PER 1 APRIL 20 PCT. HUURVERHOGING Zware storm teisterde land en zee KLANKBORD WETSONTWERP THANS INGEDIEND WIJZIGING HUURWET LEGT GRONDSLAG VOOR LIBERALISATIE WONINGMARKT DONDERDAG 21 JANUARI I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze Haagse redactie) De regering heeft thans bij de Tweede Kamer het wetsontwerp ingediend tot wijziging van de huurwet, waarin onder meer wordt voorgesteld: een huurverhoging van 20 procent voor het overgrote deel van de woningen met ingang van 1 april; het openen van de mogelijkheid tot verhoging van de huren van bedrijfspanden met ten hoogste 15 procent; Door de storm is woensdagochtend een houten noodkerkje aan de Pieter i Callandlaan in de Amsterdamse j Tuinstad Stotervaart gedeeltelijk vernield. Wat bleef staan leverde ge- j vaar op en moést worden afgebroken. De foto geeft een beeld van het óp I ruimingswerk. Het Wereldgebeuren Allersipst het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke opheffing van huurprijsbeheersing en huurbescherming. Voorts zullen dezer dagen aan de Tweede Kamer wetsontwerpen worden aangeboden, waarin wordt voorgesteld de grondbelasting terug to brengen op het peil van vóór do in 1955 ingevoerde verlaging en «Ie hogere druk van de personele belasting te matigen door een beperkte aanpassing aan do voorgenomen huurverhoging. verklaring afgeeft, dat de woning geen gebreken vertoont en het on- derhoud niet verwaarloosd is. Van I de ongeveer 580.000 vóór 1918 ge- Verwaarloosde woningen worden niet duurder De huurverhoging geldt in beginsel voor de woningen, die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd. Van de huurver hoging kunnen echter worden uitge sloten woningen, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd en die gebreken verto nen welke de bewoonbaaheid ernstig schaden of waarvan het onderhoud tengevolge Van. verwaarlozing door do verhuurder niet aan redelijke eisen voldoet. Deze uilzondering geldt in beginsel voor alle woningen dio vóór 1918 zijn gebouwd en waarvan do huurprijs niet hoger is dan negen gulden per week in gemeenten van de eerste gemeenteklasse, respectieve lijk aclit, zeven, zes en vijf gulden per u-eek in de gemeenteldassen II tot en met V. De huur van een dergelijke wo ning kan alleen worden verhoogd wanneer de huuradviescommissie, op aanvraag van de eigenaar, een bouwde huurwoningen vallen naar schatting 300.000 woningen bene den de genoemde huurgrenzen. Alle andere woningen, die vóór 5 mei 1945 zijn gebouwd, vallen auto matisch wél onder huurverhoging. Wanneer echter een huurder meent dat zijn woning op grond van gebre ken of verwaarlozing niet voor huur verhoging in aanmerking dient te ko men, kan hij proberen met de ver huurder tot overeenstemming te ko men over handhaving v4n het be staande huurbedrag: of efen geringe verhoging.. Lukt dat niet, dan kan hij van de huuradviescommissie een verklaring vragen. Krijgt hij gelijk dan mag de huur niet worden ver hoogd voordat het onderhoud in orde is gebracht. Onder nieuw huur peil Naar schatting zullen de huurprijzen van circa 50.000 woningwetwoningen Woningbeleid Slot van pag. 1) spoedig, toen men besefte, dat ook andere vormen van toezicht dan een strikte controle bruikbaar kunnen zijn in een vrije samenleving. D'cza voorbeelden uit het buiten land leren on^, dat men niet te spoedig beducht moet zijn, wan neer het gaat om het herstel van de vrijheid op woninggebied. Een zeker vertrouwen in het natuur lijke en gezonde reactievermogen van dq burgerij is gewettigd. Die burgerij past zich sneller aan, dan menig bezwaarde denkt. Maant dus de ervaring in het buiten land tot bereidheid om niet behoud zuchtig te zijn, daarmee is stellig geen antwoord gegeven op de vraag of voor Zeeland de woonruimtewet al of niet buiten werking gesteld kan worden. Op die vraag zal in elk dorp en in elke stad het gemeentebestuur eerst na een zorgvuldige studie ant woord kunnen geven. Waarschijnlijk zullen twee feiten daarbij vooropstaan. Het eerste feit