Sunil wast stralend wit, Nutsdepartement van Vlissingen opende nieuwe kleuterschool SUNIL Oesterproef in Veerse Gat kan winstgevend gemaakt worden... ORGELDRAAIER NAM ZELF HET „CENTJE VOOR DE MUZIEK" C.J.B.T.B. te Middelburg VRIJDAG 22 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 MIDDELBURGS SOCIAAL-ECONOOM BETOOGT: Ruime winsten uit kreeftenparken, mosselverwatering en oesterkweek ALS DE ZEEUWSE oester- en mosselcultures prijsgegeven worden, zal de schade nog aanzienlijker blijken dan uit de huidi ge opbrengstcijfers is af te lezen. De totstandkoming van de Euromarkt zal immers ook voor deze cultures tal van nieuwe mogelijkheden openen. Uitgaande va neen investering van negen miljoen gulden voor de oesterproef en een rentevoet van 4^4 procent, bedraagt de jaarlijkse rentelast 405.000 gulden. Voor zichtig geraamd zullen echter 842.500 gulden aan baten binnen vloeien. Hieruit volgt, dat de oesterproef ook privaat-economisch winstgevend zal zijn, temeer daar de aan te brengen voorzienin gen ook na afloop van do proeven bruikbaar blijven. Het is dan ook zeer te hopen, dat de regering tot uitvoering van de proeven in het Veerse Gat zal besluiten. Bovenstaande mening heeft' drs. E. van Beusekom, als sociaal-econoom verbonden aan het E.TJ. voor Zeeland in Middelburg, naar voren gebracht in zijn artikel „Economische vraagstukken rond de oesterproef, gepubli ceerd in de „Economisch-Statische Berichten" van 20 januari 1960. al zou slechts de lielft van deze mosselen in de toekomst in het Veersegat worden verwaterd, dan betekent dit altijd nog een winst van f 632.500 per jaar. Het oester- en mosselbedrijf heeft in de laatste tientallen jaren maar wei nig gedaan om de aandacht van het Nederlandse volk op zich te vestigen, zo schrijft dhr Van Beusekom. Dit houdt ongetwijfeld verband met de grote uitvoer: circa 95 procent gaat naar het buitenland. De eenzijdige oriëntering op het afzetgebied in het buitenland en het achterwege laten van reclame activiteit in het binnenland moge commercieel verantwoord zijn ge weest, politiek gezien blijkt het een blunder van betekenis. De huidige generatie van Nederlanders kent de Zeeuwse cultures niet en kan hun economische betekenis moeilijk overzien. Overigens Is de invloed van de ver ruimde invoermogelijkheden in de landen van de Euromarkt bij de af zet van oesters nu al merkbaar. Zo steeg de afzet in 1959 met ruim twin tig procent. Voorts zal de tot nu toe dikwijls felle naijver tussen de kwe kers en de exporteurs en de expor teurs, onderling aan scherpte inboe ten. omdat men de gehele voorraad consumptie-oesters zonder veel moei te zal kunnen plaatsen. Winst uit kreeft cijfe >atei Uitvoerig becijferde de heer Van Beu baten, die bij uitvoering zullf- n£1 sckom de van de oesterproef zullen binnen^ vloeien. Zo bracht do export van kreeften in 1958 ruim drie miljoen op. Indien de winstmarge op vijf pro cent wordt geraamd, dan bedraagt de winst over dat jaar ongeveer 150.000 gulden. Do kreeftenparken zullen zonder twijfel naar het Veer se Gat kunnen worden overgebracht en zodoende voor Zeeland worden be houden, indien de oesterproef aldaar doorgaat. Dat de kreeftenvangst in de Ooster- schelde na afsluiting van deze zee arm zal komen te vervallen, vormt daarbij geen bezwaar, omdat deze in vergelijking met de jaarlijkse van zeer ondergeschikte betekenis is. ;e omzet Het overgrote deel van de verhan delde kreeft wordt ingevoerd uit Engeland en Noorwegen. Voorts zal de verwatering van mos selen naar het proefbassin kunnen worden verplaatst. Jaarlijks worden gemiddeld 550.000 mosselton (een mosselton is 100 kilo) uit