld. In het bericht over de vrijlating, dat donderdagavond door de Belgische radio werd uitgezonden, wordt niet gezegd of Loemoemba naar Brussel zal mogen vertrekken om alsnog aan de woensdag begonnen besprekingen deel te nemen. In officiële Belgische kringen zei men donderdag van de vrijlating van Loemoemba niets af te weten. Discontoverhoging in Engeland Het disconto van de bank of England is met een vol procent verhoogd van 4 op 5 pet. DOOR RAADGEVENDE VERGADERING Streven naar werkweek van veertig uur De raadgevende vergadering van de raad van Europa heeft donderdag een ontwerp voor een Enropees so ciaal handvest goedgekeurd, dat als tegenhanger van de conventie voor de rechteh van do mens de rechten van de arbeider vastlegt. Deskundigen van de vijftien landen van de raad van Europa hebben in een jarenlange studie het ontwerp uitgewerkt. In dit ontwerp, dat door het ministercomité van de Raad van Europa aan de raadgevende vergade ring is toegezonden, zijn door de as semblee enige wijzigingen aange bracht. Als deze wijzigingen worden overgenomen zullen de landen die het handvest ondertekenen, streven naar een werkweek van 40 uur en een va- NAAR VOORBEELD „SUPERMARKET" Ouderen missen toonbank-praatje ZELFBEDIENINGSWINKEL is de laatste jaren een soort to verwoord geworden Overal in ons land zijn deze bedrijven naar het Amerikaanse voor beeld van de „supermarket" als paddestoelen uit de grond ge schoten. De ondernemende za kenman associeert liet woord „zelfbedieningswinkel" niet een verhoogde omzet en dus meer winst, een overzichtelijker win kel, minder heen en weer ge draaf van het personeel, kortom met vele goede kanten. Enkele eigenaars en chefs van zelfbedienïngszaken in Zeeland hebben wij de vraag gesteld hoe nu hun ervaringen zijn. „Onver deeld gunstig luidde hun con clusie. Bij het uitbreken van de Tweede We reldoorlog kende men in Nederland alleen de bedieningszaken. Over het algemeen moderne, goed geleide be drijven, waarop menig ander West europees land jaloers kon zijn. Na de oorlog is een nieuwe wind gaan waaien door de levensmiddelen zaken in ons land. Naar het voor beeld van de Amerikaanse „super market" werden enkele zelfbedie- ningsbedrijvcn gesticht, die in het begin zowel door de zakenlieden zelf als door het kopend publiek argwa nend werden bekeken. Men voorspel de de nieuwkomers niet veel goeds. De pessimisten kregen al spoedig on gelijk, want het bleek, dat de zelf bedieningswinkels het wonderwel de den. In vrijwel alle gevallen was een niet onbelangrijke verhoging van de omzet te constateren. Goes voorop! Een Goese zakenman was een van de weinigen, die in het prille begin in het succes van de zelfbedieningswin kel geloofden. „Dat is iets voor mij", moet hij hebben gedacht. Welnu, in 1951 kreeg hij zijn zelfbedienings winkel, de achtste in Nederland en de eerste in Zeeland. „Reeds het eer ste jaar zat er een behoorlijke omzet stijging in", vertelde hij ons. „Met eenzelfde personeelsbezetting moest meer te bereiken zijn", voegde hij er aan toe. De minder drukke uren, die vroeger verlies betekenden, worden nu benut om verschillende artikelen voor te verpakken. De tijd wordt zo efficiënt en economisch mogelijk be nut. Gewaagd vond hij het niet van een bedieningswinkel over te stappen op een zelfbedieningswinkel. „Het gaat niet alleen om een omzetver- hoging. Ook de vrijheid van de klant speelt een rol. De klant is koning! Als de klant zich pretti ger voelt wanneer hij zijn bood schappen zelf kan uitzoeken, wel, geef hem die kans De onder- T vaart er wel bij Meer nog dan de kleinere levensmid- delenbedrijven, hebben de grote (fi liaal) zaken zich toegelegd op de zelf bediening. Zeeland is in dit opzicht nog niet zover als bijvoorbeeld Noord en Zuid-Holland, maar zo langzamer hand dringt het nieuwe systeem tot deze gewesten door. Vlissingen is op dit gebied al een heel eind. Daar hebben bijvoorbeeld een grootbedrijf en een coöperatie zelfbe dieningszaken ingericht. „Geweldig hoeveel beter de zaak thans loopt", verklaarde ons een bedrijfsleider. De (Zie slot pag. 2 kol. 1) i kantie van drie weken per jaar en zal voor het eerst in een internatio nale overeenkomst het stakingsrecht worden erkend. De grondrechten van de arbeider zijn volgens de ontwerpconventie: recht op werk en beroepsopleding, recht op rechtvaardige arbeids voorwaarden en een redelijke be loning, recht op nationale en in ternationale organisaties en col lectieve onderhandelingen, recht op sociale zekerheid en speciale bescherming van jonge arbeiders en jonge moeders. Vliegtuigongeluk in Jamaica 37 doden Een super constellation van de lucht vaartmaatschappij „Avianca" met 41 inzittenden aan boord is donderdag ochtend in de Montego Baai van Ja maica (Brits-West-Indië) neerge stort; 37 mensen zijn om het leven gekomen. Het toestel was op weg van New York naar Colombia. In totaal waren 46 mensen aan boord. De overlevenden zijn vier passagiers en vijf bemanningsleden. Tot de ovei- levende passagiers behoren twee Ne derlanders, Het Britse persbureau Reu ter geeft als hun namen: N. Wytzes en R. Loven, beiden afkomstig uit Den Haag, maar resp. wonend in Vir ginia en Washington. Zij hebben geen verwondingen opgelopen. In de afgelopen vier dagen zijn drie lijnvliegtuigen neergestort een Caravelle van de S.A.S. nabij Ankara met een verlies van 42 mensenlevens, een Viscount nabij Holdcroft in Virginia (50 doden). Dinsdag stortte in Turkije een vliegtuig van de Amerikaanse ma rine met 16 mensen neer. Reddings ploegen hebben dit nog niet be reikt. VERWACHT. Geldig tot hedenavond ZACHT WEER Zacht weer en half tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en in de ochtend plaatselijk mist. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe har de zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 23 januari Zon op Maan op 8.35 onder 17.09 3.10 onder 12.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 1