is, dat de ophef fing van dc woonruimtewet een kwestie is van tijd. Kan het nu niet, dan kan het bijvoorbeeld over enkele jaren. De gemeentebesturen kunnen elk voor zich dat tijdstip tamelijk juist berekenen en daarbij kunnen zij diverse calculaties opstellen, waarin eventueel de krotopruiming, het ver langen naar hetere woningen, de af braak van noodwoningen de mogelij ke behoefte aan industriewoningen enz. zijn doorberekend. Het tweede feit is, dat inderdaad de provincie Zeeland tot de eerste gebie den moet behoren, waar een proef met de liberalisatie van het woning- bezit kan worden genomen. Al is er op de berekening van het ..statistisch woningtekort" voor Zee land nog wel een en ander aan te merken en al is de toestand niet zo gunstig als de statistici doen voorko men, het is ongetwijfeld juist, dat de woningnood in een aantal Zeeuwse dorpen en steden (maar niet in alle steden!!!) minder nijpend is dan bij voorbeeld in de randstad Holland. Het komt. ons voor. dat straks be halve de beide ministers ook dc meeste inwoners van Zeeland met buitengewoon veel belangstelling kennis zullen nemen van de adviezen, die de Zeeuwse gemeentebesturen in deze woningkwestic op tafel zullen Depressie met zachte lucht (Van onze weerkundige H medewerker). De zeer actieve Btormdepres- sie, die gisteren van de Noord- zee over Denemarken naar de p Oostzee is getrokken heeft vooral langs de Waddenkust s het grootste deel van cle dag H windkracht 11 veroorzaakt. De zwaarste windstoot kwam in p Den Helder voor en bedroeg p 145 km per uur. Hoewel de 1 wind boven Zeeland minder sterk was kwam ook hier tij- delijk een zware westerstorm voor met windstoten van ruim 100 km per uur. Gisteravond nam de wind snel af onder In- M vloed van een rug van hoge luchtdruk, die met enkele op- klaringen passeert. Deze wordt p door een nieuwe depressie ge- p volgd, (Be vandaag via Enge- land in de richting van de s Noordzee gaat trekken. Daar- mee wordt een hoeveelheid zeer zachte Oceaanlucht aan- p gevoerd. De zuidenwind gaat in kracht toenemen en het P neerslaggebied kan nog voor p de avond ons land berei- ken. Aanvankelijk hier en daar gepaard gaande met sneeuw. De vorst, die in j§ Scandinavië nog streng' is, p p krijgt in onze omgeving de eerstkomende dagen geen p kans. Boven de Oceaan is de p depressie-activiteit groot en het is te verwachten dat het p weer onbestendig blijft met |f p voor de tijd van het jaar vrij p hoge temperaturen. p liiliiiiilliilliiiiiiiiiiiliilliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!i;iiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiniifi Door de branding was 's middags nog niet precies waar te nemen hoe groot de schade aan de glooiing voor de Vlissingse boulevard was. Wel zag men dit gat, waarin arbeiders hier juist enkele auto-vrachten bazalt- blokken werpen. (Foto P.Z.C.). en 35,000 particuliere huurwoningen, die omstreeks 1955 en daarna met rijkssubsidie zijn gebouwd, onder het huurpeil blijven dat met de voorge stelde huurverhoging zal worden be reikt. Door middel van verhogingen, die kunnen variëren van 1 tot 20 pro eent, zullen deze huren op dat ver hoogde peil worden gebracht. De per centages zullen van geval tot geval door de minister van volkshuisves ting worden vastgesteld, voor de wo ningwetwoningen op basis van voor stellen van de gemeentebesturen. Eigenaren van particuliere woningen dienen zelf, via de gemeentebesturen, voorstellen bij de minister in te dje- nen. Niet onder de huurverhoging vallen voorts onbewoonbaar verklaarde wo ningen en woningen, die daaraan door de minister gelijk zijn gesteld; daarvoor blijft de huurprijs van 31 december 1950 gelden. De huurverhoging geldt evenmin voor woningen, die in cle vrije sec tor of met de zogenaamde halve premie zijn gebouwd. De eigena ren en huurders van deze wonin gen, die niet onder de werking van de huurwet vallen, zijn even als voorheèn vrij onderling een huurprijs overeen te komen. Voor bedrijfspanden blijven in het