Zeeland en de Waddenzee aangevoerd, die voor het overgrote deel te Yerseke worden verwaterd. Aan verwatering in do Wadden zee kleven grote bezwaren en hoge kosten door de geringe getijver- schillen. Het behoud van verwa terplaatsen in Zeeland zou dan ook grote voordelen bieden on danks het extra transport. Zelfs B\) de bezichtiging van de nieuwe Nutskleuterschool aan de Juliana- laan te Vlissingen legde mej. J. J. Lems, het hoofd van deze school, aan burgemeester mr. B. Kolff rechts en de heer N. Priester, voorzitter van hét Nuts departement, dc werking van een miniatuur-strijkijzer uit. Het enige verschil met een normale bout bleek te zijn, dat men het met kleu terhanden moet gebruiken niet optimaal.... Tenslotte zal het eveneens mogelijk blijken in het proefbassin op rede lijke schaal oesters te kweken. De proefnemingen in het oesterlaborato rium te Wemeldinge rechtvaardigen stellig deze verwachtingen. Bij een oppervlakte oestergrond van 13 14 ha bij de oesterproef zou een winst van f 60.000 per jaar bereikt kun nen worden, zo berekende de heer Van Beusekom. Bij al deze cijfers tekent de heer Van Beusekom nog aan: de veront- derstellingen zijn geenszins opti maalHet is gezien de onder zoekingen in Wemeldinge zelfs waarschijnlijk, dat men tot veel gunstiger resultaten zal komen. Wanneer men de baten van kreeften oesters en mosselen optelt komt men aan een totaal van 842.500 gulden. Dit is beduidend meer dan de rente last van 405.000 gulden. De proeven zijn dus op zichzelf reeds winstge- .vend. Over het al of niet uitvoeren van de overplaatsing van de oestercultuur naar de Grevelingen kan men zich dan later beraden. Ondertussen dringt de tijd, want zonder deze proeven die jaren zullen vergen zal de oestercultuur voor ons land in ieder geval verloren gaan. POLITIERECHTER MIDDELBURG Zierikzeeënaar speelde voor eigen rechter Voor mr. A. W. Thöne, politierech ter te Middelburg, verscheen donder dagmiddag de 55-jarige transportar beider A. L uit Vlissingen die, zoals uit het procesverbaal bleek, ook in komsten heeft als orgelman. Toen hij op 9 september van het afgelopen jaar met het pierement in Seroos- kerke geld probeerde te verdienen had hij zich vergrepen aan een por temonnee. Deze lag voor het grijpen in een woning, waar verdachte aan klopte voor een „centje" voor de mu ziek. Veel plezier heeft de orgelman er niet aan beleefd. De vermissing werd vrij spoedig ontdekt en de po litie gewaarschuwd. Direct werd verband gelegd tussen de verdwijning en de orgelmannen, die hun ronde door het dorp maak ten. Toen verdachte de politie zag, aankomen wierp liij de portemonnee weg. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, noemde het een misgreep, waarvoor liij 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en onder toe- zlchtstelling van het Leger des Heils plus een boete van f 15.subs. 3 dagen eiste. De politierechter was van mening, dat verdachte het ook best zonder toezicht zou kunnen en vonniste met 14 dagen voorwaardelijk met een §roeftijd van 2 jaar en f 15.subs, dagen. Zeer bedenkelijk achtte de officier, mr. J. L. Andreae, het optreden van do 20-jarige varensgezel O. G. W. uit Rotterdam, die op 13 december to Hansweert een fiets en een tafel kleed had weggenomen. Des te meer omdat hij kortgeleden in Roermond ook al in moeilijkheden was geweest en do inlichtingen over hem niet zo best waren. Uit het requisitoir bleek verder dat hij al diverse malen was veroordeeld voor het wegnemen van onder andere fietsen en bromfietsen. Ook had hij zich al eens schuldig gemaakt aan ioy-riding. ?,Het gebeurt bij U aan de lopende band", zei de officier, die' voorzag dat verdachte in de toe komst de helft van zijn leven in de gevangenis zal slijten. Rapport Het leek hem wenselijk, dat over verdachte 'n nader rapport wordt uitgebracht. Hij vorderde, dat de zaak teruggewezen zou worden naar de rechter-commissaris en daarna behandeld door de meer voudige kamer. Hierbij sloot de politierechter zich aan. Diefstal van 50.000 Belgische francs was de Nederlandse kelner H. S. ten laste gelegd, die al jarenlang in Zee- brugge (België) verblijft, waar hij samenwoont met een vrouw. Toen zij onenigheid kregen, had hij het geld uit de linnenkast genomen, waarvan de vrouw aangifte deed. La ter had zij deze echter ingetrokken. Bij zijn aanhouding in Vlissingen was hij nog in het bezit van al net geld. „De sfeer, waarin verdachte leeft doet niet prettig aan", zei de officier in zijn requisitoir. „Voor de toe komst had hij dan ook geen hoge verwachtingen". Twee maanden ge vangenisstraf onvoorwaardelijke met aftrek van voorarrest luidde de eis. Mr. W. K. H. Dieleman, de raadsman van verdachte vroeg zich af of er wel sprake was van diefstal. Het was een gemeenschappelijke pot, waaruit ver dachte do helft van het geld had weg genomen. De politierechter achtte diefstal wel degelijk bewezen en vonniste met 8 In de woensdagmiddag in hotel Cen traal te Goes gehouden provinciale bestuursvergadering van de C.JJ5.- TJJ. vormden de besprekingen in verband met de kaderdagen en do nationale bondsdagen de hoofd schotel. Do kaderdagen zullen worden gehou den op 4 en 5 februari 1960 in ,,He>- dennese" te Cadzand en de nationa le bondsdagen op 28, 29 en 30 juni '60 te Middelburg. De begroting 1960-'61 werd bespro ken, waarbij de penningmeester, de heer H. A. Leendertse, een duidelijke toelichting gaf. Met algemene stemmen werden de beren A. de Koeyer. H. A. Leendert se, J. Francke en W. den Boer her kozen als leden van het dagelijks be stuur. De voorzitter, de heer P. S. Dekker, opende de vergadering met het lezen van een gedeelte uit de bijbel. De heer J. Francke eindigde de vergade ring met gebed. Goese vrachtwagen botste door gladheid op lesauto Donderdagmiddag ontstond op de hoek Antwerpsestraatweg-Prins Bernhardlaan te Bergen op Zoom een aanrijding tussen een lesauto, be stuurd door P. J. C. P. uit Woens- drecht en een vrachtauto met aan hangwagen van het expeditiebedrijf Roose uit Goes, bestuurd door P. J. G. uit Goes. G. kwam van de richting Hoogerhei- de en moest de Prins Bernhardlaan inrijden, maar wilde op dit kruispunt voorrang verlenen aan de leswagen. Door de gladheid schoof de vracht auto echter door en ramde de leswa gen, die zeer ernstig werd bescha digd. Niemand werd gewond. De politie stelde een onderzoek in en maakte tegen G. uit Goes proces verbaal op. weken gevangenis met aftrek en be vel tot onmiddellijke invrijheidsstel- ling. Op 't kantje Op 8 en 10 oktober had de 19-ja- rige landbouwersknecht R. de N., uit Arnemuiden geld weggeno men tot een totaal bedrag van f 65.Vroeger zou het ook al eens gebeurd zijn, maar dit ont kende verdachte ten stelligste. Op 't kantje af noemde mr. Schen kenberg van Mierop dit optreden. Ditmaal wilde hij het nog laten bij een voorwaardelijke straf van 6 weken met een proeftijd van 2 jaar en toezicht van het Leger des Heils. Verder eiste hij een boete van f 30.-— subs. 6 dagen. Het vonnis luidde conform. De schilder H. M. A. uit Zierikzee moest zich verantwoorden, omdat hij het recht in eigen hand had geno men. Toen zijn zoontje thuiskwam en vertelde dat hij een pak slaag had gekregen ging de schilder op zoek naar de belhamels. Deze trof hij op catechisatie. Hij vroeg de jon gelui te spreken, maar had ze in zijn drift op de gang geslagen. Later zou nog gebleken ziin, dat zijn zoontje aanleiding zou hebben gegeven tot het pak slaag. De eis van f 50.verminderde de golitierechter in zijn vonnis tot f 40. 