algemeen de op 31 maart 1960 gel dende huren van kracht. Ecu huur verhoging van ten hoogste 15 pro cent kan slechts tot stand komen door een nieuwe overeenkomst tussen partijen. Huur commissies Zoals uit het bovenstaande blijkt is de beoordeling van de toestand der vooroorlogse woningen in dit wets ontwerp toevertrouwd aan de huur adviescommissie. De huurcommissies kunnen nu worden opgeheven waar door het aantal organen, waarmee het publiek bij de huurprijsbeheer sing te maken heeft, met éèn wordt verminderd. Voor de beoordeling krij gen de huuradviescommissies richtlij nen, die zo geformuleerd zullen wor den dat huurder en verhuurder in de eerste plaats zelf kunnen vaststellen of een woning al dan niet voor huur verhoging in aanmerking komt. Al leen wanneer geen overeenstemming wordt bereikt, behoeft een beslissing van dc commissie te worden ge vraagd. Tegen de beslissingen der commissies is beroep op (ie kanton rechter mogelijk. Geleidelijke liberalisatie De regering stelt zich ten doel meer normale omstandigheden in de wo- ningvoorzïening te scheppen. Herstel "an de vrije marktverhoudingen zal eliter niet overal in het land gelijk tijdig mogelijk zijn. Het gaat hier, (Zie slot pag. 7 kol. 4) Amsterdams opera theater op R.A.I.-terrein De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren met 30 tegen II stem men besloten een niemv operathea ter te doen bouwen op het terrein van bet oude R.A.I.-eomplex aan de Ferdinaut Bolstraat. In feite nam de raad in december 1958 reeds een dergelijk besluit, doch een meerderheid wenste toen aan dit besluit de toevoeging „tenzij binnen een jaar een, ander terrein zou blij ken beschikbaar te zijn". Sindsdien zijn niet minder dan 12 suggesties voor een ander terrein in de stad bij het gemeentebestuur binnengekomen, meest van particuliere zijde. B. en W. kwamen na een onderzoek naar deze suggesties tot de conclusie dat geen van die terreihën voor houw van een opera in aanmerking komt en, dat het eerder genomen besluit tot aanwijzing van het R.A.I.-terrein voor deze bouw moet worden ge handhaafd. Volgende week terugkeer geëvacueerde bevolking In de tweede helft van de volgende week zullen dc bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan terug kunnen keren naar hun woningen. Er zal dan we liswaar nog geen drinkwater zijn, doch wel water om de huizen schoon te maken. Dit heeft Amsterdams burgemeester, mr. G. van Hall, gisteren verklaard bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering. De toestand is thans zo, dat in het nieuwe (hóger gelegen) deel van het Tuindorp het water voor een groot deel is verdwe nen en de straten geleidelijk aan droog vallen. In het Oude Tuindorp zal het water wat langer blijven staan, zo deelde mr. van Hall mede. Export van appelen naar Frankrijk mogelijk Frankrijk heeft de invoer van 10.000 ton appelen opengesteld uit lan den. waartoe ook Nederland be hoort. Hiertoe dienen vergunningen bij de bevoegde instanties te worden aangevraagd, welke geldig zullen zijn tot 15 februari 1960. (Slot van pag. 1 van de „Roermond" achtte het te iskant om zijn mensen op de bak van cle mijnenveger te laten ko men. Daardoor dreef de „Roer mond" gisteravond rond ter hoog te van Terschelling. De „Simson" bleef in de buurt. Vermoedelijk zou de „Simson" vandaag bij dag licht cle verbinding- opnieuw tot stand brengen om de „Roermond" daarna naar Den Helder te slepen, Noor Het Noorse tankschip „Tank Em- iress" seinde gisteravond, dat het ter loogte van het lichtschip Texel in ernstige moeilijkheden was geraakt. Twee sleepboten, de „Holland" en de „Cycloop", hebben koers gezet naar dc „Tank Empress". Ook de „Hec tor", „Doggersbank" en „Stortemelk" zijn uitgevaren. Op het land Ook op het land liet de westerstorm zich terdege gelden. In verband daar mee had Rijkswaterstaat een tele gram doen uitgaan waarin beperkte dijkbewaking gelast werd voor de districten Harlingen en Den Helder. In de Eicrlandse dijk bij Cocksdorp op Texel waren twee kleine