'ngeveer f 90.per week verdient de werkbaas A. T. V. uit Baams- donk, die terecht stond omdat hij zich f 10.— had toegeëigend. Voor de politierechter verklaarde hij, dat hij zelf niet begreep hoe hij hiertoe gekomen was. Conform de eis werd hij veroordeeld tot 3 weken voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een boete van f 30.subs. 6 dagen. De havenarbeider L. J. B. uit Scher- penisse had zich in de werkbus naar Rotterdam boos gemaakt, toen hij van een collega een por in zijn zij kreeg. Toen het nabij Poortvliet voor een tweede maal gebeurde had hij hem een klap op het hoofd ge- teven. Conform de eis kwam hém it op f 25.subs. 5 dagen te staan. (Advertentie) Stralend wit wordt uw wasgoed met Snnil, Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder I U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte was 1 in en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige reuzenpak SUM56.2K500a GESCHENKEN EN TAL VAN FELICITATIES Fraaie huisvesting voor meer dan 100-jarige onderwijsinrichting MISSCHIEN HEBBEN de leden van het gezelschap, dat donderdagmid dag door de lokaliteiten van de nieuwe Nutskleuterschool aan do Juliana- laan te Vlissingen dwaalde, stilletjes gehoopt nog eenmaal, voor één mid dag vier jaar te zijn. In ieder geval waren zij allen zonder onderscheid vol bewondering voor het frisse geheel, dat architectuur, inrichting en materiaal daar hebben bereikt. En zij staken hun tevredenheidsbetuigin gen na de bezichtiging later in het Strandhotel dan ook niot onder stoelen of bankeu. Dat bleek duidelijjï uit do felicitatie-speeches, ter gelegenheid van de opening, die verschillende genodigden daar tot het bestuur van het Vlissingse departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, het schoolbestuur en personeel van dc kleuterschool richtten. Daarbij werd ook de meer dan 100-jarige geschiedenis van deze oudste stedelijke kleuterschool opgehaald. In vergelijking waarmee men alleen maar dank baar kon zijn met het bereikte resultaat. In de speelzaal van het schoolge bouw, tussen een prachtige collectie robuust speelgoed heette het depav- tementsbestuur aan het begin van de middag een groot aantal genodigden welkom. Voorzitter N. Priester sprak daar een dankwoord tot allen, die aan de bouw van deze nieuwe Nuts kleuterschool hun krachten hebben gegeven, zoals het gemeentebestuur van Vlissingen, de Nutsspaarbank, architect P. Götzen, aannemer C. Priem van Lewedorp en mevrouw Messer, de ontwerpster van het draadplastiek bij de Ingang. Na de ze ontvangst was er gelegenheid om, dwalend door de verschillende loka len. een indruk te krijgen van de omgeving, waarin de kleintjes In het vervolg een groot deel van de dag zullen vertoeven. Toen de genodigden een half uur later in het Strandhotel verza meld waren, was de heer L. de Kloe, voorzitter van het schoolbe stuur, de eerste, die plaats nam achter de katheder. Om aan te to nen, dat de Nutskleuterschool zijn bestaansmogelijkheid dubbel én dwars heeft bewezen, greep hij even terug in de geschiedenis van deze onderwijsinrichting, die in :852 als bewaarschool aan de '\Valstraat zijn eerste huisvesting kreeg. Na een half jaar was het leerlingental toen al tot 100 op gelopen. Levensloop De heer De Kloe verhaalde nog ver schillende frappante voorvallen uit de „levensloop'1 van de school om vervolgens nader In te gaan op de plannen voor nieuwbouw, welke