gaten ge slagen van 10 en 15 vierkante meter. De gehele dag was de situatie alles behalve geruststellend. Met zandzak ken en zeilen wei-den de gaten ge stopt. In de dijk rond hot Zuidhol landse eiland Tiengemeten werden 7 of 8 kleine gaten geslagen. Het djjk- leger vulde ook hier de lacunes op met zandzakken. In Dordrecht verdronken ongeveer 250 schapen op een gors onder Melis sant. In Rijswijk woei het dak van een houten noodschool, die deel uit maakt van een complex van drie scholen. De scholen zijn thans geslo ten. Te Noord barge bij Emmen woei het dak van de. boerderij van landbouwer Klasen. Het woonhuis bleef gespaard. Te Nieuw Amsterdam zag mevrouw T. Schuring plotseling een muur van haar hoeve omslaan en instorten. Een landbouwschuur ernaast, van de landbouwer Siebring, stortte even eens in. Hier viel het puin op land bouwwerktuigen en dergelijke, waar door een aanzienlijke schade werd veroorzaakt. Op Vlieland zijn acht grote tenten, behorende tot het kampement van cle huzaren die geregeld op Vlieland met tanks op de tankbaan oefenen, door do storm vernield. Dc schade be draagt ongeveer 20.000 gulden. De militairen zijn voorlopig in een in aanbouw zijnde kazerne onderge bracht. In Noord-Holland is dc stormschade nogal meegevallen. De Hondsbosse zeewering, waaraan men momenteel met herstelwerkzaamheden bezig is, heeft de storm goed doorstaan. De duinvoet is op verscheidene plaatsen afgeknaagd, van seinpostduin bij Kamperduin is zelfs een stuk van ze ven meter verdwenen, waardoor een vijftien meter hoge verzakking is ontstaan. Bij Callantsoog werd vijf meter van het dak van een recreatie gebouw in een kampeercentrum los gerukt. Ook de muren werden be schadigd. In het gebouw zijn 125 kampeerhuisjes opgeslagen, waarvan v twintig werden vernield. Op de Zwaagdijk tussen Hoorn en Enkhuizen is de bovenhelft van een voorgevel met hetJdaaraan be vestigde balkon van een huis ge waaid. Op de rijksweg Bvummen-Dieren is een zware eik ontworteld, waar door liet verkeer gestremd werd. Rijkswaterstaat maakte de weg vrij. Bij de bloemist S. Pcnne- kamp te Brummen is een grote schuur omver gewaaid, waarbij zware betonnen palen als lucifers afknapten. Ik ben geen staatsgrepen-gene raal", heeft Jacques Emile Char- les Marie Massu in 1958 gezegd, intussen was hij het voornamelijk, die in samenwerking met Fianse ko lonisten van Algerije uit cle Vierde Republiek om hals bracht en met Charles de Gaulle de Vijfde binnen- J liet. Klaarblijkelijk is hij de laatste maanden tot de slotsom gekomen, dat hij in feite de weg vrij maakte voor een soortement Paard van Troje en I niet voor een variatie op Jeanne d'Arc te paard. De politiek van generaal De Gaulle ten opzichte van Algerije heeft ertoe I geleid, dat Massu nu allersipst de wereld inkijkt. In een interview, dat hij dezer dagen toestond aan de Westduitse oud-parachutist Kempski medewerker van de Sücldeutsche Zei- I tung, heeft hij klaarblijkelijk van zijn hart geen moordkuil gemaakt. I En de verklaringen, die hij volgens het Duitse blad aflegde, lagen zozeer in de lijn van de verwachtingen, dat aan de tegenspraak van zijn kant weinig of geen waarde kan worden gehecht. „Het leger heeft niet voor zien dat een politiek als die van De Gaulle zou worden gevoerd. Onze grootste teleurstelling is. dat De Gaulle naar links is afgegleden". Dreigend zei hij bovendien: „Het le ger heeft de macht. Het heeft die tot nu toe niet getoond omdat er zich nog geen gelegenheid heeft voorgedaan. Maar het zal optreden als de toestand dat vereist". De generaal, die zogenaamd niet voor staatsgrepen voelt, dreigde dus opnieuw met iets dat met I 'n staatsgreep de gelijkenis van twee korrels Saharazand zou vertonen. En blijkens de berichten uit Alge- rije over „een gespqnnen sfeer, die doet denken aan de dertiende mei 1958. de dag van de revolutie die leidde tot het wederom aan de macht komen van generaal De Gaulle" ont breekt het hem ginds niet aan geest verwanten. „Bij wijze van geruststel