reeds van de dertiger jaren dateren. Echter niet zonder te vermelden, dat de oude kleuterschool aan de Ho- beinstraat vijftig jaar lang uitste kende diensten heeft bewezen. Burgemeester mr. B. Kolff, die met de wethouders W. Poppe en Ch. J. Gillissen Verschage het gemeentebe stuur vertegenwoordigde, ging in zijn felicitatiewoord nog even in op de subsidie-regeling en het beschikbaar stellen van grond voor de school. Een traditie, die reeds stamt uit de „Walstraattijd" en die ook thans wat betreft de bouwgrond aan de Juliana- laan is gehandhaafd. Hij sprak de wens uit, dat de prettige relatie ge- meente-Nutsdepartement bestendigd mag worden en het thans geopende kleuteronderkomen een sieraad mag zijn in de reeks gebouwen op dit ge bied. Een elektrische klok was het ge schenk van het dagelijks bestuur van de Nutsspaarbank. Voorzitter F. Mijs, die deze attentie overhandigde, toonde zich bijzonder ingenomen met het bereikte resultaat, waaraan de bank zijn financiële steun heeft verleend. Ds. F. S. Kloosterman, voorzitter van de Vereniging voor Christelijk Kleu teronderwijs, was in zijn gelukwens dc tolk van deze zusterorganisatie, die met belangstelling de bouw van de Nutskleuterschool heeft gevolgd. Bijzonder ingenomen Nadat wethouder W. Poppe de gang van zaken bij de gemeentelijke me dewerking aan de school nog met een kort woord had uiteengezet, was het mej. J. J. Lems, het hoofd der school die de rij van sprekers af sloot. Zij vertelde bijzonder Ingeno men te zijn met het nieuwe domein voor de kleuters en liet in haar SDeech dankbaarheid uitgaan naar alle instanties, die hun daadwerke lijke medewerking hebben verleend. Speciaal richtte zij zich daarbij nog tot de voorzitter van het Nutsde partement, de heer Priester en zïjn vrouw, die-ontelbare technische ad viezen bij bouw en inrichting heb ben gegeven. Als blijk van waarde ring bood zij mevrouw Priester een Auto ramde lichtmast in Vlissingen Omstreeks kwart over zeven woens dagavond reed een vertegenwoordiger met zijn auto tegen een lichtmast in de Paul Krugerstraat te Vlissin gen ter hoogte van de kleuterschool. De lichtmast en het beschermings paaltje ervoor werden beschadigd. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De automobilist kwam met de schrik vrij. Donderdag heeft men de beschadig de lichtmast door een nieuwe ver vangen. Korporaal uit Rilland-Bath kreeg maand voorwaardelijk De beroepskorporaal P. J. H. uit Rilland-Bath, van het depot lucht- doelartillerio te Ossendrecnt is door de krijgsraad te Velde West te Den Haag veroordeeld tot I maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en toezicht van het Leger des Heils. Een maand geleden stond hij terecht wegens diefstal van een kruiwagen en een baal hooi in de tijd dat er in Limburg grote droogte heerste. Er was zo'n tekort aan water, dat er geen voer meer was voor het vee en de militairen werden ingeschakeld om bietenloof naar de bedreigde boe ren te brengen. Ook H. werd bij dit vervoer ingeschakeld en nam tijdens een van deze ritten een kruiwagen en een baal hooi mee, om die in ziin eigen tuin te gebruiken. Zijn verdediger, kapitein Tibben, verzocht de krijgsraad toen de zaak aan te houden wegens een overplaat sing van de beklaagde. fotoreportage van een serie bouw- momenten aan. Wanneer maandagmorgen voor de eerste maal de grote scheepsbel een geschenk van architect Götzen bij de ingang van de school de kleuters naar binnen roept, znllen de kleintjes samen met de vier onder wijzeressen ongetwijfeld het meest enthousiast zijn over het fraaie mar kante schoolgebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 13