ling" liet men gisteren in Algiers ge- luidswagens rondrijden met militaire muziek en citaten uit een toespraak die de voornaamste vertegenwoordi ger van de Franse regering in Alge- I rije. Paul Delouvrier, in oktober 195.9 1 heeft gehouden: „Frankrijk is hier en het zal blijven. Het Franse leger is in Algerije en het zal er blijven". De grote vraag blijft daarbij, van wie Massu en de zijnen een „betere" po litiek ten opzichte van Algerije me nen te kunnen verwachten. Zij zullen niet gemakkelijk iemand kunnen vin den met een prestige zoals De Gaulle in 1958 had. Dat prestige berustte mede op De Gaulle's aanvoerder schap in de strijd tegen cle nazi's tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ie mand die nu in de smaak van de ko lonisten zou vallen, zou wellicht even zeer als Massu zelf het gevaar lopen, in een kwalijke reuk "te geraken. Vroeg Massu niet na zijn gesprek met de Duitse journalist: „Let U er wel 'op datmén naar aanleiding van uw verslag niet zal kunnen zeggen: „Massu is fascist"? Het is een strop voor Massu en de zijnen, maar een oplossing voor Algerije zal alleen kunnen wor den gevonden in de door De Gaulle aangewezen richting van zelfbeschik king voor de mohammedanen (8.500.000) en de Europeanen (1.100.000) die daar wonen. Met een „groots" aangepakte veldslag zou de grandeur van een vroeger imperium niet te herstellen zijn; en het resul taat zou uiteindelijk toch even te leurstellend voor Massu zijn als het geval was in Indo-China en in de zone van het Suez-kanaal, twee stre ken waar hij zijn niet geringe moed als „vader der parachutisten" heeft tentoongespreid. De oplossing zal moeten worden gevonden door de po- litici, die er een open oog voor heb ben dat men de Algerijnen, die „on der de rook" van Europa leven, niet kan ontzeggen wat men aan diverse meer zuidelijke Afrikaanse gebieden op korte termijn in uitzicht stelt: de kans op het kiezen van onafhanke lijkheid. De belangen van de 1.100 000 Euro peanen in Algerije zal men bij een toekomstige regeling terdege moeten beschermen; daarbij zou. zoals Mau rice Allaïs dezer dagen in Le Monde betoogde, te denken zijn aan een of andere vorm van federatief systeem, dat desgewenst op een verdeling van het gebied zou kunnen uitlopen. Bij alle bezwaren die men legen an dere aspecten van het beleid van De Gaulle kan koesteren staat wel vast dat van een nieuwe Massuse staats- preep in Algerije alleen maar onheil te verwachten is. RAPPORT. Het politierapport van Spartanburg (Ver. Staten) over liet ongeluk dat eindigde met Joe Griers opneming in het plaatselijk ziekenhuis, luidde kort en compleet als volgt „Gescheurde schedelhuid. Bijl viel van muur en raakte Joe op het hoofd. .Toe's bijl. Joe's hoofd. Geen aanklacht. Onderzoek afgeslo ten". EXCUSES. In zijn welkomstrede tot de deelnemers aan de jaarlijkse conferentie van het Britse rechtskun dige genootschap zei de loco-burge meester van Scarborough dat de bur gemeester zelf uitstedig was. Hij voegde eraan toe: „Ik ben er zeker van dal hij. als hij hier was, zeker cle eerste zou zijn om verontschuldi gingen aan te bieden voor zijn afwe zigheid". Omgewaaid In Slotervaart, een der nieuwste wij ken van Amsterdam-West, woei een houten noodkerk van de Gereformeer de Gemeenten om, nadat eerst het dak weggezeiltl was, In Dordrecht joeg het water zo hoog op, dat de bouwput voor de nieuwe hoornbrug vol dreigde te lopen. Om cle damwand niet onder te grote druk van het water te laten moest men het gat vol laten lopen. Te Bergum woei het dak van een nieuwe villa weg en kwam in de tuin terecht. De schoorsteen viel door cle garage en vernielde een auto. Bijna overal Sn het land hadden poli tie en brandweer druk werk met het opruimen van afgerukte takken, stukken daklood, vernielde ruiten, in scherven geslagen dakpannen, afge knapte T.V.-Antennes, weggeblazen vuilnisblikken, fietsen e.d. GENERAAL MASSU ...kijkt op zijn neus...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1960 | | pagina 5